הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

על הקורטיזול, Cortisol עקה, דמימות וכאבים בבית החזה, בבית השחי הקטן ו/או בזרוע שמאל. 

אכילה עשירת בשר ושומן נפוצה, בעיקר לצד כוס בירה עם מטוגנים כצ'יפס, נקניקיות וסיגרים מרוקאים. התזונה נעשית רבת קלוריות ככל שהמתח והלחץ בחיים ובקרירה מתגברים והיא בהחלט מרגיעה את הלוחם על הקרירה שלו.

יתר קורטיזול הוא סמן שכיח בניהול קרירה ואחד הסמנים לנזקיו ניכרים בתאווה למלוח, והסיבה לכך כי הוא מרגיע.

הלחץ שמעלה את הקורטיזול יכול פעמים רבות לנבוע גם ממצבים משמחים, כמו למשל מערכת יחסים חדשה, תינוק שנולד או עבודה חדשה, אבל בעיקר מדאגה, פחד מכישלון, חשק לרצות, תאוה להצליח ודרישות ששבות ועולות כשהזמן אוזל וקשה לעמוד בהן.

הדרך של הגוף שלנו להירגע ממצב הלחץ היא הפרשת קורטיזול

בשלב הראשון קל מאוד לספק את הדרישה להורמון הזה בגוף, ויתכן שנחווה אך ורק עייפות ותשישות (תת פעילות בלוטת יותרת הכליה כמעט ולא מראה סימנים).

אם אתם מזהים שאתם נמצאים בשלב הראשון, כדאי לכם לעזור לעצמכם להימנע מהחמרת המצב: הוסיפו לשנת הלילה שלכם שעה נוספת. אם מותר לכם לצרוך מלח, ואינכם סובלים מיתר לחץ דם, הניחו לתאוותיכם וספקו לגופכם את המינרל הזה שעל פי מחקרים עשוי לעזור להפחית תחושות לחץ ודיכאון. הפחיתו את צריכת הקפה שלכם. הימנעו ממזונות מעובדים, מחומרי שימור וצבעי מאכל, הפחיתו את צריכת הפחמימות והסוכר. שקלו לצאת להליכה נינוחה – לא יותר מ 45 דקות, טוב, לא יותר משעה.

בשלב השני – בלוטת יותרת הכליה שלכם ממשיכה להזרים הורמונים שנחוצים להתמודדות עם הלחץ, בעוד שהורמוני המין, בעיקר הטסטוסטרון, נמצאים בירידה. וזו גם אחת הסיבות לכך שהדחף המיני שלכם יורד. חסכון במשאבי הגוף הוא הסיבה לכך, כי הגוף משתמש בכל מה שיש לו כדי לייצר קורטיזול.

זיכרו: הדרך של הגוף שלנו להירגע ממצב הלחץ היא הפרשת קורטיזול; אבל ההשפעה הזו עשויה רק ליצור עוד לחץ, והוא מחמיר אם אתם מצויים בזוגיות ומצב הסקס הולך וקורס.

בעיות בעיכול בשלב הזה נפוצות וזאת משום שקצב חילוף החומרים של גופכם יורד יחד עם תפקודי גוף אחרים כמו דלדול שרירים גם כאן החיסכון שולט, והשריר מדלדל על מנת לאגור אנרגיה לייצור הקורטיזול. נוצר חוסר איזון ברמות הסוכר וברגישות לאינסולין, ורמות הקורטיזול מתקשות לפצות על הלחץ שנוצר. בשלב השני מתחילים לעלות במשקל ולסבול מנדודי שינה. לילות חסרי מנוחה, שכיחים כאשר במקביל מופיעה התאווה למלח, לגרעינים ואגוזים מלוחים, לפיצה ובורקסים. התשישות נעשית לתשישות כרונית. בעיות גופניות מצטרפות לחגיגה: פגיעה בברך שמאל (פנימית). הכאב מפריע ללכת. מדובר בכיווץ שרירים כרוניים שפורץ עם המלח החודר לגוף (מהחטיפים המלוחים), למעשה מדובר בגאוט, הגם שמקובל לראות גאוט כפגיעה בכף הרגל באזור הבוהן. עודף מלח ובשל המחסור/עודף בקורטיזול והברך מתנפחת והכאב מוביל לצליעה. ברוב המקרים החשד העולה שמדובר בדלקת פרקים. סביר להניח שהרופא מהממסד הרפואי ימליץ על ניתוח, אבל הבעיה כאן בהחלט יכולה להיות סטרס ותאווה למלוח. תופעה נוספת ומאוד מאיימת דמימת שריר בית החזה הקטן (Musculus pectoralis minor  כאן הקישור לוידאו בו אני משוחח עם עופר ירושלמי על דמימה זו שנקשרת בדמימת אורפאוס: בלבול בין אמת ושקר, ניצול, נצלנות, אנוכיות, נתינת יתר, ופספוס הזדמנויות לצד החמצת יעדים. כל אלו הם תסמיני הדמימה המפחידה.

– מה היא דמימה –

דמימה (ניקו הורודניצ'אנו) היא מעצור בצורת כיווץ שרירים כרוניים שמופיע בשרירי הגוף עקב שינוי כימי שעוברים נוזלי הגוף הבין תאיים והפנים תאיים. כיווץ השרירים הכרוני, יוצרת כאב, הסתיידות, אינפקציה ואפילו חום, הפרעה הורמונלית, זרם חשמלי ומצבי חולי גופני כאי-ספיקת כליות, בצקות, עייפות ומצבי סטרס נפשיים.

אספסיה, סוקרטס, אפלטון (הגדול מכולם) ברונר ואפילו הרקליטוס החכם ושפינוזה המוגדר כגאון שבקרב החכמים, מדברים על מצב הטבע הרגיל הוא זרימה שאין בה דמימה. מרחב של תנועה בה שבה ומתהווה תנועה – בכל המפגשים נמצא את התנועה ובכול מקום נשוב ונזהה זרימה – "העולם הוא תנועה ותו לא" (אפלטון) הדמימה היא למעשה נוגדת את המצב הטבעי – מעצור במרחב הזה – בלימה במרחב נע. לכאורה הדמימה, היא תופעה לא אפשרית ומנוגדת לכללי הטבע –  בלימה במרחב הנע – לא נמצא אותה בטבע רק באדםהדמימה איננה דבר טבעי ואין לה חלק בזרימה הכללית ובכל זאת הדמימה אינה נס (נס הוא ה"יש" הנמצא מעל כוחות הטבע) הדמימה קיימת, הכאב מורגש, מעצור תמידי ומניעת פעולה. "יש" המכיל בתוכו מרחב תנועה סגור – כיוונה שמגיח מהחוץ אל הפנים ולוחץ – ההפך מניפוח בלון (תנועה מבפנים החוצה) לחץ שיוצא מכחה של הדמימה. הדמימה טבעית בכך שהיא פועלת בדומה לנמצא בטבע היא נעה פנימה, ויוצרת מרחב של כיווץ מתמיד ומכיוון שגם הדמימה נאמנה לחוקי התנועה ובמיוחד לכוח ההישרדות – היא מתמידה אבל עד לרגע שבו היא נתקלת בשינוי. מקורות הדמימה מענינים ביותר ונחקרים ללא סוף כיום ברור למשל, כמו במקרה שלפנינו ביתר קורטיזול שמגיח מיתר מאמץ ועודף אתגר טבול ברצון לרצות את מוטיב ההצלחה. ככל שהדמימה שורדת גדל הכאב והחולי שהיא מפתחת בסביבותיה. במקרה של יתר קורטיזול אפשר להבחין בעייפות, הימצאות במצב אתגרי מתמיד, שינוי תזונה (יתר מלח ושומן, בדרך כלל מהחי) שמוביל לתחלואה, ירידה בייצור הורמון הגבר, מחשבות טורדניות וקשיי שינה לצד מגבלות גופניות וכאב. כדי להתגבר על הדמימה יש להשתנות מבלי לפגוע בצרכי היסוד של הנפדע: רצון להצליח, להט קריירה, תשוקה לחיים מלאי משמעות וכד' אבל הדמימה זקוקה לכוח גדול ממנה – כוח שיכול לבוא אליה מבחוץ ולשחרר אותה. לחיצות ההחלמה יודעות לעשות זאת.

הגיע בווטסאפ – בהזדמנות זו רציתי להודות לך על טיפול המסור ללא גבול, שנתת לי ועל הידידות הנפלאה ותמיכה רציפה ללא גבולות.

דמימת אורפאוס – היא כותרת לאזור כאב שנוצר עקב מרחב של כיווץ בשרירי בית החזה הקטן. מדובר בכיווץ שרירים כרוניים שמופיע תחת הכותרת דמימת אורפאוס בספר הדמימות שלי (ירון מרגולין, מייסד לחיצות ההחלמה) ע"מ לסייע בהבנת מקורותיה. מקור: לדמימה זו מספר מקורות השפעה הראשון נפשי ושכלי אבל שתיים גופני – יתר קורטיזול – ויתר קורטיזול הרי מקורו במצבי דחק, עקה או סטרס גם הם נפשיים.

יתר קורטיזול – מעטים יודעים ששריר הזרוע הדו-ראשי הקצר מתכווץ ומשמש מודל להבנת סטרס, עקה ויתר קורטיזול בגוף. כאשר שריר בית החזה הקטן מתכווץ ולא מרפה (כלומר עובר אירוע דמימה, עקב תחושת ניצול, מנוצלות, עקה ויתר מלח או כישלון שבא בהפתעה וכמובן יתר קורטיזול) אתם מתקשים להניע את הזרוע השמאלית או שהיא כואבת. כאשר שריר הזרוע הדו-ראשי התכווץ בדרך כלל מדובר בדמימה. לחיצות ההחלמה יודעות לשחרר אותה. מה שמעניין בכיווץ הזה הוא שהשריר הזה (ביספס בעל ראש קצר) מהווה בכיווץ כרוני גם מדד לקורטיזול גבוה. כאשר הביספס הקצר מדומם בעוצמה, מכווץ ולא רפה Biceps brachii short head) הקורטיזול שלכם משתולל ומגיע לשלב השני שהוזכר לעיל, אם לא לשלישי בו ידובר להלן, – דמימה זו משמשת אות אזהרה למצב רע מבחינת הסטרס – כאן אני רושם לך איך לטפל בסטרס ללא תרופות – כאן. וכאשר כואב לכם בבית החזה – בצד שמאל, רבים מכם מתפנים למיון מחשש שמדובר בהתקף לב ולא מעלים כלל על הדעת שמדובר ביתר קורטיזול ובכיווץ שרירים כרוניים שבא בעקבותיו. עוד על נושא דמימת שריר בית החזה הקטןתסמונת מוצא בית החזה –  Thoracic outlet syndrome להלן,

שריר הזרוע הדו ראשי, כאשר הראש הקצר שלו מדומם, מכווץ, כואב, ומסרב להשתחרר סביר להניח שמדובר ביתר קורטיזול
נאטו NATTO מזון על להגנה על רירית המעי, דופן העורקים ויתר קורטיזול.
מספרים שהנסיך שוטוקו: שחי ביפן בתחילת המאה השביעית, סייר בעמק האומי ונח בכפר וראדו, האזור המפורסם בגידול פולי סויה ביפן. הנסיך נתן לסוסו כמה פולי סויה, עטף את שאר פולי הסויה בקש אורז ותלה אותו מעץ שהונח על גב הסוס. למחרת הפכו פולי הסויה לנאטו האגדי, שהנסיך טעם, טבל במלח, ואהב אותו מאוד. לאחר מכן  תושבי העיירה שבו על צעדיו והכינו הרבה מאד נאטו, ואף שינו את שם הכפר ל- Warazuto Mura ("כפר גלישת קש האורז"). נאטו הינו מאכל המופק מפולי סויה שעברו תהליך של התססה. מאכל יפני מסורתי הקיים למעלה מ-1000 שנה. הפופולריות של המאכל עלתה בעקבות תרומתו הרפואית הגדולה למעיים. לדוגמא נהוג לחשוב כי הוא מונע התקפי לב, שבץ מוחי, דלקת בריאות, גרדת, אבדן ראייה וסרטן וכל זאת משום שהוא מחזק את צנרת העיכול. הסיבה העיקרית לתכונות המרפא המיוחסות למעדן הזה, היא העובדה שבשעת התסיסה נוצרים אנזימים, ויטמינים חומצות אמינו ועוד תוצרים בעלי ערך תזונתי חשוב. כל אלה מעניקים לנאטו את היכולות הרפואיות והבריאותיות שלו. נאטו מכיל ויטמין B12, שחסר בתפריט של צמחונים, ולכן מתאים למתנזרים מבשר.

צום חי – כדאי בשלב הזה שלב שתיים ביתר קורטיזול, להכנס לצום חי, ללמוד להתסיס חלבונים לצרוך טמפה ונאטו שניהם מזון צמחי, עשוי מחלבונים מותססים ולהנביט כוסמת ירוקה

בשלב השלישי והאחרון רמות הקורטיזול יורדות באופן משמעותי, קשה לישון – מופיעה צרבת – היא עולה כשאתם שוכבים לישון, כשאתם עולים במדרגות, אוכלים לחם, צ'יפס, עגת גבינה והעייפות היא מעכשיו תמידית. אתם עייפים, אבל אתם לא נרדמים. בנוסף, הגעתם לנקודה שבה גופכם מנסה לפצות כמעט על פעולות רבות, כדוגמת עיכול, מה שגורם ללקיחת משאבים מאיברים ומערכות שונים ולגרום להם לקרוס: דופן המעי נקרע, דופן העורקים מתקשה, הכבד נחלש, מדד הסינון ה-GFR יורד, תפקוד הכליות מתקלקל. לגוף בשלב זה אין דרך להפריש את ההורמונים שנחוצים לו כדי להתמודד עם הלחץ, ואתם מרגישים שחוקים לגמרי. מעבר לעייפות ולמחסור בחשק המיני, אתם עשויים לסבול גם מדיכאון, חרדה, רצון להתאבד או מאפתיה, ושעמום. לפעמים מערכת העיכול קורסת ואתם סובלים מעצירות, פעילות מנטאלית לקויה, שוכחים, הזיכרון משתבש, חוסר איזון הורמונלי וכאבים שונים ומוזרים מופיעים בגוף, בעיקר במפשעה השמאלית ובצוואר (נוקשות צווארית שמקשה על סיבוב הראש) וכיווץ שרירים כרוני בשריר בית החזה הקטן – Musculus pectoralis minor. זהו, הגענו גם אל תסמונת מוצא בית החזה – Thoracic Outlet Syndrome חשים כאבים בחזה, תעוקת חזה. פחד מהתקף לב, שהוזכר לעיל ורפואת הממסד מטפלת בו עם תרופות – פגישה אחת, מקסימום שתיים בקליניקה של לחיצות ההחלמה וזה נעלם. כי אין טוב מלחיצות ההחלמה בפרוק כיווץ שרירים כרוניים. 

הגוף מאט באופן משמעותי את קצב חילוף החומרים ומגיע למצב שבו חל עליו איום הישרדותי רציני, ואנשים שסובלים ממחלות שונות עלולים לסבול משיעול, צרבת, תחושת חנק בזמן האכילה, אבל גם מטחורים, השתנה דחופה (כל שעה, שעה וחצי כולל בשינה) חשש משבץ, חרדה מהתקף לב או מדאגה שהחלה בעיה חמורה בכליות. 

הקורטיזול שנמצא ברמה גבוהה ויותר בשלב השלישי שלה מזקין את האדם וגם גורם לו להיראות מבוגר טרם עת. הוא גורם לדלדול שרירים – לחולשה, סחרחורת, אבדן משקל, נפילות, מרגישים חלשים ואי יציבות ולפעמים זה מקשה לעמוד, להתקלח, לקום משכיבה, או לעלות אפילו מדרגה אחת. יתר קורטיזול גורם, כנזכר למעלה, להשמנה, יתר לחץ-דם, דלקות, אוסטיאופורוזיס, תשישות, דיכאון ועד למחלת אלצהיימר הוא מגיע. צמצמו את צריכת הקפה שלכם. והוסיפו נבטי ברוקולי לסלט שלכם.

הציבו את עצמכם בעדיפות העליונה. אל תפגעו בשאיפותיכם, תמשיכו לנהל את הקריירה שלכם, אבל, קחו יום חופש אם צריך או פנקו את עצמכם בדרך מיוחדת שתגרום לכם להירגע. פתחו רגישות לאירועים המרחביים, הפקק יעבור, הילד יגיע בשלום אל יעדו, הניחו לו. תנו לו מרחב מחיה. והיו סבלנים לתהליך ההחלמה – תתנו בבקשה, לגופכם, לנשמתכם זמן להחלים. נצלו את הידע של הרפואה הכפרית שמדברת על תערובת ליצ'י ותה ירוק כמפחיתה ומאזנת את הקורטיזול – אם לא מפחיתה אותו, לפחות היא מסייעת לכך. והכי חשוב בואו לפגישה של איזון גוף נפש, השתמשו ב"לחיצות ההחלמה" והתמכרו להן. בתוך כדי כ-45 דקות תהיו "חדשים". 

לחיצות ההחלמה – ירון מרגולין מטפל בבנו יורי. טכניקת מתיחות לשחרור כיווצי שרירים כרוניים, איזון גוף נפש, קורטיזול וסילוק מכאובי גוף. רישום בן טריט.

תסמונת מוצא בית החזה

Thoracic outlet syndrome  

 תסמונת מוצא בית החזה – Thoracic Outlet Syndrome חשים כאבים עזים בחזה, תעוקת חזה, שרפואת הממסד מטפלת בה – לצערנו הרב עם תרופות – כאשר מדובר ברוב המקרים בדמימה עקב יתר קורטיזול.

אם אתם חווים תחושת עקצוצים באצבעות הידיים, בזרועות, בכתף או בצוואר, נימול או קהות תחושה באצבעות הידיים, בזרועות, בכתף או בצוואר, סביר להניח שאתם חרדים שמשהו נורא מתרחש בגופכם. התחושה מפחידה מאוד אבל הבעיה שלכם פשוטה והפתרון קל, טבעי, מהיר וללא תרופות. מצד שני כאילו החמרה בכאב ובסימפטומים הולכת וגוברת כאשר היד מורמת מעל גובה הכתפיים. תסמיני כאב אלו וחסרים נוירולוגים נגרמים בדרך כלל כתוצאה מלחץ של שרירי בית החזה הקטן ,Musculus pectoralis minor שלצד שמאל בגופכם. השרירים של בית החזה הקטן מכווצים בכיווץ שרירים כרוניים ולא רפים. כך נראית הדמימה. שרירים מכווצים מאוד. בפועל, במקרה זה, הם לוחצים על העצבים ועל כלי דם אשר עוברים בשקע החזה, שבין בסיס הצוואר לבית השחי. וזה מאיים עליך. הכל מוביל לחרדה קיומית. מה גם שהלחץ המופעל על כלי הדם והעצבים באזור, עלול לגרום גם לכאבי צוואר, כאבים בכתף ובזרוע, לחולשה ותחושת נימול שהוזכרה למעלה, ולשינויים בגוון ובטמפרטורת העור. זה הזמן להכיר את תסמונת מוצא בית החזה – ולפנות לטיפול מחלים, פשוט מאוד וטבעי של לחיצות ההחלמה. אתם בהחלט מוזמנים, בכל זאת, לבדוק גם אם צריך צינתור וטיפולים דומים אחרים. תופתעו עד מהרה, שהכל בסדר ומדובר באמת בתופעה אחרת – דמימת בית החזה הקטן.

יתר קורטיזול הוא בעיה בשלושה שלבים, כאשר בשלב השלישי והאחרון רמות הקורטיזול יורדות באופן משמעותי, קשה לישון – מופיעה צרבת – היא עולה כשאתם שוכבים לישון, כשאתם עולים במדרגות, אוכלים לחם, והעייפות היא תמידית אבל אתם לא נרדמים. בנוסף, הגעתם לנקודה שבה גופכם מנסה לפצות כמעט על פעולות רבות, כדוגמת עיכול, מה שגורם ללקיחת משאבים מאיברים ומערכות שונים ולגרום להם לקרוס. לגוף בשלב זה אין דרך להפריש את ההורמונים שנחוצים לו כדי להתמודד עם הלחץ, ואתם מרגישים שחוקים לגמרי. מעבר לעייפות ולמחסור בחשק המיני, אתם עשויים לסבול גם מדיכאון, חרדה, רצון להתאבד או מאפתיה, לפעמים מערכת העיכול קורסת ואתם סובלים מעצירות, פעילות מנטאלית לקויה, שוכחים, הזיכרון משתבש, חוסר איזון הורמונלי וכאבים שונים ומוזרים מופיעים בגוף, בעיקר במפשעה השמאלית ובצוואר (נוקשות צווארית שמקשה על סיבוב הראש) כיווץ שרירים כרוני – דמימה-פורצת אל שריר בית החזה הקטן. הוא מתכווץ אל מה שנקרא: תסמונת מוצא בית החזה – Thoracic Outlet Syndrome חשים כאבים בחזה, תעוקת חזה, שגוררת פחד, בהלה וריצה לחדר מיון ורפואת הממסד לא נשארת אדישה לסבל הזה ומטפלת בו עם תרופות – פגישה אחת, מקסימום שתים בקליניקה של לחיצות ההחלמה וזה נעלם.

תסמונת מוצא בית החזה – נקשרת בלחץ, עקה, התרגשות גדולה וביתר קורטיזול. אתם גם מתקשים להניע את הזרוע השמאלית בעקבותיה או שהיא כואבת, בירידה בתשוקה, בסקרנות ובחרדה גוברת, ולפעמים מערכת העיכול שלכם קורסת בגלל דמימה זו ואתם סובלים מעצירותפעילות מנטאלית לקויה, שוכחים, הזיכרון ממש משתבש, חוסר איזון הורמונלי וכאבים שונים ומוזרים מופיעים בגוף, בעיקר במפשעה השמאלית (שריר החייטים מתכווץ) ובצוואר (נוקשות צווארית שמקשה על סיבוב הראש) ובכל זאת סביר להניח שהבעיה שלכם פשוטה כיווץ שרירים כרוני בשריר בית החזה הקטן  ומקורו ביתר קורטיזול. דמימה זו היא כיווץ שרירים פתאומי, כיווץ רציני ומאוד חזק ומאיים שמתרחש בשריר קטן שנמצא בבית החזה. – Musculus pectoralis minor–  תסמונת מוצא בית החזהתעוקת חזה. רפואת הממסד מטפלת בתופה הזו – לצערנו הרב – עם תרופות – כאשר מדובר בכיווץ שרירים כרוני שאין לו שום השפעה על תפקוד הלב והפתרון לבעיה זו מדהים בפשטותו. פגישה אחת, לעתים יכולה לשנות את המערך לטובה לפעמים דרושות לשם כך שתיים בקליניקה של לחיצות ההחלמה וכל המכלול הזה מתחיל להשתנות עד שנעלם ללא תרופות. הסיבה לכך מוכרת: יתר קורטיזול – יתר קורטיזול שמייצר דמימה חריפה בשרירי בית החזה הקטן.

כאשר הקורטיזול שלכם לא מאוזן הגוף נכנס לעקה ומאבד את גמישותו. הוא חש כ"מותקף" עקב יתר הקורטיזול וכמבקש עזרה או משענת בעת צרה הוא מתכווץ בבת אחת. שרירי בית החזה הקטן – בצד שמאל, תרשים למעלה, מתכווצים תחילה. הם משפיעים על שרירי הזרוע בשריר הדו-ראשי הקצר (תרשים מעט יותר למעלה) והצוואר, שמתכווצים בהמשך. פעמים רבות גם שרירי המפשעה מתכווצים – מדובר בשריר החיטים (Musculus sartorius) וברך שמאל פנימית. (מדיאלית שרירי – Mׂ) רוב האנשים נוטים לחשוב אז שהם סובלים מדלקת פרקים, אך לא היא. מדובר בדמימה. במקרה של יתר קורטיזול שמייצר דמימה בברך, אני משתמש בנוסף ללחיצות ההחלמה גם במשחה הירוקה.

ירון מרגולין משחה ירוקה ולחיצות ההחלמה.

משחה ירוקה היא חומר מופלא וזרז החלמה. משחה ירוקה מכילה תמציות צמחים מפורמולת השאוסיאנט או הפרסאוס שמשמשות בטיפולים להרגעת הנפש ושבר נפשי קשה (שאוסיאנט) לצד אסופת מינרלים שמקנים לה את צבעה הירוק.

למאמרי "טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים" – להקליק כאן.

לגוף שלנו ישנה יכולת מולדת-גנטית לרפא את עצמו ולתקן פצעים, נקעים, שברים, נגיפים ולעכב תהליכי ניוון והזדקנות. במצבי דחק, כאשר המתח הנפשי עולה, גם עקב פעילות יתר של בלוטת התריס תת-תזונה עד כדי אנורקסיה והשמנת-יתר, מופרשת כמות גבוהה של קורטיזול שנשאר בדם לאורך זמן ופוגע במנגנוניי הריפוי הללו. כשהגוף דרוך לאורך זמן, מערכת העצבים והשרירים מתרוקנת מחמצן, הרעלניות בנוזל הבין תאי עולה ואז השריר נחלש ונעשה תשוש גם מתחילות להופיע תופעות של חולשה, אבדן תיאבון, נדודי שינה, סחרחורות רעד (Tremor) ואי יציבות.

" לחיצות ההחלמה " לצד שתיית 8-10 כוסות מים ליום עם חצי לימון יכולות להקל על תסמינים אלו, גם פורמולה לאיזון הנפש: "פרסאוס", שמכילה 21 תמציות פרחים – (מערכת האבנגורי) וה"שאוסיאנט" שמכילה 5 תמציות צמחים שרוקמות יחד הרמוניה מחלימה.

בלוטות יותרת הכליה מווסתות את האיזון של תפקודים רבים בגוף האדם על ידי הפרשה הורמונלית של קורטיזול ואדרנלין.

בלוטת יותרת הכליה מבחינה אנטומית, בלוטת יותרת הכליה היא איבר רטרופריטוניאלי מעל הכליות שנראה כמו כובע משולש מעל כל כליה. הבלוטות נמצאות משני צידי עמוד השדרה באזור האחורי של הבטן. מהן מגיע הקורטיזול. הקורטיזול הוא אחד ההורמונים החשובים ביותר, והוא משפיע כמעט על כל רקמה בגוף. הוא משתתף בפירוק חלבונים, מסייע לאזן את משק הפחמימות והשומן ומשפיע השפעה נרחבת על מערכת החיסון. ההורמון הזה מופרש מהקליפה של הבלוטה (אדרנל) כשהלחץ בחיים גובר.

קורטיזול, הוא מולקולה מסיסה בשומן וניחן ביכולת מיוחדת לחדור את המחסום הבררן: מחסום הדם-מוח. הודות לכך הקורטיזול מגיע אל המוח, שם הוא נע עד אל אחד משני סוגי הרצפטורים שלו (אם הם פנויים) ובכך הוא יכול, למשל, לעודד הפרשת יון אמוניום בכליות. או גם (במצבי חסר בקורטיזול) להביא לאגירה של יוני אשלגן, מה שמפריע לכליות לרכז את השתן. שיבוש בריכוז שתן, יגרום לחולה השתנה מופרזת וסכנת התייבשות. יש לציין שקורטיזול מפחית את ספיגת הסידן במעי. ככלל יתר קורטיזול פשוט מסכן את בריאותן של הכליות. 
– על הדרך שהצליחה להחלים את הכליות – קראו עוד במאמרי "אילוף הכליות הסוררות" – כאן

בבוגר -הקורטיזול גם גורם ל:

א. מניעת הספקת אנרגיה לאיברים הפנימיים ולשרירים תחת סטרס וצום ממושך – מזהים עליית הסוכר בגוף [וירידה במידת הספיגה של הסוכר ברקמה] וזאת משום משום שהוא מונע (uptake) תצרוכת סוכר לתוך התאים, חוץ מאשר לכבד, המוח, הלב ותאי הדם האדומים (בשריר למשל הוא מונע את הכנסת הסוכר, זו אחת הסיבו לעייפות השריר). הקורטיזול גם מגביר תנגודת לאינסולין (באנשים שמטופלים בסטרואידים באופן כרוני רמות האינסולין הן גבוהות, אך גם התנגודת הקורטיזול גם מעלה קצב GNG – ייצור גלוקוז בכבד.

ב. הוא מגביר את הליפוליזה ( פירוק שומן ברקמת השומן ) ואת ריכוז חומצות השומן החופשיות בגוף – ה-FFA.

ג. הקורטיזול מגביר פירוק שריר – הוא מגביר קטבוליזם (רצף של תהליכים מטבוליים אשר מפרקים מולקולות גדולות) של חלבונים בגוף, וכך הוא מייצר אנרגיה במצבים של רעב/סטרס קיצוני. תהליך כזה גורם בסופו של דבר למיופתיה ( היא שם כולל למגוון של מחלות הפוגעות בשרירים). נושא זה חשוב, שב ועולה בתהליכי החלמת כלייה, שאני נתקל בהם, כי אם קורטיזול שמופרש ביתר (או עקב טיפול בסטרואידים, שאין לי שליטה עליהם) הרי שכל השרירים של המחלים יעברו תהליך של הרס שיובילו לחולשה קיצונית, ויחבלו בתהליכי ההחלמה. הקורטיזול משמר את שווי המשקל של חלבוני השריר ובהעדרו ניתן למצוא: ירידה ניכרת במסה השרירית. חולשה, הפרעות במערכת העצבים המרכזית, הפרעות במערכת העיכול. ההורמונים הסטרואידיים – האנדרוגנים האנבוליים (  טסטוסטרון הוא אחד מהסטרואידים האנאבוליים הטבעיים החזקים ביותר) מעודדים יצירת חלבון. בהפרשת יתר ניתן לראות הגדלת המסה השרירית, ויריליזציה, שיעור יתר (הירסוטיזם), חטטת (אקנה) והעמקת הקול. תוצרי הפירוק של האנדרוגנים מופרשים דרך השתן בצורת 17-קטוסטרואידים.

ד. מונע את התפקוד של הפיברובלסטים (תא סיב, ארוך ושטוח הנמצא בתוך רקמת החיבור, אשר מייצר ומפריש את הקולגן ומייצר את הסיבים אלסטיים והרשתיים), פוגע בייצור קולגן, ולכן אם יש פצע בדופן המעי או בזמן הפרשת יתר של סטרואידים, הפצע לא מחלים ואם יתרפא יהיה זה תהליך מאוד איטי, מה שיכול לגרום לסיבוכים שונים. 

ה. דיכוי מע' חיסוניתהקורטיזול מדכא ועלול להקשות על מערכת החיסון להאבק בדלקת, על ידי הפחתת הפרשת היסטמין. הוא מעורר את תגובת רגישות היתר, את יצירת הקומפלקס אנטיגן-נוגדן ואת יצירת הנוגדנים; הוא גורם לליזיס של תאי פלזמה ולימפוציטים, מתייחס לתהליך בו נשברת מעטפת התא ולסיכום – מדכא את התגובה החיסונית.
מה שמוביל לתהליכים דלקתיים (פגיעה בכליות, בריאות, בפרקים ובמערכת הלב), מכל מיני סוגים, רפואת הממסד נותנת  סטרואידים כדי  לדכא את התגובה  האימונית של הקורטיזול.  ולכן  פצעי החולה למעשה פשוט לא מחלימים.

ו. השפעה שליליות על המוח–בחולים עם בעיות של הפרשת  יתר של סטרואידים או בטיפול ממושך מזהים תופעות פסיכיאטריות.

ז. אוסטיאופרוזיס הפרשת-יתר של קורטיזול פוגעת בצנרת העיכול – ומלווה בשכיחות-יתר של כיבים עיכוליים (פפטיים), על רקע של הפרשת-יתר של חומצה, או הפרעה בהפרשת הריר ברירית הקיבה. עיכוב ביצירת העצם נובע מהפרעות ביצירת משקע החלבון, מהפרעות בספיגת הסידן במעי והגדלת הפרשתו בשתן, תוך גרימת דלדול עצם (אוסטאופורוזיס). חולה שמטופל בסטרואידים מסכן את בריאות השלד שלו וסביר להניח שגם הוא יגיע די מהר לאוסטאופרוזיס, עקב ירידה בספיגת סידן במעי לצד ירידה בספיגה בכליה (קלציאוריאה) מה שגורם לרמות גבוהות של הורמון ה-הפאראתירואיד – ההורמון שמפקח על רמות הסידן בגוף. מכונה PTH . 

ח. לחץ דם מיותר – השפעה דמוית אלדוסטרון (Mineralocorticoid effect), שגורמת לספיגת הנתרן שעובר דרך הכליה, וכך היא מונעת את ההפרשה של הנתרן לשתן, ולכן מתלווה לזה ספיגת מים. התוצאה של יתר קורטיזול גרועה גם העלת ל"ד (לחץ דם) וגם יצירת בצקות בגוף נקשרים בה. לסיכום לקורטיזול ישנה גם השפעה דמוית אלדוסטרון – כלומר יתר לחץ דם.

ט. סנסיטיזציה  של כלי הדם הקטנים-במיוחד  העורקיקים, שינוי בתגובתיות הדפנות לנוכחות חומרים זרים שמביאה את למצב של רגישות יתר; כך שבחשיפות הבאות תגובתם תהיה מהירה וחזקה יותר במקרה שלנו מדובר בהקפצה של ל"ד. הקורטיזול, באופן פיזיולוגי, מגדיל את הרגישות של העורקיקים לאפקט המכווץ של נוראפינפרין. בכמויות גדולות יתר הקורטיזול גורם להאצת תהליך טרשת העורקים (ארטריוסקלרוזיס). יוצא מכך שלא רק יתר חלבונים גורר לאבדן גמישות העורקים בגוף (בשל תזונה שגויה, גושי בשר ענקיים בארוחה אחת או יתר חומוס ומרק שעועית) גם מצבי דחק.

י.  עלייה מהירה במשקל בעיקר בפנים, בחזה ובבטן בניגוד לזרועות ורגליים רזות.

י"א. רמות קורטיזול גבוהות לאורך זמן יכולות גם לגרום לחוסר חשק מיני, ובנשים, תקופות המחזור יכולות להיות בלתי סדירות, מורחקות זו מזו או אף להפסיק לחלוטין (אמנוריאה). מקור

הפרשת הקורטיזול נשלטת בעיקר על ידי שלושה אזורים בין-תקשורתיים בגוף; ההיפותלמוס במוח, בלוטת יותרת המוח ובלוטת יותרת הכליה. זה נקרא ציר ההיפותלמוס-יותרת המוח-יותרת הכליה גם היפותאלאמוס-היפופיזה-אדרנל ו- ציר ה-HPA. הציר קרוי על שם ה'תחנות' השונות שלו: Hypothalamic-pituitary-adrenal (HPA).

הבקרה  על פעילות  האדרנל:

הפרשת הקורטיזול נשלטת בעיקר על ידי שלושה אזורים בין-תקשורתיים בגוף;  ההיפותלמוס במוח, בלוטת יותרת המוח ובלוטת יותרת הכליה.  זה נקרא ציר ההיפותלמוס-יותרת המוח-יותרת הכליה גם היפותאלאמוס-היפופיזה-אדרנל ו- ציר ה-HPA. הציר קרוי על שם ה'תחנות' השונות שלו:

תחילה האדרנל כחלק מציר זה מגורה על-ידי הורמונים של בלוטת יותרת המוח ומייצרת שלושה סוגים של הורמונים (קורטיקוסטרואידיים), שמשפיעים על חילוף החומרים של פחמימות והקורטיזול הוא אחד מהם.  הגירוי של בלוטת יותרת המוח מתחיל כאשר רמות הקורטיזול בדם נמוכות, קבוצת תאים באזור המוח המכונה ההיפותלמוס משחררת. הורמון בשם קורטיקוטרופין CRH (corticotrophin releasing hormone) הגורם לבלוטת יותרת המוח להפריש הורמון נוסף, לזרם  הדם. זהו ההורמון (ה- 2, בציר: היפותאלאמוס-היפופיזה-אדרנל) האדרנוקורטיקוטרופי, ACTH    (hormonadrenocorticotropic hormone. האדרנוקורטיקוטרופי מאוד ידוע ומדידתו שכיחה לזיהוי מחלות. רמות גבוהות של ההורמון הזה: אדרנוקורטיקוטרופי ACTH מתגלות עד מהרה בבלוטת יותרת הכליה וממריצות את הפרשת הקורטיזול. על פני תאי קליפת האדרנל נמצאים קולטנים. הם קולטים את המצב, ועל ידי מולקולת תיווך כדוגמת cAMP, מסתייע שלב הפיכת כולסטרול לתוצר הביניים pregnenolone, המוביל לשחרור קורטיזול. (הערת אגב: קליפת יותרת-הכליה היא גם בעלת יכולת לקלוט ולייצר כולסטרול). כל אלו גורמים לרמות של קורטיזול לעלות בדם. ככל שרמות הקורטיזול עולות, הן מתחילות לחסום את שחרור ההורמונים (1 ו-2 שבציר ההיפותלמוס-יותרת המוח-יותרת הכליה) מדובר ייצור  הקורטיקוטרופין CRH מההיפותלמוס ובייצורו של ההורמון האדרנוקורטיקוטרופי ACTH בבלוטת יותרת המוח (היפופיזה). וכתוצאה מכך, רמות ההורמון האדרנוקורטיקוטרופי  ACTH מההיפופיזה (2 בציר הנ"ל) מתחילות לרדת, מה שמוביל לירידה ברמות הקורטיזול.  תהליך זה נקרא לולאת משוב שלילית.

הקורטיזול הוא אחד ההורמונים החשובים ביותר, והוא משפיע כמעט על כל רקמה בגוף, אבל כשהוא נמצא ברמה גבוהה במשך זמן רב מזקין את האדם וגם גורם לו להיראות מבוגר טרם עת. הוא גורם לדלדול שרירים – לחולשה, סחרחורת, אבדן משקל, נפילות, תחושת חולשה ואי יציבות ולפעמים עד כדי כך שקשה לעמוד, או לעלות מדרגה אחת. יתר קורטיזול גורם, להשמנה, רגישות יתר של הורידים, ליתר לחץ-דם, דלקות, אוסטיאופורוזיס, תשישות, דיכאון ועד למחלת אלצהיימר הוא מגיע. צמצמו את צריכת הקפה שלכם. והוסיפו נבטי ברוקולי לסלט שלכם.

הבטיחו את בריאותכם – הימנעו מיתר חלבונים בתפריט היומי שלכם. למדו להתסיס חלבונים וכנסו ל21 יום של צום חי וצום חלבונים מותססים! הימנעו ממזונות מעובדים ומסוכר. הוסיפו נבטי ברוקולי לסלט שלכם.

תפסו תנומה בשעות הצהריים ותנו לגופכם לנוח מעט ולרפא את עצמו, או בצעו תרגילי מתיחות עדיף תוך כדי התבוננות בנוף, בפרחי הגן, בגלי הים ובעננים החולפים בשמיים. אפשר הליכה נינוחה על שפת הים, קרוב למים.  מנוי לבית האופרה בפריז, לונדון או מילנו בהחלט יכול לסייע כאן.

הציבו את עצמכם בעדיפות העליונה. קחו יום חופש אם צריך או פנקו את עצמכם בדרך מיוחדת שתגרום לכם להירגע. בואו לפגישה של איזון גוף נפש ב" לחיצות ההחלמה" והתמכרו להן. והדבר הכי חשוב הוא שתהיו יותר רגישים לאירועים המרחביים, הפקק יעבור, הילד יגיע בשלום, הניחו לו. תנו לו מרחב מחיה. והיו סבלנים לתהליך ההחלמה – תתנו בבקשה, לגופכם, לנשמתכם זמן להחלים. ברפואה העממית או הכפרית מקובל שתערובת ליצ'י ותה ירוק מפחיתה ומאזנת את הקורטיזול – אם לא מפחיתה, לפחות היא מסייעת לכך.

היגיאה או היגיה מזינה את הנחש הקדוש – פיטר פול רובנס (1577-1640).Hygieia by Peter Paul Rubens היגיאה הוא אחד הציורים המפורסמים ביותר השייכים לאוספי Lobkowicz בפראג (The Lobkowicz Palace at Prague Castle) היגיאה מזינה כאן את הנחש הקדוש. היצירה, מתוארכת לסביבות שנת 1614, ועד אז רובנס כבר היה צייר נחשב. היגיאה הייתה בתו של אסקלפיוס Aesculapius, אל הרפואה, בפולחן אסקלפיוס, שרווח מאוד ביוון העתיקה, היה חלק נכבד גם לבתו היגיאה, היא אלת הבריאות, הניקיון, ומאוחר יותר גם אלת הירח. אחיה טלספורוס נהג להתלוות אליה. ידוע שהיו קיימים כמה מאות היכלי אסקלפיוס שאליהם נהרו מאות חולים אשר ביקשו תרופות מכוהניו. מילותיו האחרונות של סוקרטס (על פי אפלטון) היו "העלו קורבן לאסקלפיוס" (מנהג יווני היה להקריב תרנגול לאל זה, אם אדם לא חלה או מיעט מאד לחלות במהלך חייו). בציור שלפנינו, היגיאה מתוארת כאימהית ודמות מטפלת מסורה שמאכילה נחש הוא סמל הרפואה שצמוד (בפסלים היוונים העתיקים) לדמות אביה, האוכל מוגש לנחש כאן מצלחת. על פי המיתולוגיה היוונית, אסקלפיוס הרופא טיפל בחולים, ניצל את האוויר הנקי שבמרומי ההרים על פסגתם נבנו מקדשיו להחלמתם – אבל יותר מכך בכוחו היה גם החזיר את המתים לחיים, יכולת שהרגיזה במיוחד את אלוהי העולם התחתון, האדס אל השאול, שבסופו של דבר הביאה למותו של המרפא הדגול ואל הרפואה היה לפתע לאל המנוח של הרפואה, והרפואה כפי שנראה מתהליכי החלמת הכליות ואי-ספיקת כליות של הנפרולוגים (כיום) הייתה ליתומה.

(למצבי סטרס והפרשת קורטיזול ישנה גם השפעה על הזיכרון (מומלץ לקרוא על נושא זה כאן

אזהרה – מינונים גבוהים של תרופות הניתנות לטיפול במחלות דלקתיות, ומחקות בגוף את פעילות הורמון הקורטיזול. פוגעות במערכת החיסונית ובמערכת המטבולית. התופעה מוכרת בשם סינדרום קושינג.  בין הסמפטומים הניכרים בתסמונת זו מראה אופייני בפנים עם השמנה מרכזית, השמנה באיזור העורף, הפנים והצוואר, לעמת חוסר בשומן ודלדול שרירים בגפיים, סימני מתיחה כחולים ורודים בשיפולי הבטן ובבתי השחי, בצקות ברגליים. בנוסף לכך יתכן שנטילת התרופות נגד דלקת מיטיבה עמך אבל ישנה אפשרות סבירה שהדלקת נעלמת כשמתחילות להופיע בגופך בעיות חדשות: יתר לחץ דם, סוכרת, דיסליפידמיה, עלייה בסיבוכים קרדיווסקולריים, אבנים בכליות, הפרעות שינה, ולא פעם נלווית למצב זה גם הפרעה נפשית כדוגמת דיכאון ואף פסיכוזה. מזל שהדלקת חולפת. אגב לבעיה הזו רפואת הממסד ממליצה כמובן על ניתוח.

מדידת רמת קורטיזול, יש כמה דרכים לבדוק אם רמת ההורמון תקינה:

הקורטיזול החופשי חודר אל הרוק, ומשום כך ניתן למדוד אותו בדרך שאינה מלחיצה, או פולשנית. דגימת הרוק היא פשוטה, וניתנת גם לשימוש בבית. נושא זה יעיל, למשל, אם בטיפול להחלמת הכליות נמצאת עליה לא מוסברת באוריאה או באשלגן – בדיקת הרוק יכולה להצביע על התשובה לבעיה. (עוד על כך בספר: "עקה וגיבוש זיכרון"

– Stress and memory consolidation Meir Drexler, S. ; Wolf, O. T. (2017). Stress and memory consolidation. In Axmacher, N. & Rasch, B. (Eds.), Cognitive Neuroscience of Memory Consolidation. Cham, Switzerland: Springer.) 

לסיכום

הפרשת-יתר של קורטיזול פוגעת בצנרת העיכול – ומלווה בשכיחות-יתר של כיבים עיכוליים (פפטיים), על רקע של הפרשת-יתר של חומצה, או הפרעה בהפרשת הריר ברירית הקיבה. עיכוב ביצירת העצם נובע מהפרעות ביצירת משקע החלבון, מהפרעות בספיגת הסידן במעי והגדלת הפרשתו בשתן, תוך גרימת דלדול עצם (אוסטאופורוזיס).

הקורטיזול, באופן פיזיולוגי, מגדיל את הרגישות של העורקיקים לאפקט המכווץ של נוראפינפרין. בכמויות גדולות יתר הקורטיזול גורם להאצת תהליך טרשת העורקים (ארטריוסקלרוזיס). יוצא מכך שלא רק יתר חלבונים גורר לאבדן גמישות העורקים בגוף (בשל תזונה שגויה) גם מצבי דחק. הקורטיזול מדכא ועלול להקשות על מערכת החיסון להיאבק בדלקת, על ידי הפחתת הפרשת היסטמין. הוא מעורר את תגובת רגישות היתר, את יצירת הקומפלקס אנטיגן-נוגדן ואת יצירת הנוגדנים; הוא גורם לליזיס של תאי פלזמה ולימפוציטים, ומדכא את התגובה החיסונית.
 רמות קורטיזול גבוהות לאורך זמן יכולות גם לגרום לחוסר חשק המיני, ובנשים, תקופת המחזור יכולות להיות לא סדירות, או להפסיק לחלוטין (אמנוריאה).
 בנוסף, קיים קשר רב שנים בין ויסות מוגבר או לקוי ברמות הקורטיזול לבין מספר מצבים פסיכיאטריים כמו חרדה ודיכאון.  עם זאת, המשמעות של זה עדיין לא מובנת בבירור.

טיפול טבעי בשיטת לחיצות ההחלמה - ברוכים הבאים
ירון מרגולין – מאסטר בהפחתת כאב מדגים את שיטת עבודתו

הציבו את עצמכם בעדיפות העליונה.

הזמינו פגישה בקליניקה של "לחיצות ההחלמה " לצד שתיית 8-10 כוסות מים ליום עם חצי לימון. שתו תה מתערובת ליצ'י ותה ירוק – צאו להתבונן בפרחי הגן. 

 

נשארו לך שאלות

אפשר ליצור איתי קשר בטופס כאן למטה, בבקשה לא להתאמץ (לחפש את מספר הטלפון שלי) ולהתקשר. בשל עומס הטיפולים אני ממש לא יכול לשוחח עם מי שטרם נקבעה לו פגישה.

אשמח לשמוע ממך

להשיב לכל שאלה.

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן

  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך). מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  וירוס הקורונה וגרון יבש

  -אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

  אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

  התרופות והרע – ויטמין D3

  על בדיקות הדם

  אנמיה למה חסר לי ברזל?

  רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

  להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

  רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

  שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

  עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים
  פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

  ויטמין השמש ויטמין D-

  תרופות הרגעה שמשאירות אותך רעב וחרד – ציפּרָלֵקס, פּרוֹזַק, פלואוקסטין

  התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

  רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  על לחם חוקם של העסקים

  למה אני לא מצליח להתמודד

  מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קרירה מזהירה.

  סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

  כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

  כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  אי ספיקת כליות – צום חלבונים

  צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

  אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

  אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

  אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

  "אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

  ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

  פרק ב'

  פרק ג'

  נשלח ב כללי
  2 comments on “הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל
  1. שולמית הגיב:

   שלום
   האם התזונה והטיפול המוצע הוא גם עבור ADPKD- כשל כליות גנטי?
   תודה

   • ירון מרגולין הגיב:

    בנושא כליות ודרכי טיפול יש להתחיל במאמר "אילוף הכליות הסוררות" מאת ירון מרגולין

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *