שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

שחיקת סחוס, דלקת מפרקים – למה לסבול? שיקום סחוס פגוע והפחתת כאב משמעותית באמצעות טיפול פשוט, טבעי ומדויק, ללא ניתוח, וללא תרופות – רוצה לדעת כיצד לפתור את הבעיה אחת ולתמיד – כנס למאמר של ירון מרגולין

הרקולס וליקאס – אנטוניו קאנובה, 1795 -1815 מוצג בגלריה הלאומית לאמנות מודרנית ברומא. הגיבור מופיע ברגע של מתח שרירי מרבי, נוכח הנער האומלל, ליקאס, אשר לשווא מתנגד, נצמד למזבח שמאחורי הרקולס ועור האריה נשמט לרגליו. במיתולוגיה היוונית, Lichas ליקאס (la lakks: Λίχας). היה משרתו של הרקולס.

– ‬התדרדרות הסחוס המפרקיאוסטאוארטריטיס.

מחלה ניוונית של הסחוס המפרקי קלה לטיפול – הסחוס הוא זה שנמצא ומרפד את אזור המגע בין עצמות המפרק. יש והנפגע הוא המעטה הסינובי-שקית שעוטפת את המפרק ומפרישה אליו נוזל סיכה. כאשר הבעיה בעצמות המפרק מתייחסים לדלדול עצם והפתרון תזונה ותרגילים לצד לחיצות החלמה שמאפשרות לבונה עצם להגיע ליעד המתנוון. ככלל, מחלה ניוונית היא בעיה של אבדן גמישות הן של שרירי האזור שלוחצים, צובטים וסוגרים את המרחב בו הם נמצאים ומונעים מחומרי ההזנה והבניה להגיע למקום הכואב ולהחלים אותו. וזאת משום ששרירי האזור עברו כיווץ שלא משתחרר והיה לכיווץ שרירים כרוני גם העורקים מצופים שרירים גם הם מתכווצים וכאשר השרירים של העורקים וצינורות הלימפה או הניקוז שעוברים באזור מכווצים ומסרבים להשתחרר אנו מדברים  על אבדן גמישות העורקים – נושא חשוב מאוד, כתבתי עליו בהרחבה במאמר שהקישור אליו נמצא כאן  אני מזמין אותך לקרוא וללמוד על נושא זה כל מה שבאמת חשוב. ועל כיווץ שרירים כרוניים הוא יסוד התמחותי אני מזמין אותך לקרוא  כאן.

באופן שגרתי, ניתן לחלק את הטיפולים המקובלים במחלה של סחוסים לשני סוגים – מתן תרופות נגד כאבים המלווים את המחלה, או שיפור התפריט ומתן תוספי מזון עם יכולת לשיכוך כאבים וכאלה שמהווים חומר גלם לתיקון ולבנייה מחדש, עד כמה שניתן, של הסחוסים שנפגעו. הווה אומר;טיפול טבעי ללא תרופות ותופעות לוואי קשות. 

פוליקליטוס 'דוריאפורוס, דוגמה מוקדמת של חזיתיות עוצמתית מכונה: קלאסית, classical contrapposto.
Polykleitos' Doryphoros – העתק רומי, של פסל יווני קדום, מוצג בנאפולי,
צורת עמידה על שתי רגליים במשקל מלא עליהן, שמקנה לגוף נראות דינמית – לחץ מתמיד כזה נחשב כאחד מגורמי שחיקת הסחוס אצל ספורטאים. 
הטיפול בדלקת פרקים והתדרדרות הסחוס המפרקי דורש לדעת רופאים וחולים רבים נטילת תרופות – שימוש רחב בתרופות הללו, מביא להקלה בכאב של החולים עקב דלקות בפרקים וזה נהדר. לעיתים תכופות הכאבים גדולים, נוצר עיוות במפרק התנועה מוגבלת והאדם הופך לכאורה לנכה. רוצים לדעת למה האדם נעשה נכה בגלל התרופות האלו – תמשיכו לקרא.

הטיפול בדלקת פרקים והתדרדרות הסחוס המפרקי דורש לדעת רופאים וחולים רבים נטילת תרופות – שימוש רחב בתרופות הללו, מביא להקלה בכאב של החולים עקב דלקות בפרקים וזה נהדר. לעתים תכופות הכאבים גדולים, נוצר עיוות במפרק התנועה מוגבלת והאדם הופך לכאורה לנכה. רוצים לדעת למה – תמשיכו לקרוא.

האריה שמתגבר על הנחש – אנטואן לואי בארי ( 1796 – 1875) אריה שנלחם נגד נחש – Antoine Louis Barye – " A bronze Lion killing a .snake" לואי בארי היה פסל צרפתי גדול שנמנה על חבריו הקרובים של הצייר האגדי דלקרואה והפך לדמות מוכרת בגן החיות ובגנים הבוטניים שבהם פגש את חברו אז'ן דלקרואה, ושיתף אייתו את התשוקה לחיות הבר. מ 1827 עד 1833, האמנים עבדו יחד, והגיעו להישגים מרשימים ביותר, שכללו ידע ויכולת חסרת תקדים בכל הנוגע לאנטומיה של חיות הבר, ובמיוחד ממשפחת החתולים.
דגם הגבס של האריה והנחש הוצג בסלון של
1833 בפריז, נקשר בתקופה זו והצלחתו הייתה מידית. לואי-פיליפ הזמין גרסה מברונזה, שזכה לשבחים על ידי המבקרים (1836). "מר בארי הוא הראשון שהעז להראות אריה". הפסל המדהים הונח תחילה בחזית גני הטילרי, ושמו של בארי נישא מיד בפי כול. הוא עשה גרסה קטנה יותר בשנת 1838, הפיק ומכר לאורך הקריירה שלו מספר העתקים. צילמתי את הפסל הזה בגלריה הלאומית בפראג. כיום האריה – Lion Against Snake מוצג גם בפריז בלובר (Louvre). צילם ירון מרגולין.

התרופות והרע – ככלל התרופות טובות ואלו בפרט הן ברכת שמיים ממש. הבעיה בנזק שהן יכולות לגרום למשתמש בהן – חורים בצינורות העיכול שהתרופות האלו לכאורה מייצרות – נוגדי הדלקת לא סטרואידים NSAID הם הכי גרועים כנראה בשל יעילותם בניקוב וחירור הצנרת – יותר ויותר מחקרים מציגים ניקוב שגורם נזילות וכשהנוזל הוא דם זה מסוכן מאוד. כי, הניסיון מלמד, שמתים מזה. הקבוצה הזו כוללת את: איבופרופן (אדקס, אדוויל, ארטופן, איבופן, נורופן, איבולב), אינדומתאצין (אינדוקוליר, אינדומר, אינדוטרד, אינדוביס), אספירין, דיקלופאנק (אביטרן, בטארן, וולטרן) נאפרוקסן (נפרוקסי, נרוסין, נקסין, פרינט) פירוקסיקאם (אקסיפן, פלדן), נימסוליד (מסוליד) ואתודולאק (אתופאן) התרופות הללו טובות והרע בהן קטן אבל הורג. תתעודדו, החורים ברוב המקרים ממש קטנים, אבל הם והכיבים בקיבה וגם דימום דרכי העיכול העליונות מאותה סיבה – ממיתים אבל לא את כולם. 16.000 מקרי מוות נרשמו בגלל תופעה זו (דימום בגלל תרופות בדרכי העיכול העליונות) בשנה בארה"ב, אבל המתים לא סבלו מכאבי המפרקים והרופאים לא הועמדו לדין, גם מייצרי התרופות לא נשפטו (כמובן). כשמספר המתים גדל, ברבות השנים, והחשש מתביעה, לכאורה גדל, החלו לייצר תרופות של נוגדי הדלקת הלא סטרואידיים, שהורגות פחות וגם מתפקדות אחרת בגוף. התרופות רפרוקוסיב (ויוקס) וסלקוסיב (סלברה) הן הבשורה החדשה, למרבה הצער, תופעת הפציעות והנקבים של צנרת המעיים, כולל דימום מהצנרת העליונה ממשיכה גם כאן, אבל פחות. לא מצאתי את מדד מקרי המוות של הנקבים שהתרופות הללו יוצרים במעיים ובדרכי העיכול העליונות.

נושא הפרחים – דייגו ריווירה. 1935, Diego Rivera Cargador de Flores: The Flower Carrier.

גלוקוז אמין סולפאט -Glucosamine  (רגל כרושה, פרשוטו, גבינת גרווייר, מנצ'גו כבשים, איבריקו גוודמור ספרדי, גאודה מיושנת, ומאסדם גם ברי, גורגונזולה, וקממבר) הוא סוכר שמקנה לסחוס את גמישותו. למעשה הגלוקוז אמין סולפאט מהווה אבן בניין של פרוטאוגליקנים – המולקולות שמקנות לסחוס את גמישותו. (יש להם תפקיד גם בקישור למולקולות טעונות חיובית (כגון נתרן, סידן ואשלגן) ולמים גם לפרוטאוגליקן – ליבה חלבונית המחוברת לשרשרת פחמימנית אחת או יותר של גליקוזאמינוגליקן. והיכולת הספציפית של כל פרוטאוגליקנן נגזרת מאופי החלבון הזה ושרשרת הפחמימנית שמלווה אותו) המיוחד בגלוקוז אמין זה, שהוא מסייע לבניה מחדש של הסחוס הפגוע. כלומר הבעיה לפחות אחת הבעיות המרכזיות, העדרו, בגלל אורך חיים שהייתה בו לכאורה הזנחה בתחזוקת הסחוסים (תזונה שגויה) שיכולה להשתנות ולקבל מענה בטיפול נכון שכולל שינוי תזונה

בננה, אבוקדו, אגוזים (למעט מקשיו) יינות וחומץ, בירה, ירקות מותססים, פירות יער, תפוזים ופרי הדר (לגבי לימון ישנה מחלוקת), שמרי בירה, ורוטב סויה, פטריות, פרשוטו, דג מלוח, דגים ובשרים מעושנים או מיושנים במלח קדרות בשר בבישול ארוך, ככלל האמינים הינם חומרים טבעיים שנוצרים מפירוק של חלבון לאורך זמן או בבישול ארוך כברגל כרושה. הם נמצאים גם בשוקולד, גבינות מיושנות: גרויאר, גורגונסולה, ברי, קממבר –

פגיעה בברך הפנימית (M, מדיאלית) – דלקת המפרקים הניוונית – ניתנת להחלמה בצורה פשוטה וטבעית ביותר. ללא תרופות. טיפול טבעי, מהיר, יעיל, ומדויק ביותר. באופן שגרתי, ניתן לחלק את הטיפולים המקובלים במחלה זו לשני סוגים – מתן תרופות נגד כאבים המלווים את המחלה, או שיפור התפריט ומתן תוספי מזון עם יכולת לשיכוך כאבים וכאלה שמהווים חומר גלם לתיקון ולבנייה מחדש, עד כמה שניתן, של הסחוסים שנפגעו. הבעיה עם התרופות שהן מקלות על הכאבים אבל הורסות את צינורות מערכת העיכול (העליונה) הניסיון מלמד שמתים מזה.

הנוזלים הבין-רקמתיים המקיפים כל תא, חייבים להיות מעט בסיסיים (אלקליניים) כדי לסתור חומצה שמקורה במזון עם חומציות יתר, אבל החומצה היא  גם תוצר לוואי טבעי של תזונה (חילוף חומרים) שמתבצעת בתוך התא "תזונה תאית" גם היא בהעדר ניקוז (בגלל כיווצי שרירים כרוניים ודמימות) מהווה בסיס למחלות ניווניות כגון התדרדרות הסחוס המפרקי, עליה במדד לחץ הדם, כניסה של נוזלים לריאות, שווץ מוחי, אנמיה, ואבדן גמישות העורקים. ללא ניקוי וטיהור הנוזלים הבין-רקמתיים מה יועיל לך הניתוח או הטיפול התרופתי/ביולוגי?

טינטורטו – סנט ג'ורג' המושיע – קטע, מוצג בלונדון, בגלריה הלאומית. צילם ירון מרגולין.
בבואנו לטפל בחידוש  תיקון ובנייה מחדש של הסחוס, יש לדעת שאין אספקת דם לסחוס, ולכן חומרי המזון שמגיעים אליו זקוקים לנקיונם של הנוזלים הבין-רקמתיים ולאיזונם בכל הקשור במאזן חומצה ובסיס אחד מתנאי ההחלמה שמירה על  (הומאוסטאזיס) ערך pH שווה ל-7.4. חומרי המזון עוברים אל התאים של רקמת הסחוס בדיפוזיה דרך מסב הסחוס (perichondrium), רקמת חיבור שמקיפה אותו ואחראית על הזנתו. במפרקים הנוזל הסינוביאלי הוא המזין את הסחוס והוא חייב להיות בלתי רעיל ומאוזן מבחינת ערכי ה pH. גם עצבים אין ברקמת הסחוס, אלא במסב הסחוס, והנשימה בו היא אל-אווירנית. בתאי הסחוס גליקוגן רב, הדרוש כמאגר סוכרים בשל הנשימה האל-אווירנית ובשל הפרוטאוגליקנים, אשר כאמור לעיל גלוקוז אמין סולפאט הוא מאבני הבניין שלו. רוצה לדעת עוד קרא את המאמר של ירון מרגולין – גם יש לאכול ג'לטין 3 פעמים בשבוע – אז כדאי לך.

בבואנו לטפל בחידוש  תיקון ובנייה מחדש של הסחוס, נושא זה רב חשיבות כי לסחוס אין אספקת דם, ולכן חומרי המזון שמגיעים אליו זקוקים לנקיונם של הנוזלים הבין-רקמתיים ולאזונם בכל הקשור במאזן חומצה ובסיס לכן, יש לשאוף אל הרצוי (הומאוסטאזיס) כלומר לערך pH שווה ל-7.4. חומרי המזון עוברים אל התאים של רקמת הסחוס בדיפוזיה דרך מסב הסחוס (perichondrium), רקמת חיבור שמקיפה אותו ואחראית על הזנתו. במפרקים, הנוזל הסינוביאלי הוא המזין את הסחוס והוא חייב להיות בלתי רעיל ומאוזן מבחינת ערכי הpH. גם עצבים – אין ברקמת הסחוס, אלא במסב הסחוס, והנשימה בו היא אל-אווירנית – אנאירובית. בתאי הסחוס גליקוגן רב, תוצר של פרוק סוכר – הדרוש כמאגר סוכרים בשל הנשימה האל-אווירנית ובשל הפרוטאוגליקנים, אשר כאמור לעיל גלוקוז אמין סולפאט הוא מאבני הבניין שלו.

פאולו ורונסה – פגאסוס ואנדרומדה veronese perseus and andromeda

שרירים מכווצים סביב הברך, פעמים רבות כתגובה על עודף סוכר, עודף נתרן ותרופות להפחתת לחץ דם, כולסטרול, גלוקוז וקריאטינין. פעמים אחרות הכיווץ באזור הברך נובע מענינים נפשיים: מצוקה, תחושת הזנחה, ואבדן תחושת השייכות, או הפחתה בתחושת הביטחון. על נושא זה, פרסמתי מספר מאמרים, רוצה לקרא עוד – כאן וכאן. נפוצים למשל, כיווצים כאלו בחלק הפנימי של הברך, הם מחמירים את המצב גם משפיעים על מצב הרוח, יודגש כאן הם מונעים פיזית, חוסמים ממזון "טוב" להגיע ולסתור את החומציות באזור הנדרש, מנוגדי החימצוןהחיילים ששומרים – האנטי אוקסידנטים לאפשר בנייה ותיקון של  רקמת החיבור והסחוס, בנוסף חסימת חומרי בניין נדרשים כגון: גלוקוז אמין סולפאט שנזכר לעיל, איך יעבור לאזור החסום וויטמין D3, סיליקה וגם גליקוגן – פולימר מרכיב חשוב לבניית הרקמה הסחוסית ומקורו בסוכר. פירוק הגליקוגן לא צורך חמצן ולכן הוא משמש בתנאים האלו שבהם תהליך הפירוק אנארובי. יש לזכור שהתאים חיים ומפרישים פסולת וגם היא צריכה לעבור ולצאת משם. כאשר היציאה חסומה הפסולת שנערמת מהווה זרז לדלקת

על ההשפעות הנפשיות שמקשות על הברך, מכווצות את שריריה ומביאות להתדרדרותה עקב כיווץ שרירים כרוניים. בהחלט דורש טיפול בלחיצות ההחלמה עליהן פרסמתי כאן וכאן, כדי לשחרר אותם. אני מזמין אותך לקרוא על כך שם עוד כאן וכאן. המאמר על טיפול טבעי ופשוט בברךכאן.

אטלס על חזית הארמון של לינדרהוף – הטירה היחידה מבין שלוש הטירות אשר נבנו על ידי לודוויג השני אשר שימשה אותו למגורים לפרק זמן ממושך.הארמון נמצא בעיירה לינדרהוף, והוא הרבה פחות מתוייר ומפואר מטירת נוישוונשטיין
לפי האגדה, הטיטן אטלס נשא על כתפו את כיפת הרקיע, ולא את הארץ, כעונש על שהשתתף במלחמת הטיטנים נגד האלים האולימפיים. (מקורו של דימוי אטלס כנושא כדור הארץ במנהגו של הקרטוגרף ההולנדי המהולל גררדוס מרקטור, 1512 – 1594, לעטר את ספרי המפות שלו בתמונת הטיטן אטלס עם כדה"א על שכמו; אלה היו האטלסים הראשונים)
מי שסובל משחיקת סחוס, לא מסוגל להרים אפילו את עצמו – למה לסבול? שיקום סחוס פגוע והפחתת כאב משמעותית באמצעות טיפול פשוט, טבעי ומדויק, ללא ניתוח, וללא תרופות. מוזמנים לקרא כיצד להחלים משיחקה או פגיעה בסחוסים ללא תרופות – ירון מרגולין.

תזונה שגויה, המלצות רפואיות חסרות ותרופות מרוקנות ויטמינים ומינרלים שמאפשרים לבנות את הסחוס מחריפות את הבעיה. (רוצה לדעת עוד על התרופות המרוקנותכאן המאמר הראשון בסדרת מאמרי בנושא זה – אני מזמין אותך לקרא וללמוד עוד – כאן).

ברור לחלוטין שאפשר להחלים סחוסים ולא צריך ניתוח. גלוקוז אמין -Glucosamine ועוד מספר חומרים טבעיים בם ידובר מייד, דרושים לבנייה, תחזוקה וריפוי של סחוסים פגועים, אך הם לא יעזרו במידה ולמטופל מעברי הזנה חסומים, מה שתרגילי גמישות מאפשרים ולחיצות ההחלמה משחררות – וחסרים, כגון ויטמין D3 ו-Silica ואפילו כונדרויטין, הוא שנותן לסחוס את היכולת להתנגד לדחיסה. ו2-3 תפוחי אדמה ליום או פסטה ו2 פרוסות לחם מלא. כשמדברים על ויטמין די מדברים רק על ויטמין D3. למעלה – מיכאלאנג'לו, קטע, מתוך המבול, קפלה סיסטינית, רומא.

ברור לחלוטין שאפשר להחלים סחוסים ולא צריך ניתוח.

גלוקוז אמין -Glucosamine ועוד מספר חומרים טבעיים בם ידובר מייד, דרושים לבנייה, תחזוקה וריפוי של סחוסים פגועים, אך הם לא יעזרו במידה ולמטופל מעברי הזנה חסומים, מה שתרגילי גמישות מאפשרים ולחיצות ההחלמה משחררות – וחסרים, כגון ויטמין D3 ו-Silica ואפילו כונדרויטין, הוא שנותן לסחוס את היכולת להתנגד לדחיסה. ו2-3 תפוחי אדמה ליום או פסטה ו2 פרוסות לחם מלא. כשמדברים על ויטמין די מדברים רק על ויטמין D3 (והמינון המומלץ 800 מ"ג לא יותר)

זריחת השמש, או עליתה של השמש מאת פרנסואה בושה. Francois Boucherבושה הוכיח את כישרונותיו והתקדם מהר מאוד, וב-1723 זכה בפרס רומא. ב-1727 נסע לרומא, שם התחקה אחרי ציוריהם של רפאל ומיכלאנג'לו, אך התרשם בעיקר מציוריו של ג'ובאני בטיסטה טייפולו שעבד באיטליה באותה תקופה. ב-1731 שב לפריז, וב- 1733 נשא לאישה את ז'אן בוסו, ששימשה כמודל בסטודיו שלו. הוא היה בן חסותה של מאדאם דה פומפדור, מאהבתו ויועצתו הראשית של המלך לואי החמישה עשר, שנודעה כפטרונית האמנות של תקופתה, ובמיוחד של סגנון הרוקוקו אשר בושה היה אחד ממייצגיו הבולטים. צייר גדול. הגדרת השמש מ- 1752 . הציור נוצר עבור מאדאם דה פומפדור.

חלבון מעולם החי – כונדרויטין הוא גליקוזאמינוגליקן (GAG) הקשור לקבוצת סולפט. מורכב מרצף חוזר של סוכרים (אצטילגלוקוזאמין וחומצה גלוקורונית) ואפשר לספק אותו רק מצריכת חלבון מהחי או כתוסף תזונה עשוי מקליפות פירות ים.
למעלה משני עשורים מתקיים דיון אודות יעילות התוסף הזה לריפוי או הקלת כאבי דלקת פרקים, אם רצונך להשתתף בו במקום לצרוך מנת ג'ל פירות יער (ביתי) או צדפות, קלמרי ושרימפס 3 פעמים בשבוע או מעדן רגל קרושה שעשוי מעצמות פרה ויעילותו רבה, התוסף ההוא ימצא לך באחד מדוכני המכירה של התוספים. 

תזונה תאית – שורש הבעיה נמצא בתזונה הכי פנימית, לא בקיבה, בתא עצמו – תזונה תאית שהוזכרה לעיל, ויטמין D3, ויטמין C, ויטמין E, ויטמין B3 (סוג של מינרל) ו 4-6 פרוסות לחם מלא עם שיפון ואפילו שבולת שועל – כולם מסופקים גמישות למעברים, חלקם פותחים אותם מבפנים ומסייעים ללחיצות ההחלמה שפועלות עליהם מבחוץ ולתאי המפרקים להיבנות מחדש, חלקם מזינים ומאפשרים בנייה ותיקון נזקים וניקוי הדלקת שהצטברה.

כף שמן זית כתית – מעולה ליום. שמן הזית מכיל שומנים אנטי דלקתיים רבים שנספגים במערכות השונות של הגוף ומסייעים לטפל בין היתר בדלקות שונות כמו דלקות אוזניים, דלקות פרקים ומגמישים את עורקי הדם הם מאזנים גם את הנפש שלנו ומפחיתים לחץ דם וסטרס. השתמשו בשמן זית בכבישה קרה, אני אוהב את הברנע העדין של ה-Ptora הוא מגמיש את העורקים ומרחיב את הנשמה גם שמן הזית של קיבוץ גזר מדהים, רצוי ליטול שמן זית על בטן ריקה ורק כף אחת – בבקר. שמן זית טוב הוא בדרגת חמיצות-0.5 ומטה גם לסלט ובטיגון. שמן הזית פתורה הוא שמן הזית מבית הבד 'שמנא', הוא מלא מרוכז ועשיר יותר בנוגדי חימצון טבעיים.

מעטים יודעים שתזונה נכונה, בסיסית ומחלימה דורשת הימנעות מתזונה חמוצנית. אני חושב שעליך להתרחק מצריכת מזונות שמעלים את חומציות הגוף, לפתוח את הבקר עם כף שמן זית מאיכות טובה, רבע שעה אחר כך ללגום כוס מיים עם כף חומץ תפוחים לאזן חומציות (מהלילה) ולתרגל, כרקדן גמישות. תרגילי גמישות בסיסיים הן מרשם לאריכות ימים, מעט הליכה ולחיצות ההחלמה מקלים גם במצבי מתח נפשי ומאפשרים שינה טובה יותר וענוגה.

אורך החיים של תאי סחוס (כונדרוציטים) 2-4 שנים, כך שכדאי להשקיע בשיקומם מאמץ גם אם העצלנות בנשמתך – התועלת רבה ומאריכת חיים, מגדילה משמעותית את איכותם.

האפונה היא פרי – היא מכילה חלבון מעולה – החלבון בה עשיר בכל 9 חומצות האמינו, בהן גם כאלה שמסייעות לגוף להתאושש לאחר מאמץ גופני ולחדש את הסחוס שנשחק. ב-100 גרם אפונה יש כ-5.4 גר' חלבון ולמבקשים להרזות – היא מכילה רק 81 קלוריות ל100 גרם. האפונה מונעת סרטן, וסוכרת, הודות לכמות גדולה של סיבים תזונתיים שנמצאים בה. היא מסייעת למנוע סוכרת מסוג 2 גם באופן עקיף, בעזרת נוגדי החימצון שבה כמו הפוליפנול. והויטמינים והמינרלים שקיימים באפונה היא נלחמת במחלת הזיכרון – אלצהיימר, בדלקת פרקים,חידוש סחוסים, ברונכיטיס, אוטאופורוזיס., ואי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית).
אני ממליץ לך לצרוך בצום חיי כ- 100 גרם אפונה כל יום.

אפונה וטמפה – הם מקורותיו של המושיע: גלוקוז אמין – מורכבים ממגלוקוז ואמין בעזרתם הגוף מסנטז (מייצר אותו) באופן טבעי. ללא ספק הגוף חייב אותו.

כדאי לדעתהתדרדרות הסחוס המפרקי – נעצרת פעמים רבות נוכח שימוש בגלוקוז אמין סולפאט – ויותר מכך, כבר במחקר שנעשה ב1999 נצפתה בנייה מחודשת של חלקי הסכוס במפרק שנשחק. הכאב פחת אבל, אם בנוסף האדם ניזון מ- 4 כפות אפונה מושרת ואפילו מונבטת, אפונה חייה, כלומר לא מבושלת. 4 כפות ליום כתוספת לסלט היא הכמות המומלצת, ולא להוסיף חלבון – לא מהחי ולא מהצומח במשך 21 ימים, וגם 3 פרוסות לחם חיטה מלאה עם שיפון או תוסף גלוקוז-אמין סולפאט (סולפט הוא מלח של חומצה גופרתית. יון הסולפט נושא מטען שלילי) לצד 3 – 2 מנות סלט ליום, 4 – 6 פרוסות לחם מחיטה מלאה עם שיפון והפחתת חלבון ל25 גרם בלבד ליום. חשוב לדעת – מאגרי הגליקוגן נשארים ריקים, נוכח צום פחמימות. כאשר החולה ניזון מתזונה מחלימה, המחלה בדרך כלל נעלמת ואין צורך בניתוח, סבל מיותר וכאב יעלם די מהר, תחילה הוא יופחת.
האפונה מכילה את כל חומצות האמינו והגוף לוקח ממנה מה שנדרש לבניית הסחוסים מחדש כך שבעזרת לחיצות ההחלמה ותרגילי גמישות המחלה נעלמת.

טמפה – כל כך פשוט להכין טמפה – מתכון לטמפה – כאן.

טמפה (témpé) הוא מאכל נוסף מרפה סחוסים. מאכל אינדונזי העשוי פולי סויה שעברו התססה. הטמפה מבוסס על פולי סויה שלמים ועל כן מכיל כמות רבה של סיבים תזונתיים וחלבון. חלבון הטמפה מכיל את כל חומצות האמינו החיוניות גם כאן הגוף מייצר ממנו גלוקוז אמין על פי צרכיו.
הכנת טמפה
להכנת טמפה שוברים תחילה את פולי הסויה, משרים אותם במים עד שהם מתרככים, ומבשלים אותם. אחרי הבישול מסננים את המים ומוסיפים להם נבגים של פטריה בשם Rhizopus oligospours. על התוצר לשהות כעשרים וארבע שעות באינקובטור ליצור טמפה, שם בטמפרטורה של כשלושים מעלות,  הפטריה גדלה. היא צומחת על פני פולי הסויה וקושרת אותם יחד לבלוק אחד, נוצר גוש. אם אין בידך להכין טמפה גם הנאטו מצוין להחלמת הסחוסים – הקישור כאן.

Sleeping Endymion by Nicolas Guy Brenet

לעצלנים או נפגעי תרבות הנוחות של תקופתנו, ההמלצה ליטול גלוקוז-אמין סולפאט כתוסף מזון 1500 – 2000 מ"ג בדרך כלל כך הם זוכים בשיפור משמעותי של מצבם. לזרוז הפחתת הכאב יש לשמור על תזונה מגמישת עורקים שכוללת גם תוסף של זרעי ענבים, ברוקולי, כרוב וכף כרוב כבוש (ביתי, אין הנחה לנפגעי תרבות הנוחות) לצד כפית קצח ליום וכוס מיץ ירוק (½ ליטר) עם 5 – 3 גזרים ליום. אני ממליץ לך להקפיד על תפריט מסוג צום חי – הקישור אליו כאן במשך 21 ימים ולאחר מכן להתייעץ איתי כדי להתאים תפריט המשך בכדי שההחלמה שלך תצליח – הקישור אלי נמצא למטה – אשמח לעזור לך. 

Time Orders Old Age To Destroy Beauty- הגיל עושה את שלו ומוחק את היופי לכן אין צורך שהתרופות יקדימו אותו ויהרסו את יופיינו – הוסיפו אבוקדו, קצת תירס וכרוב כבוש ושמרו על בריאותכם, אם אתם נוטלים תרופות שמרוקנות את מאגרי הויטמינים והמינרלים – ציור של Pompeo Girolamo Batoni

צום חי – התזונה שאמורה לספק את הדרוש לאדם עם כמה שפחות חומרים מיותרים, מורכבת בעיקר ממזון שרובו או כולו צמחי, אורגני, מלא ועם אחוז גבוה של מזון לא מבושל. עם תפריט כזה, חשוב לקחת תוספי ויטמין B12‏ (Vitamin B12 מתילקובלאמין), אצות ים כספקיות יוד (Iodine) ומינרלים (Minerals) נוספים מן הים ומנת פירות ים 3 פעמים בשבוע. יש לצרוך אגוז ברזיל 1 ביום כספק ה- Selenium, (בהפרזה, חומר זה רעיל). יש לצרוך שמנים שהוזכרו על הבקר וכתוסף לסלט. חשוב לשתות מים ללא Fluoride וללא כלור (Chlorine) ולהשתזף בשמש באופן מבוקר, כדי לספק ויטמין D3.
יודגש – התפריט של מזון שכולו או רובו לא מבושל כולל רגל כרושה (מבושלת) ג'לטין (מחומם) – לתיקון הסחוס, אבל רוב רובו של התפריט מורכב ממזון לא מבושל, לא אפוי ולא קלוי, צום חי, רו פוד, כולל מיצים טבעיים סחוטים מירקות מביריאים ושומרים על בריאותך. כאן המאמר שלי על 3 מיצי החובה – כאן. אכילת מזון לא מבושל מאפשרת לגוף לעכל טוב יותר חלבונים (למשל אפונה, עדשים וסויה) בדרך זו יכול כל אדם להוריד את רוב צריכת החלבון שעודפיה פוגעים בכליות, וזאת מבלי לסבול רעב. 00, כשהוא בנוי נכון ומותאם לבעיה שלך מספק לגוף יותר ויטמינים ויותר מינרלים בסיסיים (Alkaline minerals) שמחלימים אותך.

מאמרי אילוף הכליות הסוררות – כאן.

אני מזמין אותך לאתר החדש שלי – לחיצות ההחלמה

למאמר על כיווץ שרירים כרונייםכאן.

תפריט מחלים – המשך במאמר "אי ספיקת כליות – להתענג על מזון – דיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע" – כאן

למאמר – אי ספיקת כליות – צום חלבונים – מיועד למי שהGFR שלו נמצא על 30 ומתחת לו.

למאמר "סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

למאמר הראשון בסדרה על התרופות הטובות והרע – לחץ דם – והתרופות המרוקנות – כאן
למאמר השני  בסדרה זו – B12 – והסיבוכים שאפשר למנוע – כאן
למאמר השלישי בסדרה זו- על שיקום הגוף שלך והגלוטתיון – כאן
למאמר הרביעי בסדרה זו – תיאמין – B1 – כאן
למאמר החמישי בסדרה – על ביוטין B7 – כאן
למאמר השישי בסדרה – פרוזק וקפה – כאן
למאמר השביעי בסדרה – אבץ – כאן 

נשארו לך שאלות

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן

אני מזמין אותך ליצור קשר בטופס כאן למטה,

אשמח להשיב לכל שאלה.

  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


  מאמרים נוספים

  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך).
  מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  נשלח ב כללי, מזון מחלים
  4 comments on “שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה
  1. מאלק ג'בארין הגיב:

   תודה רבה ירון, אחרי שנה של כאב בכתף וסבל מתמשך משחיקה קלה בסחוס, קריאת המאמר שלך היה הדבר הטוב ביותר שהיה לי.

  2. vorbelutrioperbir הגיב:

   What i don't understood is actually how you're not really much more well-liked than you may be now. You're so intelligent. You realize therefore significantly relating to this subject, produced me personally consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren't fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. Always maintain it up!

  3. Sensaslot88 הגיב:

   I'm still learning from you, as I'm making my way to the top as well. I certainly love reading all that is written on your blog.Keep the posts coming. I loved it!

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *