סבל מהרגלים רעים – רוצה להתפתח? הכוחות הגלומים בכם יבואו לעזרתכם!

"The Abyss" Pietro Canonica 1869 – 1959

ההרגלים שלך רעים –

לא מצליחים ליצר שינוי רצוי?

כואב לך במרכז הגב? הרגלים רעים בהחלט יכולים לגרום לשרירים שלך (Longissimus thoracis) להיות כלכך מתוחים (שרירים תפוסים) בחלק המרכזי (ימני) של הגב שלך.

חשוב לדעת – אפשר ליצור הרגלים שמיטיבים עם חיינו

הפעילות המחזורית שבחיינו נקלטת בגוף ונחקקת במוח – תמיד אפשר להתגמש מחדש. גם המוח יודע להתגמש!

רוצה ללמוד איך לאזן את הרגליך – להתאים את עצמך לתהליכי השינוי שעוברים עליך?

יש לדעת

אפשר ליצור שינוי ואפילו שינוי מתמשך, שינוי יציב שנמשך לאורכי זמן ארוכים. הבעיה נמצאת בהרגלים. הרגלים גרועים בהחלט מחבלים בתהליכי השינוי.

אוסף ההרגלים נמשל בעיני רבים לאופי של הבן אדם. לא נכון!!!

ההרגלים תלויי אימון וחזרה

הרגלים הם לא אופי – יש כוח עצום להרגלים הם קובעים ומשפיעים על החיים עצמם והרבה יותר משאנחנו חושבים.

מיץ ירוק: נבטים, עלי חסה ערבית, עלי מנגולד גבעולי חרדל טריים מהשדה: לסחוט בג'וסר במהירות האיטית.

מיץ ירוק: נבטים, עלי חסה ערבית, עלי מנגולד גבעולי חרדל טריים מהשדה: לסחוט בג'וסר במהירות האיטית.

מי שמרגיל את עצמו להכין מיץ ירוק כל בקר – מבריא ממחלות ההזדקנות
ואם אחד מאתנו ירגיל את עצמו לשתות אלכוהול חיו רק יתקצרו!

כשאנחנו חוזרים על אותה הפעילות בחיינו היא נקלטת בגוף שלנו ונחקקת במוח שלנו כהנחיה אוטומטית

 

ואפילו כטראומה – נוצרת שריטה במוח עקב הרגל ודמימה מתישבת על הנפש. דמימה מנהלת חיים על-פי אופיה, ושריטה לופתתת אותך ומשדרת מהמוח אל הגוף ומהגוף אל הנפש וחוזר חלילה. עקשנות והרגל דומים שניהם צורה של קיפאון ש״מושך״ את אותה הפעילות, כמגנט אל הרגע. מרגע שמתעורר רמז במציאות שמזכיר לנו את ההרגל – ההרגל קופץ ומוביל התנהלות שלמה. כך מקרר – מזכיר לנו אוכל – ויכול להרוס דיאטה… בקבוק  מזכיר לנו אלכוהול … רמז במציאות מעורר הרגל רע – כך מתפתחת דמימה וכך מתפתח הרגל מעקב התפתחויות.
הבנת התהליך הזה מאפשרת לנו לאמץ את ההרגל אל רצונותינו ולשכלל באמצעותו את היכולות שלנו לטובתנו – ראו כיצד עושים זאת האמנים הגדולים.

רקדן מתעורר בבקר, מכין מיץ טבעי ומתרגל את גופו – תרגול והרגל אמנותי! מספרים שמיכלאנג'לו רשם כל בקר ביד ימינו את כף יד שמאלו ולאחר מכן בשמאלו את כף יד ימינו….

אפשר לייצר תרגול חיובי ומתמשך באמצעותו הופכת הכנת מיץ ירוק בבקר להרגל ועשייה אוטומטית. זה הבסיס בעצם לשינוי שאנחנו מבקשים להציב בחיינו לארוך זמן. תרגול מושכל!

מיכאלאנג׳לו - אסכולה פלורנטינית. בריאת אדם.

מיכאלאנג׳לו – אסכולה פלורנטינית. בריאת אדם.

 

 

 

 

 

מהו מקורם של ההרגלים?

המוח שלנו זקוק להרבה אנרגיה כדי לפעול – מחשבה יצירתית מעמיסה על המוח ומחסלת את מאגרי האנרגיה שלו – נוכח שינויים המוח נחלש – המוח הפעיל והיצירתי מתעייף.

מחשבה סבילה, לא יצירתית, חוסכת אנרגיה וזאת הסיבה שאנשים רבים נצמדים להרגלים – התנהגות אוטומטית לא דורשת אנרגיה מוחית מיוחדת – והמוח נשאר אמנם פנוי אבל עם ההרגלים. במצבי קיבעון ודמימה – הרגלים חדשים טובים ומושכלים – לא מתפתים עם הצרכים של החיים שלנו. נוכח שאיפתנו, חזוננו והצורך שלנו להשתנות המוח מתעייף ואנו נתקעים! עם הזמן ועם הגיל ההרגל בולם אותנו. הרגל תוקע חדל לסייע למוח – הרגל כזה מתיש כי הוא משעמם את האדם ומונע ממנו להיות יצירתי – חיינו נעשים חסרי משמעות בגלל הרגלים רעים! הרגל כזה גורם לנו להתקע ולא להיות גמיש ורענן –

המחיר – דמימה וחיים חסרי משמעות, סבל ושיעבוד להרגלים.

אפלטון מתאר את הנפש כמרכבה
Chariot Allegory

כשאני בונה מסלול התפתחותי – מהלך אסטרטגי – ובוחר להכין כל בקר מיץ ירוק, לאמן את גופי, להכין קופסת סלט כדי לקחת אוכל בריא ומזין לעבודה או לחנות במגרש חניה מסויים – אני לא צריך להתלבט אם להכין מיץ ירוק או קפה, אם לחפש חניה ברחוב או לחנות בחניה הרגילה או היכן לאכול צהרים – יש לי קופסת סלט בריא בתיק.
ובכל פעם שאני עושה פעולות שטובתי נשכרת מהן, שאלות ההתארגנות נעלמות ואני מתפנה אל השאלות שדורשות באמת מאמץ – כך  מתאפשר לי לפתח כישורי חיים!

יש לדעת

אם אני יודע שעלי ליצר מהלך, פגישה, להתקשר עם אדם מסוים ואני נמנע מלעשות זאת  הווה אומר: דמימה –  אני מנוהל על ידי הרגל, הצפה רגשית, או עייפות של המוח שלי ולא על ידי כוח הרצון שלי ולא פועל בדרך בה בחרתי לצעוד – אני לא אסטרטג!

למה אני לא מתקשר?

המחשבה על השיחה הצפויה ושאליה אני אמור להתקשר – מציפה אותי ברגשות

המוח מוצף ברגשות משני יסודות חיים: רווח והפסד –

כאשר ההימנעות ממהלך כלשהו שאני בחרתי לפעול בו מתמהמה, מהשיחה הנזכרת לעיל – אומר שהימנעות מהשיחה הזו נתפסת במוח כרווח הגם שהשיחה עצמה נחוצה. וכשהיא מתפרשת במוח הרגשי כהפסד – וההימנעות ממנה כרווח היא לא תתבצע!

למה ההימנעות מהשיחה נתפסת כרווח?

כי במוח אני מדמיין היחלצות ממצב מביך, מבזה והעדר תשומת לב לצרכים שלי שהשיחה האמורה נתפסת במוחי כהכרח שיבצר.

כאשר יעלה בדעתי שהימנעות ממנה תגרום לי סבל והפסד אשוב לשקול לפעול ואפילו להתקשר אל אותו אדם  –

אימון להגשמת משאלות – מכשיר אותי להביא את הרווח אל חיי גם נוכח אפשרויות של הפסדים. האימון מעודד אותי להתאמץ ולפתח כישורים חדשים גם אם המהלך או השיחה נדמים לנו בשלב התחלתי קשים – אם אין בנו הכישורים ההולמים להם עלינו להתאמן על המהלך הרצוי או על השיחה הנ"ל כדי לגבש יכולת לשוחח על הנושא שנראה באותו זמן כדבר חשוב לנו! מזדמנת לנו כאן אפשרות להתגמש, ולהשתחרר מהרגל תחושת ההפסד ולפעול אחרת וכך ובעזרת הפרס והרווח שהפעולה תביא לנו יקל עלינו להתאמן – האימון לקראת המשימה שנדמה לנו שיש בה גם הפסדים יכשיר אותנו וגם יביא אותנו לא רק להצליח גם ליהנות מהדרך עצמה.

רוצה לאזן את הרגליך – להתאים את עצמך לתהליכי השינוי שעוברים עליך?

אשמח לשמוע ממך – ירון מרגולין

אשמח לשמוע ממך.

שם:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:


 

במאמר "נמאס לי מהחיים מה עושים" – תמצאו תשובות לכל השאלות המטרידות על כאבי הנפש. רוצה להבין לעומק את הסיבות להיווצרות תסמיני דיכאון, ייאוש, חרדה או פחד?– להקליק כאן– 

נשלח ב כללי

התגברות על הצפה רגשית – הדרך הפשוטה להשיב את הסדר לחייך

Hercules Restin Annibale Carracci (Italian, 1560-1609)g, 1595-97

למה אני מתקשה להירדם? יתכן שהסבל שלך נובע מסטרס שמקורו בהצפה של המוח הרגשי!!! כשיש לחץ עצום בעבודה הדבר משפיע על חוסר איזון של המוח הרגשי שלך. לחץ עצום בעבודה גם משפיע על הזוגיות שלך – לא מאפשר לחשוב בצורה צלולה, להגיע להחלטה, לתפקד ולהקל על סבל, חרדה או מכאובי גוף – מה עושים?

המוח בבסיסו מתפקד סביב שני נתונים: רווח והפסד. נוכח חוויה או מחשבה של רווח המוח מתרגש ומציף את עצמו בתקווה (הנושא משתקפת כדמימה בשריר החצי-זיזי הראשי – הימני Semispinalis Capitis) וכשהוא חש באי נוחות, כאב, סבל או איום הוא מתכווץ בבהלה ומציף עצמו בחוויות קשות (תופעה זו משתקפת כדמימה בשריר החצי-זיזי הראשי – השמאלי Semispinalis Capitis).

המחשבה על הרווחים שנפיק ממשהו יכולים להביא להצפת המוח הרגשי. המוח הרגשי מתחיל לשלוח אל הגוף הפצצה כימית בצורה של הורמונים שמקנים ל נו תחושה של תענוג: דופמין (Dopamine), אוקסיטוצין (Oxytocin) מכונה גם "הורמון האהבה" וסרוטונין Serotonin שמוגדר כבעל חשיבות פסיכולוגית.

בהמשך המוח שולח אל כל הגוף זרם כימי שמשנה את פעילות האברים הפנימיים ואת מצב המנוחה או הכיווץ של השרירים.

מוח רגשי הוא חלק קטן במכלול המוח אבל יש לו השפעה מכרעת כאשר הוא מוצף גודש משום שהוא יוצר מצב בו במוח כולו כאילו טובע בתוך עצמו ובהמשך רובו מנוטרל – מצב של הצפה רגשית הופך להיות מורכב במובן השלילי כי הוא משפיע על היכולות שלך. זו גם הסיבה שבמצבי ריגוש גבוה קשה לך להחליט ואפילו לזכור מה רצית.

ההצפה הרגשית משתקת. במצבי קיצון אנשים שבים ושואלים עצמם: למה לא הגבתי? למה שתקתי? למה לא …. הסיבה מונחת כאן – בהצפה הרגשית! סדרי החיים הולכים ומשתבשים בהדרגה והאדם מאבד ביטחון בחייו והחרדות מתחילות להופיע. החיפוש אחר תרופות קסם בהחלט יכול להתחיל כאן.

רוב האנשים מרגישים במצבים כאלו  צורך להתנתק או לברוח מהכול ולפנות לבידור, אל הסחות דעת, אכילה, אלכוהול, סמים, תרופות, משקאות כימיים וסקס.

ירון מרגולין סתו 2017

הסחות הדעת מאפשרות לך להתרוקן מגודש שמציף את המוח הרגשי ולחזור מהר למסלול שיש בו מאמץ גדול ומתמשך, עומס וצורך בהשקעה גדולה של אנרגיה מחשבתית.

הסחות הדעת: שעות מסך, בידור, מסעי קניות, תזונה משמינה, תרופות, ריגושים וספורט שיש בו מצבי סכנה מרוקנים את המוח הרגשי ומאפשרים לרוב רובו של המוח לתפקד היטב בשבילנו – למען תפקוד מוחי תקין טבעי שהאדם יפול בהסחת דעת, יחפש כדורי הרגעה, כדורי המרצה וכשהאדם עייף ההסחות דעת הללו מחמירות בשליליותן. נסיעה מהירה, התפרצויות זעם אלימות והתנסויות בחוויות שסכנה גדולה כרוכה בהן הן רק חלק קטן מהאפשרי במצב זה.
התופעה השלילית הזו ויוצרת תחושה קשה של רגשות אשמה, הפחתת ערך עצמי חרדה ותחושת דחק – סטרס – סטרס משפיע על הגוף ויוצר תופעה שנקראת כיווץ כרוני. הכיווץ הכרוני מציף מצידו את המוח וסוגר מעגל של מחזוריות אין סופית של התרחשויות שליליות – הוא שמכונה דמימה. מעגל דמימה תוקע את חייך והוא שדורש יותר מכול סיוע מבחוץ כדי להיחלץ ממנו!
רוצה לדעת עוד על הכיווץ הכרוני – במאמרי "כיווץ שרירים כרוני וטיפול" אני מרחיב על הנושא החשוב הזה – אפשר לגלוש למאמר – כאן
הדמימה הוא מושג יסוד בתורת "לחיצות ההחלמה" ומשמעו מצב של העדר התפתחות בתחום כישורי החיים, הרגשות, המחשבות ושיש לו השפעה שלילית על מצב הגוף כמו מוח רגשי מוצף תמידית והדברים מתדרדרים בהדרגה ומשבשים מערכי חיים שלמים דרך כיווץ שרירים כרוני, תחושת דחק, רגשות קשים עד להעדר יכולת לשלוט בדחפים, והדברים בתחום הגופני והנפשי צפים ומגיעים לידי כאב, הירדמות אברים, ואפילו למחלות. עוד על כך למשל במאמרי "כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה" כאן או "יש פתרון כולל לבעיות הקשורות לדימוי עצמי, חוסר בטחון וערך עצמי נמוך" – כאן.

הוידאו המצורף מסביר לך בקצרה את נושא המוח הרגשי.  אני מזמין אותך לצפות בשיח קצר שבו אני מדבר על הצפות רגשיות, מוח רגשי ועל השיטה לטפל בבעיה באופן טבעי, עדין ופשוט.

רוצה לאזן את המוח הרגשי שלך במהירות, ללא תרופות או מזון עתיר קלוריות ואלכוהול?

בא לך להסתייע באיזון המוח הרגשי שלך לצאת ממצבי דחק, עייפות כרונית ותאווה לריגושים, בידור והסחות דעת?

אשמח לשמוע ממך – ירון מרגולין

– אשמח לשמוע ממך.

שם:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:


 

במאמר "נמאס לי מהחיים מה עושים" – תמצאו תשובות לכל השאלות המטרידות על כאבי הנפש. רוצה להבין לעומק את הסיבות להיווצרות תסמיני דיכאון, ייאוש, חרדה או פחד?– להקליק כאן– 

 

נשלח ב העצמה אישית, כללי, תורת הדמימות