התרופות והרע – לחץ דם

טיפול תרופתי מניב בדרך כלל הקלה מבורכת בתסמינים, ברוב המקרים הוא לא מביא מרפה והמחלה נשארת. אחת הסיבות לכך בתרופות עצמן. הן מרוקנות את המערכת ממרכיבים תזונתיים חיוניים, או מונעות את ספיגתם- "תרופות רשומות מהוות את גורם המוות הרביעי בחשיבותו בארה"ב" ד"ר ריי סטראנד "מה שהרופא שלך לא יודע" 'על רופאים ודעות קדומות, ע"מ 243 למעלה. להלן, סדרת כתבות על תרופות טובות ורע שהן מעוררות. ירון מרגולין, צילם יורי מרגולין.

תרופות נחוצות מביאות להפחתת תסמינים, אבל מחירן לבריאות יקר. במאמר שהתפרסם בכתב העת Journal of the American Medical Association רשם ד"ר ברוס פומרנץ במאמרו:" התרופות שאנחנו רושמים גורמות ללמעלה מ100,000 מקרי מוות בשנה". כולן מרוקנות את הגוף מרכיבי מזון חיוניים ביותר, שיש לשוב ולהשלים – התזונה שלנו חייבת לעשות זאת!
החשש שללא תזונה נכונה הן נצמדות לרכיב החיוני במעיים ומוציאות אותו מהגוף דרך מערכת העיכול החוצה-
לדוגמא: במקרה שנחשפת ללחץ דם גבוה. מחלה שמחייבת טיפול, עליך לקחת תרופות!

למאמר הראשון בסדרה על התרופות הטובות והרע – לחץ דם – והתרופות המרוקנות – כאן
למאמר השני  בסדרה זו – B12 – והסיבוכים שאפשר למנוע – כאן
למאמר השלישי בסדרה זו- על שיקום הגוף שלך והגלוטתיון – כאן
למאמר הרביעי בסדרה זו – תיאמין – B1 – כאן
למאמר החמישי בסדרה – על ביוטין B7 – כאן
למאמר השישי בסדרה – פרוזק וקפה – כאן
למאמר השביעי בסדרה – אבץ – כאן
למאמר השמיני בסדרה – האשלגן – חיסול האוצר – כאן.
למאמר התשיעי בסדרה – הברזלכאן
למאמר העשירי בסדרה – ויטמין השמש – Dכאן

הערת אזהרה אבץ – מופיע לאורך המאמר, חובה לדעת אחת מתופעות הלוואי של אבץ כשלוקחים אותו כתוסף בשל ריקון תרופות את מאגריו בגוף וכשהוא נהיה מחוסר לעודף הם גלי חום ותחושה של עור שורף – עדיף להשתמש בהמלצות התזונה שיובאו להלן. יחד עם זאת דיאטה איננה הצעה להפחתת או הורדת הטיפול התרופתי. ההצעות במאמר באות להעשיר את מאגרי החוסר בלבד – יש להקפיד על קשר ישיר עם הרופא ולהפסיק טיפול תרופתי אך ורק לאחר התייעצות עם רופא. יש להקפיד על מדידה של לחץ דם במצבים שונים וזמנים שונים ולהפסיק טיפול תרופתי אך ורק לאחר התייעצות עם רופא!

Männlicher Akt von Philip Maliavin (1869-1940)

נפוצות תרופות לטיפול ביתר לחץ דם. בהן מעכבי מעכבי האנזים ACE (‏Angiotensin Converting Enzyme inhibitor) התרופות הללו הן ממשפחת תרופות שנועדו לטיפול בעיקר ביתר לחץ דם ובאי ספיקת לב, אך משמשות גם באירועי אוטם בשריר הלב ובמצבי נפרופתיה המאופיינת בהפרשה ניכרת של חלבון בשתן (פרוטאיניוריה, כגון במקרים של נפרופתיה סוכרתית) ואי ספיקת כליות שמקורה בסוכרת.
התרופה הראשונה שיצאה לשוק היא קפטופריל, והיא סונתזה על בסיס תרכובות שנמצאו בארס של נחש צפע קפטורופיל (אסריל) תרופות נפוצות:
אנלפריל (אנלדקס),
ליזינופריל (טנסופריל),
ראמיפריל (טנסופריל),
ראמיפריל (טריטייס, רמיטנס) –
תרופות אלו מרוקנות יסודות חשובים ביותראבץ, מגנזיום וסידן

אספרגוס מכיל מנרלים חשובים ללוקחי תרופות נגד לחץ דם ביניהם אבץ. אבץ – הוא נוגד חמצון מצוין שתורם לחוסנה של מערכת החיסון, המינרל הזה חשוב לראייה תקינה, לשמיעה מיטבית, גם לחוש טעם מאוזן ולתקינות יחסי המין שלנו.

אבץ – הוא נוגד חמצון מצוין שתורם לחוסנה של מערכת החיסון, המינרל הזה חשוב לראייה תקינה, לשמיעה מיטבית, גם לחוש טעם מאוזן ולתקינות יחסי המין שלנו. הוא חשוב לפוריות הגבר והאישה ולייצור הדנ"א. האבץ מסייע לייצור הטסטוסטרון והוא חשוב בהפעלתם של כמאה אנזימים חיוניים לתפקודנו. אנשים שסובלים מצליאק, קרוהן, קוליטיס כיבית או תסמונת המעי הרגיז מפתחים מחסור באבץ. מעטים יודעים שסותרי חומצה או מעכבי חומציות בגוף מרוקנים את מאגרי האבץ של הגוף.

האבץ חשוב במלחמתו של גופנו בחיידקים ונגיפים. מעטים יודעים שהאבץ יכול למגר תסמינים של נזלת אם לוקחים אותו מיד בהופעתה. הוא בעל השפעה עצומה על לחץ הדם. 

האבץ פוחת עם הגיל מה שמסביר תחלואה רבה יותר בגיל מבוגר. הוכח שהאבץ מנטרל רדיקלים חופשיים, מפחית את רמת החומרים הכימיים הדלקתיים שגורמים לכאבי גוף.
האבץ הוא יסוד חשוב בתהליך ייצור האינסולין – ירידתו גוררת אותנו לסוכרת. הוספה של אספרגוס, ברוקולי, תרד, שעועית, שמרים ופטריות קרימיני (Crimini Mushrooms) חשובה בתהליכי ההחלמה שאני מציע בבואי לסייע לך להחלים מאי ספיקת כליות סכרתית ומיקרואלבומינוריהעוד על כך אני כותב כאן, כאן וכאן


Liberation of the Peon, 1923 by Diego Rivera דייגו ריווירה או ריברה מתאר את הזוועה שבענישה העצמית ב'שחרור הפיאון', נרטיב מחריד של ענישה גופנית שיש הרואים דוגמא לה בניצול תמימות האדם ואמונתו העיוורת בפקידי האל והם היום נוכחים ופועלים שוב ומשפיעים בעוצמה כפקידים של האל במרחב של הרפואה הממסדית ותרופותיה. ריווירה מצייר פועל חוטף מכות ונשאר למות בשטח – אדם מופקר לכוחות הגדולים ממנו, אינו דבר חדש.
מרחוק עולה עשן מתוך אסיינדה, המייצגת מערכת מנצלת, מנובלת שנשענה על שריפות מהפכניות – כן, זו מכסיקו.
Peonage – הוא מערכת של מורכבות ונשענות על שביעות רצון, סיפוק עצמי, אורגזמה ממעמד נרכש ותאבת כוח מודרכת שלובה באמונה של איכר תמים, מאמין שטוב לו להישען על כוחו של הנצלן, ושניהם הושרשו במכסיקו על ידי האמונה העתיקה באל השמש, ונוצלו עד תום על-ידי מתיישבים זרים, פולשים ספרדים, שהיו השמש. הילידים נאלצו במסגרת האמונה החדשה לעבוד את האדמה שלהם עד אבדן כל. התופעה האיומה נמשכה במקסיקו במאה ה-20-21 ויש לה פנים רבות גם במדינות אחרות ובהן הניצול וההקרבה העצמית מקבלים פנים של חסידות והנימשל לחולה הכליות כיום הכרחי וניכר לעין, רק שהכאב ופחד המוות שלו נטולי אצילות ושגב.
הציור מציג את העוול שבתנאים החברתיים, תרבותיים, אמוניים והכלכליים שאפשרו לתפיסה הנצלנית הזו להשתרש ולהכריע את גם את ההיגיון הישר, ולעוור את השכל ולדרוש ממנו – בכוח להשתלב עם עולם הפנטזיה והנוהג, וההיגיון שהתקיימו עד למהפכה המקסיקנית.
הדמיון הנוצרי חוזר ובועט בציור הזה של ריברה. שהרי אי אפשר במכסיקו ללא שילוב המדונה גודלופה הקדושה ורמז לירידה מהצלב, בכלל זה, ההליכה הסגפנית של המאמין על הברכיים עדה. ריברה המשורר, החכם וצייר רגיש משתמש בציור הזה, בכל האמצעים על מנת להשוות את רעיונות החופש הטרגי של המהפכה והחופש שעל הצלב נוכח הכאב המטהר – והרי לך שירת הלל לסיגוף הנעלה. עיקר המזנסצנה מתייחסת לסצנה נוצרית/מכסיקנית של קינה, וכך ריברה מפגיש את החופש הטרגי כרגע המוות, כאשר האיכר משתחרר סוף סוף מחיים של עבודה שחורה והשתלטות על חרות נפשו כשהדם פורש ומתרוקן מגופו והכל, פרט לאמונה אובד.

יתר לחץ דם – שיטת התרופות

חשוב לדעת גמישות העורקים קובעת את בריאות האדם בכל הנוגע ליתר לחץ דם אבל גם הכליות מהוות שותף פעיל בוויסות לחץ הדם, למשל, באמצעות הציר הפיזיולוגי הקרוי 'ציר רנין-אנגיוטנסין', המסומן באותיות RAA (קיצור של Renin Angiotensin Axis) או RAS (קיצור של Renin Angiotensin System). השפעה על ציר זה באמצעות תרופות שונות יכולה לסייע לטיפול ביתר לחץ דם, אך לחלק מהתרופות יש תופעות לוואי משמעותיות כגון שיעול, שלפעמים אף עשוי להוביל לצורך בהפסקת טיפול. רנין (Renin) הוא אנזים המופרש מהכליה בתגובה לירידת לחץ דם המורגשת בכלי הדם הקטנים של הכליה. הרנין מזרז הפיכה של אנגיוטנסינוגן לאנגיוטנסין 1 ובהמשך לאנגיוטנסין 2. אנגיוטנסין 1 הופך לאנגיוטנסין 2 בשתי דרכים, שהמרכזית שבהן, מתרחשת בריאות ובכבד באמצעות אנזים שנקרא "האנזים המהפך", ובלעז ידוע בקיצור ACE (קיצור של Angiotensin Converting Enzyme) המצוי בעיקר בריאות. תרופות המעכבות את האנזים המהפך, הקרויות ACE Inhibitors, מעכבות את ייצור האנגיוטנסין 2, ובכך גורמות להרחבת כלי הדם. הבעיה שהן מרוקנות את הגוף מרכיבי מזון חיוניים ביותר, שיש לשוב ולהשלים – התזונה שלנו חייבת לעשות זאת! תרופות להורדת לחץ דם גבוה – מעכבי ACE כוללים את התרופות בנאזפריל – Benazepril, אסריל – Aceril, קונברטין – Convertin, אנלדקס – Enaladex, אנלפריל – Enalapril, וסודיפ קומבו – Vasodip Combo, פרדיקס – Perdix, רמיפריל – Ramipril, טריטייס – Tritace, רמיטנס – Ramitens, טנסופריל – Tensopril, סילריל – Cilaril. חשוב לדעת שעל נוטלי תרופות אלו אסורים תחליפי מלח בגלל האשלגן כלוריד שבהם. הוא מקפיץ למצב מסוכן את רמת האשלגן בדם – דבר שגורר לעייפות וחולשה בשרירים. אחדות מחסלות את הפירידוקסין – ויטמין B6ׂ החשוב כל כך בטיפול באבנים בכליות גם בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, בדיכאון, ברמות כולסטרול גבוהות, בסוכרת, במחלות לב, בשיגרון, באסתמה, בחיזוק המערכת החיסונית, בהתכווצויות שרירים ובהקלה על בחילות, ואפילו את מאגרי הסידן בגוף. אם אתם מחויבים לתרופות אלו השלימו את צריכת האשלגן למשל בעזרת פרי הגויאבה. הפרי הזה מאוד יעיל בתהליכי הפחתת לחץ דם – למי שלא סובל מבעיה בכליות, הגויבה מכילה כמויות גדולות של אשלגן, המסייע בשמירה על רמות יציבות של לחץ דם ונוזלים בגוף. בנוסף יש בו גם תכולה גדולה של סיבים תזונתיים, הממריצים את מערכת העיכול וגורמים לניקוז של נוזלים עודפים בגוף.

התרד הוא אחד המזונות היעילים ביותר לניקוי פסולת ורעלנים ממערכת העיכול וממחזור הדם שלנו. על ידי שמירה על מחזור דם נקי מפסולת, התרד מבטיח זרימה תקינה של דם בגוף ומוריד את לחץ הדם הנגרם כתוצאה מחסימות בעורקים ובוורידים, הבעיה ששימוש יום יומי בעלי התרד יכול להפחית את הדרישה לתרופות מסוג מעכבי האנגיוטנסין המטרה לרכך ולהגמיש את כלי הדם, אינה קדושה תמיד, אבל ישנן עוד דרישות כך למשל אנגיוטנסין 2 שנוצר בגוף מוביל לכיווץ כלי הדם למטרות הישרדות ומסייע גם להגברת ייצור ההורמון אלדוסטרון שנקשר בתרופות המעכבות את האנזים כדי למנוע את כיווץ העורקים – השימוש בתרופה יעיל מאוד בתעשיית התרופות כך שיש להניח שלא תשמעו מהרופא על התרד.

מעכבי האנגיוטנסין המטרה לרכך ולהגמיש את כלי הדם, כדי שרצף זרימת הדם יתקיים ללא הפרעה אבל ישנן עוד דרישות כך – למשל אנגיוטנסין 2 שנוצר בגוף מוביל לכיווץ כלי הדם למטרות הישרדות ומסייע גם להגברת ייצור ההורמון אלדוסטרון שנקשר בתרופות המעכבות את האנזים כדי למנוע את כיווץ העורקים – כך פועלות התרופות שתוארו לעיל, ACE Inhibitors. מעכבות את ייצור האנגיוטנסין 2, ובכך גם מונעות כיווץ ובעקיפין הן גורמות להרחבת כלי הדם. ישנן שיטות פשוטות אחרות לעשות זאת – ללא תרופות כנרמז בכיתוב לצילום התרד שלמעלה, הדרך להגמשת העורקים בצורה טבעית כמעט תמיד היא ללא סיבוכים מצערים, אבל על כך בפעם אחרת – אפשר גם בפניה באמצעות הקישור למטה "נשארו לך שאלות". כמו כן, הירידה באנגיוטנסין 2 מובילה לירידה באלדוסטרון שמשפיע על צבירת נתרן ומים. צבירת מים ונתרן מעלים לחץ דם. הפחתתו מונעת זאת ולחץ הדם יורד. ומכיוון שהאנזים הזה אחראי גם לפירוק חומרים שמרחיבים כלי דם [ברדיקינינים (Bradykinins) ופרוסטגלנדינים (Prostaglandins)] עיכובו מעלה את רמתם בדם, וכך מושגת מטרת העל הגמשה והרחבת כלי הדם והורדת לחץ דם. קיימות תרופות רבות בקבוצה זו והן טובות עד שנחשף שהן מרוקנות את האבץ מהגוף והן כוללים: למשל את אטקנד – Atacand, קו-דיובאן – Co-diovan, דיובאן – Diovan, אקספורג' – Exforge, וקטור – Vector, אולמסרטן – Olmesartan, לוסרדקס – Losardex, לוטן – Lotan, אוקסאר – Ocsaar – אטקנד, קנדסרטן,  קו-דיובאן, ועוד.

הקולטנים – שמירה על כמות מים קבועה בגוף הכרחית. אגירת מים רעה וגורמת ללחץ דם גבוה. כדי לשמור על כמות קבועה של מים בגוף, על מערכות הגוף לקיים ללא הפסקה את הפעולות שבאמצעותן כמות המים היוצאת מהגוף תהיה שווה לכמות המים הנכנסת לגוף. לכליות תפקיד עיקרי בשליטה על כמות השתן המיוצרת, כך הן שולטות על כמות המים היוצאת מהגוף. ברחבי הגוף מפוזרים קולטנים תחושתיים הרגישים ללחץ הדם ולשיעור המומסים בדם. קולטנים אלו מהווים חלק ממערכות הורמונליות ועצביות המפעילות את הכליות והן מעבירות מידע חשוב לכליות שמשפיע על כמות השתן הנוצר בהן. אחד הקולטנים מכונה אנגיוטנסין – הורמון שהשפעתו המרכזית היא בהגדלת כמות הנוזלים בגוף. הגדלתה מעלה את לחץ הדם. חסימתו לא מאפשרת לו לעשות זאת.

אלחנדרו פרנט הקבורה של סן סבסטיאן – El entierro de San Sebastián. Alejandro Ferrant. קטע

חוסמי הקולטן לאניוטנסין 2 הם תרופה שנועדה למנוע הגדלת משק המיים בגוף. בעקבות תופעות לוואי שנחשפו בקרב לוקחי מעכבי האנגיוטנסין פותחה משפחה חדשה של תרופות מסוג 'חוסמי הקולטן לאנגיוטנסין 2' (Angiotensin 2 receptor antagonists) – הקרויה לעתים גם 'חוסמי הקולטן לאנגיוטנסין כמצוין במאמרי או Angiotensin Receptor Blockers ובקיצור ARBs לעתים AT1 Receptor Antagoinsts או בקיצור AT1R – הכל היה טוב תרופות אלו חוסמות באופן סלקטיבי את הקולטן לאנגיוטנסין 2 ומונעות את פעילות הציר רנין-אנגיוטנסין מבלי להעלות את רמות הברדיקינינים שככל הנראה הביאו לתופעות הלוואי שהוזכרו לעיל עד שנחשף שגם הן מרוקנות אשלגן – המאמר השמיני בסדרה – האשלגן – מציג לפניך את הנושא הזה תחת הכותרת חיסול האוצרכאן. הבעייתיות הן: אירבסרטן (IRBESARTAN) – אירבן ואיבן פלוס, ולסרטן (VALSARTAN) – דיוואן, וקטור, ולסרטן ו -HCTZ (אקספורג' דיובאן, קו-דיובאן) . קנדסרטן (CANDESARTAN).

אמלודיפין (נורווסק, אמלו) תרופות נהדרות נגד יתר לחץ דם, אבל כשהן באות במגע עם למשל מיץ אשכוליות – יכולה להביא לעליה מסוכנת בקצב הלב, וירידה מוגזמת בלחץ הדם עצמו.
האמת על התרופות – סוזי כהן רוקחת מוסמכת

תרופות לטיפול בלחץ דםמשתנות, כל המשתנות מוריקות את מינרל האשלגן. והמינרל – אשלגן הוא אחד היסודות החשובים ביותר להפחתת לחץ דם באופן טבעי, משתני לולאה – תרופות אחרות והן פועלות על ידי עיכוב משאבות שנמצאות בכליה ובכך מקטינות את ספיגת המלחים והמים מצינוריות הכליה למחזור הדם.

Aleksandr Gerasimov (1881 – 1963, Russian)

הכליה מווסתת את מידת ההפרשה של מלחים ומים לשתן באמצעות מערכת משאבות, שתפקידן לספוג מצינוריות הכליה יונים (צורת המלחים לאחר שהתמוססו בנוזלי הגוף) שעברו סינון ולהחזירם למחזור הדם. התרופות המשתנות מעכבת את פעילות המשאבות הללו ובכך קטנה ספיגת המלחים והמים מצינוריות הכליה למחזור הדם. המלחים והמים העודפים, לא חוזרים בדרך זו לגוף. הם מסולקים דרך השתן ונמנעת כך עליה בלחץ הדם. השיטה הממסדית שנפוצה היא להפחית מלחים או נתרן בתזונה (נטורופטיה, דיאטנית קלינית וכו') הבעיה רק בכשלונה. היא פשוט לא הצליחה להביא להורדת מינון התרופה – ובודאי שלא להחלים מהמחלה (יתר לחץ דם) מעניין למה. היכן הם מפספסים. בפועל, תרופות אלו גורמות להפרשה מוגברת של מלח ומים מהגוף דרך השתן ולהפחתת לחץ דם.
קיימות משאבות שונות בגוף שאחראיות לספיגה המחודשת של המלחים והמים מהכליות למחזור הדם. כאמור לעיל, ספיגת יתר מעלה לחץ דם. המשתנים השונים פועלים על משאבות שונות. לעניננו – משתני הלולאה (Loop Diuretics) פועלים על ידי עיכוב הספיגה של המלחים בחלק של הכליה המכונה 'החלק העולה של לולאת הנלה' (Ansa Nephroni), ומכאן שמם. תרופה זו טובה. היא מעכבת משאבה הסופגת טוב נתרן, מימן וכלור, ונחשבת לתרופות משתנת חזקה יחסית. ישנה רק בעיה קטנה, למשל, התרופה המוכרת בקבוצה זו היא פורוסמיד (Furosemide) היא משווקת בעיקר בשמות המסחריים פוזיד או מיפר וה פורוסמיד (פוסיד) – והיא מסלקת את האבץ מהגוף. כנאמר, בעיה קטנה- שעלולה לגרום רק לבעיות בראייה, כולל עיוורון. מחלת כבד, ולבלב. אז אם התעוורת בדוק את משתני הלולאה שלך, הרעיון העומד מאחרי התרופה מרגש בחוכמתו, כמה חבל שאת תוצאותיה הנהדרות על מד לחץ הדם כולל העיוורון כבר לא תוכלו לחגוג, אבל כנראה שהעיוורון גם לא יאפשר לך לזהות עכשיו שמד לחץ הדם שלך מראה שהכל תקין. אם לא די בזאת כדאי לזכור שכל התרופות המשתנות גם משתני הלולאה מרוקנות את האשלגן אשלגן מהגוף

עוד בנושא זה – באתר כמוני – כאן וכאן ואצלי כאן

יאן ויקטורס – אברהם ויצחק לפני פרשת העקדה (קטע). מוצג במוזיאון תל אביב. יאן ויקטורס נמנה על תלמידי רמברנדט Jan Victors or – Fictor (1619 – 1679) Young girl at a window, 1640, Louvre. was a Dut

תרופות לטיפול בלחץ דם – משמרות אשלגן – הן מהמשתנים אוצרי אשלגן (Potassium Sparing Diuretics), תרופות שמסומנות לעתים בקיצור AA (קיצור של Aldosterone Antagonist) ניתנות לרוב ביחד עם תרופות ממשפחת התיאזידים, על-מנת לצמצם את אובדן האשלגן ולמנוע ירידה בערכי האשלגן העשויה לסכן חיים. אלדוסטרון הנו הורמון המופרש מבלוטת יותרת הכליה, וגורם בכליה לספיגה מוגברת של נתרן ולהפרשה מוגברת של אשלגן ומימן בחלק של הכליה המכונה 'הטובולי הדיסטלי', ומסומן באותיות TAHL. המטרה כאן היא לנטרל את פעולת האלדוסטרון על ידי תרופה מקבוצת משתנים משמרי אשלגן. התרופה  דומה לו במבנה הכימי, מתחפשת אליו, אך אינה פעילה פיזיולוגית. תרופה זו מתקשרת לאתר שבו האלדוסטרון פועל, אך לא מפעילה אותו, ובכך מונעת מהאלדוסטרון ה"אמיתי" להתקשר לאתר ולהפעילו. התרופה המוכרת בפעילות זו מכילה את החומר הפעיל ספירונולקטון (Spironolactone) – ומשווקת בשמות המסחרים אלדקטון, אלדוספירון או ספירונול והן טובות עד שמתגלה שמרוקנות מהגוף את מאגרי האבץ.

הלבקצב הלב והדופק – בתסמונת יתר לחץ דם תפקיד מרכזי לכליות, לגמישות העורקים אבל גם ללב, לקצב הלב ולדופק הם הכוח שהלב מפעיל על התפרצות הדם ממנו לגוף.
הלב הוא שריר, ומשאבה ומכשיר לחיצה להפעלת כוח זרימה – מכונה לחץ. הלחץ הזה נמדד בעת התכווצות הלב שמו הלחץ הסיסטולי (הגבוה 110-120 עד 140 זה בסדר) והלחץ בעת ההרפיה של הלב (מתרחשת לאחר ההתכווצות), שמו הלחץ הדיאסטולי (הנמוך 65-80 זה בסדר). כשהלב מתכווץ למשל, הוא לוחץ על הדם ומפעיל עליו לחץ: כוח שדוחף אותו דרך צינורות הדם אל הגוף. כוח זה מפעיל זרם מתפרץ הוא זרם הדם וגם הוא כוח והוא מופעל על דפנות העורקים, והוא תלוי בכמות הדם היוצאת מהלב ומתנגודת העורקים לזרימה. ככל שהעורקים גמישים יותר התנגדותם לכוח שמתפרץ אליהם קטנה ואין יתר לחץ דם. ברעיון זה סוד ההחלמה מהבעיה – עורקים גמישים. זו המטרה! באופן כללי, ככל שהלב מזרים יותר דם ותנגודת העורקים (קשיחותם) גדולה יותר, לחץ הדם עולה. למרבה הצער ברבות הזמן כוח הלב והדחיסה שמפעיל על הדם פועלת לא רק על העורקים הלא גמישים אלא גם עליו והמשאבה. והיא חוטפת מכות ומתקלקלים בה מנגנונים כמו סיבי הולכה עיצביים – אלו חוטי חשמל שקובעים את קצב הלב. סיבי ההולכה העצביים הללו הם שאחראים לתזמן את הפעימות ולאפשר ללב להפעיל כוח מתפרץ על נוזל הדם באופן סדיר (מכונה קצב הלב) המכות הללו חזקות, העדר הגמישות פוגע בהם ומגביר את עוצמתן והתוצאה מוכרת כפרפור פרוזדורים, סיבי ההולכה של העליות של הלב (פרוזדורים) פועלים באופן לא סדיר, וכתוצאה מכך כיווץ העליות לא מתבצע בצורה תקינה. הפתרון כמובן בהגמשת העורקים, אבל פתרון פשוט כזה דורש מאמץ ושינוי אורכות חיים שמתאים לרקדנים, ללוקחי אחריות, ולאנשי מעלה בנוסף לכך הוא לא מוכר תרופות ולא מכשיר רופאים. מעטים יודעים שתרופות שונות נגד לחץ דם וזיהומים ממזון רעלני, תעשייתי וסתם מזון מקולקל או בצרופים לא נכונים גם חומרים מסוכנים כעשן מכוניות נחשבים לגורם סיכון משמעותי לפרפור פרוזדורים. רפואת הממסד נחלצת לסייע לבעיה בן השאר אמצעות תרופות למניעת יתר לחץ דם.

אישה במיטה (1645) רמברנדט מקור הצילום ויקיפדיה.

חוסמי בתא -(β-blockers, נקראים גם אנטגוניסטים לבטא – תרופות שמאזנות את הדופק – מערכת העצבים הסימפטטית המופעלת במצבי סכנה ולחץ מעוררת בין היתר, פעילות מואצת של קצב הלב ולעלייה בלחץ הדם – היא פועלת בתיווך של שני חומרים מתווכים עיקריים – נוראדרנלין ואדרנלין. חומרים אלו מופרשים מקצוות עצבים ומבלוטת יותרת הכליה בחלקה הפנימי, המכונה המדולה (Medulla). פעולתם של חומרים אלו מושגת על ידי קישורם לקולטנים והפעלתם. שני סוגי קולטנים עיקריים שעליהם פועלים חומרים אלה מכונים קולטנים מטיפוס אלפא ומטיפוס בתא הם נמצאים בתאי הגוף – הראשונים קולטנים מטיפוס אלפא נמצאים בעיקר בדפנות העורקים והפעלתם גורמת לכיווץ כלי הדם. כיווץ כלי הדם מעלה את לחץ הדם. השניים קולטנים מטיפוס בתא – נמצאים בשורה ארוכה של איברים, בהם כלי הדם, הלב והריאות. בכלי הדם, הפעלתם על ידי המתווכים גורמת להרחבת כלי הדם; בריאות הקישור גורם להרחבת דרכי הנשימה; ובלב הקישור גורם להאצה בקצב הלב ולהגברת עוצמת התכווצות שריר הלב – וזה רע ומסוכן ללב עצמו ולסיבי ההולכה העצביים שהוזכרו לעיל, חסימת האפשרות שהאחרונים יופעלו בעזרת תרופות מונעת מהלב להתכווץ מהר יותר וחזק יותר ולהפעיל כוח אדיר על העורקים הלא גמישים ועל הלב עצמו. הואיל ולחץ הדם תלוי גם בתפוקת הלב, ועצירת הכוח הדוחס הזה מצליחה בעזרת התרופות (חוסמי הקולטנים מסוג בתא) לחץ הדם יורד.
בקבוצת התרופות 'חוסמי בתא' (Beta Blockers) נכללות תרופות רבות: אסמלול, אטנולול (נורמיטן, נורמלול, אפונורם), טרנדייט, ביסופרולול (קרדילוק, קונקור, ביסולול), פרופרנולול (דרלין, פרולול), מטופרלול (לופרסור אורוס, לופרסור דיויטבס מטופרס רטרד, ניאובלוק), אצבוטולול (סקטרל), אוקספרנולול (טבעקור), פינדולול (פינדן), סוטלול, לבובונולולסקטרל, קרבדקסון. חוסמי בתא נלקחים גם כטיפות לטיפול בגלאוקומה, למשל: אזרגה, קומביגן, קוסופט, ודוטראב – כולם מפריעים לאדרנלין להשפיע על קצב הלב כך הם מורידים את לחץ הדם, חלק מחוסמי הבתא גם מורידים את הלחץ בעינייםחשוב לדעת שאלכוהול עושה פעולה דומה גם הוא מאט את קצב הלב ומחליש את הכוח שדוחס את הדם אל הגוף, לכן אסור ללוקחי תרופות אלה לשתות אלכוהול – חלק מהתרופות מרוקנות אשלגן וזה מצער כי לאשלגן תפקיד חשוב בהפחתת לחץ דם, ולכן יש להקפיד על בדיקות אשלגן סדירות, טוב ישנן גם תרופות אחרות כמו אטנולול (נורמיטן) לא פועלות היטב עם מיץ תפוזים – לכן אם הנוטל אותן חייב לשתות מיץ תפוזים סחוט יש ללגום אותו במרווח של כמה שעות מנטילת התרופה. צרה נוספת קשורה בחלבון מהחי שמעצים את השפעת התרופה בגוף זו יכולה להיות סיבה לסחרחורת ואפילו להתעלפות. כדאי לצרוך אפונה – היא חלבון מלא, טעמה המתוק נקשר בהיותה פרי והיא לא מזיקה להפך האפונה מומלצות לשמירה על לחץ הדם. האפונים מכילות חומצה פולית ומינרלים נוספים המווסתים את לחץ הדם ושומרים על בריאות מערכת הלב וכלי הדם.

Doña Juana La Loca – Cuadro de Francisco de Pradilla (1877) Museo del Prado.

רוב חוסמי הבתא שברשימה מרוקנים את מאגרי המלטונין – ידוע כהורמון השינה, אך מעטים יודעים שהוא יכול לשמש תרופה במקרי סרטן השד והערמונית. העדרו מגדיל את סיכויי האדם לחלות במחלות אלו.

Nicolas Poussin עגל הזהב – אחד המזונות הטובים למי שלא מורשה לצרוך בשר משום שהוא פועל רע עם תרופות – להפחתת לחץ דם – היא האפונה הירוקה. האפונים מתוקות הן פרי ולכן הן טעימות אבל, הן גם בריאות ומומלצות לשמירה על לחץ הדם. האפונים מכילות חלבונים, חומצה פולית ומינרלים נוספים המווסתים את לחץ הדם ושומרים על בריאות מערכת הלב וכלי הדם. אז די לסגוד לעגלים – 4 כפות אפונה יכולות להציל את בריאותכם ולסייע לכם בהפחתת יתר לחץ דם

חוסמי תעלות הסידן תרופות מקבוצת 'חוסמי סידן' ובשמן המלא 'חוסמי תעלות הסידן' (Calcium Antagonists או Calcium Channel Blockers) – חוסמות את תעלות הסידן הנמצאות בממברנה (קרום – מעטפת שומנית המקיפה כל תא חי. תפקידה של הממברנה הוא למנוע כניסה ויציאה של חומרים מסוימים מהתא. היא תוחמת למעשה את התא ומבודדת אותו מסביבתו.) חלבון ממברנלי חלול הוא שמוליך יונים (אטומים טעונים) בין שני צדי הממברנה. התעלה מוליכה את האטומים באופן פסיבי. היא יוצרת את הפתח והיונים זורמים דרכו עצמאית לפי מפל הריכוזים או מפל המטענים. יש תעלות יוניות שיודעות להוליך יונים באופן ספציפי לגודל ולמטען, כך שהן מאפשרות רק ליון מסוים לעבור (למשל אשלגן בתעלות אשלגן או סידן כבמקרה שלפנינו). התרופות הללו חוסמות את השער ובכך מונעות את כניסת הסידן שנמצא מחוץ לתא – פנימה. מכיוון שהתכווצות התא תלויה בנוכחות סידן, (גם נתרן ואשלגןכשלא נכנס סידן לתא התכווצות תאי השריר נמנעת  – יודגש שאלו הפועלים בעיקר על תעלות הסידן. תעלות אלו נמצאות בשרירים שדופן כלי הדם הן מכונות דיהידרופירידינים (Dihydropyridines)- תהליך זה של בלימת כניסת הסידן מונע כיווץ ומייצר הרפייה של השריר שמכווץ את דופן כלי הדם ומפחית את התנגודת לזרימת דם ולכן מוריד את לחץ הדם.

File:The Triumph of the Name of Jesus, by Il Baciccio (Giovanni Battista Gaulli), 1676-1679, oil on paper, study for ceiling of Il Gesu in Rome - Princeton University Art Museum - DSC06514.jpg

The Triumph of the Name of Jesus, by Il Baciccio (Giovanni Battista Gaulli), 1676-1679 מקור הצילום – ויקיפדיה.

למעשה כלי הדם מתגמשים והתוצאה שהחוסם העומד בפתח מוריד את לחץ הדם. קיים סוג נוסף של חוסמי תעלת הסידן – סוג זה נקשר יותר לתעלות הסידן בשריר הלב ופחות לדופן כלי הדם. לכן, הם גורמים להורדת לחץ הדם באמצעות האטת הדופק והפחתת עוצמת התכווצות הלב, בדומה לחוסמי קולטני בתא. התוצאה של תרופות מסוג וראפמיל (VERAPAMIL) – איקקור, וראקור, אפואקור, איקאפרס, וראפרס וכל התרופות שמסתימות בדיפין כמו נניפדיפין (NIFEDIPINE) – פרסולט, אוסמו-אדלט, ניפדיפין-טבע. אמלודיפין (AMLODIPINE) – נורבסק, אמלודיפין-טבע, אמלו. פלודיפין (FELODIPINE) – פנדיל. לרקנידיפין (LERCANIDIPINE) – וזודיפ, לרקפרס, לרקנידיפין הפחתת הדופק, והבעיה הן מרוקנות את מאגרי הסידן בגוף.

הקלוריל גם מרוקנת את האבץ – היא פועלת אחרת לא מורידה את רמת האבץ בגוף, אלא מעלה אותו.

תרופות לטיפול בלחץ דםמשתנות, סולפונמידים – אינפאמיד (פמיד).

תרופות לטיפול בלחץ דם – ממשפחת התיאזידים (Thiazides) גם הן מרוקנות אבץ – תרופות אלו פועלות להפחתת יתר לחץ דם על ידי חסימת משאבות הנתרן בחלק של הכליה המכונה 'האבובית הרחיקנית' (Distal Tubule) שם עוברים ספיגה מחדש כ-50% מיוני הנתרן. עיכוב משאבות אלו מוביל לעיכוב בספיגת הנתרן ובעקבותיו לעיכוב בספיגת המים, המוריד את נפח הדם ואת לחץ הדם. התיאזידים מגבירות את כמות השתן רק בתחילת הטיפול (בימים הראשונים), אך בהמשך לא גורמות להשתנה מרובה. אינדאפאמיד – Indapamide המשווק בשם המסחרי פמיד הינה דוגמא לתרופה טובה מסוג זה שמרוקנת את האשלגן מהגוף. גם הידרוכלורוטיאזיד – Hydrochlorothiazide, המשווק בין השאר בשמות המסחריים דיזוטיאזיד או אסידרקס או HCTZ ויש עשרות כאלה למשל מתולאזון, זרוקסילין וכלורטלידון – Chlorthalidone, המשווק בשמות המסחריים אקוודון או היגרוטון, שהוא בעל פעילות ממושכת יותר – וחיסול אבץ גם בה.

עוד בנושא זה כדאי לראות במאמרי השביעי בסדרה זו – אבץ כאן

תוספת אבץ משפרת את רמת הוויטמין B12 בגוף וכן את מאגר החומצה הפולית. בכתבה הבאה בסדרה זו אתמקד בתוסף החשוב B12 – שימו לב, במיוחד חולי הכליות – על גבי התווית של התוסף הנכון צריך להופיע – ויטמין B12 מסוג methylcobalamin מתילקובלמין – (ולא Cyanocobalamin). 

ההומוציסטאין הוא חומר כימי מסוכן שנקשר במחלת לב – האבץ יודע להוריד את רמתו בגוף.

למאמרי על ההומוציסטאין, ויטמינים ומניעת מחלות כלי דם

האבץ פועל היטב עם ויטמין A, מחסור באבץ משפיע גם על המחסור בויטמין A,. והתוצאות גרועה: בעיות בראייה, כולל עיוורון. מחלת כבד, ולבלב.
הוסיפו לתפריט כדי למנוע זאת: גרעיני דלעת, גרגרי שומשום, אגוזים ואפילו יוגורט כבשים וגבינות גם סירופ מייפל ובשר עוף, מזונות אלו עשירים במינרל אבץ. בעזרתם תתעשרו באבץ ותצליחו להיחלץ מאסון התרופות! 

מגנזיום, שחיוני לשמירה על יציבות מצב רוח טוב, רוב האנשים לא יודעים שהמגנזיום עצמו הכרחי לשמירה על לחץ דם תקין. תוצאה של ירידה של מגנזיום היא לחץ דם גבוה. המגנזיום שומר על לבלב בריא וחשוב לוויסות קצב הלב ואיזון רמות הסוכר בדם. איכלו אצות קלפ, קטניות, שיבולת שועל, גרעיני דלעת, ואפילו שוקולד כתוסף מגנזיום גם אספרגוס, כרוב ניצנים, בצל ירוק, טונה, פטריות קרימיני, אורז חום ושעועית לימה.

מעטים יודעים שזעפרן-הוא תבלין מצוין להורדת לחץ דם. מחקרים מצאו כי צריכה קבועה של זעפרן מביאה לשיפור משמעותי בלחץ הדם. גם פלפל קאיין (פלפל חריף) מפחית לחץ דם וזאת הודות לקפסאיצין שנמצא בו. יותר מכך, הקפסאיצין גם יעיל בהפחתת לחץ הדם בטווח הארוך, כך שאין צורך לאוכל אותו בכל יום ואפשר להוסיף אותו רק פה ושם כדי לזכות בסגולותיו לאורך זמן. ארחיב בנושאים אלו במאמר נפרד על הדרך להורדת לחץ דם ללא תרופות ובכל זאת עוד חובה אחת – פרט לכורכום (תכינו משקה כורכום) התבלין שנחשב לאנטי דלקתי חזק, ומסייע להוריד את רמת הכולסטרול ולהפחית היווצרות של קרישי דם ולחץ דם, ולריאן – 

ולריאן הוא כתובת נפלאה להגמשת העורקים והורדת יתר לחץ דם. הולריאן נמכר כתוסף מזון ואני ממליץ עליו בחום – מדובר בצמח רב שנתי הגדל באירופה ובמקומות שונים באסיה. הוא ידוע כבעל יכולת להרגיע את השרירים המקיפים את דפנות הורידים והעורקים, כך הוא שמאפשר זרימת דם טובה יותר ברחבי הגוף. ולריאן זמין גם כשורש לחליטה, אסור עבור נשים מניקות או בהריון.

ולריאן הוא כתובת נפלאה להגמשת העורקים. הולריאן נמכר כתוסף מזון ואני ממליץ עליו צמח רב שנתי הגדל באירופה ובמקומות שונים באסיה. הוא ידוע כבעל יכולת להרגיע את השרירים המקיפים את דפנות הורידים והעורקים, כך הוא שמאפשר זרימת דם טובה יותר ברחבי הגוף. ולריאן זמין בדרך כלל כתוסף תזונה או כשורש לחליטה, אך שימו לב שהוא לא מומלץ עבור נשים מניקות או בהריון.

אשלגן – מחסור באשלגן פוגע במערכת העצבים ובתפקוד השרירים. מחסור באשלגן מתפתח לאט אבל התרופות מזרזות את הבעיה. חולשת שרירים מכונה גם עווית שריר, SPASM, CRAMPS או דיסטוניה מקומית, סחרחורת, עייפות, הפרעות לתפקוד הלב ורגישות יתר במערכת העצבים, הן רק חלק מהבעיה שהתרופה הטובה מחייבת אותך לשלם עבור כניסתה לגופך. בצער רב אני מידע אותך שכן, ברור שירידה במינרל זה מעלה את לחץ הדם! – אפשר להתגבר על הבעיה עם קצת קליפות תפוחי אדמה (מעדן פוטסיום), אבוקדו, שקדים מושרים ופטריות קרימי – 

כרמיני או קרמיני – עגבניות, תאנים, חסה ערבית מכילים אשלגן גם בננות, תפוזים, אבוקדו ואבטיח. הוסיפו פיסטוקים, שזיפים, שעורה, כרובית, אספרגוס, צימוקים וזרעים גם עלי מנגולד ופיטריות קרימי (בצילום למעלה) לצד תרד, ברוקולי, חציל, קייל וכורכום – בכולם האשלגן מהווה תוסף מזון חשוב ללוקחי התרופה. וסידן. הסידן בונה עצמות ומחזק את השיניים אבל חשוב גם לשמירה על לחץ דם תקין.

עגבניות, תאנים, חסה ערבית מכילים אשלגן גם בננות, תפוזים, אבוקדו ואבטיח. הוסיפו פיסטוקים, שזיפים, שעורה, כרובית, אספרגוס, צימוקים, פירות יבשים, שומר, וזרעים גם עלי מנגולד ופיטריות קרימי שבצילום למעלה Cremini Mushroomsל מכונות עתים מכונות גם “Baby bella” or “Baby "portobello mushrooms עוד על הכרמיני – כאן. צרכו עלי תרד גם ברוקולי, חציל, קייל וכורכוםבכולם האשלגן מהווה תוסף מזון חשוב ללוקחי התרופה. וסידן. הסידן בונה עצמות ומחזק את השיניים אבל חשוב גם לשמירה על לחץ דם תקין.
התכווצויות שרירים נקשרות גם במחסור בסידן.
מעטים יודעים שמחסור במינרל זה גורם חשוב בהפרעות שינה, בעיות עיכול, השמנת יתר, סוכרת וסרטן. אחת הסיבות למחסור בסידן – עליה אני כותב בשמרו על האוצר שלכםכאן נקשרת לא תאמינו בסוכר. לנשים בזמן מחזור חסורונו של הסידן גורם לזעם מתפרץ – הסידן חשוב לתחושת רוגע ושלוות הנפש, מפחית רגישות בשדיים ותשוקה למזון מתוק, שהורס את מאגרי נסידן. לסידן תפקיד חשוב במניעת פוליפים שעלולים להביא לסרטן במעיים. איכלו ירקות ירוקים אורגניים כתוסף מזון שמכיל סידן. ללא מגנזיום הסידן לא יישאר בגוף. ללא מגנזיום מספק הסידן מצטבר ברקמות הרכות וגורם לכאבים במפרקים! הוסיפו קינמון לתפריט, יוגורט, סרדינים, שומר, טופו, שעועית ירוקה, תאנים וקינואה לצד סלט ירוק מירקות אורגניים. 

קואנזים Q10= – נמצא בכבד, כליות ולבבות – המנה הידועה כמעורב ירושלמי היא אוצר של נוגדי החמצון העוצמתי הזה קואנזים Q10, לעיתים קרובות הוא מסומן CoQ10 ה-.CoQ10 יכול להביא להורדת מינון תרופות לירידת לחץ הדם. הוא נקשר באנרגיה של הגוף ולכן הוא נמצא בריכוזים הגבוהים ביותר באיברים בהם דרישת האנרגיה גבוהה ביותר כמו הלב, הכבד והכליות. זו הסיבה שתזונת המעורב הירושלמי בריאה למי שהקואנזים הזה חסר בגופו. יחד עם זאת ניתן לקבל אותו מאכילת סרדינים, דג סלמון, טונה ושמן זית (בו נמצאת כמות טובה של CoQ10) ואפילו מאכילת בוטנים. אני מזמין אותך למאמרי על הקואנזים המדהים הזה – Q10 – כאן

שמן זית מעולה אורגני מקיבוץ גזר הוא תרופה נהדרת בתהליכי תיקון הכליות הסוררות. השמן זית אורגני מכיל כמות טובה של קואנזים קיו-10 – הוא מזרז את החלמת הכליות, ומעורר שיפור בולט יחסית בחולי סוכרת, יכול להביא להורדת מינון תרופות לירידת לחץ הדם, אם עברתם שבץ לב, שבץ מוחי, או שאתם בתהליך לשיקום הכליות קחו בבקשה כף שמן זית מקיבוץ גזר או פתורה  Ptora מלכיש, גם שמן זית מדהים וטעים מאוד, על הבקר ותקדמו את תהליכי החלמתכם ותמנעו מכמה צרות שהתרופות הטובות דוחפות אל חייכם.

מחקרים חדשים מגלים שהוא משפר את המצב המכונה יתר לחץ דם. הוא גם מסייע בהפרעות בקצב הלב, קוצר נשימה, תחושת תשישות ומגן על הכולסטרול מפני חמצון מזיק. הוא מזרז את החלמת הכליות, ומעורר שיפור בולט יחסית בחולי סוכרת,  בקיצור, הוא מאוד חשוב לבריאות – כל כך חבל שתרופות רבות מרוקנות אותו מהגוף (סטטינים המשמשות להורדת כולסטרול ככל שמינון התרופה גדל תהליך סילוק הקואנזים החיוני גוברת ומעודדת את הפרשתו המוגברת בשתן,). קואנזים Q10 מסייע לשקם את בריאותכם, אם עברתם שבץ לב, שבץ מוחי, או שאתם בתהליך לשיקום הכליות קחו כף שמן זית על הבקר הCoQ10 נמצא בשמן זית והוא גם מקטין את הסיכוי לחלות בפרקינסון. אם החלטתם לקחת קואנזים Q10 כתוסף מזון ולא בדרך הבריאה – מהמזון חובה עליכם להתייעץ על כך עם רוקח או עם רופא שמכיר היטב את ההסטוריה הרפואית שלכם. ההמלצה הרווחת להשתמש בצורתו המחומצנת, ubiquinol, שהיא הצורה נוגדת החמצון הפעילה. וגם כאן יש להעדיף את המוצר שמיוצר ביפן ולא בסין (ארץ לא מצאתי אותו).

התרופות לטיפול ביתר לחץ דם שמרוקנות מהגוף את הקואנזים Q10 הן:

לבטאלול (טרנדייט), מתילדופה (אלדומין). (עוד כאן)

תרופות נוספות שנטען שהן מורידות רמת CoQ10 הן: פיבראטים (gemfibrozil), חוסמי בטא (atenolol ,labetolol ,metoprolol ו-propranolol), תכשירים טריציקליים נוגדי-דיכאון (amitriptyline ,oxepin ו-imipramine), קורטיקו-סטרואידים.

כשהבורות, ונכשלות נכנסות לתמונה הטוהר נעדר וגם אסטראה Ἀστραῖα) Astraia, virgulina d ציור של Salvator Rosa – אסטראה היא האלה האחרונה שחייתה לצד בני האדם במהלך תור הזהב של האנושות. לפיכך, אסטראה מהווה לעיתים דמות סמלית לאדם טהור שמביא עמו תקופה של שגשוג, או לחילופין, שעזיבתו מביאה תקופה נחשלת של נבילה.
הבתולה של הצדק, אסטראה, במיתולוגיה,היוונית היא מתוארת לעיתים כאוחזת במאזניים.

התוצאה של התרופות השונות הנזכרות לעיל- ירידה בלחץ הדם, מסייעות, אבל המחיר כבד:

ירידה בדחף המיני (תוסיפו עלי סרפד לסלט), בעיות בבלוטת הערמונית (סרפד) נשירת שיער, ירידה בחוש הטעם, או הריח, ריקון הקו-אנזימים Q10, ריפוי אטי של פצעים, יתר לחץ דם שדורש עוד תרופות, דלדול עצם, זיהומים תכופים – כף שמן זית אורגני (ראו ניקוי כבד ומאמרי קל לנקות את הכבד) וגם סיכוי מוגבר לסרטן) תוסיפו מיץ לימון לתזונה שלכם גם אבוקדו והמנעו מסוכרים).יש והן גורמות גם לדיכאון.

שזיפים – חשוב לדעת הכליות מהוות שותף פעיל בוויסות יתר לחץ דם, אבל גם לכבד תפקיד משמעותי. בשל יצור הכולסטרול שנדבק לדפנות העורקים ומונע את גמישותם – כדי לקצר ולמנוע עוד צרות כנסו למאמרי על הדרך להפחתת כולסטרולכאן. בנוסף לכך צרכו שזיפים – מחקרים קליניים שנערכו במדינות קנדה, גרמניה והולנד הוכיחו שצריכת שזיפים גרמה להורדה משמעותית ברמות הכולסטרול המצטבר בכלי הדם. שמירה על כלי הדם נקיים מהפרעות מבטיחה גמישות עורקים ולחץ דם תקין, מאוזן וקבוע.

בנוסף לכך חשוב לדעת הכליות מהוות שותף פעיל בוויסות יתר לחץ דם, ללב שהוזכר לעיל, אבל גם לכבד תפקיד משמעותי. בשל יצור הכולסטרול שנדבק לדפנות העורקים ומונע את גמישותם – כדי לקצר ולמנוע עוד צרות כנסו למאמרי על הדרך להפחתת כולסטרול – כאן. בנוסף לכך צרכו שזיפים – מחקרים קליניים שנערכו במדינות קנדה, גרמניה והולנד הוכיחו שצריכת שזיפים גרמה להורדה משמעותית ברמות הכולסטרול המצטבר בכלי הדם. שמירה על כלי הדם נקיים מהפרעות מבטיחה לחץ דם תקין, מאוזן וקבוע. זכרו לחלק מהתרופות יש תופעות לוואי משמעותיות כגון שיעול, שלפעמים אף עשוי להוביל לחוסר יכולת לישון או לנוח. תרופות המעכבות את האנזים המהפך, הקרויות ACE Inhibitors, מעכבות את ייצור האנגיוטנסין 2, ובכך גורמות להרחבת כלי הדם גם הן הוזכרו לעיל, הבעיה שהן מרוקנות את הגוף מרכיבי מזון חיוניים ביותר, שיש לשוב ולהשלים – התזונה שלנו חייבת לעשות זאת! תרופות להורדת לחץ דם גבוה – מעכבי ACE כוללים את התרופות בנאזפריל – Benazepril, אסריל – Aceril, קונברטין – Convertin, אנלדקס – Enaladex, אנלפריל – Enalapril, וסודיפ קומבו – Vasodip Combo, פרדיקס – Perdix, רמיפריל – Ramipril, טריטייס – Tritace, רמיטנס – Ramitens, טנסופריל – Tensopril, סילריל – Cilaril.

למאמר הראשון בסדרה על התרופות הטובות והרע – לחץ דם – והתרופות המרוקנות – כאן
למאמר השני  בסדרה זו – B12 – והסיבוכים שאפשר למנוע – כאן
למאמר השלישי בסדרה זו- על שיקום הגוף שלך והגלוטתיון – כאן
למאמר הרביעי בסדרה זו – תיאמין – B1 – כאן
למאמר החמישי בסדרה – על ביוטין B7 – כאן
למאמר השישי בסדרה – פרוזק וקפה – כאן
למאמר השביעי בסדרה – אבץ – כאן
למאמר השמיני בסדרה – האשלגן – חיסול האוצר – כאן.
למאמר התשיעי בסדרה – הברזלכאן
למאמר העשירי בסדרה – ויטמין השמש – Dכאן

Aleksandr Gerasimov (1881 – 1963, Russian)

אני מזמין אותך לאתר החדש שלי – לחיצות ההחלמה

טבלה חלקית של תרופות טובות שעושות רעכאן

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

נשארו לך שאלות
אני מזמין אותך ליצור קשר בטופס כאן למטה,
אשמח להשיב לכל שאלה.

  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך).
  מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  למאמר היסוד לטיפול במצבי אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות

  מאמרים אחרונים

  נשלח ב כללי, מזון מחלים
  3 comments on “התרופות והרע – לחץ דם
  1. אריה א הגיב:

   שלום ירון,
   1. כיצד אפשר להביא להגמשת העורקים ולהורדת לחץ הדם באופן טבעי ?

   2. כיצד מומלץ לטפל בחרדות ודיכאון באופן טבעי?

   מודה לך מראש על התיחסותך

   אריה

  2. Pearl Addleman הגיב:

   I've been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *