כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

Spinal column curvature-en.svg

כאבי גב – לחיצות ההחלמה, פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך. באיור למעלה חוליות צוואר, בית החזה, גב תחתון וזנב – איור מויקיפדיה.

כאב גב קל לטיפול ואין צורך בניתוח – כאבי גב הם תופעה מעצבנת ומתישה, אבל הפתרון לה מאוד פשוט.

לצערנו מטפלים רבים לא מאתרים את מקור הכאב שנובע מהתקשות שרירית (שנאחזת בשרירי הגוף – כיווץ שרירים כרוניים) והבעיה מחמירה. מקור הכאב לא נמצא ברוב המקרים באזור הכאב הוא במקום אחר – מכונה: דמימה, כיווץ שרירים כרוניים או אפילו תזונה שגויה (בדרך כלל זה עודף חלבונים אפילו ממקור כננת חומוס – שגורם להצפה של הומוציאסטין) ולעתים נדירות אלו תופעות הלוואי של תרופות שונות – מכל מקום מקור הכאב הוא תופעה שלוחצת, צובטת מצרה ומפריעה לתפקוד מערכת העצבים, צינורות הדם והלימפה ומסבכת את המצב שלך – עקב כך הגוף צובר בתוך אזור מקור הכאב מרכיבים כימיים שלא מאפשרים את שחרור השריר וניקוי התרכובת הכימית מהנוזל התאי. המבנה הכימי של התא באזור הכאב משתנה ויש להחזיר את המצב לקדמותו. בעת כאב גב למשל, הדמימה, כפי שיוסבר מיד, והוזכרה לעיל, לא נמצאת, ברוב המקרים, כלל וכלל באזור הכאב. הכאב מוקרן אל האזור הדורש טיפול ממקום  שמוגדר כיום כדמימה.
רוב הטיפולים מבוססים על ההנחה שהגורם הזה לכאב נמצא במקום הכאב עצמו וזו טעות איומה. אני פוגש בכאבי הגב האלה מידי שבוע ורואה כיצד, בעזרת הטיפול, הפשוט, המדויק והנכון הכאב פשוט מתפוגג ופורש מהגוף.
כשאני נוגע בדמימה (כיווץ שרירים כרוני, שמקורו אינו ברור אבל מסרב להשתחרר מעצמו) כדי לפרק את התכווצות השריר, הכאב שב ומוקרן כהוככה להיותו מקור הכאב  –
רוב המטפלים והאורתופדים "מאשימים" את המטופל. הם אומרים שמקור כאב הגב שלו בתנועה לא נכונה שביצע והכאב שנוצר הוא תגובת הגוף לשימוש יתר בשריר או לטראומה שהמטופל, בחוסר אחריותו, גרם לה.
המטפל המנוסה חולף על פני התראות הכאבים שהמטופל סובל מהן, ומפרק בעדינות, בהדרגה ובמסירות רבה את מקור הכאב האמיתי – הוא פורץ את הדמימה. הוא מוצא אותה בקלות, בנגיעה ומנטרל אותה בטכניקה מורכבת של מתיחות עדינות כולל  נשימות, מניפולציות ולחיצות על היפוכי דמימה ונקודות שונות בגוף שמסייעות לשיחרור הכיווץ הכרוני. נקודות אלה, בכוחן ״להסיח את הדעת״ של מערכת העצבים ושל המוח הרגשי ולפרק דמימות – תוך כדי מזעור הכאב מלחיצה על ידי עיסוי ומתיחת האזור הנגוע. הקלה ניכרת בתסמינים מופיעה לרוב תוך דקות ספורות – אחת הבעיות נקשרת במחקרים חדשים על הצלחה מהירה ופחד מתוצאות טובות ומענגות – הכאב נעלם מהר, מהר מדי תוצאה שמתקבלת בחוסר אמון מצד המטופל מה שמשיב את הכיווץ בבת אחת לגוף הסובל ומעורר מחשבה על אפשרות שמקורה של הדמימה בחוויה רגשית מציפה שמקורה בכלל נעימות: רגשות עזים פעמים רבות ובהחלט לא חוסר אחריות בשימוש מוגזם  בגוף הם כנראה סיבת הכיווץ המקורית. אבל על כך  בפעם אחרת.

התחלתי לחקור את הדמימה ותסמיניה בסוף שנות ה- 70 בירושלים, בקטמונים, בבית המחול שהקמתי עם יוסי טיטלבאום ואסתי לינבר. אמנם המחקר שלי לא מופיע בספרי רפואה, פסיכופתולוגיה או בטיפולי פיזיותרפיה, אבל, בסוף שנות ה- 80 הוא קיבל הכרה ותמיכה מהרפואה הסינית שהחלה להגיע למערב, הגם שזו אינה מטפלת בהקשר הרגשי שמאחורי הדמימה, ברגש עצמו ובחוויות החיים כפי שמחקרי הדמימה מראים, אלא, באנרגיות קוסמיות.
כשטיפלתי בתחילת שנות ה- 80 באנשים בצפון אמריקה, החלו להגיע אלי ידיעות על חוקרים שונים בתחום כגון משה פלדנקריז שאצלו למדתי באמצע שנות ה- 70 מבלי לדעת שעסק גם בטיפול. ז׳אנט טרוול (טריגר פוינט) ואידה רולף (אינטגרציה מבנית ידועה גם כרולפינג ), שאל עבודתם התוודעתי לאחר שפרסמו את מחקריהם בספרים, הפעימו אותי למרות שגם אצלם כברפואה הסינית, אין יסוד רגשי לדמימה. אותו נפגוש בפסיכותרפיה המתקדמת.
הדמימה סיקרנה אותי בדרכי לפיתוח ולשכלול טכניקת מחול, שבכוחה לפתח גמישות גם באדם מבוגר. הסתבר שהדמימה קיימת בכל גוף, גם אם אינה גוררת כאב. היא מונעת גמישות, שינה נינוחה, סבלנות, רוגע, נשימה תקינה, תזונה נכונה, ושמירה על הנעורים.

גמישות העורקים – היא המפתח לזכות בבריאות מחדש ולהבנה מדוע גם מזון "בריא" מביא אנשים לפתחן של מחלות קשות וכאבים שכיחים ככאבי גב ושחיקת סחוסים. אכילה לא מאוזנת של קטניות, טחינה ואגוזים יכולה להביא, די מהר לאבדן גמישות העורקים ולירידה במדד קצב הסינון הפקעתי ה- GFR. קטניות הן פצצת חלבון משביעה – אנשים בריאים אוכלים אותם בעיקר במזרח התיכון – חומוס למשל, הינה מנה נפוצה ביותר, וכאן מתחילה בעיה שנכנה אותה בעיית ההומוציסטאין – ירון מרגולין Tiepolo. Detail from Vision of St. Paschal Baylon, 1767.

דמימה מכווצת, מקשיחה את השרירים שעוטפים את העורקים – ומובילה למחלות ניווניות קשות – כתבתי על כך כאן – אם זה מעניין אותך נא להקליק כאן וכאן. בהחלט גוררת אותך לכאב ומזקינה ומקצרת חיים. די לכאב מאמר נוסף שיכול לעניין אותך – הקישור אליו נמצא כאןדמימה מסעירה ויוצרת נפש אקטיבית והיפראקטיבית, וכמיהה לשקט, פחד מהבאות, מהעתיד, מה שמחזיר אותנו לנושא שהוזכר למעלה החשש מתוצאות טובות מהר מדי.
דמימה בצוואר מקשה על נשימה ועל תנועת השלד. פעמים רבות תעורר סימפטומים קשים שיביאו אדם במהירות לחדר מיון. כתבתי על כך במאמרים רבים כגון ״די לכאב, תורת הדמימות״.
דמימה בשרירי הגב מרחיבה את גודלה וגורמת כנזכר לעיל, ללחוץ על המערכת העצבית שעוברת דרכה או בסביבתה. עוות אותות חשמליים מתפתח בתוך חלקיקי שנייה וגורם לתחושה לא נורמאלית של האזור הנשלט על ידי אותו עצב. כאב עוצמתי משתק ומזעזע. האדם וכשהוא מחפש מה עשה שלא על-פי ההרגל, היכן האשמה,  וזו איננה פונים אל הבלט והדיסק הפרוץ!
דיסק פרוץ ובלט אמנם נראים היטב בצילום רנטגן, אבל לא הוכח שאחד מהם או שניהם יחד הם שגורמים לכאב הגב! אין ספק שנראותו בצילום מסייעת לאורטופד לשכנע את הסובל לעבור ניתוח בלתי נחוץ ומיותר ברוב המקרים [מקור]. – כתבתי על כך כאן. אם לא תיפרץ הדמימה והכיווץ השרירים הכרוניים יישאר – יהיה צורך בניתוח חוזר שגם הוא לא יעזור וזו גם הסיבה למחזוריות נתוחי הגב. ולכאב שחוזר לאחר הניתוח. זו הסיבה לעשרות ניתוחי גב חוזרים. ניסוי שבחן באופן אקראי 1,000 אנשים על ידי צילום גבם, הראה תמונה מדהימה שמחציתם לא סובלים מכאבים, אבל בגבם שכיחה הדמימה, שמושכת את גבם ופורצת בו דיסקים. יודגש: אין הם חשים כלל בכאב, ואינם זקוקים לניתוח. הם זקוקים לטיפול פורץ דמימות ומונע הזדקנות מוקדמת.
כפי שמראים המחקרים, אצל מעל ל- 45% מהם יגלה צילום הרנטגן פריצת דיסק, תזוזת שכמה, הטיית אגן. אם יאמצו את מסקנות האורתופד ירוצו כסהרורים אל חדר הניתוחים.
הדמימה גורמת לכיווץ שרירים כרוני והוא לתזוזת חוליות וללחץ על העצבים ועל הדיסקים. לחץ, שבמקרים מסוימים גורם לכאב שמביא את המטופל לטיפול נחפז בפריצת דיסק בעוד שהכיווץ הכרוני של השריר הוא הבעיה ולא השלד שנפגע. בפריצת הדמימיש להשתמש בכוחות ההחלמה, הגוף בעל ידע להחלים גם את השלד.
לכאב גב יש תמיד יסוד דמימתי, אבל האורתופדיה מחפשת אותו בשלד: במפרקים כדלקת ובחוליות כפריצה בדיסק. כאב גב תחתון יוסבר על- פי רוב כפריצת דיסק בין חוליות 4 – 5, אבל מקורו בדמימה בישבן, בשרירי הבטן, בשריר האגסי, במותן וגם במפשעות, בשוקיים, בצידי הצוואר ובשכמות.
במקרים רבים דמימות יכולה להתקיים לאורך זמן רב מבלי לגרום לכאב. אולם, הלחץ השרירי על נימי הדם ומערכת העצבים עלול לעוות את האותות החשמליים העוברים דרך הדמימות ולגרום לתחושות מוזרות כנימול וצרבת ואפילו לגזים, לשלפוחית רגיזה ולמחזור קשה.
תחושת קור, הפרעות בחילוף חומרים, חוסר איזון הורמונאלי, גלי חום, התנפחות ובצקת יכולים להיגרם מדמימה. היו מקרים שהדמימה יצרה דיסלקציה. ושחרורה בראש, בצוואר ובפנים השיב למטופל את יכולת הריכוז והקריאה.
כשלוחצים על נקודת הדמימה כדי לפרוץ את המתח הכרוני, הכאב הוא כאב עדין, מורגש שמדובר במגע טיפולי, כאב של החלמה. אני משתדל להקל ככל האפשר על תהליך זה. אבל ככל שאשקיע ואפתח טכניקות להקלה צריך להבין שהדרך להחלמה דורשת שתוף פעולה, מאמץ משותף, כתוצאה מטיפול הוא כאב מועיל, כאב טוב, מתון שנמצא בשליטה. הימנעות מוחלטת אפשרית בטיפולים מאזנים ו״מתנות יום הולדת״. גם לזרימה ענוגה של אנרגיה גופנית יש ערך בתהליכים עמוקים של שמירה על רעננות ונעורי הגוף. אבל זאת לא החלמה מדמימה. רוצה להצטרף ליוצאים מהמזרון ומחייכים בתחושת ריחוף של קסם שפוגג את תחלואיך?

אני מזמין אותך ליצור איתי קשר ישיר – לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליקכאן

מאת: ירון מרגולין
עריכה: הדרה ספרא

אני מזמין אותך לקרא גם את מאמריכאב גב לא צריך ניתוחכאן.

כאב גב – פתרון טבעי עדיןכאן

כאב גב – ודמימת העקשנות – לטרל פלקשן – כאן

חומר רב על כאבים, דמימות והתפתחות האני – סדרת כתבות שמתחילה כאן

תרצה לקרא על "מה אומרות פניך – קריאת הגוף – כאן

אני מזמין אותך ליצור קשר בטופס כאן למטה,
אשמח להשיב לכל שאלה.

  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  על לחם חוקם של העסקים פרק א

  על לחם חוקם של העסקים פרק ב

  על לחם חוקם של העסקים פרק ג

  על לחם חוקם של העסקים פרק ד

  אחד המאמרים היותר חשובים שלי נקשר בדרך להחלמת הכליות – המאמר "אילוף הכליות הסוררות" – נמצא כאן

  מאמרים רבים נקשרים במערכת גוף נפש – על החרדה – כאן

  על כאבי כתף ונוהל *קלקול דברים"והרס קרירה – סופו הטראגי של פייר-פול ריקה – כאן

  נשלח ב העצמה אישית, זוגיות, כללי
  2 comments on “כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך
  1. יעקב ל הגיב:

   נהנה לקרוא את מאמרייך

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *