מדד חדש לבריאותך – ביטול האסרוסקלרוזים

.גמישותם של העורקיםsit and reach test מבחן הגמישות מתחיל באבחון יכולת גמישותך כפי שנראה בציור למעלה

גמישותם של העורקיםמדד חדש לבריאותך – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

הגמישות של גופך משתקפת בגמישותם של העורקים שלך ומבטיחה לך אריכות ימים ובריאות. גמישותך גם מלמדת אם תזונתך, שומרת על בריאותך ומאשרת אם התרופות שהתרגלת ליטול טובות לבריאותך בטווח הרחוק או שהתפריט היומי שלך שגוי וגם התרופות פוגעת בך ובביטחון בריאותך בגיל המבוגר אליו תגיעו בעוד הרבה זמן.

יעל הרמתי מתוך "הנחמות", כוריאוגרפיה – ירון מרגולין. הגמישות של גופך, גם ברמה של שיעור מתחילים לרקדנים, שומרת על בריאותך מה שמשתקף בגמישותם של העורקים שלך ומבטיחה לך אריכות ימים איכותית.

מרביתם של מועדוני הבריאות מדגישים את כושר הלב וכלי הדם לצד כוחם של השרירים שלנו, ולמעשה כמעט שלא מעניקים שיעור לשיפור הגמישות של המצטרפים למועדון, כמו למשל תרגילי גמישות יסודיים שכל רקדן מתחיל, וזה מצער מאוד.

ככל שגופנו מתבגר, ותזונתכם לא משתנה בהתאם העורקים שלכם, שבאופן טבעי מאוד עדינים וגמישים, מתחילים להתקשות ולאבד את כושר ההיענות שלהם לשינויים המתרחשים [תהליך שמכונה אסרוסקלרוזים (Atherosclerosis  ) טרשת העורקים]. אימוני גמישות סדירים, אפילו כחלק מתוכנית של חדר כושר יכולה לשנות מקצה אחד לשתיים את תפיסת הביטחון של בריאותכם.

העורקים הם צינורות, למעשה כל הצינורות בגוף כולל מעבירי הלימפה וצינורות ניקוז השתן ואלו שבתוך אבר הכליות גם צנרות שמובילים אוויר אל הריאות מכוסים בשרירים טבעתיים שמניעים את הנוזל והמזון שנמצא בתוכם. כאשר השרירים האלו מפסיקים להימתח והם נשארים מכווצים – המעבר בתוכם מצטמצם ואנחנו נחשפים להרבה מאוד לחץ בצנרת הזו. התוצאה עקב כך למשל בעורקים, בהם עובר חלבון להזנת הגוף שהוא נלחץ ואפילו בכוח אל הדפנות של הצנרת הזו –הרבה חלבון שלא שייך בכלל לדופן של הצינור הזה נמצא דבוק אליו – ובמשך זמן לא רב, המצב הזה הולך ומשפיע על הלב או על הכליות שהולכות ומאבדות את גמישות הצנרת שלהן  – ככל שנעמיק את הבנתנו לנושא הזה דבר אחד ברור לנו – השרירים שבדופן הצנרת שלנו מתכווצים נוכח מזון שגוי ועיקרו יתר חלבון. וכשתפריט כזה נשמר בעידוד גורמים בעלי עניין ונוספים אליו באופן מתמיד גורמים נוספים שיוצרים נזק – הכיווץ של השרירים הטבעתיים רק הולך ומחריף.

מוטל עלינו ללמוד לשמור על גמישותם של השרירים העדינים האלו, ככול שאנחנו מתבגרים המשמר עליהם נעשה יותר חשוב.

ברפואת הממסד החלו להתעניין בנושא הזה כבר בשנת 2003, אבל ברוב המוסד הרפואי לא מעניקים לכך מחשבה רצינית – וזה מאוד חבל משום שיש לנו כיום מידע רב לגבי הגורמים המדויקים להתקשחות הזו של השרירים והדבר הזה, שמערער על בריאותנו הכללית ממש לא מתחיל להתרחש בגיל העמידה.

התעבות של דופן העורק של הכליה – renal artery stenosis – אבדן גמישותו תבטא ביתר לחץ דם בקרב צעירים – והסיבה כ לדעת החוקרים יתר חלבונים, תזונה שגויה והורמונים מיותרים בזרם הדם. מתח שמקורו בצורת חיים וגורם להפרה מופרזת של קורטיזול, והקורטיזול עולה בזרם הדם לאורך זמן (נושא שעליו פרסמתי מאמר בקישור הזה –כאן) ובמדדים גבוהים שנמשכים לאורך זמן הוא מייצר בין שאר הנזקים כגון סחרחרות – דלדול שרירים. עישן ואפילו עישון קל של כשלוש סיגריות ביום או מגורים בעיר סואנת בה האוויר מלא בעשן ושתייה חברתית של אלכוהול  – מסתבר שצורת חיים זו, הגם שהיא שחיכה יוצרת הקשחה של דופן עורק הכליה.

כבר בגיל 26 ואפילו לפני כן בגיל 24 מתחילה תופעה מאוד מדאיגה שהולכת ונחקרת בעשור האחרון. התעבות של דופן העורק של הכליה – אבדן גמישותו תבטא ביתר לחץ דם בקרב צעירים – והסיבה כאן לדעת החוקרים מעט שונה. מתח שמקורו בצורת חיים וגורם להפרה מופרזת של קורטיזול, והקורטיזול (עליו פרסמתי מאמר בקישור הזה –כאן) במדדים גבוהים לאורך זמן מייצר דלדול שרירים. עישן ואפילו עישון קל של כשלוש סיגריות ביום או מגורים בעיר סואנת בה האוויר מלא בעשן ושתייה חברתית של אלכוהול  – מסתבר שצורת חיים זו, הגם שהיא שחיכה יוצרת הקשחה של דופן עורק הכליה. זאת  לצד יתר חלבון שהוזכר לעיל, שהולך ונדבק על הדופן ומצר את עורק הכליה (renal artery stenosis)." מדובר בעורק שמסתעף מאבי העורקים (תרשים למעלה, הוא העורק הראשי בגוף האדם, יוצא מהחדר השמאלי של הלב, עובר בצורת קשת מעל הלב ויורד בקדמת עמוד השדרה) וגם ההייצרות הזו מגבילה את זרימת הדם הפעם אל הכליה והדבר הזה גורר את הכליה להגיב והגוף נכנס למעגל שמשתקף בסופו של דבר בצורה של: "יתר לחץ דם משני"  ובהמשך לפגיעה בכליות שנחשפת לאחר שנים רבות. 

מחולות בני-ברית דוד 1990. בשנות ה-70 של המאה העשרים אפשר היה להגיע לגמישות כזו רק הודות ללחיצות ההגמשה שהיו לחיצות ההחלמה. צילם שמיה לוי. רוקד – ירון מרגולין

אני מדבר כאן באופן מיוחד על היכולת למתוח – מול התקשות הלא בריאה של דפנות העורקים שלנו. התקשות שלא מאפשרת ביטוי ליכולת למתוח – ומה שמעניין כאן שהתופעה הזו נחקרת ונמצאת בתודעה ועל דעת הרפואה עצמה כגורם סיכון עצמאי למחלות לב וכלי דם כמו התקף לב ושבץ מוחי, סוכרת גם לאי ספיקת כליות ודמנציה מוחית. כולם מובילים אותנו לחוות מוות טרם עת ובייסורים. נושא זה באופן בלתי מוסבר, מוזנח ובפועל לא מטופל כלל, אלא אם כן מתן תרופות הוא לטעמכם טיפול. אני מניח שמי שעונה על כך "כן", פשוט לא יודע על נזקי התרופות לא דבר ולא חצי דבר – כדאי לכם ללמוד על כך עוד. אני ממליץ להתחיל מכאן

אף אחד מאתנו לא רוצה עורקים נוקשים וזה הגיוני שהרי הדם לא יזרום בהם כמו שצריך אם הם לא מגיבים על שינוי הלחצים שבזרימתו. אני שב ואומר: כן לגמישות – כן, ליכולת של העורק להגיב בחופשיות – להיות גמיש.

במאמר שפורסמתי לאחרונה בבלוג שלי "עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש" – שאת קישור אליו אני מוסיף כאן, חשפתי את הסיבות לבעיה, שכבר בשנת 2003, החלו החוקרים להצביע עליה כמדד לבריאות או לקשיחות עורקים שניתן למדוד אותה בקלות ואפילו את דרכי ההחלמה ממנה. אני ממליץ לכם להיכנס למאמר ייחודי זה וללמוד עוד (כאן).

יממוטו, קוואנו Yamamoto  Kuwano, (Yamamoto, K., H. Kawano, et al. (2009). "Poor trunk flexibility is associated with arterial stiffening." Am J Physiol Heart Circ Physiol 297(4): H1314-1318.) שב והעריך בשנת 2009 שגמישות העורקים היא יסוד מרכזי לשמירה על הבריאות.

קוואנו חקר מעל 500 מבוגרים יפנים שאינם שמנים ושלא סבלו ולא ניכרו אצלם שום סימן למחלה כרונית על סמך ההיסטוריה שלהם ובדיקה גופנית שכללה בדיקות דם ושאף אחד מהאנשים במחקר לא טופל בתרופות. החוקרים חילקו את הנבדקים לקבוצה של צעירים, לאנשים בגיל העמידה ולמבוגרים יותר. ומה שהם בחנו זה את ההשערה שבמצב שבו לגוף ישנה גמיש פחות טובה גם תהיה התקשות עורקית גדולה יותר. וזה היה מדד נוסף לחלוקה של הנבחנים כלומר בנוסף לחלוקה על-פי גיל – הם חילקו את הנחקרים גם לפי מבחן הגמישות: "sit and reach test" שאפשר לראותו בצילום למטה.

שבו על הרצפה כשגבכם ישר או מונח אל הקיר, רגליכם ישרות לפנים והמרווח ביניהן הוא של 15 סנטימטרים זו מזו. לבו בבקשה את אגודלי כפות הידיים שלכם והחלו לנסות לגעת ברצפה רחוק ככל האפשר עם כפות ידיים שאגודליהן שלובים.

"מבחן הישיבה והגעה" מלמד למעשה על גמישות העורקים שלכם. ככל שהמגע של כפות ידיכם קרוב למרחב שבין העקבים שלכם גדלה גמישות העורקים שלכם. כמו כן, קטנה הסכנה שלכם ללקות במחלה כרונית קשה ואתם בטוחים יותר מבחינת מדד הבריאות שלכם.

המחקר של קוואנו כלל בדיקה של חוזק השרירים (צריכת חמצן, כושר וארגומטריה (מבחן מאמץ) שמשקף גם את הפעילות של הלב במהלך מאמץ גופני.מבחן זה גם משקף את גמישותם של העורקים הכליליים – (העורקים שמספקים דם לשריר הלב) ומה שנקרא קשיות עורקים לפי מדד גל הדופק המרכזי –או מהירות גל הדופק PWV.

מהירות גל הדופק (PWV Wave Speed ​​Speed) (PWV) היא מדד לקשיחות העורקים, או הקצב בו גלי לחץ עוברים במורד הגוף. הוא הוקם כפרמטר פרוגנוסטי אמין ביותר לצפי תחלואה ותמותת לב, מחלות כליה, דמנציה מוחית, וכבד ומשמש בוחן מיטבי למצבם של כלי דם במגוון אוכלוסיות, כולל צעירים, מבוגרים וזקנים, ואלו שכבר חולים במחלת כליות בנוסף לסוכרת, יתר לחץ דם.
כאשר הדם זורם בצנרת של מערכת הדם, הוא נע מחדר השמאלי (לב) אל תוך אבי העורקים שם נדחף כדרך מחזור הדם. במהלך הסיסטולה, כלומר ההתכווצות של החדר השמאלי ודחיסת הדם אל אבי העורקים מה שניכר בגל העולה ובמד הכספית במצב תקין כ-120, מורחבים באופן חריף הדפנות של אבי העורקים ומייצרים גל לחץ שנע לאורך "עץ" העורק. מהירות תנועה זו ניתנת למדידה: "מהירות התקדמות גל הדופק העורקי". עם הגיל, או כתוצאה משינויים בדופן העורק, עקב יתר חלבונים במזון וגורמים נוספים העורקים האלו הולכים ומאבדים את גמישותם. הם נעשים נוקשים יותר ויותר. המהירות שבה גל הלחץ עובר במערכת מוגברת.
בהתאם, יש גלי לחץ שנעים חזרה לעבר הלב בסוף הדחיסה הסיסטולית. הדבר דומה לגלי הים שמתנפצים על החוף וחוזרים אל הים – כאשר גלי הלחץ נעים מהר יותר דרך העורקים, (בשל התקשות הדופן של העורק) גם הגלים המוחזרים נעים במהירות רבה יותר. והדבר הזה מעמיס על הלב וגורם לעבודה רבה יותר על מערכת הלב וכלי הדם. העומס הסה מביא להגדלת החדר וכתוצאה מכך הלחץ הסיסטולי גדל בהתאם. זאת משום שהלב נקרא להתגבר על עומס הגל החוזר אליו.
באמצעות מכשיר מדידה שמכונה מד מהירות גל הדופק בו שני שרוולי לחץ ממוקמים במרחק ידוע אחד מהשני, המכונה הזו מתייחסת גם אל המרחק – שנתון לה והיא מודדת גם את מרחק גל הדופק. הזמן שלוקח לגל הלחץ לעבור מקטטר הלחץ במעלה הזרם לקטטר הלחץ במורד הזרם מספק את זמן מעבר הדופק (PTT). לאחר מכן ניתן לחשב את ה- PWV על ידי חלוקת המרחק לפי זמן המעבר המספק מדד לבריאות לב וגמישותם של כלי הדם.

"מהירות גל הדופק" זו שיטה די חדשה של הערכת תכונות עורקים תוך מדידת מהירות התקדמות גל הדופק העורקי (Pulse Wave Velocity, PWV). בשיטה זו מודדים את זמן המעבר של גל הדופק לאורך העורקים בין שתי נקודות, וכאשר המרחק ביניהן ידוע, ניתן לחשב את מהירות התקדמות הגל העורקי.
מתוך מהירות הגל העורקי ניתן ללמוד רבות על גמישות העורק. כעיקרון ככל שמהירות התקדמות גל הדופק העורקי גבוהה יותר כן קשוח יותר העורק. (מקור)

כנזכר למעלה, גמישות עורקית ניתנת כיום למדידה במעבדה. מדובר במבחן מהירות גל הדופק שנדרש לו ציוד רפואי משוכלל שנושאו לחץ דם וקשיחותם של העורקים. הבדיקה בוחנת את המדדים של מהירות התקדמות גל של לחץ דם המוחזר מהפריפריה, אל הלב. עוד על כך מתחת לתרשים שלמעלה.

:המדידות של מהירות התקדמות גל הדופק העורקי מכונות Pulse wave velocity PWV מהירות גל הדופק היא המהירות בה מתפשט דופק לחץ הדם דרך מערכת הדם ומשמשת כיום את המדענים. הערכת גל הדופק העורקי נידונה ע"י  Mac Kenzie , Mahomed , Marey   ו – Osnler בתחילת המאה ה – 19, וע"י Brannwell & Hill בתחילת המאה ה – 20. הערכת גל הדופק העורקי הוכנסה אפילו לבדיקות בריאותיות של חברות הביטוח לפני כ – 100 שנה. למרות זאת השיטה לא הפכה לשיטה שחיכה ורק בשנים באחרונות החל כוכבה לזרוח מחדש, אבל לא בכל המקומות. לאחרונה מצאו החוקרים כי אנשים עם גמישות נמוכה של דופן העורקים שלהם סבלו יותר מלחץ דם גבוה יותר וגם סבלו יותר מלחץ דופק (pulse pressure – כאשר ההפרש בין לחץ הדם הסיסטולי  – הגבוה 120 בטווח הבריא ללחץ הדם הדיאסטולי הנמוך – 80 בטווח הבריא שגדול מ 40 – למשל 180/75 הוא גם מדד שצופה הפרשת יתר של חלבון בשתן).

ירון מרגולין מאמן את יעל הרמתי בשיעור ריקוד – בשנות ה- 90 בירושלים, הכולל את טכניקת הלחיצות שפיתח "לחיצות ההגמשה" שהיו ברבות השנים לשיטת מרגולין להחלמה "לחיצות ההחלמה" – תכנית של תרגילי מתיחות, בדרגות קושי משתנות בהדרגה היא שתאפשר לנו לשפר את גמישות גופנו, ועשויה על-פי המחקרים ביפן, לשפר את הגמישות של דפנות העורקים.

החוקרים היפניים הגיעו למסקנה שתכנית של תרגילי מתיחות, שתאפשר לנו לשפר את גמישות גופנו, עשויה לשפר בהדרגה את הגמישות של דפנות העורקים.

מסקנה זו מקבלת חיזוק נוסף ממחקר שפרסמו שנה קודם לכן החוקרים קורטז-קופר Cortez-Cooper ועמיתיהם שתרגילי מתיחה, אך לא אימוני כוח או פעילות אירובית, שיפרו (ב- 23 אחוז) את הגמישות של העורק התרדמני Arteria carotis,  הנקרא גם עורק התרדמהעורק הראש ועורק הקרוטיד, שהוא העורק הראשי המספק דם מחומצן לראש ולצוואר. מקור

Cortez-Cooper, M. Y., M. M. Anton, et al. (2008). "The effects of strength training on central arterial compliance in middle-aged and older adults." Eur J Cardiovasc Prev Rehabil 15(2): 149-155.

אז אם אתם מתקשים לגעת בבהונות רגליכם בלי לכופף את הברכיים – אני מבקש מכם להיכנס אל מאמרי – עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש – שאת הקישור אליו אני מוסיף כאן וללמוד עוד.

נשארו לך שאלות?

אשמח להשיב על כל שאלה.

 לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  


שמי:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:

אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך:


למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך). מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

מאמרים אחרונים

אי ספיקת כליות – טיפול ללא תרופות

אוראה – למה האוראה מוגברת ומופחת בדם Urea

הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

להוריד קריאטינין, אוריאה ולהחלים ללא תרופות מאי ספיקת כליות

וירוס הקורונה וגרון יבש

-אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

התרופות והרע – ויטמין D3

על בדיקות הדם

אנמיה למה חסר לי ברזל?

רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

ויטמין השמש ויטמין D-

תרופות הרגעה שמשאירות אותך רעב וחרד – ציפּרָלֵקס, פּרוֹזַק, פלואוקסטין

התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

שלושת המיצים

חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

על ההזנחה –

ניתוק רגשי – על הקורוציונה

די לכאב

ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

התודעה השלילית

ביקורת מבזה

על לחם חוקם של העסקים

למה אני לא מצליח להתמודד

מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קריירה מזהירה.

סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

אי ספיקת כליות – צום חלבונים

צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

"אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

פרק ב'

פרק ג'

נשלח ב מזון מחלים

אי ספיקת כליות – טיפול ללא תרופות

תרשים – חתך אורך של כלייה – כל כליה עטופה בקופסית (Capsula fibrosa renis), קליפתה של קופסית הכליה נוקשה, עשויה רקמת חיבור דקיקה, קשוחה ולא-אלסטית. היא עוטפת את הכליה ונמשכת אל אגן הכליה. מאגן הכליה יוצאת תעלת השתן. המעטה החיצוני נמשך וחובר אל השופכן. קופסית הכליה עטופה במעטפת של סיבים ורקמות שומן, ("השומן שמסביב לכליה", Capsula adiposa perirenalis)- שכבת שומן זו ממלאה גם את הסינוסים של הכליה ומשמשת גם כמילוי בין כלי הדם. במהלך רעב, שומן מנוצל בגוף – נושא שעולה בתזונה קטוגנית, אלא שהשומן הזה הוא רקמת השומן האחרונה בגוף שעוברת חילוף חומרים. מידע זה רומז על דרכי הריפוי, כי תפקיד השומן בהגנה על הגוף מפני חומציות וירידת מדד הPh. ירון מרגולין

המצב של אי ספיקת כליות כרונית מדאיג מאוד

הרפואה הממסדית רואה בו בדרך כלל פגיעה בתפקוד הכליות. שמתחילה באופן הדרגתי (הקריאטינין והאוראה בדם עולים וה- GFR יורד) עד לחוסר תפקוד מוחלט. הפגיעה הנה בלתי הפיכה לדעת הנפרולוגים, אך יש לה פתרון אחר. מניסיוני משך התקדמות אי ספיקת הכליות ( (Chronic Kidney Disease ,CKD) ) ניתן לעצירה בכל שלב ובשלבים הראשונים אפשר לרפא עם מזון כתרופה – ובעזרת סדרת "לחיצות ההחלמה" ללא מאמץ גדול. החלמתך היא נושא שתלוי בגורם לפגיעה הכלייתית, בסיבה שיצרה המחלה (CKD). במצב בו המטופל נענה לטיפול התוצאות כפי שאני נתקל בהן יום יום פשוט מרגשות. אני הצלחתי. בהמשך דיווחתי על הצלחתי להחלים ואנשים החלו להגיע לקליניקה שלי – והדברים שבו והוכיחו את עצמן – אפשר להחלים מאי ספיקת כליות כרונית.

אני מזמין אותך לנסות את התהליך הזה.

כימיה בדם היא בדיקה של המרכיבים השונים בדם בהם הקריאטינין. הרופא יכול להמליץ על בדיקת כימיה בדם במסגרת המעקב השגרתי, בעקבות חשד לבעיה רפואית מסוימת או במסגרת מעקב אחר מחלה קיימת (סוכרת, מחלות כבד ומחלות כליתיות). קריאטינין הוא מדד מרכזי לאבחון אי ספיקת כליות, תוצר לוואי של חילוף החומרים ברקמת השריר. נוצר מקראטין – מולקולה שיש לה תפקיד חשוב בתהליך הייצור של האנרגיה בשריר. בשביל הגוף הקריאטינין הוא פסולת שמופרשת דרך הכליות. וכאשר הכליות מפסיקות לתפקד היטב – לסנן את הדם, ריכוז הקריאטינין בדם עולה. טווח הנורמה של הקריאטינין- בגברים: 0.67 עד 1.3 מיליגרם לדציליטר. בנשים: 0.51 עד 1.1 מיליגרם לדציליטר. המידע שמובא למעלה על הבדיקה שעבר הכותב מלמדת על החלמה היכולת של הכליות לסנן את הקריאטינין חזרה. הכליות יכולות להחלים – כליות יכולות להחלים רק ללא תרופות.

מגוון גורמים לאי ספיקת כליות

גורמים לאי ספיקת כליות כרונית מגוונים וכוללים: שימוש שגוי בתרופות כגון תרופות להפחתת כאבים, יתר לחץ דם, תרופות נגד צרבת, כולסטרול, קריאטינין גבוה ובצקותיתר לחץ דם משני, לחץ דופק, יתר קורטיזול, דלקות כליה, סוכרת, יתר לחץ דם, דימומים מדופן המעי, כליות פוליציסטיות (כליות עם ציסטות רבות במקום רקמת כליה בריאה) וכן אלרגיה למזון, יתר הומוציאסטין, עליה לא ברורה במדד האוראה (טווח הנורמה של האוראה 17- 43), ומחלות שנקשרות באבדן גמישות העורקים כגון מחלות קרדיו-וסקולאריות טרשת עורקים או אבדן הגמישות של מערכת התאים פיברובלסטים שגם עוטפים את צינורות הכליה, ויתר לחץ דם משני, שהוזכר בהתחלה לצד מחלות אוטו-אימוניות כגון לופוס, פגם במבנה הכליה הפוגע בשתי הכליות, אבני כליה הגורמות לזיהומים קשים עד לפגיעה בתפקוד בשתי הכליות, שימוש בתזונה רעלנית שמובילה לטרשת עורקים הפוגעת בכלי הדם בכליות, ירידה בתפקוד הפקת הורמון מסוג אריתרופויטין (EPO), תופעה שסופה מוות ותחילתה ביתר חלבונים במזון.

יתר אשלגן, זרחן וחלבון פוגעים בכליות אבל גם פחדים פוגעים, פעמים רבות, בתפקוד הכליות ויתר קורטיזול שמייוצר בגוף כדי להפחיתם – וכשהברכיים כואבות משתקפת פגיעת המינרלים והחלבונים האלו בהן, נושא שקל בשיטת "לחיצות ההחלמה" לאבחן וגם למנוע. הפחדים ויותר מכך החרדות הם בעיה נוספת שנקשרת בפגיעה בכליות – מדובר כאן בהורמוני הסטרס – הקורטיזול שנוצר מעל לכליה באדרנל שבציור למעלה, והוא לא לבד בממלכת הלחץ – נוראדרנלין, קרוי גם נוראפינפרין מופרש בעיקר בעת מצבי דחק או מאמץ (זו גם הסיבה שבגללה אני מבקש ממך לצעוד בנינוחות, כאשר המאמץ שלך עדין וגם לא מתמשך (פחות משעה) – אחד התסמינים הקשים בקרב הסובלים מאי ספיקת כליות נקשר בתסמיני יתר קורטיזול, עייפות, צרבת, הזעת יתר בלילה (בשינה) ופגיעה בדופן המעי, שמובילה לאנמיה – היא אחת הבעיות היותר קשות שממתינות לנו בדרכנו להחלמה ממצב בו ה- GFR קורס ויורד אל מתחת למדד ה-30. תסמין נוסף נקשר בדלדול שרירים – בקיצור הרבה עבודה לפנינו בעזרת לחיצות ההחלמה שמפחיתות באופן משמעותי את רמות הקורטיזול בגוף – ירון מרגולין

בכל המקרים של כשל כלייתי, ישנה הצטברות של פסולת רעילה בגוף.

הכליות בגופנו ממלאות תפקידים חיוניים רבים: הן מסננות חומרי פסולת ממחזור הדם, מווסתות את חומציות הגוף ואת לחץ הדם, מפרישות הורמונים למחזור הדם וסופגות מחדש חומרים מזינים כמו גלוקוז. כשל בתפקודן פוגע בכל אלו. עיקר התסמינים מצביעים על הצטברות של רעלים, שמערערת על יכולת תפקודם של השרירים: הן השרירים החלקים שעוטפים את העורקים והן שרירי מערכת השלד שמתכווצים ונכנסים למצב של כיווץ שרירים כרוניים והן של מערכת התאים פיברובלסטים (האינטרסטיטיום – האבר החדש שנחשף ועליו אני מפרט להלן, וברשומה שמתחת לתצלום שלמטה) גם אלו עוטפים אבל את צינורות הכליה (והוזכרו למעלה). הראשונים מחבלים בזרימת נוזלי הגוף כולל נוזלי הדם, הלימפה והמזון במערכת העיכול והשניים מחבלים בלחצם על מערכת הניקוז, והעצבים מה שמביא מצד אחד לבצקות והרחבת זיהומים ודלקות ומצד שני משבש את העברת הפולסים החשמליים במערכת העצבים, בתשדורות מהמוח לפעולה מחלימה. האחרונים חונקים בשל העדר חמצן ומובילים את החולה למוות (על נושא זה פרסמתי במאמרי – כאן). תתכן עליה בלחץ הדם, הצטברות עודפי נוזלים בגוף ויצור לא מספיק של תאי דם אדומים, תתכן פגיעה במעי הדק, במערכת החיידקים הטובים שבמעי הגס מה שיחסל את מאגרי ויטמין B12 ויהרוס את ייצור הגלוטתיון. במצב זה יזדקק החולה לטיפול רציף של לחיצות ההחלמה, בכדי לסייע למערכת הניקוז לפנות מהגוף את הרעלים שמצטברים לצד שימוש נכון בתזונה שתאפשר ייצור תאי דם אדומים, הרחבת המערכת הפרוביוטית ופינוי דרך להעברה של אספקת אבני בניין ליצירת כדוריות דם חדשות במוח העצם.

ירון מרגולין – ייצור האריתרופויאטין מחייב תנאי ייצור תקינים. המרחב בין צינורות, גלומרוליות ונימים כבכל איברי ההולכה בגוף, כולל אלו שבתוך הכליה חייב להיות גמיש, נוזליו מאוזנים ובהחלט לא חומציים מכונה גם האינטרסטיטיום (Interstitium). האינטרסטיטיום נחשב אבר חדש שזה עתה נחשף. כאן נמצא תת-מרחב בין הדופן הקרומי והמרתף של תאי האפיתל (סוג של אנדותל) ושל נימי התזונה שמצופים באנדותל. מרחב זה חייב להיות נקי ממחמצנים (ומהומוציאסטין). נושא זה הוא יסודה של הרפואה החדשה שמחלימה את ייצור האריתתרופויטין ללא תרופות, מונעת אנמיה וקשיות עורקים. בנוסף ללחיצות ההחלמה אשר בלעדיהן אין אפשרות להצליח במשימה זו – החומצה הפולית היא אחד המסייעים הטובים להצלחת התהליך – ערכת ההתנגדות להומוציסטאין – שמחבל בתפקוד צנרת הניקוז וההזנה של הגוף של ירון מרגולין באה לסייע לתהליכים כאלו ולשמירה על צנרת גמישה ומתפקדת. ערכת הגמישות כוללת "לחיצות החלמה" ו- 340 מק"ג של חומצה פולית היא למעשה התצרוכת היומית הנדרשת למי שנוטל מיץ ירוק כל בקר על מנת לשמור על ניקיון הצנרת מנזקי ההומוציסטאין. (המטרה להגיע ל-1 מ"ג ליום של חומצה פולית, אך לא לעבור אותו). נוטלים על קיבה ריקה עם ויטמינים- B3 מכונה גם ניאצין במינון זעיר של 2-5 מ"ג לצד ויטמין B12 ומינון גבוה של ויטמין C.

הטיפול הנפרולוגי שכיח אבל הוא מדאיג כי לו רואים בו תוצאות

התחום הרפואי שעוסק בכשל תפקוד הכליות ובדרכי הטיפול בהם נקרא נפרולוגיה. אבחון של אי-ספיקת כליות כרונית נעשה על ידי בדיקה של רמות הקראטינין בדם. קראטינין הוא תוצר של פעילות השרירים שמיוצר בגוף ברמה קבועה. הטיפולים המוצעים כיום לאי ספיקת כליות כרונית במערכת הממוסדת מסתמכים רק על תרופות ותחליפי כליות: השתלת כליה או דיאליזה. תחליפי כליות מלמדים על כישון, חוסר אמון בתרופות והבנה שאין מה לעשות כדי להחלים את הנפגע מהמחלה. אבל, אפשר להפחית את הקריאטינין ללא תרופות. יתכן שזו אחת הסיבות לכך שאי-ספיקת הכליות בשיטה הממסדית הפכה למחלה קשה, סופנית שמסתיימת לרוב במוות טרם עת. אפשר להוריד את האוראה, את הקריאטינין וגם את האלבומין וה A1C ללא תרופות ואפשר להעלות את מדד הסינון, כפי שהוכחתי פעמים רבות – וללא תרופות.

על מנת לטפל היטב בבעיה שלך יש לאבחן את מקורה – ברוב המקרים התדרדרות הכליות נובעת כפי שאני מסביר כאן  מיתר לחץ דם משני, ונושא זה מחייב טיפול אחר לגמרי מטיפול שה סוכרת היא שנמצאת ביסוד אי ספיקת הכליות.

… וכשהרופאים לא נתנו תקווה להשתקמות הכליות ולהורדת הקריאטינין, הגעתי אליך… ירון היקר, אני רוצה להודות לך תודה גדולה על הטיפולים וההנחיה שלך. תוך חודש מתחילת הטיפולים אצלך, הקריאטינין החל לרדת, האוראה ירדה לנורמה, והeGFR החל לעלות. מדהים! זה באמת אפשרי ולגמרי יש מה לעשות ואיך לשפר את המצב. כשהגעתי אליך, עם eGFR 27 ,קריאטינין 2.94 ואוראה 90, הייתה לי צריבה בשתן שלאף רופא שפניתי לא היה מענה על כך, והשינה שלי הייתה לא סדירה. הייתי קם הרבה לשירותים באמצע הלילה ולקח זמן עד שהייתי נרדם חזרה. וכשהרופאים לא נתנו תקווה להשתקמות הכליות ולהורדת הקריאטינין, הגעתי אליך. הייתי מודאג, עם הרבה ספקות אך עם הרבה תקווה ורצון אמיתי שזה יצליח. הצום חלבונים שנתת לא היה פשוט בהתחלה, אך בזכות אשתי שתמכה בי והצטרפה אלי לחוות את צום החלבונים שנתת, הצלחתי להיכנס לדיאטה הזו. בהדרגה התרגלתי , גיליתי שזה לא כזה נורא, שזה לגמרי אפשרי והתחלתי להרגיש יותר טוב עם כל שבוע של הצום. לאחר הטיפול הראשון אצלך, אמרתי לאשתי, אני מרגיש כאילו נולדתי מחדש. יום למחרת הטיפול הראשון אצלך, הופתעתי לגלות שהצריבה בשתן איננה, מה שלא קרה שנים. ישנתי רצוף, וכבר חודש מאז תחילת הטיפולים אצלך, אני ישן ברוב הימים שינה רציפה וככשקם נרדם יחסית מהר למה שהיה לפני הטיפולים אצלך. התחלתי לעשות גם הליכות כמעט כל ערב כ40 דקות. כיום, חודש אחרי שהתחלתי את הטיפולים אצלך וחודש וחצי מאז בדיקות הדם הקודמות, הeGFR עלה ל29, קריאטינין ירד ל2.75 ואוראה ירדה ל 42 ? אין מילים לתאר את גודל השמחה והתקווה שלנו כיום, לאחר קבלת תוצאות בדיקות הדם, חודש לאחר תחילת הצום חלבונים. אני מאמין שתוך חודש אני אוכל להוריד את רמות הקריאטינין ל2 ואולי אף להגיע לנורמה.? כוחה של טיפה החוצבת בסלע:)
אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררותמאמר היסוד והדרך החדשה להחלמה ממחלת הכליה – מאת ירון מרגולין

נשארו לך שאלות

אני מזמין אותך לגלוש אל מאמר היסוד "אילוף הכליות הסוררות" בו אני רושם הכול –

אשמח להשיב על כל שאלה 

 לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

למשרד "לחיצות ההחלמה" – yaron@yaronmargolin.com

או

שמי:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:

אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך:


להחלים מאי ספיקת כליות – בדקו את מדד הסינון – מופיע ברוב המקרים כ-GFR.

מאמרים אחרונים

אי ספיקת כליות – טיפול ללא תרופות

אוראה – למה האוראה מוגברת

הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

להוריד קריאטינין, אוריאה ולהחלים ללא תרופות מאי ספיקת כליות

וירוס הקורונה וגרון יבש

-אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

התרופות והרע – ויטמין D3

על בדיקות הדם

אנמיה למה חסר לי ברזל?

רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

ויטמין השמש ויטמין D-

תרופות הרגעה שמשאירות אותך רעב וחרד – ציפּרָלֵקס, פּרוֹזַק, פלואוקסטין

התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

שלושת המיצים

חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

על ההזנחה –

ניתוק רגשי – על הקורוציונה

די לכאב

ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

התודעה השלילית

ביקורת מבזה

על לחם חוקם של העסקים

למה אני לא מצליח להתמודד

מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קריירה מזהירה.

סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

אי ספיקת כליות – צום חלבונים

צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

"אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

פרק ב'

פרק ג'

נשלח ב כללי