IMG_20190322_151456

‹ חזרה ל ירידה בתפקוד הכליות

פורוס (Poros ביוונית: Πῶρος; המאה ה-4 לפנה"ס) היה מלך פאוראבה – ממלכה עתיקה באזור פקיסטן של ימינו, הוגדרה הודו בימים ההם. המלך פורוס התפרסם בשל התמודדותו מול אלכסנדר הגדול בקרב הידספס. למרות שהמלך פוראבה הובס בקרב, אלכסנדר מוקדון חנן אותו ואף הגדיל את שטחי ממלכתו.
פורוס ערך את כוחותיו בצורה כזו שאלכסנדר לא יוכל לחצות את הנהר (327 לפנה"ס–326 לפנה"ס) הגם שמחויב היה לעשות כן אם רצה לכבוש את ארצו של פורוס. בתכסיס נועז פתר אלכסנדר את הבעיה שנוצרה. תחילה הוא התיש בתרגילי ההטעיה את פורוס כביכול כל רגע הוא עומד לחצות את הנהר, אך לא חצה. בהמשך אלכסנדר פיצל את כוחותיו, ובעוד הכוח העיקרי בפיקודו חצה את הנהר בנקודה אחת, הכוח השני בפיקודו של קרטרוס חצה את הנהר בנקודה במקום מרוחק יותר. שומריו הערניים של פורוס חשפו את התכסיס הנועז והודיעו לו על חצייתו של אלכסנדר בשני מוקדים. פורוס התלבט, לא היה בידיו מידע אם מדובר בכוח המוקדוני העיקרי, או שמא בכוח הסחה בלבד. על כן הוא שלח את בנו בראש כוח חלוץ גדול שכלל 2,000 פרשים ו-120 מרכבות, כדי לבלום את הצליחה של היוונים. יד הגורל אחזה בטובת אלכסנדר. לו היה מגיע נסיכו של פורוס לפני הצליחה או בראשיתה, היה מנצח. מכיוון שרוב הצבא המוקדוני סיים את חציית הנהר, משימתו של כוח החלוץ בראש הנסיך נגמרה באסון כבד. בנו של פורוס ו-400 פרשים הודים נהרגו. משנודע לפורוס על כך, לא התעכב, אלא הותיר כוח קטן כהגנה מפני הצבא של קרטרוס, ויחד עם שאר הכוח תקף את צבאו של אלכסנדר. אלכסנדר ניצל היטב את יתרונו בפרשים, והצליח לגרום למנוסתם של הפרשים ההודים. כשראה זאת פורוס, שיגר לקרב את פילי המלחמה שלו. אלכסנדר הסיג לאחור את הפרשים, והטיל למערכה את הפלנקס שלו. המוקדונים שהשתמשו בחניתות ארוכות מאוד שנקראו סריסות, כיתרו מכל עבר את הפילים כבדי התנועה ודקרו אותם. הפילים השתוללו, ורמסו הכול: אויבים וידידים כאחד, המוקדונים בפיקודו של הגדול ממוקדון כיתרו את חיל הרגלים ההודי עד שזה פתח במנוסה. למרות שאלכסנדר סבל אבדות כבדות, הרי שהקרב נחשב לאחד ההישגים המרשימים שלו.
רושם עז השאיר פורוס על יוון. גם לאחר התפרקות המערך הצבאי שלו, ומנוסת חייליו נשאר פורוס להילחם על גבי הפיל שלו. פלוטארכוס כותב שהפיל שעליו רכב פורוס היה הפיל הגדול ביותר מבין הפילים בצבא ההודי.
פורוס ניסה למנוע מחייליו לברוח והמשיך ליידות כידונים בחיילים המוקדונים שסביבו. הוא נפצע תשע פעמים ורק כאשר איבד דם רב ונחלש מכדי להרים את ידיו ולהחזיק בנשק, הפסיק להילחם.
קורטיוס מספר שהפיל של פורוס, שלא נפצע בקרב, המשיך להסתער קדימה ורק כאשר רכב הפיל שם לב שהמלך התעלף בשל אבדן דם רב הוא הפנה את הפיל לברוח משדה הקרב. כאשר אחיו של המלך טאכסילס נשלח אל פורוס לשכנע אותו להיכנע, ענה לו פורוס: "אני מזהה את האח של טאכסילס, בוגד בממלכתו ובארצו!" והשליך עליו את הכידון האחרון שנותר לו והרגו. פורוס המשיך בנסיגתו עד אשר הפיל שלו הותש וקרס מרוב פציעות. בשלב הזה פורוס ארגן את חיילי הרגלים ההודים הנסוגים להתנגדות לצבא המוקדוני, אך המוקדונים הצליחו לכתר את חייליו והחלו טובחים בהם. פורוס שוב איבד את ההכרה והחל להחליק מהפיל שלו, הרכב של הפיל חשב שפורוס יורד ממנו בצורה רגילה ולכן הורה לפיל לכרוע ברך. שאר פילי המלחמה אולפו לחכות את הפיל של מלכם וכרעו בעקבות הפיל של פורוס, דבר שהוביל לכניעה של הכוח ההודי. אלכסנדר, שחשב שפורוס מת, הורה לחייליו להסיר מפורוס את שריונו, אך משהתקרבו המוקדונים לפורוס החל הפיל שלו לגונן עליו. הפיל תקף את החיילים המוקדונים וניסה להרים את פורוס ולהניחו על גבו. החיילים המוקדונים תקפו את הפיל עם הסריסות שלהן, הרגו אותו והניחו את פורוס בכרכרה. רק אז שם לב אלכסנדר שפורוס עדיין חי. אלכסנדר הגדול פנה לפורוס ואמר לו: "איזה רעיון שטותי הדריך אותך, אתה שידעת על גודל הישגיי, לנסות את מזלך נגדי כשטאכסילס כבר שימש דוגמה לסובלנות שאני מפגין כלפי אלה שנכנעים, דוגמה כה קרובה אליך?". פורוס השיב לו "מאחר ששאלת, אענה לשאלתך בכנות. לא חשבתי שיש מישהו חזק ממני. אמנם ידעתי את כוחי אבל עדיין לא העמדתי את כוחך במבחן וכעת תוצאות הקרב מוכיחות שאתה חזק ממני. אבל להיות שני לך מסב לי שביעות רצון לא קטנה".
אריאנוס מוסיף על דו השיח בין שני המלכים: אלכסנדר שאל את פורוס המובס כיצד הוא רוצה שינהגו בו, ופורוס ענה: "נהג בי אלכסנדר כמו שנוהגים במלך". פורוס ואלכסנדר – ציור של שארל לה ברן Alexander and Porus, painted 1673 Charles Le Brun

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*