תזונה תאית

תזונה תאית בסיסית כמתרחש בחיידק שמקיים אינטראקציה עם קולטן של התא ולוכד אותו, כך נוצרת בו זמנית פגוזום, שמתמזג עם הליזוזומים הראשוניים והופך לפאגוליזוזום, ובו מתרחשת ההזנה התאית – כאן פירוק חיידק שהוא תא. שרידים לא מעוכלים מופרשים על ידי אקסוציטוזיס – האיור נלקח מויקיפדיה – כאן.

עיכול תוך תאי או תזונה תאית, במובן הרחב ביותר, הם פירוק חומרים בתוך הנוזל, הציטופלזמה, של התא. 

החיים דורשים מקור לכח שמניע גופים – אנרגיה לקיומם. כל אורגניזם דורש אנרגיה כדי לבצע פעולות [מקור]. עם זאת, אפילו בשביל להשיג אנרגיה (מהסביבה החיצונית שלו), על האורגניזם הבסיסי – התא החי ובכלל זה האורגניזימים המורכבים יותר, להשקיע אנרגיה. על התא החי לא רק לשלוף מולקולות מסביבתו כמזון, מספק אנרגיה אלא גם לפרק אותן [מקור] . לתהליך הזה קוראים עיכול תוך תאי. [Anderson, O. Roger (1 January 1970). "Intracellular Digestion". The American Biology Teacher. 32 (8): 461–467.]  במובן הרחב ביותר, עיכול תוך תאי הוא פירוק חומרים בתוך הציטופלזמה של התא [מקור]. 

במובן הרחב ביותר, העיכול התאי הוא פירוק החומרים בתוך הציטופלזמה של התא.

 עיכול תוך-תאי יכול להתייחס גם לתהליך בו בעלי חיים זעירים שחסרים דרכי עיכול, מספקים לעצמם פריטי מזון לצורך תנועה, תחזוקה, וסיפוקם של צרכים תזונתיים נוספים כולל מלאכת העיכול עצמה.  סוג זה של עיכול תוך תאי מופיע אצל פרוטוזואנים (קבוצה של חד תאיים איקריוטים – שמתאפיינים בכך שקיימים בהם גרעין) חד-תאיים רבים, בקרב עכבישים ים  (פיקנוגונידה), בחלק מהרכיכות, קנידריה ופוריפרה (unicellular protozoans, in Pycnogonida, in some molluscs, Cnidaria and Porifera). קיים גם סוג אחר של עיכול, הנקרא עיכול חוץ-תאי [מקור].  ב- אזמלוניים (Amphioxus) העיכול הוא גם חוץ תאי וגם תוך תאי. 

מוצרים ופסולת של עיכול תוך תאי משמשים את התא או מופרשים ממנו החוצה

[מקור].   

עיכול תוך-תאי מחולק לעיכול הטרופאגי (heterophagic digestion) ולעיכול אוטופגי (autophagic) אכילה תאית עצמית. [מקור Jamieson, G. A.; Robinson, D. M. Mammalian Cell Membranes: Volume 2: The Diversity of Membranes. Elsevier.]  


Components of a typical animal cell:Nucleolus
Nucleus
Ribosome (dots as part of 5)
Vesicle
Rough endoplasmic reticulum
Golgi apparatus (or, Golgi body)
Cytoskeleton
Smooth endoplasmic reticulum
Mitochondrion
Vacuole
Cytosol (fluid that contains organelles; with which, comprises cytoplasm)
Lysosome
Centrosome
Cell membrane ליזוזום (12) – מקור האיור ויקיפדיה

האברונים האחראים לעיכול תוך תאיים הם ליזוזומים.

שני סוגי העיכול שנזכרים למעלה מתרחשים בליזוזום ולשניהם פונקציות ספציפיות מאוד [מקור]. 

ליזוזומים הם שלפוחיות המכילות אנזימי עיכול המסוגלים לפרק (להשפיל) מולקולות גדולות לקטנות יותר. הליזוזומים מכילים ~ 50 סוגים של אנזימים הידרוליטיים, אשר נשמרים בצורה לא פעילה עד שהם נחוצים [מקור]. ההידרוליטיים – hydrolytic enzymes [(חומצות הידרולזות) – מיוצרים ברשתית התוך-פלזמית (Rough ER), ומועברים משם בשלפוחית ​​תחבורה לפנים ה- cis של המנגנון או אל המתחם הגולג'י (כמתואר באיור 1 כאן). בתוך המתחם הגולגי, האנזימים עוברים עיבוד נוסף והופכים ממצב לא פעיל למצב פעיל. (כמתואר באיור 1 – כאן)] אנזימים אלה פעילים רק במרחב הפנימי והחומצי של הליזוזום; במילים אחרות הליזוזומים שומרים על סביבה חומצית פנימית כדי שהאנזימים האלו יוכלו לפעול בתוכם. הם עושים זאת  באמצעות משאבת יוני מימן שנמצאת בקרום הליזוזומלי המניע יונים מהציטופלזמה לחלל (חלל שבתוך האיבר – נהור של האברונים) [מקור].. פעילותם האופטימלית תלויה אם כן בחומצה שמגנה על התא מפני השפלה עצמית במקרה של קריעה של ליזוזום, או דליפה שלו. ומכיוון שה- pH של התא הוא ניטרלי עד מעט אלקליין (בסיסי). בהמשך השלפוחית הזו מתמזגת עם נשאי חומר לעיכול וכתוצאה מכך, מתרחשת פעולת העיכול המדוברת [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4].

עיכול תוך-תאי הטרופגי 

 לעיכול תוך-תאי הטרופגי יש תפקיד חשוב שהוא לפרק את כל המולקולות המובאות לתא על ידי אנדוציטוזיס.

כלומר שיטת העיכול כאן בקליטת חומר אל תוך התא על ידי כליאתו בהתקפלות של קרום התא כלפי פנים, וסגירת ההתקפלות כשלפוחית. [מקור].

את המונח "אנדוציטוזיס" טבע כריסטיאן דדוב בשנת 1963 כדי לכלול גם בליעת חלקיקים גדולים (כמו חיידקים) וגם צריכת נוזלים או מקרומולקולות בשלפוחיות קטנות. הראשונה של פעילויות אלה מכונה פגוציטוזיס ( – אכילת תאים – איור למטה- phagocytosis) והאחרונה כפינוציטוזיס (שתיית תאים – pinocytosis – פינוציטוזיס שכיח בקרב תאים אאוקריוטים. הצורה המאופיינת ביותר של תהליך זה היא אנדוציטוזה – endocytosis – בתיווך קולטן, המספק מנגנון לקליטה סלקטיבית של מקרומולקולות ספציפיות להעמקה ראו איור 12.36 כאן) [מקור].עיכול תאיים אוטופאגיים הוא עיכול עצמי שמתרש בתאים, התא מעכל את המולקולות הפנימיות. [מקור]

התהליך הקרוי "אכילה תאית עצמית" (אוטופגיה – autophagy) הוא אחד הנושאים המרתקים כיום את המדענים. 

פרס נובל ברפואה או בפיזיולוגיה ניתן לאחרונה (2016) לחוקר היפני יושינורי אושומי (Oshumi), על תגליותיו בתחום התהליך הזה "אכילה תאית עצמית" (אוטופגיה – autophagy. 

החלולית – vacuole של .העיכול או וקואולת המזון פגוציטוזיס (מיוונית קדומה φαγεῖν (phagein) 'לאכול', ו- κύτος, (kytos) 'תא') הוא התהליך שבו תא משתמש בקרום הפלזמה שלו כדי לבלוע חלקיק גדול (≥ 0.5 מיקרומטר), מה שמוליד תא פנימי הנקרא פגוזום. זהו סוג אחד של אנדוציטוזה הנזכרת במאמר על עיכול תאי. תא המבצע פגוציטוזיס נקרא פגוציט. מקור האיור ויקיפדיה.

אוטופגיה הוא תהליך שבו התא מעכל חלקים גדולים מתוכו, לרבות אברונים שלמים, במעין בועות הקרויות וקואולות (חלוליות). 

החלוליתvacuole של העיכול, או וקואולת המזון, כשמה, היא חלל מלא מים בתוך התא. אברון שמצוי באיקריוטים פשוטים (תא איקריוטי מתאפיין בכך שקיימים בו גרעין ואברונים מתמחים, המופרדים מהציטופלזמה על ידי ממברנה [מקור]) כמו פרוטיסטים (Protista) – יצורים שנחשבים ממלכה בפני עצמה [מקור]. אברון זה הוא למעשה ליזוזום שתפקידו ריכוז מים ומומסים בתא. בין החומרים שמומסים בחלולית בצמחים למשל מומסים הצבענים, המקנים לפרחים, עלים ופירות את צבעם או רבים מהטעמים או קלציום אוקסלט שמגן על הצמח. בגוף האדם לחלולית לוואקום יש תפקידו לשמור על מאזן המים בתוך תא ומחוצה לו. לעיתים תפקידה של ה- vacuole בנוסף לשמירה על המים טיפול במוצרי פסולת אשר כולל דרכים להיפטר מרעלים או אפילו לנקות את המרחב החוץ-תאי בו אותם רעלים (מזיקים) מסתובבים והיא עושה זאת על ידי הכנסתם לתא לצורך המרה; ההמרה היא פעולה כימית שהופכת את הרעל לתרכובות בטוחות יותר [מקור1, מקור2].) וקואולת המזון (החלוליות) חיוניות גם במערכת החיסונית מכיוון שהן עוזרות להשמיד את החיידקים הפולשים. זהו גם אתר העיכול של ההמוגלובין והיווצרותם של גבישי ההמוצואין הגדולים (the large haemozoin) או ההמוזואין שניתן לראות במיקרוסקופ אור. 

בביולוגיה, phagolysosome, או endolysosome, הוא גוף ציטופלזמי שנוצר על ידי מיזוג של פגוזום עם ליזוזום בתהליך המתרחש במהלך הפגוציטוזה. היווצרות של phagolysosomes חיונית להרס תוך תאי של מיקרואורגניזמים ורעלניים. מהלך שמתרחש כאשר קרומי הפגוזום והליזוזום 'מתנגשים', בשלב זה התוכן הליזוזומלי – כולל אנזימים הידרוליטיים – נשלחים לפאגוזום ומעכלים את החלקיקים שהפאגוסום "מבקש" לבלוע. חלק ממוצרי העיכול שנוצרים כך שימושיים ומועברים לציטופלזמה; אחרים מיוצאים על ידי אקסוציטוזיס. באיור שמקורו בויקיפדיה נראה ב-1 היתוך ממברנה של הפגוזום והליזוזום מווסת על ידי חלבון Rab5, [מקור בויקיפדיה – כאן] המאפשר החלפת חומר בין שני האברונים תוך מניעת היתוך מוחלט של קרומיהם.

ההמוזאן הוא מוצר סילוק שנוצר מעיכול הדם על ידי כמה טפילים שפלשו אליו עקב מחלה. למשל כאשר טפילים (כמו במחלת המלריה) מעכלים את ההמוגלובין הם משחררים כמויות גבוהות של heme – הם –  חופשי, שהוא המרכיב הלא-חלבוני של ההמוגלובין. Heme מורכב מאטום ברזל הכלול בתוך טבעת פורפירין הטרוציקלית. ההם החופשי רעיל לתאים, ולכן הטפילים הופכים אותו לצורה גבישית בלתי מסיסה הנקראת המוצואין או המוזיאן שדרוש להם להישרדותם מפני לחץ ההם שנוצר בסביבתם. תרופות שפוגעות בייצורו מביאות להשמדתם של הטפילים כך למשל פועלת התרופה נגד מלריה.

עיכול תאיים אוטופאגיים 

בשלב הראשון נוצרות וקואולות בקרבת האברונים המיועדים להשמדה, ומקיפות את האברונים. בשלב הבא הווקואולות האלה מתאחות עם ואקולות אחרות, שמכילות אנזימים חזקים, והם  מפרקים את האברונים למרכיביהם, לרבות חלבונים ושומנים. אוטופאגיה חיונית לקיומם של תאים במצבים רבים כמו מחסור במזון, התגוננות מפני זיהומים התוקפים את התא, והיא חשובה גם במחלות רבות כמו פרקינסון וסרטן [מקור]. 

מקור האיור ויקיפדיה

עיכול תוך-תאי יכול להתייחס גם לתהליך בו בעלי חיים חסרי דרכי עיכול מכניסים לתוכם פריטי מזון לצורך עיכול לצרכים תזונתיים. מבחינה היסטולוגית, תאי האפיתל הפנימיים של המעי והחלחולת (the intestine and rectum resemble – איור למעלה ) דומים לאלה של תאי הספיגה של הוילי שבמעיים (יָחִיד: וילה) הם מעין אצבעות המשתרעות אל תוך נהור (לומן)  המעי הדק [מקור). (absorptive cells of the stomach in their long luminal microvilli [מקור]) ולאלו שבציטופלסמה האפית apical cytoplasm, ככל הנראה לצורך קליטה ועיכול תאיים של מקרומולקולות [מקור] ופרוקן.

למאמרי – רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

כל האורגניזמים החיים זקוקים למולקולות מזינות כדי לשרוד. בעוד שצמחים יכולים להשיג אותן בתהליך הפוטוסינתזה, רוב בעלי החיים משיגים את חומרי המזון שלהם על ידי צריכת אורגניזמים אחרים. ברמה התאית, המולקולות הביולוגיות הדרושות לתפקוד בעלי חיים בכלל זה האדם הן חומצות אמינו, מולקולות ליפידים, נוקלאוטידים, ויטמינים, מינרלים וסוכרים פשוטים. המזון הנצרך מורכב מחלבון, שומן ופחמימות מורכבות, אך הדרישות של כל אחת מהן שונות עבור כל בעל חיים. עבור בני אדם, פירות וירקות חשובים בשמירה על תזונה מאוזנת. שני אלה מהווים מקור חשוב לוויטמינים ומינרלים, כמו גם פחמימות, המתפרקות באמצעות עיכול לצורך אנרגיה.

מערכת העיכול שלנו חייבת להמיר מקרומולקולות אלה למולקולות הפשוטות יותר. הן שנדרשות לשמירה על תזונה תאית ועל תפקודים תאיים, כגון הרכבת מולקולות, תאים ורקמות חדשות. תחילה השיניים שלנו טוחנות את המזון, האנזימים והחומצה בקיבה מנזילות אותו, שלב זה עדיין שיך לעיכול חוץ-תאי  ואנזימים נוספים במעי הדק מפרקים את המזון לחלקים שתאינו יכולים להשתמש בהם [מקור].

הבנתנו את תהליך עיכול החלבון, פונקציה חשובה מאוד בביולוגיה של כל אורגניזם, על כך במאמר נוסף.

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –


  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  For the avoidance of doubt, consult a physician (who knows in detail the general health of each patient or yours) before using any medicine, food, extract or any exercise. The information on Yaron Margolin's website or the "Healing Presses" website (on Facebook or MARGOLINMETHOD.COM), in the above article and in Yaron Margolin's articles are material for thought – philosophy neither recommendation nor public guidance to use or cease to use drugs – no information on this site or anyone You should always consult with a qualified physician or pharmacist regarding pain, bad feeling, or goals and how to use foods, ointments, extracts and even exercises, or other remedies that are mentioned as such

  מאמרים אחרונים

  שעורה ופעולות נוגדות דלקת כולל עיכוב גורם נמק גידול אלפא – Tumor necrosis factor alpha.

  על הנקמה ודמימותיה

  If you have any questions left –

  I'd be happy to answer any questions.

  For a direct application form to Yaron Margolin – please click here

  Recent Articles

  Kidney Failure

  Taming the Rogue Kidneys

  Vital Information

  מבוא לפסיכותרפיה מכלולית והוליסטית

  הפסיכולוגיה הטיפולית וההוליסטית – תולדות הפסיכותרפיה

  מגילת רות האלמנה שיצאה ממרחב הנוחות

  יש פתרון כולל לבעיות הקשורות לדימוי עצמי, חוסר בטחון וערך עצמי נמוך – דופמין

  חרדה

  מעגל המוזר – התפתחות ה"אני" בשנה התשיעית לחייו

  איך מורידים לחץ וחרדות באופן טבעי? התמודדות עם סטרס ולחץ נפשי

  טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

  למה אני לא מצליח להתמיד – והסוכר

  גמישות היא מצב נפשי – אתגר בזרימה ושינוי –  אני מבקש להתגמש

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  איך לצאת ממצבי תקיעות בחיים – שיטת שלוש השאלות בגובה העיניים

  נמאס לי מהחיים מה עושים

  על היכולת להשתקם, לקום מאבק הדרך ומכאב הפרידה

  ריגוש רעיוני או התקווה והדופמין – יחשפו בפניך כל הסודות שבהתמכרות שבהמתנה – ריגוש, המתנה, תקוה ודופמין – המאמר כאן.

  מסלול ההתפתחות הנורמטיבי בחיי אדם ודמימותיו בטבלה – סדרת מאמרים.

  שלושת המיצים

  לחלק הראשון הבצל והפלפלים

  לחלק השני – החסה

  לחלק השלישי – תפוח אדמה והבוטיראט

  לחלק הרביעי – הכוסמת המופלאה

  לחלק החמישי – נבטי הברוקולי וחלבון הנעורים

  לחלק השישי – שיבולת השועל והבטא קלגן

   לחלק השביעי – על האצות והפוקוקסנטין

  עשרת המזונות הבריאים ביותר לחולי כלייה. 1 

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  הערכות שונות במדידת אשלגן בפלזמה שוללות לפעמים שלא בצדק יתר אשלגן בה – היפרקלמיה פסאודו היפרקלמיה – Hyperkalemia

  מדד חדש לבריאותך – ביטול האסרוסקלרוזים

  אי ספיקת כליות – טיפול ללא תרופות

  אוראה – למה האוראה מוגברת ומופחת בדם Urea

  הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

  להוריד קריאטינין, אוריאה ולהחלים ללא תרופות מאי ספיקת כליות

  וירוס הקורונה וגרון יבש

  -אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

  אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

  התרופות והרע – ויטמין D3

  על בדיקות הדם

  אנמיה למה חסר לי ברזל?

  רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

  להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

  רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

  שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

  עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

  ויטמין השמש ויטמין D-

  התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

  רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

  מזונות גבריים ובטן שטוחה

  שלושת המיצים

  על לחם חוקם של עסקים – מה באמת חשוב לדעת בכדי להצליח (פרק א')

  טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  על לחם חוקם של העסקים

  למה אני לא מצליח להתמודד

  מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קריירה מזהירה.

  סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

  כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

  כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  אי ספיקת כליות – צום חלבונים

  צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

  אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

  אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

  אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

  "אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

  ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

  פרק ב'

  פרק ג'

  נשלח ב כללי
  One comment on “תזונה תאית
  1. Margot הגיב:

   Dear mr. Margolin,
   To know the function of the kidneys and to know if there is a mineral or nutrient / vitamin deficiency, , what needs to be analysed in blood and urine ?

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *