עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

Nuotatore Francesco Messina השחיין פרנצ'סקו מסינה, עוד לא קורה כלום והשחיין אפילו לא קפץ למים ובתוך העמידה הזו וקשירת החבל על מותניו מתרחש עולם שלם של התבגרות והעצמה עצמית, ריכוז טבעי חלקו הורמונלי ומיומנת שעוד רגע תצא להתאמת עם הסביבה הקרובה לה – צילם ירון מרגולין.

לזכות בבריאות מחדש

אם אתם סובלים מלחץ דם גבוה, אם התפתחה בגופכם רמת כולסטרול גבוה או נעשיתם סוכרתיים והכליות שלכם סוררות והגעתם עד מצב של אי ספיקת כליות  סביר להניח שתמצאו מעט מאוד אנשים שיקדישו זמן לעזור לכם להבין שאתם סובלים ממחלה ניוונית, שאובדן גמישות העורקים ביסודה.
מי יעזור לכם להבין מה הבעיה באבדן גמישות השרירים שמתכווצים, ומקדמים את נוזלי הדם, הלימפה או השתן הלאה מן הרקמות. ומה ההשלכות הקשות של מצב זה. ואשר לשינויים הנדרשים  מי ימליץ לכם ע
ל הדרך לזכות בגמישותם מחדש ובריאותכם.
יש לדעת, נדרש מעט מאוד כדי לזכות בבריאות מחדש, וזה גם לא יקר כתרופות (אולי זו גם הבעיה האמתית) מכל מקום, מי יתפנה לספר לכם מה נדרש מכם כדי להשיב את הבריאות לגוף? כשכל מעיניו של המומחה שלפניכם לניהול המחלה ושינויים במינוני תרופה עבורכם. עוד תרופה ועוד תרופה והמצב מתדרדר ובכל פגישה נוספת שורת עדכון במחשב שלו על החמרת מצבכם. GFR ירד מ120 ל60 ול 45, הפעם הוא ירד ל 33, יש להתכונן לדיאליזה, הדיאליזה רוקנה את מאגרי הויטמינים ששומרים על הכליות וה-GFR עומד כבר על 8, הGFR הגיע ל5, האדם מת. סוף דיווח. וכו'

רמברנדט – שיעור האנטומיה של דוקטור טוּלפּ" (1632, האג, מאוריציוס),

הדרך לבריאות חדשה שונה ואחרת לגמרי. היא עוברת דרך גמישות שרירי הצנרת. גמישות הינה מצב טבעי שנקשר ביכולת לנוע בחופשיות במלוא טווח התנועה בלי לגרום לגוף או לנפש סבל, כאב, נזקים, התכווצויות פתאומיות או פציעות. כששרירי הצנרת לא מתפקדים מי יניע את נזלי הגוף ויסלק את הפסולת המצטברת שם?

רוברטו בולה – הרקדן האיטלקי המדהים ב"גרנד ג'טה" – רגע מספרטקוס – באלט שאני מאוד אוהב.  Roberto Bolle

גמישות של רקדן נמדדת בשפגט או גרנד ג'טה והטיות גב וירטואוזיות לצדדים,  גם ביכולת להרפות שרירים בהדרגה (דימינואנדו, מטאקרוסיס), אבל מאחריה עומדים תמיד השרירים המתכווצים ורפים והצינורות שנמצאים בהם. כן, יסודה של הגמישות נמצא בגמישות שרירי העורקים.

זריקת מים מפיו של אריה מרגשת אבל גם מזכירה לנו שדרוש כוח להניע את המיים האלו ובגופנו התפקיד הזה מוטל על השרירים ולכן עליהם להיות גמישים ובמיוחד השרירים שעוטפים את העורקים שבגופנו – ירון מרגולין Lion fountain in the main town square of Assisi, Italy

העורקים הם צינורות, למעשה כל הצינורות בגוף כולל מעבירי הלימפה וצינורות ניקוז בכליות, מובילי אויר בריאות והפסולת במערכת השתן  מכוסים בשרירים שמניעים את הנוזל שנמצא בתוכם. השופכנים למשל, הם איברים צינוריים המעבירים את השתן שמיוצר בכליות לשלפוחית השתן. גם הם רב-שכבתיים, ומורכבים מעטיפת מגן חיצונית, שכבת שריר עשויה משרירים טבעתיים הדוחפים את הפסולת – השתן – החוצה. מוטל עלינו ללמוד לשמור על גמישותם של השרירים העדינים האלו, אם אנחנו לא רוצים לטבוע בנוזלי הביוב של גופנו. מדובר במערכת שרירים שהולכת ומתנבנת בכל הצנרת ומאבדת את יכולת תנועתה מתוך סיבות רבות שמאמר זה יצביע עליהן.
בעיה מורכבת שהשלכותיה מאוד קשות (שבץ, אי ספיקת כליות, מחלות לב, מחלות ריאה, סוכרת, כבד שומני, דלקת מפרקים… עיוורון) אבל הפ
תרונות לה כל כך פשוטים עד כדי כך, שקשה להאמין שרבים מהם לא מגיעים לתודעה הציבורית הרחבה.

פיליפ של אקארניה היה רופא וידידו של אלכסנדר הגדול. כאשר נתקף אלכסנדר הגדול בחום גבוה, היה זה פיליפ של אקארניה שהציל את חיו. הרופא השתמש באמצעי טבעי, פשוט ומדויק – מיים – על ידי רחצה במים קרים של נהר סיידנוס בקיליקיה והציל בכך את חייו.
אלכסנדר הגיבור לא פחד מהרופא המהפכני וגם לאחר שפרמניון שלח להזהיר אותו מהרעלה – הרופא פיליפוס שוחד על-ידי דריוס השלישי להרעיל אותך אמר השליח – בטח אלכסנדר במי שיודע לרפא. הציור הזה מתאר את המקרה הזה; ומראה את שלב התאוששותו המהירה של המלך.
פיליפ של אקארניה היה עדיין רופאו של אלכסנדר כשצר על עזה בשנת 332 לפנה"ס, כפי שקרטיוס מדווח. צייר – הנריק הקטור סימירדזקי (1843 – 1902
Alexander of macedon trust's the doctor Philip, Henryk Siemiradzki

המטרה שעומדת לפנינו היא גמישות מחודשת של צינורות הניקוז, ההובלה, והשתן בגופנו. מרגע שאנו נחשפים לאבדן גמישות העורקים עלינו להתחיל לפעול להגמשתם. מקור התקשחות העורקים בחלבונים רבים מדי שחודרים למערכת דרך התזונה שלנו. אבל גם  שומנים שניזוקו בגופנו התחמצנו ומקשיחים את קרום התא – גורמים עקב כך לאבדן גמישות הצינורות, על כך בהמשך המאמר.
מעטים יודעים שמקור השומנים הללו בתזונה רבת חלבון מדד גליקימי גבוה (ראה כאן רוצה להבריא מסוכרת בצורה מלאה) אך לא בהכרח בכולסטרול הגבוה – ומשום כך כושלים רבים בבואם לזכותנו בבריאות מחדש – נושא ניהול המחלה שב ועולה כאן. מדובר בנושא מורכב ומוליך שולל, כי כאשר נצמדים למדע המחלות, קל לאבד את התמונה הרחבה. הרופאים יודעים על מחלות, לומדים עליהן ומחפשים אותן בבדיקות. הם הוכשרו לטפל במחלות באמצעות תרופות. הם מכירים את התרופות (פרמקולוגיה – תורת התרופות) כיצד הגוף משתמש בכל תרופה ולעתים גם מה נזקיה ומתמקדים באפקט הטיפולי שהם מבקשים לנהל. הערכת בדיקות הדם של ממדי דלקת והערכת כאב כללית לצד תופעות הלוואי ושוב בדיקות ששבות ונבדקות בזהירות: תועלת מול נזק- אבל, משראיתי כמה אנשים מתים, ולא מספיקים להגיע לקליניקה שלי כשמדד ה- GFR  קצב הסינון הפקעתי (Glomerular filtration rate – ‏GFR) יורד מתחת ל-10 – כי העורקים אבדו את גמישותם וכשהזרקת אינסולין הביאה מטופל צעיר שלי לעיוורון – טרם הגיע לטיפול כי העורקים אבדו מגמישותם וגם ראיתי תהליכי החלמה מדהימים מסוכרת ואי ספיקת כליות, גם לחץ דם מיותר, כי העורקים שבו אל גמישותם, החלתי להבין שלניהול מחלה טוב ככל שיהיה, יש מחיר והוא יכול גם להביא לאבדן איכות חיים ואפילו למיתה טרם עת.

מחולות בני-ברית דוד 1990. בשנות ה-70 של המאה העשרים אפשר היה להגיע לגמישות כזו רק הודות ללחיצות ההגמשה שהיו לחיצות ההחלמה. צילם שמיה לוי. רוקד – ירון מרגולין

בית המדרש שלי אחר ומאוד שונה – אני רקדן – גמישותה של הנפש וגמישות הגוף מביאים אותי לטפל בבעיה מנקודת מבט אחרת לגמרי – גמישות של צינורות הגוף אפשרית -היא מדד חדש שיכול להציל חיים – להפחית לחץ דם, לסלק סוכרת בתוך כמה שבועות ואפילו להחלים אותך מאי ספיקת כליות ואבדן ראייה.

גמישות העורקים – היא המפתח לזכות בבריאות מחדש ולהבנה מדוע גם מזון "בריא" מביא אנשים לפתחן של מחלות קשות. אכילה לא מאוזנת של קטניות, טחינה ואגוזים יכולה להביא, די מהר לאבדן גמישות העורקים ולירידה במדד  קצב הסינון הפקעתי ה- GFR. קטניות הן פצצת חלבון משביעה – אנשים בריאים אוכלים אותם בעיקר במזרח התיכון – חומוס למשל, הינה מנה נפוצה ביותר, וכאן מתחילה בעיה שנכנה אותה בעיית ההומוציסטאין – ירון מרגולין Tiepolo. Detail from Vision of St. Paschal Baylon, 1767.

גמישות העורקים – היא המפתח לזכות בבריאות מחדש ולהבנה מדוע גם מזון "בריא" מביא אנשים לפתחן של מחלות קשות. אכילה לא מאוזנת של קטניות, טחינה ואגוזים יכולה להביא, די מהר לאבדן גמישות העורקים. קטניות הן פצצת חלבון משביעה – וכאן מתחילה הבעיה שנכנה אותה בעיית ההומוציסטאיןכדי לפשט את הבעיה – עורקים שחדלים להיות גמישים – עושים זאת לאט והם חושפים את התהליך בפנינו במדדים שונים גם נוכח מזון "בריא".

הבן האובד שב הביתה – וינצ'נטו דמיני, Vincenzo Damini The Return of the Prodigal Son
מעטים יודעים שכל אחד מאתנו נחשף לבעיה הזו של גמישות עורקית ואבדנה וככל שהיא בעיה גדולה ובסיס לכמה מחלות ניווניות קשות כמו סוכרת ואי ספיקת כליות – אפשר לפתור אותה – עלינו רק לשנות את נקודת ההסתכלות שלנו על המדדים הזמינים כמו ההומוציסטאין, גלוקוז, אוריאה ו GFR כי הם למעשה חושפים בפנינו את מדד אבדן גמישות צינורות ההובלה בגוף שלנו – בזמן. ירון מרגולין

מעטים יודעים שכל אחד מאתנו נחשף לבעיית גמישות העורקים – אבל אפשר לפתור אותה – עלינו לשנות את ההסתכלות שלנו על המדדים כי הם חושפים בפנינו את אבדן גמישות צינורות ההובלה בגוף האדם – בזמן.

Corsica and the Satyr -1630 – Artemisia Gentileschi

מדדי אבדן גמישות צינורות ההובלה (של חומרי מזון, ופסולת)

 1. מדידת לחץ הדם – עלייה (של 20 מ"מ כספית) בלחץ שנמדד על ידי מכשיר למדידת לחץ דם, בזמן שהלב מתכווץ ומזרים דם לגוף, מה שמכונה הלחץ הסיסטולי מלמדת על אובדן הגמישות העורקים.
 2. נפיחות ובצקת – מדד נוסף נקשר בנפיחות  – כל נפיחות ובצקת מלמדת על בעיה באנדותל Endothelium סוג של רקמת חיבור שעוטפת את צינורות ההובלה בגוף מבפנים.
 3. גלוקוז – Glucose כאשר מדד הגלוקוז מתקרב ל100 או עובר אותו – גמישות העורקים אובדת. סוכר הגלוקוז הוא פחממה מאוד נפוצה, "מחסן" של אנרגיה כימית, שממלאת תפקיד חשוב בתהליך הפקת האנרגיה ובתהליך הנשימה התאית – חימצון ושינוי מבני של החומרים שנכנסים לתא (=חילוף חומרים). צמחים מייצרים אותו במהלך תהליך הפוטוסינתזה ומשתמשים בו לחילוף חומרים והאדם למזונותיו המפנקים.

  Ottavio Vannini (1640s יעל וסיסרא Yael and Sisera אוטביו וניני1585 – c. 1643) צייר פלורנטיני בן תקופת הברוק.
  גלוקוז הוא כוח אהוב ומתוק שמשתתף, גם בתהליכי חילוף החומרים בגופנו. בלעדיו לא נוכל להתקיים. אלא שדרושה לו מידה נכונה – בלעדיה האהבתנו נתונה לו, ממש לא בצדק. גופנו אינו מסוגל להתמודד עם יותר משש כפיות סוכר ביום, ולכן הוא מעבד את הסוכר העודף לשומן ואוגר אותו ברקמות השומן.

  הגלוקוז משתתף, כאמור לעיל, גם בתהליכי חילוף החומרים בגופנו. בלעדיו לא נוכל להתקיים. אלא שדרושה לו מידה נכונה – גופנו אינו מסוגל להתמודד עם יותר משש כפיות סוכר ביום, ולכן הוא מעבד את הסוכר העודף לשומן ואוגר אותו ברקמות השומן.
  סוכר, מתפרק לגלוקוז ופרוקטוז. הגלוקוז מספק אנרגיה לתאי הגוף ועודפיו מגיעים לכבד, שאחראי על בקרת רמות הגלוקוז בגוף. הכבד אוגר את עודפי הגלוקוז בצורת גליקוגן (בתזונה עתירת  פחמימות) אבל הוא נאגר גם בשרירים ובכליות ובשעת הצורך הגוף מפרק אותו לאחר שהפך לשומן בחזרה לגלוקוז ומחזיר אותו לזרם הדם – או הופך אותו בכליות לאמוניה (בסיס שבא לאזן את חומציותו המזיקה). האמוניה נהיית אוריאה, אבל לאחר שהורסת ברבות הזמן את גמישות צינורותיה של הכליה. תוך 3-5 שנים נראה מדדים איומים של מצב זה בבדיקת שתן (מיקרואלבומינוריה).
  הפרוקטוז נכנס לכבד. הוא מגיע ישירות לכבד ונאגר שם לאחר שהפך בכבד לשומן. עודפי הפרוקטוז מסוכנים מאוד לכבד וכמו הגליקוגן לכליות ומשפיעים עליו בדומה לצריכת אלכוהול מוגברת, כיוון שפרוקטוז ואלכוהול עוברים תהליך חמצוני דומה והופכים לשומן. תוך חמש שנים גם המצב הזה עלול להידרדר למחלת "כבד שומני שאינו נובע מצריכת אלכוהול". בשונה מגלוקוז, פרוקטוז לא גורם ללבלב להפריש אינסולין, ולכן משבש את מערכת הרעב והשובע בגופנו. כתוצאה מכך אנו אוכלים יותר ממה שאנו צריכים ומפתחים עמידות לאינסולין. בסופו של דבר העמידות הזאת מקשיחה את העורקים, פוגעת ברמות הכולסטרול הטוב ‭ HDL‬ שאחראי על גמישות העורקים ועלולה להוביל לסוכרת מסוג 2. בנוסף לכך, השמנה – משמשת מדד נוסף שנקשר בגלוקוז – עודף גלוקוז בדם נאגר בתאים כשומן (האינסולין אחראי לאגירה זו משל היה אפסנאי) כאשר רקמת השומן מתמלאת, עודף השומנים עובר לזרם הדם ומצטבר ברקמות הרכות (שריר, כבד ועורקים – כאן מתחילה מלאכת הקשחת העורקים ותחלואה איומה שמקורה השמנה). ההשמנה הבטנית והתחתית – אגן היא מצב שחושף את העמידות לאינסולין כי במצב זה מופעלים תהליכים אנזימטיים תוך תאיים, שגורמים להתפתחות ההשמנה ולתנגודת לאינסולין. לכן, עודף משקל מוגדר כמדד נוסף לאבדן גמישות העורקים אבל הוא נקשר בעודף גלוקוז ובהתפתחות התנגודת לאינסולין – עוד על נושא זה כאן. במקרים אחרים השמנה בטנית ואגנית נקשרים גם במחסור בסידן – אבל תמיד היא סימן לקשיות עורקית.

 4. כולסטרול -הוא חומר שומני הנמצא ברוב רקמות הגוף. עיקרו טוב. הוא מסייע במניעת התפתחותן של מחלות שונות, שנקשרות באבדן גמישות העורקים כמו טרשת עורקים. תתפלאו גם הכולסטרול "הרע" (LDL- Low Density Lipoprotein) שמפחדים ממנו – מסייע לשמור על הבריאות, אבל על כך בהמשך – לעננינו – מדד גבוה שלו (רמה תקינה צריכה להיות נמוכה מ-100 מ"ג\ד"ל. אבל ערך תקין של LDL יכול להגיע עד לרמה של 130 מ"ג\ד"צ.) יש לקחת אותה בחשבון גם שהיא מלמדת על צורך בהגמשת העורקים – הווה אומר עלינו להתחיל להתגמש!
 5. ההומוציסטאין – בעוד שלכולסטרול תפקיד בבנית הגוף (למשל הורמונים, חלקים בתא) לנוכחות הומוציסטאין אין שום יתרון בריאותי, להפך ככל שרמת הומוציסטאין גבוהה כך עולה סכנה לגמישות צנרת ההובלה בגוף. מדד של 5 – 7 הוא מדד ההומוציסטאין הבריא והמגונן על חיים בריאים וצינורות הובלה גמישים – הוא המדד החשובהומוציסטאין גבוהה מ 7 מצטבר ומופרש לתוך הדם. כאשר הרמות של ההומוציסטאין בפלסמה גבוהות (hyperhomocysteinemia)  "יתר – הומוציסטאין" – הומוציסטאין מתחיל להיות מופרש בשתן בשלב זה הוא גם מסכן את תפקודן של הכליות ואחד הגורמים לירידת ה- GFR. נמצא קשר בין פיגור שכלי ו- ויתר- הומוציסטאין hyperhomocysteinemia.
 6. ה- GFR – מדד הסינון –  קצב הסינון הפקעתי (Glomerular filtration rate – ‏GFR), כאשר מדד הסינון יורד מ 90 (מדד 120 הוא הבריא) יש להתחיל לפעול לשמירה על גמישות עורקים, כאשר המדד מגיע ל60 הווה אומר גם צינורות ההובלה בכליה מאבדים את כושר תפקודם ואי ספיקת כליות מתקרבת והיא מתקרבת מהר (מדובר במחלה סופנית) עוד על מדד ה- GFR בוידאו שהקישור אליו נמצא כאן.
 7. תחמוצת החנקן
 8. ברזל – אני מרחב על הברזל בהמשך,

  שערי הגיהינום נמצאים – בין שתי השכבות שמרכיבות את דופן הצינור המוביל מזון שם, מצוי חלל – המעבר שבין – החלל התת-אנדותליאלי. הוא שמקשר אותנו להיבט הנפשי של אבדן גמישות פנים הגוף – כאן המעבר, אל הגיהינום הבריאותי – כל הנזק שמכונה חימצון מתחיל כאן והוא משתקף תחילה כדמימה בדמימת המעברים שבכתף שמאל.

 9. כתף שמאל – נקודת זיהוי מרכזית לאבדן גמישות צינורות ההובלה נמצאת בכתף שמאל. כאשר שריר הדלתא הקדמי בחיבור לזרוע שבכתף השמאלית מכווץ בחלקו האמון על – כיפוף וסיבוב פנימי של הזרוע, כנראה בצילום למטה, מכווץ בכיווץ שרירי כרוני, לא מדובר על דמימה רגילה (כיווץ שרירי עקב התכווצות הנפש המרגישה או החושבת שמסרב להשתחרר אלא אם מופעל עליו לחץ חיצוני שגדול מכוחות הכיווץ) אלא על מחסור בגמישות עורקי הגוף שלך. מדד זה מקדים את כל עשרת המדדים שמופיעים ברשימה זו – הוא מדד חשוב שקל לי כמטפל בלחיצות ההחלמה לאבחן אותו בכל מפגש ומפגש. אפשר ללמוד למדוד את מצב העורקים לבד. ראו בוידאו למעלה ונסו זאת. הדמימה מופיעה בכתף – כאב באזור תחל שריר דו-ראשי – ראש קצר (Biceps brachil (short head גם משקף את הבעיה. דמימת המעברים רומזת גם על מחסור ב B12 B6 וחומצה פולית המכונה גם פולאט או ויטמין B9

  ירון מריגולן מצביע על נקודת זיהוי מרכזית לאבדן גמישות צינורות ההובלה והעורקים בגוף. נקודת כיווץ שרירים כרוניים שנמצאת בכתף שמאל. כאשר שריר הדלתא הקדמי בחיבור לזרוע שבכתף השמאלית מכווץ בחלקו האמון על – כיפוף וסיבוב פנימי של הזרוע, כנראה בצילום, מכווץ בכיווץ שרירי כרוני, לא מדובר על דמימה רגילה (כיווץ שרירי עקב התכווצות הנפש המרגישה או החושבת שמסרב להשתחרר אלא אם מופעל עליו לחץ חיצוני שגדול מכוחות הכיווץ) אלא על מחסור בגמישות עורקי הגוף שלך. מדד זה מקדים את כל עשרת המדדים להעדר גמישות עורקים – הוא מדד חשוב שקל לי לאבחן בכל מפגש ומפגש. אפשר ללמוד למדוד את מצב העורקים לבד. ראו בצילום למעלה ונסו זאת. הדמימה מופיעה בכתף – כאב באזור תחל שריר דו-ראשי – ראש קצר (Biceps brachil (short head. דמימת המעברים רומזת גם על מחסור ב B12 B6 וחומצה פולית.

 10.  לטרל פלקשן – הטייה לצד – שבו כרקדנים על הרצפה כשרגליכם ישרות לפנים והגב ישר ככל האפשר. הטו את גבכם לצד – הטייה זו מכונה לטרל פלקשן היא חושפת עד כמה אבדה גמישות עורקיכם. בנוסף כיווץ שרירים כרוני בשרירי בית השחי.

  רמברנדט 1654 אישה מתרחצת בזרם הנהר

 11. מעברים – מבחינה פסיכולוגית אבדן גמישות צינורות ההובלה נקשר בתופעה מורכבת שאני קורא לה "דמימת המעברים ופולחן הפאולוס" – דמימה זו מתחילה להתפתח כבר בגיל שנתיים – אני מפרסם את הנושא הזה לראשונה במאמר הזה –תקופת גיל – שנה שנייה 1-2 במסגרת סדרת מאמרים שכותרתה: "מסלול ההתפתחות הנורמטיבי בחיי אדם ודמימותיו בטבלה" – הטבלה לא עלתה בשל בעיות טכניות שקשורות בעמוד אינטרנט – עוד אני מציין שם: הדמימה מופיעה בכתף – כאב באזור תחל שריר דו-ראשי – ראש קצר (Biceps brachil (short head. דמימת המעברים רומזת גם על מחסור ב B12. ועל כך בהמשך – הקישור למאמר זה כאן – מכל מקום אם הגענו להבנה שאנו מאבדים את כושרי גמישות פנים גופנו – זה הרגע ליטול תוספים כגון B6, B12. יש להוסיף ויטמין C  וקואנזים Q10 ! אבל מהסוג הבריא! – בצילום למעלה  ירון מרגולין מדגים את הבדיקה על כתפו הימנית.

  מבנה העורקים – לעורקים שכבה פנימית מצופה ברקמה עדינה, שבנויה משכבה אחת של תאים – שכבה זו מכונה אנדותל. מתחתיה נמצאים השרירים – שכבה שנייה היא של שרירים. בין שתי השכבות הללו, מצוי חלל – המעבר שבין – החלל התת-אנדותליאלי. 

מבנה העורקים

לעורקים שכבה פנימית מצופה ברקמה עדינה, שבנויה משכבה אחת של תאים – שכבה זו מכונה אנדותל. מתחתיה נמצאים השרירים – שכבה שנייה היא של שרירים. בין שתי השכבות הללו, מצוי חלל – המעבר שביןהחלל התת-אנדותליאלי. הוא שמקשר אותנו להיבט הנפשי של אבדן גמישות פנים הגוף – כאן במעבר הזה, מתחילים שעריו של הגיהינום הבריאותי – כל הנזק מתחיל למעשה כאן והוא משתקף תחילה כדמימה  בדמימת המעברים שבכתף שמאל.

בעיית המעברים שנקשרת בדמימה – כלומר בעיה מחזורית לא פתורה – נקשרת בהבלעות העצמי בעוברו ממקום למקום, שכחה, בדיקה מחודשת של נעילת הדלת והמצאות כרטיס הטיסה או הדרכון בכיס המעיל. פחד להתחיל ודחיינות נקשרים אף הם בנושא זה. הבעיה מאוד מורכבת והיבטיה בגוף בצד ימין או שמאל מלמדים על מקורותיה ועל תקופת גיל היווצרותה – בעבר הרחוק הונחו פסלים על מנת לשמור על האדם הפוסע במעברים, כשהמזוזה על משקוף הבית שריד פולחני להם. דמימת המעברים נקשרת בפולחן השינטו ובצעידת הזן שבגן הזן, בפולחן ההבדלה והדלקת נרות השבת בין הערביים – דמימה זו עשירה מאוד בהיבטיה והשפעותיה על התרבות, פולחני מעברים נפוצים והידוע בהם בר מצווה, טקסי התבגרות וקרנבלים שונים לצד תהלוכות פולחן בהם הובלת המת לקבורה וקרנבלים. ללא ספק דמימת המעברים היא נושא בפני עצמו. מאוחר יותר הנזק משתקף בעורקים וניכר בשאר המדדים. עשרת מדדים אלו הם שיעזרו לנו לאבחן היכן עיקר הבעיה של אבדן גמישות צינורות ההובלה בגוף.

כולסטרול –  בתחילת שנות ה-80 החלה להתבהר התמונה של הכולסטרול ישנם כמה סוגי כולסטרול. חומר שומני שנמצא בדם וברוב הרקמות, ובמיוחד ברקמת עצב. הכולסטרול שותף בבנייה של הגוף למשל, המעטפת (ממברנה) של כל תא  בגופנו והתא לא יכול לתפקד בצורה תקינה בחסרונו. תפקיד נוסף לכולסטרול בניית המולקולות של ההורמונים, כמו קורטיזול, אסטרוגן, טסטוסטרון. גם בבניית מלחי מרה, הדרושים לעיכול תקין של השומנים וביצירת ויטמין D.
כולסטרול מסוג HDL  ליפופרוטאינים בעלי צפיפות גבוה, הוא "טוב". ככל שרמת ה-HDL בדם גבוהה כך טוב יותר (בדיקת כולסטרול וטריגליצרידים היא חלק מבדיקת הכימיה של הדם.). בניגוד לכך ישנו כולסטרול אחר ה-LDL (ליפופרוטאינים בעלי צפיפות נמוכה) הוא שמכונה רע. מסתבר, שה-LDL, הכולסטרול הרע נוטה להצטבר על הדפנות הפנימיים של העורקים – הצטברות זו מצירה את העורקים וגורמת לאבדן גמישותם. מה שמרתק הוא שהכולסטרול האחר ה- HDL מגמיש את העורקים. הכולסטרול הטוב, טוב ככל שרמתו גבוהה כי הוא מנקה את הדפנות הפנימיים של העורקים מהמשקעים הללו. אבל האם הכולסטרול הרע רע? קשה להניח שהגוף מייצר את ה LDL רק כי הוא חושק ברע – כנראה שיש בו גם טוב. מסתבר שה-LDL משמש אבן בניין בבנית הקרום של התאים – אם כך טוב גם הוא. הוא גם משמש אבן בניין להורמונים שונים. אז מה עשה אותו רע?
החמצון – ממחקרים שונים מראים שאם מספקים די נוגדי חמצון דרך התזונה, למשל ויטמין סי או E, ה-LDL לא נהרס, לא מתחמצן ולא משנה את המבנה שלו ולא את ייעודו מהיות אבן בניין לשומן (LDL) רע שנדבק על דפנות כלי הדם. השכבה העדינה והפגיעה שמצפה את דפנותיהם הפנימיות של העורקים נפגעת מכולסטרול מחומצן ומתחילה דלקת שהמשכה אובדן הגמישות. 

שמשון הצעיר -Léon Bonnat (1833-1922) – The Youth of Samson (1891

ללא ספק החמצון ברובו הרסני. משמעו תגובות שבמהלכן אטומים של יסוד אחד מוסרים אלקטרונים לאטומים אחרים. בעבר היה פירוש המילה חמצון "התרכבות עם חמצן", אך בכימיה מודרנית שונתה משמעות המושג ל"מסירת אלקטרונים" (החומר שעובר חמצון מוסר אלקטרונים ל'מחמצן' ומשתנה במבנהו ובמהותו). תהליך מסירת האלקטרונים בגוף הוא גורם דלקתי ואחד הגורמים המרכזיים לאבדן גמישות הצנרת בגוף האדם.  עודמעל החמצון בתחילת מאמרימ" להחלים -" שמדבר על קשיות צנרת האוויר  – כאן – עלה בדעתכם שקיימת בגוף מערכת של נוגדי דלקות טבעית?
שומן נדרש לבניית הגוף (קרומי התאים, ופרוסטגלנדינים – דמויי הורמונים). אומגה-3 היא שומן חשוב לייצור של פרוסטגלנדינים שהם נוגדי הדלקת הטבעיים. כהערת אגב אומגה-6 היא שומן שמשמש לייצור של פרוסטגלנדינים דלקתיים. ההמלצה המקובלת לצרוך שתי חומצות השומן החיוניות ביותר להגמשת העורקים: חומצה אלפאלינולית (מקבוצת אומגה-3) וחומצה לינולית (מקבוצת אומגה-6) ביחס כמותי מיטבי של 1:4 כלומר, לצרוך שומנים מסוג אומגה-6 בכמות גבוה פי 4 מזו של אלו מסוג אומגה-3. בתזונה אומגה-6 נמצאת בשפע בבשר ובמוצרי חלב ואומגה-3 בשמן פשתן, קנולה, גרגירי חרדל, ציאה, דלעת, בצמח רגלת הגינה (Portulaca oleracea), תרד וסויה גם בדגים כמקרל, סלמון וסרדינים. בשימורי דג טונה במים נמצא אומגה-3 (אך לא דג טונה בשמן[1ו. ברוב המקרים לא צורכים אומגה-6 פי 4 אלא פי 20 – 40 וזו עוד סיבה לאבדן גמישות הצנרת בגוף האדם. משמעות הדבר ייצור רב יותר של פרוקסטגלנדינים דלקתיים מאשר לא דלקתיים. זו הסיבה שאנחנו מבקשים לצרוך תוספים של אומגה-3, אבל אם התזונה שלכם מאוזנת אין בתוסף הזה כל צורך.

שערי הגיהינום של רודן – La Porte de l'Enfer  יצירה פיסולית בתוך מספר קופסאות בהן מוצגות עשרות דמויות שרומזות על יום הדין של מיכאלאנג'לו- דמות ההוגה שבמרכז הצילום ייחודית ומאוד התפרסמה – נוצרה גם כפסל העומד בזכות עצמו.

מונוציטים monocytes תאי דם לבנים – מערכת החיסון מורכבת מחלק תאי שמכונה התאים הלבנים והם מופיעים בשלושה סוגי תאים: מונוציטים, גרנולוציטים, ולימפוציטים (תאי ה-T, שיכים ללימפוציטים).
המונוציטים הם תאי הדם הלבנים הגדולים ביותר, והם גדולים פי שניים עד שלושה לערך מתאי דם אדומים; המונוציטים נמשכים באופן כימוטקטי אל אתר הזיהום, בולעים חיידקים ופתוגנים אחרים וממסים אותם (פגוציטוזה). בנוסף הם בולעים תאים עצמיים הנגועים בנגיפים או בחיידקים תוך-תאיים. כשהם פוגשים בכולסטרול המחומצן הם בולעים אותו, לא מאפשרים לו לצאת. 
חמצון הכולסטרול – כאשר מדברים על נזקי הכולסטרול מדברים על חמצון שומנים (כאן) ועל רדיקלים חופשיים אבל יש לדבר גם על החלל שבין האנדותל ושכבת השרירים של העורקים – שם הבעיה – כאשר הכולסטרול חודר אל מתחת לאנדותל ומגיע אל החלל שבין החלל התת-אנדותליאלי הוא מתחמצן כאן מתחיל החמצון של כולסטרול רע (LDL) – זה השער לגיהינום.

Messina Francesco, Davide -דויד של פרנצ'סקו מסינה הוא שירה גדולה על נער שמקרין יופי פנימי עם קורטוב של גבריות כפרית – נער פרברים למוד סבל, בהחלט לא מודל יופי זכרי למיכאלאנג'לו – דוד זה משכנע אותך יותר בדוידיות כשהוא אוחז בסכין מבלופטו אבן בכף יד שמאלו. נוגע בה. לא נשען עליה. כשומר מרחק מהאבן – כמי שחש בחומרת נוכחותה והמעשה, ששימוש בחרב יושיעו ממנו. אחרי הכול חרב היא כלי זין של גבר ואבן מתאיתה לילד שמבקש לשמור לעצמו הרבה פתחים לנסיגה זריזה – אנחנו מכירים את גורלו של דוד אך עבור דויד של מסינה ניכר שעתידו לוט בערפל וכשבהווה הוא אוחז בסכין, ספק בחרב בעמדת ילד משחק ולא כגבר שיוצא לקרב, הוא נותר גברי – המבט לא מותיר ספק. מיד אתה מבין שמדובר באיש חכם שיודע להגן על כבודו, גם על עתידו, שקול. דוד שלנו כוללת את אגדת דוד שהועשרה על-ידי כתבים פוליטיים מתוחכמים ודויד Davide שלו – יושב כילד עם נפש של נחש עוד רגע הוא נער מתבגר, ואז תראו את הנחש בתפארתו – הוא, לא נמצא ברגע הגדול. להפך באקדם שבין הרגעים, בצומת כשמש העולה מהמזרח: כבר לא לילה אך טרם בקר ובכוחה לבשל את הטבע שלנו והינה הוא ביושבו מקורב יותר אל השחיין (Nuotatore – ראו למעלה) שמוצג בטאורמינה קרוב אליו, בצדק, בא ללמדנו שדוד שפגשנו בעבודותיו של דונטלו (ברג'לו – פירנצה, עומד) או מיכאלאנג'לו – מיותר להבנת דמותו הפנימית כי עוצמתו, כפי שמוצגת על-ידי מסינה, היא צורה חדשה של טרם. פוטנציאל לעשייה גדולה. ראינו את ה"טרם הזה" בביאנקה – הפורטקט של הרעיה כאלה נשגבת- הפוטנציאל הוא נושא שאפילו רמברנדט לא העז להתמודד איתו – הוא נמצא גם בפסל הילד שמכונה כאן שחיין ושוב הוא כאן הילד שמחזיק בחרב – זה דויד היושב ומכין מזימה גדולה – דויד בטרם. רק מסינה מסוגל לעצב דויד יושב בטרם והוא עולה כניצב על כל הדוידים העומדים – כי הדויד של מסינה שמורכב לדעתי מהחומר הדוידי הצלול ביותר שנוצר עד כה הוא הדויד שלנו. בראבו פרנצ'סקו מסינה. רשם וצילם ירון מרגולין

יש לדעת מתפקידו של המונוציט גם לשאת את הכולסטרול המכונה LDL. במצבו הראשוני טרם התחמצן הכולסטרול הזה נישא על גבו של המונוציט בזרם הדם אל אברי הגוף השונים, הבעיה כשהוא נכנס בשערי הגיהינום שם הוא מתחמצן ומשם  מתחיל הסיבוך שויטמין  E יכול למנוע. הE הוא ויטמין מסיס בשומן – פועל בקרום התא ומתחבר בפשטות לכולסטרול מסוג LDL ולכל מקום שהLDL מגיע אליו הוא מגיע עם הויטמין E, שמגן עליו מפני החמצן. אפרט על הויטמין למטה,
מונוציטים הם לוחמי חזקים – נציגי המערכת החיסונית, תאים לבנים שיודעים לסלק את הכולסטרול LDLהמחומצן. LDLמחומצן הוא כולסטרול שהתקלקל – ומהווה בשל כך בעיה –  חיילים אלו (המונוציטיםבולעים את הכולסטרול LDL טרם חומצן. נמשלים לבועה שנושאת ומובילה בתוכה את הכולסטרול. המטרה להגן על האנדותל – הציפוי הפנימי של צינורות הניקוז וההובלה. הבעיה של אבדן גמישות העורק מתחילה כאשר כמות חלקיקי הכולסטרול LDL שהמונוציט יכול לשאת גדולה ממה שהוא יכול לשאת. והמונוציטים לא מצליחים לבלוע את כל חלקי הכולסטרול שנמצאים בזרם הדם שבצינורות – (לתהליך הזה קוראים מנגנון היזון-חוזר או פידבק). כאשר הכולסטרול הרע LDL מתחמצן המונוציטים אוספים אותו בשיטה אחרת בה הם סוגרים עליו ולא נותנים לו לצאת. כתוצאה מכך המונוציט הופך לתא קצף, כמו כדור של שומן. כדורי שומן – קצף אלו נדבקים לאנדותל (הדופן הפנימית של הצינורות) ויוצרים מה שמכונה "פס שומני" הוא השלב הראשוני במחלה שנקראת "טרשת עורקים" (אתרוסקלרוזיס) מכונה גם פלאק (רובד טרשתי), – 
לאובדן גמישות העורק השלכות קשות על השרירים. לעורק שכבה שרירית. תאי הקצף מתחילים להצטבר והדופן מאבדת מגמישותה – הדבר ניכר כדמימה בכתף שמאלבית השחי (בשני צדי הגוף) ובקושי לכופף את הגב לצדדים (לטראל פלקשן) – הוזכרו למעלה בסעיפים 8 ו-9 בהתאמה [תחת הכותרת: מדדי אבדן גמישות צינורות ההובלה (של חומרי מזון, פסולת – הזנה וניקוז)]. בהמשך שכבת השרירים של העורק מתחילה להתעבות באמצעות ריבוי תאים (פרוליפרציה שגשוג, מונח שמתאר גם שגשוג תאים במחלת סרטן וכן בתחום הביטחוני) וכתוצאה מכך קטן חלל העורק ומוצר. בהמשך הדלקת גוברת כלומר יותר מונוציטים מגיעים לאזור והם גורמים לעוד כולסטרול מסוג  LDL להתחמצן והצינור מאבד מגמישותו – הדלקת כרונית ובעקבותיה השריר שמצפה את הצינור מבחוץ מתכווץ בכיווץ כרוני והשריר לא מתפקד – הוא מכווץ ונעשה מאוד נוקשה. המצב הזה אינו סופי והוא הולך ומחריף. חלל העורק הולך ונעשה צר. גם הכיווץ של תאי העורקים מדרדר את המצב, מעבר של חומרי הזנה ופסולת מתקלקל, ומזהים היצמדות של טסיות דם באזור כך שהאזור כולו הולך ומתעבה באמצעות ריבוי תאים (פרוליפרציה) – והמעבר הולך ונחסם. ההתדרדרות כפי שאתם מבינים טרם הגיע אל סופה, אבל בכל שלב אפשר להחזיר את המצב לקדמותו בעזרת לחיצות החלמה שפותחות מעברים למערכת הניקוז וההזנה, אימוני גמישות והליכה נינוחה ותזונה מגמישת עורקים שמתבקשת להיכנס אל חייך והיא מבוססת בשלב הראשוני על תזונה עשירה בויטמין E, C, גלוטתיון, (סלניום, ויטמין L B2, L-אצטיל, ציסטאין וניאצין מהם הגוף מיצר בעצמו את הגלוטתיון) ותוספים כגון זרעי ענבים, נבט חיטה, שמרי בירה וכרוב כבוש – ביתי.
שלב החימצוניות: באותו הזמן בו מתרחש תהליך הרס הכולסטרול. הבועה שמובילה בתוכה את הכולסטרול, LDL (זהו הכולסטרול שידוע ככולסטרול הרע), עוברת אל החלל התת-אנדותליאלי שם היא עוברת שינוי בעקבות התקפה של חומרים בשם רדיקלים חופשיים. אל האזור הזה החלל התת-אנדותליאלי נכנסים רדיקלים חופשיים – לוחמי האויב ופוגעים בכולסטרול. השלב הזה ניתן למניעה. אבל יש לדעת שהסיבה לפגיעה בשומנים אלו משולשת – 1 עודף שומנים (תזונה מופרזת ולא מאוזנת, שאפשר לתקן) 2. עומס עבודה על מערכת ההגנה בשל חוסר באנזימים נוגדי חמצון – Antioxidant שאינם כדי לעזור מפני חמצון, מפני הרדיקלים החופשיים שמחמצנים והורסים את השומן – שאפשר לתקן בהוספת ערכי מזון נכונים  3. מחסור בפעילות גופנית שכוללת תרגילי גמישות ופתיחה של כיווצי שרירים כרוניים. שאפשר לתקן אפילו עם קצת ריקוד – תלמדו טאנגו, כמה תרגילי נשימות כמו רקדנים שפעלו בירושלים הם יעזרו לכם המון.


Ottavio Vannini (1640s) יעל וסיסרא Yael and Sisera אוטביו וניני (1585 – c. 1643) צייר פלורנטיני בן תקופת הברוק.
עולם הברזלברזל Ferrum (יסוד כימי מתכתי שסמלו Fe ) מחסור ברזל נקשר ברדיקלים חופשיים ובאבדן גמישות העורקים – לוחמי האויב בהם האנטי אוקסידנטים פוגעים עומדים בקו ההגנה הראשון ברוב המקרים הוא נמצא בתאי האפיתל. אנמיה על בסיס פגיעה בקו ההגנה הראשון (במעי) ניתנת למניעה- מחסור בברזל בגוף הוא אחד מהמדדים לאבדן גמישות עורקים אבל גם מהווה תעלומה שמשתקפת כעייפות, עצבנות, דיכאון וקשיי ריכוז גם חיוורון ולשון לבנה – או כואבת. תופעות שונות כגון: עצירות, כאבי בטן, הפרעות עיכול, ובחילה קשורות בחוסר ברזל ויש לבחון כי התופעות באות להזהיר אותנו מפני אבדן גמישות העורקים וצנרת התריסריון וחלקו העליון של המעי הדק (שם גם נספג הברזל ועובר אל מחזור הדם).

הגוף שלנו זקוק לברזל כדי ליצור המוגלובין. הוא נשא החמצן שלנו בדם אל כל אברי הגוף. בחסרונו מאגר האנרגיה יורדים, מערכת החיסון נחלשת, הציפורניים נשברות, וישנה נטייה לזיהומים וקשיות עורקים. בולט תסמין הדופק – דופק מהיר במיוחד אחרי מאמץ מועט בלבד. מחסור בברזל (כוסמת) גורר גם תת פעילות של בלוטת התריס. הברזל  הופך את הורמון בלוטת התריס T4, לצורה הפעילה שלו בגוף שהיא T3. אנשים נוטלים סינטרואיד (אלטרוקסין, יותירוקס) תרופות שמשמשת לטיפול במחלות של בלוטת התריס או במקרים שבהם בלוטת התריס אינה מתפקדת, בעוד שמה שהם זקוקים לו הוא כנראה תוסף ברזל וויטמין C, E גלוטתיון וכוסמת כמנת החלבון העיקרית (לתשומת לבך: תוספי ברזל יכולים לצבוע צואה בירוק, גוונים כהים יותר). אבל מאחרי הבעיה עומדת גם כאן ככל הנראה גמישות העורקים – שתרגילי גמישות, וויטמינים ומינרלים נכונים לצד תזונה ראויה יכולים להביא אותך להחלמה מלאה.

וולקן, הפיעסטוס – האל הנפח.

תקופת הברזל וגמישותם של העורקים וצנרת העיכול שמכוסים בתאי האפיתל ובשכבת שרירים

בשעת הצורך בברזל, במצבי חסר ברזלהמערכת (הרטיקולו-אנדותליאלית) ממחזרת ברזל מתאי דם זקנים ומסייעת לבניית תאי דם צעירים – התהליך מדהים, אבל הוא קורס למצבי אנמיה לא ברורה כאשר העורקים מתקשים ומאבדים את גמישותם – או גם צנרות התריסריון (Duodenum) והמעי הדק בחלקו העליון שם נספגת כמות חשובה של ברזל ועוברת לדם גם היא מצופה כעורקים בתאי האפיתל, יצוין שדין זה תופס גם לגבי חלק מצנרת האוויר שמובילה חמצן לריאת נושא עליו כתבתי בהרחבה כאן. ומסביר מדוע מחסור בברזל יכול לעורר תחושת חנק וקוצר נשימה. תסמונת מעיים דולפת (תסמונת המעי הדליף, או gut permeability, הוא מצב שבו מחברי המעיים אינם צפופים וקיימים ביניהם מרווחים גדולים או חורים, מה שמאפשר לשרשראות חלבונים לא מפורקים וגם לטפילים ורעלים להידבק לדופן המעיים, לחדור מהמעיים לדם ולערער את גמישותם– ראו עוד על נושא זה במאמרי צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) – נא לגלול עד לכותרת: הלקטיניםכאן וכאן) ללקטינים (lectins חלבון ששמו לקטין, ומוגדר כאנטי נוטריאנט שנמצא במזון צמחי וגורם נזקים לאפיתל שבצנרת העיכול) ללקטינים תפקיד חשוב בהפעלת המערכת החיסונית בכל הקשור בשיקום אבר פגוע – בצמיחת תאים, במוות התא וברגולציה של שומן הגוף. הלקטינים עמידים בפני עיכול אנושי, הם בריאים והם נכנסים לדם ללא שינוי. יחד עם זאת ובמקרים נדירים הם יכולים להפוך לאויבי הקו הראשון ולנהוג כאנטי אוקסידנטים ולתקוף את רירית דופן המעי ולהפכה חדירה יותר מדי ודולפת אחד מנזקי הלקטינים – אנמיה – מחסור בברזל הגם שכמות מספקת שלו נצרכת במזון. על דופן המעי, רירית דופן המעי ובעיית הלקטינים אני מפרט במאמר שלם – כאן – (אלרגיה קשה למזון – להחלים מפגיעה ברירית המעיים ללא תרופות – מצרבת, השמנת יתר, אנמיה – מאבדן גמישות צנרת העיכול) בנוסף לאפיתל הצנרת של המעי מוקפת בשכבה שרירית המורכבת משכבה חיצונית של שרירים אורכיים ומשכבה פנימית של שרירים מעגליים – חובתנו לשמור על גמישותם ולמנוע קשיות וכיווץ שרירים כרוני במערכת זו. משימה מורכבת שרבים לא עומדים בה.

איורדופן הקיבה בנוסף לאפיתל הצנרת של המעי היוצא ממנה מוקפת בשכבה שרירית, ובקיבה היא עשויה שלוש שכבות והיא עבה למדי. שכבות השרירים בקיבה הן: שרירים אלכסוניים, שרירים טבעתיים ושרירים אורכיים (מפנים החוצה). השכבה החיצונית היא של השרירים האורכיים והשכבה הפנימית של שרירים מעגליים – כל השכבות מתכווצת בו זמנית אבל בכיוון אחר ללישת המזון – קרקעית הקיבה מכונה פונדוס. האפיתל הרירי שמצוי בדפנות הקיבה מפריש נוזל צמיג על פני הדופן המורכב מריר ואלקטרוליטים והוא מגן על הדופן מפירוקה. הנוזל הוא מעט בסיסי, וכך גם מגן על הדופן מהחומציות בקיבה. אצל הניזונים מפחמימות, הופכת הקיבה לסביבה חומצית רק כשנאכל מזון חלבוני. באכילת מזון חלבוני מופרש ההורמון גסטרין. בתגובה להפרשתו מופרשת חומצת מלח מתאי בלוטות רירית הקיבה. הזימוגן פפסינוגן, אשר מופרש מדפנות הקיבה, הופך לאנזים הפעיל פפסין רק בסביבה חומצית זו. מפתחה התחתון של הקיבה, יוצא המזון מן הקיבה לתריסריון – תחילתו של המעי הדק. פתחים אלו מוגנים בשרירים חזקים הקרויים סוגרים. השוער הוא שריר טבעתי המהווה שסתום. כשהוא מכווץ נסגר הפתח, וכך נמנע מעבר של מזון מן הקיבה לתריסריון. חובתנו לשמור על גמישותן של דפנות הקיבה, התריסריון והמעי הדק העליון ושריריהם כדי למנוע קשיות וכיווץ שרירים כרוני במערכת העיכול, כדי למנוע מחלות ניווניות הקשורות במחסור בברזל והיפוכלורידריה – תת חומציות הקיבה. משימה מורכבת שרבים לא עומדים בה. מגוון תרופות עלולות לגרום לבעיות בבטן ובתריסריון. הבולטת בהן אספירין אבל גם תרופות אנטי דלקתיות אחרות (תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות, NSAID) המשמשות לטיפול בכאבי שרירים ודלקת פרקים, בדרך כלל פוגעות ברירית הקיבה וגורמות לשחיקות, כיבים, דימום מהבטן והתריסריון ואנמיה. תרופות אחרות מפריעות לריקון הקיבה וגורמות לבחילה, נפיחות או הקאות. מזון עשיר אורז, סויה וקטניות הוא צרה צרורה לנושא זה בשל בעיית הלקטינים – עליה פרסמתי במאמרי "צום חיהוא תרופה טבעית. אזהרה לקטינים" נא לגלול עד הכותר למטה הלקטינים (Lactones) – הקישור למאמר זה נמצא כאן. ירון מרגולין

מקרופאגים הם תאים נפלאים תאי בלען (פגוציט) שמשתייכים למערכת החיסון. לכל מקרופאג תיאבון אדיר, תא אחד יכול לבלוע ולעכל כ-100 חיידקים במהלך חייו הקצרים. למקרופאגים תפקיד חשוב מאוד בהתגוננות של הגוף מפני חיידקים ותאים סרטניים, הם בולעים אותם אבל יש להם עוד תפקיד מרשים נוסף (מלבד החלמת פצעים): נמצא בתוכם אנזים בשם  Heme oxygenase ששובר את טבעת הפורפירין [Porphyrins – מולקולות בעלות מבנה מרכזי טבעתי מאקרוציקלי, המורכב מ-4 יחידות pyrrole שמחוברות ביניהן על ידי קשרים מֶתֶניליים (-CH=)] ומשחרר את הברזל. רוב הברזל המשתחרר עובר אל הטרנספרין החלבון שנושא את  הברזל בפלזמה, (רמת טרנספרין נמדדת בבדיקת דם במצבים החשודים או ידועים לחסר ברזל) טרנספרין זה נושא את הברזל למח העצם ליצירת המוגלובין. בדרך זו המערכת הרטיקולו-אנדותליאלית שהוזכרה לעיל ממחזרת באופן רציף ברזל מתאי דם זקנים ומסייעת לבניית תאי דם צעירים. יש לציין שהמקרופאגים עצמם יכולים לאגור בתוכם ברזל וזאת כאשר קצב ההרס של תאי דם אדומים גדול מקצב ייצורם של תאים חדשים. כאשר משתנה המאזן, ויש צורך מוגבר בברזל, משחררים המקרופאגים ברזל ממאגריהם. אלא שמצבי הדבקות עם פתוגנים שונים, הנדבקים לעורקים גורמים לאבדן הגמישות של הצנרת יוצרים מצבי דלקת, ומפריעים לשחרור ברזל ממקרופאגים, כך אובדן גמישות עלולה לגרום לירידה ביצירת תאי דם אדומים, למרות מציאות מאגרים מספיקים של ברזל בתזונה ובגוף. מחסור בברזל בגוף דורש נטילת תוספי ברזל, לצד ויטמין C – והימנעות מצריכת חלבון מהחי שפוגע בספיגת הברזל.

קו ההגנה הראשון מתעצם במקרה שלפנינו בעזרת – תמצית זרעי ענבים – (100-200 מ"ג שעוברת דרך מחסום הדם-מוח ומחזקת את מערכת העצבים: חוט השדרה, נוזל המוח והעצבים, ליטול לתהליכי גמישות עורקים תמצית זרעי ענבים  יחד עם ויטמין E ו C – בנטילת תמצית זרעי ענבים לבד דרוש מינון גבוהה בהרבה) במצבי אנמיה ההמלמה ליטול מינון של 500 מ"ג לחולים באנמיה ויחד עם ויטמין E ו-C – ל3 חדשים. לאחר חודש וחצי אפשר להוריד את תוספת הויטמינים (Eו-C).  תמצית זרעי ענבים יכולה לשנות את כל משק הברזל בגופם, ביחד עם תוסף קואנזים קיו-10 (רוביקווינון) שמסיס בשומן ופעיל בתוך התאים 400 מ"ג ליום למשך 4 חודשים (כמוסות שמכילות ג'ל, ניתן לקחת מינון מופחת) ויטמין Q10 יש ליטול לתקופה ארוכה כי עם הזמן מאגר Q10 מידלדל. – וויטמין E  מסיס בשומן, בטוח מאוד לשימוש, בעל השפעה גדולה על מערכת החיסון ונטילתו חשובה במיוחד בגיל המבוגר, אני ממליץ על מינון של 400 יב"ל ליום, ויטמין E יעיל בקרומי התאים–  (רק טבעי ומסוג די-אלפא-טורופרול), מסייע לתהליכי גמישות העורקים אבל יש לשקול אפילו יותר ממינון זה למשל 500 – 800 יב"ל ליום של ויטמין E. במקרי האנמיה המוזכרת לעיל ובטיפול בהחלמת הכליות הסוררות במצבי אנמיה יש לשקול גם נטילה של ויטמין E במינון של 3,200 יב"ל  ליוםיש לדעת שויטמין C וחומצה אלפא ליפואית יכולים למחזר ולהשיב לוויטמין E ולגלוטתיון את צורתם הפעילה ובכך להגביר את האפקט של ההחלמה והגמשת העורקים. בנוסף לכך אין הוכחה לטענה שויטמין C משפיע לרעה על אבנים בכליות! יש להקפיד על נוכחות מאוזנת של מינרל אבץ (נבט חיטה, עדשים, שבולת שועל, כוסמת, פלפלים), מגנזיום (400-500 מ"ג ליום), כרומיום (300 מ"ג ליום – שמרי בירה, פטריות וחלמון ביצה) ונדיום (זיתים, שמן זית, פלפל שחור, שבולת שועל, צנונית ותירס – תמיד עדיף ליטול אותו בסלט) הונדיום (זיתים) מתאים לחולי סוכרת – (הערה לסוכרתיים – תוספי תזונה שנהוג להשתמש בסוכרתכרומיום (שמרי בירה, פטריות וחלמון ביצה) 300 מק"ג (מיקרוגרם) ליום. ויטמין E. 800 מ"ג. מגנזיום (אגוזי ברזיל, בורגול יבש ותרד מבושל) 400-500 מ"ג. וונדיום 100 – 50 מק"ג ליום). לדעתי רוב האנשים מעל גיל 55 זקוקים לתוספת יומית של 50-100  מק"ג ליום של תוסף ונדיום, (5 זיתים ליום וטלו כף שמן זית על קיבה ריקה על הבקר) וצרכו מגוון קרואטנואידים (מגוון פרות וירקות) וסיבים תזונתיים – ההמלצה שלי ליטול כפית פסיליום ליום. 
אזהרה –
הגם שאלו בטוחים לשימוש וניתן ליטול אותם כל החיים  [פרט לתוסף ברזל – ורק תוסף ברזל ביסגליצינאט בטוח מפני רעילות ומצבי עודף! כי הברזל מחמצן – יש ליטול ברזל רק כשהוא קשור לתרכובת אורגנית הכי טוב ליטול אותו מהתזונה, כ-20 – 30 מ"ג ברזל ביסגליצינאט ביום, במשך לא יותר מ 3 חודשים – מינון שהוא פחות מ 500-800 יב"ל של ויטמין D3 מחלים אותך ונחשב בטוח לחלוטין – עוד על כך בכיתוב שמתחת לצילום האחרון במאמר זה] אזהרה– יש לצרוך כל אלו או אחד מהם אך ורק אם רופא שמכיר היטב את מצבכם הרפואי מאשר זאת!!!

פרנצ'סקו מסינה – רקדנית. פסל מרחף.

ויטמין E Vitamin. –  מגן השומנים הטובים – זה הרגע, בו מתחילים לדבר על ויטמין E מגן השומנים הטובים ועל גמישות העורקים. ויטמין E מסיס בשומן ולכך יש יתרון עצום כאן. הוא מסוגל לפעול בקרום התא. כתוסף מזון קיימת הצורה- הטבעית והסינתטית, כאשר הצורה הטבעית פעילה משמעותית יותר ונספגת טוב יותר ברקמות. ויטמין E בצורתו הטבעית נמצא בברוקולי, בעלי תרד ועלי סלק מבושלים, במיץ גזר, זרעי חמנייה קלויים, בקצח ובנבט חיטה ועגבניות מבושלות. נבט חיטה נחשב לבעל תכולת ויטמין E הגבוהה ביותר. הוא מסייע לחולים מפני נזקים  שיוצרות התרופות הכימותרפיות. לכליות, ללב, לכבד, ולעור ומגן על גמישות העורקים. הוסיפו כפית קצח ליום לסלט אצות הוואקמה שלכם – זרעי הקצח עשירים בויטמינים B1, B2, B3, B6, ויטמין C, ויטמין E, חומצות אמינו חיוניות, חומצות שומן, אולאית ופלמיטית, אומגה 6, חומצה פולית ומינרלים כגון סידן, ברזל, נחושת, אבץ וזרחן. זרעי קצח מכילים סיבים, חלבונים ופחמימות. מתכון לסלט אצות הוואקמה בסוף המאמר.

הברוקולי הוא ירק בעל ערך תזונתי גבוה וכולל תועלת בריאותית מגוונת ביותר לגוף האדם. בראש ובראשונה חשוב לשים לב לתכולת הוויטמין C המרשימה שבברוקולי: במאה גרם ברוקולי טרי (לא מבושל) ניתן למצוא כתשעים מ”ג ויטמין C, פי 2 הכמות המומלצת לצריכה יומית עבור ילדים בגילאים 9-13.
רק כדי לסבר את האוזן, בכמות זהה של תרד ניתן למצוא רק 30 מ”ג ויטמיןC , בכמות זהה של תפוזים ניתן למצוא 50 מ”ג ויטמין C ואילו בכמות זהה של עגבניות יש רק 10 מ”ג ויטמין C בלבד.
כמו כן, במאה גרם ברוקולי טרי ללא בישול ניתן לקבל קרוב למחצית מהכמות המומלצת לצריכה יומית של ויטמין A ובנוסף כמויות גדולות יחסית של מרכיבי תזונה חיוניים אחרים דוגמת קואנזים Q10, חומצה פולית (ויטמין B9), אשלגן, סידן B6 – וויטמין B6 פירידוקסין, שנתפס כוויטמין החשוב ביותר מבין הוויטמינים בקבוצת B. הוא מעורב בתהליכים רבים בגופינו וחיוני לתקינותם של מנגנונים ומערכות. בשמירה על בריאות הרקמות הוא פעיל בריאקציות של חומצות אמינו, 
משתתף ביצור תאי דם אדומים ונוגדנים, 
חיוני בפעילויות אנזימטיות שונות, 
תורם לפעילות תקינה של מערכת העצבים, 
הכרחי לספיגת אבץ וויטמין B12, 
מסייע לפעילות של חומצה פולית בזמן ההריון, 
משתתף בייצור החומר הגנטי של העובר (ביחד עם חומצה פולית וויטמין B12)-
בין יתר מעלותיו, נמצא כי ויטמין B6 יעיל בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, בדיכאון, ברמות כולסטרול גבוהות, בסוכרת, במחלות לב, בשיגרון, באסתמה, בחיזוק המערכת החיסונית, בהתכווצויות שרירים ובהקלה על בחילות. בנוסף, תכונותיו המשתנות של הוויטמין מסייעות במצבים של אצירת נוזלים, בצקות, פגיעה בכושר הסינון של הכליות ואבנים בכליות.
ויטמין B6 מסיס במים, כך שעודפיו מופרשים מהגוף ואינם נאגרים בו. מחסור בוויטמין B6 להבדיל, עלול להתבטא בירידה בתפקוד המערכת החיסונית, אנמיה, עייפות, הפרעות עצביות, פריחה, נשירת שיער, סחרחורות, כאבי ראש, בחילות הקאות וירידה בתפקוד הכליות. איכלו ברוקולי, אם אתם צורכים תרופות שמרוקנות את הB6 מגופכם. הויטמין החשוב בשמירה על גמישות העורקים ויטמין E נמצא גם בברוקולי. במנה של 1 ספל קיימת כמות של 2.43 מ"ג שזה כרבע מכמות הצריכה המומלצת ליום כדי לסייע בתהליך הגמשתם של העורקים.

האיזומר החשוב ביותר של ויטמין E הוא αtocopherol, בהשוואה לאיזומרים האחרים של טוקופרול, β, γ ו-δ. בפלזמת הדם מהווה איזומר אלפא כ-90% מכלל הוויטמין, בהמשך קיבל הוויטמין את הכינוי הגנרי tocopherol, כאשר כאמור לעיל האיזומר החשוב ביותר הוא α-tocopherol – מקורות מזון עתירים ב-אלפא טוקופרול הם המומלצים בהם דגנים ‏מלאים: שיפון, שעורה, אורז, נבטי חיטה, תירס, כותנה, חריע, קמח מלאקטניות: שעועית, סויה. גם אגוזים וזרעים: פקאן, שקדיםשמן נבטי חיטה (המקור העשיר ביותר של אלפא טוקופרול כאשר כף אחת מכילה 21.5 מיליגרם ויטמין E), שמן זית (אונקיה, אונקיה =28.3495231 גרם, מכילה 1.9 מיליגרם של אלפא טוקופרול), שמן קנולה (כף אחת מכילה 2.4 מיליגרם אלפא טוקופרול בנוסף ל-3.8 מיליגרם גאמא טוקופרול), שמן שעועית, שמן זרעי מלון, שמן חמניות, שמן סויה (כף אחת מכילה 1.1 מיליגרם אלפא טוקופרול בנוסף ל-8.7 מיליגרם גאמא טוקופרול), שמן חריע (כף מכילה 4.6 מיליגרם אלפא טוקופרול), שמן תירס (כף אחת מכילה 1.9 מיליגרם אלפא טוקופרול בנוסף ל-8.7 מיליגרם גאמא טוקופרול).
המלצה שלי טלו כף שמן שבחרתם בו על בטן ריקה על הבקר.

ההשתנות – קראצ'י transfiguration, Ludovico Carracci

ההומוציאסטין – תוצר חלבונים מממזון רב חלבוני – מי שמבקש להחלים מבעיות של העדר גמישות עורקים, פלאק, סרטן הערמונית וסרטן השד גם מאי ספיקת כליות, שישמור על מדד תקין של ההומוציסטאין. הוא שיסייע גם להיחלץ מרעלים שונים שמסתובבים בגוף שלנו וגורמים למחלות זוועה כגון: אי ספיקת כליות, לחץ דם גבוה, והתקפי לב – או שבץ ומחלות של כלי הדם ההיקפיים גם הן מסכנות אותנו באי ספיקת כליות או דיאליזה – (מחלות איומות שרק מביאות למוות בטרם עת).
זכרו: אם הרופא מרגיע אתכם ואומר: "אה מדד של ההומוציסטאין 9 זה בסדר, אל תדאגו" – את מה שאמר ד"ר קילמר ס' מק'קאלי Kilmer S. McCully מייסד תיאורית ההומוציסטאין "הם מרוויחים מרפואה, באמצעות טיפול בשלב האנוש והמתקדם של המחלה" – מדד של 5-7 הוא הבריא והמגונן – מק'קאלי הוא שהמליץ על המדד הזה: השתמשו ב B12, B6 וחומצה פולית, כדי לשמור על מדדי ההומוציסטאין בטווח הבריא שלכם. השתמשו בB6 הוא שומר על ההומוציסטאין גם על תפקוד נכון של הכבד ומערכת העצבים. כמו כן, ויטמין B6 אחראי על הגברת רמות האנרגיה ובריאות העור והראייה. לוויטמין B6 יש מגוון תפקידים חשובים ולכן חשוב לוודא כי הוא נמצא בגופנו בכמות מספקת. הוא "שחקן ראשי" בתפקודים מרכזיים בגוף, כגון: תנועה וזרימת הדם. מעטים יודעים שחסר ב-B6 עלול ליצור אנמיה בדומה לחסר ברזל. אכלו שבולת שועל על הבקר, ירקות כברוקולי, תפוחי אדמה, בננות, אבוקדו, גזר, כוסמת כמנת החלבון העיקרית וקטניות (אפונה ושעועית לגיוון חלבונים), ותרד גם לחם מקמח מלא, שמרי בירה, זרעי חמניות, אגוזים ופיסטוקים. אני ממליץ על אבוקדו. צרכו אבוקדו, כל יום, באבוקדו אחד יש כ-0.4 מ"ג של ויטמין B6. הוסיפו לסלט  גרעיני חמנייה – הינם מקור מצוין לוויטמין B6, ופיסטוקים, בחצי כוס פיסטוקים תמצאו כמות דומה של B6 כ-0.5 מ"ג וחוץ מהויטמין החשוב תוכלו להשמין לטבוע בזרחן כי הפיסטוקים עשירי זרחן מה שהורס את הכליות – טוב, אבוקדו!  שקלו לקחת תוסף (מכיל ג'ינג'ר) ובמיוחד מטופלי הכליה שלי בחודש ה-6-8 לטיפולי ההחלמה. הרף העליון לצריכה מתמשכת של B6 על 100 מיליגרם/יום, ורף זה הותר גם לנשים הרות. צריכת ויטמין B6 ברמה מעט גבוהה יותר מ-100 מיליגרם ליום, מותרת רק לחולי כליה, נחשף שבכוחה להפחית את רמת האוקסלאט בשתן, ובכך לצמצם את יצירת אבני כליות מסוג אוקסלאט הסידן. יחד עם זאת לא ברור האם צריכת ויטמין B6 מביאה ליצירה מופחתת של אבנים מסוג calcium oxalate.

כוסמת – חלבון הכוסמת הוא חלבון מעולה להגמשת העורקים מעטים יודעים שחלבון הכוסמת הוא חלבון מלא, שמכיל את כל 8 חומצות האמינו החיוניות, ובמיוחד ליזין, תראונין וטריפטופן. הכוסמת מכילה ביופלבנואיד בשם רוטין שנמצא בקו ההגנה הראשון על דפנות העורקים הוא אנטי-אוקסידנט רב עוצמה שמחזק את דפנות כלי הדם, מונע דימום ועוזר להגמשת כלל צנרת הדם ומשמש משום כך למניעת לחץ דם גבוה. הרוטין נמצא במקורות נוספים, אבל בכוסמת הוא נמצא במינון גבוהה בהרבה. הכוסמת מכילה חלבון נפלא ולכן היא משמשת  בתהליכי החלמת הכליות וצום חלבונים בשלב השלישי בערך אחרי 11 חודשים מהטיפול הראשון ובצורך שנוצר לחיזוק קו ההגנה הראשון על דפנות מערכת העיכול. ב150 גרם כוסמת תוכלו למצוא את כמות החלבון המספיקה ליום (ב100 גרם כוסמת יש כ13 גרם חלבון זו כמות נפלאה בצום חלבונים בתקופת ההחלמה השלישית ממצבי אי ספיקת כליות ומדד GFR נמוך מ30. צרכו כוסמת מבושלת / מושרת / נבוטה (הנבטה רגילה מספיקה אין צורך להגיע לנבט ירוק!). הכוסמת טובה לחולי סוכרת ואפשר לאכול מהכוסמת גם על בסיס יומיומי. (4 כפות ליום – בלבד).

מעטים יודעים שחסר ב-B6 עלול ליצור אנמיה בדומה לחסר ברזל. אכלו שבולת שועל על הבקר, ירקות כתפוחי אדמה, בננות, אבוקדו, גזר, קטניות (אפונה ושעועית), ותרד גם לחם מקמח מלא, שמרי בירה, זרעי חמניות, אגוזים ופיסטוקים. אני ממליץ על אבוקדו. צרכו אבוקדו, כל יום, באבוקדו אחד יש כ-0.4 מ"ג של ויטמין B6. הוסיפו לסלט  גרעיני חמנייה – הינם מקור מצוין לוויטמין B6, ופיסטוקים, בחצי כוס פיסטוקים יש כ-0.5 מ"ג מהויטמין החשוב, לכן האבוקדו עדיף. שקלו לקחת תוסף (מכיל ג'ינג'ר) ובמיוחד מטופלי הכליה שלי בחודש ה-6-8 לטיפולי ההחלמה. הרף העליון לצריכה מתמשכת של B6 על 100 מיליגרם/יום, ורף זה הותר גם לנשים הרות. צריכת ויטמין B6 ברמה מעט גבוהה יותר מ-100 מיליגרם ליום, מותרת רק לחולי כליה, נחשף שבכוחה להפחית את רמת האוקסלאט בשתן, ובכך לצמצם את יצירת אבני כליות מסוג אוקסלאט הסידן. יחד עם זאת לא ברור האם צריכת ויטמין B6 מביאה ליצירה מופחתת של אבנים מסוג calcium oxalate. תרופות טובות והרע בהן – כי הן מרוקנות את רמות B6 בדם על ידי שהן יוצרות איתו קומפלקס – כך שמי שאין לו ברירה ונוטל אותם שיאכל אבוקדו שלם כל יום. ואלו התרופות שמחסלות את מאגרי הויטמין החשוב B6 בגוף האדם ויכולות להביא אותך גם לאנמיה: ציקלוסרין ואיזוניאזיד לטיפול בשחפת, הידרוקורטיזון, הידרלאזין לטיפול ביתר לחץ-דם, תאופילין לטיפול באסתמה, L-Dopa לטיפול בפרקינסון ו-D-פניצילאמין לטיפול במחלת וילסון. איזוניאזיד נקשר לפירידוקסין ליצירת hydrazone, שאינו זמין לזרחון בכבד, באופן ש-PLP אינו יכול להיווצר. גם נוגדי פרכוסים כמו phenobarbital ו-phenytoin מפחיתים רמת B6 בדם. בנוסף, היעילות של תרופות אחרות יכולה להשתנות במינונים גבוהים של B6, מה שמפחית מיעילות הטיפול עם תרופות למניעת פרכוסים כגון phenobarbiotal, וכן phenytoin כמו גם L-dopa. ‏B6 ידוע כמגביר את המטבוליזם של L-dopa, ולכן נדרשת ערנות בשימוש בשני התכשירים בעת ובעונה אחת.
יום הדין – קטע, מיכאלאנג'לו, הקפלה הסיסטינית – רומא.

אני מבקש להדגיש בעוד שלכולסטרול תפקיד בבניית הגוף (למשל הורמונים, חלקים בתא) לנוכחות הומוציסטאין אין שום יתרון בריאותי, להפך ככל שרמת הומוציסטאין גבוהה כך עולה סכנה לגמישות צנרת ההובלה בגוף. עד היום פורסמו בכתבי העת הרפואיים למעלה מ-25,000 מחקרים שהעלו כי רמה נמוכה של הומוציסטאין מעידה על סיכון נמוך לשבץ מוחי, התקפי לב, סיבוכי היריון, ירידה בזיכרון, דיכאון, מחלת נפש, אוסטאופורוזיס ובעיות בריאות נפוצות אחרות. נחשף עד כה שלמעשה, ההומוציסטאין קשור ליותר מ-100 בעיות בריאות, החל בעייפות כרונית ועד למיגרנות, והוא הגורם המנבא הכי טוב תמותה בטרם עת מכל הסיבות. מדד ההומוציסטאין הוא אחד ממדדי גמישות העורקים שלנו כנזכר לעיל – למדו לשמור עליו מאוזן. אני ממליץ לכם לעבור בדיקת הומוציסטאין. אל תהססו לבקש את הבדיקה מרופא המשפחה שלכם.

הנביא זכריהמיכאלאנג'לו רומא. זכריה מוגדר כאחד מאחרוני הנביאים, החל לנבא בשנה השנייה לדריווש מלך פרס (520 לפני הספירה) המוגדר אחד מגדולי המנהיגים בכל הזמנים. זכריה היה כתובת אליה פנו אנשים פשוטים בבקשם עצה. הוא זכה לקרא לשיבת ציון, והיה חלק מבוני הארץ. היה אחד משלשלת החכמים המעבירים את התורה מדור לדור לדור. ויטמין אי E, אחד ממגמישי העורקים החזקים בא להחזיר את הבריאות. הוא נמצא בברוקולי בנבט חיטה ושמן זית בדגנים ‏מלאים: שיפון, שעורה, אורז, תירס, כותנה גם בירקות משפחת המצליבים הם מקור טוב לויטמין E (רוקט, כרוב, ברוקולי, כרובית, צנון, צנונית, קולורבי, לפת) ירקות ירוקים (תרד, עלי קולרד, ריג'לה, עלי חסה ועלי סלק), סלק, תפוחי אדמה ובטטות, דלעת, זיתים. פירות: אבטיח, תות שדה, קיווי, מנגו, אבוקדו, פפאיה.
מקור מעולם החי לויטמין E: עוף, כבד, ביצים, מוצרי חלב דל שומן, דג באס (Rockfish) סרטנים (Blue crab).

קיימים שני פנים לבעיית ההומוציסטאין:
1. המתיונין (Methionine) היא אחת מ-20 חומצות האמינו הנפוצות בטבע. תאי גוף האדם אינם מסוגלים לסנתז מתיונין ולכן היא מהווה חומצת אמינו חיונית, אותה יש לקבל דרך המזון. הגוף מקבל את המתיונין מאותם מזונות רוויים בשומן ומייצרי כולסטרול ולכן רבים מבלבלים בין בעייה של עודף הומוציסטאין ועודף כולסטרול. על הרוצה להגביל אותה ולעבור לתזונה שכמות המתיונין בה מאוזנת – חובה לדעת שהכמות היא הקובעת. תזונה חלבונית היא תזונה בריאה אבל, כדי שהיא תהיה בריאה במידה שהצנרת תשאר גמישה ורגישה עליה להיות יותר מבוססת על מעט חלבון מהחי ככבד עוף ודגים, אבל גם על אפונה ועדשים אבל במידה קטנה.
2. הפן השני של הבעיה חומצה פולית – ויטמין B12 וויטמין B6. – עלינו לדאוג להספקה מאוזנת של חומצה פולית, ויטמין b6 וויטמין B12 על מנת שהמערכת האנזימטית שלנו תוכל לפרק ביעילות את ההומוציסטאין.
ההומוציסטאין הוא תוצר ביניים של חילוף חומרים בגוף – בתהליך של פירוק המתיונין (חומצה אמינית) נוצר ההומוציסטאין נושא מרכזי במאמר זה, ואם התהליך של יצירתו נעצר בו ולא מתפרק הלאה (לציאסטין או בחזרה למתיונין) מתקבל ההומוציסטאין והוא מצטבר כתוצר לוואי והורס את מצב העורקים. הוא חלק מיצירת פלאק (רובד טרשתי), שעם הזמן מסוגל לגרום להיצרות כלי הדם. – בכדי לפרק את ההומוציאסטין ולתקן את המצב שנוצר הגוף זקוק לחומצה פולית, B6ו B12! – אז אם לא בא לכם לשנות את התזונה עשירת המתיונין (בשר וגבינות) תחשבו על ההמלצה של הרפואה המחלימה – לצרוך 1,000 מק"ג (מיקרוגרם) של חומצה פולית, 50-150 מק" ג של ויטמין B12 רק מתיל קובלאמין וכן 25-50 מ"ג של ויטמין B6. ולשרוד את המצב שבחרתם בו.

William Strang Adam and Eve וויליאם סטרנג 1859-1921 הממלכה המאוחדת.

בטאין (N,N,N-trimethylglycine) מיוצר בגוף האדם על ידי חמצון של כולין בכבד ובכליות. לא כל חמצון רע – למשל כאן הוא טוב. בטאין אף נצרך על ידי בני אדם מהמזון, כבטאין או כתרכובות מכילות-כולין. מוצרי מזון עשירים בבטאין כוללים חיטה, תרד, פירות ים וסלק סוכר.
רמות גבוהות של הומוציסטאין עשויות להצביע על מחסור בויטמינים מקבוצת B ועל חסר בבטאין – שמצוי בפרוסת לחם מקמח מלא – הבטאין הוא אחד מחומרי המזון החשובים שהמוח צריךהחומר היעיל ביותר לבעיה של רמת הומוציסטאין גבוהות. הבטאין הוא גם מי שתורם להורדתו ולהזנת המוח. הבטאין (N,N,N-trimethylglycine) הנפלא נמצא כנזכר לעיל- בלחם מחיטה מלאה  2 פרוסות לחם ביום מכילות כמות מספקת שלו – 2 פרוסות לחם ליום יועילו לבעיה זו ולתרום רבות לאיזון ההומציסטאין לצד סלט תרד ומנת פרות ים – אל תחששו מ 2 פרוסות לחם, אם אתם מבקשים את גמישות העורקים.
הבטאין מסייע לפתור בעיות בליקויי המתילציה היא התהליך שאחראי לשמירה על רמות מאוזנות של הומוציסטאין ולשמירה על גמישות הצינורות והמוח – ולכן הבטאין משמש כתרופה במחלות אלצהיימר – עליה רשמתי כאן. תפקיד נוסף למתילציה שליטה באיזון המוליכים העצביים (השליחים הכימיים שבמוח), בהורמונים (כגון אינסולין), ברמות האנרגיה, בתיקון הדנ"א, בבניית העצבים והסחוס ואפילו בביטוי הגנים. מעטים יודעים שגם, היכולת להאט את תהליך ההזדקנות נשלטת על-ידי המתילציה. בשל תפקידו בתהליך המתילציה מכונה הבטאין "תורם מתיל". אני מזכיר שמוצרי מזון עשירים בבטאין כוללים חיטה, תרד, פירות ים וסלק סוכר.
תמונת גמישות העורקים כפתרון על ויסוד למחלות ניווניות רבות הולכת ומתבהרת.

משה הכה בסלע ויצאו ממנו מים – טינטורטו הוא כינויו של יאקופו קומין, צייר בן הרפובליקה של ונציה, מחשובי ציירי אסכולת ונציה והרנסאנס באיטליה.

אם עברתם את גיל 45 דרשו בבדיקת דם גם בדיקה של מדד הסינון של הכליות ה-GFR ואת מדד ההומוציסטאין – שתי הבדיקות מבוצעות בצום ויכולות להציל את חייכם ממוות מוקדם.
תזונה מחלימה ונכונה שמפחיתה את ההומוציסטאין ומקטינה את הבעיה היא זו שמתואמת אישית ומבוססת על צום חי. בצום חי לא נהוג לאכול כבד שהוזכר לעיל, אבל סשימי צדפות, פירות ים סלמון ונחש ים מסוג צלופח בהחלט – כן והם מורמים כנרשם לעיל לתהליך המתילציה.
אם בא לך לחסוך פגישה איתי, דע לך שהמאמר על צום חי מופיע כאן עם עוד טיפים שם גם על התזונה הזו הטובה לך, כי היא מסלקת את הבעיה של העדר גמישות עורקית, מונעת עודף הומוציסטאין שמוגדר גורם סרטוני וגם מונעת דלקת בעורקים והתרסקות של ה-GFR.

כוסמת- Buckwheat- חלבון הכוסמת הוא חלבון מעולה להגמשת העורקים מעטים יודעים שחלבון הכוסמת הוא חלבון מלא, שמכיל את כל 8 חומצות האמינו החיוניות, ובמיוחד ליזין, תראונין וטריפטופן. הכוסמת מכילה ביופלבנואיד בשם רוטין שנמצא בקו ההגנה הראשון על דפנות העורקים הוא אנטי-אוקסידנט רב עוצמה שמחזק את דפנות כלי הדם, מונע דימום ועוזר להגמשת כלל צנרת הדם ומשמש משום כך למניעת לחץ דם גבוה. הרוטין נמצא במקורות נוספים, אבל בכוסמת הוא נמצא במינון גבוהה בהרבה. הכוסמת מכילה חלבון נפלא ולכן היא משמשת  בתהליכי החלמת הכליות וצום חלבונים בשלב השלישי בערך אחרי 11 חודשים מהטיפול הראשון ובצורך שנוצר לחיזוק קו ההגנה הראשון על דפנות מערכת העיכול. ב150 גרם כוסמת תוכלו למצוא את כמות החלבון המספיקה ליום (ב100 גרם כוסמת יש כ13 גרם חלבון זו כמות נפלאה בצום חלבונים בתקופת ההחלמה השלישית ממצבי אי ספיקת כליות ומדד GFR נמוך מ30. צרכו כוסמת מבושלת / מושרת / נבוטה (הנבטה רגילה מספיקה אין צורך להגיע לנבט ירוק!). הכוסמת טובה לחולי סוכרת ואפשר לאכול מהכוסמת גם על בסיס יומיומי. (4 כפות ליום - בלבד).

כוסמת- Buckwheat- חלבון הכוסמת הוא חלבון מעולה להגמשת העורקים מעטים יודעים שחלבון הכוסמת הוא חלבון מלא, שמכיל את כל 8 חומצות האמינו החיוניות, ובמיוחד ליזין, תראונין וטריפטופן. הכוסמת מכילה ביופלבנואיד בשם רוטין שנמצא בקו ההגנה הראשון על דפנות העורקים הוא אנטי-אוקסידנט רב עוצמה שמחזק את דפנות כלי הדם, מונע דימום ועוזר להגמשת כלל צנרת הדם ומשמש משום כך למניעת לחץ דם גבוה. הרוטין נמצא במקורות נוספים, אבל בכוסמת הוא נמצא במינון גבוהה בהרבה. הכוסמת מכילה חלבון נפלא ולכן היא משמשת  בתהליכי החלמת הכליות וצום חלבונים בשלב השלישי בערך אחרי 11 חודשים מהטיפול הראשון ובצורך שנוצר לחיזוק קו ההגנה הראשון על דפנות מערכת העיכול. ב150 גרם כוסמת תוכלו למצוא את כמות החלבון המספיקה ליום (ב100 גרם כוסמת יש כ13 גרם חלבון זו כמות נפלאה בצום חלבונים בתקופת ההחלמה השלישית ממצבי אי ספיקת כליות ומדד GFR נמוך מ30. צרכו כוסמת מבושלת / מושרת / נבוטה (הנבטה רגילה מספיקה אין צורך להגיע לנבט ירוק!). הכוסמת טובה לחולי סוכרת ואפשר לאכול מהכוסמת גם על בסיס יומיומי. (4 כפות ליום – בלבד).

Alexander And Diogenes Painting by Gaetano Gandolfi – כיווץ שריר חלקואבדן גמישות צנרת הגוף בגלל יתר חלבונים מהצמח
באלרגיה חריפה (תגובה מערכתית חזקה לאלרגנים, כגון יתר חלבון, לקטינים, הומוציסטאין, פחמימות, אגוזים, עקיצות דבורים, יתר אלכוהול וסמים), מתרחש שחרור מסיבי ברחבי הגוף מתאי הפיטום של היסטמין המוביל להרחבת כלי דם רבים, ולכיווץ שריר חלק (דופן המרה, כלי הדם, והלימפה גם בריאות ובמערכת העיכולנמצאים שרירים חלקים) כיווץ שריר חלק (שריר לא רצוני) הווה אומר לאבדן הגמישות של דופן הצנרת. הסימפטומים של הבעיה קשים וכוללים ירידה בתפקוד הכליות, הכבד והלבלב. הלם אנפילקטי (הלם אלרגי,) המסכן את החיים נקשר בבעיה זו. צום חי הוא אחת התרופות היותר טובות במקרים כאלו – בתנאי שהתייעצתם עם הרופא שמכיר היטב את מצבכם, את הצום החי ומאשר לכם להשתמש בו. ירון מרגולין.

אני ממליץ לך להוסיף אימוני כוח שמגדילים את מסת השרירים ומרחיבה את הנפח ומאפשרים לפלאק להסתלק ממך וללחץ הדם לרדת – צום חי הוא הבסיס והתרופה למחלה שמוגדרת כאחת מסיבות המוות המרכזיות כיום ואחד מגורמי מחלת הכליות. לשקול תוספי מזון: ויטמין C, E וגלוטמין.

תזונה תאית – הווה אומר לחזק את קו ההגנה הראשון של הגוף (מערכת החיסון היא מערכת ההגנה המרכזית) כדי למנוע מפגיעה במערכת החיסון יש לספק לתאי הגוף את כל החומרים שהם זקוקים כדי לחיות למעננו: גלוטתיון קרוטנואידים (נוגדי חמצון חזקים ביותר), ויטמין C ויטמין B12 ויטמין קואנזים קיו-10, E וחומצה אלפא ליפואית (ייחודה בכך שהיא מסיסה גם במים וגם בשומן) לצד סידן, מגנזיום, כלוריד, זרחן, סלניום (מותר רק עד מינון 400-500 מק"ג ליום), בטאין, ואשלגן. במקרים רבים יש לשקול שימוש בתוספי מזון.

 

LE CHÂTEAU DE BEAUVOIS – קו ההגנה הראשון נחלש ומייצר מחלות ניווניות קשות שקשיות העורקים בבסיסן – תהליך ההחלמה מתחיל בהגמשת הצנרת מחדש – תהליך זה מתעצם בעזרת תמצית זרעי ענבים – (תוסף מזון רב עוצמה שעובר דרך מחסום הדם-מוח ומחזק את מערכת העצבים) במינון של 500 מ"ג לחולים שמדד גמישות עורקיהם דורש זאת ובמיוחד במצבי אנמיה מסיבה של אבדן גמישות צנרת העיכול – יש לקחת כל יום למשך 3 חדשים.  תמצית זרעי ענבים יכולה לשנות את כל משק הברזל בגופם, ביחד עם תוסף קואנזים קיו-10 להפחית כולסטרול, להוריד לחץ דם ולשפר את תפקוד הכליות והריאות. תוסף קואנזים קיו-10 מסיס בשומן ופעיל בתוך התאים, נטילה של  400 מ"ג ליום למשך 4 חודשים (שימוש בכמוסות שמכילות ג'ל, מאפשרות לקחת מינון מופחת) – ויטמין סי הוא ויטמין מסיס במים, מינון של  500 מ"ג יעיל לעבודתו בזרם הדם–  ויטמין C פועל גם להעשרת ייצור הגלוטתיון בגוף (בו ידובר להלן). חומצה אלפא ליפואית הוא התוסף מזון הכי יעיל בתוך התאים. מומלץ ליטול ALA – חומצה אלפא ליפואית במינון של 600 מ"ג שפעילה הן בזרם הדם והן בקרומי התאים – כי חומצה אלפא ליפואית מיוחדת בכך שהיא מסיסה גם במים וגם בשומן.  וויטמין E  מסיס בשומן, בטוח מאוד לשימוש, בעל השפעה גדולה על מערכת החיסון ונטילתו חשובה במיוחד בגיל המבוגר, אני ממליץ על מינון של 400 יב"ל ליום, ויטמין E יעיל בקרומי התאים–  (מומלץ ליטול אותו רק כתוסף טבעי ומסוג די-אלפא-טורופרול), ויטמין E  מסייע לתהליכי גמישות העורקים אבל יש לשקול אפילו יותר ממינון כמו למשל 500 – 800 יב"ל ליום (של ויטמין E). במקרי האנמיה היא אחת הצרות הגדולות בתהליכי החלמת הכליה (מופיעה בדרך-כלל יחד עם שלב היציאה מסכנת חיים בטיפולי ההחלמה אך עלולה לדרדר את המצב, אם לא תטופל נכון) טיפול בהחלמת הכליות הסוררות כולל התמודדות עם מצבי אנמיה ויש לשקול גם נטילה במינון של 3,200 יב"ל ליום. יש לדעת שויטמין C וחומצה אלפא ליפואית יכולים למחזר ולהשיב לוויטמין E ולגלוטתיון את צורתם הפעילה ובכך להגביר את האפקט של ההחלמה והגמשת העורקים. בנוסף לכך אין הוכחה לטענה שויטמין C משפיע לרעה על אבנים בכליות! יש להקפיד על נוכחות מאוזנת של מינרל אבץ (נבט חיטה, עדשים), מגנזיום (400-500 מ"ג ליום) ושל הקרואטנואידים (מגוון פרות וירקות) וסיבים תזונתיים – ההמלצה שלי ליטול כפית פסיליום ליום.  אזהרההגם שאלו בטוחים לשימוש וניתן ליטול אותם כל החיים  לא כן התוספים הבאים: ברזל – הברזל מחמצן יש ליטול אותו רק כשהוא קשור לתרכובת אורגנית הכי טוב ליטול אותו מהתזונה, כ-20 – 30 מ"ג ביום, במשך לא יותר מ 3 חודשים ורק תוסף ברזל ביסגליצינאט. ויטמין A (אסור ליטול כתוסף ויטמין A), ניאצין B3, B2, יוד, סלניום (מותר רק עד מינון 400-500 מק"ג ליום, וויטמין D3 – מותר רק במינון שקטן מ 800 יב"ל לכמות גדולה מ-800 יב"ל השפעה שלילית על אבנים בכליות ועל ספיגת ברזל משום שהוא מעלה את רמת הסידן בדם – מינון של 500-800 יב"ל של ויטמין D3 מחלים אותך ונחשב בטוח לחלוטין. השתמשו בעת הצורך בויטמינים והוסיפו מינרלים לתזונתכם הם מיטיבים עם העורקים מחזקים את קו ההגנה הראשון של הגוף גם אינם יקרים יש לצרוך כל אלו או אחד מהם אך ורק אם רופא שמכיר היטב את מצבכם הרפואי מאשר זאת!!! בצילום בצילום ירון מרגולין, פרוזדור רווי קריסטלים – עמק הלואר, צרפת..

מתכון סלט אצות הוואקמה

סלט אצות – מתכון בריא שמותר וכדאי:
חצי חב' אצות וואקמה להשרות במים עד רכות
2 מלפפונים קשים טריים חתוכים איך שבא
צרור עלי בצל ירוק קצוצים או בצל יבש קטן
3 כפות חומץ תפוחים
1 כף סירופ מייפל (לא סוכר)
1 כף סויה
3 כפות שמן: 1 קנולה ו2 כפות שמן זית
אופן ההכנה:
לסחוט את אצות הוואקמה, לחתוך מלפפון קשה ובצל יבש לקוביות, להוסיף: חומץ, שמן שמותר, סויה – אפשר לגרד מעל צנונית קטנה – ואם רוצים להוסיף טעם לשבור אגוז ברזיל אחד ולפזר מעל (לשים לב שלא להוסיף שום אגוז בשאר היום – אסור מעל ל1 אגוז ברזיל ב3 ימים) …תוספת קצח – לפזר מעל לסלט הווקמה כפית גרירי קצח כמות קבועה בין 1-3 גרם ביום מגמישה את צנרת הניקוז בגוף, מפנה פלאק, דלקות, מגינה על הכבד וזה ממש בריא לנו.

ירון מרגולין – מיץ אבטיח על גג בטאורמינה 15 ביוני 2019

מאמרי אילוף הכליות הסוררות – כאן.

אני מזמין אותך לאתר החדש שלי – לחיצות ההחלמה

תפריט מחלים – המשך במאמר "אי ספיקת כליות – להתענג על מזון – דיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע" – כאן

למאמר – אי ספיקת כליות – צום חלבונים – מיועד למי שהGFR שלו נמצא על 30 ומתחת לו.

למאמר "סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

למאמר הראשון בסדרה על התרופות הטובות והרע – לחץ דם – והתרופות המרוקנות – כאן
למאמר השני  בסדרה זו – B12 – והסיבוכים שאפשר למנוע – כאן
למאמר השלישי בסדרה זו- על שיקום הגוף שלך והגלוטתיון – כאן
למאמר הרביעי בסדרה זו – תיאמין – B1 – כאן
למאמר החמישי בסדרה – על ביוטין B7 – כאן
למאמר השישי בסדרה – פרוזק וקפה – כאן
למאמר השביעי בסדרה – אבץ – כאן 

מאמרים נוספים:

נותרו לך שאלות – 

אשמח להשיב לכל שאלה.

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

שם:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:


למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COMׂ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך).
מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

אשמח לשמוע ממך – ירון מרגולין

במאמר "נמאס לי מהחיים מה עושים" – נגלה אפשרויות פשוטות ומדויקות לזיהוי וטיפול טבעי ועדין בבלמים שפרצו אל חייך ומעקבים את התוצאות הנחשקות, מייסרים אותך ומעצבים בך כאבים נפשיים, תסכולים ומצוקות. הזמנה לקריאה – להקליק כאן

הערה – 1. כל הרשום למעלה הוא חומר למחשבה בלבד ואין בו המלצה לטיפול זה או אחר או הנחיות לביצוע כאמור לעיל, הכל שמובא כאן וכן בכל מאמרי הבלוג שלי הוא אך ורק חומר למחשבה.

 

נשלח ב כללי, מזון מחלים