מגילת רות האלמנה שיצאה ממרחב הנוחות

 

רות המואבייה יוצאת מהמרחב המוכר והממכר אל אתגרי חייה ומנצחת בגדול

רות המואבייה יוצאת מהמרחב המוכר והממכר אל אתגרי חייה ומנצחת בגדול

האסון תפס אותה בימי השופטים. רות הצעירה – התאלמנה ומרחב הנוחות שלה קרס בבת אחת. זעזוע שהתעורר בעקבות מות בעלה. קטסטרופה יכולה להושיע אדם בעל חזון – נדמה שבמקרה של רות היא דחפה אותה לקום על הרגליים ולצעוד קדימה – כך החל להתרחש בחייה שינוי עצום.

רוב האנשים נזהרים מאסונות ומוכנים להקריב הרבה מחירותם, כבודם, גם מהתקדמותם בחברה, למען תחושה שיש להם מרחב ביטחון לנצח. רות שונה מרובנו.

יש לדעת שבהימנעות מיציאה ממרחב ההרגל – נרדמת היזמות אבל עולה במוח הורמון הדופמין… והוא ממכר יותר מאלכוהול- ותוקע חיי אדם!

כמנהג הבריות בימים ההם, החמות של רות, נעמי, שגם היא התאלמנה (מאלימלך בן שבט יהודה) פונה אליה ומבקשת אותה לחזור אל בית הוריה ולחדש למעשה במעשה זה את מרחב הנוחות שלה בחיק משפחתה.
באופן מפתיע עונה לה רות כאחת הנשים המצליחות בימנו וכפי שמצופה בקרב אנשים בעלי קרירה משגשגת ונהייה אחר אתגרים:
״חמותי היקרה, אני לא מחפשת מרחב נוחות מוכר. להפך, אני מתכוונת לצאת לדרך אחרת. דרך חדשה מחכנה לי. אני מתכננת לפתח בעזרתה כישורי חיים שיוציאו אותי מהמוכר, מהנוח ומהרדוד ויביאוני להתמודדות מורכבת עם קשיים ואתגרים חדשים שיהפכו את חיי למרתקים ומלאי משמעות. אני צופה שרק כך אגיע לשגשוג ולהצלחה ואולי גם אקים בדרך זאת משפחה ואם אצליח להעביר ידע זה לילדי עוד אקים שושלת מלוכה:
ככתוב שם:
"כִּי אֶל אֲשֶׁר תֵּלְכִי אֵלֵךְ… עַמֵּךְ עַמִּי וֵאלֹהַיִךְ אֱלֹהָי" (רות א 16).

המהלך שלה מתפרסם כמגילה בתנ"ך – הוא מפתיע ונועז – התמסרות להתנסות חדשה. יציאה אל דרך לא-נודעת – לא הייתה מקובלת אז וגם היום היא נדירה. בתור אלמנה טרייה מצפים מרות לחפש נחמה ותחושת ביטחון בקרב בני-משפחתה.

כל אדם זקוק לכוחות נפש אדירים כדי לצאת ממשבר חיים לדרך חדשה ומאתגרת. בטחון הנשען על יכולותיו של אחר הוא שממכר. תענוג שסוגר בפנינו את האופק המחשבתי. בריחה מהתמד ומאמץ – מענגת בגלל השפריץ של הדופמין במוח … עיסוי קרקפת יכול להפחית את הדופמין ולרוקן את המוח – זהו צעד ראשון בדרך אל החופש שלך. בווידאו הקצרצר הזה אני מראה לך כיצד אפשר להתחיל לפתור את הבעיה שלך:

גיבורת מגילת רות מנווטת על-ידי חמותה נעמי השולחת אותה לשדה זר ללקט שיבולים בשמש הקופחת, לצד יהודים. האנשים סביבה חשדניים ומבקרים את המואביה שבה, את האלמנה. רומזים ומסמלים על הקשיים בדרך שאדם שמעז לקום על רגליו ולצעוד קדימה צריך להיות נכון לעבור. בועז הוא בעל השדה, אצלו רות מלקטת שיבולים בשמש הקופחת – בועז בא מבית-לחם, הוא הגיבוי שלה. בועז מופיע ככוח מדרבן שמזהה ברות את העוצמה ותומך בה ככתוב:

“ותלכי אל עם אשר לא ידעת תמול שלשום, ישלם ה' את פועלך ותהי משכרתך שלמה מעם ה.”

הדופמין – בועז קוצר את השבלים בשדה. עונת הקציר נגמרת. הציפייה שלה לקשר עם בועז לא ממומשת. זה הרגע בו אנשים רבים נכנעים לדופמין. עוצרים. רות שונה ואחרת מהם. היא לא נכנעת למרחב הנוחות שלה גם לא מתענגת על תחושות דופמיניות שמעצבות בנפש תקוות שווא, אשליות וציפייה ממכרת לטוב שיבוא מעצמו. רות חוזרת אל נעמי. בשלב זה שתיהן חסרות הכול – כלתה מגבה אותה ודוחפת אותה אל הגורן, שם בועז מנפה את החיטה. המטרה להשכיב את האדון בועז, את בעל השדה כדי להביאו לשאת אותה לאישה (מגילת רות ג' ד'). בהחלט לא אתגר שגבר היה מתגאה בו ואולי ודווקא משום כך הסופר בחר בו כמעשיית גיבוי ליציאה ממרחב הנוחות. אל תטעו לחשוב שרק נשים משתמשות בגופן כדי לגבור על הקשיים שבדרך זוכרים את יוסף בעל החלומות? גם בפרשת יוסף, שב מוטיב הפיתוי שמרומם נופלים בדרכם לגדולה. אלא כיצד מגיע יוסף להיות שליט מצריים העתיקה? אזור הנוחות של רות מסולק. אסונה ועלבונה מעצימים את כוחה והיא יוצאת לגורן ומאחר שלא כבודה ולא הקשיים הם שמכתיבים את התנהלותה, כובשת רות את לב בועז.

להקת המחול הרב תרבותית 2000
יהודים וערבים רוקדים בתקופת האינטיפדה השנייה בבית המחול שבירושלים.

במהלך עבודתי התנדבתי לעבוד עם נערים במצבי סיכון וגם עם פושעים של ממש. בכלא באר-שבע האסירים נוהגים לשיר שיר של שחרור ואותו הם שרים יחד כמקהלה שמלווה לכל אסיר מבניהם שמשתחרר או יצא לחופשה:
”עדיף מוכר וגרוע, מאשר חדש ולא ידוע …” בהחלט המשגה שקרית במנגינה כובשת את כל מי שהרמייה בנפשו. רות שונה מהם – היא מחפשת לפתח כישורי חיים – לא להגיע לתוצאות בלעדיהם: בגנבה, במתן שוחד, או במזל ובשאר דרכי האדם המושחת. רות לא שרה שיר רמייה. מגיל צעיר היא נאלצת להגדיר את עצמה מחדש ומסרבת לכותר: אלמנה. מעמדה כחסרת כל ואלמנה לא מזוהה עמה כלל וכלל. היא לא מי שמזוהה כאסירי הכלא ששרים: ”עדיף מוכר וגרוע, מאשר חדש ולא ידוע …” עם אומללות, הדיכוי ורגשי הנחיתות  גם לא עם העיסוק בחיצוני שלה. רות יוצאת ממרחב ההרגלים הקטנים האלו. לא מתקבעת בתפקיד האלמנה או האישה, היא לא דורשת מזונות ולא חוזרת אל מואב. רות יוצאת לדרך ובאמת היא כובשת עולם חדש.
מגילת רות באה להדגיש ולהבהיר שאותו "יש" שנותן לנו בטחון וזהות, יכול להפוך והופך במהרה בחיי הנוחות שלנו לכבלים הרובצים על הרצון שלנו. יש מסוג זה מונע מכולנו לחיות את חיינו האמתיים.
מגילת רות קוראת לכלואים בתוך שגרה מחשבתית, בתוך הגדרה מגדרית, מעמדית או חברתית להתעורר ולקום וללכת אל ארצות חדשות.
רות המואביה – מככבת  במגילה שכל גיבוריה המרכזיים נשים. בהמשך רות ובועז מתחתנים. מזיווגם נולדה מלכות דוד: … "וּבֹעַז הוֹלִיד אֶת-עוֹבֵד. וְעֹבֵד הוֹלִיד אֶת-יִשָׁי, וְיִשַׁי הוֹלִיד אֶת-דָּוִד".

רוצה סיוע בסילוק הדופמין ויציאה ממרחב חוסר היעילות – ללא קטסטרופה – רוצה להצליח, לפתח כישורי חיים חדשים – אשמח לשמוע ממך.

אשמח לשמוע ממך – ירון מרגולין

שם:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:


במאמרי – ריגוש רעיוני או התקווה והדופמין – יחשפו בפניך כל הסודות שבהתמכרות ובהמתנה – שתוקעת את חייך – המאמר כאן.

 

נשלח ב העצמה אישית, כללי

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*