כאבי גב הם תופעה מעצבנת – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

כאבי גב – לחיצות ההחלמה, פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך.

 

הקושי בטיפול בכאב גב נובע מכך שהכאב נגרם מדמימה: התקשות שרירית (שנאחזת בשרירי הגוף) וצוברת בתוכה מרכיבים כימיים שלא מאפשרים את שחרור השריר וניקוי התרכובת הכימית. בעת כאב גב למשל, הדמימה, כפי שיוסבר מיד, לא נמצאת באזור הכאב. הכאב מוקרן ממקום הדמימה.
רוב הטיפולים מבוססים על ההנחה שהגורם לכאב נמצא במקום הכאב. אני פוגש בכאבי הגב האלה מידי שבוע ורואה כיצד, בעזרת הטיפול, הכאב מתפוגג ופורש מהגוף.
כשאני נוגע בדמימה כדי לפרק את התכווצות השריר, הכאב מוקרן בבת אחת אליה ויוצר כאב חדש ומבהיל.
החולה רוצה לזעוק: "אתה בא לטפל וגורם לי נזק!" כמטפל, הזעקה קשה לי מאד. ההרגל והלב מושכים אותי לטפל, להקל ולהביא להחלמה. והמטופל שלצידי, שזקוק לכל אלה, הוא שקם עלי! לא נעים.
רוב המטפלים והאורתופדים "מאשימים" את המטופל. הם אומרים שמקור כאב הגב שלו בתנועה לא נכונה שביצע והכאב שנוצר הוא תגובת הגוף לשימוש יתר בשריר או לטראומה שהמטופל, בחוסר אחריותו, גרם לה.
המטפל המנוסה שוחה נגד הזרם המרכזי של הרפואה אל הדמימה. הוא חולף על פני התראות הכאבים שהמטופל חש בדרכו אל מקור הכאב האמיתי – אל הדמימה. הוא מוצא אותה בקלות, בנגיעה ומנטרל אותה בטכניקה מורכבת של נשימות, מניפולציות ולחיצות על היפוכי דמימה ונקודות שונות בגוף. נקודות אלה, בכוחן ״להסיח את הדעת״ של מערכת העצבים ושל המוח הרגשי ולפרק דמימות – תוך כדי מזעור הכאב מלחיצה על ידי עיסוי ומתיחת האזור הנגוע. הקלה ניכרת בתסמינים מופיעה לרוב תוך דקות ספורות אך היא מתקבלת בחוסר אמון מצד המטופל מה שמשיב אותם בבת אחת לגוף הסובל. זו גם לדעתי, הסיבה המקורית להופעתם מלכתחילה: רגשות עזים ולא חוסר אחריות בשימוש בגוף. אבל על כך וכיצד הגעתי לתובנה זו בפעם אחרת.

התחלתי לחקור את הדמימה ותסמיניה בסוף שנות ה- 70 בירושלים, בקטמונים, בבית המחול שהקמתי עם יוסי טיטלבאום ואסתי לינבר. אמנם המחקר שלי לא מופיע בספרי רפואה, פסיכופתולוגיה או בטיפולי פיזיותרפיה, אבל, בסוף שנות ה- 80 הוא קיבל הכרה ותמיכה מהרפואה הסינית שהחלה להגיע למערב, הגם שזו אינה מטפלת בהקשר הרגשי שמאחורי הדמימה, ברגש עצמו ובחוויות החיים כפי שמחקרי הדמימה מראים, אלא, באנרגיות קוסמיות.
כשטיפלתי בתחילת שנות ה- 80 באנשים בצפון אמריקה, החלו להגיע אלי ידיעות על חוקרים שונים בתחום כגון משה פלדנקריז שאצלו למדתי באמצע שנות ה- 70 מבלי לדעת שעסק גם בטיפול. ז׳אנט טרוול (טריגר פוינט) ואידה רולף (אינטגרציה מבנית ידועה גם כרולפינג ), שאל עבודתם התוודעתי לאחר שפרסמו את מחקריהם בספרים, הפעימו אותי למרות שגם אצלם כברפואה הסינית, אין יסוד רגשי לדמימה. אותו נפגוש בפסיכותרפיה המתקדמת.
הדמימה סיקרנה אותי בדרכי לפיתוח ולשכלול טכניקת מחול, שבכוחה לפתח גמישות גם באדם מבוגר. הסתבר שהדמימה קיימת בכל גוף, גם אם אינה גוררת כאב. היא מונעת גמישות, שינה נינוחה, סבלנות, רוגע, נשימה תקינה, תזונה נכונה, ושמירה על הנעורים.

דמימה מזקינה ומקצרת חיים. דמימה מסעירה ויוצרת נפש אקטיבית והיפראקטיבית, כמיהה לשקט, פחד מהבאות, מהעתיד.
דמימה מכאיבה ויוצרת כאבי גב עזים, כאבי צואר, מגרנות, כאבי ברכים אפילו כאבי בטן ושלפוחית רגיזה.
דמימה בצוואר מקשה על נשימה ועל תנועת השלד. פעמים רבות תעורר סימפטומים קשים שיביאו אדם במהירות לחדר מיון. כתבתי על כך במאמרים רבים כגון ״די לכאב, תורת הדמימות״, שפרסמתי ברשת האינטרנט. אבל, כשהדמימה מחריפה עקב מתח חיים או אירוע מזערי שמעורר טראומה ישנה, הטראומה הישנה מקפיצה את הדמימה בשרירי הגב מרחיבה את גודלה וגורמת לה ללחוץ על המערכת העצבית שעוברת דרכה או בסביבתה. עוות אותות חשמליים מתפתח בתוך חלקיקי שנייה וגורם לתחושה לא נורמאלית של האזור הנשלט על ידי אותו עצב. כאב עוצמתי משתק ומזעזע. האדם מחפש מה עשה שלא על-פי ההרגל, היכן האשמה, אבל זו איננה!
אירוע רב עוצמה של כאב פיזי מלווה ברגשי אשמה עכשוויים שכל תפקידם לאפשר לטראומה להישאר בחשכה ומשמעו דמימה.
אחד הגורמים המקשים על סילוק כאב גב במהירות, נמצא באשליית פריצת הדיסק של האורתופדיה הישנה.
דיסק פרוץ אמנם נראה בצילום רנטגן, אבל לא הוא שגורם לכאב הגב! הוא מסייע לאורטופד לשכנע את הסובל לעבור ניתוח בלתי נחוץ ומיותר ברוב המקרים. למען האמת הצילום מאוד משכנע, אבל לא יעיל. גם במקרה שהדיסק פרוץ, מבלי לטפל בדמימה, בשריר הלא מתפקד שמכווץ באופן כרוני באזור החוליה, לא יהיה מזור למטופל. משום שהבעיה האמיתית היא הכיווץ הכרוני שבדמימה. זה מושך אליו את החוליה ללא הרף, יומם ולילה, בגלל המתח הרב. ואם לא תיפרץ הדמימה הזו, הכאב יחזור גם לאחר הניתוח. זו הסיבה לעשרות ניתוחי גב חוזרים. אם נבחן באופן אקראי 1,000 אנשים על ידי צילום גבם, גם אם הם לא סובלים מכאבים, נגלה עד כמה שכיחה הדמימה אצלם, שמושכת את גבם ופורצת בו דיסקים. יודגש: אין הם חשים כלל בכאב, ואינם זקוקים לניתוח. הם זקוקים לטיפול פורץ דמימות ומונע הזדקנות מוקדמת.
כפי שמראים המחקרים, אצל מעל ל- 45% מהם יגלה צילום הרנטגן פריצת דיסק, תזוזת שכמה, הטיית אגן. אם יאמצו את מסקנות האורתופד ירוצו כסהרורים אל חדר הניתוחים.
הדמימה גורמת לתזוזת חוליות וללחץ על העצבים ועל הדיסקים. לחץ, שבמקרים מסוימים גורם לכאב שמביא את המטופל לטיפול נחפז בפריצת דמימה בעוד שהכיווץ הכרוני של השריר הוא הבעיה ולא השלד שנפגע. בפריצת הדמימה, הגוף בעל ידע להחלים גם את השלד.
לכאב גב יש תמיד יסוד דמימתי, אבל האורתופדיה מחפשת אותו בשלד: במפרקים כדלקת ובחוליות כפריצה בדיסק. כאב גב תחתון יוסבר על- פי רוב כפריצת דיסק בין חוליות 4 – 5, אבל מקורו בדמימה בישבן, בשרירי הבטן, בשריר האגסי, במותן וגם במפשעות, בשוקיים, בצידי הצוואר ובשכמות.
במקרים רבים דמימות יכולה להתקיים לאורך זמן רב מבלי לגרום לכאב. אולם, הלחץ השרירי על נימי הדם ומערכת העצבים עלול לעוות את האותות החשמליים העוברים דרך הדמימות ולגרום לתחושות מוזרות כנימול וצרבת ואפילו לגזים, לשלפוחית רגיזה ולמחזור קשה.
תחושת קור, הפרעות בחילוף חומרים, חוסר איזון הורמונאלי, גלי חום, התנפחות ובצקת יכולים להיגרם מדמימה. היו מקרים שהדמימה יצרה דיסלקציה. ושחרורה בראש, בצוואר ובפנים השיב למטופל את יכולת הריכוז והקריאה.
כשלוחצים על נקודת הדמימה כדי לפרוץ את המתח הכרוני, הכאב הוא כאב טיפולי, כאב של החלמה. אני משתדל להקל ככל האפשר על תהליך זה. אבל ככל שאשקיע ואפתח טכניקות להקלה צריך להבין שכאב כתוצאה מטיפול הוא כאב מועיל, כאב טוב. מדובר בכאב מתון שנמצא בשליטה. הימנעות מוחלטת אפשרית בטיפולים מאזנים ו״מתנות יום הולדת״. גם לזרימה ענוגה של אנרגיה גופנית יש ערך בתהליכים עמוקים של שמירה על רעננות ונעורי הגוף. אבל זאת לא החלמה מדמימה.

מאת: ירון מרגולין
עריכה: הדרה ספרא

אני מזמין אותך ליצור קשר בטופס כאן למטה,
אשמח להשיב לכל שאלה.

שם:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:


על לחם חוקם של העסקים פרק א

על לחם חוקם של העסקים פרק ב

על לחם חוקם של העסקים פרק ג

על לחם חוקם של העסקים פרק ד

 

נשלח ב העצמה אישית, זוגיות, כללי

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*