זאורקראוט – מתכון בסיסי ופשוט לכבישת כרוב בבית

אין תפריט בריאות ללא כרוב כבוש ביתי.

עד שהוא מגיר מים… אבל, כשהמים יוצאים ממנו זה אושר גדול. תנסו

מתכון בסיסי לכבישת הכרוב בבית מה שנקרא גם זאורקראוט (sauer =חמוץ, כרוב kraut=).:
כרוב ירוק טרי, קצוץ, זה קל עם סכין גדולה.
גזר אחד או שניים
כף חמוציות, לא חובה.
כף של מלח ים אני משתמש במלח הימליה ורוד וכפית מלח לימון. הכלל פשוט: 15 גרם (שזה בערך כף אחת שטוחה) מלח לא מלח שולחני, לכל ק"ג של כרוב פרוס (כרוב בינוני שוקל 1 ק"ג בערך).
צנצנת – לפסטר, שימותו החיידקים 
זמן התסיסה- שבועיים-ארבעה שבועות
משך זמן ההכנה 20 דקות
מתכון בסיסי לכבישת הכרוב בבית מה שנקרא גם זאורקראוט (sauer =חמוץ, כרוב kraut=).:
כרוב ירוק טרי, קצוץ, זה קל עם סכין גדולה.
גזר אחד או שניים
כף חמוציות, לא חובה.
כף של מלח ים אני משתמש במלח הימליה ורוד וכפית מלח לימון. הכלל פשוט: 15 גרם (שזה בערך כף אחת שטוחה) מלח לא מלח שולחני, לכל ק"ג של כרוב פרוס (כרוב בינוני שוקל 1 ק"ג בערך).
צנצנת – לפסטר, שימותו החיידקים 
זמן התסיסה- שבועיים-ארבעה שבועות
משך זמן ההכנה 20 דקות
מקור הצילום מצילום מסך מכאן 
צנצנת כרוב כבוש עם גזר מגורר שהעניק למי הכבישה את צבעם. צילם ירון מרגולין

אופן ההכנה:

לפרוס את הכרוב ללא הגזע שלו, פסים דקים. להניח בקערה. את הגזע לשמור. את הגזרים לגרר על פומפיה, אני משתמש במעבד מזון, בגלל זה אני מדגיש לגרר בעברית אומרים לגרר גזרים על פומפיה… להכניס לקערה גם את החומציות. לזרוע מעל מלח וללוש. להניח למים להתחיל לצאת, זה לוקח כ 5 דקו

השלב הקשה מגיע להכניס כמחצית הכמות של הכרוב אשר מגיר מים, עם הגזר והחמוציות לתוך הצנצנת (עדיף צנצנת זכוכית במקור משתמשים, הרוסים בחבית עץ ויש שמשקיעים בכדי חרס ייחודי: קדירת כבישה).

אפשר להוסיף תבלין כורכום, חילבה, שני עלי דפנה, פלפל חריף, גרגרי כוסברה, מעט דבש, או סוכר, פרוסות לימון חתוכות דק, פלפל אנגלי חריף. לגוון עם זרעי שומר. לא שום הוא הורג את הפרוביוטיקה… ממשיכים.

יש להשתמש במקל עץ, אני משתמש בכף עץ ומתחילים לדחוס את תכולת הצנצנת אל הקרקעית. דוחסים ודוחסים ודוחסים כ5-7 דקות ולא קורה כלום.

ואז בום הצנצנת מתחילה להתמלא במים, להוסיף עוד ועוד כרוב מהקערה ולדחוס עד שיתמלא במים ועוד להוסיף עד שהצנצנת מלאה וכל תכולתה מוצפת במים. הרגע הזה שהמים ממלאים את הצנצנת לי הוא אושר גדול. מעל להניח את גזע הכרוב, ריבועים ריבועים כך שידחוס הכל פנימה. לסגור עם בד גזה, או מגבת נייר, להניח בקערה, במקום מוצל (קריר) כי נוזלים יוצאים במהלך התסיסה… וזהו… לחכות, זה אוכל חי, בריא…

וזה טעים גם אחרי רבע שעה אבל בריא רק אחרי השבוע ויותר.

חשוב שתמתינו לפחות שבועיים, לא חודש. כשהסתיימה ההתססה אפשר לנעול את הצנצנת. במהלך ההתססה נולדים מספר מחזורים של חיידקים. המשובחים והבריאים ביותר נוצרים אחרי שלושה-ארבעה שבועות. כך גם אם אחרי שבוע הכרוב כבר יהיה חמוץ, למלוא ערכו התזונתי יגיע אחרי תקופת זמן ממושכת יותר.

הערה: לפעמים אחרי זמן בגלל התסיסה מפלס המים יורד  מרתיחים ליטר מים, רק מהברז, מוסיפים 15 גרם מלח ונותנים להם להתקרר, ובמים אלו משתמשים לכיסוי.

ועכשיו למה כרוב כבוש ביתי כל כך בריא …

כאשר נותנים לכרוב לתסוס, מאפשרים לחיידקים מאוד ספציפיים להתחיל לאכול אותו בצנצנת, מדובר בחיידקים ממשפחת הלקטובצילוס, או חיידקים לקטיים, אשר משמשים אותנו לחיזוק מערכת העיכול והמערכת החיסונית. בקיצור רצועות הכרוב הופכות למעדן חדש ומיוחד, מלא בטעם ומורכבות נפלאה, והמעדן הזה בריא, מזין וגם עשיר בערכים תזונתיים, למשל מגנזיום, ויטמין C, B12, ופרוביוטיקה – מהזן הכי טוב כלומר ממשפחת הלקטיים.

לקטיים אלו שאוהבים סוכר, הם אוכלים אותו מקצועות הכרוב ובדרכם הם יוצרים חומצה לקטית, בעלת טעם ייחודי (הנגרם מחומצה ציטרית) ושונה מחמיצות של חומץ (שנגרמת מחומצה אצטית). ההתססה הממושכת מעלה תכולת החומצה הגלוטמית היא תבלין העל במטבח היפני שם מכונה אומני, ועשויה לשמש כדלק למוח, מגנה על בבלוטת הערמונית, ומסייעת להוריד את מדדי האמוניה בקרב חולי הכליות, וכל זה נמצא במנה קטנה של הכרוב הכבוש. נמצא שצריכת חומצה גלוטמית נמצאת ביחס הפוך ללחץ הדם. במילים פשוטות (גם אבקת מרק שמכילה מונוסודיום גלוטמת) היא מורידה את לחץ הדם הגבוה [מקור].

לסיכום הכרוב הכבוש מגן על המוח ומוביל לחיזוק כוחתיו

כרוב נתפס כאחד הגורמים שמשפר את הזיכרון ויכולת הריכוז. הוכח כי אנתוציאנינים וויטמין K, המצויים בעיקר בכרוב אדום, משפרים את הריכוז ואת התפקוד המוחי הכולל. ויטמין K משחק תפקיד חיוני בייצור ספינגוליפידים, מעטה המיאלין שסביב העצבים, ולכן הכרוב מגן על העצבים מפני נזק וריקבון.

למה עוד הכרוב הכבוש בבית הוא מזון חובה למטבח בריא?

2.מחזק את בריאות הלב

כרוב כבוש עשיר מאוד ב-סיבים תזונתיים המשפרים את העיכול והמעודדים את בריאות המוח והלב ומסייעים להחלים מאנמיה, אלרגיה וכל מני דרגות גם מאסטמה וחומצת שתן. אתם יודעים שבקליניקה שלי מחלימים מחומצה אורית (שתן) בתוך 3 חודשים לפעמים בשבוע, אז תודו לכרוב הכבוש. בכל מקום אחר מלמדים את הסובלים להתגבר על התקפי הכאב. לקחת כדורים שלא עוזרים להחלין בכלל, תגידו לי הם נורמאליים?.

הסיבים התזונתיים כאן מותססים, טבעיים ובריאים כך שהם, מספקים יתרונות נוספים כגון: ייצור גלוטתיון במערכת העיכול, אנשים רבים מחפשים איך להביא את הגוף לייצור עצמי של גלוטתיון – אני קורא לגלוטתיון מלאך הרפואה רפאל… תחשבו על מחלה – הגלוטתיון יסייע להבריא ממנה. תחשבו על מחלה קשה, הגלוטתיון מסוגל למנוע אותה. נמשיך…

הסיבים האלה מפחיתים את הסיכון להתקף לב או לשבץ, ומפחיתים את הסיכוי לחתוף מחלת כליות שהיא מסוכנת מסרטן.

סיבי הכרוב הכבוש מפחיתים את הסיכוי לפתח טרשת עורקים

מצמצמים את רמות הכולסטרול ה"רע" (LDL)

3. מונעים סרטן – ארחיב על זה מיד,

כרוב כבוש מונע סרטן ביעילות, הודות למרכיבים הבאים:

פלבונואידים – Flavonoids – כרוב כבוש מכיל פלבונואידים אשר מונעים נזק והצטמצמות (היצרות) של העורקים.

גלוקוסינולאט – Glucosinolate – מרכיב זה שמכיל הכרוב הכבוש, מעורר את הפעולה של נוגדי החמצון הטבעיים של הגוף.

איזותיוציאנט – Isothiocyanate – מרכיב טבעי זה מספק פעולה עוצמתית, יעילה ורבה כנגד תאי סרטן בגוף.

4. כרוב כבוש בן שבועיים ויותר מחזק את העצמות כי הכרוב הכבוש הזה, עשיר מאוד במינרלים שמעודדים את בריאות העצמות ומונעים את ההתפתחות של האוסטאופורוזיס (osteoporosis).

בנוסף לזה ה-ויטמין K בו שומר על העצמות. הוא שולט על ייצור החלבונים, הנדרשים על מנת לשמור על רמת המינרלים (mineralization) הבריאה בעצמות.

5. כרוב כבוש ביתי עשיר בויטמין C

ידוע, מלחים ויורדי ים לקחו איתם כרוב כבוש להפלגות, בשל העובדה שהוא עשיר ב-ויטמין C ומונע צפדינה, אשר נגרמת בשל מחסור ב-ויטמין C. 

וחשוב כיום, דיאטה! אבל יש עוד –

כרוב כבוש ביתי מסייע בהורדה במשקל וזה בגלל  שאכילת מזונות מותססים בכלל, כמו כרוב כבוש, מועילים מאוד בתהליכי הורדה במשקל בעיקר באזור המותניים-ירכיים. בגלל שמזונות מותססים, רק ביתיים, משפיעים בצורה חיובית על חילוף החומרים בגוף (הם מזרזים את חילוף החומרים), משפרים את הראיה תומכים בבלוטת התריס, טוב די…

הסולפוראפן

6. הסולפוראפן המצוי בכרוב הוא רכיב ידוע בלוחמה בסרטן, ואי ספיקת כליות. ההיסטון דאצטילז שבדרך כלל מעורב בהתפתחות והתקדמות של תאים סרטניים נבלם על ידי הסולפוראפן שבכרוב. הסולפוראפן הוא סיב תזונתי שנמצא גם בברוקולי ושיכול להפחית באופן מובהק את הסיכון לסרטן אם הוא נצרך באופן קבוע. זה הסולפוראפן, המעניק לכרוב ולברוקולי את טעמם המריר, ויכול למנוע או לעכב את הסרטן בכלל זה סרטן הוושט, מלנומה, סרטן הלבלב וסרטן הערמונית. אפיגנין – הוא כימיקל המצוי בכרוב, מסייע בהפחתת גודלם של גידולים באחת הצורות האגרסיביות ביותר של סרטן השד. והאנתוציאנין, נוגד חמצון עוצמתי שנמצא בכרוב, מסייע למניעת היווצרות של גידולים חדשים, בנוסף לכך האנתוציאנין הורס תאים סרטניים שכבר נוצרו, ומאט את התרבותם של תאים סרטניים קימים.

למאמרי על הסולפוראפן והברוקולי – כאן

7. הבטאלאין שבכרוב מחזיק בתכונות נוגדות דלקות המסייעות לסובלים מדלקות מפרקים וכאבי פרקים. את שמו הטוב הבטאלאין רכש לאחר שהתברר כי הוא גם מסייע לניהול לחץ הדם ומונע בעיות עור שונות לצד היותו נוגד דלקות.

8. אחרון להיום ויטמין A. הכרוב הוא גם מקור טוב לבטא קרוטן, הידוע בכך שהוא מקדם את בריאות העיניים ומונע ניוון מקולרי והיווצרות של קטרקט, בעיקר בקרב אנשים מבוגרים. הוכח כי בטא קרוטן מפחית את הסיכון לסרטן הערמונית, ולכן הופך את הכרוב למזון חיוני ביותר עבור גברים.

ההמלצה שלי לאכול 1-4 כפות  של כרוב כבוש ביתי ביום.

המנה הקטנה דווקא מועדפת עלי כיוון שכמות גדולה מדי עשויה לגרום לבעיות עיכול שונות, כגון שלשול, נפיחות ובחילות.

הערה, אם תקנו בחנות לא יעבוד, מכיוון שעל פי החוק במדינה, כל מוצר שנמכר בסופר חייב להיות מפוסטר (פיסטור=חשיפה לטמפרטורות גבוהות במטרה להרוג חיידקים חיים שנמצאים במזון), הרי שכאשר קונים כרוב כבוש בצנצנת, כל החיידקים הטובים חוסלו. אז בבקשה לקחת מקל ולהתחיל ללחוץ על הכרוב…
והתסיסה של הכרוב בפרט, הוכחה כיעילה לטיפול בתהליכים דלקתיים, בחילוף החומרים השומניים ובמניעת השמנה והיא הכרחית בתהליכי החלמת הכליות והפחתת מדדי האוראה.
צילם ירון מרגולין

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –


  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  נשלח ב כללי
  One comment on “זאורקראוט – מתכון בסיסי ופשוט לכבישת כרוב בבית
  1. איתן הגיב:

   אני מוצא כי מאז שאני אוכל כרוב כבוש וכן סלט מכרוב חי (עם גזר וסלק מגורדים) הפסיקו לי דימומים בחניכיים שליוו אותי עשרות שנים ,אולי בזכות הויטמין C שנשאר תקוע בין השיניים 🙂

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *