מה הם בקע (קִילֶה) חתך, מדוע הם מתרחשים ומה לעשות?

בקע – hiatal אברי הבטן (בדרך כלל הקיבה) גולשים דרך הסרעפת לתא האמצעי של החזה. דבר כזה עלול לגרום לריפלוקס במערכת העיכול (GERD) או לריפלוקס גרון-גרון (LPR) עם תסמינים של צרבת בשל עליתה של חומצה בחלק האחורי של הפה. תסמינים אחרים עשויים לכלול בעיות בליעה וכאבים בחזה. סיבוכים עשויים לכלול אנמיה מחסר בברזל, חסימת נפח או חסימת מעיים. מקור האיור ויקיפדיה

בקע מפשעתי נגרם כאשר חלק תחתון של המעי פורץ את דופן הבטן. הסיבה לכך יכולה להיות תוצאה של נקודת תורפה שקיימת זה זמן רב בדופן הבטן או עקב הפעלת לחץ מופרז עליה באמצעות הרמת חפצים כבדים, שיעול כרוני, פעילות מאומצת, עצירות או מאמץ. בקע מפשעתי לא בהכרח מסכן חיים או מסוכן.

הסימפטומים של בקע סרעפתי (hiatal hernia) עשויים להתפוגג באופן זמני ללא טיפול. ריפלוקס חומצי הוא אחד התסמינים לבקע סרעפתי. ללא טיפול תזונתי מידי, הוא יכול לגרום נזק לטווח ארוך לוושט, שאין לו שום הגנה מפני חומצת קיבה. לכן, חשוב לשנות את תפריט המזון ולהוסיף למשל כרוב לתפריט במקום לנסות לחיות איתם, ועם סודה לשתיה, למשל שהורסת את הכליות בטווח הארוך.

בקע חתך (hernia) בפועל איבר פנימי או חלק גוף אחר בולט דרך דופן השריר או הרקמה המכילים אותו בדרך כלל [מקור]. רוב הבקעים מתרחשים בתוך חלל הבטן, בין בית החזה לירכיים. שונה ממנו הבקע המפשעתי, הוא גם נפוץ. רקמת שומן או חלק מהמעי ננעצים במפשעה בראש הירך הפנימית. בקע מפשעתי משפיע על גברים לעתים קרובות יותר מאשר על נשים. אצל גברים תעלת המפשעה היא מעבר לחוט הזרע וכלי הדם המובילים לאשכים. אצל נשים תעלת המפשעה מכילה את הרצועה העגולה הנותנת תמיכה ברחם.

מאמר משנת 2020 במכון לאיכות ויעילות בתחום הבריאות מפרסם כי בקע יכול להתפתח במשך שבועות, חודשים ואפילו שנים לאחר ניתוחי בטן. אנשים עשויים להבחין בגוש קרוב לצלקת הבטן, במיוחד כאשר הם משתעלים או מאמצים את הבטן בכל דרך שהיא [מקור].

מבוגרים עלולים לקבל בקע טבורי על ידי מאמץ של אזור הבטן, עודף משקל, שיעול כבד לאורך זמן או לאחר לידה [מקור].

בדרך כלל ניתן על ידי דחיפה של תוכן שק הבקע, בעמידה או בשכיבה, להחזיר אל חלל הבטן את הפולש (תוכן שק הבקע). מנגד, שיעול, מאמץ או עמידה עלולים לגרום למעי לפרוץ שוב החוצה, דרך הבקע ולבלוט אף יותר.

מעבר חומצות מהקיבה אל הוושט או בקע פארא ושטי – PARAESOPHAGEAL HIATAL HERNIA

בבקע זה קיימת פגיעה בפתח האחורי של הוושט. למעשה נוצרת בליטה של חלק מהקיבה שזזה ממקומה הטבעי דרך פתח בדיאפרגמה – הדיאפרגמה (הסרעפת) הינה שריר בצורת כיפה הפועל בזמן נשימה והוא רגיש לסטרס גבוה בחיי האדם. ובכך מתאפשר מעבר של צפק המכונה פריטונאום שהינו קרום דק ושקוף העוטף את דפנות חלל הבטן. במצב זה קיימות בעיות רבות יותר וסכנה בכך שהקיבה עלולה לזלוג אל חלל בית החזה. אחד התסמינים של מצב זה הם צרבות קשות או כאבים בבליעה מקור הבעיה כאן כנראה היחלשות רקמות השריר בסרעפת – נושא שלרפואת הממסד אין לו מענה. אחד הטיפולים במצב זה סלט כרוב עם נבטי ברוקולי להפחתת הצריבה הכואבת באזור הוושט, ובאזור בית החזה

מבט חזיתי של בקע מפשעתי (מימין). מקור הצילום ויקיפדיה

רוב הבקעים אינם גורמים לבעיות חמורות.

במקרים נדירים, חלקים במעי עלולים להילכד בפתח הבקע, ולחסום את מעבר הצואה (חסימה) או לנתק את אספקת הדם (חנק). כאשר הבקע מוגדר כחתך גדול הוא יכול גם להקשות על הנשימה [מקור].

רוב הבקעים החתוכים כאמור לא מסוכנים. עם זאת, הם יכולים להגדול עם הזמן, מה שעלול להשפיע על נשימה ולהקשות על תנועה רגילה. בקע גדול יכול גם להיות מאתגר יותר לניתוח מאשר בקע קטן יותר.

אם מדובר בבקע של חתך קטן אשר לאו גורם לבעיות ויש לו סיכוי נמוך להסתבך או לגרום לסיבוכים, יתכן שלא נזקקים כלל לניתוח.

להניח מעט קרח
חלק מהתסמינים השכיחים של בקע כמו נפיחות, אדמומיות, כאבים בבטן או במפשעה ניתנים להרגעה באמצעות הנחה של שקית קרח על המקום הפגוע לשיכוך כאבים, להפחתת כיווץ, נפיחות ודלקת.

מיץ ירקות
אחת הדרכים היעילות לטיפול בבקע היא שתיית כוס מיץ ירקות. מיץ ירקות עם שילוב של גזר, ברוקולי, תרד, בצל וקייל או כרוב יכול להיות יעיל כדי לספק הפוגה נחוצה בבקע. החומרים המזינים והחומרים האנטי-דלקתיים הקיימים בירקות יכולים להרגיע את הכאב ותסמיני הצריבה של בקע.

תזונה עשירה בסיבים: כשמדובר במזון, אכילת אוכל חי, לא מבושל, איכותי אך בכמות קטנה יותר היא המטרה. אם יש לך עצירות, שינוי בתזונה שלך וכולל מאכלים תזונתיים גבוהים כמו ירקות טריים (גזר, עלים ירוקים, שעועית ירוקה, אפונה, כוסמת, טופו, נבטי ברוקולי ובטטה), לצד פירות שאינם הדרים (תפוחים, אגסים, פפאיה, חמוציות ללא סוכר, ומלונים), זרעי צ'יה, זרעי חרדל, תוספת של כף פסיליום לסלט, ושימוש בשיבולת שועל מותססת שהמתכון הפשוט להכנתה נמצא כאן, הוא הכיוון החדש שלך והדרך הטובה לאפשר טיפול בבקע ללא ניתוח. בנוסף לכך, יש לשתות הרבה מים ומיצים טריים עשויים אלוורה טבעית (ללא האלואין, שכבת נוזל שקוף צהבהב שנמצא מתחת לקליפה העוטפת את הג'ל הנפלא – לשטוף אותה במים), גזר וכרוב, או ברוקולי וקולרבי בכדי להימנע ממקרי חומצה וצרבת.

משחה רפואית – הצילום לקוח מצילום מסך של המאמר: THE POULTICE: ANCIENT MEDICINE, MODERN METHODS – כאן

חמר ירוק – משחה Poultice

בקרקעות בריאות ונקיות נמצא שפע של חיידקים ופטריות מועילים החולקים קשר סימביוטי עם צמחים ויונקים. אדמה היא אחד האלמנטים המסורתיים הבסיסיים המתוארים במערכות טיפוליות עתיקות. לפנינו בוץ Poultice. המילה "poultice" מהמילה היוונית "poltos" שהוסבה ל, pultes, שפירושה "דייסה". הטיפול הטבעי לכל סוגי הבקע ללא ניתוח משתמש בחמר ירוק – Poultice [מקור]. משחה כזאת נקראת גם קטפלזמה (cataplasm), היא משחה העשויה מעשבי תיבול, צמחים וחמר בעל סגולות מרפא. פשוט הניחו את התרכובת על מטלית חמה ולחה והניחו אותה ישירות על הבקע לפני השינה, או בחבישה. השאירו אותה במשך 8-12 שעות ובבקר פשוט זורקים אותה. בחלק מהמקרים גודל הבקע יצטמצם בהדרגה עד להעלמות הבליטה. חבישה אחת של התרכובת במשך כל יום נמשכת כשבועיים (14 יום). המצרים הקדמונים השתמשו להכנת תרכובת ה-Poultice , כנראה בדבש, שרף עצים, בשר ושומן חזיר, בסין הקדומה לא השתמשו בבשר בכלל רק בצמחי מרפא ומזונות ספציפיים: גזר, סובין, חרדל, קפסיקום, אופיום וג'ינג'ר. קמח זרעי החרדל ידוע ביכולתו להחלים ולהפחית כאבים. בהודו, הכינו שקיות תרכובת מעשבי תיבול, וטבלו אותם בשמן חם, איתו הם עיסו את הגוף עם הבוץ שנוצר [מקור].

ניתן לערבב חמר ירוק עם עשבי קמח זרעי חרדל, פירורי לחם טוסט שרוף מלחם שיפון מלא, חתיכת ג'ל אלוורה (3 ס"מ) עשבי תיבול טריים (שן הארי, שום, בצל קצוצים דק), שמן קוקוס, חומץ תפוחים, עשבי תיבול יבשים (כורכום, קמח זרעי חרדל, שהוזכר, אקליפטוס כתוש וציפורן החתול), מעט מגנזיום גופרתי הוא תרכובת מינרלית הנמצאת בבתי מרקחת וידועה בשם המסורתי מלח אנגלי לשימוש חיצוני, אפשר להוסיף עשבים משקית תה ירוק, גם שמנים אתרים: שמן קמומיל או/ו שמן אקליפטוס, עלי כרוב, מלפפון כתוש. – יש לבחור ממגוון זה את המתאים לכל מקרה ומקרה כאשר חמר ירוק, כורכום, קמח חרדל, עלי כרוב, לחם ומלח אנגלי נשארים קבועים

סינפיטון רפואי Comfrey (Symphytum officinale) הסינפיטון גדל גם בארץ ומכונה סינפיטון ארץ-ישראלי. לסינפיטון א"י צבע לבן עד ורדרד, אם כי בגולן צילמו גם צמח ורוד-סגול. הסינפיטון הרפואי פורח בשלל גוונים – סגולים, ורודים ולבן. מקור הצילום בויקיפדיה

שורש קומפרי, הוא חלקו התחתון של עשב רב שנתי עם שורש שחור, דמוי לפת ועלים רחבים גדולים ושעירים. באירופה, הצמח גדל במקומות לחים ומוגדר עשב. הוא נפוץ ברחבי אירלנד ובריטניה הקומפרי גדל על גדות נהרות ותעלות. שורש שחור, יבש הניחו במטחנת קפה או סוכר כדי להפוך את שורש הקומפרי לאבקה. הכינו ממנה ממרח רפואי עם מים או שמן חרדל. הניחו את המרקחת על רפידה ואת המרקחת של הקומפרי הניחו בעזרתה על אזור הכאב.

משחת עלי קומפרי רוצה לדעת איך להכין – נא לצפות בסרטון.

להימנע מאכילת מאכלים חריפים, משקאות המכילים קפאין או כל דבר שמפריע לרירית הקיבה הפנימית. מומלץ להפחית חלבון מהחי לצורותיו. מיצי הדרים לא רצויים גם אלכוהול וסודה.

תרגיל רכיבה על אופניים – בכדי לחזק את שריריו ולמנוע בקע
שלב 1: לשכב על הגב על שטיח
שלב 2: לכופף את הברכיים ולשמור אותן במצב מוגבה
שלב 3: להשתמש בשתי הרגליים ולהתחיל בתנועת הרכיבה
אם, הצריבה בבטן עולה יש לחדול, להפסיק את התרגיל.

 1. תרגילי הליכה בבריכה – ביצוע פעילות גופנית במים מוסיפה עמידות ואיזון גוף. ההליכה בתוך המים גם עוזרת לחיזוק אזור הבטן. פשוט הולכים בתוך הבריכה אפשר ללכת כך במשך 30 דקות. מהלך כזה יחזק את הבטן התחתונה והעליונה.

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –


  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  נשלח ב כללי
  4 comments on “מה הם בקע (קִילֶה) חתך, מדוע הם מתרחשים ומה לעשות?
  1. ע נ נ ת הגיב:

   תודה על הקישור לרשומת הסינפיטון שלי, רק רציתי להעיר –
   סינפיטון רפואי איננו סינפיטון ארץ-ישראלי. אלו שני מינים שונים באותו הסוג, כמו שדובדבן ושזיף אינם אותו הפרי.

  2. vorbelutrioperbir הגיב:

   Thanks for another informative website. The place else may I am getting that kind of information written in such a perfect method? I've a project that I'm just now running on, and I've been at the look out for such information.

  3. Sensaslot88 הגיב:

   Virtually all of the things you point out is astonishingly accurate and it makes me wonder why I hadn't looked at this with this light before. Your article truly did switch the light on for me as far as this specific subject matter goes. However at this time there is 1 issue I am not necessarily too comfy with so while I make an effort to reconcile that with the main theme of the position, allow me see just what all the rest of the visitors have to point out.Well done.

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *