אי ספיקת כליות – צום חלבונים

Penitent Magdalene, Artemisia Gentileschi. ארטמיסיה ג'נטילסקי

בדיקת הדם שלך מראה על GFR – 30 וזה מדאיג אותך? קריאטין גבוה – האוריאה עומדת על 140… אסון
מה שהרופא שלך לא יודע יכול להרוג אותך – קוראים לזה צום חלבונים. רוצה לדעת מה אפשר לעשות – ולהינצל מהמצב המאיים עליך – מאמר זה נועד לך.

פיליפ של אקארניה היה רופא וידידו של אלכסנדר הגדול. כאשר נתקף אלכסנדר הגדול בחום גבוה, היה זה פיליפ של אקארניה שהציל את חיו. הרופא השתמש באמצעי טבעי, פשוט ומדויק – מיים – על ידי רחצה במים קרים של נהר סיידנוס בקיליקיה והציל בכך את חייו.
אלכסנדר הגיבור לא פחד מהרופא המהפכני וגם לאחר שפרמניון שלח להזהיר אותו מהרעלה – הרופא פיליפוס שוחד על-ידי דריוס השלישי להרעיל אותך אמר השליח – בטח אלכסנדר במי שיודע לרפא. הציור הזה מתאר את המקרה הזה; ומראה את שלב התאוששותו המהירה של המלך.
פיליפ של אקארניה היה עדיין רופאו של אלכסנדר כשצר על עזה בשנת 332 לפנה"ס, כפי שקרטיוס מדווח. צייר – הנריק הקטור סימירדזקי (1843 – 1902
Alexander of macedon trust's the doctor Philip, Henryk Siemiradzki

צום חלבונים
יורי מרגולין, בני, חובב הסטוריה מושבע. יום אחד יורי הבחין שבמלחמת העולם הראשונה וגם בשנייה ברוסיה היה מחסור עצום של מזון, אבל האנשים לא חלו. יורי החל לחקור את נושא הצום ומצא שתופעה דומה הייתה גם בקרב הקהילה היהודית תחת שלטון הימין של גרמניה הנאצית. אנשים לא חלו! כך ובהדרגה הגעתי להבנת חשיבות צום החלבונים להחלמה. אנשים רבים נזקקים לצום חלבונים. חשוב לדעת שלצום החלבונים השפעה גדולה על תקינותה של מערכת העצבים בגוף ובמקרים רבים סייע להחלים ממחלות קשות. בלעדי צום החלבונים לא ניתן לשקם את הכליות הסוררות.

… וכשהרופאים לא נתנו תקווה להשתקמות הכליות ולהורדת הקריאטינין, הגעתי אליך… ירון היקר,
אני רוצה להודות לך תודה גדולה על הטיפולים וההנחיה שלך.
תוך חודש מתחילת הטיפולים אצלך, הקריאטינין החל לרדת, האוראה ירדה לנורמה, והeGFR החל לעלות. מדהים! זה באמת אפשרי ולגמרי יש מה לעשות ואיך לשפר את המצב.
כשהגעתי אליך, עם eGFR 27 ,קריאטינין 2.94 ואוראה 90, הייתה לי צריבה בשתן שלאף רופא שפניתי לא היה מענה על כך, והשינה שלי הייתה לא סדירה. הייתי קם הרבה לשירותים באמצע הלילה ולקח זמן עד שהייתי נרדם חזרה.
וכשהרופאים לא נתנו תקווה להשתקמות הכליות ולהורדת הקריאטינין, הגעתי אליך.
הייתי מודאג, עם הרבה ספקות אך עם הרבה תקווה ורצון אמיתי שזה יצליח.
הצום חלבונים שנתת לא היה פשוט בהתחלה, אך בזכות אשתי שתמכה בי והצטרפה אלי לחוות את צום החלבונים שנתת, הצלחתי להיכנס לדיאטה הזו.
בהדרגה התרגלתי , גיליתי שזה לא כזה נורא, שזה לגמרי אפשרי והתחלתי להרגיש יותר טוב עם כל שבוע של הצום.
לאחר הטיפול הראשון אצלך, אמרתי לאשתי, אני מרגיש כאילו נולדתי מחדש. יום למחרת הטיפול הראשון אצלך, הופתעתי לגלות שהצריבה בשתן איננה, מה שלא קרה שנים. ישנתי רצוף, וכבר חודש מאז תחילת הטיפולים אצלך, אני ישן ברוב הימים שינה רציפה וככשקם נרדם יחסית מהר למה שהיה לפני הטיפולים אצלך.
התחלתי לעשות גם הליכות כמעט כל ערב כ40 דקות.
כיום, חודש אחרי שהתחלתי את הטיפולים אצלך וחודש וחצי מאז בדיקות הדם הקודמות,
הeGFR עלה ל29, קריאטינין ירד ל2.75 ואוראה ירדה ל 42 ?
אין מילים לתאר את גודל השמחה והתקווה שלנו כיום, לאחר קבלת תוצאות בדיקות הדם, חודש לאחר תחילת הצום חלבונים. אני מאמין שתוך חודש אני אוכל להוריד את רמות הקריאטינין ל2 ואולי אף להגיע לנורמה.? כוחה של טיפה החוצבת בסלע:) עוד על כך כאן

מחלת הכליות ואי ספיקת כליות היא גורם המוות מספר אחד כיום בארה"ב – צום חלבונים יכול לסייע לפתור בעיה זו, אם תדע כיצד להשתמש בו נכון, לאורך זמן. הרפואה הקונבנציונאלית אומללה, נכשלת, אנשים מתים – אין תרופא, ושיטות שדורשות לקיחת אחריות, החלטה נחושה ומאמץ לא מוכרות לה. כך מדד ה-GFR (בבדיקת הדם שלך) יורד כל שבוע והנפרולוג שלך אומלל – ואתה מה? עכשיו הוא כבר מתחת ל30. וכשהמדד החשוב הזה, יורד מתחת ל30 ומתקרב לקצה ה-20 – GFR-30, אפשר לספור את הסוף שלך בשבועות, אלא אם כן נמצא לך תורם כליה. או מאמר זה. שהרי גם אם נמצא לך תורם כלייה, יש לבחון שהיא מתאימה לך ואחײכ – כיצד לשמור גם עליה, הוכח כבר שהידיעות שלך בנושא אורח חיים בריא לכליות – לא קיימות בכלל. ידע זה נדרש לך עכשיו.  אנשים רבים פונים אלי כדי להשיג אותו, לעזרה. ולכן, אני מפרסם אותו וכותב עוד מאמר ועוד מאמר, כדי להעביר את הידע הכל כך חשוב לך. כל כך חבל, שהרופאים לא משיגים אותו. מכל מקום המאמר הזה הוא עוד חלון ופתח קטן נוסף לנושא חשוב זה. עיקרו תפריט צום החלבונים

מחולות בני-ברית דוד 1990. בשנות ה-70 של המאה העשרים אפשר היה להגיע לגמישות כזו רק הודות ללחיצות ההגמשה שהיו לחיצות ההחלמה. צילם שמיה לוי. רוקד – ירון מרגולין

אני רקדן, פסיכותרפיסט ומייסד לחיצות ההגמשה שהיו ברבות השנים ללחיצות ההחלמה. לאחר שהלחיצות נחשפו כבעלות סגולות ריפוי מדהימות – לפתע נכנסתי למרחב ההחלמה, כדי להציל ממחלה קשה, חבר של רקדנית שלי, אבל אני לא רופא, לא נטורופת, ובכול זאת שקמתי כבר מספר חולי כלייה (כתבתי על כך, למשל, כאן), ואפילו במדד נמוך מ20- GFR – תחילה, לא האמנתי שניתן. אבל, הצלחתי ועוד היכן שכשלו.

אם הגעת למדד של GFR נמוך מ – 30, אי אפשר לשקם אותך, ללא צום חלבונים ובלי לחיצות ההחלמה.


ויליאם קלארק וונטנר – דיוקן של אישה William Clarke Wontner (1857 – 1930 Worcester), was an English portrait painter.

מזל – נושא לחיצות ההחלמה – חשוב לתהליך ההחלמה. מזל הבינה זאת מיד. כשמזל הגיעה אלי עם מדד GFR-17.5 – הייתי בהלם. אבל לא מזל. הייתה בה ידעה פנימית עמוקה שזה יצליח. ויותר מכל לאחר החויה הראשונה שלה עם לחיצות ההחלמה. מזל ידעה שתצליח להחלים אם תתמיד. לפני חודש היא באה עם מונית שפשל, כי ירד גשם והיא מתגוררת רחוק מהקליניקה המרכזית שלי. מבית-שאן היא באה עד הוד-השרון.
: איך תשלמי את המונית, שאלתי את מזל –
: ירון, לזה יש לי כסף. ענתה מזל ולא הוסיפה דבר.
תפגשו את מזל היום, ולא תכירו אותה- חבריה לא מזהים אותה. היא עצמה ספרה לי זאת. גם אומרים לה: מזל– כל הכבוד לך.
מזל רזתה, שינתה את צבע השער שלה. היא יוצאת לטיולים, נרשמה לספריה וקוראת ולומדת וחייה חיים חדשים. הפעם הראשונה שהתרגשה הייתה כשקמה בבקר וצעדה לשרותים בלי בעיות. אחר כך שמה לב שהחלה לסדר ואפילו עשתה שפונג'ה.
מזל ספרה לי הכול. כל כך התרגשה שחייה החלו לשוב אליה.
אתמול פגשתי את מזל, עוד תכתוב עלי ספר אמרה לי.
ולא תתנגדי?
איך אתנגד לך?

The Nightwatch by Rembrandt משמר הלילה – רמברנדט – יצירת מופת
בודדים הצליחו כרמברנדט לתאר את הממד ההרואי שבהתגייסותו של ציבור אזרחי, פשוט, לאחוז בנשק להגנתו.

אז מה לאכול בצום חלבונים?
לפני שרצים אל התפריט, חשוב לדעת שג'י אף אר (GFR) תקין עומד על 120. כל ירידה מ – GFR 120 פשוט מלמדת על סתימה. אפוא הסתימה? הסתיימה נמצאת במערכת הניקוז של גופך. מערכת הניקוז לא מתפקדת היטב וGFR נמוך מ-30 אומר מערכת ניקוז סתומה – והסתימה כמעט מוחלטת. זה הרגע שאם יש לך סתימה כזו בבית מתחילה הצפה ויש להזעיק שרברב – הצפה שמתחילה בגוף היא הצפה  של רעלים. האם המדד של הסתימה מצביע גם על האזור הסתום?
כן.
המדד מצביע על אזור הגב התחתון שלך, בקצה הצלעות וליתר דיוק בצד האחורי של חלל הבטן, ליד המותניים משני צדי עמוד השדרה, מאחורי המעי ומתחת לסרעפת, שם נמצא מרכז הסינון שלך – המכונה כליות. הן לא סמטריות – הכלייה הימנית נמוכה ב 2-3 סנטימטרים מהכליה השמאלית (בגלל מיקום הכבד מעליה). כאבים שמקורם בכליות מוקרנים לעיתים נדירות ואז הם מופיעים ככיווץ שרירים בגב ובאזור המותן. לצערנו תסמיני המחלה הם עייפות ורובם מורגשים על פי רוב רק בשלב הסופני של המחלה. זה השלב שבו רוב האנשים פונים אלי כי הרפואה הממסדית בלתי יעילה – וכאשר החולה כבר חייב לקבל טיפולי דיאליזה או לעבור השתלת כליה, שם הרפואה דווקא בסדר. בהשתלת הכלייה הרפואה הצליחה. רוצה להמתין לראות עד כמה ההצלחה גדולה בהשתלת כלייה?

פיטר פול רובנס – הנחיתה של מארי דה מדיצ'יס במרסיי
Peter Paul Rubens – The Landing of Marie de Médicis at Marseilles.

אין ניקוז. הכל חסום במדד 15 GFR הסתימה כה גדולה שחייבים להתחיל לפנות את הרעלים בעזרת המכשירים והמכונה שלך מעתה  – הדיאליזה.  המכונה לבדה מנקזת אותך משלב GFR-15, כי הכליות שלך סתומות. מכונה ששמה דיאליזה לא זמינה ולא ניידת, חייך סובבים מעתה את זמנה הפנוי של המכונה. בלעדיה מחכה לך מכאן בעצם מוות מהרעלה.
סיבת המוות: גאווה, הזנחה, זריקת אחריות, צפייה לנס, מזון שגוי וכיווץ שרירים כרוני שחוסם את צינורות הניקוז בגופך.
הפסולת בגוף לא באה מהשמיים. האשפה באה בעצם ממזון שלך ועיקרו היה רעלני, על כך נרשמו אלפי מאמרים – זה ידוע, עליך לעבור בבהילות למזון בריא – וכאן נכנס לתמונה מאמר זה – כי המזון הבריא לך, אינו המזון הבריא לאדם הבריא – או לאדם שסובל מאלהיימר, לפניך שתי משימות, אך לא יותר – להזין את הגוף שלך, כך שמערכת החיסון שלך תתחזק ולא תגיע לתת תזונה ותעבוד בשבילך להבראתך – לאכול, אבל לא להוסיף רעלים – זו משימת העל הראשונה. ושתיים – לאפשר לאשפה להתנקז ולהסתלק ממך  דרך הנוזלים.
הנוזלים יוצאים מהגוף לא רק דרך הכליות (בשתן), אלא גם דרך העור, הנשימה ומערכת העיכול. בתנאי שהיא פנויה והזרימה בה מאפשרת מעבר נוזלים ומאפשרת לאשפה לזרום דרכה ובעזרתה החוצה ולא להיתקע בדרך מעבר למחסום כיווץ השרירים שלך.

במדד 5 – GFR הכול סתום. האשפה מגיעה לממדים כאלו שמכאן בדרך כלל רק מתים.
מדדים נוספים לסתימה נמצאים בבדיקת השתן. אלבומין הוא חלבון ואחד המדדים הכי חשובים בעבודת השיקום של הכליות שלך. ככל שעולה האלבומין בבדיקת השתן על 30 גדלה הבעיה שלך. בשלב בו ריכוז אלבומין בשתן עולה על 500 קוראים לזה מחלה נוספת ושמה אלבומינוריה (מוגדרת כשלב בו ריכוז אלבומין בשתן עולה על 500) פעמים רבות היא מצביעה  על פגיעה כלייתית עקב סוכרת.

ונוס ואדוניס, קטע – ברתולומאיוס שפרנגר Venus and Adonis, 1595-1597

המיקרואלבומינוריה, היא שלב האלבומינוריה בתחילת דרכה, אות האזהרה שלך – מיקרואלבומינוריה (שמה נובע מכמויות האלבומין הזעירות) באה בעקבות הנזק למערכת הסינון של אבר הכליה בעיקר כשמופיעות רמות גלוקוזה גבוהות בדם, נושא זהאמנם משני למאמרי, אך מקשה עלינו בהחלמת הכליות אם הוא נמצא בגופך.

William Clarke Wontner (1857-1930)

נמשיך לנושא המרכזי של חיבור זה – צום חלבונים. תפריט שבא להקדים תרופה למכה אך לא למנוע את התפתחותה של המיקרואלבומינוריה – שנקשרת בסוכרת (כאשר רמת הסוכר בדם עולה מעל 180 מיליגרם לדציליטר – אנחנו בסוכרת. ערכים מתחת ל- 110 mg/dl הם ערכים תקינים. ערכים מעל 126 mg/dl הם נקודת ההתחלה של הסוכרת., בשלב בו הערכים גבוהים למשל 180  mg/dl רמת הסוכר בדם גבוהה ומאתגרת את מערכת הניקוז – וכשהיא מגיעה אל מעל לסף היכולת של הכליה לטפל בסוכר הזה, חלק מן הסוכר "גולש" לשתן. אצל רוב האנשים רמת הסוכר בדם צריכה להיות גבוהה מאד כדי שזה יקרה. אבל כשהסוכרת גוברת וערכי הסוכר משתוללים בדם מעל כושר הספיגה של הסוכר בכליות, עודף הסוכר מופרש לשתן – מצב שנקרא גליקוזוריה – וזה הרגע בו הכליות מפסיקות לתפקדצום חלבונים אינו יעיל למצב זה – אם בעיה זו ענינך יש לקרא את מאמרי – "אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים" הקישור אליו כאן).

רוצה להחלים מאי ספיקת כליות – מדד GFR 7, הוא רגע לפני הסוף (GFR 5) מעט הסיכויים לשרוד את זה. אני לא יודע מה היה בבן שכתב לי שהביא אותי לקבל את אמא שלו, אבל, אני מאושר שהסכמתי לקבל אותה לטיפול. האצות מככבות בתפריט ההחלמה שלה מהיום הראשון.

אלבומין הוא משאית הובלה. הובלת מזון לגוף, פינוי אשפה מהגוף. כשמדד האלבומין עולה על 100צום חלבונים כבר לא מספיק לתיקון מוצלח של  מערכת הניקוז בגופך. חייבים סיוע פיזי לפינוי הסתימות שנוצרו במערכת הניקוז שלך ואת זה כרגע רק לחיצות ההחלמה מצליחות לבצע.

לחיצות ההחלמה – ירון מרגולין מטפל בבנו יורי. רישום בן טריט.

על לחיצות ההחלמה וכוחן בשחרור חסימות של מערכת הניקוז בגוף יש לראות כאן, כאן. וכאן.

משקה שורש כורכום נפלא – הוסיפו לתזונה היומית שלכם צ'אי נפלא המבוסס על שורש כורכום טרי קצוץ דק. בתמונה ירון מרגולין מתענג על משקה הכורכום בבית קפה בלונדון – צילם יוחאי חקק.

קצף בשתן- מדד נוסף למצוות צום החלבונים הוא נוכחותו של קצף בשתן עם הופעת בועות לאחר הורדת המים באסלה חובה לצמצם את מנת החלבון. תסמין קצף בשתן מלמד על נוכחות חלבון. מומלץ לבחון את מצב ההומוציאסטין בגוף. ואם הוא מעל 14, כדאי גם לפנות לקליניקה של ירון מרגולין בדחיפות. הקישור לכך נמצא למטה.

The Feast of Venus by Rubens, now in the Kunsthistorisches Museum in Vienna. It is a fanciful depiction of the Roman festival Veneralia celebrated in honor of Venus Verticordia. Part p. Yaron Margolin
קצף בשתן – מדד נוסף למצוות צום החלבונים הוא נוכחותו של קצף בשתן עם הופעת בועות לאחר הורדת המים באסלה חובה לצמצם את מנת החלבון. תסמין קצף בשתן מלמד על נוכחות חלבון. מומלץ לבחון את מצב ההומוציאסטין בגוף. ואם הוא מעל 14, כדאי גם לפנות לקליניקה של ירון מרגולין בדחיפות. הקישור לכך נמצא במאמר למטה.

צום חלבונים במצבים קשים של אי ספיקת כליות

מה לאכול?
לפני הכול יש לדעת שמדובר כאן בתפריט כללי ומתייחס לשלושה מדדים:
GFR 30, אלבומין והומוציאסטין (שהממסד ממעט להעמידו לרשות הרוצה להחלים, כמו גם את מדד ה-GFR) לגבי אלבומין יש להתבונן בבדיקת שתן ואם מדובר במדד של 100 ויותר, אבל לא מעל 300. הומוציאסטין לבדוק בבדיקת הדם – הומוציאסטין מעל 14. וכשחסרים מדדי בסיס התבוננו גם על ה-BUN בבדיקת דם. ,יתר BUN  כלומר מעל 70 ואם גם זה לא מופיע אצלך בבדיקות הדם, נסתפק באוריאה מעל 145.
התפריט לא מתייחס לעוד מדדים חשובים כחומצה אורית – Uric acid חומצת שתן מעל הנורמה (הטווח התקין בנשים הוא 3 עד 7.5 mg/dl, )שהוזכר לעיל BUN – אוריאה מעל לנורמה (43-17 מיליגרם לדציליטר)
ואשלגן – Potassium (5.1-3.5 מא"ק לליטר). אבל צום חלבונים מתאים גם למצבים בהם המדדים האחרונים: אשלגן, זרחן, BUN חומצת שתן Uric acid וכמובן אוריאה הם מעל למותר.

נאטו NATTO מזון על להגנה על רירית המעי.
מספרים שהנסיך שוטוקו: שחי ביפן בתחילת המאה השביעית, סייר בעמק האומי ונח בכפר וראדו, האזור המפורסם בגידול פולי סויה ביפן. הנסיך נתן לסוסו כמה פולי סויה, עטף את שאר פולי הסויה בקש אורז ותלה אותו מעץ שהונח על גב הסוס. למחרת הפכו פולי הסויה לנאטו האגדי, שהנסיך טעם, טבל במלח, ואהב אותו מאוד. לאחר מכן  תושבי העיירה שבו על צעדיו והכינו הרבה מאד נאטו, ואף שינו את שם הכפר ל- Warazuto Mura ("כפר גלישת קש האורז").
נאטו הינו מאכל המופק מפולי סויה שעברו תהליך של התססה. מאכל יפני מסורתי הקיים למעלה מ-1000 שנה. הפופולריות של המאכל עלתה בעקבות תרומתו הרפואית הגדולה למעיים. לדוגמא נהוג לחשוב כי הוא מונע התקפי לב, שבץ מוחי, דלקת בריאות, גרדת, אבדן ראייה וסרטן וכל זאת משום שהוא מחזק את צנרת העיכול. הסיבה העיקרית לתכונות המרפא המיוחסות למעדן הזה, היא העובדה שבשעת התסיסה נוצרים אנזימים, ויטמינים חומצות אמינו ועוד תוצרים בעלי ערך תזונתי חשוב. כל אלה מעניקים לנאטו את היכולות הרפואיות והבריאותיות שלו. נאטו מכיל ויטמין B12, שחסר בתפריט של צמחונים, ולכן מתאים למתנזרים מבשר.

צום חלבונים הווה אומר אכילת ירקות – הרבה בצל ופלפלים ו 20 – 25 גרם חלבון בלבד ליום!  יש לזכור: אנחנו נכנסים לצום! ולצום ארוך של 40 ימים לפחות – בצום חלבונים  אפשר לצרוך גם חלבון מהחי – במקרה זה יש להעדיף דגי. הבעיה שמותר רק פעמיים בשבוע ורק מהסוג הקטן: מקרל, סרדין, הרינג.או כבד עוף (2 חתיכות לא יותר ומבושל 3 דקות) – יש להעדיף: שעועית ירוקה (חופן – מאודה), כוסמת או אפונה יבשה  (מושרת – 4 כפות ליום בלבד מהכוסמת או מהאפונה), נאטו (2 כפות ליום בלבד NATTO) וכן עדשים, גרגירי חומוס 4 כפות ליום בלבד. 
כף שמן זית ליום – חובה! רק מאיכות מעולה להעדיף אורגני אבל ממקור אמין.
רבע כפית כורכום ליום – חובה, עדיף 1 כפית.
פחמימות – מותר 4 כפות אורז פשוט, לבן מבושל – ליום. יש להעדיף אורז עגול. להכין כוס אורז אחת בלבד כל פעם. להשרות את האורז 12 שעות ויותר במים ולשטוף אותו היטב (גם אם רשום אורגני): להחליף את המים שלו שלוש פעמים ובכל פעם לעסות אותו במים, כדי שלא יישארו עליו רעלים. את האורז המושרה/מונבט לבשל במים. או 2 פרוסות לחם שיפון או לחם כוסמין או לחם דגנים מלאים – ליום (לא לעבור על 4 פרוסות) לבדוק היטב שאין בלחם חומרי שימור, חומרי טעם או חומרי צבע.
מותר לגוון – פרוסת לחם בארוחת הבקר, 2 כפות אורז בארוחת צהרים. לא לאכול פחמימות בערב ולא בלילה.
ב-10 ימי צום חלבונים הראשונים יש לשתות אך ורק – מיים עם לבבות שומר שצפים בהם!
וכן רק מה שהתפריט מרשה.
מותר וצריך פחמימות!
1 אגוז ברזיל (קטן) ליום (ללעוס הרבה זמן). 

מיץ ירוק, טרי שנסחט הרגע בכל בקר חדש – זה נהדר ובמיוחד אם הוא מכיל חסה וגבעולי ברוקולי 

התפריט
לפתוח את הבקר עם כוס מים וכף חומץ תפוחים
בהמשך הבקר שתו תה סרפד.
הסרפד הוא צמח מעולה לשמירה על אנרגיית הכליות, ניתן לרכוש כתוסף מזון. בחורף הוא גדל בכל מקום. לקטוף עם כפפות, לשתוף היטב מכל הזיהומים שבאוויר.

İlya Yefimoviç Repin(1844-1930)

תפריט

ארוחת  בקר והכנה לארוחת הבקר

לפתוח את הבקר עם כף חומץ תפוחים בחצי כוס מים פושרים ומיד אחריה ללגום כוס מים (חצי ליטר). לאחר התארגנות שלב ארוחת הבקר שכוללת חמוציות, פירות יער וחומץ התפוחים הופכים את השתן ליותר בסיסי וזו המטרה שלנו.
תותים, בלוברי, וחמוציות (לא מומתקות) הן חלק מארוחת הבקר. מותר אם אין לחץ דם גבוה גוג'י ברי. למכינים מיץ ירוק (מאמרי שלושת המיצים מסביר מה זה מיץ ירוק – הקישור למאמר זה כאן) המלצה – להוסיף תפוח עץ אחד ושני עלי אלוורה יש לנקות  מקליפה ואלואין – הנוזל הצהוב שנמרח על הג'ל רעלני ואסור לך.

1 כפית ג'לטין ליום. הג'לטין מחזק את השלד שלך וכשהאלבומין בשתן עולה על 100 השלד שלך קורס. אלבומין בערכים שגבוהים מ-300 דורש כפית ג'ל ליום.
אכילת ג'לטין כדי להגן על העצמות שלך. להכין ולאכול מג'ל האלוורה – אלוורה מיטיבה עמך. אלוורה בריבוע (מתכון בקישור למטה) או שתיית מיץ אלוורה (נטול אלואין Aloin – ללא המיץ הצהוב שבין מעטפת העלה והג'ל האגדי) על בסיס יומי הוכחה מדעית כמסייעת לטיפול במחלת כליות, כבד ואפילו בסוכרת כבר בשבועיים הראשונים מתחילת צריכתו.
אפשר להכין ג'לטין גם מפרות היער
סלט הבקר הוא סלט בצל לבן (אפשר לתבל אותו בחומץ תפוחים או סומק נטול מלח) או סלט שומרים (ראו להלן,) – כדאי להוסיף לו פרי צבר להעשרת הטעם והבריאות.
מנת פחמימות – 2 כפות אורז לבן, מונבט מבושל במים. או שתי כפות שיבולת שועל מונבטת.

לגוון עם 2 כפות שיבולת שועל (פעם אורז לבן, פעם שיבולת שועל)

גרעיני פרי האבוקדו – גופי קטו, הם תוצרי פירוק של שומנים. הם מזון המוח, שבנוי מאחוז גבוה מאוד של שומן וכולסטרול. אחד מגופי הקטו האלה, בטא הידרוקסי בוטיראז, או ביתא-הידרוקסי-בוטיראט מעודד ייצור של חומרים שגורמים לשגשוג תאי עצב במוח. 
בעזרתם המוח בונה עצמו מחדש ומחלים.
הביתא-הידרוקסי-בוטיראט (להלן βHB), מיוצרים במיטוכונדריה של הכבד מחומר המוצא acetyl-CoA אצטיל קואנזים A, לעיתים מכנים את המלקולה "אצטיל קו Aײ. הקואנזים A מופק מפירוק של פחמימות, חומצות שומן ובמקרה שלנו משומן צמחי – אבוקדו הוא מקור מעולה ומזון על בתהליכי ההחלמה שאנו מבקשים – מתכון במאמר רוצה להחלים מאלצהיימר

פרי הצבר, בעיקר האדום, מחזק את המערכת החיסונית, הוא שומר על קצב הלב, ולחץ הדם. הפרי בעל סגולה בהפחתת רמות הדלקתיות בגוף. הוא מחזק את השלד, והסלניום שבו (מינרל קורט שמככב במצליבים) מסייע לווסת את הורמוני בלותת התריס. הסיבים הרבים שבו נחוצים לצום חלבונים ויעזרו לך לעמוד בפני השינויים המורכבים שמערכת העיכול תעבור בגללו. במחקר שנערך בשנת 2011 נחשף שהסברס מסייע להוריד את הסוכר בדם. לשם הורדת הסוכר בדם יש לאכול 100 גרם סברס בבקר.

ארוחת ביניים

הברוקולי הוא ירק בעל ערך תזונתי גבוה וכולל תועלת בריאותית מגוונת ביותר לגוף האדם. בראש ובראשונה חשוב לשים לב לתכולת הוויטמין C המרשימה שבברוקולי: במאה גרם ברוקולי טרי (לא מבושל) ניתן למצוא כתשעים מ”ג ויטמין C, פי 2 הכמות המומלצת לצריכה יומית עבור ילדים בגילאים 9-13.
רק כדי לסבר את האוזן, בכמות זהה של תרד ניתן למצוא רק 30 מ”ג ויטמיןC , בכמות זהה של תפוזים ניתן למצוא 50 מ”ג ויטמין C ואילו בכמות זהה של עגבניות יש רק 10 מ”ג ויטמין C בלבד.
כמו כן, במאה גרם ברוקולי טרי ללא בישול ניתן לקבל קרוב למחצית מהכמות המומלצת לצריכה יומית של ויטמין A ובנוסף כמויות גדולות יחסית של מרכיבי תזונה חיוניים אחרים דוגמת קואנזים Q10, חומצה פולית (ויטמין B9), אשלגן, סידן B6 – וויטמין B6 פירידוקסין, שנתפס כוויטמין החשוב ביותר מבין הוויטמינים בקבוצת B. הוא מעורב בתהליכים רבים בגופינו וחיוני לתקינותם של מנגנונים ומערכות. בשמירה על בריאות הרקמות הוא פעיל בריאקציות של חומצות אמינו, 
משתתף ביצור תאי דם אדומים ונוגדנים, 
חיוני בפעילויות אנזימטיות שונות, 
תורם לפעילות תקינה של מערכת העצבים, 
הכרחי לספיגת אבץ וויטמין B12, 
מסייע לפעילות של חומצה פולית בזמן ההריון, 
משתתף בייצור החומר הגנטי של העובר (ביחד עם חומצה פולית וויטמין B12)-
בין יתר מעלותיו, נמצא כי ויטמין B6 יעיל בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, בדיכאון, ברמות כולסטרול גבוהות, בסוכרת, במחלות לב, בשיגרון, באסתמה, בחיזוק המערכת החיסונית, בהתכווצויות שרירים ובהקלה על בחילות.
חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה מצאו כי תרכובת שמצויה בברוקולי הגבירה את נוכחותו של האנזים גלוטתיון (Glutathione S-transferase) – נוגד חמצון חיוני המסייע לניקוי הגוף ולהפחתת דלקתיות ואחד מלוחמי הקו הראשון על בריאות האדם. במחקר נפרד, מדענים אחרים מאוניברסיטת קליפורניה מצאו כי תרכובת המצויה בברוקולי עשויה גם להקהות את השפעת האלרגיה ואף את תסמיני האסתמה ולהפחית את ייצור ההיסטמין בגוף
בנוסף, תכונותיו המשתנות של הוויטמין מסייעות במצבים של אצירת נוזלים, בצקות, פגיעה בכושר הסינון של הכליות ואבנים בכליות.
ויטמין B6 מסיס במים, כך שעודפיו מופרשים מהגוף ואינם נאגרים בו. מחסור בוויטמין B6 להבדיל, עלול להתבטא בירידה בתפקוד המערכת החיסונית, אנמיה, עייפות, הפרעות עצביות, פריחה, נשירת שיער, סחרחורות, כאבי ראש, בחילות הקאות וירידה בתפקוד הכליות. איכלו ברוקולי, אם אתם צורכים תרופות שמרוקנות את הB6 מגופכם. הויטמין החשוב בשמירה על גמישות העורקים E במנה של 1 ספל קיימת כמות של 2.43 מ"ג שזה כרבע מכמות הצריכה המומלצת ליום כדי לסייע בתהליך הגמשתם של העורקים. נבט חיטה נחשב לבעל תכולת ויטמין E הגבוהה ביותר.

ברוקולי – פרח ברוקולי מוקפץ (עדיף מאודה) עם בצל קצוץ ו1/4 אבוקדו. ככלל יש להוסיף פרח ברוקולי כמנת חובה פעם ביום! 

אלוורה בריבוע – אפשר לרכוש ג'ל אלוורה קפוא ושטוף – מיץ אלוורה רק בעשייה ביתית – ומעדן ג'לטין האלוורה או פירות יער. באלוורה יש להסיר את האלואין. יש לזכור, הוא רעל. –
לגוון ארוחת ביניים אפשר
1 פרי צבר.
1/8 אבטיח קר.
סורבה פירות יער (מתכון בקישור לגלול שם למטה – להקליק כאן)
2 טוויל כבד (מתכון בקישור לגלול שם למטה – להקליק כאן).
הסביצ'ה מעדן מכסיקאי מוגש בכוס יין (מתכון בקישור לגלול שם למטה – להקליק כאן– שימו לב רק מרשימת המותרים.
אנטיפסטי בסגנון יפני (מתכון בקישור לגלול שם למטה – להקליק כאן).
מרנג ער ירוק להשתגע (מתכון בקישור לגלול שם למטה – להקליק כאן).
קרם אזוקי (40 גרם בלבד ליום – מתכון בקישור לגלול שם למטה – להקליק כאן).
מרק פלפלים בסגנון תאילנדי (מתכון בקישור לגלול שם למטה – להקליק כאן).
סלט פלפל מתקתק עם פלחי קלמנטינה (1 פרי בלבד) – לחיזוק מערכת החיסונית שלך – הקלמנטינה מכילה  ויטמין C  ולכן היא לא רק מעשירה את הסלט בטעם נפלא אלא מסייעת בחיזוק מערכת החיסון  – בנוסף לכך הסלט הזה מכיל ויטמין B6 (שמככב בגמבה) והוא יעיל לחיזוק המערכת החיסונית, כמו גם בטיפול בדיכאון, ברמות כולסטרול גבוהות, בסוכרת, במחלות לב, בשיגרון, באסתמה, גם בהתכווצויות שרירים ובהקלה על בחילות. ועוד דבר, תכונותיו המשתנות של הוויטמין מסייעות במצבים של אצירת נוזלים ואבנים בכליות.
2 גבעולי אספרגוס – אפשר להקפיץ בבצל שלם עם כפית שמן זית. (מתכון למטה) 
1/4 קלח תירס.
1/2 אבוקדו.
מנת שעועית ירוקה מאודה – מנת חלבון נפלאה מהצומח. אפשר להחליף עם אפונה, תורמוס וכמובן פולי סויה. 

ויקטור איואנוב – המשפחה. Family by Viktor Ivanov (1964-5)

ארוחת הצהרים

כוסמת, אפונה ואפילו אזוקי – מנת שעועית אזוקי (שצבעה בורדו, חומה או אדומה) נמצאת במרכז ארוחת הצהרים. 2 כפות ליום. בלבד – מדובר בצום חלבונים!
האזוקי עמוסה באשלגן – וזה רע- לכן למזער את הצריכה שלה – היא נקראת באנגלית Kidney Bean (מתכון בקישור לגלול שם למטה – להקליק כאן).

שעועית ירוקה מאודה • מתכון פשוט ומומלץ!
מצרכים למתכון
תרמילי שעועית ירוקה
שן שום כתוש
1/2 כפית פפריקה מעושנת
כף מיץ לימון ופלפל חריף לפי הטעם
מעט גרגרי חרדל (מושרים, מונבטים)
מעט רוטב שמן זית (שמן זית, חומץ בלסמי ו1/2 כפית חרדל)
אופן ההכנה
נניח את תרמילי השעועית על מסננת מעל סיר מים רותחים במשך 3-5 דקות ועד לריכוך. נתבל את השעועית עם תבלינים, שהוזכרו למעלה.
אפשר להגיש או להקפיץ על מחבת במשך דקה בשמן קנולה (כף אחת בלבד) ולהגיש עם שמרי בירה מעל. תענוג. צילם ובישל ירון מרגולין.

אפונה – האפונה מכילה רק אשלגן 244 mg –  לכל 100 גרם ובנוסף לכך היא מכילה חלבון מלא – מותר להחליף את האזוקי ולגוון באפונה גם אז יש להקפיד על כמות זעירה ובמקרה של אפונה – לא לקחת מעל ל3 כפות ביום.
כרוב – קמצוץ כרוב כבוש (מתכון בקישור לגלול שם למטה – להקליק כאן),
קולרבי – לגוון עם סלט קולרבי (לקצוץ ולהגיש עם שמן זית, לימון סחוט ושמרי בירה מעל) – 

כוסמת ורודה (בדרך כלל הפרחים לבנים) – Buckwheat – כוסמת – חלבון הכוסמת הוא חלבון מעולה להגמשת העורקים מעטים יודעים שחלבון הכוסמת הוא חלבון מלא, שמכיל את כל 8 חומצות האמינו החיוניות, ובמיוחד ליזין, תראונין וטריפטופן. הכוסמת מכילה ביופלבנואיד בשם רוטין שנמצא בקו ההגנה הראשון על דפנות העורקים הוא אנטי-אוקסידנט רב עוצמה שמחזק את דפנות כלי הדם, מונע דימום ועוזר להגמשת כלל צנרת הדם ומשמש משום כך למניעת לחץ דם גבוה. הרוטין נמצא במקורות נוספים, אבל בכוסמת הוא נמצא במינון גבוהה בהרבה. הכוסמת מכילה חלבון נפלא ולכן היא משמשת  בתהליכי החלמת הכליות וצום חלבונים בשלב השלישי בערך אחרי 11 חודשים מהטיפול הראשון ובצורך שנוצר לחיזוק קו ההגנה הראשון על דפנות מערכת העיכול. ב150 גרם כוסמת תוכלו למצוא את כמות החלבון המספיקה ליום (ב100 גרם כוסמת יש כ13 גרם חלבון זו כמות נפלאה בצום חלבונים בתקופת ההחלמה השלישית ממצבי אי ספיקת כליות ומדד GFR נמוך מ30. צרכו כוסמת מבושלת / מושרת / נבוטה (הנבטה רגילה מספיקה אין צורך להגיע לנבט ירוק!). הכוסמת טובה לחולי סוכרת ואפשר לאכול מהכוסמת גם על בסיס יומיומי. (4 כפות ליום – בלבד).

סלט צהרים יכלול עלי ברוקולי, קייל, חסה, גמבה, פלפל ירוק, פלפל כתום וצהוב (בפלפל יש מעט אשלגן וכמות יפה של B6 וזה טוב לכליות) מותר להוסיף פלחי תפוז (מפרי 1 בלבד) או סלט שומרים שכולל: 3-4 טבעות שומר, לא טבעות בצל, מעט שום, מלפפונים, עלה אלוורה (שטוף היטב, לאחר הסרת הקליפה החיצונית) ושני גבעולי כרפס (סלרי) תיבול של כף שמן זית, מעט חומץ תפוחים ושמרי בירה לגוון עם מעט חמוציות או תותים או חצי תפוח עץ (אפשר בלי השום) גם חופו גוג'י ברי, או תוספת של 2-3 כפות קינואה מותרת וכף צ'יאה תוספות נוספות פתיתים ואורז לבן 4 כמות  גם 5-6 כפות מותרות.
לגוון – מנת פלפל אדום ממולא אורז עם מעט כבד קצוץ.
סלט כרוב כבוש ביתי.  2 כפות ליום. כמנה, כתוספת לסלט או כתיבול.
גיווץ – לגוון עם סלט מבושל מעט – מתכון למטה. 

רוצה להוסיף ויטמין B12 – גלוטתיון – זה הזמן להכין כרוב כבוש ולהוסיף מעט ממנו בכל יום לסלט, לצרוך אצות נורי ואפילו לאכול פטריות חצוצרה שחורות, שנטרל ופטריות שיטאקי מיובשות, גם לשקול מנת ביצה לארוחת הבקר עם מעט גבינה לבנה או פירות ים ובשר אדום – סטיק, צלעות כבש או המבורגר בכולם (פרט לכרוב הכבוש) יש שפע של ויטמין B12!

ארוחת ארבעשעת התה – לגמו תה סרפד עם מיץ אתרוג (Citrus ) סחוט.
מיץ האתרוג יעיל לטיפול בהתכווצות שרירים כרוניים ודלקות שונות. בנוסף לכך הוא משפר תפקודי כבד ומסייע לזרימת דם תקינה.  ויטמין C אחראי ליצירת רקמות חדשות בכלי הדם וכן הוא מסייע בחיזוק מערכת החיסון  ערכי האתרוג מדהימים בכל הקשור בתיקון הכליות שלך אפשר לצפות בהם  כאן. אפשר לאכול את מוך האתרוג (מוך – בשר האתרוג שנראה כהצטברויות של סיבים).
ליד התה אכלו חצי אשכולית – עם חמוציות מיובשות. ו 1. אגוז ברזיל (קטן) – 
הכינו משקה כורכום על בסיס מיץ קוקוס – וכפית קינמון מתכון למטה או כאן.
מנת פחמימות – 2 כפות אורז לבן, מונבט מבושל במים. אפשר לגוון עם 2 פרוסת לחם שיפון (להעדיף לחם שהכנתם לבד). (או אורז, או לחם) – העדיפו לחם תוצרת בית. אם מחובתכם לרכוש בדקו ב7 עיניים את מרכיביו. אל תבהלו רוב הלחמים בארץ מורעלים. בדקו היטב. צרכו רק לחם בריא!

צילם ירון מרגולין

ארוחת ערב

מנת אספרגוס – דליקטס (פרס למתמידים) המתכון מופיע למטה.
קמצוץ חלבון (15 גרם) לא משומר, אם לא צרכתם חלבון במהלך היום מותר מנת חלבון אחת בלבד: כ- 100 גרם כבד עוף, כ – 70 גרם (אסור חזה עוף) שוק עוף או כנפיים מותר ללא העור! עדיף דג 90 גרם סלמון הבעיה שברוב דגי הסלמון שנמכרים בארץ מדד הכספית גבוה. כספית היא רעל. השקיעו בדג פרא והעדיפו מנורבגיה. אפשר גם חלבון מביצה (אורגנית עדיף) ביצה אחת (רק הלבן) וכל זאת עם סלט מתובל בכף מיץ לימון,

מרק מותר לאורך 21 הימים הראשונים, כל יום. העדיפו מרק לימונים. 
תזכורת כמות החלבון המותרת בצום חלבונים היא 20-25 גרם ליום!
המרק על בסיס מי קוקוס, כדאי להוסיף פלפלים מוקפצים בבצל עם 3 לימונים (לחולי סרטן 5 לימונים עם הקליפה), 2-3 עלי דפנה, 1/2 כפית כורכום 2 שיני שום ו3 גבעולי עשב לימון – למונגראס והפתעה קציצות כבד עוף.
לימון – לסחוט לימון אל כוס מים פושרים וללגום לפני השינה.
לאורך כל היום לשתות 1.5 ליטר (מינימום) ולא יותר מ 2.25 ליטרים של מיים עם לבבות שומר שצפים בהם  בימי הקיץ. ותה סרפד.
הערה – התפריט כולל מגוון מנות לצרוך רק אחת מכל דוגמא.  אם בוחרים לארוחת הצהרים 2 כפו אזוקי אין לאכול פלפל ממולא.

Annibale Carracci (Italian 1560-1609) Palazzo Farnese, Rome – אסכולת בולוניה- בארמון פארנזה – אניבאלה (חניבעל) קראצ'י צייר את תמונות המופת, אבל מיכלאנג'לו בואונרוטי היה זה שבנה את הקומה השלישית של הארמון ובנייתה מחדש של חצר הארמון גם את  החלון המרכזי בחזית הארמון ובו סמל האפיפיור. הארמון הושלם בשנת 1589. חדרי הארמון עוטרו בפרסקאות המתארים נושאים מיתולוגיים כאלגוריות ובהם סדרת פרסקאות המתארות את הרקולס ואת אהבת האלים מעשה ידי הצייר הגדול אניבאלה קאראצ'יהארמון היווה השראה למבנים ברחבי העולם, ובהם לשאטו גרימאלדי באקס-אן-פרובאנס, למוזיאון הבנייה הלאומי בוושינגטון בירת ארצות הברית, ולבניין המזכיר הראשי בסידני שבאוסטרליה. אניבאלה הוא הבן המפורסם במשפחת האמנים המוכשרת של בולוניה: לודוויקו, ושני דודניו ואניבאלה קאראצ'י. סגנונו מושפע מרפאל (שלידו ביקש להקבר בפנתיאון שברומא) ומאמני ונציה ובולטת בהם שאיפתו להגיע לשלמות הצבע של טיצ'יאנו והקומפוזיציה של טינטורטו. בולטת השפעתו של הראשון עליו ב-Cristo e la Samaritana עבור ארמון  סמפיירי בבולוניה Palazzo Sampieri in Bologna גם בעבודתו משנת 1587 בכנסיית סאן רוקו ברגיו אמיליה ובמיוחד בעבודת המופת שלו The Loves of the Gods . San Rocco in Reggio Emilia. השפעתו המבורכת של האחרון עליו (טינטורטו) – ניכרת במספר פורטרטים מאוחרים שיצר ובעבודות כמו בונוס עם סטיר (Venus with a Satyr and Cupids, (1590) ,Resurrection of Christ.1593, Two Children Teasing a Cat, 1588-1590 ואפילו בThe Cyclops Polyphemus by Annibale Carracci. בשנת 1587-88, Anibale יצא לפארמה ולאחר מכן עבר לונציה, שם הוא הצטרף אחיו אגוסטינו שכבר התמחה באסכולה הונציאנית בציור ששלטה אז בעולם האמנות. מ -1589 עד 1592 האחים קראצ'י זכו לעבוד על הקיר על הקמת רומא לרובע פאלאצו מגני בבולוניה.

להימנע

בצום חלבונים להתייחס אל הנמצאים ברשימה כאסורים

להימנע מצריכת סוכר (דבש הוא סוכר, תמר הוא סוכר) – מאכילת מלח! להפחית מאוד מזון בעל עודף אשלגן (תפוחי אדמה, עגבניות, גזר, תמרים, בננה, סלרי, מנגולד, קולורבי, חומוס, תירס, טחינה, פטרוזיליה, מלפפונים, קטניות ופטריות גם חמאת בוטנים וגרעינים, צ'יאה (בצ'יאה כמות זרחן אדירה של  860 mg בכל 100 גרם), זרעי פרג, מוצרי סויה ומנגו כולל בשר בקר עוף ודגים.
עודף אשלגן אינו מצב רצוי, ולהפחית חלבון להעדיף חלבון מלא: כוסמת, אפונה, סויה וטף – תפקיד הכליות בסינון וסילוק תוצרי הפירוק של החלבון, השתנן, קריאטינין ככל שהאדם אוכל יותר חלבון = נוצרת יותר עבודה לכליות. מדברים היום על צריכת 15-25 גרם חלבון ליום לאדם בריא (מעל גיל 40) בנוסף טבלאות של צריכת חלבון מדברות כיום על  0.8 גרם חלבון לכל ק"ג של משקל גוף. מי שנזקק לחיזוק כליות – כדאי שיפנה לייעוץ בנוגע לכמויות החלבון שמותר לו לאכול. התפריט הזה, נועד אך ורק למי שפגש כבר את ירון מרגולין ובא להזכיר מה מותר ומה אסור ומה מומלץ.

רשימת האסורים

חלבון – חלב, בשרים ודגים: כל מוצרי החלב, בשר בקר, עוף, ביצים, דגים גם שמרים.
פרות: בננה, משמש, מלון, ענבים, שסק, תמרים, תאנים, פומלה, פירות יבשים, אנונה, קיווי, רימון, מנגו.
ירקות: גזר חי, ארטישוק, כרוב ניצנים, מלפפון, כרוב עלים, קולרבי, פטרוזיליה, פטריות, פלפל חריף, אספרגוס, כרובית, תרד, עגבניות, דלורית, סלרי. כל הפרות היבשים למעט חמוציות.
פחמימות וקטניות: ערמונים, פול מבושל, מוצרי סויה, שעועית לבנה, תפוחי אדמה, בטטות, חומוס, חיטה מלאה ומוצריה גם בורגול אסור וגם שיבולת שועל.
שומנים: אבוקדו, גרעינים, בוטנים שקדים ואגוזים אסורים. (בתנאי שאין  הרשאה לאכול מעט), חמאת בוטנים, טחינה, שומשום אסורים.
חלב ומוצריו: אבקת חלב, גבינות צהובות.
אגוזים, גרעינים ודגנים – דגנים מלאים, סויה, שיבולת שועל, ‏אגוזים, שקדים, בוטנים, שומשום, גרעיני דלעת וגרעיני חמנייה.‏
שונות: קקאו, שוקולד חלב ומריר, חילבה, קטשופ, אבקת קקאו, רסק עגבניות כולם אסורים – כן גם מלח וסוכר!
מזונות עשירים בזרחן אסורים.
מוצרי חלב עשירים בזרחן, גרעיני דלעת, חמניה שומשום – שומשום (אז אסור גם טחינה) וטחינה – כולם בגדר האסורים.
זרחן נמצא בכל מזון. בשר, דגים, שמרים (אז אסור בירה), מוצרי חלב, משקאות קלים, מזון מעובד, דגנים מלאים, מוצרי סויה, ‏אגוזים, שקדים, ביצים, צ'יה, פירות יבשים, קטניות, שומשום, גרעיני דלעת וחמנייה.‏

מזונות בעלי ערך גליקימי גבוה (מעל 70)- אסורים משום שאכילתם מעלה את רמת הגלוקוז בדם במהירות, מתישה את הלבלב ומקשה את צנרת הניקוז וההובלה בגוף: שעועית שחורה חיה 11 (11 – הערך הגליקימי) אפונה יבשה מבושלת (32), שעועית חומה (34), עדשים אדומים (36), עדשים (41), תפוח עץ (54) –  (54 – הערך הגליקימי) מקרוני (64) ענבים (66), מיץ אננס (66), איטריות (67) אורז מבושל (68), בורגול (68), אפונה ירוקה (68), דייסת שבולת שועל (70), פריכיות שעורה (72), מיץ תפוזים (74), לחם חיטה עם גריסים (75), בננה (77), לחם שיפון עם פשתן (78), סובין שבולת שועל (78), כוסמת (78), תירס מתוק (78), ספגטי מחיטת דורום (78), אורז חום (79), פופקורן (79), מנגו (80), תפוח אדמה מבושל (80), אורז בר (81), פיתה מקמח לבן (82), פפיה (83), סולת (89), צימוקים (91), סלק (91), לחם מקמח שיפון (92), אננס (94), לחם שעורה (95), לחם מלא עתיר סיבים (97), קמח תירס (98), לחם מלא (99),לחם לבן (100), פירה תפוח אדמה (100),  טפיוקה (100),לדר (100), גזר (101), אבטיח (103), דבש (103), צ'יפס תירס (105), דלעת (107), ופלה (109), פירכיות אורז (110), פול (113), תמרים, יבשים, לחים (120), פטרוזיליה שורש (139).
כשאתם בוחרים מזונות בעלי ערך גליקימי, כדאי לחשוב לא רק על המדד הגליקמי אלא על כמות המזונות שאתם אוכלים – כלומר, על גודל המנה. למנה גדולה של מזון בעל ערך גליקמי גבוה כמו תפוחי אדמה או צ’יפס יש השפעה ניכרת על רמות הסוכר בדם. כך שאם אתם אוכלים מנות קטנות של מזון בעל ערך גליקמי גבוה ומנות גדולות ותדירות יותר של מזון בעל ערך גליקמי נמוך, תוכלו לשמור על בריאות הגוף.

ירון מרגולין נוכח שפרנגר – הגלריה הלאומית, לונדון 2018

כל דבר שאין לך ביטחון אם מותר לך לאכול אותו, פשוט יש להימנע ממנו – זהו – לא להכניס אפילו לפה!
B12 – לאחר 10 ימי צום חלבונים – חובה B12 בבקר – יש להניח כל בקר כדור מציצה אחד של B12.

מתכון לאתרוג כבוש
3 לימונים אתרוגים
אחד מהם ישמש למיץ
רבע כוס חומץ תפוחים
רבע כוס מים
1 ס"מ שורש כורכום. 
2 עלי דפנה (לא חובה). 
3 שיני שום.
1.5 ס"מ פלפל חריף קצוץ.
שמן זית
בצנצנת מעוקרת לסדר פרוסות אתרוגים, יש לדחוס מעט עם מזלג, לא ביד. כששליש ראשון מהצנצנת מלא, יש להניח  על הדופן עלי דפנה, להמשיך למלא, לצרף שיני שום ולסדר עוד פרוסות אתרוג כשכמעט ואין יותר מקום לשפוך מיץ מאתרוג אחד, חומץ, מים ושמן זית מעל.
מניחים את הצנצנת  סגורה על אדן החלון, אבל לא בשמש ישירה, ליממה.
פותחים, משפרים – אם צריך – מוסיפים מעט חומץ סוגרים היטב ומשאירים אותה על השיש לשלושה ימים נוספים, והופכים אותה מדי פעם על הראש כדי שהנוזלים יגיעו לכל נקודה. בסוף מעבירים למקרר .
בתיאבון

משקה כורכום

משקה כורכום – פשוט, מהיר, טבעי וטעים להשתגע.
2 כוסות חלב קוקוס.
1 ס"מ שורש כורכום טרי קצוץ דק.
1כפית אבקת קינמון או מקל קינמון.
0.5  ס"מ של שורש ג'ינג'ר טרי מגורר.
3  תרמילי הל (לא חובה אבל מומלץ).
3  פרחי ציפורן.
ההכנה
מוסיפים את כל המרכיבים לסיר קטן, ומבשלים על להבה נמוכה – לא להביא לרתיחה. במשך כ 5 דקות (אני בוחש בכפית מדי פעם) המרכיבים מתאחדים.
מסננים לכוס הגשה. אפשר קודם להעביר למעבד מזון.
להגיש מסונן.
תענוג.

גיווץ – במחבת ברזל להניח בצל קצוץ, ושן שום – להקפיץ כשמתחיל להישרף להוסיף מען שמן (אפשר קנולה) פלפלים עגבניה מקולפת וקישוא – קצוצים לערבב ולהגיש חם.

אספרגוס
צרור אספרגוס טרי
2 כפות שמן זית או קנולה
לימון
1 שן שום
תבלינים לפי הטעם.
מרתיחים סיר מים. כשהמים רותחים מניחים בהם את גבעולי האספרגוס בתפזורת ל-3-5 דקות. חולטים את האספרגוס. אפשרות אחרת לאדות את גבעולי האספרגוס עד שמתרככים.
מוציאים את האספרגוס ומצננים אותו. אפשר להכניס למקרר לכמה דקות.
מחממים מחבת בינונית ומוסיפים מוסיפים את השמן.
מניחים את האספרגוסים וצורבים, עד 2 דקות מכל צד. מוציאים אותם ומניחים בצלחת יפה וארוכה.
לשמן שנותר במחבת מוסיפים שום ולימון, או מיץ לימון. מצמצמים טיפה ויוצקים מעל האספרגוס. קצת תבלינים כמו פלפל, שמרי בירה ויש לכם מנת אספרגוס מושלמת! ממליץ לך לטעום. אני משוגע על אספרגוס.

מרק לימונים – בא לי מרק לימונים להקפיץ בצל וחצי ו2 שיני שום עם למון גראס גזר1, ו3 עלי דפנה, להוסיף 1/2 קלח תירס, 2 קישואים ו10 לימונים חתוכים לרבעים – ומשהכול מוכן לשפוך קרם/חלב קוקוס לפי הטעם לערבב עם מיים – לתבל (אגוז מוסקט,פפריקה, ציפורן, הל.-) לקרר להמתין חצי יום לחמם מעט ולהגיש – יו איך בא לי. אני הולך לקנות לימונים.

מרק לימונים – מתכון נפלא על בסיס לימונים וחלב קוקוס – טוב לצמים – אבל כדי להפכו למעדן כדאי לך לנסות את  מרק הקוקוס המלא לימונים שלי. מתכון מתחת לצילום למעלה. אפשר לתבל עם תבלינים חריפים, להוסיף עלי נענע, או בזיליקום וזה יכול להיות לך מצוין – לימונים, ליים… אתרוג… חלום.

מרק החתונה – מרק מי קוקוס ענוג וקציצות כבד עוף – בסיס למרק זה הוא מרק חתונה של אנשי ההרים באירופה
מצרכים:
2 פחיות (800 מ"ל) חלב קוקוס.
2 פחיות (800 מ"ל) מים.
3 כפות שמן זית.
5 עלי ער אציל/עלי דפנה.
10 פלפלים.
10 בצלים.
1 גזר חתוך לרצועות ארוכות.
2 פלפלים צ'ילי אדומים פרוסים – או לפי הטעם.
2 שיני שום.
4 גבעולי למון גראס.
1 לימון חתוך לרבעים.
1 כף כורכום.
1 כף פפריקה אדומה.
1 כף עלי תה סרפד
קורט גרדת אגוז מוסקט.
4 פרחי ציפורן.
4. פולי הל שלמים עם קליפתו.
להגשה:
חופן עלי בצל ירוק קצוצים, לב חסה קצוץ. ו2 עלי נענע לצלחות.
אופן ההכנה
מחממים בסיר 3 כפות שמן זית ומטגנים את גבעולי הלמון גראס, 4/4 לימון עם 1 כף כורכום, כף פפריקה אדומה, קורט גרדת אגוז מוסקט גם את 4 פרחי ציפורן, עלי תה סרפד ופולי ההל במשך דקה עד שהארומות עולות בחלל הבית.
מוסיפים חלב קוקוס, או קרם קוקוס, מיים ומביאים לרתיחה. אחרי 2-3 שעות, מסננים את המרק, שומרים ירקות בצלחת חמה, שומרים על מרק בסיר נפרד ומביאים שוב לרתיחה.
שמים בקערות הגשה, מפזרים עלי בצל ירוק קצוצים למעלה עם 2 עלי נענע ומגישים.
סלט מוקפץ בצד – בתיאבון

למתכונים נוספים בקישור כאן . לגלול לסוף המאמר – שם:

כל מה שצריך לדעת בדרך אל בריאות הכליות במאמרי אילוף הכליות הסוררותלהקליק כאן

בהצלחה
ירון

לאתר החדש שלי – לחיצות ההחלמה

המשך במאמר "אי ספיקת כליות – להתענג על מזון – דיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע" – כאן

נשלח ב כללי, מזון מחלים
3 comments on “אי ספיקת כליות – צום חלבונים
 1. שלום ירון
  שמי דוד ארדברג נייד 0509443151
  אני במצב מביך עשיתי הכל לשפר את מצב הכליות שלי והיום מתברר לי במקום להשתפר המצב נעשה גרוע יותר . gfr = 20
  CREATININE SERUM 2.90 MG/DL
  אני מבקש להפגש אתך בהקדם האפשרי,כי מצבי מדרדר .הרפואה לא יכולה לעזור לי הם ישלחו אותי לדיאליזה ולהשתלה.
  אני בן 72 גר בראשון לציון.

 2. אתי הגיב:

  היי ירון, אני פונה אלייך כאמא לבן 29 שהמצב הכלייתי של בני התדרדר בצורה משמעותית,לפני שנתיים היה לו 100 אחוז תפקוד כלייתי והיום הוא נמצא ב60 אחוז ו אני רואה את הבן שלי נגמר לי מול העיניים,הקראטנין שלו הגיע מ1 ל 3,אשמח לקבוע איתך 050 6961265

  • ירון מרגולין הגיב:

   גברת אתי את רושמת במדור הגלוי – בבקשה תפני בדרך החסויה – ראי למעלה ליצור קשר עם ירון מרגולין

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*