האם תזונה נוגדת דלקת יכולה לעזור?

טאקו כרוב כבוש מותסס עם אוכמניות חמוצות ללא סוכר. בלינצ'ס כוסמת ירוקה מכונה בדרך כלל בליני. כאן בליני מכוסמת ירוקה מותססת שהכנתי ממולא בסלט כרוב כבוש – מעדן ושעשוע לילדים ולנכדים – מתכון לבליני תמצאו בסוף מאמר העומק שלי על הכוסמת ונפלאותיה לבריאות האדםכאן – צילם ירון מרגולין

pro-inflammatory diets

תרופות אנטי דלקתיות הנקראות גם נוגדות דלקת, מהוות כמחצית ממשככי הכאבים, שמטפלים בכאב על ידי הפחתת דלקת בניגוד לאופיואידים, המשפיעים על מערכת העצבים המרכזית כדי לחסום איתות כאב למוח. הצרה שבתרופות אלו הם הנזקים שמתגלים בטווח הארוך. כך למשל שימוש ארוך טווח בתרופות NSAID עלול לגרום לשחיקות קיבה, שעלולה להתפתח לכיבי קיבה ובמקרים קיצוניים עלולות לגרום לדימום חמור וכתוצאה מכך למוות, גם לאלרגיות ולתסמינים של חולשה עקב התפתחות מחלת האנמיה [מקור]. סכנות אחרות של NSAID הן החמרת אסטמה וגורם נזק לכליות גם כאן הסוף מוות [מקור]. מלבד אספירין, תרופות מרשם ותרופות ללא מרשם גם מגבירות את הסיכון להתקף לב ולשבץ

יותר ויותר מכירים בכך שגורמי הזנה מחלימים. חומרי מזון ממלאים יותר ויותר תפקיד חשוב ברפואה החדשה. בציור למעלה מזון מחלים ובריא למעי ומזון אופנתי דלקתי שהורס אותו. מקור הצילום בצילום מסך מהמאמר: Dietary Inflammatory Potential and Risk of Crohn’s Disease and Ulcerative Colitis [מקור].

ההבנה המתעוררת לגבי תפקיד הדלקת במחלות כרוניות קשות האירה את תשומת הלב שלנו להשפעת התזונה על התהליך הדלקתי. השפעות שאין להן תופעות לוואי הרסניות. זוהו דפוסי תזונה ומזונות ספציפיים שיכולים להפחית דלקת כרונית ולשפר בנטילתם את הבריאות.

מבדילים בין שני סוגי דלקת: דלקת חריפה ודלקת כרונית. דלקת חריפה (Acute inflammation) היא תגובת המגן של הגוף לפציעה או זיהום. לדוגמא, דלקת חריפה מתרחשת כשחותכים את האצבע. מערכת ההגנה שולחת אל אזור הפציעה תאי דם לבנים כדי להגן על האזור שנפצע. יתכן שתראה שם נפיחות ואדמומיות ותחושת כאב תצוף ותעלה מהאזור הפגוע, יש לזכור שגם אם התהליך הזה לא נעים הוא קריטי למניעת זיהום.

דלקת כרונית (Chronic inflammation) עלולה להתפתח כאשר הגוף מנסה להיפטר מחומרים מזיקים לתפקודו: כגון רעלים מעישון, אלכוהול או זיהום הנובע מפעילות התעשייה. רמות מוגברות של דלקת כרונית קשורות גם ליתר חלבונים בעיקר מהחי, לשומן עודף, במיוחד סביב הבטן.

דלקת כרונית בדרגה נמוכה עלולה לפגוע בכלי הדם, בעורקים, בעצבים ובמעיים. בסופו של דבר היא יכולה להוביל למחלות כרוניות מורכבות: יתר לחץ דם, מחלות לב, שיגדון (גאוט), סוכרת, סוגי סרטן שונים גם אי ספיקת כליות, כבד שומני ומחלות מעי.

נאטו – מזון על מותסס. נאטו מכיל אבץ [מקור]. הוא מחזק את צנרת העיכול ומפחית יתר לחץ דם. הסיבה העיקרית לתכונות המרפא המיוחסות לנאטו היא העובדה שבשעת התסיסה נוצרים אנזימיםויטמיניםחומצות אמינו ועוד תוצרים בעלי ערך תזונתי חשוב. כל אלה מעניקים לנאטו את היכולות הרפואיות והבריאותיות שלו. נאטו מכיל ויטמין B12, שחסר בתפריט של צמחונים, ואבץ. תהליך ההתססה מבטל את השפעתה המזיקה לספיגתו של החומצה הפיטית ומעניק לאבץ תכולה בת 35% מערכיו שהם 5.3 מ"ג ל100 גרם נאטו [מקור] – ולכן הנאטו כל כך מתאים למבקשים להפחית לחץ דם גבוהמנה של נאטו בת 200 גרם תספק לך את כל תכולת האבץ היומית המומלצת. Natto gunkan maki by LWY in Fukuoka. מקור הצילום ויקיפדיה

התזונה הפרו-דלקתית – The proinflammatory diet

תזונה מונעת דלקת או בשמה הקוטבי התזונה הפרו-דלקתית קשורה לדלקת מערכתית שבה והוכחה כגורם מרכזי בטיפול במצבי אי ספיקת כליות בקליניקה שלי (ירון מרגולין כפי שפרסמתי למשל במאמרי "אילוף הכליות הסוררות" כאן. ובמחקרים כמו של Hong Xu ו Per Sjögren שמפורסם כאן). חולקת פריטי מזון רבים בתזונה המערבית, כולל פחמימות מזוקקות, משקאות ממותקים, מאפים, בורקסים, קרואסונים גם בשר אדום ומזונות מטוגנים מוגדרים תזונה פרו-דלקתית. המחקר שהעריך את השפעתו של המזון על הדלקת השתמש בהיסטוריה תזונתית שנאספה מ- 164,090 נשים ב- NHS ו- 40,598 גברים שעקב אחריהם בעזרתם של אנשי מקצוע בתחום הבריאות. המשתתפים מילאו שאלונים תזונתיים אחת ל -4 שנים. לחולים הוענק מדד תזונתי אמפירי של ציון פוטנציאלי דלקתי (EDIP) על בסיס שאלונים אלה. התזונה נחשפה שוב כמי שעשויה למלא תפקיד מרכזי בוויסות הדלקת הכרונית [מקור1, מקור2] והשתקפה גם בבריאות הכליות. מחלה שאין לרפואה עדין תרופה למניעתה לבד מתפריט תזונה הכולל מזון אנטי דלקתי, כגון סיבים תזונתיים (n–3 PUFAs) והוספת ויטמינים [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4, מקור5], אפילו תוספת סיבים ניכרה במחקרים הללו כמה שנקשר לתפקוד כליות טוב יותר, לסיכון נמוך יותר לאלבומינוריה ולירידה איטית יותר בתפקוד הכליות [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4] מניסיוני כדי לבלום את התרסקות ה- GFR אין די בכך אבל על כך במאמרי למשל "אילוף הכליות הסוררות". לעומת זאת, חומרים שהניחו שיש להם השפעות דלקתיות, כגון מזון מהיר או תעשייתי SFA או סוכר [מקור1, מקור2], נקשרו להחמרת תפקוד הכליות ולדלקת [מקור1, מקור2].

האם תזונה יכולה להשפיע על דלקת כרונית?

דיאטת DASH "גישות תזונתיות להפחתת לחץ הדם") הוא דפוס תזונה אותו מקדם החל מאמצע שנות ה-90 של המאה ה- 20 מחלקת הבריאות האמריקנית למניעה ובקרה של יתר לחץ דם.

DASH היא תוכנית אכילה גמישה ומאוזנת המסייעת ביצירת סגנון אכילה בריא ללב להפחתת יתר לחץ דם שבמרכזה עמד נושא הנתרן. הפחתת מלח מהתפריט נושא שנראה כיום מיושן, אבל מבחינה היסטורית החל את מהפכת המזון כתרופה המודרנית. תוכנית האכילה של DASH למעשה כללית. היא אינה יחודית. המשתמש לא בוחן את מדדי בדיקות המעבדה שלו כשניגש לתפריט ההזנה. היא לא דורשת מאכלים מיוחדים ובמקום זאת מספקת יעדי תזונה יומיים ושבועיים. תוכנית זו ממליצה על אכילת ירקות, פירות ודגנים מלאים
כולל מוצרי חלב נטולי שומן או דל שומן, דגים, עופות, שעועית, אגוזים ושמנים צמחיים
הגבלת מזונות עשירים בשומן רווי, כגון בשרים שומניים, מוצרי חלב מלאים בשמנים, ושמנים טרופיים כגון קוקוס, גרעין דקלים ושמנים דקלים הגבלת משקאות וממתקים ממותקים. קשה לקבלה כתפריט החלמה, אבל יש בתזונה זו כדי למנוע התדרדרות דלקתית. במיוחד הוכיחה עצמה דיאטת DASH, בסיכון היחסי של גאוט (שיגדון, צנית) בקרב אלו הסובלים מ- GRSה- גבוה אשר הקפידו ככל הנראה מאוד על התפריט DASH.

ברור למרפאים כיום כי תפריט אנטי דלקתי הרמוני ולא מבוסס על חומרים מזינים שנצרכים בבידוד ממכלול התפריט אלא כחלק מהתזונה. האיזון הכללי בצריכת חומרים תזונתיים אנטי-דלקתיים עשוי להשפיע על רמות דלקתיות מערכתיות.[מקור1] לתקופה מסוימת נתנו משקולות כערכים דלקתיים לתזונה גרועה עבור רכיבים תזונתיים. [מקור] מדדי הדלקת התזונית (ADII). נקשרו בדפוסי תזונה פרו-דלקתיים ועם תסמיני מחלה על פי חומרתם והופעתן של מחלות שונות כגון אסטמה, מחלות לב, יתר לחץ דם, וכלי דם, סוכרת, סרטן, אי ספיקת כליות ודיכאון [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4].

כאשר מסתכלים על סמנים של דלקת כגון נוגדני ANFחלבון מגיב עם C– (CRP), חלבון הנמצא בפלזמת הדם המיוצר על ידי תאי כבד ונקשר ככל הנראה במערכת המשלים, interleukin-6 אינטרלוקין -6 (IL-6) הפועל גם כציטוקין פרו דלקתי, גם נוגדנים ציטופלזמיים אנטי-נויטרופילים (ANCA), הם קבוצה של נוגדנים עצמיים, בעיקר מסוג IgG, וגורם נמק הגידול אלפא (TNF- α)  ציטוקין דלקתי פלאוטרופי [מקור], הרכבת התפריט ישתנה ונעשה לפתע מלאכת מחשבת שמותאמת אישית על ידי כוריאוגרף, אמן וירטואוז ומאסטר. מרגע זה היא גם תזונה מרפאה. מזון כתרופה מתבונן אל מעמקי הדלקת, אל שורשיה וסיבותיה. מדובר באוכל מדויק (4 כפות שיבולת שועל מותססת ו 2 כפות שעורה מונבטת למשל) שיכול באמת להשפיע על דלקת ואפילו להביא להחלמתך. ישנן עדויות רבות המראות כי תזונה משפיעה על הסיכון למחלות כרוניות, כולל מחלות לב, סוכרת ואי-ספיקת כליות. אחת הדוגמאות שהוכיחו עצמן נמצאת במאמרי: צום חי – הוא תרופה טבעית, מדויקת שמחלימה אותך.

שלום ירון! אתה הראשון שאני מבשר לו שהרגע קיבלתי את תוצאות בדיקות הדם שלי ולא האמנתי. קריאטנין 1.2 ו מדד ה gfr 69.3. אני כ״כ מאושר ושמח. לפני 7 שבועות כשבאתי אליך הקראטינין שלי היה 1.6 ו ה gfr היה 51. אני מבקש להגיד לך את האמת – בהתחלה הייתי סקפטי לגבי התוצאות וצום החלבונים היה לי מאוד קשה ונראה כדבר ממש קיצוני. לא האמנתי שאוכל לעמוד בו ושנגיע לתוצאות כאלה בתוך פחות מחודשיים זו תדהמה בשבילי, אבל בזכותך ובזכות זה שהתעקשת שאני אתמיד ואשמור על התזונה ונתת בי אימון וכמובן גם בזכות לחיצות ההחלמה הגענו לתוצאות האלה וזה מדהים !! אני מודה לך מכל הלב וכ״כ שמח שנפגשנו! תודה רבה ! אלה תוצאות הכי טובות שהיו לי ב 8 שנים האחרונות !

למאמרי –עשרת המזונות הבריאים ביותר לחולי כלייה – על השעורה (דגן) ופעולות נוגדות דלקת כולל עיכוב גורם נמק גידול אלפא – Tumor necrosis factor alpha (TNF-α).

למאמר – צום חי – הוא תרופה טבעית, מדויקת שמחלימה אותך

למאמרי על ארוחת הבקר שלי והתססת שיבולת השועל

אני מזמין אותך לאתר החדש שלי – לחיצות ההחלמה

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –


  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  נשלח ב כללי
  2 comments on “האם תזונה נוגדת דלקת יכולה לעזור?
  1. vorbelutrioperbir הגיב:

   You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most people will agree with your website.

  2. Sensaslot88 הגיב:

   I like this web blog so much, saved to fav.

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *