בני-על – האם יש גבול ביולוגי למספר השנים שאדם יכול לחיות?

דיוקן של זקן – פיודור ברוניקוב – WikiArt – Portrait of an old man Fyodor Bronnikov

ה"זקנים להפליא" בני-העל חיים מעל 110 שנים

בני־העל (supercentenarian) הם אלו שהגיעו לגיל 110. גיל זה מושג על ידי אחד מכל 1,000 מאה. [מקור]. החוקרים תמימי דעים על כך שזקנים מופלגים ואנשים שמאריכים מאוד לחיות בדרך כלל התגברו על מחלות כרוניות קשות [מקור1, מקור2]. בהקשר לזה זכרו שרפואת הממסד לא הצליחה להביא להחלמה ממחלות כרוניות קשות כסוכרת, אי-ספיקת כליות, יתר לחץ דם, אלצהיימר, שבץ מוח, ודלקת פרקים או אבדן גמישות העורקים שמובילה למחלות לב. כמו כן יש לשים לב לכך שהמחלות הכרוניות הקשות או יחסי הסיכון למחלות אלו הולכות ומצטמצמות בגיל מבוגר ובקרב בני-העל [מקור], בנוסף לכך אלו שחלו תקופת הזמן היחידה בה נחשפו אל המחלה הייתה קצרה ככל שעלה גילם [מקור]. יותר ויותר נוכחת המחשבה כי מחלות הקשורות לגיל ותחלואה לא כוללות את מוטיב העלייה בגיל [מקור]. ככל שהתקרב אדם לגבול תוחלת החיים של בני האדם אנו מזהים בקרב בני-העל, בדרך כלל העדר תחלואה והעדר עצבות או חולשה רגשית.

למאמרי – רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

מפתיע לגלות כי בכל קבוצות הגיל של בני-העל, גברים הצליחו יותר מנשים לשבור את השיא מבחינת מצב תפקודי המוח (קוגניטיבי) והגוף (תפקוד פיזי) [מקור], תופעה זו עומדת בסתירה לדעה הרווחת וממצאים מחקריים כי נשים מאריכות חיים יותר מגברים באופן טבעי ויתכן שסיבתה בתזונת הנשים ששונה כנראה מתזונת הגברים כמו למשל גברים מרבים לאכול בשר בגילאים המבוגרים בעוד נשים מתרחקות ממנו [מקור1, מקור2, מקור3].

למאמרי – האם תזונה נוגדת דלקת יכולה לעזור?

השבוע דיווחה Medical News Today על מחקר חדש (פורסם ב -30 ביוני, 2021 – כאן) בו נשאלת שאלת המחקר: "האם יש גבול ביולוגי למספר השנים שאדם יכול לחיות?" חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון ניתחו נתונים של למעלה מ -1,000 זקני-על שנמצאים במאגר הבינלאומי בנושא אריכות ימים, מדובר רק באנשים שניתן לאשר את גילם ברמת וודאות גבוהה

ז'אן לואיז קלמַן (Jeanne Louise Calment 1875  1997)  נולדה 14 שנים לפני בניית מגדל אייפל, בארל שבחבל פרובאנס שבצרפת הייתה אישה שהאריכה ימים באופן יוצא דופן הגם שעברה ייסורי נפש רבים. בגיל 21 נישאה לבן דודה השני פרננד ניקולס קלמנט (1896), בעל חנות שאפשרה לה לחיות ללא צורך לצאת לעבודה. עדותה בכל הנושא לאורחות חייה הייתה כלי מעניין למחקר היסטורי. היא אף התראיינה, בהקשר לגילה, לשני סרטי תעודה. קלמן, שנפטרה כשהייתה בת 122 שנים ו-164 ימים (היא נפטרה ביום ה-44,725 לחייה), היא האדם המבוגר ביותר שחי מאז ומעולם, שגילו ידוע בוודאות.
בנוסף, היא הייתה האדם השני שהגיע לגיל 115 ויותר, והאדם הראשון שהגיע לגיל 116 ויותר, וכמו כן גם האדם הראשון מתוך 3 אנשים (נשים) שהגיעו לגיל 118 ויותר (ע"פ מידע עדכני מה-2 בינואר 2021). חייה היו עשירים בפעילות ספורטיבית ואמנותית: משחק טניס, רכיבה על אופניים, שחייה, גלישה על רולר בליידס, נגינה בפסנתר וביקור באופרות.
לז'אן לואיז קלמַן ובעלה נולדה בת, איבון. שנישאה, ילדה בן, פרדריק. אבל בגיל 33, איבון מתה מדלקת ריאות. עשר שנים מאוחר יותר, ב-10, מת בעלה של ז'אן מהרעלה (מכמה דובדבנים מקולקלים, בגיל 73).) וז'אן לואיז קלמַן מצאה עצמה אלמנה ואם שכולה. בגיל 37  היה הנכד שלה פרדריק כשנהרג בתאונת דרכים (1963) ואחריו מת חתנה. סבלותיה גדשו את נפשה. קלמַן ששרדה גם אותם נותרה ללא יורשים. מכיוון שהייתה ללא יורשים, בשנת 1965 עורך דין בשם אנדרה-פרנסואה ראפרי הקים "משכנתא הפוכה" עם ז'אן. לפי הסדר זה נקבע שישלם לה 2,500 פרנק מדי חודש עד יום מותה, ולאחר מכן יירש את דירתה.ההסכם נראה כמו עסקה טובה עבור מסייה רפראי (אז בן 47) – אחרי הכל, ז'אן הייתה אז בת 90. אולם ז'אן לואיז קלמַן  כידוע האריכה ימים אחריו. הוא נפטר שלושים שנה לאחר מכן ומשפחתו המשיכה בתשלומים לגברת. עד מותה, הם שילמו לקלמַן  יותר מכפול משווי דירתה [מקור]. על אופניים היא רכבה עד גיל 100, בגיל 110 היא עברה לבית אבות. הסיבה למעבר הייתה שריפה שאירעה במטבח בדירתה. כשהייתה ז'אן לואיז קלמַן בת 115 היא נפלה במדרגות ושברה את הירך ולאחר מכן החלה לנוע בעזרת כיסא גלגלים. שנתיים לאחר מכן אבדה את ראייתה והיא הפסיקה משום כך לעשן. קלמן הסבירה שחדלה לעשן משום שלא יכלה בעיוורונה להדליק סיגריה. עד יומה האחרון הייתה צלולה במחשבותיה, היא קראה שירים שלמדה בילדותה ונהנתה מפתרון בעיות מתמטיות. סוד אריחות חייה לדעתה היה הגישה החיובית שלה לחיים, הומור ואופטימיות. היא צרכה באופן קבועה שמן זית, יין אדום, פירות ושוקולד. אמרה: אם לא ניתן בידך לעשות שום דבר כדי לשפר משהו, או להתגבר עליו, יש להניח לכך ולא לדאוג בקשר לזה [מקור1, מקור2, מקור3]. מקור הצילום ויקיפדיה

.

 החוקרים גילו שזה כמעט בטוח שמישהו יחיה יותר מז'אן לואיז קלמַן Jeanne Louise Calment שחייתה מעל 120 שנים [מקור]. על פי הרשומות הרשמיות, האדם הוותיק ביותר שחי אי פעם, ז'אן קלמנט, צרפת, נפטרה בשנת 1997 – 164 יום לאחר יום הולדתה ה –122. במאה הנוכחית, סביר מאוד שמישהו יחיה עד 135 שנים.

תוחלת החיים המקסימלית של האדם עשויה להגיע ל -130 שנה בסוף המאה הזו.

לחיות חופשי ממחלה קשה

 "Healthspan" (לחיות חופשי ממחלה קשה), מספר השנים בהן אדם נהנה מבריאות טובה, לא נותח עד כה, אך יש לנו שפע של מידע ומשאבים מבוססי ראיות בנושא אורך חיים איכותי אשר מלווה בבריאות טובה כמי שעשוי לסייע למבקש למקסם את מה שהיקום העניק לו.

חידושים ומהפכות בנושא יתר לחץ דם.

בני-העל מתוך המאמר Why Women Live Longer מקור הצילום בצילום מסך Credit: KENDRICK BRINSON Luceo- כאן.

"צעיר הוא בעל עיניים טובות יותר, אך הזקן מיטיב לראות ממנו." – הנרייטה סולד

רוצה להצטרף למועדון היוקרתי של האנשים החיים כיום מעל ל100 שנים?

המשותף לטוענים הרבים על הבנת הזיקנה הוא חוסר הוודאות שמתובל באמונות מושרשות היטב על-ידי ספקי התרופות והמזון התעשייתי, שתחלואה, לכאורה קשורה בעליה בגיל. פריצות דרך מדעיות עתידיות לא ידועות, וחוסר ידע בנוגע למנגנוני ההזדקנות נטו נעדר, ומאפשר להפיץ אמונות טפלות שמרוממות את השימוש בכדורים – שלכאורה מרפאים אותן. יסודות כאלו מונעים ממחקר רציני ומהגעה לתובנה ומסקנות מוחלטות לגבי אורך חיי האדם.

"אנשים מובלים יותר על ידי רצונם העיוור מאשר על ידי התבונה."

(שפינוזה)

"אנשים מוקסמים מהקצוות שהאנושות הגיעה עדם, בין אם מדובר בצעדה על הירח, בין אם זו התובנה שהעולם נע (אפלטון) כשרובם חושדים בו כנח (אריסטו) ושהשמש נעה לכאורה, ובין אם מדובר ברץ האולימפי או בזורק הדיסקוס, ולפנינו ה"כמה זמן מישהו יכול לחיות", מייקל פירס (Michael Pearce), דוקטורנט לקח על עצמו לחקור את הנושא הנערץ שאין כמעט יסודות מדעיים לרשותו: מחקר על אריכות הימים. "בעבודה זו אנו מתמצתים את הסבירות שאנו מאמינים בהן לגבי אריכות הימים ונושא האדם שעשוי להגיע לגילאים קיצוניים במאה שלנו"

The Anatomy Lesson.jpg
רמברנדט – שיעור האנטומיה של דוקטור טוּלפּ" (1632, האג, מאוריציוס), מקור הציור – כאן

למאמרי – גמישות העורקים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש – נא להקליק כאן

הטיה בהשגת גילו האמיתי של האדם
עד שנת 2010 הניתוח הסטטיסטי של בני-העל היה מוטה ולא אמין. נטייתם של אנשים בגיל מתקדם להפריז או להגזים בשנות חייהם הכשיל את המחקר. החוקרים החליטו להתמודד עם נתון זה, ולכן הם השתמשו בנתוני אריכות חיים מעודכנים שנמצאים במאגר המידע הבינלאומי לאריכות ימים (IDL), שהוקם על ידי מכון מקס פלאנק (the Max Planck) למחקר דמוגרפי ברוסטוק, גרמניה. בעזרת מאגר נתונים זה אימתו החוקרים את רשומות הלידה, החיים והמוות של בני-העל, וכללו בסקירתם אך ורק את אלה שגילם ניתן לאשור במידה רבה של וודאות. עד שהגיעו ל – 1,119 אנשים מעשר מדינות אירופה, קנדה, יפן וארצות הברית שהגיעו לגיל 110 לפחות.

ג'רארדה הורנקאמפ בוסגוט בגיל 110 שנים (14 מאי 1980) באותה שנה היא הייתה האדם הכי מבוגר בהולנד. מקור הצילום ויקיפדיה. Gerarda Hurenkamp Bosgoed at 110 years old 14 May 1980 she was the oldest Dutch person at the time. מקור הצילום ויקיפדיה

איכות חיים ובני-העל – supercentenarians

התנאים הקיימים נחשפו כמי שעשויים להשפיע על האירוע הנדון: אורך חיים והגעה לגיל מופלג שמקנה זכות לתואר נחשק של זקן מופלג, בא בימים, (”וְהַמֶּלֶךְ דָּוִד זָקֵן, בָּא בַּיָּמִים, וַיְכַסֻּהוּ בַּבְּגָדִים וְלֹא יִחַם לוֹ.“ (מלכים א׳ אפסוק א) או בני-העל (supercentenarians). והדברים הגיעו לידי כך שהחוקרים יכלו כבר לנבא באמצעות תחזיות סטטיסטיות המבוססות על המחקר הזה את מספר האנשים שעשויים להתמיד ולבוא בשעריו של גיל 110 במהלך המאה הזו. יותר מכך התוצאות שלהם מראות ובסבירות של כמעט 100% שמישהו מאתנו יכול לשבור את שיא הגיל המקסימלי הנוכחי שקבעה ז'אן לואיז קלמַן  – הגברת מצרפת.

החוקרים מציינים שעם גידול האוכלוסייה וההתקדמות בתחום הבריאות, שיעור התמותה ימשיך לרדת בקרב המיועדים לחיים ארוכים במיוחד לאחר שהצליחו לחצות בבריאות טובה גיל מסוים.

לדוגמא, מי שחי עד 110 נמצא כבעל הסתברות טובה מאוד לחיות עוד שנים כמו מי שחי עד 114.

"זו קבוצה נבחרת של אנשים מאוד חזקים," אמר ראפטרי (פרופסור לסוציולוגיה וסטטיסטיקה באוניברסיטת וושינגטון בסיאטל. Adrian Raftery). "הם עברו את כל הדברים שהחיים יכולים להפיל על אדם, כמו מחלות, אובדן. אבל הם מתים מסיבות שאינן תלויות במה שמשפיע על אנשים צעירים יותר. " [מקור]

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –


  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  שעורה ופעולות נוגדות דלקת כולל עיכוב גורם נמק גידול אלפא – Tumor necrosis factor alpha.

  על הנקמה ודמימותיה

  If you have any questions left –

  I'd be happy to answer any questions.

  For a direct application form to Yaron Margolin – please click here

  Recent Articles

  Kidney Failure

  Taming the Rogue Kidneys

  Vital Information

  מבוא לפסיכותרפיה מכלולית והוליסטית

  הפסיכולוגיה הטיפולית וההוליסטית – תולדות הפסיכותרפיה

  מגילת רות האלמנה שיצאה ממרחב הנוחות

  יש פתרון כולל לבעיות הקשורות לדימוי עצמי, חוסר בטחון וערך עצמי נמוך – דופמין

  חרדה

  מעגל המוזר – התפתחות ה"אני" בשנה התשיעית לחייו

  איך מורידים לחץ וחרדות באופן טבעי? התמודדות עם סטרס ולחץ נפשי

  טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

  למה אני לא מצליח להתמיד – והסוכר

  גמישות היא מצב נפשי – אתגר בזרימה ושינוי –  אני מבקש להתגמש

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  איך לצאת ממצבי תקיעות בחיים – שיטת שלוש השאלות בגובה העיניים

  נמאס לי מהחיים מה עושים

  על היכולת להשתקם, לקום מאבק הדרך ומכאב הפרידה

  ריגוש רעיוני או התקווה והדופמין – יחשפו בפניך כל הסודות שבהתמכרות שבהמתנה – ריגוש, המתנה, תקוה ודופמין – המאמר כאן.

  מסלול ההתפתחות הנורמטיבי בחיי אדם ודמימותיו בטבלה – סדרת מאמרים.

  שלושת המיצים

  לחלק הראשון הבצל והפלפלים

  לחלק השני – החסה

  לחלק השלישי – תפוח אדמה והבוטיראט

  לחלק הרביעי – הכוסמת המופלאה

  לחלק החמישי – נבטי הברוקולי וחלבון הנעורים

  לחלק השישי – שיבולת השועל והבטא קלגן

   לחלק השביעי – על האצות והפוקוקסנטין

  עשרת המזונות הבריאים ביותר לחולי כלייה. 1 

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  הערכות שונות במדידת אשלגן בפלזמה שוללות לפעמים שלא בצדק יתר אשלגן בה – היפרקלמיה פסאודו היפרקלמיה – Hyperkalemia

  מדד חדש לבריאותך – ביטול האסרוסקלרוזים

  אי ספיקת כליות – טיפול ללא תרופות

  אוראה – למה האוראה מוגברת ומופחת בדם Urea

  הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

  להוריד קריאטינין, אוריאה ולהחלים ללא תרופות מאי ספיקת כליות

  וירוס הקורונה וגרון יבש

  -אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

  אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

  התרופות והרע – ויטמין D3

  על בדיקות הדם

  אנמיה למה חסר לי ברזל?

  רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

  להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

  רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

  שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

  עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

  ויטמין השמש ויטמין D-

  התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

  רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

  מזונות גבריים ובטן שטוחה

  שלושת המיצים

  על לחם חוקם של עסקים – מה באמת חשוב לדעת בכדי להצליח (פרק א')

  טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  על לחם חוקם של העסקים

  למה אני לא מצליח להתמודד

  מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קריירה מזהירה.

  סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

  כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

  כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  אי ספיקת כליות – צום חלבונים

  צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

  אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

  אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

  אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

  "אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

  ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

  פרק ב'

  פרק ג'

  נשלח ב כללי

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *