חומצה אורית Uric acid צום פורינים – מצב המכונה גם היפראוריקמיה וטופי

חומצת אורית (מכונה גם חומצת שתן) UA היא התוצר הסופי של חילוף החומרים של הפורין [מקור]. ברמות "נורמליות" היא טובה וקשורה בסילוק של רדיקלים חופשיים [מקור]. יתרה מכך חומצה אורית היא אחד מנוגדי החמצון החזקים ביותר שפועלים בפלזמה (נוזל הדם) שלנו, מה שהופך אותה לאחד מנוגדי החמצון העיקריים בבני אדם [מקור] אלא שברמות גבוהות הינה גורם סיכון קרדיווסקולרי [מקור] וזאת משום שהיא גורם מרכזי באבדן גמישות העורקים – פרסמתי על אבדן גמישות העורקים מאמר יסוד – כאן.

חומצת שתן היא תוצר קצה בחילוף חומרים של הפורינים גואנין ואדנין, מאבני הבניין של חומצות גרעין.

פורינים הם חלק מאבני הבניין של ה- DNA הנמצא בתאי הגוף.

בצום פורינים אסור סוכר פירות (Fructose ) ולכן התירס אסור – מעטים יודעים אבל הוא מכיל הרבה פרוקטוז, אומגה 3, לחם מדגנים מלאים, כל פירות הים אסורים בצום פורינים (יש להדגיש כי לא כל המזונות מן החי מעלים את הסיכון להתפתחות צנית-גאוט.), עופות, בשר, חזיר, ומשקאות קלים אסורים גם מים מנרלים, נאטו (פולי סויה מותססים), תפוחי אדמה, ואפילו כרובית. מקרב העלים הירוקים אסורים תרד, פטרוזיליה, גם גרגירי הקינואה באסורים וכן עדשים, אפונה, וגרגרי חומוס. פרג וגרעיני חמניה מכילים מעל 150 מ"ג פורינים (ל- 100 גרם) – להימנע מהם, ככלל מותרת אכילה רק של ירקות שמכילים פחות מ 50 מ"ג פורין ל 100 גרם. לחולי כליה שסובלים מגאוט אני מאשר בדרך כלל מנה של 4 כפות כוסמת ירוקה מושרת, שיבולת שועל מותססת (4 כפות במנת ארוחת הבקר – למתכון התססת שיבולת שועל כאן) וכן מנה של ברוקולי 3 פעמים בשבוע (ברוקולי מכיל 70 מ"ג פורינים ל 100 גרם). בנוסף לכך באצות ווקאמה נמצאים 262 מ"ג פורין בכל 100 גרם -אני מאשר לחולי כליה הסובלים מבצקות וגם לחולי ריאות ליטול כפית ווקאמה 3 פעמים בשבוע. להרבות כורכום וסלרי. (חולי כליה לכם אסור סלרי).

[מקור1, מקור2, מקור3, מקור4, מקור5, מקור6, מקור7, מקור8, מקור9, מקור10, מקור11, מקור12]

אני כל כך אוהב לקבל הודעות ממחלימים שמתרגשים לראות שהכליות חוזרות לתפקד. אתם יודעים שזה ענק במיוחד נוכח העובדה שהנפרולוגים (רופאים שאמורים להחלים את הכליות) לא רואים דברים כאלה, דיאליזה, השתלה ומוות ובאמת שאין צורך בזה. אפשר להחלים מאי ספיקת כליות – אפשר. אני מזמין אותך להצטרף אל מסע ההחלמה –

הטיפול ביתר חומצה אורית נקשר בטיפול נכון בכליה – ומשום שהנפרולוגיה נכשלה עד כה בתהליכי החלמת הכליה, היה והבעיה הזו מטרידה אותך מומלץ לעיין במאמר זה ביסודיות – הוא הדין לגבי סוגיית הפגיעה בדרכי העיכול גם להם תפקיד באיזון חומצת השתן (על הנושא האחרון כדאי לעיין במאמרי – כאן)

ובהערה שרשמתי מתחת לצילום של תפוחי האדמה – בהמשך – קריאה מהנה ומועילה.

קבוצת הקטניות נמצאה במחקרים רבים כמי שמנבאת תהליכי החלמה והישרדות גם בטווחים הארוכים יותר בקרב אנשים מבוגרים ולכן מומלצת כתחליף לחלבון מהחי [מקור]. בהתחשב בפוטנציאל של הקטניות לייצר UA – חומצה אורית, מפרידים בתוך קבוצת המזון הזאת את הקטניות ה"טובות", במיוחד מוצרי פולי סויה נכנסים לרשימת האסורים כי הם מספקים עומס פורין בינוני וגבוה [מקור].

הגוף אינו יכול לפרק את החומצה האורית ולכן היא חייבת להיות מופרשת בשתן דרך הכליות, אחרת רמתה בדם עולה מה שעלול להביא למחלות לב וכליה מורכבות וקשות לטיפול. ומסיבה זו עלייתה גם נקשרת במחלת הכליות. העליה במדד של החומצה האורית אומר גם שישנה ירידה בהפרשתה בשתן וזה דבר מסוכן – יש לבעיה זו כמה סיבות אפשריות לבד ממחלה כרונית קשה כאי ספיקת כליות, סרטן או צריכת אלכוהול מוגברת: (הפרעה באספקת הדם לכליה, מחלת כליה, השמנה, צום, ותרופות כמו תרופות משתנות להפחתת יתר לחץ דם גבוה – שמעלות אותה בדם).

עוד על נושא זה כאן – Jalal DI, Chonchol M, Chen W, Targher G: Uric acid as a target of therapy in CKD. Am J Kidney Dis 2013; 61: 134–146.

טווח הנורמה של חומצה אורית הוא:  Uric acid  4.4-7.6 מיליגרם לדציליטר; נשים-2.3-6.6 מיליגרם לדציליטר.  היפרוריקמיה הוגדרה כרמות חומצת שתן בסרום העולות על 6 מ"ג לד"ל [מקור].

אין תסמינים – מרבית האנשים שמאובחנת אצלם רמה גבוהה של חומצה אורית גבוהה בדם הם א-סימפטומטים, כלומר אינם חשים בעיה. לרוב הסיבה נטילת תרופות, בעיקר מורידי לחץ דם ממשפחת המשתנים כמו התיאזידים למשל הידרוכלורותיאזיד (שם מסחרי דיזותיאזיד) גם אינדפאמיד, מטולזון indapamide, metolazone. לכן, ללא "לחיצות החלמה" יקשה מאוד בתזונה לסלק את הנגע.

בנוסף לאמור עד כה יש לקחת בחשבון כי ייצור UA בסרום תלוי גם באיזון בין נטילה פומית (בליעת) של פורין, סינתזה (ייצור שלו) דה נובו בתאים, מיחזור ותפקוד ההשפלה של קסאנטין אוקסידאז (xanthine oxidase) בקצה הדיסטלי של מסלול הפורין [מקור]. ושיטות הבישול או הכנת המזון. הקשר בין תזונה עשירה בפורין, הגדלת ה- UA בפלזמה והגאוט נקשר ללא ספק בתזונה עשירה בפורין [מקור]. ההשפעה של הפורינים התזונתיים על ריכוז ה- UA בפלזמה משתנה עוד יותר על ידי כמות ותדירות הצריכה, גם שיטות הבישול, נוכחותם של סיבים תזונתיים למשל פסיליום, זמינות ביולוגית, סוגי הפורינים, ונוכחותם של רכיבי מזון אחרים מהצומח כאנטי אוקסידנטים למשל הפיטוכימיקלים [מקור1, מקור2, מקור3]. לפיכך, תוכן הפורין התזונתי בלבד אינו מייצג את ההשפעה העיקרית (השלילית) שלו על ריכוז Uric acid בסרום.

על נזקי התרופות להפחתת לחץ דם נא להקליק כאן

תופעות לוואי של תרופות מסוג תאיזידים: חומצה אורית Uric acid מעל 8 אצל גברים ומעל ל 7 בקרב הנשים. ירידה ברמות האשלגן, הנתרן, והמגנזיום בדם אבל עליה ברמות הסידן בדם. עלייה ברמות הכולסטרול הכללי וכולסטרול מסוג LDL עליה ברמות הטריגליצרידים בדם, ברמות הגלוקוז בדם, עליה ברמות הקריאטינין בדם ופגיעה בכליות – הדבר מסוכן במיוחד לחולי הכליות.

תרצו לדעת על טיפולי חדשניים ביתר לחץ דם ללא תרופות – כאן, כאן, כאן וכאן.

גאוט – הסימן השכיח ביותר של יתר חומצה אורית מכונה שיגדון (גאוט) – התקפה לילית של נפיחות, רגישות, אדמומיות וכאב חד בבוהן, קרסול או ברכיים. פעמים רבות אחד מתסמיני ההתנפחות האלו, בעיקר בברכיים באים לקרוא לך להפחית את צריכת האלכוהול או אפילו לחדול ממנו.
המונח "שיגדון" (גאוט) נגזר מהמילה הלטינית גוטה, שפירושה "טיפה" (של נוזזל) המחלה הזאת מוכרת מאז ימי קדם. ומבחינה היסטורית היא כונה "מלך המחלות ומחלת המלכים" או "מחלת האיש העשיר". פפירוס אברס ופפירוס אדווין סמית ', (בערך משנת 1550 לפני הספירה) מזכירים את המחלה שם את כל אחד מפרקי המפרק המטאקרפופלנגלי הראשון כסוג מובהק של דלקת פרקים. כתבי היד ממצרים העתיקה מצטטים ככל הנראה מדבריו של היפוקרטס. דברים שרשם היפוקרטס בסביבות שנת 400 לפני הספירה באפוריזם שלו Aphorisms שם הוא רומז לכך שלא תועד גאוט אצל סריסים ונשים לפני גיל המעבר. [מקור] שם נמצא גם תיאר הקשר בין הגאוטם והאלכוהול, כולל הופעתן של בעיות בכליות. בנג'מין וולס, רופא אנגלי הוא שחיבר את הספר הרפואי הראשון בנושא השיגדון, רוע משותף, בשנת 1669. בשנת 1683 תיאר תומאס סידנהאם, רופא אנגלי, את התרחשותה בשעות הבוקר המוקדמות ואת נטייתו לתפוס גברים מבוגרים. הלילה עובר עליהם בעינויים, בחוסר שינה, הופך ומשנה את אבר הגוף הפגוע היציבה מצערערת; והטלטלה של הגוף הופכת להיות בלתי פוסקת כמו הכאב של המפרק המעונה [מקור].
המדען ההולנדי בתמונה למעלה – אנטוני ואן ליוונהוק תיאר לראשונה את הופעתם המיקרוסקופית של גבישי השתן בשנת 1679. [מקור] בשנת 1848, הרופא האנגלי אלפרד ברינג גארוד זיהה עודף חומצת שתן בדם כגורם לגאוט.
Antonie van Leeuwenhoek described the microscopic appearance of uric acid crystals in 1679.[100]
A portrait of Antonie van Leeuwenhoek (1632–1723) by Jan Verkolje מקור הציור ויקיפדיה.

הסיבוכים היכולים להיגרם על ידי רמת חומצה אורית גבוהה מאוד בדם הם מחלת מפרקים (gout  גבישי חומצת שתן שמצטברים במפרקים, בדרך כלל בבוהן. גושים קשים אלה נמצאים מתחת לעור שלך, סביב מפרקיך ואפילו בראש (החלק העליון של האוזן). טופי (Tophiהיפראוריקמיה) יכול להחמיר את כאבי המפרקים ולאורך זמן לפגוע במפרקים או לדחוס את העצבים. (לעתים קרובות הם נראים לעין ועלולים להפוך למעוותים). תסמין שכיח ליתר חומצה אורית האבנים בדרכי השתן [מקור]. גבישי חומצת שתן עלולים לגרום להצטברות אבנים בכליות. לעתים קרובות, האבנים קטנות ומועברות בשתן. לפעמים הן יכולות להיות גדולות מכדי לעבור בזרם החוצה ולחסום חלקים בדרכי השתן וזה כואב.

חומצה אורית נוכחת בקרב אנשים בעלי עודף משקל – היא הורסת את גמישות העורקים ומובילה למחלות כרוניות רבות.

אחד מתסמיני ההחלמה מיתר חומצה אורית ואבדן גמישות העורקים – הרזיה. אנשים רבים נלחצים מהרזיה זו ומאבדים את מסלול ההחלמה עקב כך.

חומצת שתן מתרחשת בסדרה של תגובות אנזימטיות הכרוכות בסופו של דבר באנזים קסנטין אוקסידאז (the xanthine oxidase enzyme). תוצר ביניים של חילוף חומרים זה הוא אינוזין (inosin). האינזונין מומר על ידי הפורין נוקלעוזיד פוספוריאלאז (The purine nucleoside phosphorylas) להיפוקסנטין (hypoxanthin). קסנטין אוקסידאז ממיר את ההיפוקסנטין לקסנטין ובהמשך לחומצה אורית [מקור1, מקור2, מקור3]. הייצור והקטבוליזם (פרוק) של פורינים קבוע יחסית בין 300 ל -400 מ"ג ליום. הכליות מבטלות כשני שליש ממנו, ואילו דרכי העיכול מבטלות שליש מעומס חומצת השתן [מקור1, מקור2]. כמעט כל חומצת השתן מסוננת מהנפרון שבכליה, ואילו ספיגה מחדש והפרשתה מתבצעת מהפקעית – post-glomerular {רשת של כלי דם קטנים (נימים) מכונה פקעית, שנמצאת בתחילת נפרון בכליה [מקור]} הכליות מווסתות את כמות הפרשת חומצת השתן [מקור1, מקור2]. זאת אחת הסיבות שהטיפול ביתר חומצה אורית נקשר בטיפול נכון בכליה.

רמות מוגברות של חומצת שתן בסרום הן ממצא תכוף בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר, יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם וכליות, כמו גם אצל אלו הסובלים מתסמונת מטבולית לב-ריאה (CRS). הצריכה המוגברת של תזונה מערבית עשירה בפרוקטוז (יתר פרות, סוכר פרות) תרמה לשכיחות הגוברת של ה- CRS (Cardio Renal Syndrome – תסמונת לב-כליה – בה האנמיה עולה בהתמדה), השמנת יתר וסוכרת מיוחד בקרב אוכלוסיות מתועשות. ישנן גם עדויות הולכות וגוברות לכך שיתר פרוקטוז תזונתי (סוכר פירות) מעורר מדדים של יתר חומצת השתן (חומצה אורית) בשיתוף עם ה- CRS. מחקרים בבעלי חיים מציעים מנגנונים פתופיזיולוגיים פוטנציאליים התורמים להתפתחות ה- CRS ולמחלות לב וכלי דם נלוות כמחלות כליות כרוניות [מקור]. עד כה נראה כי רמות מוגברות של חומצת שתן בדם רק תורמות לייצור תחמוצת החנקן / ופוגעות בתפקוד תאי האנדותל, מה שמביא לקשיחות מוגברת של כלי הדם, ואבדן גמישות העורקים – מה שמסביר מדוע אני מבקש ממך:

ליטול מנת נבטי ברוקולי 4 פעמים בשבוע וכוסמת כל יום במשך 21 יום ברציפות וכן שללא "לחיצות ההחלמה" התופעה רק בדיאטה לא נעלמת.

ג'יימס אנסור, השיכורים (1883) James Ensor, The Drunkards (1883)צילום מסך [מקור].
רמות גבוהות של חומצת שתן נקשרו לדלקת, לחץ חמצוני, עמידות לאינסולין, הפרעות באיזון הסוכר בדם – דיסגליקמיה, תפקוד לקוי של האנדותל, נוקשות כלי דם, אבדן גמישות העורקים, אי ספיקת כליות ולב, תפקוד דיאסטולי לבבי, היפרפילטרציה כלייתית וחלבון עודף.
המשמעות של תזונה מערבית, עשירה בפרוקטוז, תוספי צבע, ושימור על יתר חלבונים ושומן. [מקור – Sowers JR, Whaley-Connell A, Hayden MR: The role of overweight and obesity in the cardiorenal syndrome.
Cardiorenal Med 2011;
1: 5–12.]

המזון כתרופה – הוא יסוד ההחלמה מיתר שתנן

נראה שהפתרון למחלות שיתר חומצה אורית עומדת מאחריה כרוך ב

צום מאבץ ומעבר למיצים ירוקים 3 פעמים ביום.

יש לבדוק היטב שרמת האשלגן והזרחן בהם נמוכה. אל כוס המיץ השלישית והאחרונה יש להוסיף לימון 1 שלם למסחטת המיצים – בנוסף יש

להימנע ממזונות עשירים בפורינים ל 21 יום (אספרגוס, לחם מחיטה מלאה, דגנים מלאים, דגים, בשר, מזונות מעובדים, מטוגנים, פרוקטוז על כל צורותיו, כרובית, תרד, קטניות: חומוס, אפונה ועדשים גם שעועית, פטריות, דובדבנים, שמרים, נבט וסובין חיטה גם שיבולת שועל, מים מנרלים , בירה, וקפה.) ומכל צורה של שומן מהחי ובכלל זה שמנים (גם אומגה 3 – מהחי כמו מדגי סלמון, או הרינג) למשך 3 חודשים ולעתים אף יותר מכך.

פורינים הם תרכובות המכילות חנקן וחנקות שנמצאות במים מנרלים לכן יש להימנע מהם ולשתות רק מי ברז בנוסף לכך החנקות האלו נוטות להתפרק לחומצת שתן, ובכך מגדילות את הרמות שלה בגוף. החנקות נמצאות בעיקר בחלבונים מן החי וזאת אחת הסיבות לצורך בצום מחלבונים – כלומר הימנעות ממזונות ותוצרי מזון כולל חלב מהחי למשך 21 יום ואם הבדיקות לא מיטביות להאריך את זמן צום החלבונים.

מיץ ירוק, טרי שנסחט הרגע בכל בקר חדש – זה נהדר

הערה: בבואך לבדיקה, יש להקפיד לשתות מים גם כשאת בצום לקראת הבדיקה (דבר זה מורשה). ואם התוצאה עדיין גבוהה, יש לשקול לחיצות החלמה בנוסף לצום מיצים ירוקים – על המיצים בכתבתי שלושת המיצים כאן.

הפרוקטוז אסור וכן פירות רבים יחד עם זאת קיימת כמות קטנה יחסית של פרוקטוז בפרי בודד והימצאותם של חומרים מזינים אחרים שנמצאים בו (כגון סיבים תזונתיים, ויטמין C ומטבוליטים משניים חשובים רבים) אלו עשויה להאט את ספיגת הפרוקטוז או לחסום חלקית את ההשפעה המטבולית שלו, והכי חשוב לבלום היווצרות UA – חומצה אורית, ועיכוב של ייצור הסופר-חמצני.

[מקור1, מקור2, מקור3]

רפואת הממסד מטפלת במחלות כאלו עם תרופות נוגדות דלקות – התרופות הטובות והרע

תרופות לא סטרואידיות (NSAIDs), כגון נפרוקסן נתרן (Aleve) או איבופרופן (אדוויל). אלה עוזרות במיידי בהקלה מכאבים ודלקת הנגרמים כתוצאה מהתקפי צנית (עברית לחומצה אורית) ונזק למפרקים מטופי והיפראוריקמיה – מבלי לדווח לך בדרך כלל על הנזקים לטווחים הארוכים והם קשים מאוד.

סטרואידים נמנים על האריות שמפחיתים דלקות, הם מוזרקים ישירות למפרק או נלקחים כתרופה דרך הפה.

בשלב מאוחר יותר תגלה שגם חיסלו לך את רוב תפקודן של הכליות, אבל זאת ייחשף בפניך רק מאוחר הרבה הרבה יותר וכשזה כבר מאוחר מדי – כידוע למחלת הכליות לרפואת הממסד אין תרופה להחלמת הכליות הכל מנוהל לקראת המכשיר- או רק אל הדיאליזה, טוב גם להשתלה.

פרדניזון הוא אחד הקורטיקוסטרואידים הנפוצים ביותר.
מעכבי Xanthine Oxidase (XOIs) גם הם מפחיתים את כמות חומצת השתן שגופך מייצר ומפחית את הסיכוי שלך לפתח גאוט וטופי. אלה כוללים febuxostat (Uloric) ו allopurinol (Zyloprim) לגבי הנזקים שלהם אני ממליץ לך לבדוק באתר של סוזי כהן Suzy Cohenכאן

אוריקוזוריקה המסייעת לכליות שלך לסנן חומצת שתן מהדם שלך. אלה כוללים lesinurad (Zurampic) ו- Probenecid (Probalan) גם כאן כדאי לבדוק את כל רשימת הנזקים לבריאותך אצל הרוקחת המהוללת סוזי כהן.

תרופות סטרואידיות נועדות לדכא את המערכת החיסונית. כל הסטרואידים שבתרופות מחמצנות והופכות לרדיקלים חופשיים חזקים מאוד – מה שיכול לגרום לתגובה אוטואימונית בה הגוף תוקף את עצמו ודלקת פרקים אחת התופעות הנפוצות עקב כך – תקיפת המערכת את הגוף יכולה להגיע עד כדי קריסת איברים ומערכות, מה שנקרא בשפת הרפואה “סערת ציטוקינים”.

טיפולים טבעיים של גאוט והפחתת חומצה אורית מאוד נדרשים כיום, אך לצערנו רובם בדומה לאסופת הדיאטות של הנטורופתיה לכליות – כשלו. כולם עד כה פשוט לא הועילו והאדם נאלץ לשוב לתרופות שגם הן לא בדיוק הועילו בטווח הארוך. לכן המאמץ שב אל ביצוע של

שינויים באורח החיים, כמו ירידה במשקל, פעילות גופנית קבועה ושתיית מים רבים (לפחות 64 גרם ליום) שימוש בצום חי, העדפה של חלבונים צמחיים מותססים (למשל טאמפה) צום מאבץ, הרבה מיצים ירוקים מבוססי חסה ו"לחיצות החלמה"

התקבל בווטסאפ מספורטאי מקצועי.

טלו כף שמן זית אחת מיד על ההשכמה – לשמן הזית הרבה יתרונות ויש לו תכונות אנטי דלקתיות. 

יש לשתות שלוש פעמים ביום חומץ תפוחים הוא מנקה טבעי של רעלים מהגוף. חומץ תפוחים יכול לעזור לנו להיפטר מפסולת כמו חומצת שתן מהגוף וכן צרור נבטי ברוקולי. כדאי להוסיף כף אחת של חומץ תפוחים גולמי, אורגני ולא מפוסטר לתוך כוס מים (3 פעמים ביום) ולשתות כשאת הכוס הראשונה מיד לאחר ההשכמה ואת האחרונה לפני ההליכה לישון. 

נאטו NATTO מזון על להגנה על רירית המעי. מספרים שהנסיך שוטוקו: שחי ביפן בתחילת המאה השביעית, סייר בעמק האומי ונח בכפר וראדו, האזור המפורסם בגידול פולי סויה ביפן. הנסיך נתן לסוסו כמה פולי סויה, עטף את שאר פולי הסויה בקש אורז ותלה אותו מעץ שהונח על גב הסוס. למחרת הפכו פולי הסויה לנאטו האגדי, שהנסיך טעם, טבל במלח, ואהב אותו מאוד. לאחר מכן  תושבי העיירה שבו על צעדיו והכינו הרבה מאד נאטו, ואף שינו את שם הכפר ל- Warazuto Mura ("כפר גלישת קש האורז"). נאטו הינו מאכל המופק מפולי סויה שעברו תהליך של התססה. מאכל יפני מסורתי הקיים למעלה מ-1000 שנה. הפופולריות של המאכל עלתה בעקבות תרומתו הרפואית הגדולה למעיים. לדוגמא נהוג לחשוב כי הוא מונע התקפי לב, שבץ מוחי, דלקת בריאות, גרדת, אבדן ראייה וסרטן וכל זאת משום שהוא מחזק את צנרת העיכול. הסיבה העיקרית לתכונות המרפא המיוחסות למעדן הזה, היא העובדה שבשעת התסיסה נוצרים אנזימים, ויטמינים חומצות אמינו ועוד תוצרים בעלי ערך תזונתי חשוב. כל אלה מעניקים לנאטו את היכולות הרפואיות והבריאותיות שלו. נאטו מכיל ויטמין B12, שחסר בתפריט של צמחונים, ולכן מתאים למתנזרים מבשר. בנאטו 114 מ"ג פורינים לכל 100 גרם. יחד עם זאת יתכן ותמצא אותו בתפריט המזון שאני נותן לך מסיבות שנזכרות כאן למעלה בהן יכולת ההגנה שלו על דופן המעי החשובה למשל במקרים של ירידה בתפקוד בלוטת התריס. עוד על הסיבות לאישור שלי להשתמש בנאטו – כאן.

נאטו – השתמשו במנת חלבון מותסס כגון נאטו או טמפה – témpé

איכלו תפוח אדמה אחד טרי ליום בשביל שהעמילן העמיד ירפא את תאי האפיתל במערכת המעי והדם שלכם וכן פסיליום.

תפוחי אדמה עשויים לתרום לאורח חיים בריא, כולל מניעת אוסטאופורוזיס, שמירה על בריאות הלב, הגנה על הכליות, דופן המעי, הם מסייעים להחלמה מקוליטיס, ולהפחית דלקות וסיכון לזיהומים והתפתחות של מחלות אוטואמוניות והפחתת שתנן (חומצה אורית) כשנוטלים אותו חי במינון נמוך. הם מקור מצוין לוויטמין C, אשלגן רב מצוי בקליפתן ולכן חובה על חולי כליה להסיר את הקליפה, תפוחי האדמה מכילים סיבים, ויטמינים מקבוצת B, טריפטופן, מנגן ואפילו לוטאין, עליו הרחבתי כשספרתי לך על יתרונותיה של החסה שם – הירק הזה פשוט מרפא פצעים הוא עובד פלאים למיגור דלקת בגוף ומשפר את החסינות ואת זרימת הדם שלך (מקור -ספר 'מזון מרפא' של הוצאת DK. Healing Foods: Eat Your Way to a Healthier Life). (בצילום למעלה זן חדש של תפוחי אדמה – – Red Duke of York Potato) עוד על תפוח האדמה במאמר העומק של ירון מרגולין – כאן.

פסיליום

פסיליום – פסיליום הם תרופה למצב של עודף חומצה אורית בדם – פסיליום זה סיבים תזונתיים, שמותר לחולי כליה (רבים אחרים כגון צ'יאה – נמנים על רשימת האסורים לחולי כליה). ככלל  מזונות עשירים בסיבים תזונתיים עוזרים בהורדת רמות חומצת שתן על ידי ספיגתן ולאחר מכן הוצאתן מהגוף ויותר מכך הפסיליום. אני ממליץ על 3 כפות פסיליום ביום (שנרכש בארץ, הוא פשוט לא כל כך שווה, סליחה – וכפית אם נרכש בניו-יורק) ולשתות 2 כוסות מים עם כל נטילת פסיליום
באתרים פופולריים ממליצים ליטול אבקת סודה לשתייה – להימנע ממנה לגמרי היא מסכנת את בריאות דופן המעי שלך ואת מערכת החיסון כולל את הכליות שלך. ההמלצה לשתות את המזיק הזה רק מלמדת על איכויות ההחלמה של ה"נטורופתיה" המאומצת על-ידי ממסד הרפואה. ובהקשר להערתי זו בדקו גם את כל מה שאני ממליץ. אני בהחלט מדבר רק מניסיוני ומהתבוננות בתהליכי החלמה מרשימים, אבל מה שטוב לאחד לא הכרח שיהיה טוב לשתיים.

ברפואה העממיתנמצא כי תפוח אדמה חי משמש תרופה נגד גאוט: לשתות 3 כוסות מיץ טרי של תפוחי אדמה ביום. למי שקרא את מאמרי על תפוח האדמה והעמילן העמיד מובן שיש לתפוח האדמה – חי – תכונות אנטי ראומטיות. לקריאה במאמר זה נא להקליק כאן.

מכתבו של מטופל שהחלים עצמו בעזרת המאמר של ירון מרגולין באינטרנט אילוף הכליות הסוררותעלי להודות לך כיוון שהצלת אותי. התאשפזתי לפני שנה עם אי ספיקת כליות. מדדים באשפוז הגיעו לקראטינין 3.5 / gfr 19 המוגלובין מסוכרר 7.1 . אוראה 125. בעקבות ההנחניות שלך כיום אני על קראטנין 2.0 , אוראה 54 המוגלובין מסוכרר 5.2 , מדד הסינון השתפר ל 36. חומצות השתן בדם נעות בין 6-10 ופיתחתי גאוט. אני כיום במשקל יעד תקין מבחינת bmi , עברתי לתזונה להבראת הכליות אני צורך מעט פורינים. לאחרונה הוספתי אסטר סי 500 עם ביופלבנואידים, מורינגה מכונפת אורגנית ודובדבנים שחורים. אני מרבה בשתייה: תה ער ומים עם לימון. הבדיקות דם בעוד 3 חודשים.

מים – שתו הרבה מים (כ 2 ליטר מי ברז ליום) מיץ ירוק הוא תרופה ובשום אופן אין לראות בו שתייה כגון מים דין זה חל גם על תה, מרק ושאר מיני שתייה שאינה מים – המים טובים לכליות. הכליות אוהבות הרבה מים ודם נקי. לכן אנו משתמשים לתהליכי ההחלמה במים והם מסייעים לדלל את חומצת השתן ומעוררים את הכליות להוצאת כמויות עודפות מהגוף דרך השתן וזה מה שצריך שיקרה. ויטמין C במינון גבוה נחוץ לניקוי הדם ודם נקי טוב לכליות ומצוין להפחתת חומצה אורית.

קציצות כוסמת ירוקה ופלפל אדום עם חוואייג' תימני – מתכון של מחלים – בבלנדר קוצצים דק 4 זוקיני, חבילת בצל ירוק ופלפל אדום. מעבירים לקערה. מוסיפים מעט מלח הימלאיה כפית חרדל אורגני 2 כפות שמן זית אבקת שום פלפל שחור וחוואייג' תימני מערבבים עם כחצי כוס קמח כוסמת ירוקה אורגני. מערבבים. נותניס לעיסה לנוח 5 דקות שהירקות יפרישו נוזלים. מערבבים שוב לקבלת עיסה במרקם טוב לקציצות.
יוצרים קציצות ואופים על ניר אפיה מרוח מעט שמן זית על 190 מעלות למשך 30 דקות. הופכים צד ואופים 12 דקות נוספות. מוציאים מהתנור ונותנים לקציצות להתקרר כ 10 דקות לקבלת הקראנצ'יות הנכונה. בתיאבון.

קפה הינו סוג של פורין (באנגלית: Purine) ויש להימנע ממנו לחלוטין.

ערכת קו ההגנה הראשון של ירון מרגולין – קו ההגנה הראשון נחלש ומייצר מחלות ניווניות קשות שקשיות העורקים בבסיסן – תהליך ההחלמה מתחיל בהגמשת הצנרת מחדש – תהליך זה מתעצם בעזרת תמצית זרעי ענבים – (תוסף מזון רב עוצמה שעובר דרך מחסום הדם-מוח ומחזק את מערכת העצבים 200 מ"ג) במינון של 500 מ"ג לחולים שמדד גמישות עורקיהם דורש זאת ובמיוחד במצבי אנמיה שמקורה, כמעט תמיד מסיבה של אבדן גמישות צנרת העיכול – יש לקחת תוסף מגרעיני הענבים כל יום למשך 3 חדשים. יין אדום נטול סולפיד הוא תשובה מתאימה למקרה זה. תמצית זרעי ענבים יכולה לשנות את כל משק הברזל בגופם, ביחד עם תוסף קואנזים קיו- 10 (400 מ"ג) שישנה לו יכולת פלאית להפחית כולסטרוללהוריד לחץ דם ולשפר את תפקוד הכליות והריאות. תוסף קואנזים קיו-10 מסיס בשומן ופעיל בתוך התאים, נטילה של 400 מ"ג ליום למשך 4 חודשים (שימוש בכמוסות שמכילות ג'ל, מאפשרות לקחת מינון מופחת) – ויטמין C הוא ויטמין מסיס במים, מינון של 500 מ"ג יעיל לעבודתו בזרם הדם- ויטמין C פועל גם להעשרת ייצור הגלוטתיון בגוף (בו ידובר בסדרת מאמרי שנושאם התרופות הטובות והרע כאן). מינון מומלץ של ויטמין סי 3000 מ"ג – לחלק לאורך היום), חומצה אלפא ליפואית הוא התוסף מזון הכי יעיל בתוך התאים, מעטים יודעים שמדובר ביסוד לאומגה 3 שבעזרתו הגוף משלים את חסרי האומגה 3 הנדרשים לו. מומלץ ליטול ALA – חומצה אלפא ליפואית במינון של 600 מ"ג שפעילה הן בזרם הדם והן בקרומי התאים – כי חומצה אלפא ליפואית מיוחדת בכך שהיא מסיסה גם במים וגם בשומן – לשלושה חודשים בלבדוויטמין E מסיס בשומן, בטוח מאוד לשימוש, בעל השפעה גדולה על מערכת החיסון ונטילתו חשובה במיוחד בגיל המבוגר, אני ממליץ על מינון של 400 יב"ל ליום כאמור לעיל רק ל 3 חודשים לאחר מכן להפחית ל 3 פעמים בשבוע בלבד! ויטמין יעיל בקרומי התאים – (מומלץ ליטול אותו רק כתוסף טבעי ומסוג די-אלפא-טורופרול), ויטמין E מסייע לתהליכי גמישות העורקים אבל יש לשקול אפילו יותר ממינון כמו למשל 500 – 800 יב"ל ליום (של ויטמין E). במקרי האנמיה היא אחת הצרות הגדולות בתהליכי החלמת הכליה (מופיעה בדרך-כלל יחד עם שלב היציאה מסכנת חיים בטיפולי ההחלמה אך עלולה לדרדר את המצב, אם לא תטופל נכון) טיפול בהחלמת הכליות הסוררות כולל התמודדות עם מצבי אנמיה ויש לשקול גם נטילה במינון של 3,200 יב"ל ליום.
יש לדעת שויטמין C וחומצה אלפא ליפואית יכולים למחזר ולהשיב לוויטמין E ולגלוטתיון את צורתם הפעילה ובכך להגביר את האפקט של ההחלמה והגמשת העורקים. בנוסף לכך אין הוכחה לטענה שויטמין C משפיע לרעה על אבנים בכליות! ד"ר פאולינג, זוכה פרס נובל, היא הראשון שנטל בעצמו בין 10 ל-18 גרם ויטמין C ליום במשך כמה עשורים,
המליץ על נטילת מנה יומית של כחמישה גרמים (5000 מ"ג) של ויטמין C למניעת מחלות לב, ועל נטילת כמות גדולה מזו לטיפול בהן, בנוסף לנטילת תוספים אחרים.  וויטמין C לא חומצי, לבליעה שבא ממקור "טבעי" (מאסרולה או מפקעות ורדים) יש להקפיד על נוכחות מאוזנת של מינרל אבץ (נבט חיטה, עדשים), מגנזיום (400-500 מ"ג ליום) ושל הקרואטנואידים (מגוון פרות וירקות) וסיבים תזונתיים – ההמלצה שלי ליטול כפית פסיליום 100% ליום כשמדובר ב95% הנפוץ בארץ יש ליטול כף בבקר וכף בערבחומצה אלג'ית (Ellagic acid). משמשת לתיקון מערכת החיסון של דופן המעי ולניקוי אבר הכליות מכספית היא אחד הנזקים הגדולים ביותר לכליה. מינון 500 מ"ג. השימוש המוצע הוא ליטול 2 טבליות מחומצה אלג'ית פעמיים ביום. בנוסף לאגוז ברזיל אחד שמכיל סלניום גם הוא מטהר את הכליות מחומרים כימיים הרסנייםפיטוסטרולים הם מגן רב עוצמה הפועל על ולמען שלמות דופן העורקים, הכוסמת מכילה אותו, אבל יש להוסיפו פיטוסטרולים – 1000 מ"ג ליום. ההמלצה לצריכה עומדת על 1-3 גרם, פיטוסטרולים ליום, אלף מ"ג ליום הוא מינון טוב – ליטול עד שאפשר להשתחרר מעט ממנו. הוסיפו כפית אצה אדומה (מושרית) ליום ו- 4 כפות כוסמת מונבטת ליום – להחלמתכם. לסובלים מיתר לחץ דם כדאי להוסיף פיקנוגינול – 400 מ"ג – קוורציטין – 500 מ"ג (נוגד חימצון בעל השפעה אנטי-דלקתית חזקה)
ברומליין 500 מ"ג (מדלל דם) – בדרך כלל אני דורש ליטול רק באישורי ירון (לאחר פגישה 3) שעה שאני בודק את תהליך הגמשת צנרת העורקים ותיקון האנדותל.
אזהרה – הגם שאלו בטוחים לשימוש וניתן בהחלט ליטול אותם לאורך כל החיים, לא כן התוספים הבאים: ברזל – הברזל מחמצן יש ליטול אותו רק כשהוא קשור לתרכובת אורגנית הכי טוב ליטול אותו מהתזונה, כ-20 – 30 מ"ג ביום, במשך לא יותר מ 3 חודשים ורק תוסף ברזל ביסגליצינאטאין לקחת תוסף ברזל לחולי כליה ללא בדיקה חוזרת אצל הרופא יתר ברזל יכול להביא לאסון חימצוניויטמין A (אסור ליטול כתוסף ויטמין A), ניאצין B3, B2, יוד, סלניום (מותר רק עד מינון 400-500 מק"ג ליום, וויטמין D3 -2000 יב"ל פעמים ביום 2000 יב"ל בבקר ו 2000 יב"ל בערב. ישנה טענה שלויטמין D3 השפעה שלילית על אבנים בכליות ועל ספיגת ברזל משום שהוא מעלה את רמת הסידן בדם – מינון של 500-800 יב"ל של ויטמין D3 נחשב בטוח לחלוטין באסכולה זאת. השתמשו בעת הצורך בויטמינים והוסיפו מינרלים לתזונתכם הם מיטיבים עם העורקים מחזקים את קו ההגנה הראשון של הגוף גם אינם יקרים יש לצרוך כל אלו או אחד מהם אך ורק אם רופא שמכיר היטב את מצבכם הרפואי מאשר זאת!!! בצילום בצילום ירון מרגולין, פרוזדור רווי קריסטלים – עמק הלואר, צרפת. Yaron Margolin at the amazing LE CHÂTEAU DE BEAUVOIS.

ברשימת האסורים

שיטאקי (מיובש)

אצות נורי (מיובשות)

טופו סויה (מיובש בהקפאה)

אצות חיג'יקי (מיובשות)

אצת וואקמה (מיובשת)

פטרוזיליה

שיטאקי ( ותפטריות למרק, מיובש )

תרד (עלה צעיר)

פולי סויה מותססים (Natto)

נבט ברוקולי

רשימת המותרים

אפונה ירוקה (משומרת)

גרגירי חומוס (מבושלים)

בוטנים – אסורים לחולי כליה

אֱגוזי מלך – אסורים לחולי כליה

ברוקולי

כרובית

טופו מטוגן עמוק

– שעועית אזוקי (מיובשת) אסורה לחולי כליה

שעועית לבנה

שעועית אדומה, מבושלת

עדשים, מבושלות

שיבולת שועל, יבשה, להעדיפך מותססת

זרעי פשתן

תרד (עלה) – מאודים

אפונה ירוקה (משומרת)

אבטיח

מיץ אבטיח

אוכמניות

אננס – אסור לחולי כליה, מעולה למבקשים להוריד לחץ דם גבוה

בננה – אסורה לחולי כליה

תותים – אסורים לחולי כליה

דובדבנים – אסורים לחולי כליה

פטל שחור (גם אדום מותר) – אסור לחולי כליה

תפוח עץ – מותר עד 3 תפוחים

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –


שמי Name:

טלפון phone:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:

איך אני יכול לעזור לך How can I help you:

אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

אני מזמין אותך לאתר של "לחיצות החלמה"

If you have any questions left –

I'd be happy to answer any questions.

For a direct application form to Yaron Margolin – please click here

Recent Articles

מאמרים אחרונים

מבוא לפסיכותרפיה מכלולית והוליסטית

טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

למה אני לא מצליח להתמיד – והסוכר

גמישות היא מצב נפשי – אתגר בזרימה ושינוי –  אני מבקש להתגמש

חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

על ההזנחה –

ניתוק רגשי – על הקורוציונה

די לכאב

ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

התודעה השלילית

ביקורת מבזה

איך לצאת ממצבי תקיעות בחיים – שיטת שלוש השאלות בגובה העיניים

נמאס לי מהחיים מה עושים

על היכולת להשתקם, לקום מאבק הדרך ומכאב הפרידה

ריגוש רעיוני או התקווה והדופמין – יחשפו בפניך כל הסודות שבהתמכרות שבהמתנה – ריגוש, המתנה, תקוה ודופמין – המאמר כאן.

מסלול ההתפתחות הנורמטיבי בחיי אדם ודמימותיו בטבלה – סדרת מאמרים.

שלושת המיצים

לחלק הראשון הבצל והפלפלים

לחלק השני – החסה

לחלק השלישי – תפוח אדמה והבוטיראט

לחלק הרביעי – הכוסמת המופלאה

לחלק החמישי – נבטי הברוקולי וחלבון הנעורים

לחלק השישי – שיבולת השועל והבטא קלגן

 לחלק השביעי – על האצות והפוקוקסנטין

עשרת המזונות הבריאים ביותר לחולי כלייה. 1 

טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

הערכות שונות במדידת אשלגן בפלזמה שוללות לפעמים שלא בצדק יתר אשלגן בה – היפרקלמיה פסאודו היפרקלמיה – Hyperkalemia

מדד חדש לבריאותך – ביטול האסרוסקלרוזים

אי ספיקת כליות – טיפול ללא תרופות

אוראה – למה האוראה מוגברת ומופחת בדם Urea

הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

להוריד קריאטינין, אוריאה ולהחלים ללא תרופות מאי ספיקת כליות

וירוס הקורונה וגרון יבש

-אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

התרופות והרע – ויטמין D3

על בדיקות הדם

אנמיה למה חסר לי ברזל?

רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

ויטמין השמש ויטמין D-

התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

מזונות גבריים ובטן שטוחה

שלושת המיצים

על לחם חוקם של עסקים – מה באמת חשוב לדעת בכדי להצליח (פרק א')

טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

על ההזנחה –

ניתוק רגשי – על הקורוציונה

די לכאב

ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

התודעה השלילית

ביקורת מבזה

על לחם חוקם של העסקים

למה אני לא מצליח להתמודד

מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קריירה מזהירה.

סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

אי ספיקת כליות – צום חלבונים

צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

"אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

פרק ב'

פרק ג'

נשלח ב כללי

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*