מזון כתרופה – שמן זית ושמן קנולה או חרדל הצילו מאות ילדים בעולם.

מעטים יודעים שמן מגיע מגרגירי החרדל והשמן הזה מכיל אומגה 3 ויותר מכך. שמן מסוג חרדל ייחודי הוא אחד המרכיבים של "שמן לורנצו" בו ובו ידובר להלן,. עלי החרדל הם תוספת נהדרת ליצור גלוטתיון או עלי הרוקט וגרגר הנחלים. (כולם עשירים בתרכובות המכילות גופרית.) ללא תוספת זו בסלט, במיץ הירוק לא תסופק התרכובת הנדרשת לייצירה עצמית של גלוטתיון. תרכובת יקרה שנדרשת להחלמה ממחלות כגון דלקת, יתר לחץ דם, שבץ מוח, ואי ספיקת כליות. [מקור] בישראל גדל חרדל הבר, בצילום למעלה, ברוב אזורי הארץ. באביב החרדל צובע את ישראל בצהוב. מקור הצילום בויקיפדיה. במאמר זה נגלה כי מאחרי גרגרי החרדל עומד שמן קנולה ואחת התרופות המדהימות ששני הורים חשפו בדרכם להצלת חיי בנם לורנצו.

לורנצו אודונה: (Lorenzo Odone), הוא ילד אמריקאי שסבל ממחלה ALD,  מחלה קשה, שהביאה למותו מדלקת ריאות יום לאחר יום הולדתו ה -30. הוריו חשפו למענו את השמן בו ידובר להלן כתרופה: 4 יחידות משמן זית, ויחידה אחת של שמן קנולה במינון מדויק זה היתה התרכובת לקוקטיל מציל חיים: השמן של לורנצו.

A Film In Three Minutes – Lorenzo's Oil

לורנצו הילד, הוריו והמקרה התפרסם ברחבי העולם כהשראה לרפואה שלא בידי הרופאים – לבוחרים במזון כתרופה ולסרט עוצר נשימה. גילוי שמן פשוט ומוכר לכולם הוא בחזקת נס ואירוע שהתרחש במהלך התפתחותה של מחלה קשה ומי שהיה לתקווה היחידה וטיפול מציל חיים לסובלים מאדרנולוקודיסטרופיה (ALD), מחלה קשה, מתישה ובסופו של דבר גם קטלנית. השמן עצמו התגלה בשנת 1990 על ידי הוריו, מיכאלה ואוגוסטו אודונה כחלק ממחקר שניהלו במאבק על חיי בנם. שני ההורים לא עברו הכשרה רפואית – ותהליך עבודתם היווה כאמור לעיל, השראה לסרט ההוליוודי מרגש מאוד בשם "שמן של לורנצו" Lorenzo's Oil. את הסרט ביים  ג'ורג 'מילר George Miller ומככבים בו סוזן סרנדון וניק נולטה Susan Sarandon and Nick Nolte.

שמן לורנצו: 4 יחידות משמן זית, ויחידה אחת של שמן קנולה במינון מדויק זו התרכובת לקוקטיל מציל חיים של מאות ילדים בעולם: השמן של לורנצו. צילום מסך מקור. (Canola), ראשי תיבות של המילים CANada (קנדה – מדינה ביבשת אמריקה ) Oil (שמן) Low Acid (חומציות נמוכה) .

לורנצו נולד בוושינגטון ארה"ב; הוא היה הילד הראשון והיחידי של מיכאלה, אשתו השנייה של אוגוסטו והשלישי של בעלה. זמן קצר לאחר יום הולדתו השלישי עבר לורנצו עם משפחתו לאיי קומורו שבאוקיאנוס ההודי. אוגוסטו, כלכלן בבנק העולמי, נשלח לארכיפלג, כדי להקים את התוכנית הפיננסית הראשונה של הרפובליקה באיי הקומורו. מיכאלה ויתרה על עבודתה כעורכת פרסום כשנולד בנה.

האיחוד של איי קומורו – המדינה מורכבת משלושה איים בין צפון מדגסקר לצפון מוזמביק. גן עדן טרופי ללא פגע שהיה פעם תחת שלטון קולוניאלי צרפתי – כאן התנהל ילד מאושר. כאן היו והסתיימו חיי אושרו של לורנצו. ילד מלא חיים ומקסים, בעל כישרון לשפות. לורנצו שלט באנגלית, איטלקית וצרפתית. שובב וחביב בדיווחו של ה – irishtimes מצויינת אנקדוטה משנותיו הראשונות אשר חושפת את ממזריותו. זמן קצר לאחר שהגיע לאיים הוא הוזמן למסיבה מלאה בילדים צרפתיים, בלגים וקומוריים. למרות היותו זר או החדש שבקרבם, הוא ניסה מיד את המשפט הראשון שלו בצרפתית על אחד הילדין: "אני המנהיג; עקוב אחריי." [מקור]. בשנת 1984 חזרו ההורים לוושינגטון. אך לורנצו לא מצא את מקומו ונראה שבור, מעורער ואומלל בסביבתו החדשה. דיווחי המורים שהתייחסו לטווח הקשב הקצר שלו בנוסף למצב הרוח הקודר איימו על שלוות המשפחה. ערב אחד, כשישבה האם וקראה לו, לורנצו פנה אליה וקרא לעברה: "אמא, למה את לוחשת?" בבדיקת השמיעה נמצא כי השמיעה תקינה, אך עלה חשש שהלך והתגלה כי סיבת הירידה בשמיעתו נובעת מסיבה נוירולוגית. לורנצו אובחן כסובל מ: ALD. הפרעה גנטית נדירה, הנישאת על ידי האם ופוגעת רק בבנים בגילאי ארבע עד תשע. מדובר במחלה ששודדת את חושי קורבנותיה. היא פוגעת בשמיעתם, בראייתם, לוקחת מהם את יכולתם לבלוע וגם לצעוד ולהניע את גפיהם, לנשום לפני שהיא הורגת אותם סופית – בדרך כלל, תוך 24 חודשים.

איור של תא עצב. המעטפת הצהובה מסמלת את המיאלין – מקור ויקיפדיה

מערכת העצבים של לורנצו הייתה מותקפת מחומר כימי הרסני: חומצות שומן ארוכות שרשרת שנוצרות בכבד. אלה הצטברו ופגעו במיאלין (myelin) שלו, החומר הלבן המצפה את קצות העצבים ומאפשר העברה חלקה של מסרים מהמוח אל הגוף וממנו אל המוח.

מיכאלה ואוגוסטו נחרדו כשהרופאים הסבירו שאין מה לעשות מלבד לתת למחלה להתקדם. אבל הם סירבו לראות את לורנצו, בנם האהוב, מת באטיות מול עיניהם בתוך שנה. במקום זאת, והגם שלא היה להם רקע מדעי או רפואי בחרו בכל מעודם לנצח את המחלה. לרופאים צורת מחשבה שקשה להבינה או לשנותה. עיקרה בדיקות והתאמת תרופות. בחינת התוצאות המיטביות נוכח נזקיהן שוב בדיקות ושינוי מינונים. גם אם זה לא נשמע ריפוי נשגב לכאורה כך זה עובד. אלא שכאן עמדה מחלה שיש לה קצב התקדמות משלה ואין לרפואה הרבה מה לעשות נגדה, לפעמים כמו במחלות דלקתיות קשות: סוכרת, אי-ספיקת כליות, טרשת נפוצה, דלקת פרקים אפשר לתמוך בחיי האדם בעזרת תרופות הגם שיש לשימוש בהן מחיר יקר שמכונה תופעות לוואי רק בחלקן כמו באי-ספיקת כליות ממתין המוות. כל נושא ההחלמה לכאורה נשכח מרבות מהן מזמן. ההורים היו משוחררים מהתפיסה המלומדת הזו. יתרה מזאת הם לא רצו לשמוע עליה. תחילה הם פנו לספרות הרפואית והחלו במסע סיבוב מסביב לשעון בספריית הבריאות הלאומית האמריקאית, שהייתה, למזלם רק כמה דקות מביתם בפרבר שברולט צ'ייס (Chevy Chase) בוושינגטון. בתוך זמן קצר הם עלו על ניסויים מדעיים ותיאוריות במחוזות רפואיים מדהימים, שהצביעו על שמן בישול פשוט. כך החלו להבין ששילוב של שמני בישול טבעיים, כמו שמן קנולה או שמן חרדל ושמן זית יכולים לשנות גורלות. עד מהרה ההורים הבינו שחומצות אירוקיות (משמן לפתית, קנולה) ואולאיות (erucic and oleic acids) – שמן זית יפסיקו את ייצור חומצות השומן הארוכות (long chain fatty acids) במערכת ההרסנית שהתפתחה בגופו של לורנצו. ההוריים החלו לטפל עם שמן מטבח בלורנצו. לרכוש, ללמוד, להבין את הרכביו לתת לילד מהשמנים השונים כמויות ומינונים משתנים ועל פי מה, שנדמה כיעיל ומועיל – בהדרגה רקחו את המוצר שהתפרסם בשם קוקטייל החומצות או השמן של לורנצו [מקור]. חומצות שומן כבר אז הן שנראו כמאטות את התקדמות המחלה. 

ג'וליו קלוביו, הערצת היכולות של שלמה המלך שנאהב על ידי מלכת שבא, 1546 – The Farnese Hours שעות הפרנזה. הוא כתב יד מואר שנוצר על ידי ג'וליו קלוביו עבור הקרדינל אלסנדרו פרנזה בשנת 1546.

ההתמדה – הוריו של לורנצו לא נואשו הם יצרו קשר עם חברה אחר חברה למעלה ממאה חברות ברחבי העולם דחו אותם עד שהלא יאמן קרה הם מצאו סבא אחד, כימאי בריטי קשיש  דון סודאבי  (Don Suddaby) שעבד באותה תקופה עבור חברת קרודה אינטרנשיונל Croda Universal, חברה בריטית בהאל (Hull] והיה מוכן לקבל על עצמו את האתגר של המחקר ולזקק למענם את הנוסחה הנכונה לשמן לורנצו. לתדהמת עולם הרפואה הממסדית דון סודאבי הוכיח את כשוריו לצד נחישות ההורים והשמן של לורנצו יצא לאור והחל לנרמל את הצטברות חומצות השומן הארוכות מאוד במוח של בנם, אלו שגרמו לירידה מתמדת של תפקוד גופו, ובכך עצר את התקדמות המחלה. הנזק הנוירולוגי שכבר הושג נותר, זה היה נזק רב שלא ניתן היה להפוך אותו כי באותם ימים טרם ידעו כיצד לחדש את מעטפת המיאלין (מבודד ליפידים) סביב העצבים שנהרס והרס הכול.

שדות לפתית – Field of rapeseed מגרעיני הלפתית מכינים שמן קנולה שנמצא בקוקטל הנודע כשמן לורנצו. מקור הצילום ויקיפדיה

 קרודה יוניברסל, החלה בייצורו של השמן. הפטנט הוענק למשפחה שהשתמשה בתמלוגיו להצלת ילדים ברחבי העולם. לאחר שהשמן הפך לחלק מהתזונה של לורנצו, מצבו התייצב פסקה התדרדרות המחלה. לורנצו חי יותר מ -20 שנה וממה שחזו רופאיו, וכמעט בוודאות היה הניצול הוותיק ביותר ב- ALD בעולם [מקור].

התרופה שרקחו ההורים, בשנת 1987, אשר מורכבת משילוב של שמני בישול טבעיים, הייתה למזון כתרופה, מראשוני המזון כתרופה בעידן החדש. נוסחת קוקטייל שמן המצמצם את הניוון העצבי שנגרם מהמחלה של בנם היה לעובדה. בהמשך השמן של לורנצו עבר מהמטבח והציל את חייהם של ילדים רבים בעולם שלקו ב-ALD [מקור].

הוגו מוסר צילום מסך – [מקור].

הוגו מוסר

התרופה במקור נראתה כבעלת הצלחה מוגבלת בעיכוב המחלה, ורפואת הממסד הסתערה על העובדה שהיא לא מתקנת את מערכת העצבים, אבל מאוחר יותר הוכח שנטילתה טרם הופעת התסמינים מצילה חיים. כימאי ליפידים בעל עניין בפיתוח טכניקות ביוכימיות ומהיחידים כנראה שיכולים גם עד לרגע זה להקיף את כל ספקטרום המחלה  ד"ר הוגו מוסר או מוזר [Hugo Wolfgang Moser 1924–2007)] מאוניברסיטת ג'ון הופקינס בבולטימור, מרילנד, הוכיח ב"קרירה השנייה" שלו, ומתקף את המחקר של ההורים ואת יעילות השימוש בשמן לורנצו.

אני מבקש להצביע על היכולת לזהות את הפגם המטבולי (המפרק) של הצטברות חומצות שומן ארוכות שרשרת, very long-chain fatty acids (VLCFAs) כלומר את היסוד למחלה, להכיר לעומק את המנגנון הביוכימי שלה ולהבינו, לעלות על כך שמדובר במחלה של חילוף חומרים מחלה גנטית הפוגעת במוח ולהשתמש במידע הזה כדי לחשוב על בדיקת אבחון, לשם דיאגנוזה וביסוס אסטרטגיה טיפולית וכן לבסוף, לעמוד ולהיות בחוד החנית בבחינת גישות חדשות לטיפול, כולל טיפולים מונעים של אנשים לא ממסדיים, הורים.

כל אלו העלו את מחקריו על אדרנולוקודיסטרופיה (ALD) לשיא. אפשר לומר בפשטות שהוא הוגו, ואשתו / השותפה המדעית, אן, Ann, בעצם המציאו את תחום הרפואה של המחלות הפרוקסיזומליות – peroxisomal diseases. מחקריהם ערכו שנים רבות, ב-25-30 השנים האחרונות לחייו, ובתקופה בה יכל לשבת על זרי הדפנה. הם מצביעים על כך שבכוחה של התרופה לעכב משמעותית את הופעת הסיפטומים של המחלה – מדבריו של גיא מק'קאן קולגה ותלמידו [מקור].

השמן פועל כתרופה על ידי חסימת האנזים הנדרש לעיבוד השרשראות הארוכות של חומצות שומניות,

כיצד הדבר קורה, כיצד השמן הזה מונע את הסימפטומים ההרסניים, יובהר בהמשך. התסמינים של המחלה קשים ונגרמים על ידי פציעה קבועה של מעטפת העצב, שנקראת מיאלין. היא המחלה. מחיצה שומנית שמבודדת את סיבי העצבים בגוף ומאפשרת להם להעביר את המסרים מהמוח לגוף ולהפך כראוי. פגיעה בה היא פגיעה בכל המערכת החשמלית של הגוף. היא משתבשת ואפשר להגיד שכמעט כלום לא עובד כשורה מרגע שהיא נפצעת בהתמדה. 

WHAT IS ALD? Adrenoleukodystrophy explained

ALD (ראשי תיבות של Adrenoleukodistrophy, אדרנולויקודיסטרופיה) ALD הנה מחלה עצבית מתקדמת בה יש הפרעה לעטיפת העצב, שנקראת מיאלין. המיאלין הולך ונהרס, וכך העצבים אינם יכולים למלא את תפקידם כראוי. 

 אדרנולוקודיסטרופיה המקושרת ל- (X – X-ALD   (כלומר מקושרת כרומוזומי X. לנקבה שני כרומוזומי X ולזכר יש כרומוזום X וכרומוזום Y, מה שבא להבהיר שהמחלה נקשרת בכרומוזון הזה – ב X ולא בכרומוזום הזכרי Y) הינה הפרעה פרוקסיזומאלית הנגרמת על ידי

השפלה לקויה של חומצות שומן ארוכות מאוד (VLCFA) עקב מוטציות בגן ABCD1 האחראי על הובלת VLCFA בנוזל הגוף לפרוקסיזומים (נשאי אנזימים).

הערה: לגבי הפרעה פרוקסיזומאלית – מדובר בהפרעה לחלבון ממברנה (קרום תא), ואברון תאי שממלא תפקידי מפתח בתהליך יצור אנרגיה בגוף משומנים (שמכונה חמצון בטא β-oxidation) או בשפה אקדמית יותר בחילוף החומרים בשומנים כולל חמצון בטא (β-) של חומצות שומן ובהמרה של מיני חמצן תגובתי [מקור1, מקור2, מקור3]. מדובר בהפרעה לניצול חומצות השומן כמקור חלופי להפקת האנרגיה. יצויין כי תהליך הפקת האנרגיה משומנים הוא תופעה שכיחה וחשובה המתרחשת בגוף, כאשר אין אספקת גלוקוז זמין להפקת האנרגיה בתזונה קטגונית, למשל אין פחמימות, גלוקוז והאנרגיה באה מתהליך זה, בצום, ברעב… למעשה, פירוק חומצות השומן מניב כמות אדירה של אנרגיה, פי כמה וכמה יותר מאשר פירוק הסוכרים בתהליך הרגיל – הגליקוליזה. יתרה מזאת הגלוקונאוגנזה, כלומר סינתזת הגלוקוז בגוף דורש כמויות גדולות של אנרגיה. וחמצון בטא הוא המנגנון הבלעדי להספקת אנרגיה זו. [מקור]. הפרעות פרוקסיזומליות הן קבוצה של הפרעות מטבוליות תורשתיות המתרחשות כאשר חסרים בגוף פרוקסיזומים או שהם אינם מתפקדים כראוי. הפרעות תורשתיות מתרחשות כאשר הורים מעבירים את הגנים הפגומים מגופם אל צאצאיהם הם שגורמים להפרעות אלו בילדיהם.

בעוברם את קרום התא מגיעות חומצות השומן לציטוזול התאי ומיד מגיבות עם קואנזים A ויוצרות מולקולת אציל קואנזים A אשר נחוצה לתהליך חמצון בטאריאקציה זו דורשת השקעה של אנרגיה ולכן מולקולת ATP אחת מנוצלת בתהליך. אולם מולקולות האציל קואנזים A אינן מסוגלות להיכנס אל תוך פנים המיטוכונדריה, מפני שהן אינן מצליחות לחדור את הקרום הפנימי שלהן. המעבר למיטוכנדריה מתאפשר אם כך הודות למולקולת הקרניטין, אשר מגיבה עם האציל קואנזים A ליצירת מולקולת אציל קרניטין. ריאקציה זו מזורזרת בנוכחות האנזים קרניטין אציל טְרַנְסְפֵרַאז I. אציל קרניטין חודרת את הקרום הפנימי ובתוך חלל המיטוכונדריה חוזרת לצורת אציל קואנזים A בנוכחות האנזים אציל טרנספראז II. כעת מולקולות האציל קואנזים A מתחילות את חמצון הבטא בפועל. כאמור, מטרת העל של התהליך הזה היא לבצע חיתוכים של מולקולות אצטיל קואנזים A על מנת לנצל אותן במעגל קרבס לצורך הפקת אנרגיה.
באיור למעלה
תהליך חמצון הבטא של חומצת השומן בעלת 16 פחמנים פלמיטט לחומצת שומן בעלת 14 פחמנים חומצה מיריסטית ואצטיל קואנזים A, כשפחמן האלפא והבטא מסומנים באדום. תוצרי הביניים בתהליך כתובים בשחור, האנזימים כתובים בכחול ונשאי האלקטרונים יחד עם קואנזים A והמים מסומנים בירוק. מקור האיור ויקיפדיה.

פרוקסיזומים הם מרכיבים זעירים בתוך התאים. במובנים מסוימים הם כמו איברים של תא (אברונים). פרוקסיזומים מכילים חומרים כימיים הנקראים אנזימים, כגון קטלאז (שמפרק מי-חמצן) ופרוקסידאז, המסייעים לגוף לפרק (מטבוליזם) חומצות שומן ומי חמצן [מקור]. בניית פלסמלוגן שהוא אחד המרכיבים של המייאלין מיוחסת להם וכן פירוק על ידי חמצון של חומצות שומן מאוד ארוכות שרשרת [מקור]. כאשר האנזימים אינם פועלים כראוי, חומצות שומן ומימן חמצן מצטברים וגורמים נזק באזורים רבים בגוף. הוא נושא דיוננו.

אדרנולוקודיסטרופיה מקושרת ל – X היא ההפרעה הפרוקסיזומלית השכיחה ביותר. המחלה משפיעה בעיקר על המוח וחוט השדרה גם על בלוטת יותרת הכליה. מכיוון שהגן הפגום נמצא על כרומוזום ה- X (אחד מכרומוזומי המין), ההפרעה מתרחשת כמעט לחלוטין אצל בנים (ראה איור הפרעות רצסיביות מקושרות X).רצף חומרת המחלה ניכר בסימפטומים קשים שונים עד כי, עד לאחרונה חשבו שמדובר במחלות שונות. לא במחלה אחת עם דרגות חומרה אחרות כך למשל: הפרעת ספקטרום זלווגר (PBD-ZSD) המכונה בשמות אחרים, כולל תסמונת צלווגר (ZS), אדרנולוקודיסטרופיה ילודים (NALD), מחלת רפסום אינפנטילית (IRD) ותסמונת היימלר כולן כיום מוגדרות תחת השם ההפרעה הפרוקסיזומלית. [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4, מקור5].

מדובר במחלה תורשתית של מערכת העצבים, שמתפרצת בבנים בלבד בגילאים 4–9 לערך. הגן הפגום מועבר לילד מאימו בלבד, שאיננה לוקה במחלה עצמה [מקור].

בדמם של החולים במחלה מזהים רמה גבוהה של חומצות שומן ארוכות מסוג מסוים שנקראות: c24 ו-c26.

חומצות שומן אלו נחשבת כגורמות לבעיות חמורות רבות במוח, חוט השדרה גם על בלוטות יותרת הכליה.

איור של הצטברות של חומצות שומן מאוד ארוכות שרשרת בציטופלזמת תאים כתוצאה מכשל במהלכים הקושרים אותן לפראוקסיזום
רמה מוגברת של חומצות שומניות רוויות ארוכות שרשרת (VLCSFAs) מסוכנת. אחת הסיבות לכך נעוצה בתגובה של חומצות אלה עם מעטפת המיאלין, שהיא כשלעצמה עתירת שומנית וממילא בעלת אופי הידרופובי. המבנה שלה מוגדר "ישר". מולקולה שאין בה כיפוף או "ברך" האופייני לחומצות שומניות בלתי רוויות בסמוך לקשר הכפול. לכן נוהגות VLCFAs הרוויות כעין סבון באופן שהחלק ההידרופובי של החומצה השומנית הזו מגיב עם שכבת המיאלין וממיס אותה, זאת למרות שמייאלין כשלעצמו אינו מסיס בגלל אופיו ההידרופובי. התמוססות מיאלין בחלקו או בשלמותו ירופף כצפוי את אחיזתו באקסון הנוירונאלי באופן שהאחרון יאבד את שכבת הבידוד החיונית הזו[מקור ומקור הצילום – צילום מסך – כאן].

חומצות השומן האלו פועלות כ"סבון" להרוס את שכבת המיאלין שעוטפת ומבודדת את העצב. האקסון (סיבי עצב – והשלוחה העצבית של תא העצב, המעבירה את המסרים החשמליים לתאים) עטוף בחלבון מגן ועשיר בשומן המכונה מיאלין [מקור]. כיסוי זה מבודד את סיבי העצב, בדומה לכיסוי הגומי המבודד של חוט חשמלי. המיאלין מאפשר זרימה חלקה וללא הפרעה של דחפים עצביים, אשר בתורם, מאפשרת לגוף לשלוח הוראות חיוניות מהמוח לחלקי הגוף השונים  [מקור]. הרס המיאלין מערער על המסרים החשמליים העוברים הלאה וגורם להידרדרות גדלה והולכת של תפקודי אברי הגוף השונים בהמשך בהפחתה ביכולת ההולכה גורמת למחסור בתחושה, בתנועה, בקוגניציה או בתפקודים אחרים, תלוי באילו עצבים מדובר למשל הפרעות בהזזת הגוף ובתנועה שסופן שיתוק, עיוורון, ירידת השמיעה, חוסר יכולת לבלוע, ולנשום. יש לזכור כי בהתחלה מזהים סמפטומים קלים יחסית: הפרעות קשב, אבל עם הזמן, ואם לא ניתן טיפול מוקדם, הנזקים הולכים וגדלים, והאחרון והסופי בהם הוא מוות.

הגן שעבר מוטציה בתסמונה – X-ALD הוא הגן ABCD1 [מקור1, מקור2], המקודד חלבון ABC פרוקסיזומלי (A peroxisome) – חלבון ממברנה, ואברון תאי שממלא תפקידי מפתח בחילוף החומרים בשומנים כולל חמצון בטא (β-) של חומצות שומן וכן בהמרה של מיני חמצן תגובתי [מקור]. הפרוקסיזומלי הוזכר במאמרי על קרום התא והדלקת הכרונית (כאן) הוא נמצא בציטופלסמה (נוזל תוך תאי) של כמעט כל התאים האוקריוטים (בעלי גרעין). תפקידו כאנטיאוקסידנט בולט בהפחתת מינים של חמצן תגובתי – ובמיוחד נגד מי חמצן. הריכוז הגבוה ביותר של פרוקסיזומים הוא בכבד ובכליה [מקור1, מקור2].

חמצון שומן במיטוכונדריה הוא תהליך חיוני ליצירת אנרגיה. תהליך זה מאוד חשוב לקיומנו.

[מקור]

היפוקסיה  – מצב פתולוגי של חוסר חמצן בתאי הגוף (רקמות).  חמצון בטא-חמצני – עקב פגיעה בחמצון β (β-oxidation) פרוקסיזומלי מתפתח כשל בתכונות החדירות של הממברנה הפרוקסיזומלית ובהמשך המחלה הנוראה  (חמצון β מתרחש הן במיטוכונדריה והן בפרוקסיזומים peroxisomal β-oxidation) [מקור1, מקור,2, מקור3]. שגיאות מטבוליזם (פרוק) גורמות לפגיעה בתפקוד הפרוקסיזום

המנגנון המולקולרי לחמצון חומצות שומן β הוא אולי אחד הנושאים המפתים ביותר למחקר אינטנסיבי כיום, מכיוון שמדובר בתהליך קטבולי חשוב (רצף של תהליכים מטבוליים אשר מפרקים מולקולות גדולות. כלומר תהליכים אשר כוללים פירוק וחמצון של רכיבי התזונה.) שבאמצעותו מופקים אנרגיה ופחמן (מרכיב שנמצא בכל תרכובת אורגנית) מחומצות שומן.

חשיבותה של מערכת החמצון בטא-פרוקסיסומלית בבני אדם מתבררת והולכת, ככל שמעמיקה ההבנה שלנו במניעה או בהתפתחותה של המחלה התורשתית שבה נפגע חמצון בטא. חמצון בטא הכרחי לפעילותו התקינה של התא וההגנה על יכולת החדירות של הממברנה הפרוקסיזומלית, חמצון β הוא הספק העיקרי של פחמן ואנרגיה בצמחים אבל גם בבעלי חיים בעיקר בתהליך פירוק הסוכרים בגליקוליזה. יצירת בסיס שומני ליצור הורמונים, ליגנדים לקולטנים גרעיניים, וכן מולקולות איתות הכוללות שליחים שניים ומצעים לחמצון α-, β- ו- ω גם סינטזה של מספר ויטמינים מסיסים בשומן שמקורם באיזופרנואידים וחומצה פריסטאנית, כולם ועוד תהליכים תלויים בחמצון β תקין. מצב הדברים עומד כיום על ברור מעמיק והולך של הארגון האנזימטי של מערכת החמצון בטא הפרוקסיזומלית [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4, מקור5, מקור6]. 

ככל שמעמיק המחקר בולטת המסקנה לגבי שמירה על רמות גבוהות של חמצון β מיטוכונדריאלי. היא לבדה עשויה להפחית את הצטברות ואחסון השומן המוגזמת שמובילה למחלה האיומה, אבל תופתעו גם להשמנה, ולכן הבנה של המנגנון המולקולרי של חמצון β חשובה מבחינה בריאותית ומרתקת כל כך את המרפאים במזון כתרופה.

[מקור].

Schematic demonstrating mitochondrial fatty acid beta-oxidation and effects of long-chain 3-hydroxyacyl-coenzyme A dehydrogenase deficiency, LCHAD deficiency
מסלול סכמטי של חומצת השומן מיטוכונדריאלית וחימצון β- כולל ההשפעות של 3-hydroxyacyl-coenzyme ארוכת שרשרת ומחסור בדהידרוגנאז, מקור האיור – ויקיפדיה. LCHAD

גיאורג פרנץ קנופ (Georg Franz Knoop) גילה את חומצת השומן מיטוכונדריאלית וחימצון β בשנת 1904 פרסם את הניסויים הקלאסיים שלו תוך שימוש בחומצות שומן ω-פניל מוזרות ואחידות כמו חומצה ω-פניל-ולרית וחומצה phen-פניל-בוטירית (Knoop 1904). קנופ האכיל את התרכובות הללו לכלבים וניתח את השתן שלהם. בכלבים שניזונו מחומצות השומן המוזרות, הוא מצא חומצה היפורית – hippuric acid (מצומד של חומצה בנזואית וגליצין), כאשר הכלבים ניזונו מחומצות שומן בשרשרת שהכילה חומצה פנאצטורית (מצומד של חומצה פנילצטית וגליצין). מכאן הוא הסיק שחילוף החומרים של חומצות שומן מתבצע תוך כדי הסרת שני שברי פחמן ברציפות. השרשרת השומנית שנותרה עברה חומצה קרבוקסילית. הוא הניח כי חמצון התרחש באטום הפחמן β, חמצון שלא היה ידוע עד אז לעולם הכימיה האורגנית. הנרי דרייסדייל דאקין (Henry Drysdale Dakin) אישר את מחקריו ופיתח עוד את תאוריית החמצון של β שהניח, גם באמצעות נגזרות פניל ​​של חומצות שומן [מקור]. נקודת ציון נוספת בחשיפתה של תופעת חמצון הבטא (β) הייתה גילויו של אירווינג ב' פריץ (Irving B. Fritz) על גירוי carnitine קרניטין שעובר ה – FAOפרוק חומצות שומן ישירות לשם הפקת אנרגיה [מקור1, מקור2, מקור3]. הקרום המיטוכונדריאלי אטום ל- acyl-CoAs. לצורך ייבואם ההכרחי של האנזימים האלו למהלך פרוק חומצת השומן במיטוכונדריה, למיטוכונדריה, acyl-CoAs משתמשים במעבורת הקרניטין [מקור1, מקור2] – המנגנון הזה מרתק וידוע כיום עוד עליו כאן וכאן. נושא זה שב ועולה במחקרים על סוכרת-2, עמידות לאינסולין, הצטברות מסיבית של ליפידים בשרירי השלד והלב ובכבד,  כבד מוגדל, גם הפרעות קצב ולמוות לבבי פתאומי וכן לירידת ה- GFR ואי ספיקת כליות – מדובר על היווצרותו של עומס מטבולי של המיטוכונדריה בחומצות שומן. הפרשת קרניטין בשתן נמוכה מאוד באופן תקין, לכן קל לעלות על המחלה בבדיקת שתן – כלומר הפרשה מוגברת של קרניטין בשתן, המתבטא ברמות מוגברות של אצטילקרניטין בפלזמה וירידה ברמות הקרניטין החופשיות. כמו כן חסר ראשוני עלול להיגרם על ידי פגם בטרנספורטר הנמצא על פני הממברנה של תאי שריר או בכליות [מקור] וכן בשל דיאטות עתירות חלבון או עתירות שומן (ודלות בפחמימות), שהוזכרו כטיפול ממסדי בסוכרת-2. חסר בטרנספורטר זה של קרניטין, מתבטא בהפרשה מוגברת של קרניטין בשתן ולחסר בריכוזי קרניטין תוך-תאי. חלק מהקרניטין מיוצר בכליה, וכאשר פעילותה של זו פגועה כן גם יפחת בה ייצור קרניטין ויראו ערכי קרניטין נמוכים יותר בדם. המצב מחמיר במטופלי דיאליזה, שכן קרניטין ואחדים מהקודמנים שלו אובדים מהדם בתהליך הדיאליזה בשל משקלם המולקולארי הנמוך. קל מאוד להשלים את החסר באמצעות תזונה מרפאה (שעועית, אפונה, ארטישוק, אספרגוס, וברוקולי, הם המקורות טובים של קרניטין. דגים ומוצרי חלב הם המקורות היותר עשירים של קרניטין, כאשר כמויות קטנות של קרניטין נמצאות בתירס, שיבולת שועל, חיטה ושעורה). עוד על כך יפורסם מאמר עומק בנפרד. הליקויים התורשתיים הראשונים במסלול ה- FAO זוהו בשנות ה -70, מחסור בקרניטין פלמיטוילטרנספרז 2 (CPT2) התגלה בשנת 1973, כשהמחסור ראשוני בקרניטין נחשף בשנת 1975. המחסור בשרשרת בינונית A-Coenzyme A (CoA) dehydrogenase (MCAD) הופיע בתודעה המחקרית בשנת 1976 [מקור1, מקור2, מקור3]. בשנות ה-80 הראו Singh ו-Moser שהחמצון של VLCFA המכילים מעל 22 פחמנים מתרחש בפרוקסיזומים בלבד [מקור].  רוב האנזימים שיפורטו להלן, של ה- FAO התגלו בשנות השמונים [מקור1, מקור2], ואחריהם שיבוט הגנים האינדיבידואליים וזיהוי של מוטציות הגורמות למחלות בקרב חולים (Kelly et al. 1990; Yokota et al. 1990; Matsubara et al. al. 1990) [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4] כך חלבון ההובלה ALDP הפגום נמצא בממברנה של הפראוקסיזום, והוא יסוד המחלה של לורנצו -חלבון זה חבר במשפחת החלבונים המובילים ATP-Binding Cassette‏ (ABC). בשנת 1993 גילו אותו Patrick Aubourg ו-Jean-Louis Mandel -הגן X-ALD מקודד לחלבון ALDP הממוקם בפראוקסיזומים של תאים, ממוקם על כרומוזום X, לכן פוגעת המחלה בדרך כלל בבנים, אך כ-30% מהבנות בהם אותרה מוטציה בגן זה לוקות אף הן בסימני מחלה קלים [מקור]

FAO הוא מסלול מטבולי (תהליך של בניה ופירוק) מרכזי להומאוסטזיס יוצר אנרגיה באיברים כמו כבד, לב ושריר השלד. במהלך צום, למשל, כאשר אספקת הגלוקוז מוגבלת, או חסרה (הערה: גלוקוז, חומצות שומן וחומצות אמינו הם שלושת המצעים שהחיים משתמשים בהם כדי לשמור על הומואוסטזיס מטבולי.) נוצרת חשיבות מיוחדת ל- FAO. במצב זה, רוב הרקמות, למעט המוח, יכולות להשתמש בחומצות שומן ישירות להפקת אנרגיה. יתר על כן, הכבד ממיר חומצות שומן לגופי קטון, תהליך שעבורו FAO הכרחי. גופי קטון משמשים כמקור אנרגיה נוסף המשמש את כל הרקמות כולל המוח ונמצא כיום באופנה כולל בטיפולי הממסד בסוכרת במחיר ירידה של ה- GFR בטווחים ארוכים שחושף בהדרגה פגיעה קשה בכליות, עליה של אצטילקרניטין בפלזמה וירידה ברמות הקרניטין החופשיות. לצד הפרעות קצב ולמוות לבבי פתאומי וכן לירידת ה- GFR ואי ספיקת כליות – מדובר על היווצרותו של עומס מטבולי של המיטוכונדריה בחומצות שומן. שהוזכרו לעיל,.

 ארבע תגובות אנזימתיות הנקראות חמצון β

ספירלת חומצת השומן β- חמצון מטפלת בחומצות השומן שבמאגרי השומן בגוף ומקורן במזון. מאגרי השומן מתרכזים בתאי שומן (אדיפוציטים) בצורת מולקולות טריגליצריד, המורכבות מחד סוכר גליצרול ושלש חומצות שומן. על מנת ליצר מהן אנרגיה הגוף מבצע מספר שלבים מקדימים הכוללים את פירוק הטריגליצריד למרכיביו, ושינוע חומצות השומן החופשיות לתאי הגוף השונים. גם ניצול חומצות השומן מהמזון דורש מספר שלבים מקדימים הכוללים את אריזת הטריגליצרידים בליפופרוטאינים מיוחדים. השלב המקדים שהוזכר כוללת ארבע פעילויות אנזימיות: פירוק מאגרי השומן, צריכת חומצות שומן מהמזון וביניהם טריגליצרידים אשר מגיעים למעי הדק מפורקים על ידי סדרה של אנזימים ונספגים בדופן האפיתל של המעי. בהמשך מסלולן עוברים לזרם הדם (בצורת כילומיקרונים) ומגיעים אל התאים הנדרשים כאן הכילומיקרונים [(Chylomicrons),‏ VLDL,‏ LDL ו־HDL ה-LDL מוביל כולסטרול מהכבד אל שאר רקמות הגוף, בעוד שה-HDL מוביל כולסטרול בכיוון ההפוך – בחזרה אל הכבד.] מפורקים וחומצות השומן מועברות אל פנים התא, ברגע שנמצאים השומנים בתוך המיטוכונדריה, אצטילCoAs מושפלים ליחידות אצטיל- CoA באמצעות הסדרה הקלאסית של ארבע תגובות אנזימתיות הנקראות חמצון β [מקור] המעבר למיטוכונדריות (תחנת הכוח של התא), ותהליך החמצון מתחיל. המיטוכונדריה, כמו גם פרוקסיזומים, מכילים בתוכם את כל האנזימים הדרושים ל- FAO (הפקת האנרגיה – בארבע תגובות אנזים הנקראות חמצון β – מחומצות השומן). מיטוכונדריה הם האתר העיקרי לחמצון של חומצות שומן נטולות פלזמה או טריגליצרידים הקשורים לליפופרוטאינים [מקור] מטרת העל של התהליך הזה היא לבצע חיתוכים של מולקולות אצטיל קואנזים A על מנת לנצל אותן במעגל קרבס לצורך הפקת אנרגיה. לתהליך זה כאמור לעיל, ארבעה שלבים אשר נעזרים בארבע פעילויות אנזימתיות: acyl-CoA dehydrogenase (ACD) – מנהל את השלב התחילי והחשוב ביותר אשר קובע את קצב התהליך כולו: תהליך סילוקם של זוג המימנים מחומצת השומן ויצירת קשר כפול זמני מסוג טראנס בין פחמן האלפא לבין פחמן הבטא.

2- אֶנוֹאִיל הִידְרַטָאז – enoyl-CoA hydratase (ECH), מולקולת מים נכנסת בעזרת אנזים זה, הקשר הכפול נפתח ומתקבלת מולקולת הִידְרוֹקְסִיאָצִיל קואנזים A.

3. – בטא הידרוקסיאציל קואנזים A דהידרוגנאז A – hydroxyacyl-CoA dehydrogenase (HACD) :מצטרף למהלך ומתקבלת תרכובות המאפשרת תהליכי בניה ופירוק מטבוליט כאן הוא המטבוליט קֵטוֹאִצִיל קואנזים A. שלב החיתוך מגיע

4 – חיתוך מולקולת קואנזים A. מתרחש בתא (בתוך מולקולת הפרוק: קטואציל קואנזים A.) בעזרת האנזים תִּיאוֹלִאז – ketoacyl-CoA thiolase (KACT) – מתוך מולקולת קטואציל קואנזים A. חומצת השומן מתקצרת כאן בשני פחמנים [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4, מקור5

חומצות השומן, החיידקיים, המיטוכונדריה βחמצון ומתחמי המולטי-אנזים מראים בעיקר את שלוש הפעילויות האחרונות מבין ארבע הפעילות האנזימיות הללו. מתחם זה של חומצת שומן חיידקית β- חמצון מולטינזים (FOM) מורכב משתי יחידות α– ושתי יחידות β, היוצרות מבנה α2β2 הטרוטרמי (מבנה β-α-α-β הטרוטרמי). ניתוחים גנטיים וביוכימיים גילו כי פעילויות ה- ECH ו- HACD שוכנות בתוך יחידת ה- α, בעוד שפעילות KACT נשלטת על ידי יחידת ה-β [מקור1, מקור2, מקור3]. מתחם ה- PfFOM, המיועד להשתנות ל- HDT, נחשף בצורה ביוכימית היטב (Imamura et al, 1990). מבנה המודל המורכב נחשף לפנינו בהדרגה. למטה נראה באיור A (בחלקו העליון משמאל) את ספירלת חמצון – β- β-Oxidation -ומבנה מתחם FOM, שזה הוזכר. ב – B שבאיור זה, נראה את התכנית הקטליטית (מהלך התהליכים המטבוליים אשר מפרקים) את ספירלת חמצון β.

יחידת המשנה וארגון התחום של FOM בהשוואה לאלה של קומפלקס hTFE, וארבעת האנזימים החד-פונקציונליים, rECH, hHACD, ​​yKACT ו- zAACT. ביחידת ה- α, התחום הטרמינלי מוצג בצבע חום, המקשר הסלילית α הוא צהוב-ירוק, האמצע ירוק והסיום C הוא כחול טורקיז, ויחידת ה- β סגולה. אותו קוד צבע מופיע בהמשך בכל הדיאגרמות הבאות. כאשר שאריות קטליטיות משומרות מסומנות באמצעות אות אחת.  (C) בנוסף כל יחידת משנה נבדלת באיור למטה על ידי גוון כהה יותר (α1 ו- β1) וצבע בהיר (α2 ו- β2). שלושה ליגנדים (יונים או מולקולות המסוגלים לתרום זוג אלקטרונים), NAD + (כחול כהה), C8E5 (מגנטה בעברית דיו אדומה) ו- Ac-CoA (אדום), קשורים לכל אתר פעיל של רכיבי האנזים. (D) מוצג מבנה אסימטרי II. ההמרה של טופס I לשני מלווה בתרגומים גדולים, כפי שמראים החיצים הנראים בהמשך האיור באורכים שונים. נושא זה גם מייצר את ההבדל הגדול (24 ו 37 Å) בגדלים שסועים (ממבט על). מקור הציור בצילום מסך של מאמר עומק בשם "Structural basis for channelling mechanism of a fatty acid β-oxidation multienzyme complex" [מקור].

חלק מהפעילויות המתרחשות במסלול חמצון β תקין מזורזות על ידי אנזימים רב תכליתיים (MFE) שינויים כימיים עוקבים. לפחות בחלק מהמקרים, החיזוי של המטבוליטים יעבור ממרכז פעיל אחד למשנהו מבלי להיות מנותק מהחלבון [מקור1, מקור2, מקור3]. תקשור מצע זה מספק עיבוד יעיל של מטבוליטים ומבטיח שהם עוברים את כל השינויים הניתנים על ידי ה- MFE הספציפי.

חמצון β איור – מקור ויקיפדיה. ככל שמעמיק המחקר בולטת המסקנה לגבי שמירה על רמות גבוהות של חמצון β מיטוכונדריאלי. הוא לבדו עשוי להפחית את הצטברות ואת האחסון ההרסני של השומן שמוביל למחלה האיומה, אשר שומן זית ביחד עם קנולה יכולים לבלום אבל תופתעו גם להשמנה, ולכן השמן של לורנצו יכול לסייע גם במניעת השמנה שחימצון בתא מאחוריה. הבנה של המנגנון המולקולרי של חמצון β חשובה מבחינה בריאותית ומרתקת כל כך את המרפאים במזון כתרופה. [מקור].

חמצון של חומצות שומן חד-בלתי-רוויות (mono-unsaturated fatty acids) כגון חומצה אולאית (oleic acid) שנמצאת בשמן של לורנצו מחייב פעולה של 3,2 איזומרז trans-enoyl-CoA, מקודד על ידי DCI. (trans-enoyl-CoA isomerase, encoded by DCI). חומצות שומן רב בלתי רוויות (Polyunsaturated fatty acids) חומצות שומן רב בלתי רוויות זקוקות לאנזים עזר שני, [2,4-dienoyl CoA reductase 1 (DECR1).]. [מקור]. האנזים העיקרי האחראי על התפתחותן של חומצות השומן הארוכות הוא ELOVL1 – בהחלט פעילותו נבלמה על ידי חומצות אולאיות ואורוזיות שנמצאות ב"שמן לורנצו" אבל מנגנון זה טרם הובהר [מקור].

מצביעים כיום על acyl-CoA, כעל מקדם היווצרותם של הפגמים החימצוניים בחלבון ה- D-bifunctional (D-BP) כולל פגמים ספציפיים של הידרטאז ה- enoyl-CoA שלו ו- D רכיבי dehydrogenase -3-hydroxyacyl-CoA), וכן בפגמים של חומצת השומן הארוכה מאוד (VLCFA) -CoA העומדת בבסיס המחלה שלפנינו.

חשוב לציין בהקשר זה, אנזים חדש של חמצון בטא פרוקסיסומאלי תואר ממש לאחרונה בשם חלבון D-bifunctional עם hydrolase enoyl-CoA ו- 3-hydroxyacyl-CoA dehydrogenase. החלבון הזה מגיב בעיקר עם חומצות שומן אלפא-מתיל כמו חומצה פריסטאנית וחומצה די-ו טריהידרוקסיכולסטאנואית [מקור1].

לשם הבהרה מצביעים על  acyl-CoA, כעל מקדם היווצרות פגמים חימצוניים בחלבון ה- D-bifunctional (D-BP) (כולל פגמים ספציפיים של הידרטאז ה- enoyl-CoA שלו ו- D רכיבי dehydrogenase -3-hydroxyacyl-CoA), וכמובן בפגמים של חומצת השומן הארוכה מאוד (VLCFA) -CoA העומדת בבסיס המחלה שלפנינו X (ALD).

וגם מצביעים בהקשר זה על מחסור באלפא-מתילציל-CoA racemase, שהוזכרה לעיל,. התבוננות בפגמים אלו וסקירת ההשלכות הקליניות של הפגמים האלה מצביע כיום על כך שהליקויים באוקסילCoA אוקסידאז וב- D-BP עלולים לייצר תחלואה קשה בקרב ילדים, כולל התקפים בגיל הרך, רטינופתיה ותפקוד לקוי נוירולוגי פרוגרסיבי עם לוקודיסטרופיה בהדמיה. קשה להימלט מהמסקנה שלחמצון בטא פרוקסיזומלי פגום יש השפעות הרסניות על תפקוד התא ולה השלכות איומות על תפקוד אברי הגוף (כגון נדידה עצבית לקויה במוח, בחוט השדרה , ובלוטות יותרת הכליה), שהן חמורות ביותר [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4].

החלבון המעורב כאן, נקרא ABCD1, או לחלופין ALDP, הוא בן למשפחת הטרנספורמציות הקשורות ל- ATP ,ABC ונמצא בקרום הפרוקסיזומלי. [הסימן ההיכר הביוכימי של X-ALD ] נפגע, ופגיעתו מביאה בהמשך להצטברות המזיקה של חומצות שומן ארוכות מאוד (VLCFA)]  [מקור].

החלבון ABC פרוקסיזומלי מתחמצן, נפגע במצב התקין הוא שאחראי על הובלת VLCFAs (כ- VLCFA-CoAs) על פני ממברנות חוץ-תוך-תאיות לפרוקסיזומים. [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4, מקור5] (כאשר CoA ככל הנראה משתחרר לציטופלסמה, לפני הובלתם בפועל של חלקת חומצות השומן לפרוקסיזומים [מקור]), שם ה -FAs השומנים (הם המרכיבים העיקריים של ליפידים תאיים) מפורקים על ידי חמצון β  [מקור1, מקור2, מקור3]).

בתסמונת שלפנינו החלבון ABCD1 פגום ופוגע בתהליך ההשפלה הזה של VLCFA, וכתוצאה מכך מתרחשת הצטברות של VLCFAs (חומצת שומן ארוכת שרשרת מאוד רווי וחד בלתי רווי), במיוחד C24: 0 ו- C26: 0, בפלזמה (בדם) וברקמות

[מקור1, מקור2, מקור3, מקור4]. ההערכה של הצטברות VLCFAs אלו ממלאת תפקיד מכריע בפתוגנזה של המחלה  המקושרת ל-  X-ALD כגון דמיאלינציה דלקתית ונזק חמצוני [מקור1, מקור2, מקור3].  לכן, צמצום או מניעת הצטברות של VLCFA על ידי קידום השפלה שלהם או דיכוי הסינתזה שלהם עלול להוביל לטיפול ב- X-ALD.

מחקרם של ההורים נחשף יותר ויותר כדבר שלא יאמן הן מבחינת הדיוק שבו והן בפתרון שבו למחלה – שמן מטבח במינון מדוייק = מזון כתרופה.

ככל שעובר הזמן גדלה ההערכה ללא מומחים וללא מלומדים אלו שבאהבתם נמצאה התרופה. יצויין שהזמן מוסיף מידע עצום על תהליכי הפגיעה במעטפת השומרת על בריאותה של המערכת העצבית והולכת הפולסים החשמליים בגוף – מידע זה מאשר את המזון כתרופה הגם שלא מצליח לרדת לעומקה של פעילותו לטובת המחלימים.

שינויים לרעה בהרכב השומנים בדם מופיעים בעיקר כאשר אנו חשופים לדיאטה קטגונית רבת שומן

שינויים לרעה בהרכב השומנים בדם מופיעים בעיקר כאשר אנו חשופים לדיאטה קטגונית רבת שומן, כאשר בכוחם של שמן זית + שמן קנולה לסתור את תהליך היווצרותן של יתר חומצות ארוכות שרשרת (VLCFA) עקב מוטציות בגן ABCD1 האחראי על הובלת VLCFA בנוזל הגוף לפרוקסיזומים. בחלק מהמקרים גם הוכח שיש בכוחם של השמנים האלו למנוע את מניעת התגובות האנזימתיות הנקראות חמצון β שאף הוא חלק מהמחלה. מחלה גנטית שבחלקה גם שיקוף של תזונה שגויה וקטוגנית.

הטיפול בתערובת 4:1 (הרכב FA של שמן לורנצו) הפחית את רמת ה- SM (פוספוליפיד) עם VLCFA (חומצות שומן ארוכות שרשרת) רווי מלווה ברמה מוגברת של SM עם VLCFA חד-בלתי-רווי ומנע את התפתחותה של מחלתו.

ניתוח הקינטיקה של היווצרות המחלה העלה כי מדובר בעיכוב מעורב (ולא תחרותי) ברמה התאית, כאשר הטיפול בתערובת 4:1 (הרכב FA של שמן לורנצו) הפחית את רמת ה- SM (פוספוליפיד) עם VLCFA (חומצות שומן ארוכות שרשרת) רווי מלווה ברמה מוגברת של SM עם VLCFA חד-בלתי-רווי, ככל הנראה בשל שילוב של חומצה אירוקית במחזור ההתארכות של ה- FA {FAs הם המרכיבים העיקריים של ליפידים תאיים ומגוונים מאוד באורך השרשרת שלהם ובמידת הרוויה שלהם. כוללים את החומצה הלינוגרנית, חומצה פלמיטית (55 mCi / mmol; Moravek Biochemicals and Radiochemicals, Brea, CA); [1-14C] חומצות ארוקיות סטאריות, [1-14C] אולאיות ו- [1-14C] (55 mCi / mmol; כימיקלים אמריקאיים עם תווית רדיו); ו [2-14C] חומצות ארכידיות ו [2-14C] חומציות ביניות (55 mCi / mmol)}. 

תוצאות אלו מצביעות על כך שעיכוב של ELOVL1 עשוי להיות מנגנון בסיסי לפיו שמן לורנצו מפעיל את פעולתו

[מקור]. 

הערות: SM הוא הפוספוליפיד השני בשכיחותו בליפופרוטאינים בפלזמה [מקור] פוספוליפידים הם תרכובות המורכבות מ -1, 2-דיאצילגליצרול וגשר פוספודיאסטר המקשר בין עמוד השדרה של גליצרול לבסיסים החנקניים של כולין, אתנולמין, נגזרות האינוזיטול וגליצרול [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4]. פוספוליפידים נמצאים בשפע במוח, בעמוד השדרה ובנוזלי גוף כגון פלזמה, אך הם מופיעים בעיקר בקרומי אברון ותאים שונים, כולל מיטוכונדריה, תאי אנדותל וטסיות דם מצטברות ו / או מופעלות. [מקור1]. Sphingolipids (SM )המכילים VLCFAs הם בעלי פונקציות תאיות ייחודיות כגון התמרה של אותות מיקרו-תחום / רפסודה והישרדות תאים [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4].

מדד ה SM חשוב גם במחלות אלצהיימר ופרקינסון.

חומצות שומן (FA) מגוונות מאוד מבחינת אורך שרשרת פחמן (C) ומספר הקשרים הכפולים. FAs עם C> 20 נקראים חומצות שומן ארוכות מאוד (VLCFA). [מקור]

השמן של לורנצו, תערובת 4:1 של גליצריל טריואלט וגליצריל טריוארוקאט, אשר שימשה להפחתה מוכחת של רמת ה- VLCFA הרוויה בפלזמה של חולי X-ALD; [מקור] והעלמה, בפועל, תסמינים קשים של המחלה. במקרה של לורנצו השמן הזה האריך את חייו. מקור הצילום ויקיפדיה

שמן משנה גורלות

שילוב פשוט ומפעים של חומצות אולאית וארוצית מחלים ממחלה בה עטיפת העצבים נפגעת. מזון כתרופה כאן הוא 4 חלקים טריצרוט גליצרול  glycerol trioleate  משמן הזית, וחלק אחד טריצרוקאט גליצרול triacylglycerol, משמן קנולה שהם צורות הטריאצילגליצרול של חומצה אולאית oleic acid (שמן זית, היא חומצת שומן חד בלתי רוויה (MUFA) ) וחומצה אירוצית או אירוקית  erucic acid היא אומגה 9 חד בלתי-רוויה, משמן לפתית (20 עד 54%) ובחרדל היא נמצאת במינון של -42% בשמן חרדל [מקור1, מקור2, מקור3] אשר מוכנים משמן זית ושמן קנולה או לפתית (חרדל) התגבר על מסלולים גנטיים חורצי גורלות. שמן קנולה כידוע הוא שמן מאוד נפוץ במטבח הישראלי והוא מיוצר מזרעי צמח הלפתית. הקנולה עשיר בחומצת שומן אלפא לינולנית – חומצת שומן חיונית (כלומר, הגוף אינו יכול לייצר אותה בעצמו) ממנה הגוף מייצר בעצמו את האומגה 3. היא חלק ממהלך משנה גורל ופקודת גנים למחלה.

בלימה מופלאה של פקודת מחלה גורלית ומתן חיים ובריאות למאות ילדים לצד תקווה ואופק חדש לחולים במחלות דומות כגון אלצהיימר ופרקינסון.

אין דיווחים על פגיעה באנשים מצריכה תזונתית של חומצה אירואית (שמן קנולה) [מקור]. כמות ממוצע של כ- 500 מ"ג חומצה אירואית (שמן קנולה נחשבת בטוחה למבוגרים. [מקור].

ככלל כדאי להעדיף שמן זית או שמן קנולה על חמאה כממרח או שמן לטיגון

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  


  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  שעורה ופעולות נוגדות דלקת כולל עיכוב גורם נמק גידול אלפא – Tumor necrosis factor alpha.

  If you have any questions left –

  I'd be happy to answer any questions.

  For a direct application form to Yaron Margolin – please click here

  Recent Articles

  מאמרים אחרונים

  מבוא לפסיכותרפיה מכלולית והוליסטית

  הפסיכולוגיה הטיפולית וההוליסטית – תולדות הפסיכותרפיה

  מגילת רות האלמנה שיצאה ממרחב הנוחות

  יש פתרון כולל לבעיות הקשורות לדימוי עצמי, חוסר בטחון וערך עצמי נמוך – דופמין

  חרדה

  מעגל המוזר – התפתחות ה"אני" בשנה התשיעית לחייו

  איך מורידים לחץ וחרדות באופן טבעי? התמודדות עם סטרס ולחץ נפשי

  טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

  למה אני לא מצליח להתמיד – והסוכר

  גמישות היא מצב נפשי – אתגר בזרימה ושינוי –  אני מבקש להתגמש

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  איך לצאת ממצבי תקיעות בחיים – שיטת שלוש השאלות בגובה העיניים

  נמאס לי מהחיים מה עושים

  על היכולת להשתקם, לקום מאבק הדרך ומכאב הפרידה

  ריגוש רעיוני או התקווה והדופמין – יחשפו בפניך כל הסודות שבהתמכרות שבהמתנה – ריגוש, המתנה, תקוה ודופמין – המאמר כאן.

  מסלול ההתפתחות הנורמטיבי בחיי אדם ודמימותיו בטבלה – סדרת מאמרים.

  שלושת המיצים

  לחלק הראשון הבצל והפלפלים

  לחלק השני – החסה

  לחלק השלישי – תפוח אדמה והבוטיראט

  לחלק הרביעי – הכוסמת המופלאה

  לחלק החמישי – נבטי הברוקולי וחלבון הנעורים

  לחלק השישי – שיבולת השועל והבטא קלגן

   לחלק השביעי – על האצות והפוקוקסנטין

  עשרת המזונות הבריאים ביותר לחולי כלייה. 1 

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  הערכות שונות במדידת אשלגן בפלזמה שוללות לפעמים שלא בצדק יתר אשלגן בה – היפרקלמיה פסאודו היפרקלמיה – Hyperkalemia

  מדד חדש לבריאותך – ביטול האסרוסקלרוזים

  אי ספיקת כליות – טיפול ללא תרופות

  אוראה – למה האוראה מוגברת ומופחת בדם Urea

  הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

  להוריד קריאטינין, אוריאה ולהחלים ללא תרופות מאי ספיקת כליות

  וירוס הקורונה וגרון יבש

  -אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

  אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

  התרופות והרע – ויטמין D3

  על בדיקות הדם

  אנמיה למה חסר לי ברזל?

  רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

  להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

  רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

  שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

  עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

  ויטמין השמש ויטמין D-

  התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

  רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

  מזונות גבריים ובטן שטוחה

  שלושת המיצים

  על לחם חוקם של עסקים – מה באמת חשוב לדעת בכדי להצליח (פרק א')

  טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  על לחם חוקם של העסקים

  למה אני לא מצליח להתמודד

  מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קריירה מזהירה.

  סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

  כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

  כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  אי ספיקת כליות – צום חלבונים

  צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

  אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

  אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

  אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

  "אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

  ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

  פרק ב'

  פרק ג'

  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  נשלח ב כללי
  4 comments on “מזון כתרופה – שמן זית ושמן קנולה או חרדל הצילו מאות ילדים בעולם.
  1. vorbelutrioperbir הגיב:

   My brother recommended I might like this website. He was totally right. This publish truly made my day. You cann't consider simply how a lot time I had spent for this information! Thanks!

  2. Playslot77 הגיב:

   I was looking at some of your articles on this website and I conceive this web site is rattling informative ! Keep putting up.

  3. Betwing88 הגיב:

   That is the right weblog for anybody who wants to seek out out about this topic. You notice so much its virtually exhausting to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply great!

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *