ירידה בתפקוד הכליות

The Night, 1601–1603, black chalk and gouache on paper (after Michelangelo), Louvre-Lens

The Night, 1601–1603, black chalk and gouache on paper (after Michelangelo), Louvre-Lens. Pierre Paul Rubens d'après Michel-Angelo

להחלים כליות זה מקצוע מרתק – איש הכמעט, פגשתי כבר באיש הכמעט – כמעט שהחלמתי כליות אבל לא – מדובר באדם טוב, בבעל כוונות טובות, שלמד הרבה שנים ויש לו ידע רב בתחומים מיותרים להחלמת הכליות בנוסף יכולת המאמץ הדלה כאשר היא חובקת בהעדר סקרנות – זה כבר נורא. אדם נחוש, ונלהב שנפשו סבילה ומניבה: אפס תוצאות כמותו אורפאוס הטוען שיעשה הכל כדי להושיע את אהובתו אאורידיצ'ה, בבואו מיוזע לקליניקה שלי עם מדד – GFR 21, 11, ואפילו 7, והיסטוריה של 9 שנים של המוגלובין מסוכר – ללא טיפול, אלא אם תגידו לי שזה שהביא אותו למדד GFR 29, 15 או 7 הוא רופא. ועליו סמך ואתו שתף פעולה, עד שבא אלי.

הוא מוכן להגיד, מכל מעמקי הלב הקר שלו: "ההזנחה" תמה ומעתה רק לקיחת אחריותו למצב ויוזמתו לשינויו בעתיד – כנזכר לעיל, שבה לזרוח באופק האפסות וכמוה אפס תוצאות. Orpheus and Eurydice by Victorian painter George Frederic Watts (1817-1904 – ג'ורג' פרדריק וואטס

פגשתי כבר בבעל הכוונות הטובות ויכולת המאמץ הדלה שהניבה: כלום תוצאות כזו של אורפאוס הטוען שיעשה הכל כדי להושיע את אהובתו אאורידיצ'ה, בבואו מיוזע לקליניקה שלי עם מדד – שכולו אומר הזנחה. גם בחרדה לגורלו. מעט מאוד מעבר לכך. התהליך איתי מתחיל, האוראה יורדת, ה-GFR מתחיל לעלות, וזה מייבב, ומבוכה וצועק אני רוצה בירה עם פרשוטו מספרד! לצד צלחת גבינות מצרפת ורוטב סויה מיפן. הרופא הרשה לי – למה אתה לא! אורפאוס בא ושר את אהבתו לארודיצ'ה. פגשתי בו.

אילוף הכליות הסוררות – מאמר היסוד שפרסמתי לפני הרבה שנים – כאן.

יש לך בדיקות כלייתיות מדאיגותקריאטינין גבוה, המוגלובין מסוכר גבוה גם אוראה ואפילו ריכוזי אלבומין גבוהים בשתןיש מה לעשות.

לפני 3 חודשים היינו במצב קשה מאוד, הבדיקות היו גרועות ולא ידענו מה אפשר לעשות. בטח לא עם כליות. על הסוכרת בכלל לא חשבנו. במזל, הגענו לקרוא את ״אילוף הכליות הסוררות״ והיה ברור שצריך להגיע אליך. ועכשיו – התוצאות מדהימות!! A1c ירד ל 6.2 בלי תרופות כשבמשך 20 שנה היה 7-9 (ב ״טוב״ היה 6.8 עם אינסולין). ה urea ירד מ 68 ל 45 והחלבון בשתן מתוצאות של 1200-2000 ירד ל 382. תודה רבה רבה. יש לנו מזל גדול מאוד שהגענו אליך. מזעזע לחשוב איפה היינו בלעדיך. תודה!!

אם נפשך נכונה לחלוק במאמץ, כדי להחלים מהמצב, הרי שמאמר זה בא לעזור לך. אפשר, בדרך טבעית ופשוטה ביותר לצאת מבעיה מאוד מורכבת. ומניסיוני, אפשר להחלים מהמחלה הנוראה, ואפילו לראות תוצאות חיוביות בתוך 3 חודשים! עוד על כך כאן

בדיקות הדם שלך מגיעות אלי בדרך זו כאן – egfr 21 והמוגלובין מסוכר HbA1C – 8.9 – תוצאה שמשמעה פגישה דחופה ביותר – משום שהמעבר מGFR 21 ל GFR 15 יכל לקחת שעות או ימים ספורים וממדד ה- GFR 15 מתחילים בדיאליזה – עליה ועל הסיבוכים שעלולים להיגרם לך ממנה בהמשך המאמר. הפונה הזה התקבל בקליניקה מחוץ לתור בו ביום שהבן שלו שלח אלי את הצילום הזה.

אני ממזמין אותך להתבונן במדד ה-eGFR או ה- GFR ולשלוח אלי בטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין שנמצא בדף זה כאן למטה (או במסרון, עדיף לווטסאפ או לרשום ולשלוח לכאן) מהר ככל האפשר את הנתון החשוב הזה להחלמתך. מכאן אנחנו מתחילים [לא מהקריאטינין, שמרתק את הנפרולוגים. (בפגישה יוסבר לך הכול)]. יש לקחת בחשבון שברוב המקרים – דווקא מדד ה- GFR לא נמצא כלל בבדיקות הדם שלך. יש לדרוש אותו ואת ההיסטוריה שלו מהנפרולוג שלך – הוא חייב לתת לך אותו!

darkly shaded painting of two winged angels chasing man, who runs away from a fallen, naked body

Pierre-Paul Prud’hon פייר-פול פרידון אחד מגדולי הציירים. צייר בן המאה ה- 18, נשכח וזוכה להכרה מחדש. מוצג כיום בעיקר בלובר. פרידון נולד לסתת בקלוני, סון-לואר, שבצרפת. עד מהרה התייתם משני הוריו ואומץ באופן לא רשמי על-ידי האב בסון (Father Besson)- נזיר מהמנזר של קלוני. בתמיכתו של הבישוף של מייקון, (Bishop of Micon) החל פרידון את לימודיו בציור באקדמיה של דיז'ון, שבצרפת, שם למד אצל הצייר המוביל François Desvoges פרנסואה. בשנת 1778 הוא חזר לקלוני להתחתן עם ז'אן פאוגנט, בתו של נוטריון, שהייתה בהיריון. ברון מקומי (Baron Joursanvault,) תמך בו ואפשר לו להמשיך את לימודיו בפריז תחת חסותו של ז'אן-בפטיסט פייר (1713-1780 Jean-Baptiste Pierre), מי שהיה אז הצייר הראשון של המלך, כשרונו האדיר הלך והתגלה ובשנת 1784 פרידון זכה בפרס רומא היוקרתי של האקדמיה לציור (the Burgundian Academyָׂ), פרס רומא אפשר לפרידון לבלות ארבע שנים באיטליה (זה נוהל הפרס). בן עשרים ושש היה כשיצא ללמוד ברומא (1784) – שם הוא פגש את הפסל הגאון – הניאו-קלאסי אנטוניו קאנובה (1822-1757  Antonio Canova) והעריץ את עבודתו כמו גם את זו של ליאונרדו דה וינצ'י. פרידון התרשם עמוקות מהאולד מאסטר, מה שבולט ברישומי הגבורה שלו כמו הרישום שמצורף כאן והעבודות שלו כאן למטה, זו העדינות המרחפת בכוח רוחני גדול והעדינות השמימית שמנפחת את הדמויות מבפנים בהשראת האסכולה הונציאנית. הוא לא התערבב ברומא בקרב הציירים שפעלו בעיר משום שאלו העדיפו את האמנות המודרנית של התקופה בעודו נמשך מעוצמת מקוריותו וייחודו אחר הכוח הרוחני שהביא אותו להתעמק בגאוני הרנסנס שקדמו להם. מששב לפריז (1789) מצא עבודה אצל עשירי העיר. לאחר נפילתו של רובספייר (1794) עבר לגור במשך שנתיים בכפר בFranche-Comté, שם בילה בציור דיוקנאות. את אחת מיצירותיו החשובות ביותר (Madame Anthony and Her Two Children, 1796, (Musée des Beaux-Arts, Lyon  צייר בתקופה זו. לפריז הוא שב בשנת 1795 וזכה להערכה רבה ולהזמנות מכובדות (1796-1799 The Hôtel de Lanois), בעזרת ידידו רב ההשפעה Nicolas Frochot נכנס למרחבי משפחת בונפרטה (Bonaparte) ובשנת 1805 רשם וצייר את ג'וזפין אשתו הראשונה של נפוליאון  (מוצג בלובר) – הוא נפרד מאשתו וזמן קצר לאחר מכן החל להתקרב אל הציירת המוכשרת קונסטנס מאייר (Constance Mayer 1775-1821) תחילה הייתה רק תלמידתו ובהמשך אהובה, בת זוגו ושותפה אמנותית. את יצירתו המדוברת "צדק ונקמה אלוהית הרודפת אחר הפושע" ומופיעה בעמוד זה, למעלה, יצר פרידון בשנת 1808 גם היא מוצגת בלובר. (Justice and Divine Vengeance Pursuing Crime). משבר גדול קרע את נפשו – בשנת 1821, כאשר קונסטנס מאייר, אהובתו שסבלה ככל הנראה מדיכאון, התאבדה בדירתו בסורבון. זמן קצר לאחר מכן יצר (בשנת 1822) את הצליבה שלו (יצירת מופת), שאותה צייר לקתדרלת סנט אטיין במץ וכיום היא תלויה בלובר. הצייר המהולל של ה"מדוזה" ת'אודור גריקו נמנה על תלמידיו. פרידון התפרסם כצייר ענק של מזנסצנות גדולות ממדים, כולן מוצגות בלובר. אבל הוא השאיר אחריו אוסף נדיר של רישומי מופת שמוצגים באוספים קטנים. כיום הולכת עבודתו ונחשפת מחדש ופרידון מוגדר כאחד האמנים שהגיעו להישגים הגבוהים ביותר של הקלאסיציזם הצרפתי. מקור הציור בויקיפדיה.

אני לא מתאפקת לחלוק איתך את השינויים המשמעותיים של פעילות הכליות שלי. אמרת לי בעת ''לחיצות ההחלמה'' שאתה מרגיש שהכליה שהמאלית כנראה החלה מתפקדת מחדש. והיום קיבלתי הוכחה שיש זרימה של דם אליה וממנה, הכליה גדלה קצת בערך ב20%, ואני מצפה לבאות . ירון, העבודה המשותפת והידע שלך עושה קסמים. אין מילים בפי, כל כך מעריכה את הטיפול בי. ממש מחכה לעוד לחיצות ולחגוג את התוצאות. הערה: גדילה של כליה אחרי עשר שנים שהנפרולוג קבע שהיא לא מתפקדת משמעותה שהיא בה לתפקד

אני לא מתאפקת לחלוק איתך את השינויים המשמעותיים של פעילות הכליות שלי. אמרת לי בעת "לחיצות ההחלמה" שאתה מרגיש שהכליה שהמאלית כנראה החלה מתפקדת מחדש. והיום קיבלתי הוכחה שיש זרימה של דם אליה וממנה, הכליה גדלה קצת בערך ב20%, ואני מצפה לבאות . ירון, העבודה המשותפת והידע שלך עושה קסמים. אין מילים בפי, כל כך מעריכה את הטיפול בי. ממש מחכה לעוד לחיצות ולחגוג את התוצאות. הערה: גדילה של כליה אחרי עשר שנים שהנפרולוג קבע שהיא לא מתפקדת משמעותה שהיא בה לתפקד.

מדד נוסף שאני חייב לקבל ממך הוא גלוקוז בדם – וחשוב ממנו ה- HbA1Cהמוגלובין מסוכראפשר להחלים ללא תרופות מהמצב, כמעט בכל שלב. 

Pierre-Paul Prud’hon 1758-1823 פייר-פול פרידון אחד מגדולי הציירים. צייר בן המאה ה- 18, גאון נשכח שזוכה להכרה מחדש

Pierre-Paul Prud’hon 1758-1823 פייר-פול פרידון אחד מגדולי הציירים. צייר בן המאה ה- 18, גאון נשכח שזוכה להכרה מחדש. המקור – צילום מסך מכאן

מדדים אלו (סה"כ חמישה מדדים שתמצאו בצורה מסודרת בסוף המאמר) כולל ההסטוריה של המצאותם בגופכם בהם ריכוזי אלבומין בדם הם שנותנים את הכיוון, שעלינו לצעוד בו ומראים את הדרך.

אוריאה – שתנן (ureaמכוון אל – צום מלחים ושינויי תזונה של סוגי חלבונים (הם כביכול  מקור הבעיה של הכשל הביולוגי) לצד שחרור שרירי כפות הרגלים (לחיצות החלמה).

A1C גבוה ינחה אל צום פחמימות (הם לכאורה, מקור הבעיה –  הצפה ועודף באנרגיה נשית) ושחרור שרירי הגב.
מדד הסינון GFR מנחה בן השאר את מהירות המצעד שיש לבצע כדי להגיע להחלמה, על-מנת להקדים את קריסת הכליות ולמנוע מוות.
מהירות הווה אומר צום, העדר פשרות, קרב בלימה: השאלה הקשה; ללחום במה, צום ממה? מותר לחם, או אסור לחם – לאחד לחם הוא הצלה לשני מיתה – וזה נחשף בעבודה, והעבודה גם מהירה, כי מדובר בקרב לחיים, וגם כל הזמן העבודה משתנה – וזה קשה, מתיש ותנאי הקרב הם לא תנאי חופשה-

גובה המדדים משתנה לאורך העבודה ותהליך ההחלמה. אחת המשימות היא הנחיה מתמדת אל הכמויות שיש לשנות כל פעם מחדש בתפריטי התזונה, מדובר למשל בכמה לחם להוריד. לשלול או להתיר קפה, ועל השאלה החשובה: לחם, או תפוחי אדמה – מדד האוריאה בדם  הוא שיתן את התשובה.
בנוסף לכך, A1C
מלמד גם על המתרחש בעולם הרגשות: הצפה או הורקת יתר של האנרגיה הנקבית.
A1C
מכוון למהר ולאזן תזונה שהאנרגיה שלה אמהית, נשית ונמצאת בתפוחי אדמה, אורז, לחם, סלק, סוכר …

הזעה – להזעה חמה, מוגברת בשעות הלילה. תפקיד אבחוני חשוב. הזעה חמה מכוונת גם אל הרעלה ממזונות מתובלים מאוד, ודורשת הפחתה שלהם: רוטב טבסקו, חומץ או חרדל, מלח וסוכר. האוריאה בדם היא מדד מצוין של הצפה של האנרגיה הזכרית. התופעה הזו נקשרת גם ביחסים לבוס, אב, ומשתקפת בהזעות לילה קרה (גם ביום חם) ברוב המקרים היא אות אזהרה מפני ירידה בהורמון הזכר (טסטוסטרון) שמחייב טיפול, בלעדיו לא תהיה החלמה כלייתית. כאן יש להעזר בתזונה גברית (למאמרי בנושא זה יש לגלוש לכאן) ובשיחות החלמה ופסיכותרפיה ההוליסטית. עוד על כך כאן.

ירידה קטנה בתפקוד הכליות אינה גורמת לכל בעיה כאשר לאדם יש שתי כליות בריאות, ומדד הסינון שלו עומד על 120-GFR. רמה כזו של תפקוד גבוהה (gfr 120 או eGFR) הוא מתנת טבע ואנשים שונים חושבים שלמעשה הגוף לא באמת צריך אותו. אנשים שיש להם תפקוד כליתי פגום מודאגים מאוד ודי בצדק. הם נמדדים בבדיקות דם ובבדיקת שתן – בבדיקת דם מקדימים לזהות את הבעיה וככל שמקדימים קל לטפל בה ללא תרופות. 60 – כאשר מדד הסינון (בבדיקת הדם) מגיע לGFR 60 – הכליות מתקרבות ל50% תפקוד – וזה רע ה-GFR מכונה קצב הסינון הגלומרולרי (Glomerular Filtration Rate) – עשהוא עומד על 60, עדיין קל לטפל בבעיה ולהרים אותו בעשר, 15 מספרים כש90 מוגדר בריא בגיל המבוגר. ההסתרה – הבעיה הגדולה והפחות מובנת לי קשורה בהצגת ה-GFR ללקוח. הנתון הזה לא נמצא לפני רוב המטופלים והוא קורס, בהעדר נתונים וטיפול נכון, הקריסה בכליות מתרחשת בהסתר ובמהירות רבה.

פריס הנסיך של טרויה פייר-פול פרידון

Paris, Prince of Troy, by Pierre-Paul Prud’hon cliché Bernardot- Musée Baron Martin-France. צילום מסך מפריס הנסיך של טרויה פייר-פול פרידון מקור הציור מכאן.

ברוב המקרים לא מיחסים לירידת ה-GFR חשיבות, רק לעליית הקראטינין – וכאן מתחילה הבעיה הגדולה של מחלת הכליות והחלמתה. כי מדד ה-GFR הגם שמצביע על בעיה כשהוא גבוה (80, 65), הוא מטעה, ומעמיד לפני המרפא את תמונת המצב הכוללת בלבד והשגויה: כמות הרעל שמציף את הגוף גדולה ולא מתפנה. אך כשמסתכלים על הקריאטינין לבדו אין הדבר שונה כי למעשה הנתון קריאטינין מעל 1.5בשלב בו ה-GFR מוסתר לא מדייק ולא מצביע על דבר פרט להעדר פינוי וסתימה שמונעת ירידה בכמות הרעל. אימון למשל, לפני בדיקה או מאמץ פיזי, אפילו ירידה במשקל יכולים להרים את מדד הקריאטינין כך למשל בעבודתי ה-GFR עולה – מה שמצביע על תיקון הכליות והקריאטינין גם עולה – מה שמלמד שהאימון גרם לירידה במשקל – אבל ה-GFR הוא שעולה וזה מבחינתי המדד שאומר רק שהדרך ממשיכה ומצביעה על גודל המאמץ שיש עוד להשקיע בפינוי הרעלים וככל שהוא מתקרב ל33, עליו לעלות עוד ואת ה-GFR 60. וברוב המקרים קריאטינין מעל 1.5 נשאר כל הדרך גבוה ורק מיידע שהזמן העומד לרשות הריפוי מצומצם אבל נתון בידנו.

Gustave Courbet - Le Sommeil (1866), Paris, Petit Palais.jpg

Le Sommeil קורבה Gustave Courbet – Le Sommeil (1866), Paris, Petit Palais

ברמות קראטינין גבוהות ( Creatinine: mg/dl 1.20-0.80. גבולות הנורמה של הקריאטינין) הווה אומר מעל 1.5 כמו 2.64 – 2.2 או 1.8 גם 4.95, ו-3.65 הן רוב התוצאות של הפונים אלי, שינוי גדול של מדד הקראטינין מייצג שינוי קטן בתפקוד הכלייתי. נפרולוג יאמר לך: "בשבילי זה אותו דבר" ויכוון ל2.2 שעלה ל2.6 או ירד ל1.8 והוא צודק. כי בכדי לדעת יותר על מצבך הבריאותי גם הרפואה הממסדית תבחן את מימד האוריאה (שתנן), ואותו יש לבחון כשהקריאטינין נמצא גבוה מ.1.5, ואם הוא (השתנן) נמצא בירידה, יש להתעודד.
מדד האוריאה יורד – שתנן שיורד, אומר שהחל קצב החלמה ושאנחנו פועלים, ללא תרופות ונכון! עם תרופות המדד מתאזן, אך משתנה מהר לרעה והראיה התור לדיאליזה.

פורוס (Poros ביוונית: Πῶρος; המאה ה-4 לפנה"ס) היה מלך פאוראבה – ממלכה עתיקה באזור פקיסטן של ימינו, הוגדרה הודו בימים ההם. המלך פורוס התפרסם בשל התמודדותו מול אלכסנדר הגדול בקרב הידספס. למרות שהמלך פוראבה הובס בקרב, אלכסנדר מוקדון חנן אותו ואף הגדיל את שטחי ממלכתו. פורוס ערך את כוחותיו בצורה כזו שאלכסנדר לא יוכל לחצות את הנהר (327 לפנה"ס–326 לפנה"ס) הגם שמחויב היה לעשות כן אם רצה לכבוש את ארצו של פורוס. בתכסיס נועז פתר אלכסנדר את הבעיה שנוצרה. תחילה הוא התיש בתרגילי ההטעיה את פורוס כביכול כל רגע הוא עומד לחצות את הנהר, אך לא חצה. בהמשך אלכסנדר פיצל את כוחותיו, ובעוד הכוח העיקרי בפיקודו חצה את הנהר בנקודה אחת, הכוח השני בפיקודו של קרטרוס חצה את הנהר בנקודה במקום מרוחק יותר. שומריו הערניים של פורוס חשפו את התכסיס הנועז והודיעו לו על חצייתו של אלכסנדר בשני מוקדים. פורוס התלבט, לא היה בידיו מידע אם מדובר בכוח המוקדוני העיקרי, או שמא בכוח הסחה בלבד. על כן הוא שלח את בנו בראש כוח חלוץ גדול שכלל 2,000 פרשים ו-120 מרכבות, כדי לבלום את הצליחה של היוונים. יד הגורל אחזה בטובת אלכסנדר. לו היה מגיע נסיכו של פורוס לפני הצליחה או בראשיתה, היה מנצח. מכיוון שרוב הצבא המוקדוני סיים את חציית הנהר, משימתו של כוח החלוץ בראש הנסיך נגמרה באסון כבד. בנו של פורוס ו-400 פרשים הודים נהרגו. משנודע לפורוס על כך, לא התעכב, אלא הותיר כוח קטן כהגנה מפני הצבא של קרטרוס, ויחד עם שאר הכוח תקף את צבאו של אלכסנדר. אלכסנדר ניצל היטב את יתרונו בפרשים, והצליח לגרום למנוסתם של הפרשים ההודים. כשראה זאת פורוס, שיגר לקרב את פילי המלחמה שלו. אלכסנדר הסיג לאחור את הפרשים, והטיל למערכה את הפלנקס שלו. המוקדונים שהשתמשו בחניתות ארוכות מאוד שנקראו סריסות, כיתרו מכל עבר את הפילים כבדי התנועה ודקרו אותם. הפילים השתוללו, ורמסו הכול: אויבים וידידים כאחד, המוקדונים בפיקודו של הגדול ממוקדון כיתרו את חיל הרגלים ההודי עד שזה פתח במנוסה. למרות שאלכסנדר סבל אבדות כבדות, הרי שהקרב נחשב לאחד ההישגים המרשימים שלו. רושם עז השאיר פורוס על יוון. גם לאחר התפרקות המערך הצבאי שלו, ומנוסת חייליו נשאר פורוס להילחם על גבי הפיל שלו. פלוטארכוס כותב שהפיל שעליו רכב פורוס היה הפיל הגדול ביותר מבין הפילים בצבא ההודי. פורוס ניסה למנוע מחייליו לברוח והמשיך ליידות כידונים בחיילים המוקדונים שסביבו. הוא נפצע תשע פעמים ורק כאשר איבד דם רב ונחלש מכדי להרים את ידיו ולהחזיק בנשק, הפסיק להילחם. קורטיוס מספר שהפיל של פורוס, שלא נפצע בקרב, המשיך להסתער קדימה ורק כאשר רכב הפיל שם לב שהמלך התעלף בשל אבדן דם רב הוא הפנה את הפיל לברוח משדה הקרב. כאשר אחיו של המלך טאכסילס נשלח אל פורוס לשכנע אותו להיכנע, ענה לו פורוס: "אני מזהה את האח של טאכסילס, בוגד בממלכתו ובארצו!" והשליך עליו את הכידון האחרון שנותר לו והרגו. פורוס המשיך בנסיגתו עד אשר הפיל שלו הותש וקרס מרוב פציעות. בשלב הזה פורוס ארגן את חיילי הרגלים ההודים הנסוגים להתנגדות לצבא המוקדוני, אך המוקדונים הצליחו לכתר את חייליו והחלו טובחים בהם. פורוס שוב איבד את ההכרה והחל להחליק מהפיל שלו, הרכב של הפיל חשב שפורוס יורד ממנו בצורה רגילה ולכן הורה לפיל לכרוע ברך. שאר פילי המלחמה אולפו לחכות את הפיל של מלכם וכרעו בעקבות הפיל של פורוס, דבר שהוביל לכניעה של הכוח ההודי. אלכסנדר, שחשב שפורוס מת, הורה לחייליו להסיר מפורוס את שריונו, אך משהתקרבו המוקדונים לפורוס החל הפיל שלו לגונן עליו. הפיל תקף את החיילים המוקדונים וניסה להרים את פורוס ולהניחו על גבו. החיילים המוקדונים תקפו את הפיל עם הסריסות שלהן, הרגו אותו והניחו את פורוס בכרכרה. רק אז שם לב אלכסנדר שפורוס עדיין חי. אלכסנדר הגדול פנה לפורוס ואמר לו: "איזה רעיון שטותי הדריך אותך, אתה שידעת על גודל הישגיי, לנסות את מזלך נגדי כשטאכסילס כבר שימש דוגמה לסובלנות שאני מפגין כלפי אלה שנכנעים, דוגמה כה קרובה אליך?". פורוס השיב לו "מאחר ששאלת, אענה לשאלתך בכנות. לא חשבתי שיש מישהו חזק ממני. אמנם ידעתי את כוחי אבל עדיין לא העמדתי את כוחך במבחן וכעת תוצאות הקרב מוכיחות שאתה חזק ממני. אבל להיות שני לך מסב לי שביעות רצון לא קטנה". אריאנוס מוסיף על דו השיח בין שני המלכים: אלכסנדר שאל את פורוס המובס כיצד הוא רוצה שינהגו בו, ופורוס ענה: "נהג בי אלכסנדר כמו שנוהגים במלך". פורוס ואלכסנדר – ציור של שארל לה ברן Alexander and Porus, painted 1673 Charles Le Brun

פורוס (Poros ביוונית: Πῶρος; המאה ה-4 לפנה"ס) היה מלך פאוראבה – ממלכה עתיקה באזור פקיסטן של ימינו, הוגדרה הודו בימים ההם. המלך פורוס התפרסם בשל התמודדותו מול אלכסנדר הגדול בקרב הידספס. למרות שהמלך פוראבה הובס בקרב, אלכסנדר מוקדון חנן אותו ואף הגדיל את שטחי ממלכתו.
פורוס ערך את כוחותיו בצורה כזו שאלכסנדר לא יוכל לחצות את הנהר (327 לפנה"ס326 לפנה"ס) הגם שמחויב היה לעשות כן אם רצה לכבוש את ארצו של פורוס. בתכסיס נועז פתר אלכסנדר את הבעיה שנוצרה. תחילה הוא התיש בתרגילי ההטעיה את פורוס כביכול כל רגע הוא עומד לחצות את הנהר, אך לא חצה. בהמשך אלכסנדר פיצל את כוחותיו, ובעוד הכוח העיקרי בפיקודו חצה את הנהר בנקודה אחת, הכוח השני בפיקודו של קרטרוס חצה את הנהר בנקודה במקום מרוחק יותר. שומריו הערניים של פורוס חשפו את התכסיס הנועז והודיעו לו על חצייתו של אלכסנדר בשני מוקדים. פורוס התלבט, לא היה בידיו מידע אם מדובר בכוח המוקדוני העיקרי, או שמא בכוח הסחה בלבד. על כן הוא שלח את בנו בראש כוח חלוץ גדול שכלל 2,000 פרשים ו-120 מרכבות, כדי לבלום את הצליחה של היוונים. יד הגורל אחזה בטובת אלכסנדר. לו היה מגיע נסיכו של פורוס לפני הצליחה או בראשיתה, היה מנצח. מכיוון שרוב הצבא המוקדוני סיים את חציית הנהר, משימתו של כוח החלוץ בראש הנסיך נגמרה באסון כבד. בנו של פורוס ו-400 פרשים הודים נהרגו. משנודע לפורוס על כך, לא התעכב, אלא הותיר כוח קטן כהגנה מפני הצבא של קרטרוס, ויחד עם שאר הכוח תקף את צבאו של אלכסנדר. אלכסנדר ניצל היטב את יתרונו בפרשים, והצליח לגרום למנוסתם של הפרשים ההודים. כשראה זאת פורוס, שיגר לקרב את פילי המלחמה שלו. אלכסנדר הסיג לאחור את הפרשים, והטיל למערכה את הפלנקס שלו. המוקדונים שהשתמשו בחניתות ארוכות מאוד שנקראו סריסות, כיתרו מכל עבר את הפילים כבדי התנועה ודקרו אותם. הפילים השתוללו, ורמסו הכול: אויבים וידידים כאחד, המוקדונים בפיקודו של הגדול ממוקדון כיתרו את חיל הרגלים ההודי עד שזה פתח במנוסה. למרות שאלכסנדר סבל אבדות כבדות, הרי שהקרב נחשב לאחד ההישגים המרשימים שלו.
רושם עז השאיר פורוס על יוון. גם לאחר התפרקות המערך הצבאי שלו, ומנוסת חייליו נשאר פורוס להילחם על גבי הפיל שלו. פלוטארכוס כותב שהפיל שעליו רכב פורוס היה הפיל הגדול ביותר מבין הפילים בצבא ההודי.
פורוס ניסה למנוע מחייליו לברוח והמשיך ליידות כידונים בחיילים המוקדונים שסביבו. הוא נפצע תשע פעמים ורק כאשר איבד דם רב ונחלש מכדי להרים את ידיו ולהחזיק בנשק, הפסיק להילחם.
קורטיוס מספר שהפיל של פורוס, שלא נפצע בקרב, המשיך להסתער קדימה ורק כאשר רכב הפיל שם לב שהמלך התעלף בשל אבדן דם רב הוא הפנה את הפיל לברוח משדה הקרב. כאשר אחיו של המלך טאכסילס נשלח אל פורוס לשכנע אותו להיכנע, ענה לו פורוס: "אני מזהה את האח של טאכסילס, בוגד בממלכתו ובארצו!" והשליך עליו את הכידון האחרון שנותר לו והרגו. פורוס המשיך בנסיגתו עד אשר הפיל שלו הותש וקרס מרוב פציעות. בשלב הזה פורוס ארגן את חיילי הרגלים ההודים הנסוגים להתנגדות לצבא המוקדוני, אך המוקדונים הצליחו לכתר את חייליו והחלו טובחים בהם. פורוס שוב איבד את ההכרה והחל להחליק מהפיל שלו, הרכב של הפיל חשב שפורוס יורד ממנו בצורה רגילה ולכן הורה לפיל לכרוע ברך. שאר פילי המלחמה אולפו לחכות את הפיל של מלכם וכרעו בעקבות הפיל של פורוס, דבר שהוביל לכניעה של הכוח ההודי. אלכסנדר, שחשב שפורוס מת, הורה לחייליו להסיר מפורוס את שריונו, אך משהתקרבו המוקדונים לפורוס החל הפיל שלו לגונן עליו. הפיל תקף את החיילים המוקדונים וניסה להרים את פורוס ולהניחו על גבו. החיילים המוקדונים תקפו את הפיל עם הסריסות שלהן, הרגו אותו והניחו את פורוס בכרכרה. רק אז שם לב אלכסנדר שפורוס עדיין חי. אלכסנדר הגדול פנה לפורוס ואמר לו: "איזה רעיון שטותי הדריך אותך, אתה שידעת על גודל הישגיי, לנסות את מזלך נגדי כשטאכסילס כבר שימש דוגמה לסובלנות שאני מפגין כלפי אלה שנכנעים, דוגמה כה קרובה אליך?". פורוס השיב לו "מאחר ששאלת, אענה לשאלתך בכנות. לא חשבתי שיש מישהו חזק ממני. אמנם ידעתי את כוחי אבל עדיין לא העמדתי את כוחך במבחן וכעת תוצאות הקרב מוכיחות שאתה חזק ממני. אבל להיות שני לך מסב לי שביעות רצון לא קטנה".
אריאנוס מוסיף על דו השיח בין שני המלכים: אלכסנדר שאל את פורוס המובס כיצד הוא רוצה שינהגו בו, ופורוס ענה: "נהג בי אלכסנדר כמו שנוהגים במלך". פורוס ואלכסנדר – ציור של שארל לה ברן Alexander and Porus, painted 1673 Charles Le Brun

ההתעקשות על הורדת קריאטינין בעזרת תרופות שכיח לצד ההתעלמות ממדד הסינון ה-   GFR. 

ההתעקשות להוריד קריאטינין בעזרת תרופות וההתעלמות המזעזעת ממדד הסינון הם המקום שממנו מתחיל הכשל הקולוסאלי של רפואת הכליות בממסד. מכאן ההובלה האכזרית של המבקש מרפא אל עינויי הדיאליזה (1,200 אנשים נפטרים בשנה מתוך המכונה מטופלי דיאליזה בישראל – נתון שעמד לפני שנתיים על  6,400 מטופלי דיאליזהולהשתלת כליה שבאה אחריה (אם יש לך מזל, שהרי משך זמן ההמתנה הוא בערך 7 שנים).

רוב הפניות אלי מתבצעות דרך הווטסאפ ומצינות ערכים נמוכים של ה-GFR

האם הרופא שלח אותך כבר לטיפול דיאליזה? תהליך המיועד להחליף את הכליות לכאורה ריפוי בו על המכונה מוטל לבצע את תפקיד הכליות שקרס.

 פרסאוס נלחם בפיניוס (פרט שמשקף גאונות והשפעות של ענקי הרנסנס הונציאני: טיציאן, ורונסה וטינטורטו  גם של רפאלו ואפילו של מיכאלאנג'לו מהתקרה שבסיסטינית שבותיקן La Cappella Sistina – יצירת מופת) Perseus Fighting with Phineus (detail) 1597-1602 Galleria Farnese, Palazzo Farnese, Rome – Annibale Carracci (Italian 1560-1609) Palazzo Farnese, Rome – אסכולת בולוניה- בארמון פארנזה – אניבאלה (חניבעל) קראצ'י צייר את תמונות המופת, אבל מיכלאנג'לו בואונרוטי היה זה שבנה את הקומה השלישית של הארמון ובנייתה מחדש של חצר הארמון גם את  החלון המרכזי בחזית הארמון ובו סמל האפיפיור. הארמון הושלם בשנת 1589. חדרי הארמון עוטרו בפרסקאות המתארים נושאים מיתולוגיים כאלגוריות ובהם סדרת פרסקאות המתארות את הרקולס ואת אהבת האלים מעשה ידי הצייר הגדול אניבאלה קאראצ'י. הארמון היווה השראה למבנים ברחבי העולם, ובהם לשאטו גרימאלדי באקס-אן-פרובאנס, למוזיאון הבנייה הלאומי בוושינגטון בירת ארצות הברית, ולבניין המזכיר הראשי בסידני שבאוסטרליה. אניבאלה הוא הבן המפורסם במשפחת האמנים המוכשרת של בולוניה: לודוויקו, ושני דודניו ואניבאלה קאראצ'י. סגנונו מושפע מרפאל (שלידו ביקש להקבר בפנתיאון שברומא) ומאמני ונציה ובולטת בהם שאיפתו להגיע לשלמות הצבע של טיצ'יאנו והקומפוזיציה של טינטורטו. בולטת השפעתו של הראשון עליו ב-Cristo e la Samaritana עבור ארמון  סמפיירי בבולוניה Palazzo Sampieri in Bologna גם בעבודתו משנת 1587 בכנסיית סאן רוקו ברגיו אמיליה ובמיוחד בעבודת המופת שלו The Loves of the Gods . San Rocco in Reggio Emilia. השפעתו המבורכת של האחרון עליו (טינטורטו) – ניכרת במספר פורטרטים מאוחרים שיצר ובעבודות כמו בונוס עם סטיר (Venus with a Satyr and Cupids, (1590) ,Resurrection of Christ.1593, Two Children Teasing a Cat, 1588-1590 ואפילו בThe Cyclops Polyphemus by Annibale Carracci. בשנת 1587-88, Anibale יצא לפארמה ולאחר מכן עבר לונציה, שם הוא הצטרף אחיו אגוסטינו שכבר התמחה באסכולה הונציאנית בציור ששלטה אז בעולם האמנות. מ -1589 עד 1592 האחים קראצ'י זכו לעבוד על הקיר על הקמת רומא לרובע פאלאצו מגני בבולוניה. Annibale Carracci – Perseus and Phineas (detail) רומא. מקור האיור ויקיפדיה

אם ה- GFR שלך עומד על 15 – הנפרולוג דוקטור או פרופסור – חייב לדבר אתך על דיאליזה. האם הרופא סיפר לך גם עד כמה מגביר הטיפול בדיאליזה את הסיכוי למחלות כלי דם, התקפי לב או שבץ מוחי? האם הנפרולוג שלך חשף בפניך את בעיית זיהומי צנתר הדיאליזה וגילה לך את מגוון תופעות הלוואי כמו התכווצות שרירים, הקאות, כאבי ראש, כאבים בחזה, ירידה בלחץ דם, חום, צמרמורת, חרדות, הפרעות בתפקוד המיני שממתינות לך בטיפול המקובל עליו כל כך? האם הנפרולוג שלך העלה בדעתו כי במקרים כאלו המלח, הסוכר, עודפי חלבונים, זרחן ואשלגן שנמצאים בתזונה השוטפת שלך, אפילו בזו שהדיאטנית שלו מציעה לך נתנים לריסון ולהביא להחלמתך. בלעדי איזון טבעי וריסון עודפי מזון אסורים במצבך פלישת הרעלים תמשיך, הנזק יגבר ולא תהיה החלמה. המלחים והחלבונים והסוכרים העודפים במזון שלך הם שפועלים עליך כרעל. והרעל הזה פוגע בנפרונים שבכליות.
מקור הרעל הזה מוכר וידוע הוא בא מהאוכל וללא מעבר לתזונה מחלימה הדיאליזה לא תציל אותך במאומה, רק תדחק את הבעיה הצידה – הרעל שב ותוקף את הנפרונים לאורך כל הדרך עד שהוא מחסל את תפקוד הכליות.

מדד הסינון מצביע למעשה על עד כמה הנפרולוג שלך כשל, עד כמה הנפרונים הותקפו על-ידי הרעל שבמזון שלך, למרות התרופות שלו, ועל שהאמונה שלך בו רק הוסיפה והביאה למחדל "תפקוד הכליה" והחשבון עליו מוגש רק לך. אבל הניסיון מלמד שאפשר לצאת מהבעיה בדרך טבעית ומאוד פשוטה.

ומדוע עליך להגיע לעינויי הדיאליזה, אם בדיקת האולטרסאונד מראה שאבר הכליות שלך תקין?

פאולו ורונסה - פגאסוס ואנדרומדה veronese perseus and andromeda - ויקיפדיה

פאולו ורונסה – פגאסוס ואנדרומדה veronese perseus and andromeda – מקור ויקיפדיה

יש לדעת שברוב המקרים – ה-GFR, המדד החשוב הזה (קצב הסינון הגלומרולרי – Glomerular Filtration Rate) לא מופיע כלל בדף שנתן לנבדק. הוא המדד החשוב להחלמתך. המעבר ממדד סינון ה- GFR של 70% למדד סינון של 25% מתרחש בתוך כשנתיים.
מרגע שקיבלת בדיקת דם שמראה GFR-60, יעברו כשנתיים עד שהמדד הזה יתרסק ויעמוד על GFR- 33, אבל המעבר ממדד כמעט תקין (60) לאי ספיקת כליות מאוד מהיר – במשך חודשיים עד חצי שנה בלבד – מדד הסינון קורס מ GFR- 33 ל GFR -21. הבעיה שבמקרים רבים מדד ה-GFR- 33 מוסתר ולא מגיע לתודעת החולה.

מחולות בני-ברית דוד 1990. בשנות ה-70 של המאה העשרים אפשר היה להגיע לגמישות כזו רק הודות ללחיצות ההגמשה שהיו לחיצות ההחלמה. בכדי לפתח גמישות כזו היה עלינו להשתחרר וברבות השנים נחשף שמתח נפשי מכווץ חלקי שריר ובכדי לשחררם ולהתגמש יש להכיר אותו – כך נולדה תורת הדמימה ושחרור כיווצי השרירים הכרוניים, בהמשך הדרך נחשפה התזונה הנכונה. התגלה שלמאכלים שונים השפעה חמורה על כיווצי השרירים – הכליות, הלב, הכבד הם שרירים – כך בהדרגה הגעתי לידע ייחודי של החזרת האברים הפנימיים לתפקוד ולהגמשת הגוף. צילם שמיה לוי. רוקד – ירון מרגולין

יד הגורל – בדרך מקרה עליתי על השיטה להחלים את הכליות. מזה שנתיים שאני מקבל כל יום בקליניקה שלי מחלימים – הגם שאינני רופא, הצלחתי מאוד היכן שרופאים כשלו, כי כדי להחלים את הכליות צריך לחשוב אחרת ומאחר שבית גידולי היה במושב תל-עדשים שם עבדתי כפועל במשק של אבי מגיל צעיר ובעולם הריקוד בהכרח אני חושב פשוט, ישר ואחרת.

מתוך התכתבות עם מטופלת שלי, שהולכת ומחלימה. ההודעה נשלחה מרגע שיצאה מהנפרולוג שלה עם תוצאות מבדיקות דם ושתן חדשות – GFR 33 מדד הסינון שלה כיום וכשהגיעה אלי גם הייתה באשפוז בבית חולים וגם מצבה בו הלך והתדרדר מיום ליום.

נזק לכליה לעתים נגרם בגלל חבלה – פגיעה של גבישי הסוכר, המלח או סתימה של עודפי זרחן ואשלגן שקורעים את הצינורות המיקרוסקופיים הללו שבכליות והורסות את בריאותך.
מניסיוני (אי ספיקת כליות מתוקה) נתנת לטפל פשוט. בתוך פחות מחודשיים עמד מדד המיקרואלבומין של המטופל בן 73 על 982 – כשירד ב1000 נקודות שבהן היה בתחילת התהליך מעל 1900. עכשיו עלינו רק לרדת ב500 נקודות כדי להגיע למרחב הגבוה דך המקרואלבומינוריה  500-300 ומשם עד שננחת על אדמ  הארץ המובטחת. הדרך פשוטה עלינו רק לסייע למערכת הניקוז לתפקד ולמערכת החיסון לבנות – ללא פתיחתה של שתי מערכות אלו שנקברות מתחת לשריון הכיווץ השרירי  מתחילה הצטברות חלבונים רעלנית (עליה מצביעים הקריאטינין והאלבומין) והיא גורם שני למחלת הכליות. עודפי חלבון רעילים מאוד. הם מופיעים בגוף וסותמים את הנפרונים בכליות, ואת מכלול מערכת הניקוז בגוף.
מזהים אותם בשני מדדים במדד הקריאטינין בבדיקת הדם ומדד חלבונים בבדיקת שתן (אלבומין מופיע בבדיקת שתן גם כ-Microalbumin). אוריאה (שתנן) היא תוצר פירוק של חלבונים בגוף, שמפונה באמצעות סינון בכליות. המעקב אחר רמת אוריאה בעזרת בדיקות הדם, מאפשר לבדוק באופן עקיף את תפקודי הכליה.
רעלים מהגוף אפשר לפנות על-ידי ניקוי כבד, לחיצות החלמה ותרגול קל כריקוד, שחיה והליכה מתונה, גם תרגילי גמישות כולם מסייעים לתפקודה התקין של מערכת הניקוז בגוף. יש לדעת שהתרופות רבות יש רעלים. מי אותם יפנה?

לאחר 5 חודשים – הנפרולוג ראה את הבדיקות ואמר כל הכבוד אני יודע שאת מטופלת ברפואה טבעית???בנוסף אמר שהוא מאוד מרוצה מהתוצאות ויש כבר 25% תפקוד של הכליות, ואנשים במצבי שבאים לביקורת חוזרת יש להם רק ירידה, ואצלי זה פשוט יפה מאוד

מעבר לתזונה מחלימה הוא אחד הנושאים המרכזיים להבטחת החלמת הכליות והרמת מדד הסינון למעלה – ה- GFR כן, אפשר להביאו למצב הבריא. הבעיה בארגון התפריט. מה שמחלים אחד, מדרדר שני. כל שבוע יש לשנות. האחד בסיסי מדי והאחר חומצי מדי – קצב שחרור השרירים הוא מדד מצוין שמאפשר לי במגע מהיר על גופך לאבחון ולדייק את התפריט המתאים להחלמתך.
שינוי תזונה שמפחית את הנזקים עקב תזונה שגויה (רבת סוכר, מלח, אשלגן וחלבונים) מאיים על רוב חולי הכליה שנתקלתי בהם. אלו מעדיפים לקיחת תרופות ומתעלמים מהמספרים – 19,930 איש בשנת 2016 עמדו בפני דיאליזה בישראל (מדד GFR 17-13) כולם החלו את התהליך באמונה שיחלימו בעזרת תרופות – התדרדרות שאפשר למנוע ולהעלות את המדדים השליליים באמצעים פשוטים, טבעיים ומהירים ביותר!

לאחר כשנה – מאז מאי 2017 – כשהגיעה התוצאה המעודדת הראשונה – דיאטה של צום חלבונים,  ולחיצות ההחלמה לאילוף כליות ואחריה דיאטה שמשתנה עם הזמן, וסדרת לחיצות החלמה – שבו הכליות הסוררות לתפקוד תקין.
אפשר בזמן קצר יחסית להחלים – הוכחה לכך שחשיבה מחוץ לקופסה משתלמת – אפשר לטפל בכליות הסוררות ולהשיבן לאיזון. אין צורך להגיע לדיאליזה ובטח שלא להשתלת כליה – בידך הדבר.

לזירוז הטיפול בפנייתך – יש להעביר בווטסאפ 5 מדדי החובה

1. eGFR או מדד הסינון –  המדד התקין 70 – 120- ממדד GFR- 60 ומתחתיו – חובת דיווח ותחילת טיפול מיידית – כאן.
2. אלבומין בשתן (מיקרואלבומינוריה)-  תוצאות הבדיקה בדיקה מיקרואלבומין בשתן והיחס בין המיקרואלבומין לקריאטינין חשובה ביותר – באנשים בריאים רמת אלבומין בשתן נמוכה מאוד בדרך כלל ונמצאת בתחום של 20-30 מיליגרם של ריכוזי אלבומין ב-24 שעות, או פחות מ-2 מיליגרם לדציליטר. (אלבומין – בבדיקות דם טווח הנורמה הוא 3.4 עד 5.4 גרם לדציליטר. אין חריגות! כאשר רמת האלבומין בשתן נמצאת בטווח של 30-300 מיליגרם אלבומין לכל גרם קריאטינין (0.03-0.3) המצב מוגדר כמיקרואלבומינוריה (Microalbuminuria) וכאשר הוא מעל ל 300-500 מדברים על מאקרואלבומינוריה (Macroalbuminuria)- חובה לדווח. בבדיקת שתן – אלבומין מעל ל 30 חייב בדיווח – כאן
3. המוגלובין מסוכרA1C – שמות נוספים – glycated hemoglobin, HbA1C, A1C – ברוב המעבדות התחום הנורמלי של A1C הוא 4.5-5.9%, מדד שמעל 6 חייב דיווחויש לשלוח את ההיסטוריה שלו – כאן
4גלוקוז בדם – כל נתון מעל 110 חשוב – גם כאן יש לשלוח את פרטי ההיסטוריה של הסוכר בדם (ממתי הנתון גבוה מ-110) – ערכים מתחת ל- 110 mg/dl הם ערכים תקינים. ערכים מעל 126 mg/dl -חשש לסוכרת –  כאן
5. א' אוריאה בדם שתנן – Urea מבדיקות כימיות של הדם. שמות אחרים שינן,ערכים מקובלים  BUN – 21-66 מיליגרם לדציליטר. גברים מעל 70 ונשים מעל 60 חובה לדווח –  כאן
5. ב' אוריאה -בשתן –   רמת שתנן בשתן היא בתחום של 12-30 – ערכים שמעל 33 יש לשלוח – כאן
קריאטינין – בהגיעך לפנות אלי ממאמר זה, ברור לי שהקריאטינין שלך גבוה, גבולות הנורמה של הקריאטינין Creatinine: mg/dl 1.20-0.80.עד כמה הקריאטינין גבוה מעל 1.5 – אם זה ממש חשוב לך אפשר כמובן לשלוח גם אותו.( כאן)
בילירובין – הערה אם בבדיקות נמצא שהבילירובין (שנקשר בתפקוד הכבד) – עולה מעל 1 מ"ג לד"ל (ראה בכימיה בדם) – יש לדווח – תוצאה זו יכולה לשנות לגמרי את כיוון הטיפול!בילירובין נמצא בכדוריות הדם האדומות, הוא נוצר מפירוק של המוגלובין והוא פסולת שאמורה לצאת מהגוף.

אני מזמין אותך לאתר החדש של לחיצות ההחלמה – כאן 

מחשבון מדידה והערכת קצב סינון גלומרולרי (GFR) מבוסס על קריאטינין, נתוני גוף, גיל, גזע ומין – מומלץ – כאן 

 לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

נשארו לך שאלות

אשמח לשמוע ממך

אשמח להשיב לכל שאלה.

  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


  למען הסר ספק, אני רקדן, לא רופא, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפייסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך).
  מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  נשלח ב כללי, מזון מחלים
  One comment on “ירידה בתפקוד הכליות
  1. Cary Bjornstad הגיב:

   I like the efforts you have put in this, thankyou for all the great articles.

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *