כיווץ שרירים כרוני וטיפול

כיווץ שרירים כרוני – נוצר כדי להגן עליך! הכיווץ מקנה לך תחושת ביטחון בעת סכנה. הבעיה מתחילה כשמסתבר שהוא לא יודע להשתחרר לבדו, ומביא להסתיידות השרירים, מונע תנועה, לוחץ על מערכת העצבים, ומעורר כאב – טיפול בכאב הוא דבר פשוט מאוד, טבעי ואין צורך כלל להשתמש בתרופות כדי להפיגו."לחיצות ההחלמה" נולדו בעולם הריקוד, ולהן יכולת מופלאה לשחרר כיווצי שרירים כרוניים ולרפא כאב. לחיצות ההחלמה מונעות ממך לבזבוז זמן יקר, מצבי טראומה שרירית והסתיידות שרירים.

כאב כרוני – עייפות כרונית, סטרס אינם גזרת גורל. שלושתם קשורים בתופעה משותפת, טבעית ופשוטה: התכווצות שרירים. כיווץ שרירים כרוני – נוצר כדי להגן עליך! כמו קפיץ השרירים מזנקים ומתכווצים מרגע שמתקבלת במוח תשדורת: "קורה משהוא נורא בגוף שלך" – והם מתכווצים בכול הכוח, בבת אחת – אבל רק בכדי להגן עליך! הבעיה שהם לא יודעים להשתחרר בכוחות עצמם – לאחר שלושה חודשים אם הכיווץ הזה עדין שם, הוא מוגדר כרוני. כיווץ שרירים כרוני הוא שיוצר בעיות רבות שהכאב המתמיד רק הקטנה בהן. למעשה הכיווץ מחליש את השריר והופך אותו מכלי חדש למשומש שאבד את קפיציותו – כך השרירים מתקשים, המבנה הכימי של תא השריר משתנה והעייפות מציפה אותך כסימן ראשון. זה הרגע שגם הקורטיזול מציף את זרם הדם שלך. והקורטיזול בא להרגיע, גם הוא טוב אבל לא אם הוא נשאר ברמות גבוהות לאורך זמן. 
עייפות כרונית, התעוררויות משינה, שיקולי דעת מוטעים, חוסר ריכוז ומתח נפשי שכיחים בתקופתנו – כולם מדברים על הבעיה הזו – כיווץ-שרירי כרוני. אם החוויה שלך נקשרת באחד מאלו – הבעיה שלך פתירה בקלות והמאמר הבא יכול לסייע לך מאוד!

במקרים רבים הקורטיזול, גם הוא בא להגן עליך כשהמצב הנפשי שלך מתדרדר, בגלל סטרס ומשנה את המרקם הכימי של השריר, הקורטיזול בא להרגיע אותך, כנזכר לעיל – על נושא זה פרסמתי במאמר: "הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל", אני מזמין אותך להקליק על הכישור כאן – ולקרא עוד. כהערת אגב אוסיף שלפעמים כיווץ שרירים כרוני ביד שמאל בא להודיע על יתר קורטיזול שנדרש לטפל בו. עוד על כך, שם

הסימפטומים של הכאבים, העייפות, או הגבלות תנועה גופניות בגופך ואפילו ירידה בתפקוד האברים הפנימיים (מערכת העיכול, כליות, טחול ואפילו תפקוד העורקים, השחלות ושלפוחית השתן) רובם באים מאותו כיווץ שרירי. הכיווץ הכרוני נוגע בנושא הסתיידות השרירים, ובהמשך יוסבר לך על הדרך היעילה והמדויקת לשיפור משמעותי באיכות החיים, השתחררות מסימפטומים מעיקים, רענון השרירים, שחרר מכיווץ כרוני גם רענון כוחות הגוף וחידוש תחושת החופש.

סטרסהוא חוויה שנקשרת בכיווץ שרירים כרוני – ביתר קורטיזול שהוזכר לעיל. במידה וסטרס לכשעצמו נושא התעניינותך אני מזמין אותך ללחוץ – כאן.

כאשר שריר הדלתא הקדמי בחיבור לזרוע שבכתף הימנית מכווץ בחלקו האמון על – כיפוף וסיבוב פנימי של הזרוע, כנראה בצילום למעלה, לא מדובר על דמימה רגילה או על כיווץ שרירים כרוני רגיל, אלא על מחסור בויטמין B12. יש להוסיף ויטמין B12! אבל מהסוג הבריא! -בצילום ירון מרגולין מדגים את הבדיקה על כתפו הימנית.

שריר בריא פועל ומשתחרר. הכיווץ, שהוא סוג של מאמץ עובר למנוחה. בשריר תקין, בסיום כל משימה מופיעה מנוחה. במצב של עייפות, כאב, יתר קורטיזול או יתר חלבונים (בתפריט היומי שלך) גם עודף חומציות במזון חומצי [רמת החומציות (PH) בגוף עולה למשל בלגימת קפה. יתר חומציות מביאה להריסת התאים]. השריר המכווץ לא נח. השריר המכווץ, למעשה, זועק: הוא מתכווץ לאורך זמן, ולא רפה באופן טבעי – מנגנון השחרור שלו לכאורה, השתבש והוא עובד כל הזמן ולא נח. במצב זה השריר שב וזועק גם המבנה הכימי בנוזל שבתא השריר משתנה לרעה. כאן טמון הסוד של הכיווץ הכרוני. מצב כזה שגוי, ואם הוא נמשך זמן רב וזעקתו מושתקת, או לא מובנת, הוא נעשה הרסני, מעייף ומשפיע אפילו על איכות חיי הנפש שלך ומתחילות לצוץ גם בעיות זיכרון, ריכוז, שינה ואם נחזור לבעיות שבגוף מתחילות להופיע בצנרת התזונה שלך חבלות בדופן המעי (נושא שרשמתי עליו בהרחבה כאן) פגיעה בדופן המעי היא רק עוד אחת הבעיות שכיווץ שרירים כרוני יוצר. במקרה של דופן המעי מדובר בשרירים החלקים, שבדופן המעי הדק העליון.

הכיווץ הכרוני איננו גזרת גורל ובהחלט שהוא דבר פתיר – כל שדרוש כאן הוא מטפל בעל ניסיון עשיר שיודע להבין מה כל שריר דורש או זועק וזה שיכול לאפשר לשריר המכווץ לשוב ולהשתחרר מחדש, לנוח. הנוזל שבתא יודע בתנאי השחרור מחדש להשתנות בהרכבו הכימי שלו. 

לחיצות ההחלמה – רישום בן טריט

למה צריך לפנות לטיפול כשתחושת כאב מתעוררת בגוף שלך עקב מצב של כיווץ שרירים כרוני?

המאמץ השרירי הקבוע לא טבעי ולא משתחרר לבד, להפך הוא מיצר כיווץ שרירי שרק הולך ומתרחב. הנזקים הולכים וגדלים ואחד מהם מכונה הסתיידות שרירית – כמות גדולה של סידן חודרת לשריר ומגדילה את הכיווץ (הסבר מפורט למטה). לכן, כיווץ שרירים כרוני כשהוא נקשר בכאב גופני מזמן אותך לבוא לשחרור מידית, אבל גם במצבי מתח נפשי אתה מוזמן להשתחרר – הוא סוג של כיווץ, אלא שיתר קורטיזול הוא שמניע אותו וכמותו גם הוא רק הולך ומתרחב, כשבמקרה זה הוא נחלש ומתדלדל. מדובר במצב שבו שרירים פועלים בגופך ללא הפסקה ומבלי לנוח – המוח מייצר דאגות, חרדות ומחשבות שחוזרות על עצמן ולא מגיעות להרפיה או פתרון.

כיווץ שרירי כרוני קיים ברגליים, בכפות הרגליים ובברכיים. פוגשים התכווצויות שרירים בידיים, אלו התכווצות שרירים לא רצוניות וכאשר התכווצויות שרירים מתפרצות בלילה הן סיבה לדאגה, קיצה וחרדה. אנשים רבים מבקשים תרופה להתכווצות שרירים בעיקר כשהן מופיעות באזורים כמו הצוואר והפנים. קיימות התכווצויות שרירים בכל הגוף, הזכרתי למעלה את השרירים שמתכווצים בדופן המעי הדק. בהתכווצותם הם קורעים את הדופן וספיגת המזון מתערערת גם בכל העורקים בגוף מופיעה בעיה דומה. וכאשר התכווצויות שרירים כרוניות מופיעות בריאות אפשר להגיע לבצקת ולטבוע בשל ההצפה שלהן במים. בתחתית האגן ישנם שרירים ולהם השפעה הרסנית על ההנאה מחיי המין והסקס כשם מכווצים ולא רפים. כיווץ שרירים ברצפת האגן מהווה חלק מהשוער האנאלי, ומסייע גם לשליטה על מתן הצואה. השרירים האלו גם בעלי תפקיד במהלך הלידה והתפתחה לכן מערכת שלמה ומיוחדת בתחום הרפואה לטיפול במקרים כאלו.

אם חיוניותם של החיים שלכם נחלשת או אובדת, הזקנה מגיעה אליכם טרם עת, והעניין בסקס פעיל נעלם, כדאי לכם לבדוק אם לא הכיווץ הכרוני הוא ששולט על חייכם. הגוף יכול להתרענן מחדש, לשוב ולהראות צעיר מגילו. מחקרים מראים שמראה צעיר מאריך חיי אדם. אולי בכל זאת הגיע הזמן לפעול לשחרור גופכם.

 

ירון מרגולין – הלחיצות המחלימות – בעל ניסיון רב בשחרור שרירים מכיווץ כרוני. מפגש עם המטפל מלמד שאין צורך בתרופה להתכווצות שרירים כדי לבטל מאמץ שרירים כרוני.

כיווץ שרירים כרוני קיים גם באברים פנימיים. עוויתות בטן ומעיים גם הן קשורות בהתכווצויות של שרירים, במקרה זה מדובר בכיווץ כרוני של שרירים במערכת העיכול – שרירים חלקים, ש

הוזכרו לעיל. ומה עם שרירי צנרת הדם – העורקים? מעטים יודעים שכיווצי השרירים שעוטפים את העורקים הם סיבה לקשיות עורקית ולרוב המחלות הכרוניות הקשות בהן כליות – מחלה חשוכת מרפא וסוכרת. עוד על נושא זה במאמרי על "גמישות העורקים" – כאן.  הן מכאיבות, אבל יש לזכור, שמקורן בהתכווצות שרירים כרונית. להתכווצויות שרירים תמידיות במערכת העיכול יש פתרון בטיפולי מגע – ללא טיפול נוצרים כאבי בטן, ומאחר ומדובר בכאב פנימי המטופל חש שישנה בעיה פנימית בגוף. זה רגע שבו  חייבים לגשת לבדיקות אבחנה, מי שלא הצליח להביא מזור לכאבים אלו בעזרת תרופות וזריקות, מגיע בסופו של דבר להזמין תור לקליניקה של לחיצות ההחלמה. ומה עם נזקי התרופות – כאן מתחילה סדרת מאמרי על נזקי התרופות -להקליק כאן. לקראת סוף המאמר הסבר לצד הרגשי של התופעה ובסוף המאמר – סרטון שמלמד כיצד שיטת לחיצות ההחלמה משחררת כיווץ שרירים כרוני. מוזמנים לצפות בסרטון. ראו את האווירה הנעימה שלחיצות ההחלמה מקנות למטופל.

התרופות הטובות והרע – על נזקי התרופות – צעירים נמהרים בעלי קרירה מדהימה משתמשים לעתים בתרופות כגון: אלטרול, אנפרניל, בונסרין, גילקס, דפרקסן, טופרניל, מרוניל כדי להרגע קצת, אך מעטים מבין הצורכים אותן מודעים לכך שקפה ושוקולד (למשל) עלולים להגביר את תופעות הלוואי שלהן, וכי אלכוהול עלול למתן את השפעתן, אבל התגובות הפחות ידועות והיותר קשות שלהן (מסבירה הרוקחת המדהימה סוזי כהן בספרה, בתמונה כאן למעלה) בהורקת האנזים הנהדר הזה גלוטתיון וחסרונו בגוף עלול להגביר את העייפות, את המתח והלחץ הנפשי ולהוביל בנוסף למצב רוח מתדרדר גם לחרדה ולדיכאון ולפגיעה בכבד. ירון מרגולין, קורא בספרה של סוזי כהן: האמת על התרופות – צילם יורי מרגולין, מאי 2019.

כיווץ שרירי כרוני מחבל בזרם החשמלי בגוף

כיווץ שרירי כרוני גורר מספר תופעות לוואי מאחר שהוא לוחץ על נימי הדם ועל מערכת העצבים ומעוות את האותות החשמליים העוברים דרכו. תחושות מוזרות כנימול, צרבת, גזים, מחזור קשה, בצקת, נפיחות וכאבי גב מתחילות להופיע לכן, כל מי שמתבונן בהן רק הולכת ומתבהרת הדחיפות בהגעה מהירה לטיפול.

תופעות לוואי לכיווץ שרירי כרוני

1) כיווץ שרירי תמידי מחבל באספקת דם לאזור השריר ומפריע להתפתחותם של כלי דם היקפיים וגורם לאבדן גמישותם. מערכת הדם לא יכולה במצב כזה לסלק את הפסולת שמצטברת שם ולא יכולה להעביר למקום חומרי מזון שנדרשים לבנייה וטיפול במבנים שקרסו. הנזקים רק הולכים וגדלים ויוצרים לחץ ותחושה קשה של דלקת, כאב, בצקות, עייפות שריר וגודש שמתבטא בתחושת כובד, חום, וגרוד.

2) כיווץ שרירי מתמשך מפעיל תמידית את המערכת העצבית ויוצר עליה עומס. מערכת עצבים מוצפת בהנחיות חשמליות שמשפיעים על תפקוד המוח ועל עבודתו של חוט השדרה – התופעה יוצרת עייפות והצפה של המוח הרגשי. המוח הרגשי יוצא מאיזון – לתופעה זו יש לו השלכות שונות על כושר הריכוז וכן על התמכרות לסוכר, למלוח, לעבודה ולאלכוהול. תופעה נוספת נקשרת בעצלות והופעה של חוסר מוטיבציה להמשיך במשימה.
אבדן רגישות לאחר זמן מה מתחילה החלשות של הגירויים החשמליים. עצבי התחושה של העור נחלשים, מה שמתבטא בתופעות כמו: חוסר רגישות, צריבה ואפילו כאב בשרירים נוספים. יש ונוצרים כיווצי רפלקס הגנתי בשרירים ממערכת גוף שונה ואחרת לגמרי.

3) סטרס או דחק – בנוסף על המתח הגופני מתפתח מתח נפשי ויתר קורטיזול. במוח הרגשי מתקבעת ההנחיה לפעולה תמידית – מאמץ שמייצר הנחייה לפיה האדם עומד כביכול בפני איום. בהמשך האדם פשוט מפעיל את מנגנון ההישרדות כל הזמן, סף הדאגה עולה, ומערכת ההחלמה והחיסון רק הולכת ונחלשת בגוף. האדם נעשה חסר חיוניות, קל לתחלואה, מאבד את החשק המיני, הסקרנות, מאוד עייף או מותש ונעשה אָפַּתִי. חלק מתופעות הסטרס ניכרות כקשיי מנוחה ושינה. העייפות רבה ואי אפשר להירדם. דאגות וחרדות הן אחת מתופעות הלוואי של מצבי סטרס.
https://youtu.be/hqvmvy04kD8

4) ניהול רגשי – המערכת הרגשית מתוגמלת וגומלת הדדית על הגוף. כיווץ הגוף משפיע עליה לרעה. הנפש מופעלת על ידי הלחץ על השריר ותפקודו הפסיכולוגי של האדם משתנה. האדם מאבד שליטה על רצונותיו, על תחושת הביטחון שלו פעמים רבות גם יכולת ניהול רגשותיו משתבשת והוא נעשה במקרים רבים מהיר חמה.

5) כיווץ שרירים כרוני נקשר בדמימה (הקרנה של הכאב על תהליכי מחשבה ותפקודם של הרגשות), כשהכיווץ השרירי המתמיד נובע מטראומה או התרגשות יתר סביר להניח שהוא משקף את התופעות הנפשיות כגון חרדות, פחדים, שעמום, העדר שליטה בכעסים, חוסר יוזמה, פחד מקרבה אינטימית, סטרס ואבדן כושר הריכוז.

5) דמימה (הקרנה של הכאב על תהליכי מחשבה ותפקודם של הרגשות), יש ומקור הכיווץ השרירי בטראומה והוא משמר את התופעות הנפשיות שנלוו לאירוע הקשה כגון חרדות, פחדים, ואבדן שליטה ומפתח <ahref="https://yaronmargolin.com/?p=6513" target="_blank" rel="noopener noreferrer">סטרס מתמיד שקשה להשתחרר ממנו מבלי לפרק את המתח הגופני שנוצר עקב הכיווץ הכרוני.

טיפול בכיווץ שרירי כרוני

שיטות מגע נועדו לטפל בכיווץ שרירי כרוני. לחיצות ההחלמה היא שיטה שנולדה בקרב הרקדנים במטרה לרפא מקרה של כיווץ שרירים כרוני. המטפל שמשתמש בלחיצות ההחלמה מאפשר לשרירים שהתכווצו בגוף להתגמש, להשתחרר ולנוח.

השיקום והיציאה מכאב מתחילים עם שיטת ״לחיצות ההחלמה״ כבר מהפגישה הראשונה, הכאב פוחת.

הסתיידות שריר

שריר מכווץ מכיל סידן פי 100 משריר רפה. שריר בריא – נח. הוא חדל ממאמץ לאחר שהשיג את המטרה. הסתיידות משמעה שריר שסיד חדר אליו ונשאר בתוכו – ברבים: הסתיידות שרירים.
כיווץ שרירי כרוני מיוחס בדרך כלל לשרירי השלד ואתמקד כאן רק בו. שרירי השלד מורכבים מיחידת בסיס בשם סַרקוֹמֵר (Sarcomere). הסרקומר הוא שמתאמץ – אנרגיה כימית מומרת בו לתנועה. היא מכווצת את הסרקומר ובהמשך את השריר כולו.
הסתיידות שריר – הווה אומר שכמות גדולה של סידן חודרת לנוזל תא השריר הזה. הסידן חודר בתהליך של פתיחת דלת שיוסבר להלן ונשאר שם זמן רב. הבעיה מתחילה ביציאתו. הוא לא יודע לצאת בתהליך רגיל של דיפוזיה – הסידן יוצא משם רק בתהליך שאיבה שיוסבר בהמשך. הישארות הסידן בסרקומר משנה את כל המבנה הכימי שלו – כאן מתחיל התהליך שמקשה את השריר כלומר, שריר הופך למעשה לאבן סיד ומאבד את גמישותו. אך טבעי היה שאחת השיטות היעילות לפתרון בעיה זו "לחיצות ההחלמה" התפתחה בקרב הרקדנים.

ירון מרגולין – ייצור האריתרופויאטין מחייב שימוש ב"לחיצות ההחלמה". ללא אריתרופויאטין אי אפשר לנשום והאדם נחנק למוות. תנאי ייצור תקינים כאן הכרחיים וכוללים את נושא הכיווץ הכרוני. המרחב בין צינורות ההולכה, מדובר בצינורות גלומרוליות (בתוך הכליה) ונימים כבכל איברי ההולכה בגוף, כולל אלו שבתוך הלב, הריאות ובמקרה זה הכליות חייב להיות גמיש, נוזליו מאוזנים ובהחלט לא חומציים (עקב יתר חלבונים, ותזונה חומצית) ומכווצים. אבר זה מכונה גם האינטרסטיטיום (Interstitium). האינטרסטיטיום נחשב אבר חדש שזה עתה נחשף. כאן נמצא תת-מרחב בין הדופן הקרומי והמרתף של תאי האפיתל (סוג של אנדותל) ושל נימי התזונה שמצופים באנדותל. מרחב זה חייב להיות רפה, לא מכווץ ונקי ממחמצנים (ומהומוציאסטין). נושא זה הוא יסודה של הרפואה החדשה שמחלימה את ייצור האריתתרופויטין ללא תרופות, מונעת אנמיה וקשיות עורקים.
בנוסף ללחיצות ההחלמה אשר בלעדיהן אין אפשרות להצליח במשימה זו – החומצה הפולית היא אחד המסייעים הטובים להצלחת התהליך ולהביא לגמישות הגוף – ערכת ההתנגדות להומוציסטאין – שמחבל בתפקוד צנרת הניקוז וההזנה של הגוף של ירון מרגולין באה לסייע לתהליכים כאלו ולשמירה על צנרת גמישה ומתפקדת. ערכת הגמישות כוללת "לחיצות החלמה" ו- 340 מק"ג של חומצה פולית היא למעשה התצרוכת היומית הנדרשת למי שנוטל חצי ליטר של מיץ ירוק כל בקר, על מנת לשמור על ניקיון הצנרת (גם של מערכת העיכול) מנזקי ההומוציסטאין. (המטרה להגיע ל-1 מ"ג ליום של חומצה פולית, כלומר אלף מק"ג חומצה פולית ליום. הם שדרושים לפרוק יתר הומוציאסטין – וזאת כשהמדד שלו עולה על  הומוציאסטין 10, אך לא לעבור אותו). נוטלים על קיבה ריקה עם ויטמינים- B3 מכונה גם ניאצין במינון זעיר של 2-5 מ"ג לצד ויטמין B12 ומינון גבוה של ויטמין C. במקרה של גמישות השרירים בצנרת המובילה אל הלב נדרשת ערכת גמישות שונה הכוללת 3000 מ"ג ואפילו 4000 מ"ג ליום של ויטמין C ו 400 מ"ג של קו אנזים Q10. וערכה שונה לשמירה על גמישות שרירי הצנרת שמובילה למוח דורשת טיפול שונה להחזרת גמישותה (לצד כף שמן קוקוס כל ערב), לחיצות החלמה יש ליטול 400 מ"ג ויטמין E ומאתיים מ"ג תמצית זרעי ענבים, אומגה 3 מהסוג הנכון (לא מחומצנת), ו600 מ"ג של חומצה אלפא ליפואית. כמובן רק באישור רופא שמבין בויטמינים (הגם שלא מקובל שרופאים לומדים בכלל על ויטמינים בבתי הספר לרפואה אלא על תרופות) ומכיר היטב את התיק הרפואי שלך.

למה גרוי רגשי מאיים ומכווץ שרירים?

רגשות של קרבה יתרה ורגשות ההרחקה מאיימים על רוב האנשים. הם מביכים אותנו בהתפרצותם הפתאומית.
רגשות של קרבה נקשרים באינטימיות שאינה במקומה ובפחדים. רובם באים ממשפחת ההנאה והעונג ונתפסים כסחף רגשני נמוך של אנשים נחותים. רגשות חיוביים נוספים שנקשרים בקרבה נובעים מהתפעמות, שמחה מתפרצת והכרה בגדולה של חבר או של בן משפחה כולם רגשות מאוד אינטימיים, משפחתיים ונתפסים כלא ראויים להופיע בציבור ולעיתים גם במערך המשפחתי. אין לנו שליטה על הרגשות ואכן קורה שרגשות עזים עולים בנו ומתפרצים החוצה. מבחינה זו התפרצותם מתקבלת באירועים חברתיים כדבר בזוי, נחות, ובלתי נסבל. ברגעים בהם הרגשות הללו מציפים אותנו – כשהם מכוונים לאדם זר ורחוק אין אנו חשים נבוכים, אומללים וחסרי אונים אבל בפני אדם קרוב כבן זוג, הורה או ילד שלנו שטרם עבר את גיל 9, אנו חשים מוחלשים. נוכח עצומתם וחוסר יכולתנו לשאת אותם אנו נכנסים לחוויית סטרס.
רגשות ההרחקה נובעים מקנאה, חרדה ושנאה גם הם רגשות קשים, ובלתי נסבלים עלינו. ברגעים בהם הרגשות הללו מציפים אותנו בהתפרצות בלתי נשלטת אנו חשים נבוכים ומוחלשים נוכח עצומתם וחוסר יכולתנו לשאת אותם.
הדרך שלנו להתמודד עימם בדרך כלל כבנוהל הישרדות פשוט: כיווץ שרירים עז שמציף ומעצים את כוחות השריר. אשליה של כוח מתפשטת בגוף. אחריה באה חולשה, הכיווץ במצב רגשנות גואה בדומה למתרחש בעת תאונה, מתיחה חזקה או מאמץ גדול נשאר בגוף ומסרב להשתחרר ומסתייד.

כיצד מתבצעת ההסתיידות השרירית ?

גירוי רגשי מרגשות קרבה או הרחקה (סטרס, כעס או בהלה, חרדה או התפעמות פתאומית) או גופני (מכה, מתיחה, מאמץ יתר) הופך לדחף עצבי. הדחף העצבי מגיע דרך המוח לשריר באמצעות עצב תנועתי. הדחף הזה ממשיך לזרום הלאה כזרם חשמלי ועובר אל צומת עצב-שריר. מהלך זה גורם לשחרור של חומר כימי בשם אצטיל כולין (מוליך עצבי). תעלות יונים שנמצאות בקרום תא השריר נפתחות. תעלות אלו מופעלות על ידי המוליך העצבי (אצטיל כולין), בפתיחתן מתאפשרת כניסה של יוני סידן לתא. וכאן מתחיל סיפורה של ההסתיידות השרירית.
כניסה של יוני סידן לתא השריר משנה את הרכבו הכימי. הסידן מעלה בסיבוני השריר את ריכוזם של יוני הסידן פי 100. במצב מנוחה, המצב שונה. לחיצות ההחלמה יודעות להרפות את השריר ולחלצו מהמאמץ המתמיד. הן מפעילות לחץ שיוצר בשריר מכווץ בכיווץ כרוני פקודת סילוק סידן – השריר רפה ויוני הסידן יוצאים ממנו. כיצד זה קורה?

שחרור כיווץ שרירי כרוני בחגורת הכתפיים – לחיצות ההחלמה.

בשריר רפה אין סידן. החלקים של השריר שמכונים: קורי האקטין והמיוזין לא מגיבים בהעדר סידן. המגע ביניהם חסום (על ידי חלבון בשם טרופומיוזין) והם לא מחליקים זה לקראת זה ומתכווצים. הם רפים – נחים. בנוכחות הסידן הם כן מחליקים זה לקראת זה. כך הם מייצרים את המכונה פעולת ההתכווצות השריר – תופעה זו מזכירה שילוב שיניים של שני מסרקים או שילוב של אצבעות כף יד אחת בשנייה. כאשר נכנס סידן לסרקומר המחסום נפתח (מערך חלבון הטרופומיוזין – טרופונין משנה את תנוחתו) והחיבור בין ראשי המיוזין לקור האקטין מתאפשר. ראשי המיוזין "גוררים" את קורי האקטין ומקטינים את המרחק ביניהם למה שניראה מבחוץ כ"התכווצות" של השריר (הסרקומר). כדי שהשריר המכווץ תמידית ירפא דרושה יציאה של הסידן מהשריר (מהסרקומר) לנוזל הבין תאי של הגוף – לחץ הולם כלחיצת החלמה יכול לחייב את החלקים האלו של השריר שמכונים: קורי האקטין והמיוזין לשוב אל מקומם.
משאבות יונים (ברטיקולום הסרקופלזמטי) שואבות את יוני הסידן מתוך הסרקומר (בהובלה פעילה). פעולתן מוציאה את הסידן החוצה ובהמשכה השרירים רפוים. במצב של שרירים מכווצים כרונית נוצר מצב אחר, ופתולוגי. ברוב המקרים של שרירים מכווצים פתולוגית לחץ פיזי מתאים הוא שיכול להביא להחלמה.
טיפול במגע של מטפל בעל ניסיון הוא טיפול נגיש כיום בישראל.

ב-15.01.2020 פורסם במוסף הארץ מאמר "שורה של מחקרים הופכת את כל מה שידענו על כאבי גב"  שמסכם מספר מחקרים ששבים ומאשרים את שנרשם למעלה ומשמש אותי בטיפולים משנת 1982 ובאימונים לגמישות הגוף משנת 1975: – "לרוב המוחלט של הסובלים מכאב גב אין בעיות אורתופדיות" נרשם שם, "אבל יש להם בעיה בתחום השריר".
"כל המחקרים האלה, שנעשו על הניתוחים הכי נפוצים בהא הידיעה, הראו שהניתוח לא עדיף על פלצבו".
… כשאדם (הסובל מכאב גב) בא אליו (לאורתופד, ולפניו ישנה רק דיסציפלינה ניתוחית) … בהתמחות הקשה מאוד של האורתופד, הוא לומד רק לנתח. לכן כשאדם בא אליו, כל מה שהוא עושה נוגע לשאלה 'ניתוח כן או לא'… אם הוא חושב שאין צורך בניתוח, הוא קורא לזה בשם הכללי 'דלקת', אבל בנינו – זו לא דלקת.  (הארץ ינואר 2020, דני בר-און)
https://www.haaretz.co.il/magaz…/.premium-MAGAZINE-1.8385508

ירון מרגולין בשעת טיפול בכיווץ שרירים כרוני – 5.6.14. רמות השבים

לחיצות ההחלמה נקשרות בטיפולי המגע. והטיפול בעזרתן מרפה שרירים. הוא מתבצע לרוב בשכיבה על מזרן וכולל רגעים מאוד נעימים.

שלב השיקום, כפי שאתם רואים, בסרטון למטה מתחיל כבר בפגישה הראשונה.
https://www.youtube.com/watch?v=4Xp5XnQBLdc

אני מזמין אותך לאתר החדש שלי – כאן

לפניה אל ירון מרגולין, מאסטר בהפחתת כאב, נא להשתמש באפשרויות המעבירות אותך למשרד ולצג הטלפון הפרטי של ירון כאן למטה. אל דאגה מרגולין רואה את פניתך ויתיחס אליה מרגע שיוכל. בבקשה גם אם השגת את הטלפון הפרטי שלו, אין כל טעם להתקשר, זה פשוט מפריע לעבודתו בקליניקה. אם רצונך במענה, בתור, בעצתו עליך להשתמש באמצעים שהנחנו למענך כאן למטה. העומס על ירון מרגולין לא מאפשר לו להיענות לשיחות טלפון. תודה והתנצלות. 

אם נותרו לך שאלות בנושא הכיווץ הכרוני אשמח להשיב לכל שאלה.

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

אשמח לשמוע ממך – ירון מרגולין

  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COMׂ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך).
  מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  Note: All of the above, is not a cure or a recommendation for treatment, it is merely food for thought.

  מאמרים אחרונים

  הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

  להוריד קריאטינין, אוריאה ולהחלים ללא תרופות מאי ספיקת כליות

  וירוס הקורונה וגרון יבש

  -אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

  אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

  התרופות והרע – ויטמין D3

  על בדיקות הדם

  אנמיה למה חסר לי ברזל?

  רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

  להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

  רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

  שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

  עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים
  פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

  ויטמין השמש ויטמין D-

  תרופות הרגעה שמשאירות אותך רעב וחרד – ציפּרָלֵקס, פּרוֹזַק, פלואוקסטין

  התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

  רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  על לחם חוקם של העסקים

  למה אני לא מצליח להתמודד

  מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קרירה מזהירה.

  סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

  כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

  כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  אי ספיקת כליות – צום חלבונים

  צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

  אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

  אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

  אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

  "אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

  ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

  פרק ב'

  פרק ג'

  כיווץ שרירים כרוני – נוצר כדי להגן עליך! הכיווץ מקנה לך תחושת ביטחון. הבעיה מתחילה כשתסתבר שהוא לא יודע להשתחרר לבדו, ומביא להסתיידות השרירים, מונע תנועה, לוחץ על מערכת העצבים, ומעורר כאב – טיפול בכאב הוא דבר פשוט מאוד, טבעי ואין צורך כלל להשתמש בתרופות כדי להפיגו – רוצה לדעת עוד נא להקליק.
  נשלח ב כללי, תורת הדמימות
  2 comments on “כיווץ שרירים כרוני וטיפול
  1. קובי הגיב:

   שלום לך, אני סובל כבר שנתיים בכאבים כרוניים והתכווצויות באיזור הכתף והשכמה, זה משדר לי לצאוור ואז נתפסים אתכם השרירים מסביב לחגורת הראש, עשיתי לפחות 80 טיפולים בתקופה הזו ותמיד הרגשתי טוב לכמה ימים וזה חוזר.

   • ירון מרגולין הגיב:

    אשמח לעזור לך. יש לבחון גם את התפריט שלך למשל אכילה מופרזת של חבלון מבשר פרה מכווץ שרירים, אבל אין זה הכול –

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *