אי ספיקת כליות – צום חלבונים

הגישה לתזונה כהגנה, מניעה או תרופה ובלימה של מחלת הכליות השתנתה בשנים האחרונות, לאחר רצף כישלונות אדיר עברה מדיאטות של נטורופתים ודיאטנים שהייתה ועודנה ברוב המקרים מאוד כללית לתזונה מדויקת של מומחי על ומאסטרים בהחלמת הכליות. תזונה מחלימה מבקשת צריכה נכונה של מאקרו ומיקרו-נוטריינטים המשפרים את המצב התזונתי של החולה. תפריט "מזון כתרופה" יכול למנוע הצפת הגוף על-ידי רעלים אורמיים שעיקר מקורם בתרופות כגון  כדורים נגד יתר לחץ דם, כאבים, או כולסטרול, גאוט וסוכרת, הוא המתבקש וזה שמתחיל לעמוד בראש סדר העדיפויות במטרה ברורה לשלוט בצריכה התזונתית של חלבונים, מינרלים כגון זרחן, נתרן ואשלגן, ולספק אנרגיה נאותה, להגן על המיטוכונדריות, על דופן המעי ועל צירי ההשפעה של הכליות על אברי גוף רחוקים, במטרה חד משמעית למנוע ירידה בתפקוד: הלב, הריאות, הכבד והמוח בגלל מחלת הכליות. המטרה של המזון כתרופה לבלום את המחלה ולהראות שיפור מתמיד. המחקר והניסיון בתחום זה העמיד את מרכז תשומת הלב גם לחומרים מזינים אחרים, כמו סוג השומן הנבלע או תרומתם של נוגדי חמצון  [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4].

עדויות מדעיות שבות ותומכות בחשיבות הטיפול התזונתי במניעה ובטיפול ב-CKD [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4]. הממסד הרפואי כבר לא יכול להתעלם נוכח ההצלחה הבלתי פוסקת של ירון מרגולין מוביל המזון כתרופה בתחום מחלת הכליות. תשומת לב החלה גוברת משמעותית לוויסות המיקרוביוטה של המעי על ידי שינוי הרכב התזונה כך שיכלול מספר משמעותי של מסיבי תזונה ודיוק בסוגי הסיבים הנתונים לכל מצב ושלב של המחלה [מקור]. למעלה Lot and His Daughters, 1635–1638, Toledo Museum of Art, Artemisia Gentileschi. ארטמיסיה ג'נטילסקי לוט ובנותיו מקור

מהתגובות שהגיעו למאמר זה: אני בדרך כלל לא מגיב, אבל אני חייב לומר בברכה את הפוסט על הפוסט המושלם הזה: D. I don’t normally comment but I gotta state regards for the post on this perfect one : D.

למאמרי

בדיקת הדם שלך מראה על GFR – 30 וזה מדאיג אותך? קריאטינין גבוה – האוראה עומדת על 140… אסון
מה שהרופא שלך לא יודע יכול להרוג אותך – קוראים לזה צום חלבונים. הרופא שלך מבקש להוסיף חלבונים. כל הנפרולוגים שקיבלתי מהם לקוחות דורשים זאת, אבל מדד הסינון ה- GFR ממשיך לרדת והם לא עוצרים לשאול מדוע.  אבל, הם יודעים דבר אחד שכשהמדד הזה ה- GFR יעבור למטה את ה- 10 חייך מתקצרים וכל רגע יכול להביא את הסוף אליך. בשלב הזה כל מה שיש בידם להציע לך זאת הדיאליזה ואיש לא מספר לך על הסטטיסטיקה של השיטה הזאת – כי היא כל כך איומה שעדיף לך לשמוע שזה טיפול ולא משהו אחר. במאמרי "אילוף הכליות הסוררות" אני חושף את השיטה שיכולה להחלים אותך – כאן.

תכתובת ווטסאפ

רבים שמגיעים אל מאמר זה נחשפים לתופעה מדהימה – ה- GFR לא מופיע בכלל בדף הבדיקות שלך – במאמרי שהקישור אליו מופיע כאן, ימצא לך כל המידע כיצד לחשב את המדד החשוב הזה מבלי לבקש טובות מהממסד – כאן

המבנה הכללי של חומצה אלפא אמינית בסגול N = חנקן מקור הצילום, האות R מסמנת קבוצה צדדית (פחמימנית) היא הגורם המבדיל בין חומצות האמינו השונות. מקור האיור ויקיפדיה. החלבונים הם שרשראות (פולימר) של חומצות אמינו. בכל אחד מתאינו קיימים 20 סוגי חומצות אמינו והן משותפות למעשה לכל בעלי החיים, 9 מחומצות האמינו נקראות חומצות אמינו הכרחיות והן נקראות כך משום שהגוף לא יכול לייצר אותן בעצמו ולכן הוא צריך לקבל אותן ממקור חיצוני. רוב המחלימים מאי-ספיקת כליות צריכים לדייק, לשם החלמתם גם בכמות החלבונים וגם במקורם.

חלבונים, חנקן, חומצות אמינו, אמוניה, אוראה  וחיסול הכליות

חשוב לדעת כי כל חומצות האמינו מכילות חנקן, שניהם מיסודותיהם של החלבונים. רגע, חלבונים הם מזון מאוד חשוב, הם מגיעים לפה שלך דרך המזון. רוב האנשים חושבים שחלבונים זה בשר, אבל זה לא נכון, גם קצפת וגלידה חלבונים רוצה לומר שישנם חלבונים מזינים יותר ופחות ובן היותר מזינים הכוסמת הירוקה. מהפה הם מתחילים להיכנס אל הגוף ובהדרגה הם נקצצים ומגיעים לקיבה בה הם מפורקים לשרשראות קצרות – הן חומצות האמינו והן מכילות, כפי שאפשר לראות באיור למעלה חנקן (N). נושא זה מורכב ונכללים בו חומצה הידרוכלורית, טריפסינוגן (Trypsinogen) ו-פפסינוגן (Pepsinogen) (אנזימים שונים) שלמעשה חותכים או שוברים את הקשרים בין החומצות האמיניות.

אנשים אוהבים לרקוד, אבל כשאין מקום ברכבת, או על הרציף והם בדרך לפסטיבל הריקוד בבורמה, כל עוד יש מקום על הגג הם יגיעו. מה יעשו אלו שאין להם מקום על הגג? צילום מסך מתוך המקומות הצפופים בעולם- מאקו.

אנשים אוהבים לרקוד, אבל כשאין מקום ברכבת, או על הרציף והם בדרך לפסטיבל הריקוד בבורמה, כל עוד יש מקום על הגג הם יגיעו. מה יעשו אלו שאין להם מקום על הגג? צילום מסך מתוך המקומות הצפופים בעולם – מאקו.

This image has an empty alt attribute; its file name is Screenshot_2023-07-12-18-07-39-81_6012fa4d4ddec268fc5c7112cbb265e7.jpg

שלום ירון , מצרף לעיונך את הבדיקות האחרונות שביצעתי לפני יומיים. מה דעתך? כמובן שאני מאוד מרוצה לראות את השינויים לטובה בכל המדדים שתוקנו: קריאטינין, אוראה, גלוקוז, חלבון מסוכר ומדד הסינון הפקעתי ('גי אף אר). תודה מקרב לב. רופאת המשפחה התקשרה אלי היום ונשארה פעורת פה וזה עודד אותי מאוד. הילדים עוד לא יודעים כי כולם עסוקים , נחכה לסוף שבוע למפגש המשפחתי… הגיע מחלים כליה הוואטסאפ.

חומצות האמינו נספגות בגוף דרך המעיים בעזרת כשישה נשאים ספציפיים (חלבוני התחבורה – transport proteins). [מקור] כל אחת תעבור למחזור הדם רק כשהיא נישאת על גבו של נשא ייחודי [מקור]. מספר נשאים כאלו יודעים להעמיס על גבם, למזלנו, יותר מחומצה אמינית אחת, אבל לא מעבר למספר מסוים. משמעותו של דבר זה היא שאנשים הנוטלים יתר חלבונים או יתר חומצות אמיניות (כמו בנטילתן במוצרים תעשייתיים) עשויים להביא להצפה ולמפגש בו חומצות אמינו מצטופפות מול נשא מסוים שמתבקש להעמיס על גבו יתר חומצות אמיניות, אך אין הוא יכול לעשות זאת. כאן מתחילה בעיה של ספיגתן של חומצות אמינו. אין להן דרך לצאת אל – ויתכן שדווקא לחשובה ביותר לגוף באותו רגע, זו לה הגוף זקוק במיוחד להחלמתו אין מקום להתנועע. מדובר בטרגדיה. הן צריכות את אותו נשא שנתפס כדי להגיע לאבר הדורש אותן במחזור הדם – ואין הן יכולות להגיע אליו.

עודף של חומצה אמינית אחת טומן בחובו חסר פוטנציאלי בחומצה אמינית אחרת בגלל התחרות על אותו מגנון נשיאה

[מקור].

מרבית החלבון שמפורק, נספג, נישא בדם… משמש לסינטוז (יצירה עצמית) של חלבונים שהגוף דורש. במהלך מחזור החלבון, חלק מחומצות האמינו בתהליך זה יחומצנו וחנקן שנמצא במבנה שלהן ילך לאיבוד ולא יכלל בתהליך בניתם של חלבונים נדרשים אלא יהיה למה שאנו רואים בבדיקות המעבדה כאוראה וקריאטינין (creatinine). במצב הבריא 4% מסך כל מחזור החלבון יהפך לאוראה וקריאטינין [מקור]. החנקן טוב ורע לגוף מכל מקום הוא ניתן למדידה, למשל BUN מודד את נוכחותו בסרום [מקור] כך מודדים את כמות החנקן המופרש מהגוף. השתנן בלעז אוּרֵאַה מיוצר בגוף ברמה קבועה יחסית, כאשר רמות גבוהות של אוראה מצביעות על בעיה בסילוק השתנן (אוראה), או במקרים שלפנינו, בייצור עודף שלה. וכשהוא עולה (מדדים שרשומים בדף בדיקות המעבדה שלך מעל לטווח הנורמה) זה ייצור עודף של האוראה, הן במקרה שמודדים אוראה (שתנן) והן כשמודדים BUN. חולי הכליות מכירים את המדד הזה, כי בבדיקות הדם של כל חולה כלייה הוא תמיד גבוה – כלומר ישנה למעשה הצפה של מרכיב שנמצא בחלבונים. מרכיב זה הוא החנקן [מקור] – כשמדברים על חנקן מדברים על אמוניה.

אמוניה היא מולקולה המורכבת מאטום חנקן ומשלושה אטומי מימן מסומן H, גם באיור למעלה המימן מסומן ב- H (Hydrogenium). האמוניה מוכרת לנו בעיקר בשימושיה התעשייתיים והחקלאיים, או כחלק ממחזור החנקן בטבע, אך בעצם היא נמצאת גם ממש בתוכנו בגוף היא היא בסיס חלש שמתמוסס בקלות במים ומכאן חשיבותה העצומה באיזון בסיס חומצה. אם כן, האמוניה נמצאת אמנם באופן טבעי בגוף של כל אחד מאיתנו, אך עודף אמוניה מזיק מאוד למערכות שונות בגוף [מקור]. ככלל אמוניה מיוצרת על ידי חילוף חומרים של חומצות אמינו ותרכובות אחרות המכילות חנקן [מקור] הבעיה שהיא רעילה. האמוניה מאזנת את החומציות [מקור] או שומרת על המאזן של חומצה-בסיס – שכל סטייה ממנו עלולה להזיק למערכות בגוף – וייצור חומצות אמינו חדשות, שהן כנזכר למעלה, אבני הבניין של החלבונים [מקור].  אך היא מאוד מזיקה למשל כאשר אדם פוגש באמוניה שמגיעה אליו מחוץ לגוף – האמוניה נוטה להתמוסס במים, היא מגיבה עם הלחות שברקמות הגוף שלנו ויוצרת תמיסה איומה בשם אמוניום הידרוקסיד [מקור]. זהו חומר מְאַכֵּל שמפרק את השומנים שבקרומי התאים וגורם גם להרס תאים, גם לפגיעה בקרום התא – בממברנה מה שמוביל לשרשרת תחלואה שנקשרת ביציאת מים מהתאים ומחלות דלקתיות [מקור]. המצב שעומד בפני חולי כלייה שמעמיסים על עצמם חלבונים ותוצר עודף של אמוניה הוא – עודף אמוניה פנימי – כלומר, אמוניה מיותרת במחזור הדם  – וזה מצב מאוד מסוכן בייחוד למוח [מקור]. המוח פגיע במיוחד מעודף אמוניה מכיוון שהוא חוצה בקלות את מחסום הדם-מוח (בצורתו הגזית, NH3), ובמצבי עודף היא לא רק מתגברת על מנגנוני הסילוק שלה מהגוף אלא שהיא גם יכול להשפיע על  פעילות אנזימים, לשנות את רמת חומציות ואפילו את התכונות החשמליות של התאים שלנו – ואלו חיוניות ביותר לקיום ולתפקודם של התאים, בייחוד כשמדובר בתאי עצב. [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4]. נזקיה מגיעים לאבדן אנרגיה כיוון שנוכחותה בעודף גורמת לחסר באחד מרכיבי תהליך הייצור של מולקולות   ATP – "מטבע" אנרגיה חיוני בגוף, כך חולי כליות במצב כרוני חווים התשה תמידית ועייפות. בצקת מוחית – נובעת אף היא מייצור עודף בגוף של אמוניה. עודף אמוניה בדם מוביל ליצירה מוגברת של חומצת האמינו גלוטמין במוח. גלוטמין קשור לבקרת הנפח של תאי גליה (תאי עזר במוח), ולכן במצב כזה נפח הנוזל בהם עולה, הוא שעלול להוביל לבצקת מוחית [מקור1, מקור2]. אמוניה יכולה להיות גורם סיבתי למחלת אלצהיימר, ערפול הכרה, ותופעות אפילפטיות [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4] ולכן רמתה בדם חייבת להישאר נמוכה מאוד. אפילו ריכוזים שהם רק מעט גבוהים (היפר-אמונמיה) רעילים למערכת העצבים המרכזית (CNS). לכן האמוניה מסולקת מהר מכל הסיבות שהוזכרו לעיל, בעיקר על ידי הכבד ב'מחזור הגלוקוז-אלנין' שהופך אותה לאוראה [מקור]. בפועל קיים מנגנון מטבולי אשר באמצעותו מועברת תוצרת החנקן מהרקמות לכבד לצורך סילוקו המיידי בצורה שהגוף יודע לטפל בו בה = כאוראה. לפנינו בעיה של עודף חלבונים במזון שמתפרק, נישא, הופך לחנקן שהופך לאמוניה שמסכנת את מערכת העצבים ולכן מיד היא הופכת לאוראה – חשוב לדעת שמדדי אוראה גבוהים פוגעים במערכת העצבים, שמצידה מפציצה את הגוף בציטוקינים והם מקור וסיבה לדלקת ולעלייתם של מדדי הדלקת אבל הם מעלים גם את לחץ הדם ולעתים את הסוכרת עוד לא הגענו להשפעותיה על דופן המעי והתפתחותן של אלרגיות ואבדן כושר הראיה לצד חיסולו של ה- GFR. על נושאים אלו הרחבתי למשל, כאן. – אז למה הרופא שלך מתעקש להרחיב אותה בגופך?

0 Galata Morente - Musei Capitolini (1).jpg

הגאלי הגוסס – הוא אחד הפסלים שמוגדרים יצירת מופת – הגאלי הגוסס או הלוחם הגאלי הגוסס הוא העתק רומי עשוי שיש של פסל יווני עתיק שנוצק, ככל הנראה, מברונזה בין השנים 230 לפנה"ס ו-220 לפנה"ס בהוראות אטאלוס הראשון מפרגמון לכבוד ניצחונו על גלטיה. מקור הצילום ויקיפדיה

מאזן חנקן חיובי הוא מושג שמתקף יתר חלבונים באדם בריא: משמעו שהכנסנו יותר חלבון לגוף מכמות החלבון שהתפקרה – אבל אצל אדם בריא, וכאן כמות החלבון לא רק שלא משמשת לבניית שרירים, תאים ואנזימים או מולקולות חיוניות [מקור] הם  הופכים למעמסה הן על הכבד והן על הכליות המסננות וכושלות נוכח עודף תוצרי עיכול של חלבון [מקור]. הסיבה לכך בתהליך שעוברים החלבונים לגוף. הם מתפרקים למרכיביהם. עודף חלבון שנצרך בתזונה נשמר בדרך כלל כשומן, מדד זה ניכר בבדיקות הדם שלך גם הוא רע בדרך כלל. נמשיך. השומן כאמור נאגר בעוד שעודף חומצות האמינו מופרשות ולא משמשות את הגוף. הדבר הזה אמנם יכול להוביל לעלייה במשקל לאורך זמן, אך גם להרוס את הכליות. הסיבה לכך היא עודף החנקן המצוי בחומצות האמינו המרכיבות חלבונים. בפרוק החלבונים בגוף מתקבל גם חנקן [מקור]. כליות פגועות צריכות לעבוד קשה יותר בכדי להיפטר מתוספת החנקן ומפסולת של חילוף החומרים בחלבון והן עושות זאת בהרחבת ייצור האוראה – זאת גם הסיבה לכך שמדד האוראה שלך עולה ככל שהשימוש שלך בדיאטה של הנפרולוג שלך מתארך. עודף חלבון ע"פ מספר מחקרים גם מוביל למחסור בסידן. הסיבה נובעת מכך כנראה שחלבון מגביר את עומס החומצה של גופנו, מה שגורם לגוף להוציא סידן מהעצמות כדי לנטרל את החומצה מה שפוגע בעצמות. מספר מחקרים תומכים בצום חלבונים לבלימת קצב התדרדרותו של ה- GFR [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4, מקור5, מקור6, מקור7, מקור8]

 כליות בריאות מרחיקות את האוראה מן הדם ומעבירות אותה לשתן, ודרכו הוא מסולק החוצה. 6 גרם של חלבון, הם למעשה גרם אחד של חנקן והוא בתזונה שמכילה יתר חלבונים, בקירוב שווה-ערך לעודפי האוראה שלך

רוצה לדעת מה אפשר לעשות – ולהינצל מהמצב המאיים עליך – כיצד לבלום את המחלה שניכרת במדד ה-GFR, שיורד? מאמר זה נועד לך.

File:Alexander of macedon trust's the doctor Philip, Henryk Siemiradzki.jpg

צום חלבונים

יורי מרגולין, בני, חובב היסטוריה מושבע. יום אחד יורי הבחין שבמלחמת העולם הראשונה וגם בשנייה ברוסיה היה מחסור עצום של מזון, אבל האנשים לא חלו. יורי החל לחקור את נושא הצום ומצא שתופעה דומה הייתה גם בקרב הקהילה היהודית תחת שלטון הימין של גרמניה הנאצית. אנשים לא חלו! כך ובהדרגה הגעתי להבנת חשיבות צום החלבונים להחלמה. אנשים רבים נזקקים לצום חלבונים. חשוב לדעת שלצום החלבונים השפעה גדולה על תקינותה של מערכת העצבים בגוף ובמקרים רבים סייע להחלים ממחלות קשות. בלעדי צום החלבונים לא ניתן לשקם את הכליות הסוררות.

… וכשהרופאים לא נתנו תקווה להשתקמות הכליות ולהורדת הקריאטינין, הגעתי אליך… ירון היקר,
אני רוצה להודות לך תודה גדולה על הטיפולים וההנחיה שלך.
תוך חודש מתחילת הטיפולים אצלך, הקריאטינין החל לרדת, האוראה ירדה לנורמה, והeGFR החל לעלות. מדהים! זה באמת אפשרי ולגמרי יש מה לעשות ואיך לשפר את המצב.
כשהגעתי אליך, עם eGFR 27 ,קריאטינין 2.94 ואוראה 90, הייתה לי צריבה בשתן שלאף רופא שפניתי לא היה מענה על כך, והשינה שלי הייתה לא סדירה. הייתי קם הרבה לשירותים באמצע הלילה ולקח זמן עד שהייתי נרדם חזרה.
וכשהרופאים לא נתנו תקווה להשתקמות הכליות ולהורדת הקריאטינין, הגעתי אליך.
הייתי מודאג, עם הרבה ספקות אך עם הרבה תקווה ורצון אמיתי שזה יצליח.
הצום חלבונים שנתת לא היה פשוט בהתחלה, אך בזכות אשתי שתמכה בי והצטרפה אלי לחוות את צום החלבונים שנתת, הצלחתי להיכנס לדיאטה הזו.
בהדרגה התרגלתי , גיליתי שזה לא כזה נורא, שזה לגמרי אפשרי והתחלתי להרגיש יותר טוב עם כל שבוע של הצום.
לאחר הטיפול הראשון אצלך, אמרתי לאשתי, אני מרגיש כאילו נולדתי מחדש. יום למחרת הטיפול הראשון אצלך, הופתעתי לגלות שהצריבה בשתן איננה, מה שלא קרה שנים. ישנתי רצוף, וכבר חודש מאז תחילת הטיפולים אצלך, אני ישן ברוב הימים שינה רציפה וככשקם נרדם יחסית מהר למה שהיה לפני הטיפולים אצלך.
התחלתי לעשות גם הליכות כמעט כל ערב כ40 דקות.
כיום, חודש אחרי שהתחלתי את הטיפולים אצלך וחודש וחצי מאז בדיקות הדם הקודמות,
הeGFR עלה ל29, קריאטינין ירד ל2.75 ואוראה ירדה ל 42 ?
אין מילים לתאר את גודל השמחה והתקווה שלנו כיום, לאחר קבלת תוצאות בדיקות הדם, חודש לאחר תחילת הצום חלבונים. אני מאמין שתוך חודש אני אוכל להוריד את רמות הקריאטינין ל2 ואולי אף להגיע לנורמה.? כוחה של טיפה החוצבת בסלע:) עוד על כך כאן

מחלת הכליות ואי ספיקת כליות היא גורם המוות מספר אחד כיום בארה"ב – צום חלבונים יכול לסייע לפתור בעיה זו, אם תדע כיצד להשתמש בו נכון, ואם תתמיד בו לאורך זמן. הרפואה הקונבנציונאלית די אומללה, למען האמת, היא זוכה להערכה, תקציבים, פרסום אבל היא נכשלת, אנשים פשוט מתים במחלקות הנפרולוגיות – כי אין תרופה למחלת הכליות במרחב המכובד והממוסד. כדי להחלים דרושה פרדיגמה חדשה ובמרכזה שיטות שדורשות ממך לקחת את האחריות לגורלך. אין תרופות, אין זריקות, אין מכונות שיצילו אותך. אתה המרפא של המחלה הזאת. אבל, ההחלטה הנחושה ולקיחת מאמץ לא מוכרות לך בתרבות שנוצרה כאן. כך מדד ה -GFR (בבדיקת הדם שלך) יורד וזה אירוע שמתרחש כל שבוע מחדש כשהנפרולוג שלך שב ומוסיף שורת הערה במחשב שלו בו נרשמת עוד ירידה במדד ה – GFR, עוד עלייה באוראה, בקריאטינין – אומללות שאין סקרנות לצאת ממנה – ומה אתך? עכשיו המדד ההוא כבר נמצא מתחת ל – 30. וכשהמדד החשוב הזה, יורד מתחת ל – 30 ומתקרב לקצה ה-20 – GFR -30, GFR – 25, GFR – 17.8… אפשר לספור כבר את הסוף שלך בשבועות, אלא אם כן נמצא לך תורם כליה. או אם למזלך הגעת למאמר זה, ויותר מכך החלת להשתמש בו. שהרי גם אם נמצא לך המאמר הזה ואחר הדומה לו, או למזלך, כביכול, תורם כלייה, יש לבחון שהיא מתאימה לך ואח"כ – מה אם  לשמור עליה, בשעה שמצבך מגלה שהידיעות שלך בנושא אורח חיים בריא השומר על תפקודן של הכליות – רחוק מחייך. כבר פנו אלי מושתלי כלייה ואחד מהם עמד מול השתלה שלישית. ומשום שכמות האנשים שאני יכול לקבל לקליניקה שלי מצומצמת וקטנה מדרישת הפונים, אני מפרסם, ככל שהזמן מאפשר לי, את הידוע לי. כך הגעת למאמר הזה – ואל הידע הכל כך חשוב להחלמתך. יודגש שמאמר זה וכל מאמרי הבלוג הם כלליים ואין בהם הנחייה ייחודית למקרה הספציפי שלך ומה שנכון לאחד רע לאחר – מכל מקום המאמר הזה הוא עוד חלון ופתח קטן נוסף לנושא שקרא אליך – החלם ועיקרו תפריט צום החלבונים

מחולות בני-ברית דוד 1990. בשנות ה-70 של המאה העשרים אפשר היה להגיע לגמישות כזו רק הודות ללחיצות ההגמשה שהיו לחיצות ההחלמה. צילם שמיה לוי. רוקד – ירון מרגולין

אני רקדן, פסיכותרפיסט ומייסד לחיצות ההגמשה שהיו ברבות השנים ללחיצות ההחלמה. לאחר שהלחיצות נחשפו כבעלות סגולות ריפוי מדהימות – לפתע נכנסתי למרחב ההחלמה, כדי להציל ממחלה קשה, חבר של רקדנית שלי, אבל אני לא רופא, לא נטורופת, ובכול זאת שקמתי כבר מספר חולי כלייה (כתבתי על כך, למשל, כאן), ואפילו במדד נמוך מ- 15 ולאחרונה גם חילצתי משיני הדיאליזה שני חולים שהגיעו אל פתחה עם מדד – GFR נמוך מ – 8. (ב- GFR 6 או ב – 5 מתים) – תחילה, לא האמנתי שניתן לבצע זאת. אבל, הצלחתי. זה קרה במקרה. ועוד היכן שכשלו המכובדים, והמפורסמים וההוא האאא – כמה רעש ותוצאות אין: "אבל הנפרולוג אמר לי שאני צריך להרבות בחלבונים"… די, אני לא יכול לשמוע את זה יותר. 

ב- GFR מעל 33 תהליך השיקום מהיר וקל יותר וככל שהוא מתקרב ל – 90, כך הוא קל. מתחל למדד הסינון הפקעתי ה- GFR 33 הוא קשה ככל שהוא יורד למטה.

אם הגעת למדד של GFR נמוך מ – 30, קשה אך אפשר לשקם אותך, ללא צום חלבונים ובלי לחיצות ההחלמה זה לא ילך.

קובץ:Lanfranco Moses and the Messengers from Canaan.jpg

משה והמרגלים – ויקיפדיה – anfranco Moses and the Messengers from Canaan. פָּרָשַׁת שְׁלַח לְךָ (או שלח) משה מקבל את פני המרגלים, שנת 1621 לערך. Giovanni Lanfranco (Italian, 1582 – 1647)

מזל – נושא לחיצות ההחלמה – חשוב לתהליך ההחלמה. מזל הבינה זאת מיד. כשמזל הגיעה אלי עם מדד GFR -17.5 – הייתי בהלם. אבל לא מזל. הייתה בה ידעה פנימית עמוקה שזה יצליח. ויותר מכל לאחר החוויה הראשונה שלה עם לחיצות ההחלמה. מזל ידעה שתצליח להחלים אם תתמיד. לפני חודש היא באה עם מונית שפשל, כי ירד גשם והיא מתגוררת רחוק מהקליניקה המרכזית שלי. מבית-שאן היא באה עד הוד-השרון.
: איך תשלמי את המונית, שאלתי את מזל –
: ירון, לזה יש לי כסף. ענתה מזל ולא הוסיפה דבר.
תפגשו את מזל היום, ולא תכירו אותה- חבריה לא מזהים אותה. היא עצמה ספרה לי זאת. גם אומרים לה: מזל– כל הכבוד לך.
מזל רזתה, שינתה את צבע השער שלה. היא יוצאת לטיולים, נרשמה לספריה וקוראת ולומדת וחייה חיים חדשים. הפעם הראשונה שהתרגשה הייתה כשקמה בבקר וצעדה לשרותים בלי בעיות. אחר כך שמה לב שהחלה לסדר ואפילו עשתה שפונג'ה.
מזל ספרה לי הכול. כל כך התרגשה שחייה החלו לשוב אליה.
אתמול פגשתי את מזל, עוד תכתוב עלי ספר אמרה לי.
ולא תתנגדי?
איך אתנגד לך?

משמר הלילה

The Nightwatch by Rembrandt משמר הלילה – רמברנדט – יצירת מופת
בודדים הצליחו כרמברנדט לתאר את הממד ההרואי שבהתגייסותו של ציבור אזרחי, פשוט, לאחוז בנשק להגנתו. מקור ויקיפדיה

אז מה לא לאכול בצום חלבונים?

חשוב מה לא לאכול –  המזיקים הגדולים – המזונות שהם הכי גרועים: טחינה, אגוזים ובוטנים (כל הסוגים) בשר אדום וגבינות. כולם נמצאים בתזונת הדיאטנית של הנפרולוג שלך. אסורים גם כל המשקאות המוגזים.

אין ניקוז. הכל חסום במדד 15 GFR הסתימה כה גדולה שחייבים להתחיל לפנות את הרעלים בעזרת המכשירים והמכונה שלך מעתה  – הדיאליזה.  המכונה לבדה מנקזת אותך משלב GFR -15, כי הכליות שלך סתומות. מכונה ששמה דיאליזה לא נותנת לך מרחב מחייה חופשי. חייך סובבים מעתה את זמנה הפנוי של המכונה. בלעדיה מחכה לך מכאן בעצם מוות מהרעלה. לא מתים בדיאליזה מהכליות בדרך כלל הזרחן עולה – פרסמתי על זה כאן – והלב מתפוצץ. הצד השמאלי שלו. אבל 
סיבת המוות האמתית: גאווה, הזנחה, זריקת אחריות, צפייה לנס, אמונה בתרופות, מזון שגוי, תאוות ההרגל, אמונה ברפואה שלא נשענת על מחקר מדעי, העדר סקרנות, טיפשות, שחצנות, וכיווץ שרירים כרוני שחוסם את צינורות הניקוז בגופך ועלייה בזרחן. 
הפסולת בגוף לא באה מהשמיים וגם לא הזרחן. האשפה באה ממזון שלך ועיקרו כפי שידוע לך יתר חלבונים או ירקות מרוססים. הדברים האלו רעלניים, על כך נרשמו כבר עשרות מאמרים – הנושא הזה ידוע, עליך לעבור למזון בריא – וכאן נכנס לתמונה מאמר זה – כי המזון הבריא לך, אינו המזון הבריא לאדם הבריא – או לאדם שסובל מאלצהיימר, או מדלקת פרקים, או מאי ספיקת כליות שמדד ה- GFR שלה 58. לפניך שתי משימות, אך לא יותר – להזין את הגוף שלך, כך שמערכת החיסון שלך תתחזק ולא תגיע לתת תזונה ותעבוד בשבילך להבראתך – ולהזין את גופך – לאכול, אבל רק מה שיבנה וישקם אותך, לא להוסיף רעלים – זו משימת העל הראשונה. ושתיים – לאפשר לאשפה להתנקז ולהסתלק ממך  דרך הנוזלים.
הנוזלים יוצאים מהגוף לא רק דרך הכליות (בשתן), אלא גם דרך העור, הנשימה ומערכת העיכול. בתנאי שהיא פנויה והזרימה בה מאפשרת מעבר נוזלים ומאפשרת לאשפה לזרום דרכה ובעזרתה החוצה ולא להיתקע בדרך מעבר למחסום כיווץ השרירים שלך.

במדד 5 – GFR הכול סתום. האשפה מגיעה לממדים כאלו שמכאן בדרך כלל רק מתים.
מדדים נוספים לסתימה נמצאים בבדיקת השתן. אלבומין הוא חלבון ואחד המדדים הכי חשובים בעבודת השיקום של הכליות שלך. ככל שעולה האלבומין בבדיקת השתן על 30 גדלה הבעיה שלך. בשלב בו ריכוז אלבומין בשתן עולה על 500 קוראים לזה מחלה נוספת ושמה אלבומינוריה (מוגדרת כשלב בו ריכוז אלבומין בשתן עולה על 500) פעמים רבות היא מצביעה על פגיעה כלייתית עקב סוכרת. צום חלבונים, כבר לא יעזור כאן, צריך להתאים לך תזונה אחרת, אבל עד שזו תתעצב צום (מ)חלבונים יכול להציל את חייך. 

המיקרואלבומינוריה, היא שלב האלבומינוריה בתחילת דרכה, אות האזהרה שלך – מיקרואלבומינוריה (שמה נובע מכמויות האלבומין הזעירות) באה בעקבות הנזק למערכת הסינון של אבר הכליה בעיקר כשמופיעות רמות גלוקוזה גבוהות בדם, על נושא זה פרסמתי למשל במאמרי – אפשר להחלים מסוכרת – הקישור אליו נמצא כאן.

מכתבו של מטופל שהחלים עצמו בעזרת המאמר של ירון מרגולין באינטרנט – עלי להודות לך כיוון שהצלת אותי. התאשפזתי לפני שנה עם אי ספיקת כליות. מדדים באשפוז הגיעו לקראטינין 3.5 / gfr 19 המוגלובין מסוכרר 7.1 . אוראה 125. בעקבות ההנחניות שלך כיום אני על קראטנין 2.0 , אוראה 54 המוגלובין מסוכרר 5.2 , מדד הסינון השתפר ל 36. חומצות השתן בדם נעות בין 6-10 ופיתחתי גאוט. אני כיום במשקל יעד תקין מבחינת bmi , עברתי לתזונה להבראת הכליות אני צורך מעט פורינים. לאחרונה הוספתי אסטר סי 500 עם ביופלבנואידים, מורינגה מכונפת אורגנית ודובדבנים שחורים. אני מרבה בשתייה: תה ער ומים עם לימון. הבדיקות דם בעוד 3 חודשים.

רוצה להחלים מאי ספיקת כליות – מדד GFR 7, הוא רגע לפני הסוף (GFR 5) מעט הסיכויים לשרוד את זה. אני לא יודע מה היה בבן שכתב לי שהביא אותי לקבל את אמא שלו, אבל, אני מאושר שהסכמתי לקבל אותה לטיפול. האצות מככבות בתפריט ההחלמה שלה מהיום הראשון.

אלבומין הוא חלבון משא – כמשאית הובלה. הובלת מזון לגוף, פינוי אשפה מהגוף. כשמדד האלבומין עולה על 100צום חלבונים כבר לא מספיק לתיקון מוצלח של  מערכת הניקוז בגופך. חייבים סיוע פיזי ולחיצות ההחלמה מצליחות לבצע אותו על הצד הטוב ביותר. 

לחיצות ההחלמה – ירון מרגולין מטפל בבנו יורי. רישום בן טריט.

על לחיצות ההחלמה וכוחן בשחרור חסימות של מערכת הניקוז בגוף יש לראות כאן, כאן. וכאן.

משקה שורש כורכום נפלא – הוסיפו לתזונה היומית שלכם צ'אי נפלא המבוסס על שורש כורכום טרי קצוץ דק. בתמונה ירון מרגולין מתענג על משקה הכורכום בבית קפה בלונדון – צילם יוחאי חקק.

קצף בשתן – צריבה בעת מתן שתן, אלו הם מדדים נוספים למצוות צום החלבונים. נוכחותו של קצף בשתן ויותר מכך קצף שמלווה בבועות לאחר הורדת המים באסלה הוא אות אזהרה ליתר חלבונים: "בעלי החל סובל מצריבה בשתן" נזעקה ידידתי שהסבירה שהנפרולוג שאשפז אותו דורש במצב זה להוסיף לו חלבון", השבתי לה שאני מבקש לצאת מטיפולי בתיק. מצב זה הוא שיא וחובה לשינוי פרדיגמה. יש לצמצם את מנת החלבון. תסמין קצף בשתן מלמד על נוכחותו של יתר חלבון. מומלץ לבחון את מצב ההומוציאסטין בגוף, לבחון אלרגיה, פגיעה בדופן המעי (כנראה האוראה יצרה אותה). ואם הוא ההומוציסטאין נמצא מעל ל- 14, כדאי גם לפנות לקליניקה שלי: ירון מרגולין בדחיפות. הקישור לכך נמצא למטה.

The Feast of Venus by Rubens, now in the Kunsthistorisches Museum in Vienna. It is a fanciful depiction of the Roman festival Veneralia celebrated in honor of Venus Verticordia. Part p. Yaron Margolin
קצף בשתן – מדד נוסף למצוות צום החלבונים הוא נוכחותו של קצף בשתן עם הופעת בועות לאחר הורדת המים באסלה חובה לצמצם את מנת החלבון. תסמין קצף בשתן מלמד על נוכחות חלבון. מומלץ לבחון את מצב ההומוציאסטין בגוף. ואם הוא מעל 14, כדאי גם לפנות לקליניקה של ירון מרגולין בדחיפות. הקישור לכך נמצא במאמר למטה.

אז מה לאכול בצום חלבונים?

צום חלבונים במצבים קשים של אי ספיקת כליות

מה לאכול?
לפני הכול יש לדעת שמדובר כאן בתפריט כללי ומתייחס לשלושה מדדים:
GFR 30, אלבומין והומוציאסטין (שהממסד ממעט להעמידו לרשות הרוצה להחלים, כמו גם את מדד ה-GFR) לגבי אלבומין יש להתבונן בבדיקת שתן ואם מדובר במדד של 100 ויותר, אבל לא מעל 300. הומוציאסטין לבדוק בבדיקת הדם – הומוציאסטין מעל 14. וכשחסרים מדדי בסיס התבוננו גם על ה –BUN בבדיקת דם. יתר BUN  כלומר מעל 70 ואם גם זה לא מופיע אצלך בבדיקות הדם, נסתפק באוראה מעל 145.
התפריט לא מתייחס לעוד מדדים חשובים כחומצה אורית – Uric acid חומצת שתן מעל הנורמה (הטווח התקין בנשים הוא 3 עד 7.5 mg/dl, ) שהוזכר לעיל BUN – אוריאה מעל לנורמה (43-17 מיליגרם לדציליטר)
ואשלגן – Potassium (5.1-3.5 מא"ק לליטר). אבל

צום חלבונים מתאים גם למצבים בהם המדדים האחרונים: אשלגן, זרחן, BUN חומצת שתן Uric acid וכמובן אוראה הם מעל למותר ולחולי סוכרת עד לקביעת תור בקליניקה. 

תור נתן להשיג רק בפנייה דרך הקישור שמופיע למטה ולהקפיד ברישום הפרטים במיוחד של מספר הטלפון והאימל.

לא להתקשר. ובמיוחד לא לטלפון האישי של ירון מרגולין. התקשרות כזו רק מפריעה לו בעבודתו. אין קביעת תור על-ידי התקשרות, אלא רק לאחר שפרטי היסוד הגיעו למשרד של "לחיצות ההחלמה" דרך האתר. המצוקה רבה, מספר הפונים עולה על יכולתו של ירון מרגולין להשיב עליהן. לכן, הדרך היעילה והמהירה לקבל תור בפנייה דרך האתר –

30 גרם חלבונים מותססים

אחת הדרכים הנודעות בכל הקשור בהתססת חלבונים נקשרת בנאטו שבצילום למטה.

נאטו NATTO מזון על להגנה על רירית המעי.
מספרים שהנסיך שוטוקו: שחי ביפן בתחילת המאה השביעית, סייר בעמק האומי ונח בכפר וראדו, האזור המפורסם בגידול פולי סויה ביפן. הנסיך נתן לסוסו כמה פולי סויה, עטף את שאר פולי הסויה בקש אורז ותלה אותו מעץ שהונח על גב הסוס. למחרת הפכו פולי הסויה לנאטו האגדי, שהנסיך טעם, טבל במלח, ואהב אותו מאוד. לאחר מכן  תושבי העיירה שבו על צעדיו והכינו הרבה מאד נאטו, ואף שינו את שם הכפר ל- Warazuto Mura ("כפר גלישת קש האורז").
נאטו הינו מאכל המופק מפולי סויה שעברו תהליך של התססה. מאכל יפני מסורתי הקיים למעלה מ-1000 שנה. הפופולריות של המאכל עלתה בעקבות תרומתו הרפואית הגדולה למעיים. לדוגמא נהוג לחשוב כי הוא מונע התקפי לב, שבץ מוחי, דלקת בריאות, גרדת, אבדן ראייה וסרטן וכל זאת משום שהוא מחזק את צנרת העיכול. הסיבה העיקרית לתכונות המרפא המיוחסות למעדן הזה, היא העובדה שבשעת התסיסה נוצרים אנזימים, ויטמינים חומצות אמינו ועוד תוצרים בעלי ערך תזונתי חשוב. כל אלה מעניקים לנאטו את היכולות הרפואיות והבריאותיות שלו. נאטו מכיל ויטמין B12, שחסר בתפריט של צמחונים, ולכן מתאים למתנזרים מבשר.

צום (מ) חלבונים הוא מזון ייחודי כתרופה שייצרתי כדי להושיע מבקשי החלמה

רוצה לדעת עליו הכול בהדרגה המידע יגיע –

התססת כוסמת –

כוסמת ירוקה היא מנת החלבון הבריאה ביותר למחלימי הכליות –

ב־6 כפות של כוסמת יש 5 גרם סיבים, 160 קלוריות, 1 מיליגרם ברזל, 116 מיליגרם מגנזיום ו־1.2 מיליגרם אבץ. הסיבים וגם המגנזיום והאבץ שיש בכוסמת הופכים אותה לדגן המלא האולטימטיבי.

החלבון הזה אסור כמובן למי שבבדיקות הדם שלו  מדד הטסיות גבוהות – PLT מהנורמה.

לחם מכוסמת ירוקה – מתכון למטה

לחם כוסמת – חלבון מותסס שעבר אפיה

לחם כוסמת מונבטת הוא מאכל טעים מאוד, הלחם מתאים לצום חלבונים מותססים כי הוא מכיל חלבון מותסס מהצומח. ונושא התססת החלבונים מאוד מסובך – מושלם לחולי כליה, למי שעובר שיקום לאחר שבץ מוח, צנתור ומחלות קרדיווסקולריות. כאשר הכוסמת עוברת מההנבטה לאפיה היא גם מתאימה כתוסף מעולה לסלט והתוסף הזה מכיל כמות אדירה של פרוביוטיקה – באפיה החיידקים הטובים נכחדים, אבל הלחם מהכוסמת המונבטת נמנה עדיין על המאכלים הבריאים ביותר והוא גם מאוד טעים.

המרכיבים:

3 כוסות כוסמת ירוקה (לא קלויה), לא חומה

כוס מים

מעט שמן קוקוס

1/2 כפית מלח

חופן שיבולת שועל.

כפית סומק/זעתר (לא חובה)

אופציונלי – חופן חמוציות ללא סוכר (לגיוון) גם זיתים קצוצים, שום קצוף או זרעים לתיבול- קצח,

צמחים לתיבול- כגון זעתר, טימין, ואורגנו. כפית רסק תפוחי עץ למי שרוצה מעט המתקה.

אופן ההכנה:

משרים את הכוסמת במים למשך שעתיים עד לילה שלם.

שוטפים היטב ומסננים, מניחים להנבטה….

בבקר (או כשמתחשק – מוסיפים כוס מים ומעבירים למעבד מזון. מפעילים עד למרקם של שמנת.

שמים את התערובת בכלי זכוכית ונותנים לה לנוח במשך כמה שעות.

מחממים תנור לחום של 180 מעלות.

אל תערובת הכוסמת מצרפים מעט מלח, סומק, אפשר גם החמוציות, או אפילו חצי כוס שיבולת שועל (כל התוספות אינן חובה).

משמנים תבנית חד פעמית או אחרת במעט שמן קוקוס ומוזגים לתוכה את התערובת.

אופים למשך 45-50 דקות.

מניחים ללחם להתקרר. ותופתעו ילדים ממש אוהבים את הלחם הזה.

משקה כורכום – פשוט, מהיר, טבעי וטעים להשתגע.
2 כוסות חלב קוקוס.
1 ס"מ שורש כורכום טרי קצוץ דק.
1כפית אבקת קינמון או מקל קינמון.
0.5  ס"מ של שורש ג'ינג'ר טרי מגורר.
3  תרמילי הל (לא חובה אבל מומלץ).
3  פרחי ציפורן.
ההכנה
מוסיפים את כל המרכיבים לסיר קטן, ומבשלים על להבה נמוכה – לא להביא לרתיחה. במשך כ 5 דקות (אני בוחש בכפית מדי פעם) המרכיבים מתאחדים.
מסננים לכוס הגשה. אפשר קודם להעביר למעבד מזון.
להגיש מסונן.
תענוג.

גיווץ – במחבת ברזל להניח בצל קצוץ, ושן שום – להקפיץ כשמתחיל להישרף להוסיף מען שמן (אפשר קנולה) פלפלים עגבניה מקולפת וקישוא – קצוצים לערבב ולהגיש חם.

אספרגוס
צרור אספרגוס טרי
2 כפות שמן זית או קנולה
לימון
1 שן שום
תבלינים לפי הטעם.
מרתיחים סיר מים. כשהמים רותחים מניחים בהם את גבעולי האספרגוס בתפזורת ל-3-5 דקות. חולטים את האספרגוס. אפשרות אחרת לאדות את גבעולי האספרגוס עד שמתרככים.
מוציאים את האספרגוס ומצננים אותו. אפשר להכניס למקרר לכמה דקות.
מחממים מחבת בינונית ומוסיפים מוסיפים את השמן.
מניחים את האספרגוסים וצורבים, עד 2 דקות מכל צד. מוציאים אותם ומניחים בצלחת יפה וארוכה.
לשמן שנותר במחבת מוסיפים שום ולימון, או מיץ לימון. מצמצמים טיפה ויוצקים מעל האספרגוס. קצת תבלינים כמו פלפל, שמרי בירה ויש לכם מנת אספרגוס מושלמת! ממליץ לך לטעום. אני משוגע על אספרגוס.

מרק לימונים – בא לי מרק לימונים להקפיץ בצל וחצי ו2 שיני שום עם למון גראס גזר1, ו3 עלי דפנה, להוסיף 1/2 קלח תירס, 2 קישואים ו10 לימונים חתוכים לרבעים – ומשהכול מוכן לשפוך קרם/חלב קוקוס לפי הטעם לערבב עם מיים – לתבל (אגוז מוסקט,פפריקה, ציפורן, הל.-) לקרר להמתין חצי יום לחמם מעט ולהגיש – יו איך בא לי. אני הולך לקנות לימונים.

מרק לימונים – מתכון נפלא על בסיס לימונים וחלב קוקוס – טוב לצמים – אבל כדי להפכו למעדן כדאי לך לנסות את  מרק הקוקוס המלא לימונים שלי. מתכון מתחת לצילום למעלה. אפשר לתבל עם תבלינים חריפים, להוסיף עלי נענע, או בזיליקום וזה יכול להיות לך מצוין – לימונים, ליים… אתרוג… חלום.

מרק החתונה – מרק מי קוקוס ענוג וקציצות כבד עוף – בסיס למרק זה הוא מרק חתונה של אנשי ההרים באירופה
מצרכים:
2 פחיות (800 מ"ל) חלב קוקוס.
2 פחיות (800 מ"ל) מים.
3 כפות שמן זית.
5 עלי ער אציל/עלי דפנה.
10 פלפלים.
10 בצלים.
1 גזר חתוך לרצועות ארוכות.
2 פלפלים צ'ילי אדומים פרוסים – או לפי הטעם.
2 שיני שום.
4 גבעולי למון גראס.
1 לימון חתוך לרבעים.
1 כף כורכום.
1 כף פפריקה אדומה.
1 כף עלי תה סרפד
קורט גרדת אגוז מוסקט.
4 פרחי ציפורן.
4. פולי הל שלמים עם קליפתו.
להגשה:
חופן עלי בצל ירוק קצוצים, לב חסה קצוץ. ו2 עלי נענע לצלחות.
אופן ההכנה
מחממים בסיר 3 כפות שמן זית ומטגנים את גבעולי הלמון גראס, 4/4 לימון עם 1 כף כורכום, כף פפריקה אדומה, קורט גרדת אגוז מוסקט גם את 4 פרחי ציפורן, עלי תה סרפד ופולי ההל במשך דקה עד שהארומות עולות בחלל הבית.
מוסיפים חלב קוקוס, או קרם קוקוס, מיים ומביאים לרתיחה. אחרי 2-3 שעות, מסננים את המרק, שומרים ירקות בצלחת חמה, שומרים על מרק בסיר נפרד ומביאים שוב לרתיחה.
שמים בקערות הגשה, מפזרים עלי בצל ירוק קצוצים למעלה עם 2 עלי נענע ומגישים.
סלט מוקפץ בצד – בתיאבון

למתכונים נוספים בקישור כאן . לגלול לסוף המאמר – שם:

כל מה שצריך לדעת בדרך אל בריאות הכליות במאמרי אילוף הכליות הסוררותלהקליק כאן

בהצלחה
ירון

נשלח ב כללי, מזון מחלים
10 comments on “אי ספיקת כליות – צום חלבונים
 1. שלום ירון
  שמי דוד ארדברג נייד 0509443151
  אני במצב מביך עשיתי הכל לשפר את מצב הכליות שלי והיום מתברר לי במקום להשתפר המצב נעשה גרוע יותר . gfr = 20
  CREATININE SERUM 2.90 MG/DL
  אני מבקש להפגש אתך בהקדם האפשרי,כי מצבי מדרדר .הרפואה לא יכולה לעזור לי הם ישלחו אותי לדיאליזה ולהשתלה.
  אני בן 72 גר בראשון לציון.

 2. אתי הגיב:

  היי ירון, אני פונה אלייך כאמא לבן 29 שהמצב הכלייתי של בני התדרדר בצורה משמעותית,לפני שנתיים היה לו 100 אחוז תפקוד כלייתי והיום הוא נמצא ב60 אחוז ו אני רואה את הבן שלי נגמר לי מול העיניים,הקראטנין שלו הגיע מ1 ל 3,אשמח לקבוע איתך 050 6961265

  • ירון מרגולין הגיב:

   גברת אתי את רושמת במדור הגלוי – בבקשה תפני בדרך החסויה – ראי למעלה ליצור קשר עם ירון מרגולין

 3. פרופ׳ יוסי שלו הגיב:

  אני רופא עם אי ספיקה כלייתית כרונית בינונית
  CKD 3A GFR 50
  אני זקוק להנחיית דיאטה
  פרופ׳

  • ירון מרגולין הגיב:

   יקירי רשמת בגלוי. מחקנו את שמך, כדי להגן על פרטיותך. בבקשה תרשום לירון מרגולין בפרטי, ראה למעלה – רשום להקליק "כאן", כדי שיוכל להשיב לך. מנהל האתר.

  • ירון מרגולין הגיב:

   ירון מרגולין ישמח לעזור לך. עליך לפנות אליו לשם כך בפרטי – ראה למעלה בגוף המאמר בסופו "להקליק כאן" מכל מקום הגנו כאן על פרטיותך – רשמת בגלוי –

 4. vorbelutrioperbir הגיב:

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for!

 5. Betwing88 הגיב:

  Greetings! I've been following your weblog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic job!

 6. Betwing88 הגיב:

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*