"מגיפת המאה העשרים ואחת", מיתוסים רפואיים: כל מה שחשוב לדעת על אלרגיות

משה רבנו מרפא חולים באמצעות נחש הנחושת במדבר סיני. פרט מתוך תקרת הקפלה הסיסטיניתמיכלאנג'לו . מקור הצילום ויקיפדיה.

"מגיפת המאה העשרים ואחת", העלייה באלרגיות גרמה לסובלים מאלרגיות ורופאים כאחד לבחון אפשרויות טיפול באלרגיה והגנה מפניה גם להביא את נושא האלרגיה לתודעת הציבור הרחב. חודש המודעות למחלה הוא אחד מכליה.

במהלך חודש המודעות לאסטמה ואלרגיה 2021, הוצגה לקהל הרחב ולרופאים סדרה של המיתוסים הרפואיים שמתמודדת עם תפיסות מוטעות הקשורות לאלרגיות.

פפירוס אֶבֶּרְס (Ebers papyrus) הוא פפירוס מצרי קדום בענייני רפואה, המתוארך ל-1550 לפנה"ס.  – מקור ויקיפדיה

לפני כחמשת אלפים שנה, חדרה צרעה לארמונו של המלך מנסס (3640 – 3300 King Menses) במצרים, שמת לאחר עקיצת צרעה בתוך דקות ספורות. האירוע הדהים את אנשיו, שתיעדו והנציחו אותו לדורות הבאים [מקור] למעלה מחמש אלפי שנים אחר כך, בשנת 1902, טבעו פול פורטיר (Paul Portier) והפיזיולוג הפריסאי צ'רלס ריצ'ט (Charles Richet) את המונח: 'אנפילקסיס'anaphylactic shock כדי לתאר תגובה מסוג זה [מקור]. פפירוס אברס, שנחשב גם לאחד המסמכים הרפואיים הראשונים, מתייחס גם לטיפול בתסמיני אלרגיות. הפפירוס שהתגלה על ידי גאורג אברס בשנת 1862, נרשם ככל הנראה במאה ה -19 לפני הספירה. מדובר בתיעוד המקיף ביותר של ידע רפואי מצרי קדום שנשתמר עד ימינו. פפירוס אברס מספק מבט אל הטיפול באקזמה, אסתמה והצטננות [מקור].  דיווח קדום נוסף על אלרגיה הוא של בנו של הקיסר הרומי קלאודיוס, בריטניקוס (Brittanicus), שהיה אלרגי לסוסים. נסיים סקירה היסטורית קצרצרה זאת באלרגיות למזון, שכבר היו קיימות ביוון העתיקה, והיו מתוארות אפילו כמה מאות שנים לאחר היפוקרטס על ידי המשורר הקדום לוקרטיוס (Lucretius), שאמר: "מזון לכול, ורעל לאחדים." [מקור]. היפוקרטס (Hippocrates), שנחשב לאבי הרפואה, ומי שהשתמש במזון כתרופה, העלה ב"מכת האוויר, המים והמקומות" שלו (on "Air, Waters, and Places") את המונח אידיוסינקרזיה (idiosyncrasy), "מזג מוזר, או הרגל משונה של גוף" [מקור]. במסכת זו, היפוקרטס מעלה שני סוגים של האידיוסינקרזיה לימים הוא שנקרא שיטה לזיהוי אלרגיות. שם היפוקרטס מתאר אסטמה תעסוקתית שלקו בה נפחים ואלרגיות למזון. באסטמה התעסוקתית (מונח בן זמננו) היפוקרטס מתאר בעיות נשימה שפגש בקרב נפחים ופועלי בנין. נושא האלרגיה למזון מדהים, כבר אז הוזכרו תגובות שונות למוצרי חלב בקרב אנשים [מקור1, מקור2, מקור3]. יצוין כי אפלטון ב"פדרוס" שלו הכיר בחשיבותה של שיטת היפוקרטס ויותר מכך אפלטון האמין שדרך ההתבוננות של היפוקרטס בגוף האדם, מתאימה וכדאי להשתמש באותה שיטה גם עבור הנשמה [מקור1, מקור2, מקור3, וכן Panagiotidou O. Asclepius'myths and healing narratives counter-intuitive concepts and cultural expectations. Open Library of Humanities. 2016;2:6–1. https://doi.org/10.16995/olh.כאן].

אלרגיה היא נושא רחב בו מדברים על התגובה החיסונית של הגוף לחומרים זרים הנפוצים בסביבה. חומרים שמעוררים תגובה מתגובת החיסון של הגוף המתוארות כרגישות יתר [מקור]. בקיצור אפשר לומר כי אלרגיה היא תגובה חיסונית יוצאת דופן או מוגזמת שמופעלת על ידי חומר מסוים [מקור1,מקור2, מקור3]. הסימפטומים הרגילים בהתפרצות אלרגיה הם: גרד, צפצופים, ועיטושים, פריחה, סִרְפֶּדֶת, נפיחות בשפתיים, בלשון ובדרכי הנשימה, (אנגיואדמה), נזלת, בחילות, הקאות, התכווצויות בבטן, קוצר נשימה, גם ברונכוספזם, וסטרידור (קול נשימה גבוה שלא מבית החזה. פעילות זו ממחישה את הסיבות (האטיולוגיה), הפתופיזיולוגיה, את הסיווג והסימפטומטולוגיה הקלינית של התפרצות כל אחת מצורות האלרגיה שהוזכרו [מקור].

 התגובות לאלרגיה הן מידיות ויופיעו כמה דקות לאחר החשיפה לאלרגן המסוים, אולם לעתים נדירות התגובה מתאחרת עד מספר שעות מהחשיפה." מסביר פרופ' שמעון פולק, מנהל המכון לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית, הקריה הרפואית רמב"ם  [מקור].

עבור אנשים רבים תגובות אלרגיות גורמות לאי נוחות. הן בהחלט לא נעימות, אך הן עלולות להיות מסכנות חיים עבור אנשים אחרים. ארגון הבריאות העולמי (WHO) מעריך שכ -20% מהאנשים ברחבי העולם סובלים ממצב אלרגי [מקור].

אם פיתחת אלרגיה למשהו אחד, יש סיכוי גבוה יותר שתפתח אלרגיה גם למשהו אחר.

אומר ד"ר קובי שדה מומחה לאלרגיה במרפאת האלרגיה והאסתמה בתל אביב. 

קדחת השחת

אחת האלרגיות הנפוצות ביותר – קדחת השחת – Hay fever, הנקראת גם נזלת אלרגית, גורמת לסימנים ותסמינים דמויי קור, בנוסף לנזלת, גירוד בעיניים, גודש בעף, עיטוש ולחץ סינוסי. הנפגע חש כמי שהצטנן, אך בניגוד להצטננות, קדחת השחת לא נגרמת על ידי נגיף. אלא היא תוצאה של תגובה אלרגית לאלרגנים שנמצאים בשטח הפתוח כמו אבקה, קרדית אבק הבית (dust mites) או בחלל הבית למשל מכתמי עור ורוק זעירים שנשפכים על השטיח והספות מחתולים, כלבים ובעלי חיים אחרים עם פרווה או נוצות.

"האלרגיות נמצאות כרגע במגמת עלייה בארה"ב, הסביר ד"ר אומיד מהדיזאדה,Dr. Omid Mehdizadeh רופא אף-אוזן גרון אשר פועל במרכז הבריאות פרובידנס סנט ג'ון בסנטה מוניקה, קליפורניה. ומצביע על שינוי בדפוסי מזג האוויר אשר מביאים להגברת פריחת האבקה למשל, בארה"ב כסיבה לכך [מקור].

בהתחשב בשכיחותם,של המיתוסים הקשורים באלרגיות הבנתם ודחייתם כמי שקשורים לאלרגיות היא משימה חשובה שהועמדה במרכז חודש המודעות לאסטמה ואלרגיה השנה.

לפניך רשימה של  כל 10 מהמיתוסים האלה והראשון נקשר בילדים.

10 המיתוסים שנקרים לאסטמה ואלרגיה:

1. אלרגיות מתפתחות רק אצל ילדים – רבים מאמינים שברגע שאנשים מגיעים לבגרות, לא מפתחת אצלם אלרגיה. וזה פשוט לא נכון. בהקשר לנושא זה מבוגרים רבים בבואם לגיל ה-50 מבחינים לפתע באלרגיה למזון. רבים מעידים שהפסיקו לאכול שום, או חצילים בשל כך. כשנבדקה שכיחות האלרגיות למזון בקרב 40,443 מבוגרים בארה"ב בזמן הסקר, 10.8% מהמשתתפים (> 26 מיליון) מהמבוגרים בארה"ב סבלו מאלרגיה למזון ו-38% מהם דיווחו על ביקור אחד במחלקת חירום הקשורה לאלרגיה למזון במהלך חייהם [מקור].

2. אין טיפולים לאלרגיות

באופן כללי, הדרך הטובה ביותר למזער תגובות אלרגיות היא הימנעות מטריגרים, בין אם מדובר במזון מסוים ובין אם מדובר בסוג של בעל חיים. אין תרופות לאלרגיות. אלא שהניסיון מלמד כי אנטי-היסטמינים (antihistamines) ותרסיסי סטרואידים הגם שההשלכות שלהם לטווחים ארוכים הרי אסון למשל, דיפהנהידרמין, גורמים לעצירות, אחרים לסחרחורת ואלו (cetirizine ו- hydroxyzine) שמעניקים לך דיכאון טוב גם חרדה. אנטיסיסטמינים יכולים לעלות את לחץ הדם, את משקל הגוף ולגרור אותך להשמנה (cyproheptadine), כי ההיסטמינים מדכאים את התיאבון בדרך כלל [מקור]. הם יכולים להיות יעילים להפחתת תסמיני האלרגיה לדעת הרופאים ובכך הרופאים צודקים. עד כן רוב חובתנו לפרסום תרופות. יש להוסיף כי קיימים גם חיסונים לאלרגיה. המכללה האמריקאית לאלרגיה, אסטמה ואימונולוגיה קובעת (The American College of Allergy, Asthma, and Immunology): "אימונותרפיה כוללת מתן מינונים הולכים וגדלים של החומר, או האלרגן, אליו האדם אלרגי. העלייה המצטברת של האלרגן גורמת למערכת החיסון להיות פחות רגישה לחומר, ככל הנראה על ידי גרימת ייצור של נוגדן 'חוסם', מה שמפחית את תסמיני האלרגיה כאשר החומר נתקל בעתיד."

תפוחי אדמה עשויים לתרום לאורח חיים בריא, כולל מניעת אוסטאופורוזיס, שמירה על בריאות הלב, הגנה על הכליות, דופן המעי, הם מסייעים להחלמה מקוליטיס, ולהפחית דלקות וסיכון לזיהומים והתפתחות של מחלות אוטואמוניות והפחתת שתנן (חומצה אורית). הם מקור מצוין לוויטמין C, אשלגן רב מצוי בקליפתן ולכן חובה על חולי כליה להסיר את הקליפה, תפוחי האדמה מכילים סיבים, ויטמינים מקבוצת B, טריפטופן, מנגן ואפילו לוטאין, עליו הרחבתי כשספרתי לך על יתרונותיה של החסה – שם – הירק הזה פשוט מרפא פצעים הוא עובד פלאים למיגור דלקת בגוף ומשפר את החסינות ואת זרימת הדם שלך (מקור -ספר 'מזון מרפא' של הוצאת DK. Healing Foods: Eat Your Way to a Healthier Life). (בצילום למעלה זן חדש של תפוחי אדמה – – Red Duke of York Potato) רוצה לקרוא עוד על תפוחי האדמהכאן מאמר עומק שפרסמתי על תפוחי האדמה.

3. אלרגיות למזון ואי סבילות למזון זהים. מחשבה זאת שגוי ואיננה נכונה. אלרגיות למזון ואי סבילות למזון אלו מושגים ודברים אחרים ושונים לגמרי. כאשר אנשים חווים אלרגיה למזון, היא מונעת על ידי המערכת החיסונית שלהם. בדרך כלל קשור האלרגיה קשורה לפעולה של IgEאימונוגלובולין E – [מקור]. נוגדנים מסוג IgE לוקחים חלק משמעותי בתגובות האלרגיות שמתרחשות בגוף.

כאשר אדם אלרגי נתקל באלרגן (שום, פריחה, אבק,) מערכת החיסון מגיבה כנגדו בייצור נוגדן סגולי (ייחודי) מסוג אימונוגלובולין E. נוגדנים אלו מפעילים תאים שונים של מערכת החיסון, בעיקר תאי פיטום, שנמצאים בדופן המעיים – פרסמתי על נושא זה מאמר כאן. ואלו מתחילים תהליך שגורם לשחרור היסטימנים. בפועל הם גורמים להם לשחרר חומרים מגוונים יותר (כדוגמת היסטמין, לויקוטריאינים וציטוקינים) חומרים אלו הם שמעוררים את התגובה האלרגית. הנוגדנים מסוג E ייחודיים לאלרגן ספציפי זאת גם הסיבה שחולים אחדים אלרגיים, למשל לעקיצת דבורה, אחרים לאבק שקשור במתכות ואחרים לאבק שקשור בבניין או לאבקני עץ הדר בעוד שאחרים רגישים לשערות של חתול, או לחלב ואפילו לביצים [מקור1, מקור2].

חוסר סובלנות למזוןאינסולראנס  – food intolerances היא נושא אחר לגמרי – אינו כרוך במערכת החיסון, והופעתם של התסמינים לוקחת זמן רב יותר. חוסר סובלנות למזון הוא תגובה רעה ובהחלט גם מזיקה, למזון, למשקה, לתוסף מזון או לתרכובת הנמצאת במזונות המייצרת תסמינים באיברי גוף ומערכת אחת או יותר  אבל נושא חוסר הסובלנות למזון לא מסכן חיים, בעוד שאלרגיות למזון שהוזכרה לעיל יכולות להיות במקרים מסוימים מסוכנות ואף לגרום למוות כפי שהוזכר למעלה במקרה של המלך המצרי [מקור1, מקור2, מקור3].

The Allergy Pathway – תרשים – כך מתפתחת אלרגיה, מקור האיור ויקיפדיה
בשלבים המוקדמים של האלרגיה, התגובה ה- I כנגד האלרגן פועלת על ידי תא שמציג אנטיגן. הוא שגורם לתגובה בסוג של תאי החיסון המוכרים: לימפוציטים TH2; תת-קבוצה של תאי T המייצרים ציטוקין בשם אינטרלוקין -4 (IL-4). תאי TH2 אלה מקיימים אינטראקציה עם לימפוציטים אחרים שנקראים תאי B, באיור למעלה בצבע אדום וכתום. תפקידם של תאים אלו הוא ייצור נוגדנים. אינטראקציה זו ביחד עם אותות המגיעים מתאי ה- IL-4, מגרה את תאי ה- B להתחיל בייצור כמות גדולה של הנוגדן המכונה IgE אימונוגלובולין E שהוזכר למעלה. IgE מופרשים וזורמים להם בזרם הדם עד אשר הם נקשרים לקולטן הספציפי ל- IgE (מעין קולטן Fc שנקרא FcεRI) על פני השטח של סוגים נוספים ואחרים של תאי חיסון שנמצאים במעיים ונקראים תאי מאסט (mast cells) ובזופילים (basophils), שניהם מעורבים בתגובה הדלקתית החריפה. התאים המצופים ב- IgE, בשלב זה, רגישים לאלרגן. [מקור]. כאשר שבה ומתרחשת חשיפה נוספת או מאוחרת יותר לאותו אלרגן, האלרגן יכול להיקשר למולקולות IgE המוחזקות על פני תאי מאסט שהוזכרו (מערכת החיסון של המעי) או הבזופילים. קישור צולב זה של קולטני IgE ו- Fc מתרחש כאשר יותר ממכלול קולטני IgE אחד פועל עם אותה מולקולה אלרגנית ומפעיל את התא הרגיש. תאי מאסט ובזופילים שהופעלו עוברים תהליך הנקרא degranulation, ובמהלכו משתחרר היסטמין וכן מספר מגשרים כימיים דלקתיים (ציטוקינים, אינטרלוקינים, לויקוטריאנים ופרוסטגלנדינים) לרקמה וגורמים למספר תגובות והשפעות מערכתיות, כגון הרחבת כלי דם, הפרשת רירית, גירוי עצבי, והתכווצות שרירים חלקים. התוצאה היא נזלת, גירוד, קוצר נשימה ו אנפילקסיס. התגובות האלו שונות ומתרחשות בהתאם לאדם, לאלרגן ולאופן הכניסה שלו אל הגוף שלו. הסימפטומים יכולים להיות כלל מערכתיים (אנפילקסיס קלאסי), או להתמקם במערכות גוף מסוימות; אסטמה למשל ממוקמת במערכת הנשימה ואקזמה ממוקמת בדרמיס [מקור].

4. אלרגיות הן לכל החיים

עוד מיתוס אך הגם שחלק מהאלרגיות נמשכות לכל החיים, כפי שאמר ד"ר מהדיזאדה (Dr. Mehdizadeh) "אלרגיות מסוימות עשויות פשוט להתפוגג עם הגיל." [מקור].

5. אלרגיות לבוטנים הן החמורות ביותר

אלרגיות לבוטנים נחקרו רבות והן בהחלט שכיחות מאוד. הממצאים מדברים על כ 6.1 מיליון אנשים הסובלים מאלרגיה לבוטנים בארה"ב. הגם שאצל אחדים אלרגיה זאת יכולה להיות מסוכנת. אצל אנשים אחרים היא עשויה לעוררתגובה קלה בלבד לבוטנים, יצוין כי חומרת התגובה תלויה במערכת החיסון של הפרט. גם המיתוס החמישי אולי אמריקאי אבל שגוי [מקור].

6. הצטננות ואלרגיות זהות

הצטננות ואלרגיות יכולות להשתקף בתסמינים דומים. אבל, תסמיני ההצטננות נגרמים כתוצאה מתגובה חיסונית לנגיפים, ואילו אלרגיות הן תגובה חיסונית לאלרגן. הבדל חשוב נוסף הוא כי הצטננות נוטה להימשך בערך 1-2 שבועות, ואילו אלרגיות יכולות, במקרים מסוימים, להימשך כל החיים [מקור1, מקור2].

7. חתולים וכלבים קצרי שיער אינם מעוררים אלרגיות

זה לא נכון. אלרגיות אינן מופעלות כלל וכלל על ידי שיער של בעל חיים – הן מופעלות על ידי תאי עור מתים (קשקשים), רוק ושתן [מקור]

8. חשיפה מתמשכת לבעלי חיים מפחיתה אלרגיות

יש תיאוריה מקובלת שאם מישהו עם אלרגיה לבעלי חיים מבלה עם סוג זה של בעל חיים, האלרגיה תשתפר לאט יותר. אבל זה לא נכון. בפועל, ישנם אנשים שיכולים להפוך בהדרגה לאלרגיים לחיות המחמד שלהם [מקור].

The degranulation – בתא מאסט. 1 = אנטיגן; 2 = IgE; 3 = FcεR1; 4 = מתווכים שנוצרו מראש (היסטמין, פרוטאזות, כימוקינים, הפרין); 5 = גרגירים; 6 – תא מאסט; 7 – מתווכים חדשים שנוצרו (פרוסטגלנדינים, לויקוטריאנים, – מקור ויקיפדיה. תרומבוקסנים, גורם המפעיל טסיות דם)

9. אלרגיות אינן רציניות

עבור רוב האנשים האלרגיות אינן נוחות אך אינן מסוכנות. עם זאת, עבור אנשים מסוימים, תגובה אלרגית יכולה להגיע לשיאה באנפילקסיס anaphylactic shock שהוזכר למעלה. מדובר בתגובה שתרחשת לרוב תוך שניות עד דקות. ץגובה קשה, והביטוי שלה יכול לכלול חסימה של דרכי האוויר, המתוארת כגוש בגרון, צרידות וסטרידור, תחושה של לחץ בגרון או צפצופים. אנפילקסיס היא תגובה אלרגית חמורה ובמקרים מסוימים היא מסכנת חיים. במהלך אירוע זה משתחררת לגוף כמות גדולה של היסטמין הגורמת לתגובה דלקתית.

הסימפטומים יכולים לכלול קשיי נשימה, צפצופים, כאבי בטן והתכווצויות, שלשולים, חרדה, נפיחות בכפות הרגליים, בידיים, בשפתיים, בעיניים ולעיתים גם באיברי המין ואובדן הכרה.

אפילו אלרגיות שעשויות להיחשב קלות יחסית, כמו אלרגיות עונתיות, עלולות לגרום לבעיות משמעותיות. קדחת השחת למשל, עלולה לגרום לבעיות שינה שהמשכן עייפות, וישנוניות.

10. פרחים גורמים לקדחת השחת

גם זה מיתוס. קדחת השחת, או נזלת אלרגית, נגרמת על ידי אבקה באוויר. פרחים נוטים לייצר אבקה גדולה ודביקה, שלא עפה באוויר בקלות – פרחים נועדו למשוך חרקים ולהדק אבקה לגופם במקום לשחרר אותם לאוויר.

הגורמים העיקריים לקדחת השחת הם אבקה קלה יותר מעשבים ועצים.

לסיכום

אלרגיות אמנם שכיחות אבל באופן מפתיע הן משתנות בין אלרגיות קלות, מינורית יחסית לכאלו שהן כבר סכנת חיים. בפועל אין תרופה לאלרגיות, מדענים ממשיכים וימשיכו לחפש אותן. התרחקו מגורמי האלרגיות שלכם וחסכו צרות מגופכם.

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –


  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  If you have any questions left –

  I'd be happy to answer any questions.

  For a direct application form to Yaron Margolin – please click here

  Recent Articles

  Kidney Failure

  Taming the Rogue Kidneys

  Vital Information

  מבוא לפסיכותרפיה מכלולית והוליסטית

  הפסיכולוגיה הטיפולית וההוליסטית – תולדות הפסיכותרפיה

  מגילת רות האלמנה שיצאה ממרחב הנוחות

  יש פתרון כולל לבעיות הקשורות לדימוי עצמי, חוסר בטחון וערך עצמי נמוך – דופמין

  חרדה

  מעגל המוזר – התפתחות ה"אני" בשנה התשיעית לחייו

  איך מורידים לחץ וחרדות באופן טבעי? התמודדות עם סטרס ולחץ נפשי

  טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

  למה אני לא מצליח להתמיד – והסוכר

  גמישות היא מצב נפשי – אתגר בזרימה ושינוי –  אני מבקש להתגמש

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  איך לצאת ממצבי תקיעות בחיים – שיטת שלוש השאלות בגובה העיניים

  נמאס לי מהחיים מה עושים

  על היכולת להשתקם, לקום מאבק הדרך ומכאב הפרידה

  ריגוש רעיוני או התקווה והדופמין – יחשפו בפניך כל הסודות שבהתמכרות שבהמתנה – ריגוש, המתנה, תקוה ודופמין – המאמר כאן.

  מסלול ההתפתחות הנורמטיבי בחיי אדם ודמימותיו בטבלה – סדרת מאמרים.

  שלושת המיצים

  לחלק הראשון הבצל והפלפלים

  לחלק השני – החסה

  לחלק השלישי – תפוח אדמה והבוטיראט

  לחלק הרביעי – הכוסמת המופלאה

  לחלק החמישי – נבטי הברוקולי וחלבון הנעורים

  לחלק השישי – שיבולת השועל והבטא קלגן

   לחלק השביעי – על האצות והפוקוקסנטין

  עשרת המזונות הבריאים ביותר לחולי כלייה. 1 

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  הערכות שונות במדידת אשלגן בפלזמה שוללות לפעמים שלא בצדק יתר אשלגן בה – היפרקלמיה פסאודו היפרקלמיה – Hyperkalemia

  מדד חדש לבריאותך – ביטול האסרוסקלרוזים

  אי ספיקת כליות – טיפול ללא תרופות

  אוראה – למה האוראה מוגברת ומופחת בדם Urea

  הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

  להוריד קריאטינין, אוריאה ולהחלים ללא תרופות מאי ספיקת כליות

  וירוס הקורונה וגרון יבש

  -אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

  אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

  התרופות והרע – ויטמין D3

  על בדיקות הדם

  אנמיה למה חסר לי ברזל?

  רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

  להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

  רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

  שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

  עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

  ויטמין השמש ויטמין D-

  התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

  רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

  מזונות גבריים ובטן שטוחה

  שלושת המיצים

  על לחם חוקם של עסקים – מה באמת חשוב לדעת בכדי להצליח (פרק א')

  טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  על לחם חוקם של העסקים

  למה אני לא מצליח להתמודד

  מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קריירה מזהירה.

  סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

  כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

  כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  אי ספיקת כליות – צום חלבונים

  צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

  אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

  אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

  אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

  "אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

  ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

  פרק ב'

  פרק ג'

  נשלח ב כללי
  3 comments on “"מגיפת המאה העשרים ואחת", מיתוסים רפואיים: כל מה שחשוב לדעת על אלרגיות
  1. vorbelutrioperbir הגיב:

   I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

  2. Rebeca Bovard הגיב:

   Of course, what a great website and enlightening posts, I definitely will bookmark your site.Best Regards!

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *