הליקובקטר פילורי – Helicobacter pylori חיידק חתרני שנמצא כמעט אך ורק בבני אדם – טיפול

Jacopo Tintoretto (Robusti) קרב לפנטו – הקרב בין הטורקים לנוצרים, צייר כ-1588-89 Jacopo Tintoretto (Robusti) Battle between Turks and Christians, c.1588. הקרב התרחש בסמוך לחופו הצפוני של מצר הים המקשר בין מפרץ פטרס למפרץ לפנטו (כיום מפרץ קורינתוס). היה זה הקרב הימי הגדול האחרון בהיסטוריה בין ציי אניות מלחמה המונעות במשוטים. חילוץ המתיישבים הוונציאנים מהעיר פמגוסטה באי קפריסין היה לצורך גדול, קהילה שהייתה תחת מצור עותמאני מתחילת 1571 תושבי פמגוסטה הוונציאנים נכנעו לתורקים לאחר שהובטח להם שיוכלו לעזוב את קפריסין באופן חופשי. אבל, מפקד הכוח העותמאני, לאלה מוסטפא פאשה, שאיבד כ-50,000 איש במהלך המצור, הפר את הבטחתו וכלא את הוונציאנים. ב-17 אוגוסט תפסו העותמאנים ורצחו את מפקד המבצר מרקו אנטוניו ברגדין לאחר שהעבירו אותו עינויים. את גופתו תלו התורכים על נס יחד עם ראשיהם של יתר מפקדי הכוח הוונציאני, אסטור בגליוני, אלויס מרטיננגו וג'יאנאנטוניניו קואריני. הצי הנוצרי שיצא לנקום ולהגן על אירופה הנוצרית כמו על נתיב הים החופשי כלל שותפים רבים במימון ספרד, שהייתה אז מדינה עשירה ביותר. בן הלוחמים בטורקים היו ונציה, מדינות בית הבסבורגספרדנאפולי, וממלכת שתי הסיציליותמדינת האפיפיור, ומספר מדינות קטנות: רפובליקת ג'נובהדוכסות סבויהמסדר אבירי מלטה ואחרים. שודד הים שירוקו, התגייס לעזרת הטורקים. האבדות היו כבדות, איסטנבול הובסה, אבל רק נחלשה. ונציה מאוחר יותר כרתה ברית שלום איתה (ב-1573), והטורקים שבו לבנות מחדש את כוחם הימי במהירות. תבוסתם בקרב לא מנעה מהם לכבוש את המבצרים מסביב לתוניס. אך למרות זאת, מאז התבוסה חופי אירופה הנוצרים שוחררו מן האיום המוסלמי, כוחה של האימפריה העות'מאנית נשבר, במיוחד בחלק המערבי של הים התיכון. גם החיידק החתרני, הליקובקטר פילורי יוחלש, יובס ואף ימוגר.

רוצה להחלים ללא תרופות?

הליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori) התגלה לראשונה באוסטרליה בשנות ה–80 של המאה ה-20, על ידי פרופ' בארי מרשל ורובין וורן Professor Barry Marshall ו- Doctor Robin Warren [מקור]. שמו, כפי שניתן לו על ידם, היה "Campylobacter pylori". כעשר שנים מאוחר יותר שמו שונה וכיום הוא מכונה הליקובקטר פילורי.

כמעט כל החיידקים בטבע רגישים לחומצה אבל, החיידק שמתיישב ברירית הקיבה, מצליח לשרוד אותה ואת מיצי הקיבה שהינם חומציים מאוד כלומר ה- Ph שלהם נמוך. (לכן נושא החיידק נמדד גם ע"י מדד ה – Ph  = מדד החומציות בדם). ככל שמספרו נמוך יותר כך חומצי יותר הנוזל שנמדד. 

הכליות והריאות הן שני האיברים העיקריים האחראים על שמירה על מאזן ה- Ph  בגוף, כך שפגיעה בכל אחת ממערכות אלו עלולה לגרום לשינוי במאזן החומציות. בנוסף, ירידה בחמצון הרקמות מכל סיבה שהיא גורמת לייצור יתר של חומצת חלב והחמצת הדם. תוספת של חומר בסיסי לדם, בדרך כלל נתרן ביקארבונאט (סודה לשתיה) מסייעת, אבל יש לה מחיר ופגיעה בכליות בשלב מאוחר יותר, לכן מעדיפים, אם ניתן מזונות בסיסיים – בעלי Ph גבוה: אספרגוס, כרוב, שיבולת שועל, מי שיבולת שועל, זיתים, אפונה ושמן זית כתרופה.

הליקובקטר פילורי מיישב את רירית הקיבה האנושית בדרך כלל במהלך הילדות המוקדמת ומתגורר בה במשך כל חיי האדם [מקור]. החיידקים האלו פיתחו מנגנוני הישרדות רציניים להתחמקות מפני פינויים על ידי מערכת החיסון, בגין דלקות שהם מייצרים שם [מקור], ובכל זאת ולמרות גרימת דלקת בקיבה, רוב הזיהומים הם אסימפטומטיים. אין מחלה [מקור].

קטע – הקרב בין הטורקים לכוח הנוצרי – Jacopo Tintoretto (Robusti 1518-1594) מוצג בפראגו – Museo del Prado, Madrid, Spain

זיהום כרוני של הליקובקטר פילורי מוביל לדלקת מקומית של רירית הקיבה (גסטריטיס). הסיכון למחלה עולה עם רמת הדלקת, אך דפוס הדלקת קובע את תוצאת המחלה. גורמים גנטיים, מארח, ארסיות חיידקית, גורמים סביבתיים, תפריט תזונה וגם גיל הזיהום כולם משפיעים כולם על התפלגות דלקת הקיבה שנוצרה [מקור].

ללא ספק הליקובקטר פילורי הוא הגורם המוביל למחלת כיב פפטי (אולקוס) וסרטן קיבה [מקור]. יש לדעת כי

פחות מ-20% מהנדבקים מפתחים כיבים, ופחות מ-2% מפתחים סרטן קיבה

[מקור].

בחילות, הליטוזיס, דיספפסיה וחולשה הם סימפטומים ראשוניים שמאפינים את פגיעתו של ההליקובקטר פילורי. תסמינים אלה נוטים להיפתר תוך שבועיים. עם זאת, תוצאות המחלה קשורות לדפוס ולחומרה של דלקת כרונית שפוגעת ברירית הקיבה, בה החיידק מתיישב, אשר בתורה, מושפעת מגורמים חיידקיים (כמו הפצת רעלים מסוכנים) ומגורמי מארח כאחד [מקור]. למרות למעלה מ-2 עשורים של מחקר אינטנסיבי, נותרה הבנה חלקית בלבד של הנסיבות המובילות להתפתחות המחלה. ללא ספק אנו עדים למורכבות בהחלט מרתקת של האינטראקציות המארח-פתוגן. ישנם נתונים מצטברים לגבי גורמי הארסיות הקשורים לסיכון מוגבר למחלה, ולרובם יש פעילות פרו-דלקתית [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4]. למרות זאת, כאמור למעלה רק חלק קטן מהנדבקים בזנים ארסיים מפתחים מחלה ויותר מכך לעתים החיידקים האלה מגנים על האדם מפני סרטן. למספר גורמי נגיף הליקובקטר פילורי יש השפעות מרובות על סוגי תאים שונים, כולל אינדוקציה של תגובות פרו ואנטי דלקתיות, גירוי חיסוני ומאפנן חיסוני. הביטוי של גורמי ארסיות מרובים ומקושרים לעתים קרובות, לגורמים אחרים מה שמקשה להעריך את המשמעות של השפעותיהם כשלעצמם.  בסך הכל, הליקובקטר פילורי נחשב בדרך כלל לווסת המרכזי של הדלקת ולמי שמוביל לנזק החריף ביותר לרירית הקיבה והתריסריון, מה שמאפשר לחיידקים לשרוד ולהתמיד בהרס הדופן. אם האיזון העדין הזה מופר, מחלה עלולה להתפתח [מקור].

הליקובקטר פילורי מצליח לשרוד במיצי הקיבה בזכות יכולתו לפרק שתנן (Urea) וליצור Ammonia. האמוניה היא חומר בסיסי Ph גבוה, שסותר את חומציות הקיבה (Ph נמוך). הליקובקטר פילורי פיתח יכולת להיצמד לתאי האפיתל יכולת זו והבססת החומציות שם מאפשרת לו להתפתח במערכת העיכול ולהקים אוכלוסיית חיידקים שגורמת לפגיעה קשה

הליקובקטר פילורי נצמד לתאי האפיתל (Epithelia) בקיבה, פוגע בהם ויוצר סביבו תגובה דלקתית

הגוף נזעק ותאי דלקת זורמים למקום [ציטוקינים וכימוקינים מגיחים מתאי אפיתל קיבה ומושכים נויטרופילים, מקרופאגים תאים דנדריטים (DCs), תאי רוצח טבעי (NK) ולימפוציטים,] ומתחילים לסלק את התאים הפגועים [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4]. תהליך זה הולך ומתרחב עד כדי פציעה בדופן הקיבה והפצע שם הולך וגדל הוא ה – Ulcer (אולקוס), ובעברית: "כיב". 

דלקת קיבה הקשורה להליקובקטר פילורי והתגובה הדלקתית השופעת מאפיינת את המחלה שהוא יוצר: צרבת, פגיעה בדופן כיב פפטי (אולקוס), אנמיה, מחלות מעי דלקתיות, טרשת נפוצה, אסטמה, דלקות עיניים (אובאיטיס), וסרטן קיבה. הפגיעה המרכזית היא בתאי אפיתל קיבה [מקור1, מקור2, מקור3]. הפרעות כגון מחלת ריפלוקס גסטרו-וופגי (GERD), אדנוקרצינומה של הוושט, מחלות מעי דלקתיות, ודלקת בכליות נובעות מפגע זה [מקור].

למאמרי רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

ההתקשרות של החיידק לתאי האפיתל של הקיבה גורמת נזק למיקרוווילי ומעוררת חלבון בעל תפקיד מרכזי בשלד התא בשם אקטין לפילמור [תהליך החיבור של המונומרים (מולקולות הענק) ליצירת פולימר נקרא פִּילְמוּר). פילמור אקטין, stimulates actin, זה קשור כבר לחיסול המיקרו-ווילי [מקור] פילמור האקטין גורר אחריו ארגון מחדש של הציטושלד של האקטין המארח (תא האפיתל שבקיבת האדם) ולהיווצרות Pedestal – מבנים חדשים מתחת לחיידקים שנצמדו אל האפיתל. תאים אלה הופכים משלב זה למשרתים של החיידקים [מקור]. תכונה זו נמצאה בקרב חיידקים נוספים למשל הסלמונלה או האי קולי Enterohemorrhagic Escherichia coli  (E. coli) [מקור]. החלבונים של החיידקיים שנצמדו לתא מועברים לאחר מכן אל תוך התא עצמו, ושם הם מקיימים אינטראקציה עם רכיבי התא האנושי ומשנים בו את מסלולי האיתות, וכתוצאה מכך משתמה התפקוד ומתחילה מחלה (כיב פפטי – אולקוס וסרטן קיבה.) [מקור1, [מקור2].  

היווצרות Pedestal על תאי אפיתל – מקור הואיור – כאן.

הליקובקטר פילורי גם מפתח בקיבה רעלנים. הרעלן הראשון שזוהה הוא ה-vacuolating cytotoxin, גורם להיווצרות וואקוולים (צביטה) בתאים איקריוטיים. צביטה כזו במהלך ציטוקינזיס, עלולה להביא את התאים לפלוט את תוכנם החוצה. אם לא די בכך אנזימים משוכללים נוצרים על ידי הליקובקטר פילורי ואלה תורמים ישירות לפגיעה בתאי האפיתל. המומחיות של החיידק לייצר אמוניה המיוצרת באמצעות טיפול באוריאה עלולה להוסיף נזק כיסוד רעיל נוסף לתאי האפיתל שבקיבה [מקור1, מקור2, מקור3].  H. pylori פרוטאז וליפאז מפרקים את ריר הקיבה ומשבשים את השכבה העשירה בפוספוליפידים על פני תא האפיתל האפיקי, מה שמאפשר פגיעה בתאים כתוצאה מהפיזור האחורי של חומצת הקיבה. פגיעה זו בתאים עלולה להוביל למוות של תאים, על פי ההערכות כתוצאה מהשראת אפופטוזיס. ישנם כיום מספיק נתונים שמצביעים על כך שהליקובקטר פילורי, באמצעות מנגנונים פתוגניים ישירים, תורם באופן משמעותי לפגיעה ברירית הקיבה הקשורה לזיהום זה, ועשוי לשפר את הרגישות של תאי אפיתל קיבה להמרה מסרטנת.

כיב פפטי

כיבים פפטי מתרחשים במערכת העיכול כאשר החומצה (Ph נמוך) במערכת העיכול מקרסמת ואוכלת את פני השטח הפנימיים של הקיבה או של התריסריון והמעי הדק [מקור]. נוצר במקום פצע פתוח והוא יכול לכאוב וגם עלול לדמם.  מערכת העיכול מצופה בשכבה רירית דקה. היא בדרך כלל מגנה מפני החומצה [מקור]. לשכבה זו יש גם השפעה רצינית על הידבקות הליקובקטר פילורי לרירית הקיבה. שכבת הריר גם חשובה לתנועתיות של ההליקובקטר פילורי; מסתבר שהחיידק  מפחית את צמיגותה כדי שיקל לו לעבור דרכה [מקור]. 

כיבים פפטיים מתפתחים בדופן האפיתל. הם שברים שנמצאים ברירית התריסריון או ברירית הקיבה. בדרך כלל אלה נגרמים על ידי הליקובקטר פילורי ותרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) כגון איבופרופן (אדוויל, ומוטרין IB) גם נפרוקסן נתרן (Aleve).  מתח ומאכלים חריפים כנראה לא גורמים לאולקוס (כיב פפטי). אבל, הם יכולים להחמיר את הסימפטומים.

תאי Treg

תאי T רגולטוריים (מסומנים Treg) הם תאים המדכאים את פעולתם של תאי T ציטוטוקסיים ותאי T מסייעים. פעילותם מונעת התפתחות של מחלות אוטואימוניות. נוכחותם חשובה לסיומן של תגובות חיסוניות אחרי חיסול החיידקים המזיקים. מסתבר כי מספרם של תאי T רגולטוריים אלה (טרג Treg) מושפעים לרעה על ידי הליקובקטר פילורי -H. pylori. מסתבר שלחיידק הליקובקטר פילורי יש מנגנונים שפועלים לכיוון המערכת החיסונית ומרחיקים את התגובה הפרו-דלקתית של תאי T וכן מבטלים את תגובת ה-Treg [מקור]. בנוסף לכך נמצאו מספרים מופחתים של Treg ברירית הקיבה בקרב חולי אולקוס [מקור]. 

אנו למדים כי

המחלה מסוכנת ונדרש חיסול הליקובקטר פילורי

חיסול החיידקים הוא דרך בדוקה לריפוי. חיסולם של חיידקי ההליקובקטר פילורי מרפא כיבים קיימים ומונע את הישנותם [מקור].

החיסול של החיידק חייב להתבצע בתחילת הופעתו.

כדי למנוע סרטן קיבה במקרה שמדובר בחיידק הליקובקטר פילורי שמסוגל לכך. נזכיר שרק ב 2% מהמקרים תופעה זו מתפתחת. לאחר הופעת הסרטן בקיבה חיסול הליקובקטר פילורי אינו מביא להפחתה בשכיחות סרטן הקיבה [מקור]. רוב חולי סרטן הקיבה נמצאו בסין, רבים מהם היו בעלי עודף משקל [מקור1, מקור2].

תאי מאסט

תאי מאסט (Mast cells) הם תאי דם לבנים מכונים גם תאי פִּיטוּם. תאי מאסט מהווים חלק מרקמות חיבור בגוף ומכילים מס' רב של מבנים גרגריים ("גרנולות" או גרנולוציטים) העשירות בהיסטמינים והפארין.

תאי פיטום הם חלק ממערכת ההגנה של הגוף והם מוכרים בנושא אלרגיה, אבל הם ממלאים תפקיד חשוב בהגנה על הגוף. תאי מאסט (פיטום) מעורבים בריפוי פצעים ובהגנה מפני פתוגנים. מספם נמצא גבוהה יותר ברירית הקיבה האנושית הנגועה בהליקובקטר פילורי [מקור]. הגם שתפקידם של תאים אלה לא נחקר בהרחבה, סביר להניח שהם עשויים להיות יעד למבקשי ההחלמה משום מעורבותם בתיקון רקמות, דלקת ופינוי באמצעות חיסון של הזיהום החיידקי [מקור1, מקור2].  

לאחרונה הוכח שגם תאי אפיתל הקיבה בגוף האדם וגם תאי DCs שברירית הקיבה מייצרים חומצה רטינואית (retinoic acid – RA), חומצה רטינואית נחקרת כיום כתרופה. הגוף מייצר אותה מויטמין A, היא משמשת בריפוי פצעים, במניעה וטיפול בסוגים אחדים של סרטן. נחשפת כגורם חשוב המווסת דלקת [מקור]. המכשול העומד בפני מבקשי ההחלמה בכך שכאשר עם זאת, כאשר נדבקים בהליקובקטר פילורי, ייצור החומצהה רטינואית על ידי הדופן הרירית נפגע, מה שמוביל לדלקת מוגברת ואולי גורם לסיכון מוגבר לכיב פפטי ולסרטן קיבה [מקור].

טיפול

הליקובקטר פילורי עמיד בפני מספר רב של אנטיביוטיקות ולכן מטופל בממסד ב"קוקטייל" של שלושה סוגי אנטיביוטיקה:

Clarithromycin

Amoxicillin

Metronidazole יחד עם סותרי חומצה למשך שבועיים עד להשמדה סבירה שלו, עיקרון הטיפול בין אם הוא הרס מוחלט של מערכת חיידקי המעי (אנטיביוטיקה) מחייב בן נטילתה או בלעדיה להפחית אכילת מזון מטוגן, מעובד, מתועש, מועשר במלח סוכר וחומרי שימור, חריף ונטול סיבי תזונה. יש להימנע מקפה, להיכנס לצום חלבונים, וחלביים (חלב, יוגורט וגבינות). 

מסקר פרטי שערכתי לקראת פרסום מאמר זה למדתי שהטיפול הממסדי יעיל ומחסל את החיידק ההרסני לגמרי.

לעתים נדרשים שני סבבי טיפול ושינוי ה"קוקטיל" האנטיביוטי למה שנקרא "הטיפול המרובע" – הוא כולל שילוב של נקסיום 40 מיליגרם פעמיים ביום, מוקסיפן 1 גרם פעמיים ביום, פרוטוציד 500 מיליגרם פעמיים ביום וקלסיד 500 מיליגרם פעמיים ביום במשך 10 ימים עד שבועיים. טיפולי הממסד מחייבים פניה לרופא מוסמך ומרשם.

טיפול ללא מרשם בהליקובקטר פילורי -H. pylori  עם כדור אחד נגד צרבת – ביסמוט, כוללים את התוספים מסטיק גאם ושמן אורגנו שנלקחים בו זמנית

 מסטיק גאם – mastic gum (Jarrow Formulas, לוס אנג'לס, קליפורניה): 500 מ"ג, כמוסה אחת 3 פעמים ביום;

 שמן מתחלב של אורגנו ב-A.D.P.  50 מ"ג (Biotics Research Corporation, Rosenberg, Texas): טבליה אחת 3 פעמים ביום;

מלח ביסמוט  –

ביסמוט תת-סליצילאט גם ביסמוט (Bismuth -Bi) Pepto-Bismol (bismuth subsalicylate – מכונה גם: Pepti-Calm ביסמוט הוא יסוד כימי עם המספר האטומי 83 המשמש כתרופה נגד צרבת, קלקול קיבה ושילשול. בשל הצטברות רעלים בגוף עקב נטילתו – הנטילה של הביסמוט אסורה מעל 6 שבועות. הרעלים שהביסוט נקשר בהם עלולים לפגוע במערכת העצבים. תוספי ביסמוט מכילים בדרך כלל ביסמוט בצורת מלח, כגון ביסמוט תת-סליצילאט

פפטו-ביסמול הוא מוצר מפורסם בצפון אמריקה ומיוצר בטבליות לעיסה ובכמוסות לבליעה, אך הוא ידוע בעיקר בזכות הנוסחה המקורית שלו, שהיא נוזל סמיך. הנוסחה המקורית הזו היא בצבע ורוד בינוני, עם טעם תות.

בישראל תרופה זו ללא מרשם מוכרת בעיקר בשמותיה המסחריים: קלבטן, קלבטן פורטה וביטני-X הכדור משוּוק בישראל בטבליות ולא נקשר בטיפול טבעי כלל וכלל.

המטפלים בארה"ב שמשתמשים בו  מצביעים על מינון של פפטו-ביסמול של: 4 עד 6 טבליות מדי יום במינונים שמתפזרים וניטלים בין הארוחות.

תוספי ביסמוט זמינים בצורות מלח שונות. ביסמוט חנקתי הוא צורה, שאינה חוקית לשימוש במסגרת תוספי התזונה. אין להשתמש מעל לחודש וחצי בכדור.

ירון מרגולין פברואר 2024.

טיפול טבעי בהליקובקטר פילורי – ללא תרופות

כולל שתייה נרחבת (כשני ליטרים של מי ברז ליום)  כחצי שעה לפני הארוחה ובזמן הארוחה לא מומלץ לשתות מים.

שילוב של מס' סיבי תזונה, מסיסיים, ג'ליים, ולא מסיסיים – (היחס המומלץ הוא של 10 גרם סיבים מסיסים, 4 גרם בלתי מסיסים) מעורבבים בהרבה מים

למאמרי על סיבי התזונה – כאן

שמן זית

כף שמן זית על בטן ריקה מסייעת בהפחתת הצמיחה של הליקובקטר פילורי ועשויה לסייע במניעת הזיהום. משתמשים ב 3-5 כפות שמן זית ביום כולל שמן זית ברטבים לסלט [מקור].

צמחי מרפה, תה מרפה, וטינקטורות

נבטי ברוקולי

תוסף תזונה בשם סולפוראפן sulforaphane עשוי להיות יעיל ביותר כמו חופן נבטי ברוקולי כתוספת לסלט נגד הליקובקטר פילורי [מקור]. הסולפוראפן הוא מרכיב אנטי-דלקתי ואנטי-סרטני שבברוקולי (Sulforaphane) אבל הוא  נוצר ב"נבטי ברוקולי כי הם מכילים כמויות גדולות של האנזים מירוזינז, אבל רק בתנאי שלא מבשלים או מאדים אותם. [מקור]. כשרוכשים תוסף מזון בדרך כלל מרכיב זה חסר ואין לתוסף שום ערך בלעדיו. לנבטי ברוקולי טריים יש פעולה נוגדת חמצון גם היא מפחיתה דלקת ומשפרת את בריאות המעיים [מקור].

הסולפוראפן (תוסף תזונה לא פחות מ 10 מ"ג של סולפוראפן). הסולפוראפן כתוסף  צריך להכיל גלוקורפאנין ומירוזינז רק בנוכחותם הוא יעיל – אם למשל כתוב על התווית שהתכשיר מכיל "סולפוראפן גליקוזינולט", מדובר בשם שיווקי לחומר הבלתי פעיל גלוקוראפנין. ולמעשה, התכשיר מכיל רק גלוקוראפנין שהוא החומר הבלתי פעיל ללא האנזים מירוזינז שרק הוא מי הופך אותו לחומר הפעיל הנדרש לתהליכי ההחלמה. בנוסף, חשוב שנקבל מינון של סולפוראפן הדומה לזה שהוכח כיעיל במחקרים השונים. לכן התכשיר המומלץ לנטילה חייב לספק לפחות 10 מ"ג של סולפוראפן. כאשר בוחנים תוויות של המוצרים בשוק, ניתן לראות שמוצרים רבים מספקים כמויות מזעריות של הסולפוראפן. אלה לא מתאימים לתהליך ההחלמה 

שמן עשב לימון

 אין לבלוע שמנים אתריים. אבל, אנשים יכולים לשאוף אותם ולהשתמש בהם כחלק מגישת ארומתרפיה. על פי מחקרים שבוצעו על בני אדם ובעלי חיים, שמן אתרי עשב לימון נמצא כמי שמעכב את הצמיחה של הליקובקטר פילורי [מקור].  

חילבה תמצית זרעי חילבה ומי חילבה

חילבה trigonella – זרעי החילבה עשירים במוצילאגיים שיוזכרו למטה (קינמון, החומר הרירי שמעניק את המרקם הג'לטיני): מומלץ למצותם במים. מי חילבה מכילים מוצילאגיים ויוצרים שכבת הגנה דקה מפני חומצה ומפני פצע, מה שמסייע לגוף לסגור את הפצע. בנוסף לכך החילבה מכיל חומרים נוגדי דלקת המרפאים את הפצע עצמו. כך שמי החילבה, או גרעיני חילבה מונבטים (בסלט, במנת שיבולת שועל) גם עלולים לסגור את הפצע וגם לרפא אותו. 

זרעי חילבה מושרים במים (למשך לילה), לאחר ההשריה יש להוציא, לשטוף, להניח מעל מסננת כדי הנביט אותם, משלב זה אפשר לחלוט אותם לתה, הוא תוסף מזון טבעי שנמכר בשם: Fenugreek seed (FS) extract תמצית זרעי חילבה. אפשר לרכוש מוצר זה גם בקפסולות או להכין מהגרעינים המונבטים מעדנים כמו מיונז ללא ביצים או כתוספת לסלטים.
המינון היומי המומלץ נע בין 25 גרם עד 50 גרם בצריכת הזרעים. מקור הצילום
.בצילום מסך של המאמר – כאן
גואר גאם הוא קמח שמופק מפולי שעועית הגואר (בצילום למעלה) שיובשו. גואר גאם הוא אקסו-פוליסכריד מבחינה כימית שמורכב מהסוכרים גלקטוז ומנוזה [מקור]. האבקה נמכרת לרוב כאבקה בצבע קרם או חום בהיר. קמח גואר עדין או טחון קד יותר מהקמח גואר גס פועל מהר יותר. צילום באדיבות וויקיפדיה.

קמח גואר מכיל את סיבי מסטיק הגואר או גואר גאם (GG) הוא סיב גומי או מסטיק, שמופק בטחינה מפולי הצמח. סיב שיוצר ג'ל מזרע צמח הגואר (Cyamopsis tetragonoloba) [מקור] (הנטילה פומית – דרך הפה).

מחקר במתנדבים שנושאו ההשפעה של מסטיק גואר (גומי) על התגובה המוטורית של המעי הדק (ווסת של תנועתיות המעי הדק לאחר הארוחה) הן כשמדובר בארוחות נוזליות ומוצקות הראה עלייה שנגרמת על ידי גואר בצמיגות ה-chyme (בקיבה הופך המזון לעיסה נוזלית למחצה הנקראת chyme). לאיכותה של ה- chyme חשיבות עצומה בתהליך הפקת הערכים המזינים מהמזון. ההורמונים סקרטין והכולציסטוקינין, המיוצרים על ידי דפנות התריסריון, ועל ידי פעולת עצבוב אוטונומי מגורה על ידי כניסת עיסה (chyme) שהיא חומצית בהיותה מגיעה מהקיבה לתריסריון. מיצי הלבלב בסיסיים, אלקליים באופיים בשל הריכוז הגבוה של יוני ביקרבונט בהם והם נוצרים הודות להפרשת בעיקר על ידי ההורמונים סקרטין והכולציסטוקינין שמגורה כאמור על-ידי ה- chyme ואיכותו עולה בזכות תזונה עשירה בסיבים ג'לים: גומי מסוג הגואר, קמח קונג'אק גם מסטיק קסנתאן, פסיליום, גומי ערבי ואינולין.

הגומי והג'ל נמצאו במחקרים  כמי שהאריך באופן ניכר את משך הפעילות המוטורית שלאחר הארוחה במעי הדק בבני אדם ויצירה איכותית של chyme [מקור1, מקור2, מקור3].

נמצא שריקון הקיבה ומעבר המעי עוכבו על ידי מסטיק גואר נושא שמרחיב את איכות ההזנה ומגדיל את כמות יסודות המזון שנספגים ונדרשים לתחזוקה שוטפת של הגוף, לבניית האפיתל מחדש ולהחלמה [מקור1, מקור2].

גדילן מצוי

גדילן מצוי – זרעים  – תה הגדילן וכן הגבעול הירוק כמיץ או משולב בסלט מתאים לשיפור הפעילות של הכבד הגדילן המצוי גם אנטי דלקתי, מפחית רמות שומנים בדם, כולסטרול וסוכר תה גדילן עשוי לשקם רקמות פגועות בכבד, נוגד חימצון גם אנטי בקטריאלי. משמש בפורמולה להחלמה.

מי שיבולת שועל מותססת

מי שיבולת שועל מותססת – פרוביוטיקה רחבת טווח לבניה מחדש של מערכת החיידקים הטובים –
מתכון – כאן.
תהיה חזק – ולריה או ולריאן הצמח נקרא על שם הקיסר הרומי ולריאנוס –  Publius Licinius Valerianus שהשתמש בצמח כתרופה [מקור]  שמו הפרטי של הקיסר מגיע מ Valeria ופועל הלטיני valeo שפירושו "להיות חזק. הרופא נאגדי גלן רשם אותו כתרופה לנדודי שינה. בצפון אנגליה ובדרום סקוטלנד, השורש הוכר שם כתרופה כבר בשנת 1597 עת נרשם ב"Herball" של ג'ון ג'רארד, או Generall Historie of Plantes, ש"שום מרק, קדרות או בשרים פיסיקליים לא שווים משהו אם סטוואל [ולריאן] לא היה אחד המרכיבים" [מקור]. שורשי הצמח מושרים במים וכשהם רכים כותשים אותם, ומייבשים שוב לשימוש [מקור1, מקור2]. צילום באדיבות וויקיפדיה

ולריאן רפואי

ולריאן -rad – Valeriana officinalis הוא צמח יפיפה, אירופאי, בעל פרחים ורודים או לבנים וריח מתקתק. תמציות בריח פרחי ולריאן שימשו כבושם במאה השש עשרה. השורש של הולריאן בעל פעילות אנטי עוויתיים במערכת העיכול. שורשי הולריאן משרים תחושה של הרפיה על השרירים החלקים במערכת העיכול, דרך מערכת העצבים בשונה מהקרמינטיבים שבהם ההרפיה הינה דרך מערכת הסידן. הצמח בעל השפעה מרגיעה ומשחררת גם על רקע נפשי ומשמש גם לטיפול בבעיות שינה.

תה ירוק

למאמרים: חידושים ומהפכות בנושא יתר לחץ דם.

תה ירוק – מקור1 הצילום בצילום מסך מהמאמר: "What Is The Best Time To Consume Green Tea". תה ירוק מכיל כמויות גבוהות של נוגדי חמצון, חומצות אמינו ואנזימים אחרים. אבל יש ללגום ממנו בזמנים הנכונים כדי שיעילותו תתממש בגוף האדם. אחד הזמנים הטובים ללגום ממנו זה אחרי ארוחת הבוקר, לפני השינה ולפני אימון גופני או מאמץ – למאמרי על תה מאצ'ה – תה ירוק – כאן.

תה ירוק

תה ירוק הוא אחד המשקאות הבריאים והנצרכים ביותר בעולם. התה הירוק מכיל נוגדי חמצון רבים וחומרי הזנה.

נמצא שתה ירוק הוריד הן את מספר החיידקים והן את ציון הדלקת

במחקר שנערך על חיות מעבדה שהיו נגועות בכוונה בהליקובקטר פילורי [מקור].

מחקר שפורסם תחת הכותרת "Evaluation of antibacterial effect of green tea extract on the Helicobacter pylori; an in vitro study" כבר בשנת 2020 מצא כי מי פה שהוכנו מתמצית של תה ירוק היו יעילים בעצירת הצמיחה של חיידקי הליקובקטר [מקור]. 

צמחי מרפא שהוכיחו יעילות במלחמתנו נגד החיידק:

שרף אלת המסטיק Pistacia lentiscus- טאנינים מחטאים

השימוש הוא בשרף שניגר מהאלה בחודשי הקיץ, בדרך כלל לאחר שנחתכו בו חתכים קטנים בגזע ונאספו. השרפים של האלה נחקרו רבות בהקשר לפעילות החיטוי שלהם הפוגעת במבנה החלבוני של החיידקים (טאנינים) יחד עם פעילות על הרקמה הרירית, פעילות המונעת התפתחות של כיבים ומסייעת בהחלמתם.

ג'ל אלוורה

הג'ל של האלוורה מכיל חומצות אמינו חיוניות, ויטמינים רבים (כולל B12 ) חומצות שומן, מינרלים וקרמינטיביים. אלוורה הוא צמח בעל סיבי ריר הוא ג'ל שמגדיל את זמן מעבר האוכל במעיים ומשמש להקלה על עצירות. הפוליסכרידים שבצמח נמצאו כיעילים בין השאר לאיזון חומציות יתר במערכת העיכול [מקור]. במחקר נמצא שהג'ל של צמח האלוורה היה יעיל הן בעיכוב הצמיחה והן בהרג זני הליקובקטר פילורי, אפילו כאלה שהיו עמידים לתרופות בסביבת מעבדה [מקור].

הקסם של עץ הקינמון מגיע מקליפתו. העץ יכול לגדול בגינה שלך, מקלפים ומייבשים את הקליפה. מקור הצילום בצילום מסך מ- כאן.

קינמון Cinnamonum aromaticum. הקינמון מכיל כמו קליפות זרעי פסיליום, במיה, זרעי חילבה, מי חילבה (שהוזכרו למעלה) וזרעי פשתן מוצילאגיים – מוצילאג הוא החומר הרירי שמעניק למזון מרקם ג'לטיני (רירי) משמש לסכך ולהרגיע ריריות פגועות או מודלקות בקיבה ולאורך המעי. מוצילאגיים הם מולקולות גדולות מסועפות כאשר הם מסיסות במים ולכן המיצוי הטוב עבורם יהייה במים. יתרון נוסף לשימוש במוצילאגיים כוחם לסייע לגוף להתמודד עם יתר כולסטרול בדם. המוצילאג סופח הפרשות דלקתיות ומצמצם את שטח הפנים של הכיבים. כך, החומרים הריריים שבצמח, משמשים כמסככים ומלחלחים רקמות ריריות מודלקות.

צמחים קרמינטיביים מגרים את מערכת העיכול ועוזרים לה לעבוד בצורה טובה יותר. בעזרת תכולה גבוהה של שמנים נדיפים הקרמינטיביים (אלוורה, כוסברה, קינמון, ג'ינג'ר, ערער, אניס, זרעי שומר, ציפורן, כמון, קימל, שמיר, מנטה, טימין וליקריץ) פועלים להוצאת גזים, להקלה על כאבים בקיבה ובמעיים. הם ממכווצים את הרקמה הפגועה ומגבירים על-ידי כך את זרימת דם לאזור. בהמשך הם מחזקים את הרקמה הרירית של המעיים ומגבירים את הפעולה הפריסטלטית בוושט ובקיבה. פעולת המעיים שמניעה ודוחפת מזון ופסולת דרך המערכת.

אכינצאה האנטיביוטיקה של הטבע Echinacea ang

פעילות מחזקת ותומכת של מערכת החיסון, (האנטיביוטיקה של הטבע) פעילות אנטי –מיקרוביאלית.

קופטיס Coptis chinesis אנטי דלקתי – סיני.

צמח שמגיע מהרפואה הסינית. הקופטיס הוא צמח מריר שמעודד הפרשות של מלחי מרה מהכבד אל מערכת העיכול. שורש הקופטיס מכיל ברברין שנמצא יעיל כנגד מגוון גדול של טפילים, פרזיטים, חיידקים פטריות, תולעים, ונגיפים. פירוק וספיגה של מזונות. מיבשים את השורש וחולטים לתה.

שמן אורגנו –  השמן מתפקד כמעין אנטיביוטיקה טבעית לגוף. שמן אורגנו  מסייע לתהליכים של מערכת העיכול, מחזק את המערכת החיסונית, מגן על הגוף במלחמתו מול  חיידקים שפלדו למערכת העיכול ומפחית כאבים. שמן אורגנו אסור לחולי כליה.

בניית פורמולה לטיפול טבעי בהליקובקטור פילורי

תמהיל הפורמולה.

 אפשר להשתמש בטיקטורה ואפשר למצות את הצמחים לבד. 

Pistacia   lentiscus עפצים של עץ האלה  –    20%

Coridothymus capitatus  קורנית מקורקפת –  25%

Echinacea                                       אכינציאה – 20%

Coptis

קינמון  –      15%                                        קופטיס (צמח סיני) – 20%

שלבי הטיפול 

שלב א – הפחתת התסמינם

שלב ב – מתפנים לטפל בגורמי הזיהום

שלב ג  – שיקום מערכת העיכול תוך תמיכה רב מערכתית ונוטלים כוסית קטנה של מי שיבולת שועל 5-7 פעמים ביום.

כף שמן זית בהשכמה

שתיית חומץ תפוחים מיד אחרי שמן הזית, עם ההשכמה – כף חומץ תפוחים בכוס מים פושרים, ומי לימון – 3-5 כוסות ביום.

נטילת טינקטורה של 3-4 צמחי מרפא (לפחות 3 חובה), יש להוסיף סיבי תזונה לתפריט וכן נבטי ברוקולי וג'ל אלוורה לסלט ומנת כרוב כבוש ביתי – מתכון – כאן.

למאמרי האם תזונה נוגדת דלקת יכולה לעזור?- כאן 

למאמרי עשרת המזונות הבריאים ביותר לחולי כלייה – שיבולת השועל וה β- גלוקנים חלק – 6.- כאן.

יתכן שמצאנו "קוקטייל" מייטבי ללא מרשם יעיל בניהול וזיהוי הליקובקטר פילורי ובשיפור תסמיני עיכול לא ספציפיים. הטיפול המשולב ללא מרשם, מבוסס על פרוטוקול ללא מרשם, על ניסיון ועל בדיקות מעבדה והופעת תסמינים. הוא עשוי להועיל בהדברת זנים מסוימים של הליקובקטר פילורי. ללא ספק דרוש מחקר נוסף ומחקר מעמיק של מסלול החלמה וטיפול זה.

מאמר זה יכול לכאורה לסייע למי שמבקש לפעול בכוחות עצמו ולחסוך זמן, פקקים וכסף בפניה לטיפול. יש לזכור כי כותב המאמר ירון מרגולין הוא רקדן בלט ומאסטר בהחלמת הכליות והפחתת כאב נושא שהגיע אליו מניסיון אישי – וכי עליך לפנות לעצה וטיפול רק לרופא שהממסד מכיר בו ושהוא מכיר את התיק שלך. נא לעיין בפסקה שמתחילה במלים "למען הסר ספק" למטה –

עלירון מרגולין – ויקיפדיה

עוד חומר על ירון – כאן 

ולסיום תרופות סבתא טובות במיוחד לטיפול בהליקובקטר פילורי

כוכב אניס

תבלין נפוץ בבישול האסייתי ששימש במשך מאות שנים לטיפול במחלות שונות. כוכב אניס הוא גם נוגד חמצון שמסייע בהגנה מפני רדיקלים חופשיים, בנוסף לכך, כוכב אניס נמצא כיעיל בטיפול בהליקובקטר פילורי.

שמן נים

שמן נים (Neem Oil) הוא תרופה מוכרת, טבעית שמגיעה מעץ האזדרכת הודית [מקור]. השמן מריר מאוד, אסור לשימוש לנשים בהריון שימוש בשמן עשוי לפגוע בכבד בילדים, ואסור לבלוע אותו. השמן בעל תכונות אנטי-בקטריאליות ואנטי-פטרייתיות. שמן נים ידוע בקרב הסבתות שלנו כמסייע בטיפול בהליקובקטר פילורי, ע"י שימוש חיצוני במריחה. כך למשל, הוא שימש במשך מאות שנים בהודו, אפריקה ודרום אמריקה. כיום, שמן נים נמצא בשימוש נרחב גם בארה"ב בשל יעילותו נגד ההליקובקטר פילורי.

קשיוספונינים

קשיו אסור לחולי כליה, אבל יש לזכור כי הקשיו שימש במשך מאות שנים לטיפול בכיב קיבה, קוליטיס ומחלות אחרות של מערכת העיכול. הקשיו מכיל כימיקלים שנקראים ספונינים. הספונינים יעילים כנגד חיידקי הליקובקטר פילורי. הקשיו עשיר במינרלים: ברזל, נחושת, מגנזיום, אבץ, מנגן וסלניום. כולם מסייעים בשמירה על מערכת העיכול במניעת דלקות או זיהומים.

תמצית זרעי אשכוליות

תמצית זרעי אשכוליות שימשה מאז ימי קדם לטיפל בהליקובקטר פילורי.

תמצית זרעי אשכוליות התפרסמה כמי שיכולה לחסל את החיידק על ידי מניעת התרבותו בקיבה. תהליך זה יכול להתבצע על ידי התערבות בממברנת התא החיידקי והשראת מוות תאי בתאי החיידק.

אסטקסנטין

אסטקסנטין הוא תוסף מזון נחשב וקרוטנואיד שנמצא באצות ומאכלי ים, האסטרים שבאסטקסנטין שנמצא באצה האדומה – פועל כסוכן נוגד חמצון ולחץ חמצוני בתאי ציסטה [מקור1, מקור2], ומשמש אותי בתהליכי החלמת הכליות [מקור]. האסטרים גם פועל נגד דלקת [מקור]. לאסטקסנטין יכולת לעבור את המחסום דם-מוח (BBB) ועל כן הוא מסוגל לפעול באופן ישיר על תאי עצב. היכולת לעבור את המחסום דם-מוח (BBB) מקנה לו חשיבות רבה בסיוע בטיפול בבעיות עיניים שונות ומסייע במלחמה נגד החיידקים. אפשר לרכוש אותו במצבצע – כאן.

צמח השיבא

צמח פשוט מחסל את החיידק.  פשוט מחסל את החיידק על ידי הפחתת ייצור החומצה בקיבה והגברת הפרשת המרה בכיס המרה. השיבא הוא תרופה טבעית נגד הליקובקטר פילורי.

מיץ חמוציות

חמוציות שייכות לפירות היער, המיץ מהחמוציות שימש במשך שנים ברפואה העממית והעניק עזרה לסובלים מבעיות בקיבה. הפרי עשיר בנוגדי חמצון ויכול לסייע גם בטיפול בהליקובקטר פילורי.

אצה חומה – פוקואידאן, הוא אחד הפוליסכרידים המרכזיים באצות ים חומות, והוא בעל תכולה גבוהה של פוקוזה וסולפט [מקור]. נושא שעושה אותו בעל פעילות אנטי-סרטנית חזקה [מקור1, מקור2, מקור3], אנטי-וירוס [מקור] ואנטי-פתוגניים כלומר הפוקואידאן פועל נגד הידבקות/וזיהום הגוף [מקור]. מחקרים אחרונים הצביעו על כך שהפוקואידן יכול לעכב את ההתקשרות של הליקובקטר פילורי לאפיתל הקיבה ובכך לעכב את זיהום החיידק – לרכישה כאן.

אצות ים חומותפוקואידאן

פוקואידאן (Fucoidan) הוא פוליסכריד ימי, וחומר אנטי דלקתי חזק כפי שנחשף במחקר [מקור], הפוקואידאן מופק מאצות ים חומות ומשמש ברפואה היפנית המסורתית במשך מאות שנים לריפוי. לאחרונה התגלה שפוקואידן יעיל בטיפול בהליקובקטר פילורי, הגורם בין היתר לכיב קיבה [מקור1, מקור2, מקור3]. מבחינה מכאנית, פוקואידן מתערב לטובת גוף האדם בתהליכי ההחלמה בדרכי ההיצמדות של BabA ו-AlPA של הליקובקטר פילורי ומוריד באופן משמעותי את הספירה הכוללת של חיידקי וההליקובקטר פילורי ואת רמת ה-IL-6 וכן את רמת ה- TNF-α in vivo בכך הוא מוריד בפועל את הדלקת [מקור].

נוטלים בטיפול בהליקובקטר פילורי, פוקואידן דרך הפה כתוסף או מזון.

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –

  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  For the avoidance of doubt, consult a physician (who knows in detail the general health of each patient or yours) before using any medicine, food, extract or any exercise. The information on Yaron Margolin's website or the "Healing Presses" website (on Facebook or MARGOLINMETHOD.COM), in the above article and in Yaron Margolin's articles are material for thought – philosophy neither recommendation nor public guidance to use or cease to use drugs – no information on this site or anyone You should always consult with a qualified physician or pharmacist regarding pain, bad feeling, or goals and how to use foods, ointments, extracts and even exercises, or other remedies that are mentioned as such

  מאמרים אחרונים

  נשלח ב כללי

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *