כיווץ שרירים כרוני וטיפול

"לחיצות ההחלמה" מרפאות בעזרת מגע מצבים של כיווץ שרירי כרוני. לחיצות ההחלמה מונעות בזבוז זמן, מצבי טראומה שרירית והסתיידות שרירים.

כאב כרוני – עייפות כרונית, סטרס אינם גזרת גורל. שלושתם קשורים בתופעה משותפת, טבעית ופשוטה: התכווצות שרירים. כיווץ שרירים כרוני – נוצר כדי להגן עליך! כמו קפיץ השרירים מזנקים ומתכווצים מרגע שמתקבלת במוח תשדורת: "קורה משהוא נורא בגוף שלך" – והם מתכווצים בכול הכוח, בבת אחת – כדי להגן עליך! הבעיה שהם לא יודעים להשתחרר בכוחות עצמם – לאחר שלושה חודשים הכיווץ הזה עדין שם אז הוא מוגדר כרוני והוא שיוצר בעיות רבות שהכאב המתמיד הקטנה בהן. למעשה הכיווץ מחליש את השריר והופך אותו מכלי חדש למשומש שאבד את קפיציותו – כך השרירים מתקשים, המבנה הכימי של תא השריר משתנה והעייפות מציפה אותך כסימן ראשון.
עייפות כרונית, התעוררויות משינה, שיקולי דעת מוטעים, חוסר ריכוז ומתח נפשי שכיחים בתקופתנו – כולם מדברים על הבעיה הזו – כיווץ-שרירי כרוני. אם החוויה שלך נקשרת באחד מאלו – הבעיה שלך פתירה בקלות והמאמר הבא יכול לסייע לך מאוד!

הסימפטומים של הכאבים, העייפות, או הגבלות תנועה גופניות בגופך ואפילו ירידה בתפקוד האברים הפנימיים (מערכת העיכול, כליות, טחול ואפילו תפקוד השחלות ושלפוחית השתן) רובם באים מאותו כיווץ שרירי. המאמר הזה מסביר את תופעת הכיווץ הכרוני נוגע בנושא הסתיידות השרירים, ומאפשר לך לבחור דרך יעילה ומדויקת לשיפור משמעותי באיכות החיים, השתחררות מסימפטומים מעיקים, ריענון כוחות הגוף ותחושת חופש.

סטרסהוא חוויה שנקשרת בכיווץ שרירים כרוני – במידה וסטרס לכשעצמו נושא התעניינותך אני מזמין אותך ללחוץ – כאן.

שריר בריא פועל ומשתחרר. הכיווץ, שהוא סוג של מאמץ עובר למנוחה. בשריר תקין, בסיום כל משימה מופיעה מנוחה. במצב של עייפות, כאב, השריר לא נח. הוא מכווץ באופן לא טבעי – מנגנון השיחרור שלו השתבש והוא לא נח לרגע גם המבנה הכימי בנוזל שבתא השריר משתנה. כאן תמון הסוד של הכיווץ הכרוני. מצב כזה שגוי, ואם הוא נמשך זמן רב הוא הרסני, מעייף ומשפיע אפילו על בעיות תזונה, אבל הוא לא גזרת גורל והוא בהחלט פתיר – כל שדרוש הוא מטפל בעל ניסיון עשיר שיכול לאפשר לשריר להשתחרר מחדש. הנוזל שבתא יודע אז להשתנות בהרכבו הכימי.

לחיצות ההחלמה – רישום בן טריט

למה צריך לפנות לטיפול כשתחושת כאב מתעוררת בגוף שלך עקב מצב של כיווץ שרירים כרוני?

המאמץ השרירי הקבוע לא טבעי ולא משתחרר לבד, להפך הוא מיצר כיווץ שרירי שרק הולך ומתרחב. הנזקים הולכים וגדלים ואחד מהם מכונה הסתיידות שרירית – כמות גדולה של סידן חודרת לשריר ומגדילה את הכיווץ (הסבר מפורט למטה). לכן, כיווץ שרירים כרוני כשהוא נקשר בכאב גופני מזמן אותך לבוא לשיחרור מיידית, אבל גם במצבי מתח נפשי אתה מוזמן להשתחרר – הוא סוג של כיווץ וכמותו גם הוא רק הולך ומתרחב. מדובר במצב שבו שרירים פועלים בגופך ללא הפסקה ומבלי לנוח – המוח מייצר דאגות, חרדות ומחשבות שחוזרות על עצמן ולא מגיעות להרפיה או פתרון.

כיווץ שרירי כרוני קיים ברגליים, בכפות הרגליים ובברכיים. פוגשים התכווצויות שרירים בידיים, אלו התכווצות שרירים לא רצוניות וכאשר התכווצויות שרירים מתפרצות בלילה הן סיבה לדאגה, קיצה וחרדה. אנשים רבים מבקשים תרופה להתכווצות שרירים בעיקר כשהן מופיעות באזורים כמו הצוואר והפנים. קיימות התכווצויות שרירים בכל הגוף וכאשר התכווצויות שרירים כרוניות מופיעות בתחתית האגן יש להן השפעה הרסנית על ההנאה מחיי המין והסקס. כיווץ שרירים ברצפת האגן מהווה חלק מהשוער האנאלי, ומסייע גם לשליטה על מתן הצואה. השרירים האלו גם בעלי תפקיד במהלך הלידה והתפתחה לכן מערכת שלמה ומיוחדת בתחום הרפואה לטיפול במקרים כאלו.

"שנת ההיגיון מולידה מפלצות" (El sueño de la razon produce monstrous). בין המפלצות המקיפות את האיש הישן מצויר שונר איברי הרובץ לימינו של החולם.

אם חיוניותם של החיים נחלשת או אובדת בחייך, הזקנה מגיעה אליך טרם עת, והעניין בסקס פעיל נעלם, כדאי לך לבדוק אם לא הכיווץ הכרוני הוא ששולט על חייך. הגוף יכול להתרענן מחדש, לשוב ולהראות צעיר מגילו. מחקרים מראים שמראה צעיר מאריך חיי אדם. אולי בכל זאת הגיע הזמן לפעול לשחרור גופך.

ירון מרגולין – הלחיצות המחלימות – בעל ניסיון רב בשחרור שרירים מכיווץ כרוני. מפגש עם המטפל מלמד שאין צורך בתרופה להתכווצות שרירים כדי לבטל מאמץ שרירים כרוני.

כיווץ שרירים כרוני קיים גם באברים פנימיים

עוויתות בטן ומעיים גם הן קשורות בהתכווצויות של שרירים, במקרה זה מדובר בכיווץ כרוני של שרירים במערכת העיכול. הן מכאיבות, אבל יש לזכור, שמקורן בהתכווצות שרירים כרונית. להתכווצויות שרירים תמידיות במערכת העיכול יש פתרון בטיפולי מגע – ללא טיפול נוצרים כאבי בטן, ומאחר ומדובר בכאב פנימי המטופל חש שישנה בעיה פנימית בגוף והוא חייב לגשת לבדיקות לאבחנה, מי שלא הצליח להביא מזור לכאבים אלו בעזרת תרופות וזריקות, מגיע בסופו של דבר להזמין תור לקליניקה. לקראת סוף המאמר הסבר לצד הרגשי של התופעה ובסוף המאמר – סרטון שמלמד כיצד שיטת לחיצות ההחלמה משחררת כיווץ שרירים כרוני. מוזמנים לצפות בסרטון. ראו את האווירה הנעימה שלחיצות ההחלמה מקנות למטופל.

לשאלות – לגלול למטה.

כיווץ שרירי כרוני מחבל בזרם החשמלי בגוף

כיווץ שרירי כרוני גורר מספר תופעות לוואי מאחר שהוא לוחץ על נימי הדם ועל מערכת העצבים ומעוות את האותות החשמליים העוברים דרכו. תחושות מוזרות כנימול, צרבת, גזים, מחזור קשה, בצקת, נפיחות וכאבי גב מתחילות להופיע לכן, כל מי שמתבונן בהן רק הולכת ומתבהרת הדחיפות בהגעה מהירה לטיפול.

תופעות לוואי לכיווץ שרירי כרוני

1) כיווץ שרירי תמידי מחבל באספקת דם לאזור השריר ומפריע להתפתחותם של כלי דם היקפיים. מערכת הדם לא יכולה במצב כזה לסלק את הפסולת שמצטברת שם ולא יכולה להעביר למקום חומרי מזון שנדרשים לבנייה וטיפול במבנים שקרסו. הנזקים רק הולכים וגדלים ויוצרים לחץ ותחושה קשה של דלקת, כאב, עייפות שריר וגודש שמתבטא בתחושת כובד, חום, גרוד.

2) כיווץ שרירי מתמשך מפעיל תמידית את המערכת העצבית ויוצר עליה עומס. מערכת עצבים מוצפת בהנחיות חשמליות שמשפיעים על תפקוד המוח ועל עבודתו של חוט השדרה – התופעה יוצרת עייפות והצפה של המוח הרגשי. המוח הרגשי יוצא מאיזון – לתופעה זו יש לו השלכות שונות על כושר הריכוז וכן על התמכרות לסוכר, לעבודה ולאלכוהול. תופעה נוספת נקשרת בעצלות והופעה של חוסר מוטיבציה להמשיך במשימה.
אבדן רגישות לאחר זמן מה מתחילה החלשות של הגירויים החשמליים. עצבי התחושה של העור נחלשים, מה שמתבטא בתופעות כמו: חוסר רגישות, צריבה ואפילו כאב בשרירים נוספים. יש ונוצרים כיווצי רפלקס הגנתי בשרירים ממערכת גוף שונה ואחרת לגמרי.

3) סטרס או דחק – בנוסף על המתח הגופני מתפתח מתח נפשי. במוח הרגשי מתקבעת ההנחיה לפעולה תמידית – מאמץ שמייצר הנחייה לפיה האדם עומד כביכול בפני איום. בהמשך האדם פשוט מפעיל את מנגנון ההישרדות כל הזמן, סף הדאגה עולה, ומערכת ההחלמה והחיסון רק הולכת ונחלשת בגוף. האדם נעשה חסר חיוניות, קל לתחלואה, מאוד עייף או מותש. חלק מתופעות הסטרס ניכרות כקשיי מנוחה ושינה. דאגות וחרדות הן אחת מתופעות הלוואי של מצבי סטרס.

4) ניהול רגשי – המערכת הרגשית מתוגמלת וגומלת הדדית על הגוף. כיווץ הגוף משפיע עליה לרעה. הנפש מופעלת על ידו ותפקודו הפסיכולוגי של האדם משתנה. האדם מאבד שליטה על רצונותיו, על תחושת הביטחון שלו פעמים רבות גם יכולת ניהול רגשותיו משתבשת והוא נעשה במקרים רבים מהיר חמה.

5) כיווץ שרירים כרוני נקשר בדמימה (הקרנה של הכאב על תהליכי מחשבה ותפקודם של הרגשות), כשהכיווץ השרירי המתמיד נובע מטראומה סביר להניח שהוא משקף את התופעות הנפשיות כגון חרדות, פחדים, שעמום, העדר שליטה בכעסים, חוסר יוזמה, פחד מקירבה אינטימית, סטרסואבדן כושר הריכוז.

5) דמימה (הקרנה של הכאב על תהליכי מחשבה ותפקודם של הרגשות), יש ומקור הכיווץ השרירי בטראומה והוא משמר את התופעות הנפשיות שנלוו לאירוע הקשה כגון חרדות, פחדים, ואבדן שליטה ומפתח <ahref="http://yaronmargolin.com/?p=6513" target="_blank" rel="noopener noreferrer">סטרס מתמיד שקשה להשתחרר ממנו מבלי לפרק את המתח הגופני שנוצר עקב הכיווץ הכרוני.

ירון מרגולין - בשעת טיפול - יולי 2014

ירון מרגולין – בשעת טיפול – יולי 2014

טיפול בכיווץ שרירי כרוני

שיטות מגע נועדו לטפל בכיווץ שרירי כרוני. לחיצות ההחלמה היא שיטה שנולדה בקרב הרקדנים במטרה לרפא מקרה של כיווץ שרירים כרוני. המטפל שמשתמש בלחיצות ההחלמה מאפשר לשרירים שהתכווצו בגוף להתגמש, להשתחרר ולנוח.

IMG_3555

השיקום והיציאה מכאב מתחילים להגיע אל השרירים בשיטת ״לחיצות ההחלמה״ כבר מהפגישה הראשונה.

לשאלות – למטה

הסתיידות שריר

שריר מכווץ מכיל סידן פי 100 משריר רפה. שריר בריא – נח. הוא חדל ממאמץ לאחר שהשיג את המטרה. הסתיידות משמעה שריר שסיד חדר אליו ונשאר בתוכו – ברבים: הסתיידות שרירים.
כיווץ שרירי כרוני מיוחס בדרך כלל לשרירי השלד ואתמקד כאן רק בו. שרירי השלד מורכבים מיחידת בסיס בשם סַרקוֹמֵר (Sarcomere). הסרקומר הוא שמתאמץ – אנרגיה כימית מומרת בו לתנועה. היא מכווצת את הסרקומר ובהמשך את השריר כולו.
הסתיידות שריר – הווה אומר שכמות גדולה של סידן חודרת לנוזל תא השריר הזה. הסידן חודר בתהליך של פתיחת דלת שיוסבר להלן ונשאר שם זמן רב. הבעיה מתחילה ביציאתו. הוא לא יודע לצאת בתהליך רגיל של דיפוזיה – הסידן יוצא משם רק בתהליך שאיבה שיוסבר בהמשך. הישארות הסידן בסרקומר משנה את כל המבנה הכימי שלו – כאן מתחיל התהליך שמקשה את השריר כלומר, שריר הופך למעשה לאבן סיד ומאבד את גמישותו. אך טבעי היה שאחת השיטות היעילות לפתרון בעיה זו "לחיצות ההחלמה" התפתחה בקרב הרקדנים.

Francisco de Goya - Friar Pedro Shoots El Maragato as His Horse Runs Off

Francisco de Goya – Friar Pedro Shoots El Maragato as His Horse Runs Off

למה גרוי רגשי מאיים ומכווץ שרירים?

רגשות של קרבה יתרה ורגשות ההרחקה מאיימים על רוב האנשים. הם מביכים אותנו בהתפרצותם הפתאומית.
רגשות של קרבה נקשרים באינטימיות שאינה במקומה ובפחדים. רובם באים ממשפחת ההנאה והעונג ונתפסים כסחף רגשני נמוך של אנשים נחותים. רגשות חיוביים נוספים שנקשרים בקרבה נובעים מהתפעמות, שמחה מתפרצת והכרה בגדולה של חבר או של בן משפחה כולם רגשות מאוד אינטימיים, משפחתיים ונתפסים כלא ראויים להופיע בציבור ולעיתים גם במערך המשפחתי. אין לנו שליטה על הרגשות ואכן קורה שרגשות עזים עולים בנו ומתפרצים החוצה. מבחינה זו התפרצותם מתקבלת באירועים חברתיים כדבר בזוי, נחות, ובלתי נסבל. ברגעים בהם הרגשות הללו מציפים אותנו – כשהם מכוונים לאדם זר ורחוק אין אנו חשים נבוכים, אומללים וחסרי אונים אבל בפני אדם קרוב כבן זוג, הורה או ילד שלנו שטרם עבר את גיל 9, אנו חשים מוחלשים. נוכח עצומתם וחוסר יכולתנו לשאת אותם אנו נכנסים לחוויית סטרס.
רגשות ההרחקה נובעים מקינאה, חרדה ושנאה גם הם רגשות קשים, ובלתי נסבלים עלינו. ברגעים בהם הרגשות הללו מציפים אותנו בהתפרצות בלתי נשלטת אנו חשים נבוכים ומוחלשים נוכח עצומתם וחוסר יכולתנו לשאת אותם.
הדרך שלנו להתמודד עימם בדרך כלל כבנוהל הישרדות פשוט: כיווץ שרירים עז שמציף ומעצים את כוחות השריר. אשליה של כוח מתפשתת בגוף. אחריה באה חולשה, הכיווץ במצב רגשנות גואה בדומה למתרחש בעת תאונה, מתיחה חזקה או מאמץ גדול נשאר בגוף ומסרב להשתחרר ומסתייד.

כיצד מתבצעת ההסתיידות השרירית ?

גירוי רגשי מרגשות קרבה או הרחקה (סטרס, כעס או בהלה, חרדה או התפעמות פתאומית) או גופני (מכה, מתיחה, מאמץ יתר) הופך לדחף עצבי. הדחף העצבי מגיע דרך המח לשריר באמצעות עצב תנועתי. הדחף הזה ממשיך לזרום הלאה כזרם חשמלי ועובר אל צומת עצב-שריר. מהלך זה גורם לשחרור של חומר כימי בשם אצטיל כולין (מוליך עצבי). תעלות יונים שנמצאות בקרום תא השריר נפתחות. תעלות אלו מופעלות על ידי המוליך העצבי (אצטיל כולין), בפתיחתן מתאפשרת כניסה של יוני סידן לתא. וכאן מתחיל סיפורה של ההסתיידות השרירית.
כניסה של יוני סידן לתא השריר משנה את הרכבו הכימי. הסידן מעלה בסיבוני השריר את ריכוזם של יוני הסידן פי 100. במצב מנוחה, המצב שונה. לחיצות ההחלמה יודעות להרפות את השריר ולחלצו מהמאמץ המתמיד. הן מפעילות לחץ שיוצר בשריר מכווץ בכיווץ כרוני פקודת סילוק סידן – השריר רפה ויוני הסידן יוצאים ממנו. כיצד זה קורה?

שחרור כיווץ שרירי כרוני בחגורת הכתפיים – לחיצות ההחלמה.

 

בשריר רפה אין סידן. החלקים של השריר שמכונים: קורי האקטין והמיוזין לא מגיבים בהעדר סידן. המגע ביניהם חסום (על ידי חלבון בשם טרופומיוזין) והם לא מחליקים זה לקראת זה ומתכווצים. הם רפים – נחים. בנוכחות הסידן הם כן מחליקים זה לקראת זה. כך הם מייצרים את המכונה פעולת ההתכווצות השריר – תופעה זו מזכירה שילוב שיניים של שני מסרקים או שילוב של אצבעות כף יד אחת בשנייה. כאשר נכנס סידן לסרקומר המחסום נפתח (מערך חלבון הטרופומיוזין – טרופונין משנה את תנוחתו) והחיבור בין ראשי המיוזין לקור האקטין מתאפשר. ראשי המיוזין "גוררים" את קורי האקטין ומקטינים את המרחק ביניהם למה שניראה מבחוץ כ"התכווצות" של השריר (הסרקומר). כדי שהשריר המכווץ תמידית ירפא דרושה יציאה של הסידן מהשריר (מהסרקומר) לנוזל הבין תאי של הגוף – לחץ הולם כלחיצת החלמה יכול לחייב את החלקים האלו של השריר שמכונים: קורי האקטין והמיוזין לשוב אל מקומם.
משאבות יונים (ברטיקולום הסרקופלזמטי) שואבות את יוני הסידן מתוך הסרקומר (בהובלה פעילה). פעולתן מוציאה את הסידן החוצה ובהמשכה השרירים רפוים. במצב של שרירים מכווצים כרונית נוצר מצב אחר, ופתולוגי. ברוב המקרים של שרירים מכווצים פתולוגית לחץ פיזי מתאים הוא שיכול להביא להחלמה.
טיפול במגע של מטפל בעל ניסיון הוא טיפול נגיש כיום בישראל.

ירון מרגולין בשעת טיפול בכיווץ שרירים כרוני – 5.6.14. רמות השבים

לחיצות ההחלמה נקשרות בטיפולי המגע. והטיפול בעזרתן מרפה שרירים. הוא מתבצע לרוב בשכיבה על מזרן וכולל רגעים מאוד נעימים.

שלב השיקום, כפי שאתם רואים, בסרטון למטה מתחיל כבר בפגישה הראשונה.

אני מזמין אותך לאתר החדש שלי – כאן

אם נותרו לך שאלות בנושא הכיווץ הכרוני אשמח להשיב לכל שאלה.

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

אשמח לשמוע ממך – ירון מרגולין

שם:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:


למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COMׂ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך).
מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

נשלח ב כללי, תורת הדמימות
2 comments on “כיווץ שרירים כרוני וטיפול
  1. קובי הגיב:

    שלום לך, אני סובל כבר שנתיים בכאבים כרוניים והתכווצויות באיזור הכתף והשכמה, זה משדר לי לצאוור ואז נתפסים אתכם השרירים מסביב לחגורת הראש, עשיתי לפחות 80 טיפולים בתקופה הזו ותמיד הרגשתי טוב לכמה ימים וזה חוזר.

    • ירון מרגולין הגיב:

      אשמח לעזור לך. יש לבחון גם את התפריט שלך למשל אכילה מופרזת של חבלון מבשר פרה מכווץ שרירים, אבל אין זה הכול –

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*