שש דרגות של רגשות האשם

ירון מרגולין - החוף המרכזי - סנטראל פטייה - בפטייה 2009

ירון מרגולין – החוף המרכזי – סנטראל פטייה – בפטייה 2009

שש דרגות של רגשות האשם

English

פורסם ב 12 באוקטובר 2013 ע"י ירון מרגולין — תגובה אחת ↓ – תורגם לאנגלית על ידי עידית ארד.

 לגלול למטה לשאלות

למה האדם כבול בתחושת אומללות?
למה האדם שב ומתקשה לחיות חיי עצמאות על-פי תפיסת עולמו ורצונו?
למה אנשים נמנעים לחיות את רצונותיהם?

על רצון שמסתתר אחרי מסך של כבלים (שיקוליו האנוכיים של הזולת).

זהו מאמר על רצון ואנוכיות, על האנוכיות שקמה נגד רצוננו. פעמים רבות אנו מבקשים להתחשב באנוכיות. אבל כשהאנוכיות הזו, מאשימה אותנו באנוכיות, היא מחלישה ככבלים, את כוחות הרצון וטופלת עליו אשמה, ברגיל זו אשמת שווא, אבל היא מחלחלת וברבות הזמן מנכיחה עצמה ככוח עצמאי. ולו שש דרגות שש דרגות של רגשות האשמה.

השחרור מהצורך להישען על מקורות כוזבים של תמיכה פנימית וחיצונית שב ועולה בפגישותיי עם אמנים, אנשי עסקים ובודדים שמחפשים זוגיות בחיים וניהול קרירה תקין.
במחזוריות קבועה אני שב ונפגש במצבי תקיעות, אסטרטגיה שגויה, שתוף פעולה עם אדם לא אמין והבטחות שווא.
מקומי כמטפל, לסייע בהגשמת משאלות חיים ולסייע לאנשים לשפר יכולות וליטול הזדמנויות לחיים טובים יותר, שב ומפגיש אותי מול שאלת הפתיחה:
למה האדם כבול? חיים בעלי משמעות אינם חלום שאין להשיגו. עצמאות נקשרת בכבוד האדם וזכותו לחרות. ובכל זאת יש והאדם כבול.
מאמרי על האדם הכבול מזהה שש דרגות כבילה. "שש דרגות של רגשות האשם" בא לדבר על דרגות של כבלים, על הימנעות מחרות ועל העדר כבוד. "שש דרגות של רגשות האשם" מדבר על הימנעות מחיי משמעות, שנובעת מכבלים אלו.

"שש דרגות של רגשות האשם" בא לומר: יש פתרון. והפתרון נקשר בהורדת הכבלים ובתחושות הקשורות בקושי המסורתי והעתיק של תרבותנו לעשות כן. נראה שהפעם נאלץ להתבונן במרכיביה ובאופני הופעתה בחיי היום יום שלנו.

Michelangelo's unfinished marble sculpture,Dying Slave, is 7 feet 6-1/2 inches tall and standsin the Musée du Louvre, in Paris.

השחרור דורש כוחות נפש

השחרור מחייב הורדת כבלים. יחד עם זאת כדי להשתחרר דרוש תהליך של בניית חוסן פנימי וכוחות נפש תואמים. בראשיתו של התהליך עומד הרצון להשתחרר – חזון של שחרור. הקורא מאמר זה, נמצא אחרי שלב זה, אתה רוצה בשחרור. העוז לחלום על עצמאות בחיים נמצא בך. אחרי החזון והאמונה בו, עולה מעמד החרות ונושא המשאבים. יש לתכנן דרכי פעולה, לצאת לדרך פעולה ולהתמודד עם דרישותיה ולעמוד מול אתגריה.
כדי להצליח בשחרור יש לבנות, בנוסף לכוחות ולאמצעים הדרושים להורדת הכבלים, אמצעים נפשיים שמעצבים ובונים את האפשרות לעמוד באתגרים של מטרת העל: הרצון בחופש. הכוחות האלו החזון, הרעיון, האמצעים, הדרך והמטרה מאפשרים לפתח וליצור עמוד שדרה נפשי שמתאים לדרך המימוש הזו. עמוד שדרה כזה הולך ומתחזק נוכח ניסיון המסע ועמידה באתגריו או שהוא מצטמק, נחבל, נעלב ומת כבפסלו של מיכאלאנג'לו למעלה. עמוד שדרה זה הוא הרצון וכוח הרצון.

הרם מפרשיך וצא לדרך בטוחה

הרם מפרשיך וצא לדרך בטוחה

הרצון משמש כעוגן מבטחים, וכוח הרצון (נמשל למפרש) הולכה. בעוגן מייצב הספן את ספינתו במקום מבטחים ובעזרת המפרש הוא מפעיל ומניע את ספינתו קדימה, על פי תנאי הדרך. יש ויעגן את ספינתו ויש ויקפל את מפרשו, כדי להעביר בשלום את ספינתו גם דרך טלטלה גדולה שייפגש בה בדרכו, בים הפתוח.

הרצון

הרצון משקף את חרות האני הפנימי של האדם נוכח אנוכיות סביבתו ומנכיח בקרבו כוחות רצון לפעול להגשמתו. הרצון משקף את חירותו הטבעית של כל אדם ואדם, לוותר על שיקוליו האנוכיים של הזולת, כדי לפעול למען טובתו הפרטית – מבלי לפגוע בזכות הזולת לרצון משלו. בסופו של דבר זו גם טובתו של זולתו.
הרצון מסתתר אחרי מסך של כבלים (שיקוליו האנוכיים של הזולת). הכבלים מחלישים אותו וטופלים עליו אשמה, ברגיל זו אשמת שווא, אבל היא מחלחלת וברבות הזמן מנכיחה עצמה ככוח עצמאי. יש והכבלים (שיקוליו האנוכיים של הזולת) מעוררים את הרצון לפעול נגדם ולהוכיח אותם ובכך מפעילים בו כוחות פעולה: כוחות הרצון. ההצלחות העולות בדרכו מספקות ומענגות את האני ומחסנות אותו, ומעצימות את כוחותיו. משצבר ניסיון בעמידה באתגרים עומדים לרשותו משאבים ככישורי חיים שהתפתחו. בכוחם לייצב את כבוד האדם, את חרותו. הכישלונות מעקבים את התפתחותו מחזקים את הכבלים ואת תחושת האשם שמצמצמת את כוחותיו. אלו ואלו מקנים משמעות לחיים, אבל הפחתת האשמה משיבה אותו במהירות לפעולה. כאן וכאן משתקפת תמצית תנועת החיים שמאפשרת פיתוחם של כישורי חיים.

הרצון וכוח הרצון ונגדו האשמה (אנוכיות סביבתו) על שש דרגותיה, הם שמעצבים את כוחות הפעולה. הם שמעצים את הפיקחות, אסטרטגיה, הערנות לאנוכיות סביבתו, את כוחות השיפוט, והיזמות במרחב המציאותי. הם חוברים ונהיים לאחד היסודות החשובים ביותר לחיי העצמאות והם ששומרים על כבוד האדם ועל חרותו.

אנשים שונים ושאיפותיהם השונות אלו ואלו נחנו בכוחות רצון בעלי עוצמות שונות. כוחות רצון חלשים אינה גזרה ביולוגית. אינם גורל וקללת אל. כוחות הרצון מתפתחים לאורך חיינו – אם מתאפשר להם זאת. כוחות הרצון נגזרים מחוויות חיים מכילות, מעמידה באתגרים וממימוש משאלות לב קטנות ולעתים הן גדולות. העדר פיתוח של כישורי חיים נקשר ברצון חלש ויותר בכוחות רצון שלא התפתחו והתעצמו. מה שמחליש את כוח הרצון ואת ההישגים בחיים משמעותיים נקשר בעלבון. אבל את כוח הרצון החלש העומד מאחורי המושגים: כבלים, תקיעות, שעמום, התחשבות באנוכיות סביבתו, העדר משמעות, או "רצון חלש" מכנים רגשי אשם. ומאמרי דן בשש דרגות של רגשי האשם.

רגשי אשמה ומניפולציות

עולם הרגשות הוא עולם של תנועה בלתי פוסקת במרחב הרגשות. רגשי אשמה נמצאים במרחב הזה ומתנהלים בו בתת-מרחב הרגשות. במרחב רגשי האשמה שני קטבים: אשמה ומניפולציה.
בקוטב ראשון מבחינים במניפולציות (בשרטוט למטה ובדמימות שמוקרנות אל גוף האדם) משמאל ובקוטב שתיים (מימין) ברגשי האשמה. כוח הרצון ביניהם.

המניפולציות הן ורק הן שמילדות ובונות ומחזקות את רגשי האשמה. ללא מניפולציות אין רגשי אשמה.
המניפולציות מייצגות את אנוכיות הזולת. האנוכיות מסתתרת. לא באה לידי ביטוי מילולי שקוף: "אני לא רוצה שתהנה בטיול עם חבריך". משפט ששום אב ואף אם לא ישתמשו בו לעולם, אבל דאגתם האנוכית קמה ועולה נגדם ונגד חרות ילדם: "את/ה מדאיג/ה אותי, תרד/י מהעץ, תפסיק/י לחשוף את רגליך, לצעוק, … משפטי האנוכיות שיביאו כל אחד כשהוא ילד קטן לבלום את רצונותיו.
מצבו האנוכי של אדם אחד מנסה להביא אדם אחר לחדול לחוש, לחשוב, או להתנהג באופן מסוים, על ידי טענת טענות כוזבות בפניו. הטענה, בהעדר כושר שיפוט, עשויה להישמע מדויקת, אלא שאינה כזו, והיא משקפת סילוף מודע של המצב האנוכי. האנוכיות מביאה בדיבור או בתנועות גוף והשמעת קולות להטעיית המאזין; זאת לצורך רווחתו האישית (נפשית או אנוכיות אחרת) של המבצע – קוראים לו מניפולטור ולתוצרי התנהגותו מניפולציות. המניפולציות בונות את הכבלים על הרצון. מקורן באנוכיות הזולת וסופן ברגשי אשמה.
המניפולציות באות מהעולם החיצוני. מבחינת הרצון הן כוח פולש. כוח זר שמתפרץ, או זוחל וחודר לאט ובתכסיסים אל מרחביו ובהמשך מוקרנות וכובלות את חיי האדם. המניפולציות מגיעות בדרך כלל על גבי דמויות קרובות: חבר, חברה, שותף, אח, אחות, אם, אב, דוד, בעל, אישה… בעזרת המקורב המניפולציות חודרות ומונעות מהאדם להתפתח, לממש את עצמו ובקיצור לפעול על-פי רצונו.
הכוחות המניפולטיביים מוקרנים פנימה. ניכרים בקוטב המניפולציות. רגשי האשמה הן תגובה תנועית על המניפולציות שמייצגות את אנוכיות הזולת, ומתפתחים בקוטב השלילי. שני קטבים אלו נמצאים ביחסי גומלין מול כוח הרצון ומשתקים אותו. ראה שרטוט למטה.

שרטוט - רגשי אשמה בקוטב ימין, מניפולציות הכובלות ובונות כשלים בקוטב שמאל וכוח הרצון נחסם על ידי שני הקטבים הללו

שרטוט – רגשי אשמה בקוטב ימין, מניפולציות הכובלות ובונות כשלים בקוטב שמאל וכוח הרצון נחסם על ידי שני הקטבים הללו

שיחה על דרך עבודתי – בסרטון למטה

מפרש אב ועוגן האם

האמצעים העומדים בדרכנו משתקפים במושגים שטבעי לצורך עבודתי: מפרש אב ועוגן אם. שניהם מסייעים בפיתוח כוחות נגד אנוכיות העולם.
הרצון מייצג ומשקף את היפוכם. חרות האני הפנימי של האדם נוכח אנוכיות סביבתו משתקפת בכוחות רצון לפעול להגשמת חזונו.
כוח הרצון הוא ביטוי לרצון המתממש באמצעים שונים. מביא לסיפוק, הנאה ותחושת בטחון ביכולת האישית – פעולת כוחות הרצון מעצבת עמוד שדרה פנימי ותחושה אותה אני מכנה "מפרש אב" נוכחות אב תומך, העומד מאחור בנו/בתו – תמיד נוכח באומרו – נסי/ה בן/ת, אני סומך עליך, אני יודע שתצליח/י. נסה/י שוב… מפרש אב איתן עולה ברגעים הנכונים לפעולה ונפתח בכוחות הפעולה על עמוד שדרה פנימי איתן והאדם נע קדימה בבטחה.
עוגן – נקשר בדמות האם. התבונה היכן נמצא מפרץ המבטחים לעגון בו, כדי לנוח מתלאות הדרך, כדי לשבת לאכול או להתענג על החברה ועל הנוף נקשר בנוכחות אם מכילה.

רפסודת המדוזה (בצרפתית: Le Radeau de la Méduse) ניצולי הפריגטה הצרפתית לה מדוז (המדוזה) שעלתה על שרטון מול חוף ארגן במאוריטניה בשנת 1816.תאודור ז'ריקו, :Théodore Géricault

רגשי אשמה הם נגזרת של מפרש אב קרוע. רוח ים לא תמלאו כדי שהספן ימשיך בדרכו בלב ים. העדר מפרץ מבטחים ותבונה היכן לזרוק עוגן הם רגשי אשמה הנגזרים מאנוכיות האם. רגשי אשם הם ביטוי לאמצעים דלים, להעדר כשורי חיים. הם עמוד שדרה חבול, ושבור. רגשי אשם הם כבלים וכאב. רגשי אשם צומחים בסביבה אנוכית, עיוורת לאני שגדל במחיצתם. והם כוחות שעבוד של האדם אל המניפולטור שעומד מאחוריו כדי להוביל אותו נוכח אנוכיותו ולא נוכח אהבתו אותו באומרו: אני דואג לך…

אדם בעל רגשי אשמה חולם על שקט נפשי. אדם כבול נכסף לשחרור מהאמון הניתן על-ידו שוב ושוב בכוחות אנוכיים ולא ראויים לאמונו.
ההכרח ברור – השואף להכיר את רצונו, לתת קול לרצון – נדרש להתמיד בעבודה על כך. יש לתת קול לרצון. יש לתת קול לאנוכיות. יש לפתח קול לעצמו ועל-מנת שיוכל בהמשך גם לממש רצון משלו ולהיות אדם חופשי מכבלים, הוא חייב לעבוד ולעבוד על כך קשה מאוד כדי שיתפתחו בו כשורי חיים הולמים.
על פרוק מגבלות בזיהוי כוחות תומכים ומסייעים להגשמת הרצון עובדים קשה.
כדי להביא רצון שקולו הושמע בברור לידי מימוש יש לעמוד באתגרים מורכבים וגם כאן יש לעבוד קשה.
האדם הכבול בכבלי אנוכיות העולם יכול להגיע לעצמאות ואשמח להשתתף במסעו – לכבוד הוא לי.

קנה רצוץ

"משענת קנה רצוץ" מושג שמקורו בתנ"ך" "משענת קנה רצוץ" (מלכים ב פרק י"ח פסוקים י"ז-כ"א) קָנֶה רָצוּץ הוא קנה צמח חזק בעל מקל או גבעול חלול. [גדל על גדת נחל קנה סוכר או במבוק. מקור שמו המדעי של הקנה המצוי (Phragmites)] שאפשר להישען עליו לצורך הליכה, הקנה שביר ואם תישען עליו חזק למשל, בנפילה לארץ תוך כדי הליכה הוא עלול לחדור לכף ידך ולנקב בה חור. כלומר – מי שנשען על הקנה הרצוץ, נפגע. המונח קנה רצוץ מרמז על בחירה במשענת שגורמת לנזק במקום סיוע. כל המשענות המזיקות לאחר זמן גם אם נראו תחילה מבטיחות, מכונות משענות של קנה רצוץ.
בין הקנים הרצוצים ניתן למנות בחירה בדמויות לא אמינות כבני ברית, חברים לחיים ולעסקים וכן את מנגנוני הבריחה מאחריות: שימוש בהתפרצויות אמוציונליות, אלימות, התחת אשמה בזולת, ביקורת כלפי הזולת, אי לקיחת אחריות על משגים, שימוש בשינה מופרזת, אלכוהול, סמים או תאוות בלתי מרוסנות אחרות. בין הקנים הרצוצים גם התמכרות לעבודה ופעולות התשה שיוצרות עייפות פיזית. היא מחלישה שיקול דעת (ראה מאמרי : יבוא היום ועוד נשב אל מול האח …) ריצוי מועצם וכן מתן שרות לגורמים אינטרסנטיים שטובתנו אינה בראש מעיניהם ויחס שגוי לממד הזמן ולרכוש.

ראול בן ה 13 שלא ידע מה הוא רוצה

ראול בכה כל הלילה. נפשו סערה ולא נמצא לה מנוח. אמו חגית ישבה מולי במצב די דומה – נפשה עברה תזזית קשה. מסתבר ששורש סערת ליבו של בנה בקשיי החלטה שלו. הוא לא יודע מה להחליט בין כמה אפשרויות מפתות.
חגית משיבה על התעניינותי בקשיי החלטתו ואומרת: שעומדות בפניו 3 אפשרויות וכולן סובבות סביב מסיבת בר-המצווה שלו: טיול לדיסנילנד שבצרפת, עליה לתורה בלבד או עליה לתורה עם מסיבה גדולה ומכשיר טלפון נייד.
: בן כמה ראול?
חגית: בעוד חודשיים ראול יהיה בן 13.
אני מתעניין בתכניותיה לגביו ומברר אם היא מתכננת עבורו מסיבת בר מצווה
חגית מאשרת שבתכניות מסיבה משפחתית צנועה בגלל מצב כספי חלש.
: למה נושא הבר-מצווה מעלה סערת נפש? אני מנסה להבין.
חגית: הורי הבטיחו לו נסיעה לדיסנילנד, והוא מדבר על טלפון נייד חכם מזה זמן.
אבל מסתבר, שאביו מתנגד בכל תוקף לטלפון החכם.
: למה ההתנגדות ומדוע היא יוצרת סערת נפש כזו אצל ראול?
חגית מסבירה שראול הוא הבן הקטן ולשני אחיו הגדולים עדיין לא נרכש טלפון חכם ובנוסף מערכת היחסים שלו עם אביו מורכבת וראול מפחד מהאב, מדובר באב ביקורתי מאוד ולעולם הילד הזה לא ממרה את דברי אביו.
?:אתם גרים בנפרד
חגית: מאז שראול בן 8.5 אנחנו גרים בנפרד.
: איך ראול מקבל את המגורים בנפרד?
חגית: הוא נלהב למחשבה שיוכל להחזיר אותנו לחיות ביחד.
: האם ראול מיצב כוח רצון עצמאי, למשל, האם הוא מתמודד על רצונו במסגרת אחרת אולי מולך?
חגית: הוא תמיד מוותר לאחיו הצעיר.
: למה הוא תמיד מוותר, יש לך עוד שני ילדים, האם שכיחות הוויתור נראית לך כדבר נכון לעשות?
חגית: לא חשבתי על זה.
: אם נצליח למצוא דרך ולברר מה ראול היה רוצה אפילו בתחום אחר ושונה מהעיסוק בטלפון הנייד וגם אם הוא לא יגיע למימוש, יתכן שנוכל לקדם את כוחותיו לעצמאות בעתיד
חגית: אתה יכול להסביר לי?
: רצון הוא רצון גם אם הוא סביב נושא פעוט לדוגמה סנדוויץ'. אולי נברר מה הוא רוצה בסנדוויץ' שלו לבית ספר?
חגית: אני חושבת שחביתה עם גבינה צהובה.
: את בטוחה בכך?
חגית: אתה מבלבל אותי.
: הבחירה בסנדוויץ' כזה חשובה, אבל השאלה מה עומד מאחוריה – איזה רצון שלך? אולי של אביו? לדעתי, כדאי לברר אם הסנדוויץ' בעל החביתה והגבינה צהובה משקף באמת את רצונו.
חגית: כן.
אני: את יודעת אם הוא אוכל את הסנדוויץ' שלו?
חגית: לא חשבתי לברר.
לאחר 3 פגישות התבהרה תמונה עגומה ואכזרית. איש לא ידע מה ראול רוצה. לא חגית, לא הוריה ולא הוא עצמו. אביו לא רק שלא התעניין בכוח רצונו, אלא שלא נתן מקום לרצון הבן בכל תחום שהוא. האב קבע והבן ציית ללא הבעת עמדה, ללא ביקורת או התנגדות. האדם היחיד ששוחח איתו על הרצון נקשר בנושא הטלפון והיה זה אביו. והוא ניצל שיחה על הרצון של בנו, כדי לרמוס אותו עד דק. בהמשך הסתבר שההתנגדות לרסיסי רצון של ראול היו חלק ממערכת יחסיהם: לכל דבר שראול העלה כאפשרות. לביצוע האב התנגד.
לא נלך לסרט הזה כי הוא לא מתאים לילדים.
אני לא מרשה לך לרכוב על אופניים.
אין מה לדבר על טלפון חכם אמרתי לך.
טלוויזיה בחדר? לא ולא!
מה השתגעת.

לאחר כחודש מורכב הסתבר שראול רוצה מאוד טלפון חכם מסוג איפון 6 ושיש לו גם מקורות מימון מובטחים, אבל הוא מפחד שאביו ידע על כך. פחדיו היו רציניים וגדולים מאוד.
אימא תקשיבי", פנה ראול בארוחת בקר אחת אל חגית. "אם את כל כך רוצה שיהיה לי איפון 6. אז נגיד לאבא שזה בגללך"., מסכימה"
בשלב זה בחרנו להתמקד ברעיון אחד בלבד הבהרת הרצון. מבלי לחזק את כוחות הרצון. רק הרצון כשלעצמו יובהר. והמשימה הייתה קשה, מורכבת ועברה מחסומים והתנגדויות.
חגית, מנסה ומחדדת את נושא חשיפת הרצון של ראול.
חשבתי שבחרת באיפון 6"."
ראול, לא, לא רק אם את רוצה.
חגית ממשיכה במשימה.
אתמול גלשנו לאתרי אינטרנט והסתכלנו בכל מני מכשירים.
ראול: כן אבל כי חשבתי שאת רוצה לדעת מה יש בשוק.
חגית: ובשוק הזה יש לדעתך טלפון נייד שאתה רוצה בו?
ראול: מה שתחליטי.
חגית: ראינו מספר טלפונים ניידים באתר אני זוכרת שהסתכלתה שוב ושוב על איפון 6 או אולי זה היה איפון 4?
ראול: 6.
הייתה רוצה אייפון 6. צהוב.
ראול: די אימא אין צהוב.
חגית: אז איזה צבע?
ראול: שחור.
חגית אנחנו נרכוש איפון 6 שחור, אבל רק אם תחליט שאתה רוצה לבחור בו.
ראול: ואבא.
חגית: אם תבחר באייפון 6 שחור, נדע שזה מה שאתה רוצה.
ראול: ואבא.
חגית: אם נגלה שאתה רוצה באייפון 6 שחור נרכוש אותו ונחשוב איך לספר לאבא.
ראול: נחביא אותו בבית.
חגית: אתה רוצה שנחביא אותו בבית בחדר שלך …
השיחה נמשכה לאט והסוד נחשף:
אייפון שחור מספר 6 – הוא הנחשק ואותו ראול רוצה – ראול רוצה אותו מאוד.

הגיע היום חגית וראול יצאו לרכוש טלפון מסוג אייפון 6 שחור.

השניים עמדו מול הטלפון, ליד דלפק המכירות בחנות הטלפונים – המוכרן הגיע אליהם והתעניין ברצונם. החוויה גדשה את ראול. המעמד המחונן ואולי ראשון מזה זמן רב שרצונו נשמע, מוכל ועומד להתממש. ראול החל להראות סמני התרגשות גדולה מאוד. לפתע ומשלא עמד בפרץ ההתרגשות פרץ בכי גדול מתוכו וראול ברח כל עוד נפשו בידו מהמקום, אל מרחבי הקניון שם הסתתר …

חגית אבדה עצות והתקשרה אלי בוכה וסיפורה על יבבותיו של ראול העומדות עדין בחלל הקליניקה שלי בתל-אביב.

בסופו של דבר המכשיר הרצוי נרכש ושרד 3 ימים שלמים עד שהוא נפל בזרם מי הגשמים, בהפסקת בית הספר, והושבת.
חגית לא התעצלה ולאחר ברור מחודש על מה עומד הרצון של ראול, הטלפון הנייד מסוג אייפון 6 שחור, נשלח למעבדה ותוקן.
באותו לילה ראול ישן היטב אבל לא בלילה שאחריו.
הוא ישן אצל אביו. בחשכת הלילה לקח האב כגנב, את הטלפון מתחת לכר שלו ופתח אותו – כדי לשבור ולריק את המנגנון שבתוכו. לאחר שסיפק את תאוות כוחו סגר האב את המכשיר והניח אותו מתחת לכר.

בבקר ראול הבחין שהטלפון לא פועל.

חגית פנתה למעבדה וביקשה הסבר, ואחר כך גם מכתב והעתק מדו"ח ביצוע התיקון, ודו״ח על הנזק לתוכנו – וכל זאת כדי להוכיח שהטלפון שתוקן על ידה נופץ ביום שלמחרת בבית האב.

Yaron Margolin infront of Laocoön and His Sons

Yaron Margolin infront of Laocoön and His Sons

כבלי חיים – "האדם נולד חופשי ובכל מקום כבול הוא באזיקים" "האמנה החברתית" ז'אן-ז'אק רוסו (Jean-Jacques Rousseau. הכוחות המרכזיים לבלימת תהליך התפתחותנו ומימוש רצוננו מכונים מעצורים, כבלים אבל רגשי אשמה הם שעומדים מאחריהם.
בלמים עוצרים את ההתקדמות וכשהם משתחררים התנועה ממשיכה כסדרה.
רגשי אשמה הם כבלמים וכשרשראות הכבלים – ניתנים להסרה.

ראול בהחלט נער מיוסר, אבל האם ראול אשם בסבלותיו. האם נער בן 13 בעל כישורי שיפוט כלפי אביו. לצערי, במקרה זה התשובה שלילית.
נער בן 13 וכן הצעיר ממנו ובודאי שילדים ופעוטות לא פתחו בגילם כישורי שיפוט כלפי עולם המבוגרים ולכן אין הם יכולים להפנות כלפי הבוגרים מהם אשמה.
תחושת האשמה קיימת. התחושה מייסרת ומענה את הנפש. גם פעוטות חשים בעוול ובעלבון או ברמיסת זכויותיהם. האשמה היא רגש שחשים בו בכאב אלא שבהעדר כשורי שיפוט וזיהוי מקור התחושה היא בגילאי הילדות ועד גיל 19 בערך פונה נגד עצמם.
ראול חש אשמה. הוא מתייסר, אבל את סיבתה מוצא (לרוע המזל) בעצמו בלבד!

אשמתו מול אביו מתבססת על עובדות. הוא רצה בטלפון. הוא רצה !!! הוא רצה ברכישת המכשיר הנייד והוא רצה בו בניגוד בולט לרצון של אביו. כאן מתחיל הכבל והבלם ללפוט ברצון ולבלום אותו.

אני מקווה שאצליח ביחד עם האם לשחרר את הנער הזה מרגשי אשמה.

רגשי האשמה נמצאים בקוטב השלילי של מרחב נפשי בו הרצון נמצא בקוטב החיובי. והאב המניפולטיבי – אב מתעלל בקוטב המיילד אותם.
הרצון הוא כוח – מסמנים בוקטור – חץ. בדרך כלל נסמן את כוח הרצון כחץ (וקטור) ניצב. ובאלכסון כשמיצג התפתחות כשורי חיים
(ראה שרטוט למעלה).

958

פסיבי אגרסיבי – רגשי האשמה

רגשי האשמה אינם איפוק. רגשי אשמה פועלים נגד הרצון והגשמת חרותנו. גם האיפוק פועל למען הגשמת חרותנו ותפקידו לעזור לנו להתמקד במטרה, להתמיד בהמשך דרכנו אליה ולהגיע אל העצמאות המיוחלת ולהגיע אליה בבטחה.

רגשי האשמה הם כבלים על רצונותנו. רגשי האשמה מופיעים בחיי כולנו. השאלה היא באיזו דרגה הם נמצאים. פעמים רבות אנו מונעים על ידי כוחות שיוצרים ויתור על מילוי הרצון לא עוד ויתור אלא רגשות אשמה.
ורגשי האשמה תמיד נקשרים ברמיסת הרצון.
רגשי אשמה הם כשל במימוש הרצון וכשל בהגשמה עצמית. התנהלות המכונה פעמים רבות PASSIVE AGGRESSIVE.

שש דרגות אשמה

מבחינים בשש דרגות אשמה או בשש עוצמות החלשה של כוח הרצון. ככלל רגש האשמה גדל באדם ככל שהוא קרב למניפולציות או לאשליות, פנטזיות, חזיונות שווא, תאוות ופחדים כולם ביטויים מניפולטיביים לכוחות שפועלים עלינו מבחוץ להרע לכוח הרצון שלנו.
ככל שהאדם מתרחק מרגש שמניע אותו, מתמיכה והכרה בכישוריו ביחס למציאות רגש האשמה גדל. רגש האשמה גדל ככל שהאדם מרצה את רצון הזולת.
רגש האשמה גדל ככל שהאדם חווה פולשניות במרחב חייו.
רגש האשמה גדל נוכח מניפולציות.
רגש האשמה גדל ככל שהפחדים והחרדות נוכחים בחייך. ככל שגדלים הפחדים שלך כך גדל הקושי להתאמץ וליצר כישורי חיים חדשים – אז מתגברים עוד יותר רגשי האשמה בך וחוזר חלילה – זה הרגע לפנות לטיפול.
רגש האשמה גדל ככל שהאדם מתרחק מרצונו.

שלב המחלה רדום ופורץ בבוגר לאחר גיל 26 (בדרך כלל).

מזהים את מחלת הנפש הנקשרת ברגשי האשמה כשהוויתור על הרצון עולה כדי לאזן את התחושות הפנימיות נוכח הפחדים שמציפים אותך.
כאשר האדם מרגיע את הסערה הפנימית על-ידי בלימת הרצון שלו – המחלה נוכחת בחייו.
הוויתור מרגיע את האדם החולה – שלב המחלה הגיע.

נא להכיר את שש דרגות האשם:

1. "לא נעים לי" דרגת רגשי האשמה הראשונה בה רגש האשם חלש ביותר. משמעות ה"לא נעים לי" שהאדם מותר על תכנית או על משאלת הלב בגלל התחשבות ברצונותיו של אדם אחר.

בדרגת רגשי האשמה הראשונה אנו פוגשים בזכות הבחירה בן הרצון של האדם ושל זולתו. ההבחנה ברורה. אני רוצה לצאת לאימון ריקוד, אבל אני מותר, כי לא נעים לי שהשכנה תעלה את הסלים שלה לקומה ד׳ לבד …

משמעות הבחירה בוויתור על הרצון בדרגת אשמה 1. כפולה:

האדם יודע מה הוא רוצה, אבל הוא מוותר על הרצון מבחירה.

ההיגד: ״לא נעים לי״ גורר אדם לותר על תכנית או על משאלת לב בגלל התחשבות ברצונותיו של אדם אחר. הוא בוחר בין רצונו והתחשבות בזולתו.

תחושת ה"לא נעים לי" מפתחת דיאלוג פנימי סוער או מתסכל.
נפש האדם סוערת בגלל הדיון הזה. עמדת האדם האחר לא נשמעת, הרצון שלו נקבר ולא מוחש והלא נעים לי זורח ומוביל את הפעולה.
סיבת הסערה בדרמה נוכח הופעת הרצון – שלילתו והעדר דיון אמיתי. שהרי אם אשאל את השכנה אם היא מסכימה שאותר על אמון הריקוד שלי כדי שאסייע לה להעלות את סליה – תענה לי לא !!!
: אני רוצה …
או גם אני לא רוצה. אלו עמדות של השמעת קול. הלא נעים לי הוא תחושה. לא עמדה ולא השמעת קול – להפך השתקה. השתקת קול הרצון.

אדם בעל רגשי אשמה בדרגה 1. נוכח הוויתור עליו – שותף לתרבות ההשתקה הפטריארכלית שלא מאמינה בשוויון ובדיון הוגן.
אדם בעל רגשי אשם היה ויפעל למען מימוש עצמו נגד ה"לא נעים לי" יבער בתוכו וימצא בסערת נפש ודווקא ההימנעות מפעולה בהשראת הרצון היא שמשחררת אותו מהסערה.
שלב הימנעות שמרגיע, הוזכר למעלה כמחלה נפשית.

מחלת האשמה בדרגה הראשונה אינה מסוכנת, אבל החל מהדרגה ה 5 שוקלים אשפוז.

הדמימה של האשמה בדרגה 1. מופיעה בשריר המצח, Frontalis, ובעורף Splenius capitis ובגב התחתון אזור החוליות L4. – L5.

הטיפול ברגשי אשמה בדרגה 1.

תמיד הטיפול יפנה אל מקור האשמה – המניפולציה. יש לפרק את המניפולציה. אבל נסתייע בדרכנו בתמציות ממיצוי פרחים וקליפה של Rhus coriaria אוג הבורסקאים
מתבלין הסומק,
.Agrimonia ובאבגר
פורמולה לטיפול ברגשי אשמה בדרגה 1.

בהרכבת פורמולה לטיפול משתמשים במספר תמציות מוגבל ותואם וביניהן לפחות שתי תמציות טיפול:
סומק , אוג הבורסקאים או אבגר (אגרימוני).
מוסיפים תמציות לסיוע והגנה כ״Larch לאגש, Walnut לסף, אלה Pistacia palaestina ארץ ישראלית או ויסטריה, – חמנית או Helianthus annuus "חמנייה" כלשון העם, ו אגוז מלך.
נעדיף 3 תמציות בהתחלה למשל:
– Agrimonia אבגר, חמנית ו Walnut – אגוז מלך.
(לגבי מכלול תמציות טיפול שאפשר להשתמש בהן בדרגת אשמה 1. ראו בסוף המאמר).

Rembrandt van Rijn [Dutch Baroque Era Painter and Engraver, 1606-1669]

Rembrandt van Rijn [Dutch Baroque Era Painter and Engraver, 1606-1669]

2. "אני לא בסדר" או "אני לא מתאים לתפקיד"

האדם בדרגת אשם שתיים מבקר את עצמו: "אני לא בסדר". האדם פועל על-פי רצונו אבל שולל את תוצריו. לא הוא לא שולל את תוצריו הוא שולל את עצמו: 'אני הוא זה שלא בסדר!, יאמר לעצמו. מדובר באשמת שווא המבוססת על עמדה אחת, עמדתו ואין לגביה כל דיון. בדרך כלל לא מדובר בשיח של ממש ואין החלפת דעות אלא
תחושה כללית, האומרת שהוא עצמו – גופו הם שלא בסדר. מסקנה ללא דיון. האדם פועל בדרגת אשם 2. על-פי רצונו. הפעולה הזו דרמטית במרחב רגשותיו כלומר ישנה התנגשות פנימית. הדרמה הזו גורמת לאדם לוותר על הדיון – ברור פנימי אמיתי בנושא עשייתו:
האם המעשה (שעשה) בוצע על-פי התכנית?
האם המעשה נעשה ברוח דברים מקובלים?
האם המעשה נעשה ברובו היטב?
האם הגיע למטרה בעשייתו?
האם העשייה עצמה כשלה?
היכן הכשל בעשייה?
בדרך כלל אין בעשייתו כשלים. עשייה ללא רבב.
בטיפול ופריצת הדמימה אני משתדל להכניס שיח חסר זה למרחב הדיון, והשאלות העולות מקבלות בהדרגה מענה. בין השאלות כדאי לשאול ולברר שוב ושוב את נושא הרצון. האם הוא רוצה בעשייה הנדונה. האם העשייה גורמת לו אי-נחת, האם העשייה מאפשרת לו לפתח כישורי חיים, האם הוא רוצה בתפקיד שהעשייה כרוחה בו והאם הוא בעל כישורים מוכחים שמתאימים למלא אותו.

הכול לא בסדר

למה הרכבת תמיד מתעכבת?
רגשי אשם בדרגה שנייה פונים גם אל הסביבה – העולם לא בסדר. קובלנות והאשמות שווא גם יוצרים רגשי אשמה בדרגה 2. אבל גם מסתירים את הכאב והתסכול שרגשי האשמה מייצרים במי שפועל על-פי רצונו וחש שהוא לא בסדר.
אם אתה נמצא במדרג 2. ואתה חש שמשהו מתנהל שלא על-פי התכנית, משהו נעצר וה״לא בסדר״ נוכח. אתה מתוסכל שב ומתלונן על אטיות. קובלנות חיים נעשים חלק מהשיח שמייצג אותך.
אנשים מאחרים לפגישות, צ׳קים מוחזרים והתשלום מתעכב, אז למה גם התרגום של מאמרי לאנגלית מתעכב?
כשרגשי האשמה בדרגה שתיים מנהלים את חייך, אתה נע ומגיע אל יעדיך, אבל אתה מגיע ליעד שלך מאוד עייף!
לא העיכוב מעייף אותך אלא דרגה 2. של רגשות האשמה.
ככלל רגשות אשמה מעכבים, בולמים, מעייפים ומונעים אותך מסיפוק שאמור להגיע לאחר המימוש של הרצון.
המקלחת מתעכבת והשבת נכנסת, השולחן מוכן גם נרות השבת דולקים רק אנחנו עומדים להתקלח במים קרים. הכול חוגג ואין סיפוק. אין הנאה. אלו רגשי האשמה בדרגה 2. והנפש עדיין מוגדרת כמאוזנת והיא לא חולה. אבל כוח הרצון בה חלש ואין הנאות בחיים.

זה הרגע לעצור ולתקן.

1. ערוך/י רשימה של כל העיכובים בחייך. רשום/י כל מה שלא בסדר בעינך/י. קרא/י בעיון שוב ושוב, בלי קובלנות את הרשימה שערכת/ה.
2. חשוב/שבי: איך הרשימה אמורה להיות – כך שחייך יכללו מנוחה, הנאה וסיפוק הולך וגדל.
3. אני רוצה שאנשים יגיעו אלי בזמן.
מי מהם?
ואיך את/ה מתכוננים לגרום שזה יקרה?
איך את/ה מתכונן/ת שהמקלחת לפני כניסת השבת תהיה חמה?

פיגמליון וגלאטה ציור מאת ז'אן-לאון ג'רום – במטמורפוזות של אובידיוס פיגמליון היה פסל קפריסאי ששנא נשים ונשבע שלא יתחתן לעולם. עם זאת, כאשר גילף פסל של אישה בעצם שנהב (שנקרא Galatea) היא יצאה כל כך יפה שהוא התאהב בעבודתו שלו עצמו. בפסטיבל אפרודיטה (אלת האהבה) הוא הביע משאלה בחשאי שיזכה בה לכלה וזו תהיה דמות הפסל שתיהפך לדמות חיה. כשהגיע הביתה הוא נישק את הפסל וגילה לתדהמתו ששפתיו חמות. האלה נענתה לרצונו, הפסל התעורר לחיים, והוא התחתן איתה. היה להם בן בשם פאפוס. Pygmalion and Galateapainting by Jean-Léon Gérôme מקור הצילום – כאן

המניפולטור

המניפולטור הוא אדם חלש שמעצים עצמו על חשבון הזולת. המניפולטור חיי סביבך. הוא דואג לך ודורש ממך להתנהל כך שדאגתו תוסר מחייו, הוא לחוץ במטבח ודורש ממך להתנהל כסו שף נאמן. הוא ממהר ועליך להוריד כלים, לשטוף אותם ולזרוק אשפה. הוא לעולם לא לוקח אחריות להסיר דאגה מליבו. הוא לעולם לא פועל למנוע מעצמו נחפזות ולנהל סדר יום תקין – אתה תתקן זאת! אתה בנו, בתו, בן זוגו תוצג תמיד השותף שלו, אבל אין לך עמדה. אסור לך להעלות הצעות לשיפור בנוכחותו, ואתה צל ואין לך זכויות ואתה לא שווה זכויות בעשייה. לא אתה לא שותף, ואתה לא שותף שלו – אתה מופעל על-ידו, למענו ולמענו בלבד! אתה מומשג כשותף, אבל אתה משרת!!!

רגשי אשמה צומחים על-ידי מניפולטורים. המניפולטור חיי על חשבון כוחות הרצון שלך והוא שואב אותם ממך, כדי להעצים את עצמו. הוא חזק, אבל רק בנוכחותך ועל חשבון כוחות הרצון שלך! הטרגדיה בכך, שגם אם ימצוץ את כוח הרצון שלך במשך 100 שנה הוא ישאר חלש!

למעשה דמות המניפולטור שיצר את רגשי האשמה שלך, ברבות הזמן יכול לפרוש. אין לך בו עוד צורך – כי הוא כבר נמצא/ת בתוך נפשך. כמו בהשתלט אבר. הוא שם! האדם בדרגת אשמה 2. מכיל בתוכו את המרחב המניפולטיבי שמנהל אותו. והמרחב המניפולטיבי הזה מייצרת את מרחב האשמה בו. הוא שבונה את התחושה שמשהו שמתנהל בתוכו מתנהל שלא בסדר. שהרי הוא נקרא לחיי חרות ומצווה לפרק את המניפולטור שהופנם בתוכו כאבר זר. הוא רוצה בכך, אבל הרצון כבול באזיקי ה"אני לא בסדר". על הרוצה לצאת לחרות חייו. על הרוצה בחיי כבוד לסלק את השתלטן, את המניפולטור מחייו ויפה שעה אחת קודם.
כהתחלה: בשלב הראשוני לדרך ארוכה, אסתפק אם תוכל להתבונן בעיניו ולומר: מניפולציות !!!

על פני השטח יצוף חשש וחוסר אמון של האדם בעצמו. על פני השטח יופיע תסכול מאי הגעה לסיפוק עקב מימוש רצונותיו, וגם מוויתור על הזדמנויות.

בדרגת אשמה 2 העניינים מורכבים ומקשים על הטיפול. המניפולטור הופנם במרחב הרגשות. כוח הרצון פועל רק נעדר הסיפוק ורב התסכול. התסכול ניכר לעתים ולעתים הוא נסתר בקובלנות. התסכול מופיע רק בחלקו ותפקידו להסתיר ולשמר את רגשי האשמה כשהם קבורים תחת המשפט: "אני לא בסדר" – המחלה נעזרת במשפט זה שורדת ומונעת מכוחות הרצון לטפל בבעיה.
רגשות האשמה בדרגה 2. חבויים מתחת לפני השטח, הם שורדים, נאבקים על מרחבם, שולטים ברצון ולא מאפשרים בחינה יסודית של המציאות ו/או של כישוריו. בשלב זה מזהים כבר פגיעה בכבוד האדם.

הדמימה של האשמה בדרגה 2 מופיעה במשפטי החלשה, עייפות כרונית, התמכרות למזון רעלני ומוקרנת ככאב לשרירי גוף מכווצים כרונית ומסרבים להשתחרר. הדמימה מופיעה:
בבית השחי, ברך ימנית פנימית, באזור מפרק הירך – באגן הימני ובצד הירך שתחתיו. הכאב מופיע בשרירים וגם ברצועה הפנימית של הברך בלועזית: Medial collateral muscle.

הטיפול ברגשי אשמה בדרגה 2.

תמיד הטיפול יפנה אל מקור האשמה – המניפולציה. יש לפרק את המניפולציה ואת המניפולציה שבתוכו – אבל נזהה גם דמויות מניפולטיביות בסביבתו. ברגיל דמויות אלו אנוכיות, נצלניות ביקורתיות ונוכחות בהן אלימות מילולית, הטקסט שיוצא מהן מכליל פרטים וכולל האשמות שווא.

פורמולה לטיפול ברגשי אשמה בדרגה 2.

בהרכבת פורמולה לטיפול ב"אני לא בסדר" משתמשים במספר תמציות מוגבל ככל האפשר על התמציות ליצר ביניהן הרמוניה ולפרק את המניפולטור הפנימי. אני משתמש בתמצית טיפול אחת מתוך השלוש:
פרח צמח הכותנה, Sundew או קורנית Thymus vulgaris – סראטו Ceratonia siliqua.

כדאי לבחור מבניהן תמצית אחת שתלווה בפורמולה בשתי תמציות הגנה (Larch – לגש, וולנאט – אגוז מלך, חמנית או לסף (ממשפחת הצלף).

הצורך לשוב ולהישען על מקורות כוזבים של תמיכה פנימית וחיצונית שב ועולה במדרגים 1 – 2 אבל ממדרג 3. ואילך נכנסים לתחום הנוקשה. אני מסייע לאנשים להתנתק מנקודות משען רעועות כאלו ומאפשר להם למצוא בעצמם את הכוחות המבנים את עמוד השדרה לתנועת חייהם. אם יימצא שאת/ה במדרג 3 ואילך עשה לך טובה ופנה לטיפול.

3. אובססיה.

מסלול הרצון מתחיל במחשבה. המחשבה מפעילה (כחזון ורעיון יצירתי) עשייה שממלאת את האדם ברגש מניע, כהתלהבות והתרגשות. הרצון מיילד מתוכו כוח רצון וכוח הרצון פועל וממשיך ונוכח בעשייה כשהיא פועלת בקו ישר המתמיד אל המטרה – בשלב הסיום הרצון הופך לרצון להגיע.
בדרגת אשמה 3. כוח הרצון חלש מאוד אבל המטרה בולטת ועצמאית. יש מטרה. יש רצון להגיע אל המטרה. בדרגת אשמה 3. לא תמיד ברור מהיכן הופיעה מטרה כזו. היא צצה למרחב ללא תהליך שיש בו רצון, תכנית פעולה וכדומה. מטרה צצה והאדם בעל רגשי האשמה בדרגה 3. מתביית על המטרה הזו ולא מניח לנפשו. הוא לופת אותה בחוזקה. המטרה שולית – אין בה חשיבות, פרט להיותה מטרה שבה הוא רוצה. והמטרה הזו נעשית כדאגה והכרח שהמניפולטור מפעיל את זולתו למענה. ההודה שלו נשלחה. וההוא נדרש להשיב להודעה ששלח אליו בטלפון במהירות. הוא נדרש להגיע ביום שישי אליו על-מנת לשתות איתו קפה. הוא מחוייב להגיד לו "בבקשה", "סילבופלה", "פליז", "מינפאדלק", כשהוא פונה אליו בבקשות!
בהתבוננות ובחינה מחודשת במטרה הנדרשת ממנו למימוש על-ידי המניפולטור אין למעשה נחיצות של ממש לשיפור איכות חיי המניפולטור ואושרו ואין בהשגתה סיכוי גדול להנאה או לסיפוק חיי המניפולטור – זו למעשה אובססיה.

נפש האדם הנלפתת במטרת חיים שולית, או בהישג שולי ופעוט כבמטרת חיים נעלה נמצאת בדרגה שלישית של עוצמת רגשות האשמה באדם.סביר להניח שיש לאובססיה הזו תפקיד בחיי אדם שלא הגיע בעצמו למטרה גדולה באמת. היא מעין תחליף וכיסוי על חולשותיו הרבות.

רגשות אשמה 3. נקשרים בהעדר סיפוק ומשמעות בחיים, בשעמום ובתחושת עלבון גדולה. האדם נפגע ונעלב בהזדמנויות רבות בחיים ואין בהן כוונת זדון נגדו כלל וכלל.
במדרג 3 של רגשות אשם האדם הגם אם הוא מצליח מאוד בתחומי חיים מסוימים – הוא חש עלוב. עליבותו נקשרת בתחושה פנימית שהוא לא חי את חייו והוא עוצר ומונע מעצמו לפעול ולממש את רצונו.
בדרגת אשמה 3. האדם מפתח כישורי שרות מצוינים. הוא רואה את יכולותיו לשרת ולרצות את הזולת. הוא יכול לפתח קרירה בתחום שאין לו בו כל עניין וכנגדו רואה וחש את עליבות כוח הרצון שלו, נוכח העדר תפקיד בתחומי ענינו. יתכן שהוא רופא מצליח, פקיד דואר ערני, בעל חנות רהיטים משגשגת, או צייר גדול, אבל כל רצונו לפרסם ספר שירים או למכור את ציוריו וזה נותר במגרה ואלו באטלייה.
האובססיה קושרת את האדם אל המרחב החיצוני. שם נמצא המניפולטור האמתי. למניפולטור שיטות לרמוס רצון עם מבט. הוא יודע להפעיל נשימות עומק לגרגר בגרונו – שפתו המניפולטיבית אינה מילולית. הוא לא יפליל עצמו בנוכחות בנו האהוב, ולא יחשוף עצמו בפני בתו היקרה או בן זוגו – הוא מסתתר בהתנהלות שכופה את רצונותיו על סביבתו. ההיאחזות בנקודה זו שבחלל החיצון מרוקנת את האנרגיה הפנימית של בעל דרגת אשמה 3. ומדלדלת את כוחות הנפש שלו. באובססיה נמצא המניפולטור האמתי, שמסתתר. את עצמו משפיל ואת האחר – זה שבחוץ (בעל דרגת אשמה 3.) מאדיר ומגדיל את חשיבותו. הזולת מקבל חשיבות יתר. וככל שהוא ימנע מלהשיב לו על הודעת הטלפון שלו תתעצם דמותו החשובה בעיני בעל רגשי האשם בדרגה 3.

האובססיה – דרגת רגשי אשמה 3. משפילה. היא מקבלת מעמד של אל – משל הייתה המניפולטור עצמו. בעצמתה יוצרת האובססיה רגשי נחיתות, עלבונות שווא, התמכרות לדמויות חלשות ועלובות שמקבלות (מהאובססיבי) מעמד של ענקית (ראה שירו "הענקית" של Charles Baudelaire שארל בודלר – על שיר זה חיברתי את אחד מריקודי הנודעים בשרשרת המחולות "נשים מקוללות". האובססיה עומדת מאחורי מצבי תקיעות ומאופיינת בחזרה נשנית על התנהגותו. בין התופעות של האובססיה חיפוש אחר נסים, תרופות ושיקויי פלא, אמונה תפלה ופחדים המבוססים על דמיונות שווא, סיזיפיות – התמכרות למאמץ. בולט (בדרגה זו של אשמה) העדר למידה והעדר הסקת מסקנות מניסיון החיים.
על פני השטח נראה נמהרות תמידית, חוסר סבלנות, ורצון עז שהמציאות תשתנה מאליה ומהר ככל האפשר: "שנגיע כבר", "שיתקשר ויענה כבר הבן זונה הזה", ו"למה אני לא מוצא את המשקפים שעל אפי".
האובססיה מתבטאת בוויתור על שלוות החיים ובוויתור על פניות לעיסוק בענייניו האמתיים. קיים עיסוק חריג וממוקד באחר, האדם שנעלב מהאובססיבי מועצם וחשיבותו עולה ועולה בעיניו, גם הפגיעה בכבודו והפוגע בכבודו תופסים מקום מועדף בחייו.

השיח האובססיבי

בדרגת רגשי אשמה 3. האדם נעשה פטפטן להחריד. הוא מתקשה להכיל חוויות חיים גדושות וקושר עצמו בפרטנרים לשיחות רבות רגש. הוא מדווח שאין חנייה. הוא מדווח שיש חנייה, הוא נרעש שהעוגות נגמרו בבית הקפה ומתקשר לאיש שיחו בתזזיתיות אם המים החמים נגמרו טרם עת במקלחת שלו ושלא נדע מה הוא עובר אם הבוילר התקלקל…
האדם האובססיבי חי בסימביוזה עם פרטנר – הוא תלוי בפרטנר שלו וחש נזקקות לפרטנר שיחי זה. הוא שיבין אותו ובאופן מידי. רוב שעות היום ימצא במצוקה וחיפוש אחר גלגל הצלה. מצוקתו נובעת מחיי ההווה. הוא חווה את חייו בעוצמה רבה שחוויותיו טעונות את נפשו ומסעירות אותה בסערות נפש חזקות ואותן מבקש להרגיע בשיתופן עם איש שיחותיו. הוא מייחל שאיש שיחו הקבוע יצליח להרגיע אותו (ולא יאפשר לו להרגיעו). הוא יתחבר לאנשים בעלי רגשי אשמה בדרגה 4. (ראו להלן) שיראו בסיוע להרגעתו, אתגר. הוא יפתח יחסי תלות בינו ובין מרגעיו.
אדם בדרגת רגשי אשם 3. נעשה פחדן, תלותי וחרד מריקנות. חששותיו רבים ומופנים כלפי העתיד. מאחורי כל פינה ממתין לו אסון, בנוסף הוא חסר אמון. פחד קיומי מציף אותו וכן פחד מקהל, פחד מהצלחה, פחד מפרידה ופחד מפרידה, החלמה. הוא פוחד לפנות לטיפול.

Ganymede Benvenuto Cellini 1548-1550 1500 – 1571 Firenze , Museo Nacional de Bargello el Bargello, el Palazzo del Bargello, Florencia, Italia.

אכו ונרקיס

אכו ונרקיס הן שתי דמויות מרכזיות במיתוס יווני קדום שמתאר אהבה חד צדדית ואובססיות של אכו לבן זוגה נרקיס.
אכו או אֶקוֹ זו נקשרת ברגשי אשמה במדרג 3. במקור הייתה נימפה‎ יפהפייה, ואחת מבנות לווייתה של אלת הציד דיאנה בצאתה לצוד.
לאכו הייתה חולשה לדיבור. בין אם בשיחת רעים או בוויכוח, אכו התעקשה לומר את המילה האחרונה.

יום אחד, כשיוּנוֹ, אשת זאוס עקבה אחריו, בחששה שהוא מבלה עם אחת הנימפות, הצליחה אכו בשטף לשונה לעכב את האֵלָה ואפשרה בכך לנימפה להימלט. יונו נקמה בה על כך והפכה אותה לאשת צל ההולכת אחר דמות כריזמטית ונערצת – הגם שהיא ריקה ונבובה: "מעתה ואילך, (קיללה אותה יונו) לשון זו, שבה היתלת בי, לא תשמש אותך אלא למטרה החביבה עלייך כל כך – להשיב תשובה. אמנם תקיימי בידך את זכות המילה האחרונה, אך לפתוח בדיבור לא תהיי מסוגלת לעולם".
יום אחד התאהבה אכו בנרקיס ועל מערכת יחסיה החד צדיים עם הבחור השקוע בביצה והוא ריקני ומאוהב בעצמו נכתבו אלפי מילים, מאחוריהן פחד מאינטימיות, העדר מימוש עצמי ואובססיה שמשקפת מדרג שלישי של רגשי האשמה.

הדמימה של האשמה בדרגה 3 מופיעה ברומבואידים Romboideus בעברית שריר מעויין קטן שמקרב את השכמה, מרים אותה מעט למעלה ומסובבה למטה – בתורת הדמימות מתואר המקום כמשקף כשל בחיים האינטימיים וקושי ביצירת מערכת יחסים הדדית ושוויונית. בשריר התת בריחי Subclavius, ובשריר הזרוע Brachialis)) שמכופף את האמה – ביד שמאל – בתורת הדמימות דמימה זו נתפסת גם כקושי להכיל את התנהלות הזולת ונהוג לאבחן בעזרתה טראומות בתקופת גיל 5 שנים.

לשאלות לגלול למטה

הטיפול ברגשי אשמה בדרגה 3.

תמיד הטיפול יפנה אל מקור האשמה – המניפולציה. המניפולציה היא שפה – שפה בה אין שיח ישיב. עיקרה גופנית: טריקת דלת, נעיצת מבט, הנפת יד בזלזול, התעלמות, שתיקה, העדר מענה, הרמת גבות, חרחור והאשמות שווא – אתה תמיד אידיוט … יש לפרק את המניפולציה והמניפולציה שנלפתת באובססיה על כוח הרצון –נזהה מעברים קיצוניים מעיסוק בעצמו לעיסוק בזולת וכן מאומניפוטנטיות (לטינית Omnipotens), מגלומניה להשפלה עצמית. ברגיל דמויות אלו ביקורתיות ונוכחות בהן אלימות מילולית, הכללה של פרטים והאשמות שווא.

הדמות המניפולטיבית בולטת במרחב חייו: מעסיק אלים, פרטנר מסתגר, פרטנר נעדר, נרקיסיסטי. זוגיות לא שוויונית, העדר שיח פתוח והערצת בן הזוג הגם שלא מחזיר אהבה והכרה בכישוריו. ללא טיפול ברגשות האשמה וחשיפת המרחב המשתק (המניפולטיבי) לא יחלים המטופל, ו"חייו שלו" לא יחזרו אליו. הוא לא יחוש שלווה.
הדמימה מוקרנת ככאב לשריר הדלתא הקדמי Deltoid ומופיעה בו ככיווץ כרוני שמסרב להשתחרר.

פורמולה לטיפול ברגשי אשמה בדרגה 3.

בהרכבת פורמולה לטיפול באובססיה משתמשים במספר תמציות שיוצרות ביניהן הרמוניה ובכוחן להעצים את כוח הרצון ולפרק את האובססיה. אני משתמש בתמצית טיפול אחת מתוך השבע:
לסף (פרח מדברי גדול ממשפחת הצלף), ערבה בוכייה, אדמונית החורש – פאוניס, אדר מצוי Holly, עולש, פרחי החרדל, ופרח האורז. אליהן אני מוסיף תמציות ריכוך והגנה.
תמצית טיפול נוספת נגד אובססיה מפרחי הבוצין מפורץ (Scallop-Leaved Mullein) אני משתמש בה כשהאדם סובל גם מנדודי שינה.

קליאופטרה רישום של מיכאלאנג'לו – כל עלייה בת 5 יחידות מעל ל 7 במדד ההומוציסטאין מכפילה את הסיכון שלך לסבל ממגוון רחב של בעיות בריאות, כולל מחלות לב וכלי דם, איבוד זיכרון, סיבוכי היריון, חולשת עצם, אי ספיקת כליות, לב, שבץ מוח, ואפילו דיכאון, אלצהיימר ופרקינסון. ירון מרגולין

4. המדונה הקדושה – מסירות ונתינת יתר.

דרגת אשמה 4. כוללת אדם המכונה "נושא הכלים" ו"קדוש מעונה", למשל מדונה, משיח או עובד סוציאלי ואביר על סוס לבן. אלו בשל התמסרותו חסרת הגבול לזולת.
בדרגת אשמה 4. האדם מפיק הנאה מנתינתו. הוא מתמסר לזולת ומתענג מכך. באגדות מופיע כנסיך שרוכב על סוס לבן בדרכו להושיע נסיכה מסבלותיה או מתרדמת חייה.
אדם הלוקה בתסמונת המדונה הקדושה מזהה את הסבל ואת התסכול של הזולת ממרחקים. התפתחו בו כוחות אמפתיה מאוד חזקים והוא מחובר עם הסבל והתסכול של הזולת בקשר סימביוטי. קשריו הסימביוטיים לסבלי העולם כה גדולים עד כדי הסתרת סבלו שלו מעצמו ואם לא יפוגג את סבלותיו של זולתו באשר הוא לא יוכל לנוח ולשקוט.
מאמציו למען הזולת בלתי נדלים ואין הם זוכים להערכה – להפך הוא זוכה לביקורת ולבוז רב על מאמציו אלו.

Jean-François Millet 1814-1875 המלקטות – Gleaners. יצירת מופת.
ז'אן-פרנסואה מילה, 1857, מוזיאון ד'אורסיי פריז

רגשות האשמה שלו קבורים. רצונו רמוס ובחווייתו רצונו נקשר בסיוע לזולת.
קשה מאד לטפל בבעל רגשות אשמה – של המסירות הבלתי נדלית.
על פני השטח יצופו עייפות כרונית ובעיות שינה. התמרמרות מכפיות הטובה וחוסר ההערכה למעשיו למען הזולת.
אין מנוח. בדרגת אשמה 4. אין שלווה וההנאה קשורה בעיקר ביכולתו לסייע לסובל. משסיים לסייע לסבלותיו, אין בו שלב הסיפוק של מימוש הרצון. לא ישתהה או ינוח רק ימצא לו מסכן חדש להצלה.
סכנה: אם הוא נכנס, מרצון או בעל כורחו, למרחב של סיפוק עצמי או ריצוי עצמי הוא חש כי עומדת להתרחש טרגדיה גדולה בחייו.
הקושי שלו בא לידי ביטוי גם בהעדר זוגיות או הזנחת ביטחונות כלכליים או הזנחה של ילדיו.
חלק מתופעות הלוואי הקשות שמתפתחות אצל אדם זה הן סרטן שד שמאל וירידה בתפקוד הכליות.
פעמים רבות ימצא במערכת זוגית אלימה בה הוא הקרבן מאחד והמושיע של המסכן האלים שמכה בו משתיים (סיבת הושעתו את המכה בו נובעת מהבנתו את מצוקתו שהרי המכה בו היה ילד מוכה ואומלל בילדותו).

הדמימה של האשמה בדרגה 4 מופיעה במערכת זוגית לא שוויונית משתקפת בסרטן שד שמאל, קשיי נשימה, כשל מערכת אבר הכליות, דלקות בדרכי השתן וכאבים בציידי האגן (אזור תחל השריר (Tensor Fascia latae- ובשורש כף יד ימין (אזור אחז השריר כופף האגודל הארוך Flexor pollicis longus).

הסתרת האמת – נקשרת בדרגות 2 "אני לא בסדר" ו 4. הדמימה פוגעת במיתרי הקול או שהתפתחה יבלת, בצקת, פוליפ, ציסטה, סרטן במיתרי הקול. ברגעי הסוף בעל הכבוד שלא בצדק מתרצה ובערוב ימיו, כפי שקורה פעמים רבות למי שזוכה בכבוד שלא מגיע לו, כשרגשי אשמה וייסורי מצפון – מתעצמים לקראת המוות – או לקראת הישג גדול הצרידות חונקת את גרונו והוא מבקש להתוודות על חטאיו. זו הדמימה של ההסתרה – הסתרת האמת מופיעה כצרידות, תחושת מחנק בגרון, שיעול מביך ובלתי פוסק ועוד צרות גרוניות – זאת כשהאדם מסתיר את הדרכים הלא כשרות, לא צודקות, השיטות האפלות והמוסתרות שהביאו אל כבודו.

הטיפול ב "מדונה הקדושה" – ברגשי אשמה בדרגה 4.

תמיד הטיפול יפנה אל מקור האשמה – המניפולציה. המניפולציה כאן בסבל השואב ובאלימות שבבן הזוג המתעלל. יש להכיר במניפולציה וההכרה בה בדרגה 4. נמצאת בגבול הלא אפשרי. ברגיל, היא נתפסת כהגשמה מוסרית נעלה, חיי חסידות וקדושה או כמסירות נעלה לאל. מניפולציה שנלפתת על כוח הרצון – ומביאה אדם לחיות בצל מכאובי אנשים אחרים וכשרתים של בני זוגם, או בעל החיים שבטיפולם.

פורמולה לטיפול ברגשי אשמה בדרגה 4.

בהרכבת פורמולה לטיפול במסירות הקדושה משתמשים במספר תמציות שיוצרות ביניהן הרמוניה ובכוחן להעצים את כוח הרצון ולפרק את האובססיה. אני משתמש בשתי תמציות טיפול מתוך התשע: דרדר, חרוב, יערת הדבש, בושמת (לבן), שן הארי, אברש, אדר מצוי, ושושן מטיפוס Mariposa Lily שמקורו בערכת התמציות של האינדיאנים שחיו בצפון אמריקה. ובתמציות הגנה ושמירה על כוח הרצון.

לשאלות

5. העדר הכרה בכישוריו

The Night Watch - HD.jpg

The Nightwatch by Rembrandt משמר הלילה – רמברנדט – יצירת מופת. מקור הציור ויקיפדיה.

בדרגת רגשי אשמה 5. האדם מתחבר אל מקומות ואל אנשים שלא מכירים בכישוריו. פעמים רבות הוא מתעקש לפעול במדינה בה לכישוריו אין מקום ולעיתים הוא עצמו מתקשה לזהות את כישרונותיו. יש ונמצא אותו פורש מעשייתו בשל אכזבתו מתוצריו. יש והוא מעריך את עשייתו אך אין בכוחו לפתח יכולות להגיע להכרה כלכלית, לזכות ברווחה כלכלית או להערכה אמתית של מלאכתו.

אדם שלא זוכה להכרה בכישוריו לא מצליח להשתלב בחברת הטובים בעיניו, חווה בדידות עמוקה וניכור. הוא חש עצמו כאדם חסר שייכות ומדמה עצמו למת מהלך.

בדרגת רגשי אשמה 5. האדם מתאהב בדימוי – הדימוי – בפסיכולוגיה העתיקה: מכונה טונאל – דמות החוץ: תפקיד בעבודה, מעמד חברתי, שייכות לקבוצת המיוחדים הם שמקנים לו כוחות קיום, כוחות פעולה והכרה בזכויות לקיום. ההתאחדות עם הטונאל מילדת בו כוחות פעולה ומקנה לו תחושה של מלאות ושישנה משמעות חדשה בחייו.

שמשון ממוטט את מקדש דגון על כל החוגגים וקורא "תמות נפשי עם פלשתים", גוסטב דורה. מקור הרישום ויקיפדיה.

אובדן הכבוד
בין כישורי החיים נמצא את הדואגים לכבודו של אדם. כיום נושא הכבוד מפותח ומזהים דרגות כבוד רבות – אשאר בתחום הכללי של הכבוד בדיון על רגשות אשם 5. אדם הלוקה בכבלים על כוח הרצון בעצמה חמש מאבד בסופו של מהלך את כבודו. דומה כי פתח כישורים מיוחדים לכך.

הטונאל שומר על האדם מבחוץ. הטונאל מעצים אותו וגם מעשיר אותו כל עוד הוא חיובי ולא דמות זדונית רבת תככים ומזימות, כפי שבעל כישורי אבדן הכבוד מאמץ בדרכו.
יש והוא מתאהב במקביל לאחיזה בתפקיד רב עוצמה בפרטנר שמזלזל ברצונותיו להתפתח בתחומי כישוריו. קורה והוא לא מתחבר עם דמויות תומכות במרחב עיסוקו, אבל אם הוא מתקשה למצוא סיבות תומכות בתוכו, או אם לא יזהה עוצמות בתוכו כוחות רצון שילוו אותו לדרך שתסייע לו להצליח ולהשיג את מטרותיו הוא מאבד את כבודו. אובדן הכבוד העצמי והחברתי מגיע בדרגת אשמה חמש, גם אם הוא עובד מצטיין ומלאכתו נעשית נאמנה וגם אם תפקידו רם מעלה ופרסום. יש והוא בן הראשונים לפיטורין במקום עבודתו ויש ובין הראשונים להישלח לכלא.

בדרגת אשמה 5. האדם מבלבל בין עצמו ועוצמה שהתפקיד מקנה לו. הוא מחליף בין מי שאוהב אותו ותומך בו וזה שאוהב את ששייך לו: תפקיד, כסף, מעמד ומנצל אותו. הוא דבק באמונה עיוורת בתפקיד, במשימה, ברעיון כמיסיונר. לוקח רעיון דתי, מדעי, עסקי והולך איתו עד הסוף. אין בו מעצורים, חייו מלאי עניין ומשמעות – רכבת גדושה הדוהרת ללא בלמים. בדרגת אשמה 5, אדם מאמין ברעיון שנאחז בו וסוחף אותו ואחרים איתו לאורכו והולך כל הדרך כדי להגשים את הרעיון הזה. מצד אחד בדרכו כולם מתגייסים ואין התחשבות בחיי הפרט או בזכויותיו כולל הזכות למנוחה. הוא אדיש לנופלים בדרך, או בז להם באשמות שווא. תרבות ההשתקה בנחלתו: הוא בז ולא מתחשב גם הוא לא סבלני להאזין לעמדה או לאדם החושב אחרת ממנו.
מצד שני הלוקה בדרגה חמש של אשמה הוא אדם חזק רב עוצמה ולעתים שיכור כוח. יש לו אנרגיה וכוח רצון בלתי נדלים. בחיים רואה הכרח ומחויבות לעשות ולעבוד קשה – לא ישקול שמדובר בפחד מריקנות, שעמום או אשמה במדרג 5. . הוא ורק הוא אחראי להצלחה. כשמדברים איתו על משימה רק בכוחו לסדר את הדברים הנקשרים בה, אם כי בפועל לרשותו עדר עבדי משימה נרצעים ואם יכשל הם ורק הם ימצאו כאשמים.
במרחב אשמה 5, הרגש מצומצם ואין חמלה. הוא מוביל את הרעיון ובדרכו הוא מעייף את האחרים שאין להם את האנרגיה שיש לו. תובע מעצמו עוד ועוד משימות לביצוע. בתחילה ובסופו של תהליך האשמה מפילה אותו והורסת את כבודו, רכושו אובד ולא נשאר זכר גם אם הקים אימפריה – תתכלה זו לאחר 3 דורות.

בדרגה 5 הרגשות מצומצמים והחלל ריק. ההזדהות עם הדמות החיצונית מעצימה והופכת את החולה בתלותיות. הוא חיי באשליה של עצמאות ולעתים שיכור כוח וחש כאדם כל יכול – בפועל הוא תלותי ומופעל על-ידי אשמה במדרג 5. ברגעי אי-עשייה הריקנות מעפילה ומייצרת שגיאות אסטרטגיות חמורות בדרכו. הוא מתעלם מאזהרות שהדרך מקנה לו, מקולות האנשים שמזהירים אותו בדרכו. האסון מגיע ונחשף בכך שמגלה ששוב בחר להאמין דווקא ברע שאותו ראה בזמנו כ'טוב'.
הוא סומך על הלא אמין, על הנצלן ועל הרמאי וחושד במסייע ובעובד המסור בנאמנות. הוא עצמו רמאי, גנב, ומושחת. וכשמדובר במשימה שיש להשיג – אין לו גבולות. אין לו מעצורים בוודאי שלא בלמים מוסריים. הכאב והדרמה ממלאים את חייו בתחושת עניין ומקנים סוג של משמעות. המשמעות מהכאב מענגת אותו ובכך טמונה סכנה גדולה לבריאות נפשו.
הוא חושש מעמדות אחרות ושונות משלו. ביקורת או רמזים לשגיאות אסטרטגיות מכעיסים אותו. בהישמע קולות מבקרים, בדרגה 5 סערה נפשית מאוד גדולה יכולה לטלטל אותו. מדובר בסכנה ממש הדומה לסדק בסכר מים גדול שבהיסדקו תיגרם הצפה והתמוטטות. סכר פרוץ שכזה עלול להביאו לידי אשפוז במחלקה סגורה ואפילו להתפרצות מחלת נפש של פיצול, מאניה דפרסיה וסכיזואידיות. האדם נסער, תזזיתי מאוד ביקורתית, הפכפך, קנאי, חש דחוי ואף מנודה, יש והוא נתפס לבעיות של מרחקים בחלל בינו ובין העולם החיצון לעתים המרחק גדול מדי או להפך נצמד וקרב יתר על המידה, בולט העדר מועד לסיום התהליך השלילי, נכיר גם שינוי קיצוני במצב כלכלי, יש והדמימה פורצת ללא אירוע חיצוני ונקשרת במשבר גיל החמישים. יש ודמימת האשמה בדרגה 5. פורצת בעקבות הגעה לגיל מסוים ( אצל אישה 48 וגבר 50 או מעל ל – 50 שנה).
הדמימה קשה ונקשרת עם שכרון כוח, מגלומניה, שיקול דעת מוטעה, שעמום, איום קיומי, התרסקות שמו הטוב, אבדן תקוה ופחד מהעתיד.

הדמימה של האשמה בדרגה 5 מופיעה בשרירים הבין צלעיים (בין צלע 7 – לצלע 8) ברגל ימין מאחור, בעיקר כשהריק מתמלא בעשייה שמעוררת בו אמונה בכוחותיו. או להפך בהתרסקות דמות הטונאל שכוחותיה אחזו בעמוד שדרתו הנפשי. הוא נסער מאוד ולא מוצא מרגוע. הדמימה משתקפת ככאב בשרירי הגוף שכווצו כרונית בזרוע הימנית באזור התחל של הראש החיצוני (Lateral head) של השריר התלת ראשי Triceps Brachii (ימני).

אדמונית החורש - זר הפרחים שקיבלתי מנעמה ליום הולדתי ה 60.

אדמונית החורש – Peony – זר הפרחים שקיבלתי מנעמה ליום הולדתי ה-60. איך מגדלים פאוניס בצורה מושלמת הפרח שמטפל ברגשי אשמה בדרגה 6?How to Grow Perfect Peonies?

פורמולה לטיפול ברגשי אשמה בדרגה 5

בהרכבת פורמולה לטיפול ברגשי אשמה בדרגה 5. משתמשים במספר תמציות שיוצרות ביניהן הרמוניה ובכוחן להעצים את כוח הרצון ולפרק את תחושת חוסר העניין והעדר משמעות בחיים, וכן בתמציות שבכוחן להעצים את הרצון לפתוח כישורי חיים ולזכות בהכרה. אני משתמש בשתי תמציות טיפול מתוך העשר:
במבוק ירוק, פרח הלוטוס, פיגם, לואיזה, (ורבנה רפואית Verbena officinalis), אבגר, ציפורן החתול, אלון התבור, עלי דפנה, -פאוני Peonies וסיגלית המים – Water Violet

6. רגשות אשמה והימנעות ממימוש עצמי

רגשי אשמה בדרגה 6 קשים ומסמלים את התפרצות המחלה. האדם כבול בחסר מוטיבציה והשפלה עצמית. מחשבותיו מתרוצצות במוחו. העתיד נראה לו שחור וחסר תקווה. הוא חש כמי שרוקן מרגשות. גופו מאוד חלש והוא חש שהזקין או שהוא משותק.
בדרגה שש האדם חסר אונים. יש והוא בדיכאון, יש והוא רדוף פחדים. רעיון לעשייה נפסל מיד על ידו, מחשש שיכשל .
בדרגת כבילת רצון בעצמה שש מתוך שש (אשמה) האדם מנוהל על ידי פנטזיות, ואשליות. המציאות מתרחקת מחייו. מרצו פונה להוכיח שהפנטזיה שאוחזת במוחו היא זו שאפשרית ולא המציאות.
מצבו קשה והקשר בין דמיון למציאות רופף. הוא מסוגל להתאהב בדמות שלא מבחינה כלל שהוא נמצא בסביבתה,ובכול זאת הוא מוצא לעצמו הוכחות להיענותה לאהבתו. את כלל המציאות אינו רואה, אבל פרטי מציאות שוליים. הוא מלקט ונאחז בהם כדי להוכיח לעצמו שאינו הוזה.
רבקה נמצאה בדרגת אשמה שש כשהוריה הביאו אותה אלי לטיפול בסוף שנות ה 90. רבקה התאהבה בפרופ׳ שלה לפילוסופיה. היא ישבה בכיתתו ביחד עם 50 סטודנטים נוספים. משנודע לה שהפרופ' שלה משתמש בקו אוטובוס מס׳ 9 עברה רבקה להשתמש בו כמותו. רבקה החלה לעקב אחר החלפת הסודרים שלו ומצאה בהם עניין והוכחה להיענותו לאהבתה. לאחר 4 שנות טיפול הצליחה רבקה ליצור קשר עם פרטנר שהשיב לה אהבה.

אדם בעל רגשי אשמה בדרגה שש נמצא בסכנת פיצול אישיותו. הוא פחד מפני העתיד, מפני המציאות, חושש מקשר עם אדם דומיננטי פן ישלוט בו ולכן קשה מאוד לטפל בו. את האשמה יטיל על הבא לסייע לו.
הוא חי במרחב שגורם לו עוול. האדם שמתעלל בו באופן קבוע נתפס אצלו כאהוב. אדם בדרגה 6. לא מוצא את הדרך להיוושע ומגיע בדרך כלל לתחתית התהום וממנה יצא בהדרגה או לאחר אשפוז.

נושא רגשי האשמה קשה לזיהוי. בעיקר קשה לזיהוי עוצמת רגשות האשמה שהאדם חש בה. דרגת האשמה נקשרת במניפולטור, כנזכר לעיל.
הוא הסיבה המרכזית לכוחות האוחזים בו כמפעיל המריונטות בתאטרון הבובות. כשהבובנאי רב השראה אוחז בחוטים היטב, הבובה שתלויה בהם מקסימה ושובה את לב המתבונן בה.
רגשי האשמה מביאים אדם להישען ולסמוך על האחר. הוא נתון למרותו ותלוי בגחמותיו.
הגחמות לעתים אומללות, חוסר כספי ומחלה. יש והן רעיונות מלהיבים בתחומי חיים, אהבה, לימודים, דת, בריאות ועסקים יש ומדובר בתלות באדם אחר בובן שמנהלים אותו כבמאי את שחקניו.
המשותף לכל בעלי רגשי האשמה הויתר על הרצון שלהם.
החל מדרגה 5, האדם חולה ומסתכן בקריסת נפשו אל מחלת נפש קשה. בשלבים אלו ולעיתים גם בדרגה 3. ובדרגה 4. האדם מפחד להיות לבד, חסר מעש, משועמם ולרוב יסרב להשתמש בתרופות, ובשוקים חשמליים או בטיפול, אפילו בלחיצות. כאמור לעיל, החל מדרגה 5. המחלה עומדת בפתח והאדם שהחל את חייו בצל דמות מניפולטיבית עלול להגיע לאשפוז במחלקה פסיכיאטרית סגורה.

הדמימה של האשמה בדרגה 6 מופיעה כקשיי שינה, העדר תאבון, בעיות עיקול – עצירות, כאב גב עליון בשל קשיות שריריו, במגע שטחי בגב נכיר בקושי להניע את השכמות.
הדמימה משתקפת בשריר האמה השמאלית המכופף העמוק את האצבעות: Flexor digitorum profundus במספר שרירים קטנים בכף יד שמאל כגון: כופף הזרת הקצר (Musculus flexor digiti minimi brevis manus) ומקרב האגודל (Musculus adductor pollicis) ובגב כף היד בשרירים הגביים שבין גלילי האצבעות Dorsal Interossei)). בשרירי כף הרגל בצד הכפי שלה:
מקרב הבוהן הגדולה Adducator hallucis
כופף הבוהן הקטנה הקצר Flexor digiti minimi brevin
השרירים שבין גלילי הבהונות Interossei.

פורמולה לטיפול ברגשי אשמה בדרגה 6.

בהרכבת פורמולה לטיפול רגשות אשמה והימנעות ממימוש עצמי משתמשים במספר תמציות שיוצרות ביניהן הרמוניה ובכוחן להעצים את כוח הרצון ולפרק את ההשפעות החיצוניות נושאות מניפולציות. אני משתמש בשתי תמציות חובה מעץ האורן (אשמה – מיצוי בשמש של שרף מעץ אורן ירושלמי, ומיצוי אלכוהולי מחלקים שונים של עץ האורן (קליפה, פרח, עלים ואצטרובל) וצ'יקורי – עולש (CHICORY שמפרק השפעות של דמויות מניפולטיביות). בנוסף אני משתמש בשתי תמציות עבודה נוספות ובתנאי שהן יוצרות ביניהן, והמצב הנחשף מחיי המטופל הרמוניה. על התמציות מהפרחים לחבק, לשמור ולהעצים את המטופל מהר ככל האפשר ובתוך 3 ימים רואים תוצאות.
שתי תמציות-הטיפול הנוספות מתוך התשע שאשקול להשתמש: נץ החלב (מיצוי אלכוהולי של כל הצמח), חזזית, פרח הכותנה, אגבה, פרג, דם המכבים, במבוק צהוב, תפוז (מיצוי של פרי בשל) ופריחת הדובדבן.

לשאלות נא לגלול למטה

רשימת תמציות (נוספות על הנאמר לעיל) מערכת האבנגורי הכללית לטיפול בכבלים על כוח הרצון ודרגות האשמה

דרגה 1

סומק, אוג הבורסקאים, גפן, אגרימוני, אחירותם, אלה הארצישראלית, זלזלת ו-Gentian.
.מוסיפים תמציות לסיוע והגנה כלאגש, לסף, אלה ארץ ישראלית או ויסטריה, חמנייה, ווולנט – אגוז
הערה: בהרכבת פורמולה לטיפול משתמשים במספר תמציות מוגבל ותואם למקרה, ביניהן לפחות שתי תמציות סיוע והגנה כ ״לארג", לסף, אלה ארץ ישראלית או ויסטריה, חמנית, ווולנט.

דרגה 2

פרח, גבעול ועלי הכותנה, Sundew ,הורנבים Hornbeam, ,Cerato , סראטו.

דרגה 3

לסף, אגוז, ערבה בוכייה, פרחי החרדל, אדר מצוי, פרח האורז, פרחי הלבנדר, בושמת, אברש, ערמון אדום, נוקשן, לואיזה, גפן, ערמון לבן – White Chestnut, Heather ובוצין מפורץ (Scallop-Leaved Mullein) CHESTNUT BUD.

דרגה 4

עולש, חרוב, אטד ערבי, יערת הדבש, ברחיחיטון, שן הארי, ז׳קרנדה – סיגלון, שושן מריפוסה -Mariposa Lily (מצפון אמריקה), צפצפה, ציפורן החתול, קיקיון, סיגלית המים, סראטו, היטר Heather וקלמנטיס, ערמון אדום red Chestnut, Wild Rose ורד בר

דרגה 5

במבוק ירוק, פרח הלוטוס, פיגם, לואיזה, (ורבנה רפואית Verbena officinalis), אבגר, ציפורן החתול, אלון התבור, ועלי דפנה. Water Violet
פפירוס, אסיף עלי שלכת וריבס בר

דרגה 6

נץ החלב (מיצוי אלכוהולי של כל הצמח), חזזית, שרף, כותנה, שן הארי, קליפה,פרח ופרי האצטרובל של האורן הירושלמי, אגבה, אדמונית החורש, פרג, דם המכבים, במבוק צהוב, תפוז (מיצוי בהרתחה של פרי בשל) ופריחת הדובדבן.

נשארו לך שאלות?

אשמח להשיב על כל שאלה.

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

  Name שמי:


  phone טלפון:


  דוא"ל Email (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):


  How can I help you ? איך אני יכול לעזור לך:


  Abnormal blood tests - אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך:


  מאת: ירון מרגולין
  פורסם 12.10.13

  אני מזמין אותך ליצור קשר בטופס כאן למטה,
  אשמח להשיב לכל שאלה.

   שמי Name:


   טלפון phone:


   דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


   איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


   אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


   ירון מרגולין

   למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך). מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

   For the avoidance of doubt, consult a physician (who knows in detail the general health of each patient or yours) before using any medicine, food, extract or any exercise. The information on Yaron Margolin's website or the "Healing Presses" website (on Facebook or MARGOLINMETHOD.COM), in the above article and in Yaron Margolin's articles are material for thought – philosophy neither recommendation nor public guidance to use or cease to use drugs – no information on this site or anyone You should always consult with a qualified physician or pharmacist regarding pain, bad feeling, or goals and how to use foods, ointments, extracts and even exercises, or other remedies that are mentioned as such

   מאמרים אחרונים

   ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

   התודעה השלילית

   ביקורת מבזה

   על ההזנחה –

   ניתוק רגשי – על הקורוציונה

   על לחם חוקם של העסקים

   למה אני לא מצליח להתמודד

   מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קריירה מזהירה.

   אי ספיקת כליות – טיפול ללא תרופות

   אוראה – למה האוראה מוגברת ומופחת בדם Urea

   הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

   להוריד קריאטינין, אוריאה ולהחלים ללא תרופות מאי ספיקת כליות

   וירוס הקורונה וגרון יבש

   -אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

   ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

   אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

   אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

   התרופות והרע – ויטמין D3

   על בדיקות הדם

   אנמיה למה חסר לי ברזל?

   רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

   להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

   רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

   שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

   עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

   ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

   פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

   ויטמין השמש ויטמין D-

   תרופות הרגעה שמשאירות אותך רעב וחרד – ציפּרָלֵקס, פּרוֹזַק, פלואוקסטין

   התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

   רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

   שלושת המיצים

   חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

   די לכאב

   ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

   התודעה השלילית

   ביקורת מבזה

   על לחם חוקם של העסקים

   למה אני לא מצליח להתמודד

   מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קריירה מזהירה.

   סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

   כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

   כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

   טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

   אי ספיקת כליות – צום חלבונים

   צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

   אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

   אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

   אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

   "אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

   ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

   פרק ב'

   פרק ג'

   Posted in העצמה אישית, זוגיות, כללי, תורת הדמימות

   כתיבת תגובה

   Or

   האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

   *