כואבות לי הידיים נורא – היכולת לנצח, להתגאות או לשמור על מקומך בפסגה משתקפת באמות הידיים שלך

כאבי ידיים באמות זה נורא – מקור הפגיעה שמוביל לכאב גופני יכול להיות בשרירים, בעצמות, במפרקים או בעצבים הקשורים לאיברים אלה.
חשוב לדעת, כשמדובר בכאבים באמות מקור הכאב יכול להיות נפשי ונקשר במזמורי תהילה, ניצחון או בגאווה מציפה שמלווה בשחצנות מסוימת.
במרכז מאמרי זה שני קטעי וידאו – הוידאו המצורף ראשונה "האמה כואבת לי נורא" – הוא הוידאו שמתעד שיחה שלי עם תלמיד שנה א' ללחיצות ההחלמה – עופר ירושלמי – על נושא זה שמכונה ממנטו מורי. נושא שנקשר כדמימה עם גיל ה-40 ועם משבר גיל ה-40 בעיקר אצל גברים (הנשים עוברים אותו כעשר שנים מאוחר יותר. השיחה התקיימה בשיעור האחרון של עופר שנושא את יסוד הסיומים שבתהליך הטיפולי ב"לחיצות ההחלמה" – "אתה פשוט משחית את נפשך" אני מסביר לעופר על הבעיה שמשתקפת באמות הידיים  ומוסיף היזהר – קורוציונה! (הוידאו עצמו נמצא בקישור כאן למטה)

ממנטו מורי – למנצח – הוא אחד מסודות החינוך לאיש המעלה – בוידאו השני שמובא כאן למטה – נמצא שיקוף של נושא זה "ממנטו מורי" ואחת הדרכים הנעלות ביותר לאיזון נפש של אדם שהגיע לניצחון מזהיר וחד משמעי.
הגיבור – שב משדה הקרב כמנצח גדול. הוא עומד בחדרו לאחר ניצחון מתבונן במראה ומשנן לעצמו –
עד שחצנות הגעת,
המחשבות שלך, הרגשות שלך, הכוח שלך,
גופך –
כול חלק ממך – ביקום הוא משתתף.
תבל אוהבת אותך,
עולם כולו מברך אותך, היום.
הראיות חותכות, ניצחת.
חד משמעי, התקבלת.
ולהסתכל לפני שתקפוץ, לא למדת?
יש לשמור עכשיו את מהותך שלמה.
היקום המברך שותף לה.
משניצחת
משהגעת אל סיפוקך
בא הזמן לזכור
אינך הדג שקופץ בים האדום.
לכל פרעה ממתין משה שלו,
בכל רע הפן הטוב.
היו לבני אדם, מצליחנים.
הישמרו לנפשותיכם בזה הרגע
הצניעות מסייעת
לגונן מהשממה של החיים.
אל תשכחו
על גרעין הנפש להישאר ללא ספקות,
יקום שלם שנע בתוך גופכם
הכרח שיוושע.
על מהותך עולם כאן התעורר לאבטח.
בלי בגידה שכובשת את הרגע.
חמדנותך כאן מבעירה 
את תאוותך המתפרצת
הזמן להתעכב!
יש להרוג אותן
ולא הן
בך תתנקשנה. 
ממנטו מורי. 

משהגעת אל סיפוקך, לזכור להישאר שלם ולהתרחק מספקות. היה צנוע כדי לשרוד את המחר. ממנטו מורי. זהו וידוי נפש מגונן למנצח. בא כאן כשיר הלל לסולימאן המפואר בסוף הפרק ה- 26 של העונה השנייה של סדרת הטלוויזיה הטורקית "הסולטאן" (Muhteşem Yüzyıl) שעיקרה תככים ומזימות באיסטנבול בתקופה המתוארת של האימפריה הע'ותומאנית.
הפרק ה 26 כולו  מתואר את קרב מוהאץ' (1526). קרב מחץ זריז ורב השראה בו סולימאן המפואר הביס את הונגריה בשיטות שהכרנו אצל גדול הלוחמים חניבאל ברקה. המחזאי וכותב הסדרה מביאים את הוידוי המרגש לאיזון נפשו של המנהיג הגדול כנאום ומזמור למנצח בסגנון יווני עתיק שמביס את ההונגרים בקרב מוהאץ'.
אינני יודע אם מדובר במסמך היסטורי ואם הקריאה האצילית לאיפוק התקיימה כאן במקור או אצל חניבעל ברקה.
הממנטו מורי – היה ועודנו חלק מחינוך האצילים והאמנים הגדולים לאיזון הנפש שלהם ומקורה ככל הידוע במשנת דדלאוס האדריכל היווני הקדום. גם בכתבי אפלטון מוצאים אותה למשל, במשתה, בתגובת סוקרטס לנאום אלקיביאדס.
נאום למנצח זה מובא כאמור בסרטון למעלה בן 3:06 דקות – שערכתי על מנת לצרפו למאמר זה. משמעו ממנטו מורי – החינוך הקדוש והיסוד למנצח –

הפרק כולו מובא כאן – Magnificent Century S2 E26 English Subtitles

מה הביא לדיון על אמות הידיים וסיבת הכאב בהן? 

לחיצות ההחלמה – רישום בן טריט

החל מהחודש הראשון כל תלמיד "לחיצות ההחלמה" מתחייב לערוך סדרה של טיפולים במהלך השבוע. בהתחלה מטפלים בחברים והורים, אבל עד מהרה הקליניקה מתגבשת ואנשים נוהרים אל לחיצות ההחלמה, בשל השפעתן המבורכת. השאלות של המטפלים שבדרך, תלמידי, עולות בתחילת כל שיעור ונעות סביב ובעקבות העבודה הביתית. הפעם עלה נושא כאבי האמה – וההשלכות של הטיפול פורץ הדמימות בעזרת לחיצות ההחלמה על החיים של הסובל מכאב באמות הידיים.

Frédéric Bazille – Paul Verlaine.
פול-מארי ורלן מגדולי המשוררים, נקשר באמות ובשורש כף היד. באחד מהתקפי הזעם שלו בזמן שכרות ירה במשורר הגדול רמבו ופצע אותו בפרק כף ידו. ורלן נעצר ונכלא. אירועים אלו ניכרים  בעבודתו מאותה תקופה, Romances sans paroles ("שירי אהבה ללא מילים").
לאחר שחרורו נסע ורלן לאנגליה, שם עבד כמורה ופרסם אוסף שירים מצליח נוסף, שנקרא Sagesse (בצרפתית: "חוכמה"). הוא חזר לצרפת ב-1877, ושימש כמורה לאנגלית בעיר רת'ל. ורלן התאהב באחד מתלמידיו, לוסיאן לטינואה, אשר היה להשראה למספר שירים נוספים. ורלן מגדולי משוררי תבל, יכול לשמש מודל לניהול רע של קרירה משגשגת. בשנותיו האחרונות הידרדר ורלן לאלכוהוליזם ולעוני, וכתוצאה מכך איבד את שפיותו. הוא נפטר ב-1896 ונקבר בבית הקברות Cimetière des Batignolles בפריז.

חוכמת הסוף – ממנטו מורי –  "כִּי לֹא לְעוֹלָם חֹסֶן וְאִם-נֵזֶר לְדוֹר דּוֹר" (משלי, פרק כ"ז, פסוק כ"ד). לא לעולם חוסן, פירושו גדולה עשויה להשתנות, הגלגל מסתובב.
ברומא העתיקה השתמשו בביטוי ממנטו מורי כחלק מחינוך לגדולה ושמירה על ההשגים. ההשג ברומא היה מאוד חשוב, כמו כן היכולת לשמור עליו. בתהלוכת הניצחון הנודעת אירוע הטריומף, של מפקד רומי השב מן הקרב כיכב משפט זהה: ממנטו מורי".
מאחורי הגיבור המוביל – המנצח עמד על הכרכרה שלו עבד שלחש לו, נוכח תרועות ההמונים, באוזן – ממנטו מורי – היום ההמון מריע לך אתה נמצא באיגרא רמא, אך מחר יבוא יום חדש וההמון יבקש את מותך. העבד סייע בכך להזכיר למפקד כי גיבור הוא השומר על תאבותיו – בן-תמותה, שנפשו, גופו ומחשבותיו חלק מהעולם המה, כלומר "ממנטו מורי". (לחלופין "Respice post te! Hominem te memento!" – הבט מאחוריך! זכור שאתה [רק] אדם!; כפי שטרטוליאנוס מצטט בפרק 33 בספרו Apologeticus pro Christianis.)
החינוך להצלחה נכלל כנזכר לעיל, במשנת דדלוס (Daedalus)- שמור על ערכיך, על עקרונותיך ואל תלך לאיבוד אחר חנפנים תאוותנים, רודפי בצע. גם הם כשלו ומובילים עצמם אחר התשוקה. עצור בחן את המפתה, השולי והנכחד מהר והזהר למען תגיע בשלום עד למחר.
ממנטו מורי – שמירה על הכבוד גם לאחר ההישג הגדול נקשרת עם גדלות הנפש וניהול רגשות תקין.
כשל הממנטו מורי שכיח. יכולת האדם לאזן את הנפש שלו אינה חלק מחינוך הנערים. הצורך לשמור על מהות גרעין הנפש שלם נחבלת, והדמימה ניכרת בחיי רבים מילדנו, נערנו גם משבגרו. הכאב נכנס אל אמותיהם.
דמימת הממנטו מורי נקשרת כאמור לעיל עם משבר גיל ה-40 שלא עבר בשלום, אך לא רק איתו – היא משפילה אותך, רומסת את כבודך ומוחקת את נצחונך. היא שמופיעה ככאב באמות הידיים ושואלת אותך מה למדת?
כאב שבא להזכיר לך את האהבה. היקום אוהב אותך ולוחש לך באזן, שכולך רק חלק מהעולם הזה. עוד על כך ראה משבר גיל ה-40 במאמרי הטבלא (עמוד 13) הקישור כאן.

פושט שורש-כף היד מצד הקנה שמכונה גם השריר פושט שורש היד הגומדי (Musculus extensor carpi ulnaris)  הוא השריר התיכון במדור האחורי של האמה. בולטות בו דמימות הממנטו מורי והקורציונה. שריר זה פושט (מישר את כף היד לאחר כפיפתה במרפק – Extension – אחראי לתנועת הפלקס בכף היד) ולתזוזת כף היד שנעה תוך כדי קרובה לכיוון האולנה (הקנה).

כופף האגודל הארוךMusculus flexor pollicis longus, משקף בדמימה העדר כישורי חיים. האדם חושש מהמאמץ שעליו להשקיע כדי לשמור על מקומו בפסגה, על הישגיו לאחר שהגשים את שאיפותיו. יש והישגיו הושגו ללא מאמץ, הודות לירושה, קשרים של אבא. אין הוא יודע לפתח אותם או להגן על היש שזכה בו.

דלקת, כשל בתנועת האמות בא לומר – ממנטו מורי – היזהר כי אתה נוטש את הדרך בה בחרת ללכת. אתה משחית את הישגיך, את נפשך – קורוציונה – נפש מושחת – סופך קרב! חזור בך – קוראת אליך נפשך, גופך ובעיקר אמות ידיך!
התאמץ – אתה מאבד את העיקר בחייך – צא לדרך כדי לפתח כישורי חיים חדשים. שמור על היש והמשך להתפתח!
על הקורוציונה – מאמרי "על הקורוציונה – ניתוק רגשי והעדר מעורבות" כאן
"אורפאוס – דמימה בניהול קרירה שמשתקפת ככיווץ שרירים בבית החזה ובשורש כף היד" – למאמר יש להקליק על הקישור – כאן

נשארו לך שאלות?

אשמח לשמוע ממך-

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

שמי Name:

טלפון phone:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:

איך אני יכול לעזור לך How can I help you:

אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COMׂ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך).
מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

 

נשלח ב כללי, תורת הדמימות

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*