הדמימה – מה היא דמימה

קונסטנטין ברונר

סוד הדמימה – אני חושף בפני עופר, תלמידי, בוידאו שמצורף כאן למטה את סוד הדמימה – במפגש בין העולמות ובמיוחד כשהאחד זעיר והשני ענק מתרחשת צפייה גדולה וכשהיא רואה הזדמנויות מיטביות, פעמים רבות  נולדת כאן האהבה. ניכרים אתגרים, נחשפות דרכים להגשמת השאיפות גם הדמימות.

אספסיה, סוקרטס, ברונר ואפילו הרקליטוס ושפינוזה כולם מדברים על התנועה – הדמימה היא מעצור במרחב הנע. לכאורה דבר לא טבעי ובכל זאת נאמנה לחוקי התנועה ובמיוחד לכוח ההישרדות. משהופיעה דמימה היא שורדת, מכאיבה ומתמידה.

דמימה (ניקו הורודניצ'אנו) היא מעצור שמופיע בשרירי הגוף ככיווץ שרירים כרוני, יוצרת כאב, הסתיידות, אינפקציה ואפילו חום, זרם חשמלי ומצבי סטרס. את הדמימה חייבים לשחרר ובשחרורה שבה התנועה למרחב שדומם. הכאב נמוג והאדם מחלים.

היקום נע ומשתנה ובתרחישיו נמצאים מרחבי תנועה שונים. איי תנועה ומרחבים שנעים ופועלים הדדית זה על זה. שינוי באחד גורר שינוי באחר. נפש האדם אחד מהם. במפגשי הנפש עם מרחבי תנועה אחרים עומדות בפניה שתי אפשרויות: להשתלב – להעז ולהתקרב אל מרחב שוקק תנועה אחר – להיפתח להשפעותיו עליה ואפילו להתפתח ולקבל ממנו סיוע והזדמנויות שלא ידעה על קיומן קודם לכן. מפגש שגורר בתוכו ומאפשר סיוע אפשרי תמיד. צפי שמעורר תקוה להבנה ואת רגש האהבה. האפשרות האחרת-

old man with a walking stick by rembrandt van rijn
Museu Calouste Gulbenkian-Lisboa

להתבדל – יש והנפש בוחרת להתכווץ ולהגן על המרחב העצמי מפני השפעות אפשריות. הדרך השנייה פונה אל כשרי הכיווץ שלה ומתקשה כדי להישען רגע על עצמה על-מנת לשקול מחדש את נושא המפגש המזדמן לה. רוב המפגשים שמובילים להתבדלות מחשש של אינטראקציה תנועית מעוררים חרדה. איימה מאפשרות שלא תשרוד הנפש את עצמה. כזה המצב כשהנפש צופה איום ובו המפגש הצפוי יעביר אותה, כביכול, שינוי גדול מדי – הכיווץ בה אז הכרחי ומתרחש מידית – כיווץ זה הוא הדמימה.

הכיווץ חזק, נוקשה, יציב ומשמש לנפש משענת או מחסום. היא מוגנת מאחוריו נוכח שטף התנועה שמגיע אליה מהעולם, גם מתוך עצמה – מחשבה היא מרחב נע. חשיבה יכולה להתפרש בנפש כגורם פולש ומאיים על הרגשות ואפילו על הגוף – גורם זה נע מתוכה – וכשהוא נתפס ומתפרש כמאיים – האדם כולו מתכווץ. כך נוצרים למשל הפחדים ואפילו החרדות.ירון מרגולין מתון הוידאו - מה היא דמימה?

השיחה שנחשפת בוידאו הזה לקוחה מהשיעור האחרון של שנה א' מתוך קורס דו-שנתי בלחיצות ההחלמה. לקראת סוף השיעור שנושאו כיצד משחררים את שרירי הזרוע בלם עופר ירושלמי, את הסיום, בשאלה:

מה זאת דמימה והוסיף רצון לדעת למה היא מתרחשת. כאן אני משיב לו ככל יכולתי וחושף את הסודות הגדולים באמת.

Nicu Horodniceanu 1991 Jerusalem at Yaron Margolin s Dance

Nicu Horodniceanu 1991 Jerusalem at Yaron Margolin s Dance

השיעור עצמו נמצא כאן –

שיחה מתוך השיעור שהקדימה לדיון על הדמימה "למה כואבת לי הזרוע"? ולמעלה מובאת בהרחבה – נמצאת כאן-

שרלוטה הורודניצ'נו

נשארו לך שאלות –

אשמח לשמוע ממך.

שם:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:


HADMIMA YARON MARGOLIM 12 05 2018

נשלח ב כללי

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*