ראיית המעמקים

מתוך

היופי

מיתוסים ודמימות

עם התפרק ההארמוניה בבעלי-החי, אף יתפרק טבעם,

ובאותה שעה יוולדו בהם כאבים ובשיבתה של זו לחיבורה ותיקונה יש לקבוע לידתה של הנאה.

 (אפלטון, פלבוס, מיוונית יוסף ג. ליבס, בהוצאת שוקן משנת תשל"ה, עמ' 459.)

 

Nicu Horodniceanu 1991 Jerusalem at Yaron Margolin s Dance

Nicu Horodniceanu 1991 Jerusalem at Yaron Margolin s Dance

לזכרה של אירית בן-ארי


ראיית המעמקים
 אחראית להתפתחותה של המחשבה הדגולה. לנשים יתרון על הגברים בתחום זה והם נקראים  לפתח צורת חשיבה זו באישיותם השואפת להגיע לרעיונות פורצי דרך.

אדם הרוצה להגיע לחשיבה אסטרטגית מקורית חייב לפתח ראיית מעמקים. במפגשים רבים בהם דנתי עם ה"פסיכו דרמטית" אירית בן-ארי על ה"אני הגמיש" של נפתלי עירוני ועל תורת הנפש של האדם הבריא. הצגתי בפניה גם פרק הדן בנושא "ראית המעמקים", נושא הנקשר באסטרטגיה חשיבתית וביכולות חשיבה נשיות של ה"אני" הכללי. חוקרים רבים מתייחסים לאינטליגנציות רגשיות שהן מרחבי חשיבה בעלי אנרגיה נשית אך בודדים נחשפים לנושא "ראית המעמקים". להלן המאמר.

 ראית המעמקים

ראית המעמקים היא צורת של חשיבה בעלת אנרגיה נשי המתפתחת ב"אני" בגיל 12 לערך וכוללת בתוכה יכולת לדלות מידע על המציאות בעזרת הכוח האמפטי וחמשת החושים. שילוב בין שני הכוחות מחזיר אותנו אל משנת הנפש של אפלטון ומבהיר מדוע הקדיש הפילוסוף הקדמוני מקום רחב כול כך לשכלול היכולת הגופנית למען התפתחות היכולת השכלית. הגוף נושא את חמשת החושים. בעזרת חמשת החושים והכוח האמפטי מתחילה להתפתח, אצל הנערות,  בגיל 12 ראיית המעמקים. אצל הנערים היא מתחילה להתפתח באיחור רב – רק בגיל 15, מה שמסביר את הילדותיות שלהם בעיני הנערות בגילאי 12 – 15.

מבחינים בין שתי תקופות שונות בהן מתפתחת ראיית המעמקים.

ראשונה שונה במועד תחילתה ב"אני הנשי" וב"אני הזכרי". ראיית המעמקים אצל הנשים מתחילה כאמור לעיל להתפתח בתקופת גיל 12 – 13 ויש לתת את הדעת שבתקופה זו מתחילה אצלן גם הבשלה של המרחב המיני ואצל הגברים בגיל 15 – 17.  הבשלה מינית זו כרוכה בצמיחת כוח חדש המכונה במשנתו של ברונר קונסטנטין "דמון האהבה". כוח המוציא את ה"אני" מהמצב האגוצנטרי בו הוא נתון כילד ומאפשר לו לחזר ולקשור קשרים ועניין עם בני זוג פוטנציאליים. הגיל החברתי מתקשר עם תקופת גיל 15 – 17, התקופה בה מתפתחת ראיית המעמקים אצל הנערים. בגיל החברתי הנער לומד למדוד בין צרכיו וצרכי הקבוצה. אם ימדוד נכון יהיה לנער מקובל ואם יחרוג ידחה. ישור הקו עם הנהוג בקרב חבריו אינו מתיישב עם ראיית מעמקים אלא נמצא אליו כניגוד מה שמקשה על גברים רבים לפתח ראיית מעמקים בשלה ואמתית.

Catherine de Medici

Catherine de Medici

שנייה: בגיל מוקדם, בגיל שנה וחצי.

התקופה השנייה היא למעשה הראשונה מבחינת הסדר הכרונולוגי. בתקופת הגיל הילדותי ראיית המעמקים מתחילה לצאת לעולם ב"אני הנשי" וב"אני הזכרי" באותה תקופת גיל ואין בה עדיין את היכולת המרשימה של השכל להכיר ולהמשיג את רישומי העולם עליו. ההמשגה הבהירה תצטרף רק בשלב השני בגיל 12. בתחילה היא מאופיינת ככוח אמפטי. יכולת מיוחדת של ה"אני" לחדור אל נוכחויות בסביבתו ולקלוט באופן בלתי אמצעי את התרחשויות במרחב רגשותיהם. הקליטה המיוחדת הזו של מעמקי ההתרחשויות בסביבתו הקרובה ובמיוחד במרחבי הרגש של האם והאב מתחילה להתפתח בשמונת החודשים הראשונים לחייו.

בגיל שנה וחצי לערך מתפתחת האמפתיה ככוח עצמאי. היא מסייעת ל"אני" להבדיל בין המתרחש בתוכו ומחוצה לו ב"אתה". חוסר ההבדלה בין המתרחש ב"אני" ל"אתה" בעידן המודרני מוביל גברים רבים (לעיתים גם אצל נשים) לשגות בניהול קרירה וקשרים עם בנות זוגם. את מקום ההבדלה בין ה"אני" ל"אתה" ממלאים חוסר סבלנות, נמהרות וכוח הרסני. כוח זה פועל כבלם על התפתחות חברתית ושכלית ושמו: ביקורת. במקרים רבים הוא פועל נגד יצירת מערכות יחסי גומלין הדדיות, נגד רכישת בני-ברית ובני-זוג לחיים. בין התופעות נמצא נהיגה בלתי מתחשבת במכונית, חוסר סבלנות לנותן עצה טובה ונהנתנות מינית חסרת מעצורים והעדר התחשבות בבני זוג. סטוצים בלשון הצעירים. התנהלות מינית שלא בוחנת אסטרטגיה, קשירת קשרים, ראיית התכנים שבבן הזוג גם לא מבקשת לשרוד לאחר המשגל המיני ופעמים רבות מלווה אותה התנהלות אובדנית ושימוש בסמים.

נשים רבות שוגות ביחסם לגברים. הן מצפות מהגבר שלהן שינהג כפי שהן היו נוהגות במקומו. למשל, כשהן מצפות ממנו לשוחח אתן בטלפון על-פי לו"ז התפתחות רגשותיהן.

בגיל 12 מסייעת האמפתיה לחדד "ראיה" עמוקה, מבט שלא נתפס בצורה החיצונית והמוכרת של הדברים אלא עובר מעבר לחיץ שנוצר בין ה"אני" ל"אתה". ה"אני" לומד לעבור את הסף המקובל ולחדור אל שורש העניין. הוא מתבונן  הרבה מעבר לניכר במבט ראשון, הרבה מעבר לנתפס בחושים. מדובר ביכולת חשיבה מורכבת: אמפטיה שמאפשרת לו יכולת חדירה למרחב אחר – ל"אתה", כוח הישרדות המשמר את עצמו איתן ויציב כך שיוכל לחזור אל עצמו. יכולת המשגה המולידה תובנות ומסקנות חדשות.  ה"אני" מפתח ראיית מעמקים שהיא צורה חדשה של הסתכלות על העולם והיא מורכבת ומובילה אותו אל מעבר למקובל.

Joseph Rebell – סערה בים נוכח התפרצותו של הווזוב

אדם ביקורתי הוא תופעה שכיחה. הביקורתי נטול ראיית מעמקים. ראיית המעמקים בו דוממת, לא התפתחה על-פי טבעה. הוא לא יכול עדין להיפרד מ"האני" שלו ולעבור ל"אתה" כדי להתבונן במתרחש בו. הוא הולך עם ה"אני" שלו כמודל ובודק את הנוכחיות בעולם. הוא פועל  על-פי מודל ה"אני" שלו ולא על-פי נוכחויותיו האמתיות של ה"יש" בעולם. אדם נטול ראיית מעמקים הוא אדם תקוע. אדם שדומם בגיל 12 או 15 ולא רק שהוא נמצא במצב ילדותי של אגוצנטריות –  הוא גם נמצא במצב של תקיעות שלא מאפשר לו לבחון את המציאות ולברור ממנה הזדמנויות טובות לחייו. חסרה בו גמישות, נעדרת בו ראיית המעמקים אבל הוא מוזמן לפתח אותה.

ראיית מעמקים הינה תופעה טבעית. כולנו יכולים לילד אותה בתוכנו. אפשר לפרוץ את הדמימה. לרסק את דמימת הראייה של המעמקים. לפרוץ את החומה שנעמדה מול התכנים המהותיים והעמוקים באמת. לפיתוח ראיית המעמקים אמצעים רבים ושונים, המשותף לכולם הכשרת ה"אני" להתגמש – להאמין שישרוד את ההתגמשות. בלעדיה חיינו נדונים להסתובב סביב ראיית עצמנו.

כשראיית המעמקים נמוכה היא משתקפת באברי הגוף ובאה לידי ביטוי בצידי האגן בשריר האגסי Pirformis – תיתכן צליעה, רגל אחת קצרה מחברתה, וקושי לסכל רגל מעל רגל או לסובב רגל פנימה. במקרים חמורים הדבר יכול להגיע אצל גברים לכאב במפשעה ולאין אונות. אזור גוף נוסף המשקף כשל בראיית המעמקים נמצא בבית שחי נוקשה, כואב, פגוע. אזור נוסף של אגוצנטריות המונעת קשרים עם הזולת וראיית מעמקים שטחית נמצא בצוואר באזור שבין חוליות הצוואר C5-C6. התופעה יכולה להופיע בכמה סימפטומים:

מיגרנות, קשיים להניע את הצוואר, פריצת דיסק בחוליות C5-C6. וכן בקושי לפתח מערכת זוגית, התרחקות מקשר, פחד מיחסים אינטימיים ופחד ממימוש עצמי והשגת יעדים. פחד מהצלחה והרס מעשיו. אגוצנטריות, אדם שרואה רק את עצמו, חוסר יכולת לראות את סביבתו, אינטליגנציה רגשית נמוכה וביקורתיות.

בקליניקה שלי פגשתי בה במספר מקרים, נערים שעברו למדינה אחרת בגיל 15, נער שאביו פשט רגל כשהיה בן 15 וחצי, נערות שנחשפו לאלימות מצד האב בגיל 12, גם נערה שעברה חוויה קבוצתית משפילה בגיל 12. פרט לשני מקרים שסבלו מפריצת דיסק בחוליות C5-C6 שתוקנה לכולם הייה קושי ביצירת מערכת יחסים זוגית חמישה מהם התחתנו השנה.

שיחה על דמימה כוח הפרא ודרך עבודתי – בסרטון למטה

עוד על ראיית המעמקים בספר "היופי, מיתוסים ודמימות".

מבט אל שיטת הלחיצות שפיתחתי – אין דומה לה בפריצת דמימה, הוכחה כמשחררת כאבי גוף, יעילה בתהליכי החלמה ומרגיעה את הנפש.

yaron@yaronmargolin.com

לשאלות וקביעת תור לפגישת ייעוץ

לירון: 0544737727

לשאלות וקביעת תור לפגישת ייעוץ

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

 

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –

 


  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


   

  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

   

  מאמרים אחרונים

   

  נשלח ב העצמה אישית, כללי, תורת הדמימות
  One comment on “ראיית המעמקים
  1. אלי פלג הגיב:

   אשמח לדבר איתך

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *