חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

Wilhelm Aleksandrovich Kotarbinsky

מאת ירון מרגולין

 לשולמית, רוני, נעמה, אלמר וגלעד, בני יורי, שלומית אחותי, עופרה, מיה, רמי ותלמידי באשר הם 

אדם המציף עצמו יום יום ברעלים – תרצו לדעת אם גם אתם מחלישים את בריאותכם. גופנו כולל מערכות ניקוי טובות: כבד, כליות, דרכי השתן, דרכי הנשימה וצינור המעיים. הן יכולות לנקות את הגוף היטב מרעלים שמקורם בסביבה, אבל המערכות הללו קורסות כשמציפים אותן ברעל ויותר מכך כשהגוף מתכווץ והכיווץ הכרוני לוחץ עליהן ומקשה על הזרימה בהן.

תרצו לדעת עוד על הכיווץ הכרוני של השרירים שלנו  – במאמר זה תמצאו תשובות לכל השאלות המטרידות, על הכיווץ, חסימת מערכת הניקוז והסטרס שהוא יוצר בנפש –  אל המאמר להקליק כאן

הכבד והכליות של אדם מורעל מותשים, מערכת השתן שלו קורסת, המעי הגס שלו נקרע  ומחלות הזקנה מבצבצות "ובאות אצלו. מתלבטים מה הוא מזון בריא – מה הוא מזון רעלני במאמר הזה אני מציג לפניך את כל העקרונות הכי חשובים להבנת הנושא שכל כך חשוב לבריאותך.

המזון כמאמר דוברי העברית מזין ומי שנכנס לפה ואינו מזין אותנו לא רק שאיננו מזון אלא חשוד כדבר מה אחר לגמרי: מוצץ, אלכוהול, מקל לעיסה, סיגריה, סמים ולא עלינו דברי רעל הרסניים. כדי שהמזון יזין עליו לעמוד במספר קריטריונים ואחד מהם נקשר בהזנה, אחר ברעילות ושלישי בצירופי מזון. בימי הקדמונים עמדו על ההבדל בין המזון – המזין, מזון כשר, מזון המותר לאדם, לבהמה, לצומח, לאדם חולה ומזון קודש וימי חג, מזון חטא האסור לעוסק בענייני קודש, מזון המיטיב עם ימי הקיץ, החורף או מזון המותר לימות החול. ההבדלה הייתה בין מזון ושאר הדברים שנכנסים אל מערכת העיכול.

יש לדעת שכשדנים על מזון במלא מובן המילה – הזנה – מבדילים בין מזון לתינוקות, ילדים ואנשים מבוגרים גם בין מזון לאדם חולה ובריא. הרברט שלטון (הערה 1, למטה) היה בין הראשונים שזכו למוניטין בתחום המזון המחליםשלטון אמר: שאיננו ניזונים מן האוכל שאנו אוכלים, "אלא מן הכמות שאנו מעכלים וסופגים". אנשים רבים "אוכלים" אבל מה שגופם סופג ומעכל מאותו "מאכל" אינו מזון, לעיתים  מדובר רק בהכנסת אנרגיה לגוף, במקרים אחרים בהכנסת רעל ומעט מאוד מזון הכולל ויטמינים, אנזימים או מינרליים ההכרחיים לתחזוקת הגוף. רבים אוכלים אבל גופם נותר רעב.

גדול חוקרי התזונה הנכונה מבן היהודים היה בודאי הרמב"ם  (מימון) וכמי שהלך עקב בצד אגודל בעקבות ואחרי הרופא היווני הקדום היפוקרטס הקדים אותנו ואמר: "כל המנהיג עצמו בדרכי תזונה נכונה "אני ערב לו שאינו בא לידי חולי כל ימיו עד שיזקין הרבה וימות ואינו צריך לרופא ויהיה גופו שלם ועומד על בוריו כל ימיו".(הערה 2 למטה).

אנשים רבים מכניסים לפה, ולמערכת העיכול שלהם רעל ומכנים זאת הזנה: "מזון". הרעלה עצמית גוררת חולי ואפשר לומר שזה המעורר בתוכו מרבץ של רעלים על-ידי הזנה רעלנית – רק אהבת אל גורפת אינה מביאה אותו לחולי נוראי. כשרוצים להביא להתרבות חיידקים במעבדה, מוסיפים סוכר ומוציאים חמצן, הגוף אשר בעליו מציף אותו בסוכר מסתכן בהכנת תרבית חיידקים ומעבדת גידול חיידקים בגופו. העולם מלא בחיידקים, כשהם נכנסים למעבדה משוכללת רבת סוכר ומעט חמצן הם הולכים ומתרבים ומייצרים מחלות.

מדע הטוקסיקולוגיה (הערה 3, למטה) עוסק בהרעלה עצמית על-ידי מאכלים רעלניים, אבחון חומרי הרעל, זיהוי חומרים מנטרלי רעל, תוספי  מזון והרחקה ממזון רעלני גם במתן תרופות לרעלים. כיום הטוקסיקולוגיה מקבלת תאוצה. אדם המזין עצמו נכון אינו זקוק לתורת הרעלים ולתוספי מזון כי אין בו רעלים.

לגופנו מערכות ניקוי טובות והן יכולות לנקות את הגוף היטב מרעלים שמקורם בסביבה, אבל אדם שמציף עצמו יום יום ברעלים מוגדר כבר כפושע כי הוא מחליש ולא מחזק או שומר על תקינותן של המערכות הללו. בהמשך הוא פשוט מורעל. הכבד והכליות של אדם מורעל מותשים, מערכת השתן שלו קורסת, המעי הגס שלו נקרע  ומחלות הזקנה מבצבצות ובאות אצלו טרם עת. (עוד על כך ראה מאמרי בנושא הכבד, הכליות ועודפי סוכר דוגמת "קל לנקות את הכבד", "התאווה לסוכר – גולוזו", "שומרים על הכליות").

אוויר צלול, מים נקיים, מזון מזין, צירופי מזון נכונים, המעטה בסוכר, חלב, שומנים רווים וקמח לבן מחזקים ומפתחים את הגוף לצד אור שמש, מנוחה ושינה טובה, יציאה לחיק הטבע, לקיחת חופשים, פעילות גופנית, פעילות שכלית ורגשית, עיסוק באמנות, איזון רגשי, ניקיון, אהבה וקירבה לעולם היופי כולם בונים ומפרים את האדם הבריא והחסון.

על האדם החולה לדעת שמחלתו מרמזת על כך שהורעל ורחק מיסודות החיים הבריאים. הוא לא מאוזן גופנית, רגשית, שכלית ומזונו לא תקין. על האדם החולה לחזור אל מקורות הבסיס, לברר מה אינו עושה נכון, להתרחק מגורמי מחלה הקשורים באכילה לא נכונה, התנהלות לא נכונה או סביבה רעלנית מבחינה שכלית, רגשית וגופנית. הוא מתבקש לאכול פירות בבוקר, פחמימות בצהרים וחלבונים בערב – חזרה לבסיס.

הפרדה בין פחמימות לחלבונים נקשרת ב"חזרה לבסיס", הפרדה בין תפוחי אדמה (פחמימות) לבשר (חלבונים) הכרחית בתהליך ההתנקות מרעלים וחייבת להיכנס למזונותיו של אדם שמן. צירופי מזון נכונים הכרחיים בחיי האדם הרוצה להחלים, לחזור לבסיס ולעבור ממזון רעלני למזון מחלים.

 

ההחלמה קשורה בהבנת טבע המחלה ויסודותיה לצד הנחת היסוד שהאורגניזם החי כולל בתוכו, במבנה המקורי שלו, את הרצון להחלים ואת כוחות השיקום והאמצעים להחלמה. הגוף שלנו תמיד שואף לפעול למען החלמתו. חובה עלינו לסייע לו. במקרים רבים אנו מחלימים כבדרך נס, ללא עזרה מבחוץ, ללא שינוי הרגלים וללא הימנעות מעירוב פחמימות וחלבונים היוצרים צירוף מזון רעלני אבל כשכוחות הריפוי נחלשים והם לא מספקים עוד כוח  לשיקום ושיבה ליסוד הבריא עלינו לחזור לבסיס, לפנות להיגיון הדברים: סבלנות, שקט, אורח רוח, סביבה מלאת יופי, רוח קרירה, צירופי מזון נכונים, ידידים, אהבה, פעילות גופנית, פעילות שכלית תקינה איזון רגשי, טיפול בגוף (לחיצות לשחרור מטען רגשי עודף – כנהוג בשיטת מרגולין לאיזון הגוף – עוד על כך ראה "אודות ירון") גם קירבה לשורשים המביאים אותנו לידי ביטוי וקרבה לכוחותינו העוצמתיים כגון היצמדות מאוזנת ונכונה לקרירה, בן זוג אוהב ומשפחה תומכת.

הקרייריסט שונה מהאדם הרגיל אין להוציאו מהקרירה שלו. הקרירה במקרים רבים מרחב מגונן. יש לברר מהו אותו איזון נכון עבורו לעיתים הוא 12 שעות עבודה ביום ולעיתים 15 שעות. הוא הדין בכניסה למרחב מגונן אחר הנראה כהתמכרות לתאוות: אלכוהול, ניקוטין. לא תמיד המניעה מיטיבה. יש למצוא את נקודת האיזון טרם נכנס עם דחפור כדי להוציא קוץ מכף-רגל צולעת. במקרה אחר די בטיפול שבועי בשיטת מרגולין כדי לפרק ממנו מתח עודף או יציאה לחופשת סוף שבוע ומעבר עדין לצירופי מזון נכונים. יש ומיץ תפוחים בבוקר ומיץ כתום בצהרים, שלוש פעמים בשבוע סלט כרוב, או נשנוש של גרעיני דלעת  כתוספת ללחיצות בשיטת מרגולין מספיק לחזרה להחלמה (עוד על כך ראה מאמרי על "שלושת המיצים"

 

yaron margolin lir (10)

ירון מרגולין – צילום שלומית ליר

חזרה לבסיס 

ארוחת בקר בסיסית היא ארוחה הכוללת רק מזון מזין, אין מזון מלבד מזון מזין ומזון מזין הוא מזון מחלים. ארוחת בקר מזינה כוללת פרי עסיסי ממין אחד או מספר פירות המתאימים זה לזה. ללא תוספת סוכר.

ג'יימס ס. תומסון המרפא הנודע מסקוטלנד הקים בראשית המאה העשרים בעיירהקינגסטוןשבסקוטלנד מרכז להחלמה בסיוע המעבר למזון מחלים. שמו כמרפא יצא לגדולות. תומסון הוא מי שפיתח את "שיטת הריפוי הטבעי" והמוסד "קינגסטון קליניק" שהקים מנוהל כיום על-ידי בנו תומסון.  ג'יימס ס. תומסון אסר על תוספת סוכר והמעבר למזון מחלים כולל בעידודו גמילה מסוכר. (ראה מאמרי בנושא זה "התאווה לסוכר – גולוזו, אפשר להיגמל מהתמכרות לסוכר").

גמילה מסוכרמורכבת וכוללת רק הימנעות מהוספת סוכרדבש, סילן וסירופ מוגדרים כסוכראין להוסיף סוכר, דבש, מיני סירופ וריבות למאכלים גם לא לפירות, יוגורט, דגני בקר או פירות. תפוז חמוץ וכן אננס, שסק, אשכולית ולימונים מוגדרים פירות חמוצים. פירות חמוצים לעולם לא יעורבבו בפירות מתוקים.

פירות מתוקים: בננה, אפרסמון, דובדבנים מתוקים, ליצ'י, ענבים והבולטים בהם ענבי מוסקט – מתוקים. תמרים, תאנים טריות וכל הפירות היבשים: צימוקים, תמרים, תאנים, שזיפים, משמישים, בננות מיובשות, תפוחים, תות שדה יבש גם הם פירות מתוקים.

אין לערב פרי חמוץ במתוק!

לסיכום:

 1. אין לצרף פחמימות לחלבונים.
 2. אין להוסיף סוכר לארוחת הבקר.
 3. אין לצרף מתוק לחמוץ.

ארוחת בקר מזינה כוללת פרי עסיסי ממין אחד או מספר פירות המתאימים זה לזה. ללא תוספת סוכר וללא ערבוב בין מתוק וחמוץ.

צירופי מזון נכונים בארוחת בוקר כוללים מניעה מהוספת פחמימה או חלבון לפרות הנכללים בה. לכן, אין לצרף לארוחת הבקר ביצה, דג, בשר, נקניק או חלב (חלבון), לחם, שיבול שועל, אורז ותפוח אדמה (פחמימות).

הראשון בעידן המודרני שהציג עקרונות מזון מחלים לארוחת הבקר היה שלטון עוד על כך ראה ספרו "עקרונות צירופי המזון (הערה 4, למטה)". 

כדי להחלים ממחלה קשה בה הגוף הורעל על-ידי הרגלי חיים שגויים, יש לעבור בין השאר לטיפול הכולל אימון גוף, לחיצות ושחרור משקעי העבר הטמונים בשרירי הגוף – שיטת מרגולין הוכיחה עצמה כיעילה לכך (ראה אודות ירון), שיחות לתיקון החוויה והשכל (ראה גם "תיקון השכל" לשפינוזה ו"האתיקה" שלו). להצלחת התהליך  יש להישאר בסביבת העבודה והקרירה המיטיבים, לא להיחפז לבטל תאוות, לא להתרחק מחוג הידידים התומכים אבל הקשה מכול הוא המעבר לתזונה מחלימה.

התזונה המחלימה יעילה לשיפור המראה הצעיר, לשיפור שינה, לרוגע ואיזון חיי הרגש ושקט בראש גם שיפור חיי המין. בתהליכי החלמה ממחלה קשה היא הכרחית. אן ויגמור פיתחה שיטה הכוללת אירוח בבית החלמה על-מנת לפקח, לעזור ולסייע במעבר ממזון בלתי הולם ורעלני למזון מחלים, מספר מטפלים בשיטתה פועלים בארץ והבולטת שבהם פנינה בר-סלע מאמירים. במקרים רבים האשפוז מומלץ כסיוע למעבר הכרחי במצבי תחלואה קשים.

לרבים מאתנו החזרה לבסיס נתפסת כתופעה נוקשה ויוטב לכן להסתייע במדריך שידע להעבירנו אליה. עיקר הקושי בהיעדר הרגלי אכילה נכונים. כשמדובר במחלות קשות ורעלניות: לחץ דם גבוה, אי ספיקת כליות, שבץ מוחי, כולסטרול גבוה,  דלקת ריאות כרונית, השמנה, טרשת עורקים, תעוקת לב, אבנים בכליות, נפיחות וגזים, צרבת, תסמונת העייפות הכרונית, מחלות סרטן, סוכרת – המעבר לארוחת בקר מזינה הכרחי וכולל  אכילת פרי בארוחת בוקר ללא תוספת של סוכר, עמילן (פחמימה) או חלבון!

ארוחת הצהרים

על ארוחת הצהרים וארוחת הערב  וצירופי המזון הנקשרים בהן; דברי יובאו בהמשך.

הערות:

כל הכתוב בהערות ו/או המתפרסם בכתבה כולה או באתר של ירון מרגולין הוא מידע בלבד וחומר למחשבה, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מורשה ותחת פיקוחו או פיקוח של הממסד הרפואי.

1 – Herbert M. Shelton

2 – מתוך הלכות דעות ד' כ'.

3 – טוקסיקולוגיה (Toxicology) מדע בין תחומי העוסק בהיווצרות רעלים בגופנו ובהשפעתם.

4 – שלטון הרברט מ.1997, 1995 , "עקרונות צירופי המזון", הוצאת למען בריאות מושלמת בע"מ,63,16, 80, 84.

 

Juice green Yaron Margolin 1

אני מזמין אותך ליצור קשר בטופס כאן למטה,
אשמח להשיב לכל שאלה.

שם:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:


נשלח ב כללי, מזון מחלים
2 comments on “חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון
 1. אירית הגיב:

  הכרתי את ירון מרגולין בשנות השמונים, רקדתי והתפתחתי אצלו ובשנת 1986 קראתי את הספר "רזה לתמיד" ויישמתי אותו בו במקום.
  באותן שנים השיטה לא הייתה מוכרת וחשתי מאד חריגה עם האכילה הזו, שנתפסה כסוג של מוזרות אך סייעה לי לשמור על נעורים ויופיולהתפתח כאמן וכרקדנית.
  אני נפעמת לדעת שירון גילה גם הוא את עקרונות צרופי המזון, מעט מאוחר יותר והוסיף אותה לשיטת האימון שלו.
  מאוחר יותר התפרסם הספר "שביל הזהב לריפוי טבעי" של שרה חמו המתאר את החלמתה ממחלה קשה על ידי שיטת קינגסטון שאלי שטראוס ז"ל היה מייצגה ומתבססת אכן, על פירות לארוחת הבוקר אך גם לחם וגבינה – פחמימות וחלבונים – באותה ארוחה.
  מה שירון מתאר אינו חדש אך משלים, בשיתוף אמצעים נוספים שפיתחאת מסענו לבריאות ולאושר.

 2. אירית הגיב:

  רציתי להוסיף שהספר "רזה לתמיד" או "fit for life" (במקור) נכתב על ידי בני הזוג הרווי ומרלין דיאמונד ששאבו את הידע האצור בו,לדבריהם, ממומחה זן במזרח הרחוק.
  מבחינתי, הוא היה החשיפה הראשונה שלי לעקרון צירופי המזון וחשיבותם של הפירות כרכיב מזון מטהר.
  השנים שבהן גיליתי את דרך החיים המוצעת בו, בשיתוף העבודה עם ירון והלימוד האינטנסיבי אצלו יצרו בסיס לחיפוש רוחני ונפשי שהסתעף למקומות ומקורות אחרים.
  כאמור – אני מאושרת לדעת שירון פיתח את הידע העצום וכדרכו-העמיק וגיוון אותו בכל צורה אפשרית כדי שנוכל להמשיך ללמוד ממנו ולהיעזר בחוכמתו ובכשרונותיו, גם כמאמן אישי וכמטפל.
  הפעם – גם כמטפל.

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*