שלושת המיצים: מתוק, כתום וירוק

Yaron Margolin 2008
ליורי (בני)

במרפסת הגדולה, מעל עצי הקוקוס, על כוס קפה ועגת פרי רשמתי ליורי על שלושת המיצים - 2009 תאילנד - פטייה

במרפסת הגדולה, מעל עצי הקוקוס, על כוס קפה ועגת פרי רשמתי ליורי על שלושת המיצים – 2009 תאילנד – פטייה

יורי, החליט להhכנס אל עולמו של המזון הבריא. מה סוד 3 המיצים שאל אותי, כדי לשמור על גוף בריא כבר מגיל צעיר. "אבא", שב וביקש יורי "תכתוב לי על שלושת המיצים – כדי שלא אתבלבל". יורי לא הבחין בהתחלה בין מיץ כתום לצהוב ומתי שותים כתום ומתי צהוב – זו אחרי הכל הייתה רק תחילת דרכו. מה שנראה ברור ומובן לאחר ניסיון רב עם המיצים לא נראה כך בתחילת הדרך. יצאתי לחוף המרכזי של פטייה (אנחנו גרים בסנטראל פטייה, באפוס. לפטייה יש חוף מרכזי – סנטרל, דרומי, ג'אנטיין וצפוני  פחות מושך תיירים בגלל שהנמל קרוב אליו) ). עליתי לבית הקפה האהוב עלי (צילום מימין) בגלל המרפסת הגדולה שלו מול הים ומעל צמרות עצי הקוקוס והחלתי לרשום ליורי על שלושת המיצים. כששלחתי לו את המאמר בדואר האלקטרוני אמר: "אבא אתה חייב לפרסם את זה"

יורי

יורי

שלושת המיצים 

בבסיסו של המזון המחלים נמצאים שני סודות: 1. הרבה פרי וירק – מעט פחמימות (תפוח אדמה 1 לפחות ביום, או כף שבולת שועל) ומעט חלבון (לא יותר מ 35 גרם חלבון ליום שזה כ 250 גרם דג סלמון ליום) וכלל הקלוריות: רצוי שהערך הקלורי של כלל המזון ביום שלם לא יעלה ביום על 1000 קלוריות לנשים ו 1500 קלוריות לגברים.

2. הסוד השני קשור במיצים אלו שלושה מיצים שהעיקר בהם העלים הירוקים:
שלושת המיצים: 1. מיץ הבקרמיץ מתוק (שמורכב מעלים ירוקים, עלה אלוורה ופרות – בהמשך יבוא פרוט).
2. מיץ הצהרים מיץ כתום (מיץ זה נקשר בעלים ירוקים שונים (חסה, פטרוזיליה, שומר, עלי מנגולד גם  נבטים, סלרי, תרד, חרדל, רוקט ועוד ועוד לבחור 2-3 סוגים ולגוון לאורך השבוע. מוסיפים לצהרים – שורש כתום כמו גזר או ירק כתום כמו דלורית או דלעת).
3. מיץ הערב – לקראת ערב שותים מיץ ירוק (המיץ של המנוחה והרוגע צריך להכיל ירקות מרים – המר שבירק הירוק מרגיע למשל, עלי מרווה או עלי מנטה (נענע) מוגדרים מרים – אלו מתאים לערב – הטעם המר מרגיע המלפפון, גם החסה מרירים – מיץ הלילה יכלול אותם.
– אנשים מבוגרים (מעל גיל 50) מוסיפים גם לימון – הלימון מרגיע את הכבד, וכך הוא משקיט את המחשבות (גם האובססיביות)  ואוחז את השינה ברצף).

Gyula von (Julius de) Benczur (Hungarian, 1844–1920): Fiatal fiú

תורת שלושת המיצים
יורי, כאן לפניך ועל רגל אחת – זו כל התורה. שלושה מיצים שמורכבים מהרבה עלים ירוקים שנסחטים למיץ (כולם נחשבים כחסרי  קלוריות, ומאפשרים להרגיש מלא, בריא מבלי להוסיף קלוריות על עומס הגוף) בתוך העלים שסחטנו [בעזרת ג'וסר טוב (ההמלצה שלי על ברויל, או על חברה אחרת שמתמחה בסחיטת ירקות שורש)] משתלבים טעמים וירקות גם פרות [לירק המתוק שמוסיפים למיץ הירוק: גזר, סלק ולפרי (תפוח, אגס, אננס, תפוז, דובדנים, או אפרסמון ומנגוסטין – הפרי הכי ברי בתאילנד) יש קלוריות. (אפשר לברר בטבלאות שמצינות כמה קלוריות יש בכל ירק או פרי כדי לדעת כמה קלוריות נוספו למיץ הירוק, למי שמעוניין בדיוק קלורי)]. מיץ הבקר נע בין 50-100 קלוריות.) מוסיפים פרות מחלימים לפי הצורך (במקרה של מחלה) או סדר היום לשומרי הבריאות:
בבקר פרות. בצהרים ירקות כתומים ואדומים בערב כ 3 שעות לפני השינה, (המלצת אלישע היהודי והרמב"ם) מיץ ירוק בלבד או מיץ ירוק שמשולב בו מיץ לימון.
ועכשיו פרוט בנושא שלושת המיצים.
אפשר לשוב ולחזור כל פעם ולעיין ברשימה זו,  אם התבלבלתם – אין מבחנים אבל הציונים יגיעו התוצאות של שתיית המיצים יראו בבדיקות הדם ובפעולות חיי יום יום שישתפרו או אצל המבוגרים יחזרו ויתפקדו כבעבר, גם במרחב היכולת המינית. הפתעה עצומה גם היא תשוב ותתפקד במרץ והחיוניות הכללית תשוב ותזכיר לכם את חיי הנעורים.

https://www.youtube.com/watch?v=JMUjLnZnnRY

ירון מרגולין - החוף המרכזי - סנטראל פטייה - בפטייה 2009

ירון מרגולין – החוף הצפוני – בפטייה 2009

מיץ הבקר – מתוק
המיץ המתוק שייך לבוקר ומורכב ממיץ תפוחים, עלה אלוורה, חסה, סלרי, עלי מנגולד, שומר גם נבטים שונים, פטרוזיליה, גבעולי חרדל, ורוקט. מוסיפים לסלט הירוק הזה שנסחט היטב בג'וסר משובח ובמהירות גבוהה – פרי. אם בוחרים שבסיס הפרי תפוחים זה נהדר. התפוחים הטריים משתלבים במיץ היטב ומקנים לתחילת היום עצמה וכוח. תפוח ליום הוא מצות בריאות.
מיץ תפוחי-העץ מסייע לחיזוק כללי של הגוף, להמרצת הכבד, מונע הפרעות בתפקוד הכבד והכליות ומגן מפני צניחת רמת הגלוקוז בדם.
תפוחי-העץ, כשהם טריים מסייעים בתהליך העיכול.
כדאי להתחיל יום חדש עם תפוחי-עץ.
תפוחי העץ נהדרים ויש בהם הרבה ייחוד. התפוחים מכילים מינרלים כגון חיוניים כלורין, זרחן, אשלגן, נחושת, פלואור, ברזל, מגנזיום, סודיום, סיליקה וגופרית (הגופרית טוב במיוחד לבריאות העור, השער והציפורניים). מיץ תפוחים עוזר במניעה ובטיפול בהצטננות, שפעת וזיהומי מעיים. הוא מפעיל את מערכות ההגנה של הגוף, הפועלות נגד רעלנים שמקורם בבקטריות. המיץ הטרי מעץ התפוחים מכיל כמות גדולה של פקטין היוצר במעיים קריש שסופח אליו רעלים שונים וממריץ את פעולתם. מסיבה זו מיץ התפוחים נחשב כמסדיר הפרעות עיכול כמו שלשול ועצירות.
מיץ תפוחי-עץ מועיל בדלקת מפרקים, שיגרון, עצירות, עיכול לקוי, משמש בתהליכי הפחתת משקל וכמגן בפני שבץ-מוח. מיץ טרי מתפוחי עץ לא קלופים מספק ויטמינים רבים: A, B-1, B-2, B-6, וC-, ביוטין, חומצה פולית (הערה 1 למטה) וחומצה פנטותנית.
אפשר וכדאי לשלב במיץ הבקר אגס מדי פעם. האגס מגן על המעי הגס ושומר מפני התפשטות רעלים ממנו לגוף, מכיל ויטמין C, אשלגן ומהווה מקור מתוק לסיבים תזונתיים.
גוסר ומיץ אדום - סלק
      ג'וסר מקצועי – קיימם בשוק מספר מכשירים לעשיית מיצים מירקות שורש. מיץ כתום – ברגיל מבוסס על ירקות שורש קשים כמו גזר, צנון או לפת. הג'וסר של חברת ברויל לדעתי טוב במיוחד – בתמונה מימין – יש להם 3  דרגות מחיר וכולן דומות בתוצאתן. אני מעדיף את הדרגה האמצעית. מה שעושה מכשיר לטוב קשור ברשת הסינון, מהירות הסיבובים וחשוב ביותר מהירות הניקיון.
פרות נוספים שכדאי לצרף למיץ הבקר הם הדובדבנים (המתוקים) – מכיל ויטמין A, C, ביוטין ואשלגן, בדומה לענבים גם הוא מחטא (אנטיספטי), נוגד חמצון וסרטן.
מיץ רימונים תאים אף הוא לבקר מיץ רימון נמצא בין המובילים שבמיצי הבוקר. הרימון מפחית כולסטרול, מעלה כולסטרול חיובי, מפחית יתר לחץ דם, מונע שחיקת סחוס ודלקות מפרקים, סרטן הערמונית, סרטן השד הרימון האדום הוא מקור לברזל ומומלץ ללוקים באנמיה. הוא טוב לחולי סוכרת משום שמכיל מעכבי חמצונים חשובים ביניהם אלו העשויים למנוע טרשת עורקים – המהווה את גורם התמותה העיקרי אצל חולי סוכרת, ואחד מגורמי התחלואה והתמותה העיקריים בעולם המערבי.
כדי להיטיב לנצל את סגולות הרימון, מומלץ לצרוך באופן יומיומי חצי כוס גרגירי רימון ועדיף לשתות לפחות חצי כוס מיץ רימונים כול בוקר. את הרימון ניתן לשמור בקירור עד חצי שנה, בלי שייפגעו סגולותיו לחתוך את הפרי כול בוקר ולסחוט ממנו מיץ במכונת מיצים דומה למכונה שמייצרת מיץ פרי-הדרים.
אבטיח
מיץ אבטיח שותים לחוד – לא מערבבים עם פרות אחרים כך גם לגבי פרות ההדר והמלון. להכנת מיץ אפשר להשתמש בקליפה, קליפת האבטיח מחלימה פצעונים בפה.
מיץ מלון – עשיר בויטמינים: A, B קומפלקס ו – C. הודות לכך מיץ המלון הוא מזון מצוין לעור ולעצבים. כל זני המלון מכילים שפע ויטמינים, מינרלים, אנזימים והרבה סוכר טבעי לא מרוכז. אין להוסיף סוכר למיץ המלון. להכנה מקלפים קליפה ומשתמשים בגרעינים. מיץ מלון מצנן את הגוף ומנקה את מערכת העיכול.
מיץ מלון – מועיל במצבם של: הפרעות בשלפוחית השתן, עצירות, הפרעות בתפקוד הכליות, בעיות עור.
מיץ תפוזים – שותים בנפרד ובמרווח של שעה וחצי משאר המזונות. מיץ הבוקר מתפוזים כשהוא טרי עשיר בויטמינים A, ו – C ומכיל גם כמויות קטנות של ויטמינים B-1, B-2, B-6, E, K, ביוטין, חומצה פולית, אינוסיטול, ניאצין, ביופלונואיד ו11- חומצות אמינו. הוא מכיל מינרלים שונים: סידן, כלורין, זרחן, אשלגן, נחושת, פלואור, ברזל, מגנזיום, מנגן, סיליקה ואבץ.
מיץ תפוזיםמיץ תפוזים, כמו מיץ אשכוליות ומיץ לימון, מנקה רב עצמה של דרכי העיכול. התפוז משפר את החדירות והעמידות של דפנות נימי הדם ומסייע בריפוי שטפי דם תת-עוריים. התפוז בריא ללב, לריאות כשאנו נחשפים אליו באופן סדיר וקבוע – לפחות 3 פעמים בשבוע. מיצי הדרים מסייעים במניעה וריפוי מצבי הצטננויות.
התפוזים הם מקור טוב לחומצה פולית (ויטמין 9B) החשוב במניעת מחלות לב, מחלות כלי-דם, מחלת אלצהיימר ושבץ-מוחי. חומצה פולית עשויה אף להפחית הופעה של מספר סוגי סרטן, ובעיקר סרטן המעי הגס ופי הטבעת. במיץ תפוזים זוהו עד כן (אנטי אוקסידנטים). נוגדי חמצון הם "מלאכי מגן", הנלחמים ברכיבים מזיקים הנוטים לחמצן ולפגוע בתאי הגוף. כתוצאה מההגנה שמספקים ה'מלאכים' האלה לתאי הגוף, מואטים תהליכי הזדקנות והתפתחות מחלות.
מיץ תפוזים טרי מועיל בדלקת מפרקים, הפרעות בתפקוד הכבד והריאות, דלקת ריאות, דלקת חניכיים, חסר דם (אנמיה) ובעיות בדם, הצטננות, חום, מחלת לב, לחץ דם גבוה, עיכול לקוי, צפדינה, בעיות עור, הפחתת משקל.
מיץ הפרות משמין וכמות הקלוריות בו אדירה, כלל הבריאות מזהיר מעודף קלוריות (אלף ליום לגברים ורק 800 קלוריות ליום מומלצות לנשים) אבל אם הפרי שבמיץ מועט וכרבע כוס. שאר הכוס מלאה במיץ הנפלא הירוק (חסה, סלרי ירוק, גבעולי חרדל, מלפפון, כרוב ירוק, שומר, קישואים גם קולרבי עלי גת (למהדרין), נבטים, אפונה, פול, ואפילו פטרוזיליה וכוסברה ועוד לא הגענו לעלי סרפד מהטבע או ריג'לה, שומר וקוץ דרדר טרי.) בתהליכי החלמה או ניקוי כבד ואיזון גוף אין לשתות יותר משלוש כוסות פרי-הדר ביום, שלוש פעמים בשבוע ותמיד חלק הפרי ביחס למיץ הירוק קטן (25%). עודף מיצי הדרים מעלה את רמת החומציות בדם ושואב את הסידן מהמערכת.
מיץ אשכוליות – מכיל ויטמין C , אשלגן, פיטוכימיקלים – הספרידין, טנג'רין ולימונין. יש לשים לב שמיץ אשכוליות משפיע על יעילותן של תרופות מסוימות, כשהן נלקחות במקביל לשתייתו. על נוטלי תרופות לברר זאת לפני שנוטלים תרופה עם מיץ.
מיץ אשכוליות אדומות – עשיר גם בליקופן, פיטוכימיקל בעל צבע אדום ממשפחת הקרוטנואידים. נוגד חמצון חזק, התורם למניעת סרטן ומחלות לב.

After Gyula von (Julius de) Benczur (Hungarian, 1844–1920) Title:
Vulkánusz műhelyében , ca. 1875–1899

הרפואה המחלימה והלא קונבנציונאלית מזהירה: אין לשתות מיץ ירוק כשנוטלים תרופות נגד קרישת דם ואין להשתמש במיץ אשכוליות ורימונים כשצורכים סטטינים [תרופות שמיועדות להפחתת רמות כולסטרול רע (LDL)] , מיץ תפוחים ותפוזים אסור כשנוטלים תרופות נגד לחץ דם כמו פנדיל, תרופות נגד אי-ספיקת לב מסוג ביתא המכילות מרכיב פעיל נורמלול או נורמיטן, תרופות נגד זיהומים כמו ציפרו וציפרוקסין, התרופה האנטיביוטית לבופלוקסצין (טאבניק), תרופות נגד זיהומים פטרייתיים המכילות את הרכיבים איטרנול או ספורנוקס, תרופות נגד דחיית איברים כמו ציקלוספורין וכן תרופות נוספות להורדת כולסטרול, תרופות פסיכיאטריות, אלו הנלקחות לאחר התקף לב. לכן, יש לבדוק את הרשום על התרופה. למשל, בעקבות מחקר של פרופ' ביילי דייויד, אמריקאי, כימאי ופרמקולוג קליני, מזה 20 שנה על האשכולית, יש היום לדברי גולדמן דודי 50 תרופות שונות שבעלון המצורף אליהן רשומה אזהרה בנוגע לצריכת האשכולית בזמן נטילת התרופה. (ידיעות אחרונות 21.8.08 עמ 6). האשכולית מעצימה השפעות של תרופות שונות ומסכנת את הלוגם בזמן נטילתן בהרעלה. מה שנקרא "אפקט האשכולית". מי שלוקח תרופה זמן מה לאחר התענגותו על מיץ אינו מסכן דבר אומר פרופ' מוטי רביד הממליץ להפריד בין נטילת תרופה לבין אכילה או שתייה, זולת מים מינראליים. הלוקחים תרופות מחויבים כיום לברר איזה מזון או מיץ אסור לנטול בזמן לקיחת התרופה וכמה זמן דרוש להפריד בין שתיית המיץ, אכילת הפרי או הירק הבריא ובליעת התרופה. ד"ר אורה פוניה זלינגר, רוקחת בכירה בשירותי בריאות כללית, מסבירה כי אין צורך להחליף את הפרות המוזכרים לעיל בשום דבר, "אם אדם צורך ירקות ופירות על בסיס יומי, הוא מקבל את כל תצרוכת הוויטמינים והמינרלים הדרושה" (ידיעות אחרונות 21.8.08 עמ 6). ברוח זו נמליץ לאלו הרוצים לנצל את הידע הרב לגבי מזון מחלים, להשתמש בתרופות שמאפשרות לנטול אותן וליהנות ממזון מחלים בה בעת, על-מנת להיפטר בהדרגה מהתרופות לגמרי. אני למשל, נפטרתי מכול התרופות שהרופא המליץ לי נגד מחלות זקנה שונות על-ידי מזון מחלים, הורדתי במשקל, קמטים רבים נעלמו מפני ומראי הפך צעיר בכמה שנים טובות, הפסקתי להתעורר לשירותים בלילה, איכות השינה הטובה שבה אל חיי, החשק המיני חזר והיה כפי שהיה בגילאי העשרים ויכולת האימון הספורטיבי קמה לתחייה. בדרכי להחלמה מהירה נמנעתי מתרופות אסורות, השתמשתי בלחיצות בשיטת מרגולין אליהן נחשפתי אצל שניים מתלמידי המצטיינים, עברתי למזון מחלים, תהליך שלקח לי חמש שנים ויחד עימו רכשתי ידע כה רב בנושא שכיום אני יודע לקצר אותו. הכפלתי את כושרי לעבוד והוספתי מספר רב יותר של אנשים המבקשים את עזרתי ליומן הפגישות, פריצת הדיסק בשלוש חוליות הצוואר שלי נעלמה. אני עברתי למזון מחלים. מניסיוני אני למד שהדבר כדאי, משתלם, איכות החיים עולה בהרבה. במהלך הזמן הורדתי לגמרי את הקריאטין והחזרתי את מצב הכליות לתפקוד תקין.

green מיץ ירוק

ארוחת בקר מזינה, נכונה ומחלימה כוללת פרי עסיסי ממין אחד כשמדובר במלון, אבטיח או פרי הדר או מספר פירות המתאימים זה לזה. ללא תוספת סוכר. כאשר אנו מכינים מיץ פרות בבוקר משלבים בו מיץ ירוק עשיר עם אלה אלוורה, כך אנו מאפשרים לגוף לקלוט כמות אדירה של פרי אותה איננו מסוגלים לאכול כשאנו אוכלים פירות בשלמותם ושומרים על משטר קלורי תקין. כמות אדירה של מיץ ירוק או ירקות לצד פרי הינה גם כמות אדירה של מרכיבים מזינים לגוף המכינה אותו לעמל יום חדש. רשויות הבריאות בצפון אמריקה: קנדה וארה"ב ממליצות לצרוך 6 – 10 כמויות פרי וירק יותר מהרגיל ביום לשמירה על הבריאות.
חמוץ לחוד ומתוק לחוד
דובדבן חמוץ, רימון וכן אננס, חמוציות, פתל, אשכולית ולימונים גם קיווי ותות שדה – חמוצים ולעולם לא יעורבבו בפרות מתוקים: בננה, אפרסמון, ענבים (מתוקים כגון מוסקט, תומפסון), תמרים, תאנים טריות וכל הפירות היבשים (צימוקים, תמרים, תאנים, שזיפים, משמישים, בננות, תפוחים, דובדבנים מתוקים, ליצ'י, תות שדה יבש) כולם מוגדרים פרות מתוקים. אין לערב פרי חמוץ בפרי מתוק! הערוב מתקבל במערכת העיכול כרעל והתוצאה הפוכה מהמתבקשת מהמעבר למזון מחלים, מאוזן ובריא. (עוד על צירופי מזון ראה במאמרי "עקרונות צירופי המזון").

Gyula von (Julius de) Benczur. Music, Putto with Roses (Scherzo), 1882

מיץ הבוקר – עשוי ממיץ ירוק משולב בפרות, בדרך כלל הוא מתוק, יש והוא חמוץ (הדרים) או חמצמץ (תפוח חמצמץ, אננס). את המיץ המתוק שותים מההשכמה ועד לשעות לפני הצהריים 11:00 מומלץ לשלב בו כף ג'ל האלוורה.
אכילת פרות אינה דורשת עיכול פעיל. אנו נהנים מכוחות החיים שבמיצי הפרות כ 10 דקות לאחר לגימתם ולכן תזונה של מיצי פרות בבקר אינה מפריעה לתהליך ניקוי עצמי של הגוף, להפך לגימה של מיצי פרות בבקר עוזרת לתהליך ההתנקות מרעלים.
זמן התנקות מתחיל בשעה 3 עם התעוררות הכבד לפעילות הניקיון וטיהור הגוף מרעלים. בשעה זו אנשים רבים מתעוררים מתוך שנתם מחלומות זוועה ורגשות של כעס כתוצאה מתהליך זה. בשעה 4 בבוקר תהליך ההתנקות מתעצם וכולל ניקוי רעלים מהנוזל הבין תאי ומכול תא בתאי הגוף, התהליך נמשך עד קרוב ל 12 בצהריים.
אחד התנאים ההכרחיים לבריאות תקינה הוא יכולת הגוף להוציא את חומרי הפסולת והרעלים החוצה. בשעות אלו מתפתח תהליך מוגבר של הוצאת הפסולת, שהצטברה בתוך ובין תאי הגוף, אל תוך הדם ומן הדם – באמצעות שתן, צואה, נשימה, זיעה, נזלת והפרשות אחרות. מיץ עשב חיטה יעיל ומסייע לתהליך ההתנקות ורבים ממליצים להתחיל את היום עם כוסית קטנה של משקה נבט חיטה. כשעה לאחר מכן עוברים למיצי הפירות שהרי בשעות האלה אכילת מזון שמצריך הפעלת תהליך עיכול אקטיבי תפריע לתהליך ההתנקות. שתייה של מיצי פירות נראית כמתאימה ביותר.
בשעות המאוחרות של הבוקר (שעה 10 בערך) ניתן לאכול שקדים (מקולפים), גרעיני חמניות מעורבים בגרעיני דלעת, בוטנים, שומשום, זרעי פשתן טחונים ופירות יבשים וכמובן ארוחת בוקר הכוללת שיבולת שועל (עם טחינה) וסלט.
זמני המתנה – אחרי אכילת פרי יש להמתין – 30 דקות עד לארוחה הבאה או אכילת פרי אחר, חמוץ לאחר מתוק, מתוק לאחר חמוץ-מתוך, מלון וכדומה. אחרי בננות ופירות יבשים – יש להמתין 45 דקות עד לארוחה הבאה או אכילת פרי אחר, או בשר אבל אחרי לגימת מיץ פירות או אבטיח די בהמתנה של 10 דקות, אחרי מלון ממתינים – 20 דקות עד לארוחה הבאה.

red juice
מיץ אדום- עלי מנגולד, קולורבי, שומר גזר וסלק
המיץ הכתום נקשר בשעות בהן השמש יוקדת ומחממת את האדמה, בצהרים שותים מיץ כתום בשילוב מיץ ירוק. המיץ הצהוב, כתום, אדום וסגול מורכב מירקות לבנים, צהובים, כתומים וסגולים (סלק, כרוב סגול).
הגזר Carrotעומד בבסיס מיץ הצהרים. הוא ירק מזין ביותר ועשיר בוויטמינים: B, C, D, E, K A, (הערה 2 למטה)במינרלים שונים: ברזל, סידן, זרחן, אשלגן, נתרן ויסודות קורט. הסידן והמגנזיום, מסייעים בניקוי ובהרגעת דפנות המעיים. הם גם מחזקים את העצמות ואת השיניים ומועילים לעור לשיער ולציפורניים.
הגזר כמו החסה משפר את התפקוד השכלי והקרוטנואידים נוגדי החמצון שבו (כולל בטא-קרוטון) מפחיתים את הסיכוי לנזקים בעורקים ובלב, מפחיתים את רמת הכולסטרול בדם ומפחיתים את הסיכוי ללקות בסרטן. לגזר תפקיד חשוב בניקוי הכבד אבל ,יש להקפיד על שתייה של עד 3 כוסות מיץ גזר ביום (מיץ שעיקרו ירוק: חסה, סלרי, מנגולד, שומר, קולרבי , גבעולי חרדל, בצל ירוק, שעועית ירוקה ומעט גזרים) שהרי מעל לשלוש כוסות מיץ גזר ביום מזיקה לכבד. שתיית יותר מחמש כוסות של מיץ גזר בשבוע עלולה לגרום לעור שיצהיב מעט, לספיגת יתר של ויטמין A בכבד. ההצהבה היא תגובה לרעלים שמפריש הכבד. כשהוא מעורבב במיצים אחרים, ובעיקר במיצי נבטים ובמיצים ירוקים, מיץ הגזר הוא מרכיב מאזן המוסיף לתערובת טעם מתקתק נעים, משפר את ערכם התזונתי ומזרז את עיכולם.
מיץ גזר טרי ממריץ את העיכול והוא גם בעל השפעה משתנת קלה. שתייה סדירה של מיץ גזר מסייעת לכבד להיפטר ממרה ישנה ומשומנים עודפים, וכאשר רמת השומנים יורדת, יורדת גם רמת הכולסטרול. מיץ גזר הוא גורם אנטי סרטני מובהק. הוא מנטרל ומסלק גורמי סרטן. הוא פועל כאנטי-אוקסידנט ומחזק את המערכת החיסונית ואת עמידות הגוף כנגד טפילים וחיידקים. בכוחו של הגזר להתגבר על חולשת כבד, ירידה בתפקוד הכבד, עייפות, הוא שומר על השער, ציפורניים, חוזק העצם, ראיית לילה ועל המעי הגס.
מיץ הגזר מועיל במצבי: אקנה, שיגרון, אסטמה, בעיות בשלפוחית השתן, סוכרת, קדחת השחת, הפרעות בתפקוד הכבד, חולשת כבד, הריון ולידה, בריחת סידן, בעיות בעצמות, סרטן, בעיות עיניים, קטרקט, בעיות בעור, כיבים,חולשה (עיכולית או שרירית), הפחתת משקל. בגזר הלבן (Parsnip) יש גם ויטמין E, מעט חלבונים, ברזל, סידן וויטמין C. (הגזר הלבן מומלץ לשימוש בחורף).
דלעת (Squash) מהווה מרכיב חשוב נוסף במיץ הכתום כשמשתמשים בדלעת שהקליפה שלה דקה משאירים אותה וכן את הגרעינים. (בדלעת משתמשים בחורף).
כרוב (Cabbage) מחזק את הגוף, מעצים את כוחות ההחלמה שבגוף, מסייע לבניית המערכת החיסונית מסייע לריפוי ושיקום מערכות הגוף, פועל לסילוק רעלים, מחטא (אנטיספטי), פועל נגד כיבים, משפר את הזיכרון. הכרוב עשיר באינדולים הנלחם בסרטן והוא מקור טוב לכולין, המשפר את התפקוד השכלי, מקור עשיר לויטמין E, משמש מזון חשוב גם לחולים משום שבכוחו להשיב את הכוחות גם בעת מחלה, מצוין לחולי סוכרת.
הכרוב הירוק הוא מיץ ירוק ונקשר בשעות בהן השמש שוקעת ומורכב מירקות ירוקים. שלוש פעמים בשבוע נוסיף כרוב אדום, ירוק, בוק-צ'וי, קולורבי, כרובית או כרוב ניצנים למיץ הצהוב.
כרוב – הכרוב לוחם נהדר נגד השפעות מזיקות של עודף אסטרוגן שחדר לגוף הגבר מהמזון החדש. הכרוב שומר על המפרקים, מונע דלקת פרקים – זאת משום שיש בכרוב רכיבים אנטי-דלקתיים, לכן צריכת כרוב היא מעולה לאנשים הסובלים מדלקות שונות בכל חלקי הגוף גם דלקת פרקים. הכרוב יעיל נגד קוליטיס כיבית,  הכרוב מכיל חומצה לקטית, שמסייעת בצורה משמעותית בטיפול ובהקלת כאבי שרירים. הכרוב גם מפחית את כמות הכולסטרול בדם והוא גם עשיר במינרלים כגון סידן ואשלגן, גופרית, סיליקה, מגנזיום וברזל. כמו כן בכרוב שפע ויטמינים A, B, C ו- E. אבל מכיל גם אינדול-3-קרבינול, שמוריד את רמות ההורמון הנשי – האסטרוגן, והופך את הטסטוסטרון ליעיל יותר עבור הגברים.
כרוב וקוסמטיקה – לכרוב סגולות ריפוי חזקות לעור ולשער. הכרוב מנקה, מזין ומרכך את העור, ומשמש מרכיב חשוב במסכות פנים בכל סוגי העור והשער. כדי להכין מסכת פנים מעלי כרוב, יש לקצוץ ולבשל את העלים בחלב עד כמעט הרתחה. משהמשרה מתקרר יש להניחו על העור של הצוואר והפנים  גם על השער לכעשרים דקות, ולשטוף במים חמימים – במקלחת.
לפת (Turnip) מסלקת רעלים מהגוף, היא מקור טוב לסידן, ברזל וחלבונים, מתאימה לשימוש גם במיץ הירוק, בהכנת המיץ מסירים את העלים הירוקים, חוצים אותה בשניים ומשתמשים בהדרגה בכולה גם בעלים.
סלק (Beet) צבעו הסגול בולט ומשתלט על המיץ הצהוב, טעמה מתוק וגם הוא משתלט ומנעים את תהליך לגימתו בצהרים. עלי הסלק ישמשו את המיץ הירוק, הם עשירים בויטמין A, השימוש בהם מיד עם הסרתם מהשורש. שורש הסלק עשיר בויטמין A, בבטאין הוא אנזים המחזק את הכבד ואת כיס המרה. מיץ המבוסס על סלק מכיל מגנזיום ולכן הוא מוריד משמעותית את לחץ הדם כמו כן מצוי בסלק חומר פעיל: ניטראט הוא בעל תפקיד חשוב בהורדת לחץ הדם. הניטראט הופך באמצעות בקטריה ידידותית הנמצאת על הלשון ובתהליך העיכול לחומר טבעי המרחיב את כלי הדם וגורם להורדת לחץ הדם.
סלק מנקה את הכליות (הודות לכולין המצוי בו) מה שמעצים את תכונותיו כמוריד לחץ דם.
הסלק מכיל בטאין, אשר מנקה את הדם מחומצת האמינו המזיקה הומוציסטאין, שריכוזה הגבוה קשור למחלות לב. נמצא כי ככל שרמת ההומוציסטאין נמוכה יותר, כך הסכנה לאוטם שריר הלב פוחתת גורם נוסף בסלק שמסייע לנטרול ההומוציסטאין היא החומצה הפולית שנמצאת בסלק בשפע. לא בכדי נחשב הסלק ל"משקה הדם". הוא מטהר את הדם, מגן מפני שבץ מוחין, עוזר להורדת רמת הכולסטרול בדם, מסייע לבעיית קצב לב מואט, מרפא את הכבד ועוזר למחזוריות של הוסת אצל נשים. הסלק עשיר גם בסידן, ברזל, וזרחן והוא מכיל גם ויטמינים מסוג B ו .C –
יש האומרים שבעזרת אכילת סלק ניתן לבחון את רמת הברזל בגופנו, פשוט צריך להתבונן ביציאות: אם הסלק השפיע על צבע השתן, יש לנו מחסור בברזל, אם הסלק השפיע על צבע הצואה, רמת הברזל בגופנו טובה.
הסלק הוא מקור טוב לאשלגן ומשום כך מחזק גם את השער ואת הציפורניים. הוא מסייע בתהליכי גדילה לילדים, חשוב לצרפו לאחר גיל 40 למיץ, הוא מחזק את השרירים, מחזק עצמות שבירות ומסייע לצפיפות עצם גבוהה, ומונע התפתחות אבנים בכליות כדאי להוסיף לו גרעיני שושמשום טחונים – טרי.
סלק קטן אחד מספק גם קרוב לרבע מכמות החומצה הפולית המומלצת ליום, שחיונית לבריאות כלי הדם, הלב ומגוננת מפני שבץ מוחין. הסלק הוא אולי הירק היחיד שמטפל בעצירות בלי לגרום לגזים ולנפיחות.
לא נצרפו למיץ יותר משלוש פעמים בשבוע.
את המיץ הכתום שותים מלפני הצהריים 11:00 ועד לאחר הצהרים 18:30 הוא כולל תירס, ארטישוק ירושלמי, בצל, כרובית, שעועית אדומה, בננה, בוטנים טריים טחונים ובטטה.
הבטטה מכילה: ויטמיןC וחומצה פולית וכן פיטוכימיקלים שהבולטים בהם הקרוטנואידים. הקרוטנואידים הם תרכובות טבעיות המעניקות לירקות והפירות הכתומים בכלל את צבעם. הבטא קרוטן מוכר יותר ומצוי בשפע בגזר וכן בבטטה כן הבטטה מכילה את האלפא-קרוטן הפועל כנוגד חמצון וקשור בהגנה מפני סרטן. הבטטה מכילה אשלגן, מגנזיום, ברזל ופחמימות הנחוצות לאנרגיה של הגוף. טוב להוסיף בטטה למיץ הצהרים כדי להוסיף "דלק" ואנרגיה לגוף.

מיץ ירוק: נבטים, עלי חסה ערבית, עלי מנגולד גבעולי חרדל טריים מהשדה: לסחוט בג'וסר במהירות האיטית.

מיץ ירוק: עלה אלוורה נבטים, עלי חסה ערבית, עלי מנגולד גבעולי חרדל טריים מהשדה: לסחוט בג'וסר במהירות האיטית.

מיץ ירוק אחרי השעה 18:30 ניזון מהמיץ הירוק: עלה אלוורה, חסה, סלרי, קישוא, מלפפון, גבעולי חרדל, תרד, כוסברה, שעועית ירוקה, שומר, קולרבי, אספרגוס, עלי סלק – מנגולד, כרוב ירוק, ברוקולי, גרגר הנחלים (רוקה, רוקט או ארוגולה), כרשה, בצל ירוק, עלים של רקפת (כן רקפת), גבעולי חרדל – כולל הפרח וכובע הנזיר… וכול הנבטים: נבטים מחילבה, מש, גרעיני חמניות, סלק, אלפאפא, חומוס, שעועית וגדילן – גדילן מומלץ במיוחד. הנבטים מכילים אנזימים ומסייעים בכול פעילויות הגוף. מומלץ להוסיף תמיד נבטים למיץ, לסלט ולנשנש נבטים טריים במהלך היום.
הירקות הירוקים מכילים כלורופיל השומר על מערכת העיכול, נלחם בזיהומים והוא בעל עוצמת ריפוי עצומה.

חסה – תרד, עלי רוקט גם אכילה של עלי קייל וסוגי עלים אחרים כגון חסה משי, שמיר, גרגיר הנחלים, וחרדל על בסיס קבוע עוזרת להאט את ההידרדרות הקוגניטיבית הודות לוויטמין K, אשר נמצא בהם בשפע ומסייע לשיפור התפקודים המוחיים. הוספה תמידית של מנה בת כ- 30 גר עלים שומרת על הבריאות – הכינו כל בקר מיץ ירוק, ששומר על כוח נעורים.

ברוקולי – הברוקולי הוא מקור מעולה לויטמין E, מכיל כמות גדולה של ויטמין A, B ו – C. לכן הברוקולי פועל כנוגד חמצון מעולה, מכיל אינדולים, הנלחמים בסרטן וכן גלוקוזינולאטים ודיתיולתיונים, מונע התפתחות קטרק ונחשב לירק מעודד החלמה. ברוקולי ובוטנים הם מקור חשוב לקו-אנזים 10Q. קו-אנזים 10Q הוא חומר המפעיל את האנזימים, חשוב לתפקוד הכליות, הלב והמערכת החיסונית. מחסור בקו אנזים 10Q יכול להתבטא בחולשת שרירים ובעייפות קשה, אי ספיקת כליות ולב. הוא עשיר בסיבים תזונתיים ותורם לתהליך העיכול, עשיר בוטימין C כוס ברוקולי מכילה פי 2 ויטמין C מתפוז. בנוסף לסידן, אשלגן, חומצה פולית וסיבים תזונתיים, מכיל הברוקולי רכיבים צמחיים המסייעים במניעת סוכרת, מחלות לב.
מי ברוקולי – שהורתח בהם במשך 5 דקות מכילים את מרב התכונות של הברוקולי. לאלו הסובלים מדלקת בערמונית כאשר שום אנטיביוטיקה לא מועילה … 3 כוסות ביום.
הוראות הכנה – קוצצים את העלים והתפרחות, מניחים בסיר עם מים ומרתיחים למשך 5-7 דקות עד שמגיעים למצב רתיחה … משאירים עוד 2 דקות ומכבים. אסור להרתיח יותר מזה כי המרכיבים החיוניים ייאבדו מערכם . לוקחים את מי הברוקולי מהסיר מסננים אותם ושומרים בקירור.
נבטי ברוקולי. מכילים שפע של נוגדי חמצון המגנים על החומר התורשתי מהשפעתם המזיקה של חומרים מסרטנים. מעוררים ייצור אנזימים נוגדי-סרטן בתאי הגוף. עשירים במרכיבים שפעילותם היא אנטי-סרטנית, המרפאים סרטן עור וסרטן דם. נבטי הברוקולי תורמים למניעת התפתחות יתר לחץ-דם ומחלות לב שונות. הם מספקים הגנה על הלב והכליות מדלקות ומאפשרים ריפוי כיבי קיבה באמצעות השמדת גורמי המחלה (הליקובקטר פילורי). נוסיף נבטי ברוקולי למיץ הירוק.
אספרגוס – עשיר בויטמין E, מכיל ויטמין C, A, B9 ואשלגו, ניאצין וקצת ברזל, מרגיע, מוריד לחץ דם, בונה את הכבד, הכליות, העור והעצמות, עוזר ביצירת כדוריות אדומות, תומך בשיניים, מתגבר על עייפות, מחזק את הגוף, משפר תהליכי החלמה, מעצים את כוחות ההחלמה שבגוף, נוגד חימצון וסרטן. האנזים גלוטמין שעוזר לכבד לתפקד ביעילות רבה נמצא באספרגוס והויטמין B9 (פולאט) עשוי להפחית הופעה של מספר סוגי סרטן, ובעיקר סרטן המעי הגס ופי הטבעת, מגן מפני התפתחות של מחלות כלי-דם, לב ושבץ-מוחי.
סלרי (כרפס) – מוריד לחץ דם, מרגיע, משחרר שרירים, מחטא (אנטיספטי), מאפשר שינה רגועה.
מלפפון – מסייע ללב, בהפחתת כולסטרול, מרגיע ומסייע בהורדת לחץ דם, מרכך ומחליק את העור, מכיל הרבה מים ולכן מתאים להכנת מיצים. מי הירקות הם הצלולים והבריאים שבמי השתייה ולכן טובים מי המלפפון ממים מינרליים וגם זולים מהם.
כרשה – – מסייעת בהפחתת לחץ דם, תומכת במערכת העיכול, מרגיעה, משחררת שרירים, מחזקת את הגוף, מחטאת (אנטיספטי), משמשת כתרופה לבעיות גרון.
חסה – יש בה כמות עצומה של כלורופיל שמעודד וממריץ הפרשת מיצי עיכול וחילוף חומרים והיא מכילה ריכוז גבוה של תאית. החסה מייצרת תגובה בסיסית ולכן מאזנת מזונות חומציים ובכללם לחם, חלבון, עמילן ופירות שנאכלו לאורך תחילת היום.
מיץ חסה נלגם מיד עם הכנתו מסתבר כי החסה היא אחד הירקות הרגישים לחיתוך, כולל חיתוך לסלט. וגם אם אנו חותכים אותה לסלט יש לאכול אותה מיד. חוקרים מאיטליה הראו כי חסה קצוצה מזן 'אייסברג' מאבדת עד 50 אחוז מפעילות נוגדי החמצון,נמצא כי גם אחסון של חסה ללא חיתוכה גורם לירידה בנוגדי החמצון בשיעור דומה. במחקר נמצא, אגב, כי החלק הבריא ביותר שנותר בחסה לאחר אחסון לאורך זמן או חיתוך גס הם העלים הירוקים והעלים הפנימיים הצהובים, ואילו החלק הכי פחות עשיר בנוגדי חמצון מצוי בחלקי העלה הלבנים, בתחתית החסה.
תוספת של אבוקדו תהפוך את המיץ לשייק ירוק וטעים. באבוקדו 14 מינרלים ביניהם ברזל ונחושת שעוזרים בייצור כדוריות דם אדומות ומונעים עייפות.

https://www.youtube.com/watch?v=JMUjLnZnnRY

מיץ ירקות ירוק המורכב ממלפפון, גבעול סלרי, קישוא, פטרוזיליה, כרשה, אספרגוס ונבטים הוא מיץ דל קלוריות ומעולה לתהליכי הרזיה, שימוש בנבטי חילבה (הערה 3, למטה) הופך אותו מתאים במיוחד לחולי סוכרת או לאנשים המוגבלים בצריכת סוכרים. עשיר באשלגן (משתן) מועיל לטיפול בבצקות, לחץ דם גבוה, צפרניים ושיער, מונע מתח נפשי ועייפות כרונית. מומלץ לגוון את המיץ הירוק ולהוסיף לו מדי פעם כרוב סיני וחולמית (חובייזה) לפחות שישה עלים ביום גם פול, גרגר הנחלים (רוקט), עלים, פרחים וגבעול מצמח החרדל ריחן, תרד, כוסברה, שומר, עולש בר, עלי סלק, עלי בייבי ופטרוזיליה.
את המיץ הירוק שותים מאחר-הצהרים 18:30 ועד שעתיים לפני השינה. כשעה וחצי לפני השינה לא מומלץ לאכול כלל או לשתות. יש ללכת לישון על בטן מאוזנת ורגועה. האנרגיה בלילה מוקדשת לניקוי הגוף מרעלים, לעבודה קדחתנית של הכבד לניקוי הגוף ואין לגזול אנרגיה ממנו לטובת מערכת העיכול.
מיץ ירוק לניקוי ואיזון הכליות שונה ממנו והשימוש באלוורה כפי שהווידאו למעלה מסביר הוכח כמחלים חזק – מוזמנים לצפות במתכון למעלה – אפשר להקליק גם כאן.

משקה ירוק: מיץ ירוק עם חלב סויה וקוביות קרח - מרנין, מרטיט ותאים מאוד. לאוהבי מתוק אפשר להוסיף אגס, תפוח או ענבים.

משקה ירוק: מיץ ירוק עם חלב סויה וקוביות קרח – מרנין, מרטיט ותאים מאוד. לאוהבי מתוק אפשר להוסיף אגס, תפוח או ענבים.

ארוחת בקר מזינה, נכונה ומחלימה כוללת מיץ ירוק-מתוק מפירות אליו אפשר לצרף ממרכיבי המיץ הירוק-כתום והמיץ הירוק, אך לא להפך אין לצרף ממרכיבי המיץ הנקשר בשעות הבוקר עם המיץ של הצהרים והערב. אין לערב פרי חמוץ במתוק! אין לשתות עם הארוחה. המיץ נלגם כשעה וחצי לפני הארוחה. לא תיתוסף לארוחת בוקר מחלימה ובריאה בה נלגם מיץ מתוק פחמימה או חלבון, לא ביצה ולא שיבול שועל גם לא לחם. הפרי נאכל בארוחת בוקר ללא תוספת של פחמימה או חלבון! אלו יאכלו כשעה וחצי לאחר לגימת המיץ המתוק.
שיבולת שועל תאכל לאחר שהושרתה במים עם טחינה גולמית כשעה וחצי עד שעתיים וחצי לאחר התענגותנו על המיץ מהפרי. שיבול שועל מכילה יותר שומנים טובים מדגנים אחרים ולכן היא גם מסייעת לירידה במשקל בנוסף לכך היא מקור מצוין לויטמין B קומפלקס העוזר בפירוק פחמימות וחלבונים מרכיב נוסף המסייע לירידה במשקל, שיבולת השועל גם מחזקת את מערכת העצבים והשלד.
ארוחת צהרים מזינה, נכונה ומחלימה כוללת מיץ כתום. המזון העמילני יאכל כשעה וחצי לאחר הלגימה המרעננת ומעצימת כוחות-הגוף והנפש. יאכל בארוחת צהרים (כשעה וחצי לאחר לגימת המיץ) עמילן מסוג אחד בלבד! סוג אחד של פחמימה הווה אוחר תפוח אדמה, או בטטה, ארטישוק ירושלמי, תירס בשל מאוד אשר כולם יכולים להיווסף גם למיץ הכתום ובתנאי שכשיתווספו אליו כמרכיב עמילני אחד בלבד. וכן אורז, שעועית, כוסמת, דוחן, אפונה, עדשים, לחם מחיטה מלאה, לחם משיפון, בוטנים (הערה 4 , למטה), ערמונים, אגוזי קוקוס, חיטה, שיפון, שעורה לצד סלט ירוק: חסה, מלפפון, קישואים, כרוב, עלי סלק, עלי רוקט, עלי שן הארי, אספרגוס, תרד, אפונה, גזר, כרובית.

ארוחת צהרים - מוקפץ - עם בוטנים ומיץ ירוק

ארוחת צהרים – מוקפץ – עם בוטנים ומיץ ירוק

   ארוחת ערב מזינה, נכונה ומחלימה כוללת חלבון – החלבון בונה את הגוף, והגוף בונה את עצמו בשינה לכן נאכל חלבון בערב. הפחמימה נותנת אנרגיה וראוי שתאכל בצהרים.
החלבון יהיה ממין אחד בלבד, רק ביצה או רק בשר, עוף ודגים או אבוקדו, אגוזים, שעועית אפויה, גבינה לבנה, קוטג', יוגורט, גבינת עזים לא יותר מ 5% שומן, מרק מיסו, נבטי מש (הערה 5, למטה), נבטי סויה, פולי סויה, נבטי חמניות (הערה 6, למטה), עדשים מונבטים, נבטי אלפאפא, זיתים, פקאן, שקדים, אגוזי ברזיל, קשיו, אגוזי מלך, צנובר, שומשום, טחינה, גרעיני דלעת, גרעיני חמניות וגרעיני קישואים.
הערה: יש היום יותר ויותר שממליצים שהחלבון יהיה בעיקר או רק מהצומח. אם השיקול בריאותי – הדבר טרם הוכח ואם מסיבות מוסריות אז גם לדגים וגם לצמחים יש נשמה ורגשות.
השינה הנכונה אחרי ארוחת ערב מומלצת רק לאחר שעברו שלוש או ארבע שעות.
עוד על מזון מחלים ראה במאמר "חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון".
לסיכום שמירה על בריאות תקינה וחיים ארוכים מחייבת שלושה מיצים ליום: ירוק-פרי בבקר, ירוק-כתום בצהרים וירוק-לימון בערב.
כדי הוסיף על כך ולאזן את שרירי הגוף. מומלץ לשם כך טיפול אנטיאייג'י בלחיצות אחת לשבוע.
ירון מרגולין

14.6.08 כתבתי מאמר זה בפטייה, כשביקרתי את בני יורי.

במאמר "למה מצב בריאותי מתדרדר כשאני באשפוז ועוד בהשגחת הרופאים"? ייחשף מידע שיכול להציל את יקיריך או אותך – להקליק כאן.

אני מזמין אותך לאתר החדש שלי – לחיצות ההחלמה. 

נשארו לך שאלות, ישנן גם כמה הערות למטה –

– אשמח לשמוע ממך.

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

אני מזמין אותך לאתר החדש של לחיצות ההחלמה – להקליק כאן

  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


  הערות:

  1. חומצה פולית היא הצורה הסינתטית של פוֹלָאט (folate) שמכונה גם ויטמין B9 הנמצא באופן טבעי בפירות, ירקות וקטניות.

  חומצה פולית נמנית על קבוצת ויטמינים מסיסי מים מסוג B קומפלקס.

  הפוֹלָאט חיוני ליצירה של תאים חדשים בגוף ולטיפוח תאים חדשים כמו תאי דם אדומים, וכן לשמור שתאי העצב יתפקדו היטב. פולאט חיונית גם למנוע שינויים במבנה חומצת הגרעין DNA, שעלולים להוביל לתהליך סרטני. הויטמין 9B או פולאט ובצורתו המלאכותית חומצה פולית עוזרים (כקו-אנזים) בסינתזת חומצות גרעין (RNA ו-DNA). כמו כן אנו זקוקים לפולאט לתפקודם של האנזימים הזקוקים לו לצורך פעולתם התקינה בגוף, הפולאט חיוני בגוף בין השאר, ליצירת תאי דם על-ידי מוח העצם ולהתפתחות תפקוד תקינים של מערכת העצבים המרכזית. הפולאט דרוש לאבטחת חלוקת תאים: צמיחה ורבייה. דרוש בתהליך ייצור אנרגיה בגוף. הפולאט ניתן כטיפול במצבי חסר שגורמים להופעת אנמיה מקרוציטית או אנמיה מגלובלסטית (אנמיות המאופיינות בתאי דם גדולים מהרגיל). מחסור בחומצה פולית יפגע בכל התפקודים התאיים בגוף בשל ירידה בתפקוד האנזימים המשתתפים בכול פעולה בגוף האדם.

  חומצה פולית ובמיוחד פולאט הבא ממזון חיי וטבעי, עשויה אף להפחית הופעה של מספר סוגי סרטן, ובעיקר סרטן המעי הגס ופי הטבעת. יעיל בשמירה על בריאות העובר.
  ההיסטוריה של הפולאט (חומצה פולית) החלה בתגלית של הרופאה Lucy Wills בשנת 1931, כאשר ווילס מצאה שתמצית משמרים יעילה למניעת אנמיה מאקרוֹציטית טרופית שהופיעה בנשים הודיות בסוף תקופת הריונן. אז עדיין לא זוהה הפולאט כמרכיב הפעיל בתמצית השמרים, וחלפה עוד כמחצית המאה עד שהחלו להופיע מספר מאמרים המצביעים על חומצה פולית כטיפול יעיל למניעת Spina bifida בילודים, כאשר האמהות טופלו בה משך 6 חודשים, שלושה חודשים לפני התחלת ההיריון, ועוד פרק זמן דומה בתחילתו.
  מתברר שחומצת האמינו מתיונין, שהיא אחת מ-9 חומצות אמיניות חיוניות (Essential amino acids) מתוך 20 חומצות האמינו המשמשות אבני בנין לחלבוני הגוף, אינה מספיקה להוות מקור לכל שיירי המתיל הנחוצים לשפע ריאקציות המתילציה בגוף. לכן הגוף יוצר בתוכו (de novo) את חומצת האמינו מתיונין תוך עזרה פעילה של הפולאט, והיום אנו נוכחים בחשיבותו העצומה של נגזרת מתיונין, או חומר הידוע כ-AdoMet או S-adenosylmethionine.
  הפולאט ניתן כתוסף מזון בצורתו הסינטטית – חומצה הפולית למרות שעדיפה צורתה הטבעית כפולאט. בהחלט יש ראיות מעבדתיות וקליניות לכך, שבנסיבות מסוימות חומצה פולית עלולה דווקא לעודד שגשוג של תאים סרטניים. החומצה הפולית כתוסף מזון מומלצת ברמה יומית של 400 מיקרוגרם, אך סקר רב-משתתפים בארה"ב הגיע לאחרונה למסקנה שהאמריקאי הממוצע מקבל ממזונו מדי יום רק כ-260 מיקרוגרם פולאט טבעי בלבד מה שמסכן את האדם לחלות במחלות כלי-דם, לב ושבץ-מוחי. לכן החל משנת 2003 הועשר המזון בארה"ב בחומצה פולית, שנמשך כאמור 5 שנים. ב-14 במרס 2006 התפרסם ב-Circulation, מאמר שהצביע על כך ששיעור מקרי המוות משבץ-מוחי נפל בצורה דרמטית בארה"ב ובקנדה, החל משנת 1998 עד שנת 2002, כאשר בשנים 1990 עד 1998 לא הייתה כלל ירידה בארועים אלה בשתי המדינות האמורות. אין לצרוך יותר מ 1000 מיקרוגרם פולאט ביום. בתוצרים של multi-vitamins שאנו מוצאים על מדפי בתי המרקחת, רמת החומצה פולית היא של 400 מיקרוגרם, וזו הרמה המספקת לדעת החוקרים. פרופ' בן-עמי סלע ממליץ להימנע מנטילת חומצה פולית כוויטמין בודד, שכן האריזה המקובלת היא של 2 עד 5 מיליגרם לטבלית, שהיא כמות רבה במיוחד, אלא אם כן מדידת חומצה פולית בדם מראה רמת חסר מתמידה או בשל מזון לא מתאים או בגין בעיות ספיגה במעי. רצוי תמיד לצרוך חומצה פולית ביחד עם ויטמין B12 (במינון יומי של 2.4 מיקרוגרם) שהיא רמת ויטמין זה בתכשירי קוקטיל הוויטמינים. נטילה של חומצה פולית לבדה לאורך זמן, עלולה למסך מצב של אנמיה על רקע חסר בוויטמין B12, וכך עלול להיווצר מצב בו אדם נמצא זמן רב בחסר של B12, מה שעלול לגרום לתסמינים נוירולוגיים קשים ולעתים בלתי-הפיכים. יתכן שההמלצה להיחשף למזון המכיל באופן טבעי כמות מספקת של פולאט מיטיבה עם בריאותנו. טוב להתחיל את הבקר במיץ תפוחים, 5 – 7 תפוחים טריים ועסיסיים נפלאים כפתיחת טובה לבקר.
  מקורות טובים לחומצה פולית הם תפוחים, חסה, חסה אייסברג, ברוקולי, שעועית ירוקה, עדשים, תירס מתוק, אספרגוס, תמצית שמרים, בטטה, סלק, כבד, חלמון ביצה, גרעיני חמניות טריים, אפונה יבשה, אפונה ירוקה, ארטישוק, במיה, גרגירי חומוס, כרוב ניצנים, לוביה מבושלת, סלק, עדשים מבושלים, עלי חרדל, ערמונים, פפאיה, שעועית, תרד בוטנים ומיץ תפוזים.
  פוֹלָאט נמצא במזון חיי וטרי עתיר פולאט: אנו יכולים להפיק 100 מיקרוגרם של פולאט מ- 1/4 ספל עדשים (lentils) , מ- 1/3 ספל של גרעיני חמנית, מ-1/2 ספל של בוטנים, שעועית או תרד מבושל, מספל שלם של מיץ תפוזים, גרגירי תירס מתוק, ארטישוק מבושל, ברוקולי מבושל, כרוב ניצנים מבושל, וכן מ-5 אצבעות אספרגוס.
  מיץ תפוחים בבקר (חסה, סלרי, עלי מנגולדנבטים, פטרוזיליה , גבעולי חרדל, רוקט, ותפוח אחד או שניים), או מיץ כתום בצהרים (מכיל חסה, סלרי ירוק, נבטים, כוסברה, מלפפונים, קולרבי וגזר, סלק ובטטה) שלוש פעמים בשבוע, מעט גרעיני חמניות, 6-9 בוטנים ומיץ ירוק המכיל כל ערב לפחות 8 עלי חסה ולימון טרי סחוט ימלא כנראה את הדרישה לפולאט אשר הימצאותו במזון חיונית כל כך לבריאותנו.
  כל הכתוב בהערה זו ו/או המתפרסם בכתבה כולה או באתר של ירון מרגולין הוא מידע בלבד וחומר למחשבה, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מורשה ותחת פיקוחו או פיקוח של הממסד הרפואי.

  2. הגזר עשיר במיוחד בפרו-ויטמיןA שהופך בגוף האדם לויטמין A.

  3. נבטים ונבטוטי חילבה (Fenugreek) . עשירים בנוגדי-חמצון, חלבון איכותי, מינרלים (ברזל וזרחן), ויטמינים (A, B1, B2, B5, D), בכולין, וספונינים אשר מרפאים דלקות בדרכי-השתן, מגבירים יצור החלב במיניקות, מבטלים יצירת גזים במערכת העיכול, מנקים את הכבד, מורידים רמות הסוכר בדם ומרככים את העור. (טובים לגמילה מהתמכרויות למתוקים.)

  יורי - מיץ ירוק עם תפוח לארוחת בקר.

  יורי – מיץ ירוק עם נבטי אלפאפא ותפוח עץ ירוק – מתוק לארוחת בקר. ירושלים 2014.

  4. בוטנים וברוקולי הם מקור חשוב לקו-אנזים 10Q. קו-אנזים 10Q הוא חומר המפעיל את האנזימים, חשוב לתפקוד הכליות, הלב והמערכת החיסונית. מחסור בקו אנזים 10Q יכול להתבטא בחולשת שרירים ובעייפות קשה, אי ספיקת כליות ולב.

  5. נבטים מכילים כמויות רצויות של חלבון בשלב הנביטה, לאחר הופעת העלה בנבט מש הנבט הופך נבט עמילני/חלבוני. נבטי זרעים, וקטניות למעט אלפאפא – אספסת כולם חלבוניים. לגבי גרעיני חמניות לאחר הופעת העלה להתייחס כנבט עמילני במקצת.
  נבטי אלפלפא (אספסת) ותלתן עשירים מאד בסידן ובזרחן מכילים גם ברזל, מנגן, אבץ, מגנזיום ואשלגן. מכילים ויטמינים (A, B2, B3, C, D, K), כלורופיל, חלבון איכותי (8 חומצות אמינו הכרחיות), וסיבים תזונתיים. טובים במיוחד לסובלים מבעיות של עצמות, כמו שברים, נקעים, אוסטיאופורוזיס וכן לבעיות של קרישת הדם. חשוב גם לנשים מיניקות להגברת תנובת החלב. מכילים ויטמינים אנטי סרטניים. נבטי התלתן והאספסת תורמים להורדת רמת השומנים בדם, הורדת הכולסטרול ה"רע" ולהעלאת הכולסטרול ה"טוב".

  6. גרעיני חמניות לאחר הופעת העלה הם נבטים עמילניים במקצת.
  נבטי חמניות. מכילים את חומצות השומן ההכרחיות מסוג אומגה 6. העלים עשירים מאוד בכלורופיל ובויטמינים מסוג E, D B-Complex, חומצה פולית ופנטטונית, וכולין.
  הנבטים עשירים במיוחד בסידן, זרחן, ברזל ומנגן המונעים בריחת מינרלים מהעצמות ותורמים לריפוי הסתיידות עורקים.

  פורסם ב 30 ביוני 2008

  אני מזמין אותך לאתר החדש של לחיצות ההחלמה – להקליק כאן

  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  נשלח ב מזון מחלים
  2 comments on “שלושת המיצים: מתוק, כתום וירוק
  1. איזבל גולדשטיין הגיב:

   מאמר מושקע
   האם מתבסס על מחקרים?

  2. ליאת הגיב:

   שלום ותודה על המידע
   האם אפשר לשתות את המיצים כאשר יש נטיה לסוכר?

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *