מצב בריאותי מתדרדר באשפוז

Benvenuto Cellini – פרסאוס עם ראש המדוזה- פירנצה, איטליה. גדול פסלי הרנסנס בנבנוטו צ'ליני. מקור הצילום ויקיפדיה

למה מצב בריאותי מתדרדר כשאני באשפוז ועוד בהשגחת הרופאים?

אם מצבך התדרדר מאז שאושפזת מסיבות לא מוסברות, המאמר הזה נועד בשבילך גם אם הסבל שלך מעייפות לא מובנת, כאבי ראשך לא הגיוניים, כפות רגליך מתנפחות והפסקת לצרוך מלח – למה כאבי השרירים לא חולפים והכדורים שלך נלקחים על-פי מרשם בדוק. יש לך זיעה חומצית שמפריעה לסדרי חייך ומה עם הדיכאון וירידה בזיכרון – גם כאן לא דיאטה ולא כדורים מועילים לך – ודלקת פרקים גם צרבות – אולי הבעיה שלך פשוטה ממה שעולה בדעתך ומה שהרופא שלך לא יודע נקשר בתזונה חומצית מדי ויש לך הצפה ממזון בעל חומציות גבוהה. ממש חבל שהרופא שלך לא יודע מה זה מזון בעל חומציות גבוהה – pH חומצי כי זה יכול גם להרוג אותך. יש להמנע – לא, אסור לאכול מזון שגורם לחומציות הדם ולסביבה חומצית מוגזמת בגוף! 

File:Leonid Pasternak - The Passion of creation.jpg

Leonid Pasternak (1862–1945) The Passion of Creation – לאוניד פסטרנק, נולד כיצחק לייב. מקור הצילום ויקימדיה

הלילה לא ישנתי. רציתי לפרסם את המאמר הזה מיד, בגלל אולגה. המקרה של אולגה שבר אותי – אולגה התקשרה כשהייתי באמצע טיפול באי ספיקת כליות קשה. אני לא יודע מדוע עניתי לה – בדרך כלל אני לא עונה כשאני בפגישה – וזה מצב חיי הרגיל – כשהטלפון מצלצל אני רק שולח הודעה אוטומטית: כיצד אני יכול לעזור לך. ומי שעונה במסרון חוזר, זוכה בסופו של דבר להיכנס לתור ולהתחיל בתהליך בו הוא מחלים.
אולגה דיברה מכאב נפשה וספרה שהבן שלה עומרי בן ה-11 מאושפז בבית-חולים נודע כבר חודש. "מצבו מתדרדר כל הזמן ועכשיו, לאחר חודש בהשגחת הרופאים מצבו רק מחמיר" זעקת אם. אולגה הייתה נואשת כי מדד ה GFR (אי סינון הכליות) ירד בגופו של הבן שלה והגיע באותו יום ל 26 -" זה נורא" ! נפלט לי. הסברתי לה שאני באמצע פגישה וביקשתי שתכתוב הכל דרך האתר שדרכו הגיע אלי או בווטסאפ. הוספתי ואמרתי לה שאוכל לשוחח אתה רק משאסיים לעבוד בשעה 22:00. היא נשמעה מאוד לחוצה והחלה תכתבות שהתקיימה במקביל לפגישה מורכבת בה נכחתי, מנסה לחשב נתוני חומציות של מאכלים: "תוסיף חצי אגוז ברזיל" – אמרתי לפציינט וקראתי את מה שכתבה לי אולגה אבל, נפשי הזדעקה כי זה היה נורא. חשתי בכאב שלה, בדאגה וידעתי את שהיא הבינה רק אחרי שעה שישנה סיבה להתדרדרות בריאותה של הבן שלה.
לאחר עיון בתיאור המצב ומפרט של הטיפולים שנתנו לחולה, בנה עומרי, היא העבירה אלי צילום של בדיקות הדם החשובות – כתבתי לה:
"אולגה, אני חייב לקבל את תפריט המזון של עומרי כדי לדעת ממה להתחיל. אני צריך את כל רשימת המזון שעומרי אוכל – לפי ארוחת בקר, צהרים כולל ארוחות ביניים ושתיה", בבקשה.
אולגה השיבה מיד: "אנחנו שומרים לו על דל נתרן ואשלגן וזרחן".
אני: אולגה, עד שלא יהיה בידי כל התפריט לא אשיב לך על שום שאלה.
אולגה: אבל כתבתי לך שעומרי שותה רק מים והם מגבילים אותו לליטר ביום.
אני: את כל התפריט בבקשה. כל מה שנכנס לפה גם מסטיק. אם יש מסטיק שם-
אולגה: בבוקר שתי פרוסות עם גבינה לבנה ומלפפון, וטונה אבל לא תמיד הוא אוכל טונה הגבינה 50 גרם של בית החולים,
ובצהריים יש שניצל עם פסטה או עם עוף,
ובערב אותו דבר כמו בארוחת של בוקר. אולגה מוסיפה שהם כבר חודש מאושפזים במקום.
ומסבירה שהאוכל מאוד מסודר: "זה אוכל של בית החולים מה שמגשים דל מלח ואשלגן".
אני: זה המון מוצרי חלב – מוצרי חלב (חומציים ביותר) ממש לא מומלצים במצב של עומרי. את יודעת איך מכינים לו את הטונה?
אולגה שולחת צילום של הרכיבים הרשומים על קופסת שימורים.
ורושמת "אני רק אברר איך מכינים לו השניצל ואחזור אליך".
אני: "אולגה, מזונות מעובדים מכל סוג שהוא חומציים והורסים את הכליות ומורידים את מדד הGFR למטה, וגם אסור לו מלח במצבו ובטונה הזו ישנה כמות אדירה של מלח בנוסף לעובדה שהיא מזון מעובד". אני נזעק, אבל היא בשלה מאמינה בהתמדה במערכת ומשיבה ללא היסוס: "כן אבל יש לנו תפריט מדיאטנית אין טונה בלי מלח – אמרו לי שטונה בלי שמן אסור – הדיאטנית אמרה שזה בסדר"…
אני: והשניצל לא מטוגן בשמן?
ההמשך יותר גרוע.
בנוסף להתכתבות זו – הגיעו אל הקליניקה שלי בשבועיים האחרונים מספר חולים מאשפוז במצב קשה של אי-ספיקת כליות חריפה (באנגלית: Acute Renal Failure, ARF) – שהלך והתדרדר באשפוז. הדיאטה שקיבלו בבית החולים, הייתה בהשגחת המכון לנפרולוגיה אבל מצבם התדרדר ובעיון בתפריט המזון ניכר שהיא לכאורה רק הרעה את מצב הכליות של המאושפזים האלו. העלתה את הזרחן שזה נושא אחר והעלתה את ערכי הסידן – רוצים לדעת למה?
בגלל חומציות הדם וכוחות ההישרדות – ההסבר לכך מיד יבוא. אם אתם רוצים לדעת מה שהרופא שלכם – אפילו הנפרולוג והדיאטנית שלו לא יודעים (לכאורה) את המה שיכול להרוג אתכם – אני לא רופא אבל את זה גם אני יודע – מזון חומצי הורג אותנו.
מזון חומצי הוא אוכל רע. המזון הבסיסי הוא שבריא. מזון חומצי הוא שיוצר סביבה חומצית בגוף מה שיכול בהחלט לגרור אותך לאחד מהתחלואים שנזכרו למעלה, כולל כאבי ראש לא מוסברים, עייפות מתישה והתרסקות הכליות במחלקה לטיפול בהן נמצא עומרי החמוד בן ה-11 ומומחה משגיח עליו כבר חודש והוא אוכל רב-מלח ומזון חומצי. מזון חומצי יש לדעת – במקרי קיצון גורם למוות – המזון החומצי שנותנים לנו גם הורס את השלד ואת השרירים, את הכליות ואפילו את הריאות ובהחלט מחסל את הכוחות שלנו וגם מדרדר את מאמץ הדיאטה – הוא פשוט הורס את תהליך ההרזיה.
מאחרי רשימת התחלואים שנזכרו למעלה, כולל כאבי ראש לא מוסברים, עייפות מתישה, צרבות והתרסקות הכליות במחלקה לטיפול בהן נמצא עומרי בן ה-11 נמצא בדרך כלל מזון חומצי גם אם מומחה משגיח עליך בבית חולים יש לדעת:
סימפטומים של מזון חומצי הנם נחלתם של כמעט כל אדם שלישי בעולם המודרני. בדרך כלל המטופל מגיע לרופא הקובע את האבחנה – מזון חומצי כמעט אך ורק אם הקיבה חומצית, או במצב של תר-חומציות של הקיבה בגלל צרבת או בקע סרפתי.

מיץ ירוק, טרי שנסחט הרגע בכל בקר חדש – זה נהדר

אחרי שקראתי סדרת מאמרים  – שאני ממליץ לכל  הקוראים לקרוא אותם בעצמם, לנקוט בדרך שכל אחד חושב ולומד כנכון. מרגע שהבנתי שמזון חומצי הוא אוכל הורג עשיתי שינוי בתזונה שלי. מזון גרוע שכיח כיום. רבים ממזונות הבריאות חומציים כמו למשל שבולת שועל שעוזרת בתהליך הורדת כולסטרול בדם.  המזון הבסיסי כמו מיץ ירוק בכל בקר הוא המזון היותר בריא. את הבקר אני מתחיל עם כוס גדולה של מיץ ירוק ועלה אלוורה (נטול אלואין Aloin – ללא המיץ הצהוב שבין מעטפת העלה והג'ל האגדי).
מיץ ירוק: נבטים, עלי חסה ערבית, עלי מנגולד גבעולי חרדל טריים מהשדה: לסחוט בג'וסר במהירות האיטית.

מיץ ירוק: נבטים, עלי חסה ערבית, עלי מנגולד גבעולי חרדל טריים מהשדה: לסחוט בג'וסר במהירות האיטית. ולהוסיף ג' ל מעלה אלוורה.

חומץ תפוחים יעיל מאוד, כדי לאזן חומציות יתר ולהבטיח רמת pH תקינה.
חומץ תפוחים עוזר להביא את הגוף לאיזון כאשר הוא הופך חומצי. החומץ חומצי מטבעו, גם העגבנייה והלימון אבל הוא כמו עגבנייה ולימון  יודע להבסיס את הגוף כדי לתקן רמת pH – בנוסף- החומץ מקשה על התפשטות חיידקים מזיקים, הורג חיידקים, וירוסים ופרוטוזואה, ומפנה מקום עבור צמיחה של חיידקים טובים בגוף.
ערבבו 1 עד 2 כפות חומץ תפוחים בכוס מים ושתו על הבקר.

עלי אלוורה חתוכים – מוכנים להכנת מיץ, או כחלק מהסלט. יש להשלים את שליפת הג'ל מהעלים ולשטוף היטב במים זורמים להסרת האלואין השקוף ששוכב עליו – מקור הצילום ויקיפדיה.

הנסיכה –מיץ האלוורה

גדלו אלוורה באדנית והכינו מהעלים התחתונים מיץ או קלפו את המעטפת הנוקשה ואכלו מהג'ל של האלוורה סשימי אלוורה – כף אחת ביום -לאורכם של 3 חודשים ויותר – הג'ל הזה מכיל 200 נוטריינטים צמחיים פעילים כמו 18 חומצות אמינו, 12 ויטמינים, 20 מינרלים, רב סוכריים, סטרולים טאנינים וביו אנזימים שהופכים אותו למזון העשיר ביותר הקיים עלי אדמות. לרב-סוכרים של האלוורה תכונה מיוחדת הם משמשים כמעין חומר סיכה למפרקים, למוח, למערכת העצבים ולעור. רב-סוכרים אלה הם פחמימות שמווסתות ומחזקות את פעולתה של המערכת החיסונית. ג'ל האלוורה מבסיס אוכל חומצי, הוא מכיל נוגדי חמצון, נוגדי דלקת ומשככי כאב, כגון חומצת האמינו גלוטמין. בעזרתה הוא מוריד דלקת כמו תסמונת המעי הרגיז, קוליטיס, אולקוס, מחזק את דופן המעי ומונע דליפת אלרגנים יוצרי דלקת למחזור הדם. דבר שיעיל גם במצבים של דלקות מפרקים. הג'ל מצמח טרי מכיל רב סוכריים בריכוז גבוה שמשמשים מאגרי אנרגיה שמתפרקים לאט ומורידים את רמות הסוכר בדם, מייצרים פחות שומן ועוזרים בבקרת משקל. לאלוורה הטבעית גם יכולת להאיץ ריפוי מחלת הסרטן ויש לה תכונות נודעות בשמירה על העור שמשמשות מאות שנים את תעשיית היופי. ידוע כי הייתה בשימושה של קלאופטרה לטיפוח, ובשימושו של אלכסנדר מוקדון כמזור לחייליו.

Francisco de Zurbarán - Still-life with Lemons, Oranges and Rose - WGA26062.jpg

טבע דומם עם לימונים, תפוזים ושושנה הוא ציור שמן על בד על האמן הספרדי מעידן הבארוק פרנסיסקו דה זורבראן Francisco de Zurbarán הציור ההושלם בשנת 1633. הוא מוצג כיום במוזיאון נורטון סימון בפסדינה, קליפורניה. זהו טבע הדומם היחיד שנחתם ומתוארך על ידי זורבראן ונחשב ליצירת מופת של הז'אנר. מקור הצילום ויקיפדיה

מיץ ירוק עם חצי לימון – שתו בערב מיץ ירוק עם חצי לימון – כדי לתקן רמת pH חומצית ולשמור על גוף יותר בסיסי – סיימו את היום עם מיץ ירוק ולימון או אפילו עם מים חמים ולימון סחוט.
הלימון ידוע כפרי חומצי, אבל, כאשר הוא מתעכל יש לו אפקט אלקלי (בסיסי) על הגוף. משמעות הדבר היא שלימון מנקה את הגוף מעודף חומציות ויוצר בסיס להיווצרות של איזון גופני.
אחת ולתמיד כל הסודות על המזון החומצי מיד כאן – במאמר שלפניך ובסדרת המאמרים המופיעה בסוף המאמר על איזון כליות ושיבת הכליות לתפקוד – אני מזמין אותך לקרא את המאמר – "אי ספיקת כליות – אילוף הכליות – כל מה שחשוב לדעת" הקישור אליו נמצא כאן

מים – תרופת הפלא הטבעית לצרבת ולמצבי חומציות: לשתות הרבה מים – מי ברז הם השמפניה של הטבע.

File:Francisco de Goya - Friar Pedro Shoots El Maragato as His Horse Runs Off.jpg

גם מזון יכול להרוג אותך – פרנסיסקו גויה – הנזיר פדרו יורה באל מראגאטו כשהסוס שלו בורח. מקור הצילום ויקימדיה.

מזון חומצי יכול להרוג אותך סיבה 1. מתיצליה
בשמירה על תזונה מאוזנת החומציות של הקיבה תקינה. ובמצב של קיבה עם רמת חומציות טובה הגוף יכול להפריש ולייצר קבוצות מתיל. חלק מהתפקידים של קבוצות מתיל ומתיצליה היא ניקוז פסולת ולימפה, אך אחד התפקידים היותר חשובים שלהם נמצא בהפעלה וכיבוי של גנים שונים. מחלות קשות כידוע, מתחילות בביטוי של גן "לא טוב" כמו במחלת הסרטן.
קבוצות מתיל מכבות את הגנים הפגומים "והלא טובים" ומפעילות את הגנים הטובים. לכן בפעם הבאה, כשהרופא נותן לכם כדור לוסק או סותר חומצה אחר כי יש לכם צרבת – תהססו רגע, אולי כדאי לכם לברר יותר לעמוק אם אתם לא סובלים מהצפה של מזון חומצי. וחוץ מזה סבתא שלי רחל מרגולין ז"ל אמרה לשכב על צד שמאל, כך הקיבה יורדת מתחת לקו הוושט, ולשתות חצי כוס מיץ מתפוחי אדמה – כי זה מאריך חיים, מרגיע כוויות, חתכים ופציעות בעור, וגם מקל על השרפה שאוחזת בקיבה ובוושט אם נפלה עליך זללנות חומצית – כדאי לך לנסות – תרופה נהדרת בעיקר כשהמוח עייף – ופרץ של זלילת יתר תוקף אותך עוד על כך כאן וכאן

File:Francisco de Zurbarán San Benito (excerpt).JPG

פרנסיסקו דה זורבראן סן בניטו (קטע). Francisco de Zurbarán San Benito. מקור הצילום ויקימדיה.

מזון חומצי יכול להרוג אותך סיבה 2 – חומציות הדם
היחס בין יונים טעונים חיובית (מיצרי חומצה) ויונים טעונים שלילית (מייצרי בסיס) הוא המדד שאתו אנחנו עובדים כדי להבריא אותך והוא שמכונה ה-פי איג' pH בעצם מה שאנחנו מבקשים לדעת בבדיקת ה pH היא בדיקת החומציות כמה צפוף המטען החיובי או מה המידה המדויקת של ריכוזיות יוני המימן בגוף. הסבר בפרק מה היא חומציות, למטה – כמה הרבה יוני מימן שמטענם + חיובי בתמיסה שבה התאים חיים, למשל הכליות, המפרקים, הטחול, או הכבד. לכמות הזו חשיבות עצומה לתפקודו המיטבי של האבר והתאים שמרכיבים אותו. לו בגלל שבסביבה חומצית חסר חמצן ובלעדיו התאים שהם יצורים זעירים מתים.
רמת ה- pH נעה בין 0 ל- 14 כאשר 7 מצביע על רמת pH ניטרלית של המזון – המים המזוקקים מוגדרים ניטרליים משום שהם בדרגת pH 7, לכן המים המזוקקים מוגדרים מאוד בריאים, גם מי ברז בריאים, אבל המדד שלהם מעט שונה מ 7. כל מדידה שמראה ערך הגבוה מ-7 מכונה בסיסית או מזון בריא ומתחת ל- 7 (pH) מכונה חומצית ולא בריאה.

מזון חומצי יכול להרוג אותך – סיבה 3 – נתרן והצטברות מלחים
המינרלים הבסיסיים שגויסו בכוח התאווה לחיים – בו ידובר בפרק השאיפה לחיים (להלן) כדי לנטרל את עודף החומציות יוצרים במפגש עם החומצה מלחים שונים. הגוף אינו יכול להשתמש במלחים אלה והוא חייב לסלק אותם כדי שלא תיווצר הרעלה, בצקת, דבר הנעשה בעיקר דרך מערכת השתן. במצב רגיל, אין לגוף בעיה לסלקם במערכת הניקוז. אך כאשר רמת החומציות גבוהה מאד עלולה כמות המלחים וקצב היווצרותם לעלות על קצב יכולתו של הגוף לסלקם. האדם נמצא בדיאטה דלת נתרן – אין מלח במטבח בכלל והסימפטומים לא נעלמים כי אין לגוף ברירה אלא לקבור את המלחים האלה שנוצרים בתהליך ביוכימי בגוף חומצי במקומות אכסון זמניים (שהופכים לקבועים). והיכן יקברו המלחים הללו – בכפות הרגליים. אצל חלק מהאנשים יתרכזו עודפי המלחים במפרקים השונים, במפרקי אצבעות הידיים, בברכיים מה שיחריף דלקת פרקים. והרי לכם גאוט והצטברות גבישים של חומצת שתן שאפילו משקה תה ער (מתכון לתה ער במאמר – כאן) לא מצליח לסלק ומחלת פרקים שהולכת ומתדרדרת לה.

נוזל השתן – במצב נורמלי השתן צריך להיות בין 6.75-7.25pH.
נוזל הרוק – מדיד אף הוא ובמצב נורמאלי הרוק צריך להיות 6.5pH – 7.4

מצבורי אשלגן ונתרן מצויים במזון כמו בננה, עלי סלק ותפוחי אדמה שמוגדרים בצדק בריאים או במזון תעשייתי ומלח ים אבל הם חודרים כשהם מתמוססים בקיבה לתאים ולדם להחמיצו.
בדיקת הpH- של השתן מסייעת לאבחן את מידת חדירת המחמצנים לגוף ועד כמה היא משפיעה לרעה – אפשר בעזרתה לדעת מה מצבך המדויק.
PH נורמאלי של השתן צריך להיות בסיסי, בין 6.75-7.25pH כנאמר למעלה. אם השתן חומצי יותר, זה אומר שהאדם צורך יותר פחמימות מזוקקות, אורז לבן, עוגות, לחמניות, קרקרים ויותר מדי חלבון מהחי כמו בשר ובכמויות גדולות ובשר הרי בסיסי – לא, כי בגוף הוא מתהפך ונעשה חומצי! אנשים בריאים אוכלים יותר מזונות מכילי אשלגן, זרחן וגופרית מרשימת האסורים אפילו אנשים במצבי כשל כלייתי עדין, או בינוני – שזה אסור בהחלט.

הגיעה אלי מטופלת צעירה, שסבלה מכשל כליתי חמור. בבית חולים מצבה התדרדר כל יום. היא הייתה באשפוז כשנתנו לה תחת השגחת נפרולוג נודע, פרופסור, מזון עשיר ביסודות הורסי כליות כמו טחינה משומשום – שמכילה 468 מ"ג אשלגן לכל 100 g ועוד 5 כפות ביום – כשחובת הדיאטה דלת אשלגן ידועה לכול במצבים קלים משהיא הייתה בו. טחינה מוגדרת אמנם כמזון בריא אבל לא במצבי אי-ספיקת כליות. נמצאאצלי תצלום הדיאטה שלה. אחיה הביא אותה אלי מחוסרת כוחות לאחר שמצבה התדרדר לכדי   יאוש. ממשה-pH- מעל 7 ועד כ-7.5, זה מלמד על תזונה מאוזנת. רמות גבוהות קרוב ל-14 עשויות ללמד על מצב שונה והפוך לאדם הזה אין די חלבונים, שומנים ופחמימות בתפריט והוא חייב להוסיף מהם.

File:A Troika c. 1913.jpg

Frédéric de Haenen – A Troika c. 1913 מקור הציור ויקימדיה.

רוצה למדוד את חומציות נוזל השתן?
ניתן למדוד בקלוט את רמת ה-pH – בשתן, כדי לקבל הערכה די מהימנה לגבי מצב החומציות – בסיסיות על ידי מקלונים לבדיקת pH  ואת הבדיקה יש לבצעה מיד בהשכמה. במקרים רבים אני מבקש ממטופלים שמגיעים אלי דו"ח מצב של חומציות גופם. וישנם מקרים ששני הצדדים מזועזעים מהתמונה שנחשפת.
רכשו מקלונים לבדיקת pH טווח: 1-14. אלו מקלונים שטובלים בשתן וצבע הקוביות הצבעוניות על גביהם משתנה לפי רמת החומציות של השתן. בערכה יש גם סולם ייחוס לפיו אפשר לקבוע את התוצאה.
בבדיקה ביתית פשוטה שכוללת מתן שתן בצנצנת והנחת נייר לקמוס או מקלונים לבדיקת ה- pH כך ניתן לעקוב אחר רמת החומציות ולראות את השפעת הפעילות הגופנית והתזונה על רמת ה- pH.
כאבי ראש עזים, תחושת עייפות קשה, חנק, גרוד, ואפילו כאב בכפות הרגליים מקבלים לפתע הסבר הגיוני. יש למדוד את השתן בבקר ומיד לאחר שהכאב בגוף מתעורר – בדרך זו ניתן לחשוף מזון מרשימת האסורים שנאכל מתוך הרגל ולסלק את התסמינים הכואבים. – זו בדיקה אישית, ביתית בהחלט לא אבחנה רפואית ואסור להסתמך רק על בדיקה זו.

רוצה למדוד את חומציות נוזל הרוק?
יש להניח נייר pH בגודל של 3-4 ס"מעל הלשון לסגור את הפה ולספור לאט עד 12.
רמת החומציות של הרוק משקפת במידה מספיק טובה את רמת חומציות נוזלי הגוף.
זו בדיקה אישית, ביתית בהחלט לא אבחנה רפואית ואסור להסתמך רק על בדיקה זו.
להלן מפתח מקובל לניתוח התוצאות שאינם אבחנה רפואית אלא חומר למחשבה וכל אחד מוזמן לפעול או לא לפעול על פי הבנתו ועל אחריותו:
6.8-7.5 – מצב בריא
6.4-6.8 – סביר שאין מחלה
6.0-6.4 – זהירות ככל הנראה מתפתחת מחלה.
 5.0-5.5 – או לה לה נראה שכבר קיימת מחלה כלשהי.
אם הקריאה היא 4.0 או פחות – מומלץ להזמין אמבולנס ו/או להגיע מהר לחדר מיון הגם שזו אינה אבחנה רפואית. כאשר ה-pH בשתן יורד, לרוב, הדבר מלמד על דלדול מאגרי המינרלים בגוף – הגוף חומצי! והאנרגיה הכללית שלו יותר מדי זכרית. ככל שהסביבה הפנימית שלו יותר חומצית, כך עליכם לכלול מספר רב יותר של מזונות אלקליים – יוצרי-בסיסיות בתזונתכם. אם ה-pH של גופכם נמצא בבדיקה חומצי מעט עד בסיסי מעט – 60 אחוז מכל ארוחה צריכים להכיל מזונות יוצרי-בסיסיות כמו ג'ל האלוורה.
ככל שרמת החומציות בגופכם גבוהה יותר, כך עליכם לדבוק בתזונה עשירה במזונות יוצרי-בסיסיות, כדי להחזיר את גופכם לאיזון חומציות-בסיסיות בריא אכלו כף ג'ל אלוורה על הבקר – כל יום. כדי לשמור על בריאותכם – יש להתחיל את הבקר עם כוס מיץ ירוק שמכיל עלה מצמח האלוורה. הוספת מזון מאוד בסיסי (עדשים, אורז פרא ואפילו דגנים המבושלים היטב, או זרעי פשתן, שהושרו במים – אבל, בכמות קטנה לצד בטטות וירקות שורש כמו לפת וצנון לבן גם  בצל, קולרבי, גזר לבן וסלק. חשוב לדעת שהאבטיח והאשכולית גם המנגו בסיסיים.  אספרגוס הוא מעדן בסיסי. מיץ ירוק, פטרוזיליה, חרדל, במיה, מלוחיה, חילבה ואפילו  שמן זית מאזנים חומציות. פרות שונים כגון הקיווי, תפוח, אגס בסיסיים. איכלו מיסוֹ או אצות ים, שהשפעתם בסיסית. החלבון (הלבן) של ביצה מצוין – לימון משום שלאחר העיכול הוא הופך בסיסי – בשר הפוך מהלימון הבשר בעל ערך בסיסי אך לאחר עיכול מותיר אפר חומצי חזק. יש לדעת שבמי גבינה ישנה כמות חלבון מספיקה והם בסיסיים) מזון נשי, מסייע לרכך לעצור את התפרצות הפרוטונים האלו שמועברים מהמימן H+ למרכיבים בתמיסה והופכים אותה רעלנית- גברית מדי, אלימה וחומצית.
יש לזכור שגם נוזל הדם מדיד. כל תמיסה נתנת למדידה במדד הpH – הגענו לעיקר הדם שלך.
הדם בגוף שלנו צריך להיות מעט בסיסי 7.35 – 7.45pH – יש האומרים (כדי להקל על הזיכרון) 7.4 – כלומר מעל למדד של המיים המזוקקים בכמה נקודות (0.35-0.45) אם הדם מתגלה בבדיקת החומציות כנמצא מעל למדד הנורמה – למשל pH 7.5 משמעו מחלה. אם חומציות הדם מתחת ל- 6.8 או מעל –  7.8 התאים מפסיקים לתפקד ונגרם מוות. המחלה שנחשפת – לצד התקפה של גורמי מחלות, תזונה לקויה – אכילת מזון שיוצר סביבה חומצית בגוף!
השאיפה לחיים – הגוף תמיד רוצה לחיות השאיפה להישאר שלם טבועה בו – ולכן מרגע שהמערכת הביולוגית (הגוף) מזהה חריגה במדד הדם – תמיד יעשה הכל בכדי לאזן את הגוף מחדש. כאשר הדם עובר ואפילו מעט לכיוון ה-7 השומר נזעק לאיזון החומציות בחפשו חומר בסיסי חזק, וכאן מתחילה הבעיה שארחיב עליה אחרי שאענה על שאלת היסוד – מה היא חומציות.

מזרקת "שמשון הגיבור" שבגן המזרקות הנודע בפטרהוף שבסנקט פטרסבורג – רוסיה.

מהי חומציות?
כשאנחנו מדברים על חומציות הגוף אנו מתכוונים לרמת החומציות בנוזלי הגוף, בעוד ש"בסיסיות" (alkalinity) מתייחסת ליכולת הגוף שלנו לנטרל את החומציות וליתר דיוק שמדברים על חומציות מדברים על pH ועל תמיסה. מדד אחר שלה נקשר באנרגיות זכריות ונקביות כאשר החומציות הינה זכריות יתר והבסיסיות יותר נקבית. האיזון ביניהם הוא הנכון – נחזור לגישה המדעית. לחומציות סולם מדידה בו ה-pH מודד את היכולת של חומר לשחרר מימן H+ בתמיסה. ככל שה-pH יותר נמוך זה אומר יותר H+ בתמיסה, ורמת חומציות שלה גבוהה יותר. ומאחר שהאנרגיה החיובית + זכרית התמיסה החומצית יותר גברי. ככל שמספרו של ה-pH נמוך יותר כך הנוזל חומצי יותר וזכרי יותר. היחס הפוך נמוך זה זכרי, גבוה, חומצי ורע. הדם על פי זה נקבי. אם הדם מגזים בזכריותו ונעשה מעט חומצי מיד הכליה מווסת את חומציות הדם בעצמה (pH), גם הריאות מסייעות לכך, אולם תהליכים שונים בגוף יכולים להשפיע על חומציות זו כולל התנשפויות כתוצאה ממאמץ (הריאות). כל חריגה מטווח ה-pH התקין יכולה להיות בעלת השפעה הרת אסון כשמדובר בדם ומזיקה מאוד כשמדובר בכשל כליתי, באי הרזיה בדיאטה ולכן זה כל כך חשוב. התמיסה חומצית אפוא כשיש בה יותר ויותר או עודף יוני הידרוניום – הידרוניום (H3O+(aq. חומר כלשהו מוכנס למים ומתקבלת תמיסה מימית, המכילה יונים שאחר מהם הוא יון H+. (לפי הגדרת ארהניוס לחומצות – התמיסה שהתקבלה היא תמיסה חומצית). ה-pH שלה נמוך מ 7. 7הוא מספר ניטרלי וכל מספר מ-0 עד ל-7 נחשב לרמה חומצית בגוף, זה הנמוך והמדד לזכריות. כל מספר מעל 7 ועד ל-14 נחשב לרמה בסיסית. עם זאת הרמה היא לא כללית בגוף אלא משתנה לאורך הגוף – כל איבר ורמת החומציות השונה שלו.

"זורק הדיסקוס", העתק פסלו המפורסם של מירון בגן בוטאני בקופנהגן – מקור ויקיפדיה.

כוח החיים של האמהות
תאי הגוף כולם יצורים חיים. מרחב חייהם נמצא בתוך תמיסות והתפקד שלהם אופטימלי בטווח מסוים של pH בגוף – וטווח זה מוגדר בסיסי, אלקלי, נשי ומאפשר חיים תקינים. חומרים אלקליים שלעיתים מוגדרים כתת-סוג של בסיסים יכולים להגן על סביבת חיים זו ולאפשר לה מרחב מחייה מיטבי. החומרים האלו נמצאים בגוף ובמזון שאנחנו אוכלים, למשל, בג'ל האלוורה, במיץ הירוק או בפרי הקיווי בשמן זית, גם בפוח ובאגס. ה- pH (פי אייג') הוא המידה להגדרת האלקליות או לחומציות של המזון שלנו. ככל שעולה הבסיסיות של המזון על בגופנו התמיסה שנוצרת בהתמוססותו בגוף יותר נשית והכוח האמהי שביקום כמו סיבלס, טֶרָה או טֶלוּס (Terra או Tellus זמין ועומד להגן עלינו טוב יותר.

ערך ההגבה
ה- pH מכונה בעברית ערך הֲגָבָה או רמת חומציות וכשהחומציות גבוהה זה רע לבריאות שלנו. חומצי הוא כל מזון שמדד ה- pH שלו מתחת למדד ה- pH של מים מזוקקים שהוא 7 (pH נמוך זה גבוה, גברי ורע).
כל חומר בטבע, כולל גופנו, ניתן למדידה בעזרת מדד ה-pH שבודק את היחס שבין חומציות לבסיסיות. האות H שבמדד ההגבה היא הסימול הכימי של היסוד מימן – כידוע שני מימנים H2  נמצאים במיים לצד חמצן אחד (O) כשמדברים על חומציות מדברים על ריכוז של יונים מסוג +H.

כוח הגבר – כיון +H
היון הזה +H שונה ואחר מיונים שהכימאים  מכירים. בתמיסה אין יוני H± חופשיים למעשה, יון +H (הפרוטון של המימן) חודר בתגובה מחלקיק אחד לחלקיק אחר. הפרוטון שלנו זכרי וקיים במזון וממנו הוא חודר בגוף ממולקולות שבהן הוא נמצא למולקולת המים שבגוף – זו התמיסה.
רוב אטומי המימן הם אטומים המכילים פרוטון אחד, אלקטרון אחד ו-0 נויטרונים. לכן נתייחס כאן רק לפרוטונים (חיובי, כוח מאוד זכרי) ולאלקטרונים (בעלי מטען חשמלי שלילי, כוח מאוד נקבי) כלומר יון של +H מכיל רק פרוטון ללא אלקטרונים ומטענו חיובי ונקשר במיים שאליהם הצטרף. לאחר שה +H שהוא בעצם פרוטון, הצטרף למים נותר ממנו חלקיק טעון במטען שלילי (אלקטרון קטנצ'יק) שהיה במקור באטום המימן שהגיע עם המזון.
יון ה-+H עובר למולקולת המים שהופכת יותר זכרית וטעונה יותר עם כוח חשמלי חיובי.
מה קורה למולקולת המים?

אינטרסקס או טֻמְטוּם
מולקולת מים היא חלקיק ניטרלי מבחינה חשמלית, אינטרסקס. פירושו של דבר שסך כל הפרוטונים שלה שווה לסך כל האלקטרונים שלה. ברגע שמתווסף אליה יון של +H (פרוטון), היא תמיסה המכילה יוני הידרוניום עקב המעבר של יוני +H למולקולות המים – נעשית מלא זה ולא זה כן זכרית ממבט על כוחות הזרימה שביקום.
טֻמְטוּם ואַנְדְּרוֹגִינוֹס הם מונחים המשמשים בהלכה הבבלית לתיאור אדם בעל זוויג שאינו ברור, מה שמכונה כיום "אינטרסקס" במיתולוגיה מכונה גם הרמפרודיטוס והוא לא זה ולא זה.

בסיסים שונים – בסיס – חומר שמקבל פרוטון – מדובר בתרכובות שרמת החומציות (pH) שלה בתמיסה מימית  גבוהה מ-7 (גבוה זה נמוך כשמדובר בכוח נקבי או בסיסי).
7 הוא התחום הניטרלי (אנדרוגינס, הרמפרודיטוס – לא זה ולא זה) מבחינת חומציות או בסיסיות. התמיסה בתחום ה-7 מבחינת ריכוז יוני הידרוניום (H3O+(aq, שמטענם חיובי + שווה לריכוז יוני הידרוכסיד (-OH שמטענם שלילי) בתמיסה (אין עודף של יוני הידרוניום או יוני הידרוקסיד בתמיסה). במצב זה ריכוז יוני ההידרוניום שווה לריכוז יוני ההידרוקסיד (בנוסחה זה שווה ל- 10-7M) (אין בוחן כמעט הסתיים השיעור בביוכימיה) רק ארשום שהיא כאמור אנדרוגינית – לא חייבים לזכור זאת, אבל כשתגיעו ללובר, לכו לבקר את הפסל שמופיע למעלה.

רוצה לחשב ערך PH של מזון, תמיסה?
יש לקחת את הריכוז של H3O+  יוני ההדרוניום שלו ולשים במשוואה של
PH =-LOG[H ולראות מה יוצא. זה מדהים ומפחיד, בעיקר אם מודדים ערכים כמו pH2, ערך קוקה קולה – תנסו!
משמעות ערכים נמוכים: pH נמוך מ7 (גבריים) = מחסור בחמצן וייצור יתר של חומצת חלב כמו במאמץ פיזי גדול (ראה להלן, ) והחמצת הדם. רמות גבוהות של כוח גברי בגוף עשויות לרמז גם על כשל כלייתי, הקאות מרובות, נטילת תרופות וחומרים כימיים או זיהום בדרכי השתן.
משמעות ערכים נמוכים: pH נמוך מ- 4.6 מצביע בעיקר על חומציות גדולה שמשקפת מחלות ריאה, סוכרת, שלשול או אנורקסיה והרעבה.

File:Peter Paul Rubens - The toilet of Venus.jpg

Peter Paul Rubens – The toilet of Venus – מקור ויקימדיה.

הדם – הסיבה להשמנה בדיאטה ואצידמיה (חמצת של הדם) השאיבה של האשלגן, סידן ומגנזיום מהגוף

הדם כאמור לעיל, חייב להיות מעט בסיסי 7.35 – 7.45pH – מעל למדד של המים המזוקקים – אם הדם מתגלה בבדיקת החומציות כנמצא מעל למדד הנורמה – למשל pH 7.5 משמעו מחלה. חומציות דם שמשתנה ויורדת אל – 6.8 או אף עולה מעל –  7.8 אומר שהתאים מפסיקים לתפקד המצב אנוש ונגרם מוות. טרם מתרחשת חמצת דם ממיתה בני-אדם חיים השאיפה לחיים מצילה אותם.

File:Peter Paul Rubens - Hercules and Cerberus, 1636.jpg

Peter Paul Rubens – Hercules and Cerberus, 1636 מקור ויקיפדיה

השאיפה לחיים – היא כוח קיומי רב עוצמה. מדובר באחד הכוחות הכי חשובים בפסיכותרפיה המכלוליתכאן, כאן  וכאן (איך מתחילות בעיות נפשיותמאחריו עומדת הדמימה, עומד הכיווץ הכרוני של השרירים – כאן השאיפה לחיות מזעיקה את המערכת הביולוגית שתשרת אותה ותעשה הכל וללא הסתייגויות לאזן את הדם מחדש ולהציף עקב כך את המערכת עם סידן.
סידן הוא בסיס חזק שמאזן חמצת (אצידוזיס) ( acidosis ) – את חומציות היתר – הגוף מתנפל על הסידן וטורף אותו מהעצמות – כדי לאזן את הסביבה החומצית שהמזון הרע יצר – יודגש  הסידן בסיסי, אבל הוא לא מנוקה בשתן כי הכליות סתומות בגלל עודפיו בגוף אז הוא גם הורס את הכליות וגם עולה בדם ובשתן. במצבים כאלה הגוף מוסיף להילחם על חייךאבל התהליך הזה נקרה אוסטאופרוזיס, דילדול מסת העצמות – ובמקרה של הבן של אולגה – דרדר את מצב בריאותו – לכאורה.
בבדיקת דם ערכי סידן גבוהים מלמדים וחושפים את הבעיה – הגוף נזעק לאזן מצבי חומציות כמוסבר למעלה. זאת הסיבה גם שבגללה אני נוהג לבקש ממטופלי להוסיף בדיקת סידן בעיקר בתהליכי החלמה של כשל כלייתי – כדי לבחון אם הם מקפידים על הדיאטה כפי שהם מאמינים שהם עושים. סידן גבוה מלמד על כשל בתזונה –
כאשר הדם זז מעט לכיוון ה-7 הכל נזעק ונתייצב לאיזון החומציות עם יסודות נקביים, מחבקים ובסיסיים. המרכיבים הבסיסיים שמאזנים את החומציות בגוף הם סידן, אשלגן ומגנזיום גם נתרן. כשרמות החומצה בדם עולה הגוף לוקח יסודות בסיס אלו שנמצאים בתוכו: אשלגן, סידן ומגנזיום הרי נמצאים בשלד, בשיניים בשרירים ויש לזכור שהשריר הזמין ביותר הוא שריר הלב ושרירי המעיים, ומכאן ובעזרתם ובעזרת סידן מהשיניים, ומהעצמות כוח ההתקיימות והשאיפה לחיים לוקח, חוטף, דוחף  ומסלק את החומציות הזכרית הזו ומה יעשה בפסולת, יתקע אותה בכליות ובכבד? לא! טוב גם ובכול זאת יש קצת רחמנות והוא מעביר אותה מהדם אל הרקמות. כשאנו חשים את שרירי גופנו נוקשים כבטון – הם מאבדים את גמישותם הנשית, נעשים גבריים מדי, עקשנים ונוקשים מהסיבה הזאת – הצטברות החומצה והמינרלים ברקמות השריר כדי להושיע את הדם מחומציות (זכריות) יתר!!! וכשאנו לא מרזים בדיאטה שמכילה מזון חומצי – ידעתם שהחמוציות הכל כך בריאות שחייבים לאכול אותם כפי שד"ר מריאלה גלנט המדהימה אומרת כדי לאזן את האינסולין במצבי סוכרת – הן חומציות ויכולות למנוע ירידה במשקל והקפה לא חומצי והקקאו – והשוקולד 90% – טוב די. דיאטה של הרבה בשר, בננות חלמון ביצה ואפילו עלי מנגולד וקפה שהזכרתי כבר מוכרת – זו דיאטה חומצית! בתמיסה עובר היסוד המחמיץ גם לשומן וזו הסיבה שמשמינים או לא יורדים במשקל. גם בדיאטה אלקאלית של מזון בסיסי יותר נמצאים הורסי בסיס שמחמיצים את תמיסות הגוף כמו קפה, קולה דיאט ושבולת שועל.
בטיפול באי ספיקת כליות מידע זה משמש אותי לחשיפת ההרגלים הישנים לצרוך מזון חומצי אסור כמו קפה. אדם ניזון ממעט קלוריות ולא יורד במשקל בגלל 2 כוסות אספרסו ליום או שלוק אחד קטן מקולה.

הנער המנוצח – פסל ברונזה יווני, מ300 -100 לפנה"ס. מיוחס לפסל ליזיפוס, מגדולי האמנים יוון הקדומה באוספים של מוזיאון ג 'יי פול גטי, פסיפיק , קליפורניה. the Getty Bronze or Atleta di Fano, , or Victorious Youth is a Greek bronze sculpture, made between 300 and 100 BCE. Lysippos, a grand name in the history of Greek art in the collections of the J. Paul Getty Museum, Pacific Palisades, California. מקור הצילום ויקיפדיה

הנער המנוצח – הוא פסל יווני עתיק נערץ עלי (כאן למעלה – מדהים, ראו כיצד ורק גאון כליזיפוס פסל הבית של אלכסנדר הגדול יכול לתאר בזקיפות קומה כישלונו של גיבור) ידעת שגם הגוף מנוצח לפעמים בגלל כוס קפה או טיפת קולה – הגוף מייצר תאי שומן כדי לאחסן ולהוביל את הרעלים והחומצות החזקות רחוק מהאיברים החשובים, מנגנון השאיפה לחיים שהוזכר לעיל, הוא מנגנון טבעי והישרדותי השומן שומר על האיברים מפני החומציות שנוצרת בהם. כלומר, הגוף מנוצח על ידי מנגנון השאיפה לחיים כי השומן מציל חיים והוא תוצאה ותגובה של הגוף למצב קריטי של עודף חומציות (עוד על כך כאן). וזו הסיבה לכך שלא מרזים במצבי חומציות גופנית גם נוכל מזון דל קלוריות.

לאתר החדש שלי – לחיצות ההחלמה

תמיס היא אלת הצדק במיתולוגיה היוונית. הטיטאנית שיצגה את החוק העליון והסדר. תמיס הייתה אחראית לאורקלים, בהם האורקל החשוב מדלפי. בתפקיד זה הייתה "הקול האלוהי" – תמיסתס (themistes), שהציג בפני האנושות את חוקי הצדק והמוסר. מקור הצילום ויקיפדיה.

הקול האלוהי – מתמטיקה של ה- pH לוגרטמית
המדד של חומציות הגוף נקבע לפי מיים מזוקקים שהם 7 – הוא אמת המידה שלנו. עובדים ממנו למעלה ולמטה – למטה זה מינוס, רע ורע מאוד משמין, הורס ריאות, כליות, מסרטן – לכאורה מדובר במשהו פשוט, ולמעלה עד 14 זה טוב, מכיל, מאפשר, מקדם ושומר על נוכחות אמהית בתוך הגוף. אבל האמת שלמתמטיקאים אולי זה פשוט. אחרי הכול מדובר במשהו מורכב יותר בגלל העובדה שהמדד של חומציות לוגריטמי, כלומר אנחנו מגדילים אותו בקצב שהולך וגובר. (לפעולה של הוספת אפס או הכפלה בעשר קוראים העלאה בסדר גודל). כאן מעלים במספר סדרי גודל בזה אחר זה, כך שהערכים שמפרידים בן יחידה ליחידה לא שווים ובעצם הולכים וגדלים ביחס של: פי 10, פי 100 ופי 1000, והכל נע ביחס למרחק המדויק עד לחלקי המילימטרים מהנקודה הנייטרלית הזו שהיא 7. אנסה לעשות את זה עוד יותר פשוט.
לדוגמה הקפה של הבקר שלך נמדד מתחת ל 7 בשתי נקודות – המדד שלו הוא ph5 שהוא פי 100 יותר חומצי ממים מזוקקים שהמדד שלהם ph7. ועכשיו לסיבה שמשקה קוקה קולה כל כך גרוע. המשקה הזה נמדד ב 5 דרגות מתחת ל – 7 – ph2. החישוב הלוגריטמי חושף קטסטרופה מדד החומציות של משקה הדאק הזה חומצי פי 100,000 יותר ממים מזוקקים וזה כבר יכול להסביר למה כואב לך הראש, למה העייפות אוחזת בך כל הזמן אם זה מה שבא לך לשתות, כי אתה חש שזה טעמם של חייך.
פסיכותרפיסט הוליסטי נדרש היום ללמוד גם מתמטיקה – כי ה-pH הינו log- של ריכוז יוני ההידרוניום (H) בתמיסה נתונה. ה-pH של מים הוא 7 (log 10-7). ככל שהתמיסה בסיסית יותר כך יש בה פחות יוני הידרוניום, ועל כן ה-pH שלה עולה (אל תשכחו שמדובר בשברים עם יותר אפסים אחרי הנקודה, ולכן ה-log- שלהם גדל). יוצא מכך שאנחנו מבקשים לדעת בבדיקת ה-pH כמה צפוף המטען החיובי (זכרי) או מה המידה המדויקת של ריכוזיות יוני המימן בגוף שלך, וליתר דיוק בתמיסה שבה התאים שלך חיים הכי טוב, למשל הכליות, הטחון, הכבד – או הריאות אבל גם בתוך הקיבה שלך.
הפחתת צריכה של קפה, דבש ומיונז גם הימנעות מחומוס ורוטב סויה מסייעת לשמירה על הבריאות שלך. המזונות האלו נמצאים ברשימת האסורים שמופיעה למטה – משום שהם חומציים וחומציים מאוד. יש לדעת שגם נקניק סלמי נמצא ברשימת האסורים ואפילו שיבולת שועל  שכל כך מסייעת להורדת כולסטרול גבוהה בדם.
מה שטוב לאחד לא בהכרח מסייע לאחר – כל מקרה והדרך המיוחדת להבראתו.

לחיצות ההחלמה – כיווץ שרירים כרוני מייצר כאבי גב, כאבי ברכיים, כתף קרה ואפילו מגרנות ומשקף יתר חומציות בגוף. הכיווץ לא משתחרר לבד אבל  מסולק בטיפול טבעי,מדויק ויעיל – לחיצות ההחלמה.

השרירים במצבי חומציות מתקשים הם נחלשים ואינם מסוגלים לעמוד בעומסים ונוטים להתכווץ בכיווץ כרוני וגם להיפצע. זו גם הסיבה שאנשים לוקחים לפעמים תוספי מזון של תערובת של מלחי מגנזיום יוצרי-בסיסיות – יוני מגנזיום גליצינאט, מגנזיום אסקורבט ומגנזיום ציטראט להקלה על מצב השרירים. ואם לא די בכך כשמינרלי הבסיס אשלגן, סידן ומגנזיום עסוקים במלאכת נטרול החומצה נפגעים במקביל תאי שריר, תאי עצב, שלפעילותן התקינה נדרשת אספקה סדירה של מינרלים אלו.
התוצאה כאן היא שחומציות יתר גורמת להרס תאי ורקמות הגוף.
טוב, שמת לב שזה היה  קורס מזורז בכימיה בסיסית בביוכימיה של הגוף, עם קצת מיתולוגיה.

מאמץ וחמצת של הדם
תחושת חנק שגוררת להתנשפות בכבדות – שכיחה ונקשרת במצב בו הגוף מייצר יותר מדי חומצה, כמו למשל לאחר מאמץ רב, אובדן של ביקרבונט (למשל, במצבים של שלשול) או כאשר הכליות אינן מסוגלות לסלק מספיק חומצה מהגוף, כגון אי ספיקה כלייתית.
בסביבה חומצית יש פחות חמצן וזו הסיבה לתחושת החנק והיובש בגרון שתוקפת אותך כשהחומציות עולה בגוף. מכאן הנוהג להגיש כוס מים ליד האספרסו.
אבר הריאות ולא רק הכליות, מווסת את הלחץ החלקי של פחמן דו-חמצני בדם ובכך גם את רמת החומציות (pH) שלו.
הנוהג להתנשף בכבדות עקב מאמץ של אדם שאינו בכושר גופני מיטבי נוצר כדי לפלוט את החומצה שמצטברת בגוף – לאחר ריצה בגלל חשש מאיחור לרכבת, עליה במדרגות ל 4-5 קומות אנחנו נמצאים במאמץ בעצימות גבוהה – זה הרגע בו גופנו מייצר   יותר מדי חומצה,  חומצות מטבוליות (חומצת חלב – Metabolic Acidosis) ובכמות גדולה בהרבה ממה שמערכות הגוף יכולות לסלק. האדם בדרך כלל עוצר או מתיישב ומתנשף משום שנוצר צורך לזמן התאוששות.  גופנו מסלק כך את הרעלים החומציים מהדם במאמץ פיזי מוגזם ביחס לכושרו הגופני.

חומציות יתר בדם גורמת להרס ההמוגלובין; הכדוריות האדומות בדם נצמדות אחת לשנייה וזאת בגלל המטען החיובי הנוצר ובכך מאט את זרימת הכדוריות האדומות ואספקת החמצן לשרירים. ירידה באספקת החמצן לתאי הגוף מאיטה את המטבוליזם ופוגעת ביכולת הגוף ליצר אנרגיה. חומציות יתר פוגעת במולקולה המספקת את האנרגיה לפעילות השריר והגוף ATP.
בגופנו קיימות מספר מערכות שמתפקידן לנטרל ולסלק את חומצות המטבוליות (חומצת חלב): מערכת הבופרים (Buffer) למשל, היא תמיסה המתנגדת לשינוי ברמת החומציות שלה (רמת ה-pH), כלומר: תמיסה המתנגדת לשינוי בריכוז יוני ההידרוניום (+H3O) שהוזכרו למעלה. מדובר במערכת יעילה שמנטרלת במהירות את החומצה מהדם. החומצה מסולקת מגופנו בעזרת הכליות, הזעה, נשימה ומערכת הלימפה.

במאמר "נמאס לי מהחיים מה עושים" – נגלה אפשרויות פשוטות ומדויקות לזיהוי וטיפול טבעי ועדין בבלמים שפרצו אל חייך ומעקבים את התוצאות הנחשקות, מייסרים אותך ומעצבים בך כאבים נפשיים, תסכולים ומצוקות. הזמנה לקריאה – להקליק כאן

במאמר "סבל מהרגלים רעים – רוצה להתפתח?" ייחשף לפניך מידע חשוב שיאפשר לך להתחיל ליצור הרגלים שמיטיבים עם חייך – להקליק כאן

רשימת האסורים – המחמצנים הגדולים

מאכלים חריפים, מטוגנים או מאכלים עתירי שמן רווי. רוב החלבונים מהחי, משקאות מוגזים, כל הדגניים (חיטה, אורז, תירס, קינואה ), חלק מהקטניות היבשות, מרבית סוגי האגוזים והגרעינים למיניהם (למעט שקדים), קפה, תה רגיל (שחור), סוכר, אלכוהול, טבק, קקאו, שוקולד (וכל שאר הממתקים), מיונז, מרגרינה, חמאה, מאכלי ים רבים (יש לבדוק כל אחד בנפרד), חומרי טעם, שימורים וכל המזונות המעובדים ואפילו רוב סוגי השמנים (למעט שמן זית).
·         תרופות
·         מחסור במים (גורם להצטברויות של רעלים חומציים אשר הגוף לא מצליח להפטר מהם) שתו 1.5 ליטר מיים מהברז! ביום חורפי ו 1.8 ליטר מים מהברז בקיץ!
·         זיהום אוויר, זיהום מים.
·         מתכות כבדות המחלחלות לגוף למשל מסתימות אמלגם בשיניים
·         חוסר שינה
·         חוסר פעילות גופנית – צעדו 20 דקות ביום – הליכה איטית ואין צורך ללכת יותר משעה ורבע.
·         מאמץ גופנית מופרז (כאשר כבר לא מגיע מספיק חמצן לתאים ונוצרת חומצת חלב)
חלב, יוגורט,דבש וארטישוק נמצאים על הגבול בין חומציות לבסיסיות
·

נשארו לך שאלות
אשמח להשיב על כל שאלה.

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


  מקורות – מדריך מזונות חומציים ובסיסיים – מאת ד"ר סוזן בראון ולארי טריביירי (2009), תרגום: מיכל מור-ברלב, פוקוס.סולם PH – מכון דוידסון
  סכנה !! חומציות יתר
  Acid-Base Balance
  עודף חומציות בגוף – מרכיב משמעותי בהתפתחותן של מחלות
  איזון חומציות- בסיסיות לבריאות טובה
  Acid-Base, Fluids, and Electrolytes Made Ridiculously Simple
  by Richard A. Preston
  Healthy and balanced thanks to the acid-base balance
  by Dr. Angela Fetzner
  מאזן חומצה ובסיס תזונתי
  חושבים שאתם אוכלים נכון? זה לא מספיק
  מזונות בסיסיים: עצות פשוטות לאיזון ה-PH של התפריט – ד"ר סוזן בראון ולארי טריביירי

  לאתר החדש שלי – לחיצות ההחלמה

  https://www.youtube.com/watch?v=Y8zl632mcmk&feature=youtu.be

  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COMׂ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה בלבד  – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך).
  מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן. באחריותך הדבר.

  מאמרים אחרונים

  נשלח ב כללי
  2 comments on “מצב בריאותי מתדרדר באשפוז
  1. לביאה הגיב:

   חזק וברוך.
   דברי אלוהים חיים

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *