עשרת המזונות הבריאים ביותר לחולי כלייה. 1

חלק ראשון הבצל והפלפלים

עולם הבצל – הזהב שיסייע להחלמת הכליות שלך – אחת הבעיות הקשות שעומדות בפני חולי הכליה פציעה של כלי הדם, דופן המעי ומערכת הסינון שבכליות ובשתן. כאשר אלו נקרעים, והדם או החומר שסונן על-ידי הכליה בנפרון נוזל לאזורים שמתחת לעור, לנוזל הבין תאי וחמור ביותר אל האזור שבין הצינורות החשובים ביותר שבכליה – בין התאים הפיברובלסטים שגם עוטפים את צינורות הכליה, זהו אזור ייצורו של האריתרופויאטין נוצר זיהום מסכן חיים. בצקות, נפיחות, שינוי צבע העור וכאב על פני העור הם הסימנים העיקריים לפציעה זו. כדי למנוע כל אלו יש לצרוך בצל בשל מרכיבי הביופלבנואידים שבו וכן ויטמין C כי השילוב של הביופלבנואידים עם ויטמין C, מסיעים בהפחתת ההסתברות לפציעה ומזרזים את תהליך ההחלמה. הרוצה להחלים מאי ספיקת כליות חייב לדעת שהפלבנואידים מסייעים בחיזוק הנימים, ובכך מונעים בצקות, פצעים, אנמיה וגם מסייעים בריפויים. פלבנואידים שנודעו בעבר גם בשם כולל "ויטמין P", מסייעים בוויסות איתות בין התאים, הם מצטיינים בתכונות אנטי-טרומבוגניות, אנטי-דלקתיות, אנטי-סוכרתיות ותכונות של הגנה עצבית. הם שומרים על גמישות העורקים, ומסייעים באיזון לחץ הדם ומפחיתים את הסיכון ללקות בשבץ, בהתקף לב, סוכרת ואי ספיקת כליות. גם הקוורצטין הינו פלבנואיד הידוע בתכונותיו האנטי-אלרגיות שלו. סוג זה של ויטמין P נמצא בבצל, בכוסמת עליה ארחיב להלן וגם מסיבה זו. לצד תכונותיו האנטי-דלקתיות העוצמתיות, הקוורצטין נחשב אנטי-היסטמין טבעי המסייע לשמירה על קו ההגנה הראשון – על מערכת החיסון שבדופן המעי, על תאי האפיתל שבדופן המעי ובכך מונע אנמיה בקרב חולי הכליה. הודות לקוורצטין שנמצא בו, יכול הבצל, לסייע בוויסות שחרור ההיסטמין שנפלט מתאי חיסון (פייר) שבמעי הגס, ובכך להקל על תסמיני אלרגיה, כגון עיניים דומעות, שיעול, נזלת, קלקול קיבה ופריחה אלרגית וגרדת בעור. אני ממליץ לך, הרוצה להחלים – ליטול 4 מנות בצל לפחות ביום.

הכליות שלך הן איברים בצורת שעועית הממלאים תפקידים חשובים רבים. הן אחראיות על סינון דם, פינוי פסולת דרך שתן, ייצור הורמונים, איזון מינרלים ושמירה על איזון הנוזלים.

 ישנם גורמי סיכון רבים למחלות כליות.  הנפוצים ביותר הם סטרס, דאגנות יתר, סוכרת בלתי מבוקרת ולחץ דם גבוה. כאשר הכליות נפגעות ואינן מסוגלות לתפקד כראוי, נוזל יכול להצטבר בגוף, מופיעות בצקות ופסולת יכולה להצטבר בדם. אצל אלו הסובלים ממחלת כליות כרונית, הכליות אינן יכולות להסיר מספיק אשלגן, זרחן ונתרן.  כתוצאה מכך, הם נמצאים בסיכון גבוה יותר לרמות גבוהות בדם של מינרלים אלה ומזונות שמכילים מינרלים אלו נמנים בדרך כלל על רשימת האסורים, אך לא תמיד. 

תרשים – חתך אורך של כלייה – כל כליה עטופה בקופסית (Capsula fibrosa renis), קליפתה של קופסית הכליה נוקשה, עשויה רקמת חיבור דקיקה, קשוחה ולא-אלסטית. היא עוטפת את הכליה ונמשכת אל אגן הכליה. מאגן הכליה יוצאת תעלת השתן. המעטה החיצוני נמשך וחובר אל השופכן. קופסית הכליה עטופה במעטפת של סיבים ורקמות שומן, ("השומן שמסביב לכליה", Capsula adiposa perirenalis)- שכבת שומן זו ממלאה גם את הסינוסים של הכליה ומשמשת גם כמילוי בין כלי הדם. במהלך רעב, שומן מנוצל בגוף – נושא שעולה בתזונה קטוגנית, אלא שהשומן הזה הוא רקמת השומן האחרונה בגוף שעוברת חילוף חומרים. מידע זה רומז על דרכי הריפוי, כי תפקיד השומן בהגנה על הגוף מפני חומציות וירידת מדד הPh. ירון מרגולין

כליות פגועות עשויות להתקשות גם בסינון מוצרי הפסולת של חילוף החומרים החלבוני.  לכן אנשים עם מדדי GFR נמוכים מ 90 עשויים להידרש להגביל את כמות החלבון בתזונה שלהם [מקור]. עם זאת, הימנעות או הגבלת מזונות מסוימים בתזונה עשויה לסייע בהפחתת הצטברותם של מוצרי הפסולת בדם, שיפור תפקוד הכליות ניכר ויכולה להופיע עם שינוי לתזונה מחלימה ומניעת נזק נוסף עליה במדד הסינון הפקעתי (ה-GFR

בלימה של התדרדרות הכליה והחזרת יכולת הסינון שלה היא אחד האתגרים הגדולים ביותר שעומדים בפני הרפואה כיום. מזון מונע מחלת כליה הוא זה שעוצר את התדרדרותה והוא מבוקש ביותר. בכדי למנוע החמרה במחלת אי ספיקת כליות עליך להכיר תחילה את המזונות הכי חשובים לעשות זאת עבורך. יצוין שזו רשימה חלקית. וחשוב מכך יש להכיר את המזונות שהוזכרו לעיל כאסורים. עליך לדעת ולהבין מדוע הם אסורים וכן מתי ועד מתי המותרים מרפאים אותך

אנשים הנמצאים בשלבים המוקדמים של מחלת כליות כרונית יהיו בעלי מגבלות תזונה מאוד שונות מאלו הסובלים ממחלת כליות בסוף או אי ספיקת כליות (מדד של Gfr10-30) מרכיבי התזונה משתנים תחילה במינון שלהם ואחר כך הם גם יורדים מהתפריט שלך לסירוגין –

ירון מרגולין – קו ההגנה הראשון נחלש ומייצר מחלות ניווניות קשות שקשיות העורקים בבסיסן – תהליך ההחלמה מתחיל בהגמשת הצנרת מחדש – תהליך זה מתעצם בעזרת – תמצית זרעי ענבים – (שעוברת דרך מחסום הדם-מוח ומחזקת את מערכת העצבים)במינון של 500 מ"ג לחולים באנמיה מסיבה זו – ל3 חדשים יכולה לשנות את כל משק הברזל בגופם, ביחד עם תוסף קואנזים קיו-10 מסיס בשומן ופעיל בתוך התאים 400 מ"ג ליום למשך 4 חודשים (כמוסות שמכילות ג'ל, ניתן לקחת מינון מופחת) – ויטמין C (500 מ"ג) יעיל בזרם הדם-  גם להעשיר את ייצור הגלוטתיון בגוף (בו ידובר להלן) הכי יעיל בתוך התאים, ליטול חומצה אלפא ליפואית. ALA 30 מ"ג שפעילה הן בזרם הדם והן בקרומי התאים.  וויטמין E  מסיס בשומן, בטוח מאוד לשימוש, בעל השפעה גדולה על מערכת החיסון ונטילתו חשובה במיוחד בגיל המבוגר, אני ממליץ על מינון של 400 יב"ל ליום,ויטמין E יעיל בקרומי התאים-  (רק טבעי ומסוג די-אלפא-טורופרול), מסייע לתהליכי גמישות העורקים אבל יש לשקול אפילו יותר ממינון זה למשל 500 – 800 יב"ל ליום של ויטמין E. במקרי האנמיה המוזכרת לעיל ובטיפול בהחלמת הכליות הסוררות במצבי אנמיה יש לשקול גם נטילה במינון של 3,200יב"ל  ליום. יש לדעת שויטמין C וחומצה אלפא ליפואית יכולים למחזר ולהשיב לוויטמין E ולגלוטתיון את צורתם הפעילה ובכך להגביר את האפקט של ההחלמה והגמשת העורקים. בנוסף לכך אין הוכחה לטענה שויטמין C משפיע לרעה על אבנים בכליות! יש להקפיד על נוכחות מאוזנת של מינרל אבץ (נבט חיטה, עדשים), מגנזיום (400-500 מ"ג ליום) ושל הקרואטנואידים (מגוון פירות וירקות) וסיבים תזונתיים – ההמלצה שלי ליטול כפית פסיליום ליום.  אזהרה – הגם שאלו בטוחים לשימוש וניתן ליטול אותם כל החיים  [פרט לתוסף ברזל – הברזל מחמצן יש ליטול אותו רק כשהוא קשור לתרכובת אורגנית הכי טוב ליטול אותו מהתזונה, ויטמין A (אסור ליטול כתוסף ויטמין A), ניאצין B3, B2, יוד, סלניום (מותר רק עד מינון 400-500 מק"ג ליום, ויטמין D3 – לאחרון במינון מעל 800 יב"ל השפעה שלילית על אבנים בכליות וספיגת ברזל משום שהוא מעלה את רמת הסידן בדם – מינון של 500-800 יב"ל של ויטמין D3 מחלים אותך ונחשב בטוח לחלוטין] הם גם אינם יקרים יש לצרוך כל אלו או אחד מהם אך ורק אם רופא שמכיר היטב את מצבכם הרפואי מאשר זאת!!!

אם החלטת לצאת לדרך לבדך וללא סיוע עליך להכיר את המדד שמשקף את הצלחתך בכדי לעצור את ההתדרדרות ואף לעקוב אחר קצב ההחלמה שלך – בבדיקות הדם שלך תמצא את מדד הסינון הפקעתי (Glomerular Filtration Rate) בהתדרדרותו המתמדת של מדד הסינון הGFR, משתקפת מחלתך ובבלימתו הצלחתך בשימוש היחידי שמסייע עד כה להחלמה – המזון כתרופה.

מזון שחולי כליה חייבים לאכול

Foods that Kidney Patients Must Eat.

נתחיל עם הבצל – נמשיך בפלפל (גמבה, אני מציע לך לקרוא בעיון גם את ההערה לגבי הפלפל החריף, שתובא בהמשך) ועם החסה נסגור את השלשה הפותחת:

1.    בצל

לבצל יתרונות בריאותיים יוצאי דופן כמו השפעה חיובית על דופן המעי, מערכת החיסון שלו וסינטזה של גלוטתיון – הגלוטתיון מנקה רעלים שאין שני לו. והוא אחד המרכיבים החשובים ביותר לתהליכי החלמה ותיקון פגמים שנוצרו במערכת הסינון של הגוף והכליות ראשונה בה. לבצל יכולת השמדה של תאי סרטן, הפחתת כולסטרול וסוכר אבל לבצל ישנה רשימה ארוכה עוד יותר של  יתרונות בריאותיים ואחד הראשונים בהם ויטמין C  וכמות יפה של ויטמיני P – כשהידוע מכולם זה שבצלים הם מקור טוב לוויטמין C , כרום נמצא בו ברמה טובה מאוד הוא משמש בגוף האדם בעיקר לוויסות של רמות הגלוקוז בדם. צריכה נכונה של כרום מגבירה את רמות הסרוטונין, נוראדרנלין ומלטונין במוח, המסייעים לווסת רגשות ומצבי רוח.  נושא חשוב לחולי כליה שרמת הקורטיזון שלהם (כנראה, בעקבות הסטרס של המחלה  ככול שהסטרס עולה גוברת חבלה והתרוקנות מאגרי הגלוטתיון בגוף ובתהליך הגמשת דופן עורק הכליה אשר בלעדיו לא תתכן החלמה ממצבי אי-ספיקת כליות.), הכרום מעלה את הכולסטרול הטוב הוא מסייע להגמשת דופן הצנרת בגוף ושומר על תקינות הלב.

הבצל מומלץ לטיפול בבצקות, בליחה ושיעול. הוא מוריד נפיחויות בזמן של דלקת מפרקים ומצמצם השפעתו של האלרגנט הגורם לאסטמה.

מעטים יודעים שהבצל מכיל פפטיד (חומצות אמינו שקשורות ביניהן בפפטיד) החשוב ביותר לחולי כליה בשלב המתקדם של המחלה (GFR GPCS (γ-glutamyl-propenyl-cysteine sulfoxide –  הפחית את פירוק העצמות. נמצא על- ידי חוקרים שוויצריים (בזל) שה – γ-glutamyl-propenyl-cysteine sulfoxide)  מונע התפתחות תאים המפרקים רקמת עצם – יוצא מכך שבעזרת ה- GPCS הבצל מסייע  גם לחוזקן של העצמות. אבל זה לא הכל – לתכולת הגופרית שהוזכרה לעיל, של הבצל השפעה ישירה על היווצרות רקמות חיבור כמו גיד וסחוס. גופרית קיימת בכל פוליסכרידים (Polysaccharides רב-סוכר) בעלי שרשרת ארוכה הנקראת glycosaminoglycans)  – GAGS), (Hyaluronic Acid) למעט חומצה היאלורונית. GAGs מהווים סחוס, גידים ונוזל סינוביאלי. גידים חשובים במיוחד לבריאות העצמות מכיוון שהם אלו שמחברים בין השרירים לעצמות, כך שרק בתקינותם ניתן להניע את העצמות כראוי על-ידי התכווצויות השרירים לרוחב המפרקים ולמשוך בעזרתם את העצמות שמניעות אותנו.

אבל זה לא הכל. בצל הוא מקור מצוין לפוליפנולים מחזקי עצמות, ובמיוחד הפוליפנולים הפלבנואידים. הם מונעים נזק של רדיקלים חופשיים לכלי דם נימיים, ונחשבים למחזקי כלי דם ומונעים חדירות יתר של נימי דם. והפיגמנטים הללו מסייעים להגדיל את ייצור האוסטוסטובלסטים (תאים בונים עצמות). זכרו שהגלוטתיון מהעוצמתיים שבנוגדי החמצון המיוצרים בגוף,  כיוון שהוא היחיד שמסוגל לעבוד עם אנזימים שונים.  גם סיבים תזונתיים (הם מזון חיידקי המעי הידידותיים) בצפיפות טובה מכיל הבצל וכן תרכובות גופרתיות, פלבנואידים (שהוזכרו לעיל,) ופיטוכימיקלים.

Jerry Freedner Onion בצל ג'רי פרידנר – אחד הירקות הבריאים ביותר

הבצל שייך למשפחת השום, ולכן עשיר כמותו במרכיבי הגופרית שמסייע להפחתת כולסטרול וסוכר. הועלתה לאחרונה אפשרות שהגופרית היא שגורמת לייצור מוגבר של אינסולין בגוף, ולהפחתת רמות הסוכר בדם. כמו לסייע לתהליכי החלמה כאשר מאחרי אי ספיקת כליות עומדת מחלת הסוכרת.

הבצל מכיל תרכובת בשם פרוקטו-אוליגוסכרידים, שמעודדת צמיחת מושבות של חיידקי ביפידוס ידידותיים. ביפידוס הוא חיידק חי,  וכאשר הוא מתרבה במעיים (בסיוע תזונה נכונה – סיבים תזונתיים – עוד על כך במאמרי "רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול, ללא תרופות" – כאן) ההתרבות שלו באה על חשבונן של אוכלוסיות חיידקים מזיקים במעי. ומרגע זה המערכת שבמעי מסנטזת גלוטתיון וויטמין B12 במעי הגס.

ישנם זני חיידקים פרוביוטיים רבים אבל זה שנמצא בבצל  ה-Bifidus Actiregularis מהידועים בעמידותם הרבה במערכת העיכול. מחקרים הוכחו שהביפידוס מסייעים לזירוז תהליך העיכול האיטי, מה שמגן על דופן המעי ומאפשר לחולי כליה להימנע ואף להחלים ממצבי אנמיה שמקורם באי-ספיגת ברזל בדם ואופייניים למצב בו המחלה מתקדמת מהר מדי.

הבצלים מגיעים בצבעים שונים: הצהוב מספק לוטאין שייחודו בשמירה על תקינות הראיה, הירוק מספק כלורפיל המפחית השפעות של רדיקלים חופשיים, הסגול מכיל אנטוציאניניםפיגמנט שמקנה לחלקים שונים בצמח את צבעם האדום ) המאטים תהליכי הזדקנות ואילו הלבן המצוי בכל סוגי הבצלים יעיל נגד חיידקים ודלקות. 

ולקראת סיום נושא יתרונותיו של הבצל – הירקות האלו מהווים מקור מצוין לקוורסצ'ין הנוגד חמצון, אשר הוכח כבעל יתרונות אנטי-דלקתיים חזקים. מחקרים רבים נערכו על תפקידו של קוורצטין ( ממשפחת הפלבנואידים) על מחלות שאבדן גמישות העורקים מאחריהן כמו אי ספיקת כליות ומחלות לב וכלי דם. הודות לאליצין (Allicin) שבבצל – מוגדר כנוגד-החמצון הטוב ביותר הידוע שפועל בגוף האדם. הוא מזכה אותנו בתכונות אנטי-מיקרוביאליות ואנטי פטרייתיות כאחד. אליצין הוא מנגנון הגנה טבעי שבא להגן עלינו מפני התקפות של מזיקים בעיקר אם מדדי המשלים Complement)  C3 או C4 ) חלשים בבדיקת הדם שלך.

ואחרון חביב, בצל מהווה מקור למינרלים וויטמינים חשובים ויטמין C, שהוזכר ונמצא בבסיס המערכת הטיפולית שלך ויטמין B6, ויטמיני P, חומצה פולית, מנגן, כרום, מוליבדן, ונחושת גם מינון מיטבי של אשלגן, וזרחן כולם חומרים מזינים וחשובים לתהליך החלמת הכליות שלך.

אעמוד עתה על חשיבותו של ויטמיני P – ויטמין P הוא למעשה זה שמאפשר ל-ויטמין C לבצע את פעולתו, קרי, חיזוק מערכת החיסון. ממכונה: ביופלבנואידים ומוכרים יותר כנמצאים בעיקר בקליפות ההדרים (בלובן הקליפה) אבל גם ביין אדום ללא סולפיד ובמיץ רימונים טבעיבדרך כלל, ביופלבנואידים מוכרים כפלבנואידים. מדובר בנוגדי חמצון שמצויים בפירות וירקות רבים, וכן בזרעים ובעשבים גם בבצל. ישנם סוגים של קטניות, שוקולד מריר ותה ירוק שמכילים ביופלבנואידים. ככלל ככל שהפרי או הירק צבעוני יותר, הוא מכיל כמויות פלבנואידים גדולות יותר, למשל פלפל אדום שיוזכר להלן.

תאי פייר – המערכת החיסונית הזו (פייר) מייצרת נוגדנים רבי-עצמה. נוגדנים אלו מהווים את קו האש המרכזי – קו גבול קפדני, שפועל נגד חלבונים שעשו להם צרות בעבר הרחוק (בגיל הינקות, ונרשמו בזיכרונם כגורמי צרות) בגיל ההתבגרות או לאחרונה ואפילו מבחינה גנטית – כולם נכנסים לקטגוריית האלרגיה – אי סבילות למזון – כלומר גורמים לאבדן סבלנות מצד תאי פייר והפעלת תאי פייר נגדם. תאי פייר (הלוחיות ע"ש פייר) פשוט תוקפים אותם. התוצאה חד משמעית: דלקת חריפה של רירית צנרת העיכול – (בצנרת העיכול קיימים תאי פייר, בעורקים מנגנון דומה המופעל על ידי קו הגנה אחר). תאי פייר תוקפים  באזור המעיים. הפגיעה שלהם קשה בדופן התריסריון, המעי הדק העליון – כפי שנראה ברישום כאן למעלה, שטח הפנים של הדופן כתוצאה מכך קטן וגם ניכרת בהמשך פגיעה בחיידקי המעיים הטובים שבמעי הגס. בהמשך נוצרים פצעים, תחילה זעירים, בדופן הצנרת. הציפוי הדק והעדין של המעיים נקרע. הוא שאנו מכנים "תסמונת המעי הדליף". מערכת החיסון – תאי פייר מהיותם קו הגנה לדופן הצנרת הופכים בעל כורחם למי שפוגע בה. שלב נוסף מתרחש כשהשרירים מאבדים מגמישותם. מצב זה שהוגדר מעי דליף, זורע הרס במערכת החיסון של המעיים, מפעיל יתר על המידה את תאי פייר, ופוגע ביצירת הויטמינים B12 ו Kפוגע בספיגת הברזל, שרוב הספיגה שלו מתבצעת בחלקו העליון של המעי הדק (דואודנום) ובהזנה שמתרחשת בעיקר בחלקו השני של המעי הדק (ג'רונום). ולא פחות חמור מולקולות שבמצב הבריא לא היו יוצאות מצנרת העיכול בשל גודלן, יוצאות מהחורים שבקעו בדופן. רקב נוצר בחלל – כך מתחילה פרשה מורכבת היא סוגיית ההיסטמין. נושא מרכזי באלרגיותהיסטמין (Histamineהיסטמין – ) הוא תרכובת אורגנית חד-אמינית שנוצרת במצבים אלרגניים שמקורם בתאי פייר. הרקב החלבוני רעלני. דרגת חומציותו נעה סביב pH 5.1 ומעודדת היווצרות היסטמין או משמשת קרקע להמרה של היסטידין להיסטמין – תרכובת שמעורבת בתגובות מקומיות של מערכת החיסון, וגורמת להרחבת כלי דם ולכיווץ שריר חלק (דופן המרה, כלי הדם, והלימפה גם בריאות ובמערכת העיכול)  לאבדן הגמישות ולהופעת מחלות קשות בהן אנמיה, קוצר נשימה, התנפחות שוקיים תחתונות גם סרפדת. מצב זה הפיך והרפואה החדשה משתמשת בו להגמשת הצנרת מחדש. עוד על כך – כאן. ירון מרגולין

פלבנואידים שנודעו בעבר גם בשם כולל "ויטמין P",  מסייעים בוויסות איתות בין התאים, הם מצטיינים בתכונות אנטי-טרומבוגניות, אנטי-דלקתיות, אנטי-סוכרתיות ותכונות של הגנה עצבית. הם שומרים על גמישות העורקים, ומסייעים באיזון לחץ הדם ומפחיתים את הסיכון ללקות בשבץ,  בהתקף לב, סוכרת ואי ספיקת כליות. גם הקוורצטין שהוזכר למעלה, הינו פלבנואיד הידוע בתכונותיו האנטי-אלרגיות שלו. סוג זה של ויטמין P נמצא בבצל, בכוסמת עליה ארחיב להלן גם בפרי הדר ואננס. לצד תכונותיו האנטי-דלקתיות העוצמתיות, הקוורצטין נחשב אנטי-היסטמין טבעי המסייע לשמירה על קו ההגנה הראשון – על מערכת החיסון שבדופן המעי, על תאי האפיתל שבדופן המעי (איור למעלה) ובכך מונע אנמיה בקרב חולי הכליה אגב, הם גם מסייעים להחלמה מטחורים. הבצל יכול, הודות לקוורצטין שנמצא בו לסייע בויסות שחרור ההיסטמין ההרסני שנפלט מתאי חיסון (פייר) שבמעי הגס, ובכך להקל על תסמיני אלרגיה, כגון עיניים דומעות, שיעול, נזלת, קלקול קיבה, כאבי ראש ופריחה אלרגית (וגרדת בעור.

הנפרון שבאיור מוביל אל האריתרופויאטין שמיוצר בכליות באזור שבין הצנורות החשובים ביותר – הנפרונים – הוא מסומן בבדיקות הדם EPO, הורמון שאחראי על ייצור כדוריות הדם האדומות,. העדרו הוא יסוד מרכזי במצבי אנמיה

אחת הבעיות הקשות שעומדות בפני חולי הכליה פציעה של כלי הדם, דופן המעי ומערכת הסינון שבכליות ובשתן. כאשר אלו נקרעים, והדם או החומר שסונן על-ידי הכליה בנפרון נוזל לאזורים שמתחת לעור, לנוזל הבין תאי וחמור ביותר אל האזור שבין הצינורות החשובים ביותר שבכליה – בין התאים פיברובלסטים שגם עוטפים את צינורות הכליה, זהו אזור ייצורו של האריתרופויאטין (מאמרי בנושא זה – כאן, האיור למעלה מראה מקום זה) נוצר זיהום. בצקות, נפיחות, שינוי צבע העור וכאב על פני העור הם הסימנים העיקריים לפציעה. כדי למנוע כל אלו יש לצרוך בצל בשל מרכיבי הביופלבנואידים שבו וכן ויטמין C כי השילוב של הביופלבנואידים עם ויטמין C, מסיעים בהפחתת ההסתברות לפציעה ומזרזים את תהליך ההחלמה. לסיכום: הפלבנואידים מסייעים בחיזוק הנימים, ובכך מונעים בצקות, פצעים, אנמיה וגם מסייעים בריפויים. 

ההמלצה שלי היא לאכול לפחות 4 בצלים שלמים ביום. ישנם סוגי בצל שונים: צהוב, לבן, סגול וירוק, כל אחד בא עם טעם ייחודי הנע בין חריף למתוק (הסגול). אפשר לאכול את הבצל טרי, מבושל, מטוגן, מיובש, קונפי או אפוי וכבוד. הבצל מוסיף טעם למטבלים, סלטים, מרקים, ממרחים, ומאכלים רבים העדיפו את הבצל טרי, מאודה, וכבו (במלח, בכבישה ביתית).

מומלץ לאחסן בצל רחוק ממקור לחות, בטמפרטורת החדר במקום מאוורר ללא חשיפה לאור, בסלסלה או קערה מחוררת כדי שתהיה זרימת אוויר מתחת לבצל

קרם מרק בצל

6 מנות

רכיבים:

4 בצלים בינוניים, פרוסים

2 כפות קמח כוסמת ירוקה

1 כף שמן זית

2 כפות חמאת קוקוס

2 ½ כוסות חלב סויה או חלב קוקוס

2 כוסות מים (התאימו לעקביות הרצויה)

1/4 כפית מלח אטלנתי ו 1/2 כפית פפריקה

1/8 כפית כורכום

הוראות הכנה

מחממים את השמן במחבת ומשחימים את הבצלים. הניחו בצד.

רוטב – בסיר ערבבו את הקמח, החמאה והחלב.

הוספו את הבצלים השחומים, והתבלינים. הוסף בהדרגה מים.

חממו היטב והגישו.

2. פלפל

הפלפל האדום הוא "פצצת" ויטמין C. המקור הטוב והזמין ביותר לויטמין C. פלפל אדום בינוני מכיל 230 מ"ג ויטמין C פי 3 מאשר בתפוז. 4 פירות של פלפלים ליום מספקים שליש ממנת הויטמין C המומלצת לחולי כליה שהיא לפחות 3000 מ"ג ויטמין סי ליום (רק באישור). ויטמין C חיוני ליצירת קולגן, מרכיב מבני חשוב בכלי הדם, הגידים והעצמות. ד"ר לינוס פאולינג שזכה בשני פרסי נובל, (הראשון בהם היה פרס נובל לכימיה 1954 על מחקריו בעניין טבעו של הקשר הכימי) המליץ על נטילת 5 גרם ויטמין C ליום למניעת מחלות לב, ואף יותר לטיפול במחלת לב קיימת. יצוין שהספרות המדעית בדקה את השפעותיו הפרמקולוגיות של ויטמין C ב- 83 אפשרויות שונות, ומצאה, למשל – שהוא אנטי ויראלי, אנטי דלקתי, אנטי היסטמיני, נוגד כאב, מוריד שומני דם, נוגד סרטן ולא נמצא אף מקור מחקרי לטענה שהוא נקשר בצורה כלשהי עם היווצרותן של אבנים בכליות.

ויטמין C חשוב ביצירת הנוירוטרנסמיטורנוראפינפרין, מוליך עצבי  החיוני לתפקוד המוח, הפועל גם כהורמון אשר מיוצר בעיקר בתאי עצב בגזע המוח ומופרש גם מליבת יותרת הכליה, בהשפעת ה אדרנלין ונחוץ להפקת אנרגיה משומן.
הפלפלים חשובים לתפקוד מערכת החיסון, הם מגנים על מערכת הזיכרון ועל  בריאות תאי האפיתל המצפים את כל צנרת הגוף כולל את האיברים הפנימיים. לנקודה זו חשיבות רבה מפני ש-85% ממקרי מחלת הכליות מתחילים מפגיעה בתאים הללו. בנוסף לכך הפלפלים מועילים למניעה ולטיפול באי ספיקת כליות ושבץ לב או שבץ מוחי. הם יעילים  במקרי אלרגיה, יתר היסטמין ובמקרי שלשול או עצירות, מרגיעים דלקות ואולי חשוב מכך, הפלפלים מסייעים להחלמת צנרת הכליה ולתיקון נימי הדם מפצעים וקרעים. הפלפלים שבתפריט שלך פשוט מסייעים לבלום שטפי דם פנימיים, מסייעים לשמירה על תאי הדופן של הצנרת הם תאי האפיתל, איור למטה, ועל גמישות צנרת הגוף החשובה כל כך לבריאותך,.כי הפלפלים פשוט יודעים לרפא פצעים של רקמת הכליה.

הפלפלים שבתפריט שלך פשוט מסייעים לבלום שטפי דם פנימיים, מסייעים לשמירה על תאי הדופן של . הצנרת הם תאי האפיתל. יש לדעת ששערי הגיהינום נמצאים למעשה כאן: בין שתי השכבות שמרכיבות את דופן הצינור המוביל מזון בעזרת זרם הדם, שם, מצוי חלל – המעבר שבין – החלל התת-אנדותליאלי. הוא שמקשר אותנו להיבט הנפשי של אבדן גמישות פנים הגוף – כאן המעבר, אל הגיהינום הבריאותי – אובדן גמישות הצנרת מתחיל כאן. כל הנזק שמכונה חימצון מתחיל כאן והוא משתקף תחילה כדמימה בדמימת המעברים שבכתף שמאל. עוד על כך במאמרי על גמישות העורקים. צרכו פלפלים באופן קבוע בכדי להחלים מהמצב.

הידעתם שפלפלים ירוקים הם פשוט פלפלים אדומים טרם הבשלתם? הפלפלים ירוקים רק משום שאינם בשלים לחלוטין, יש להם טעם מריר, ומחצית מכמות הוויטמין C ורק – 1/10 מהוויטמין A לעומת אחיהם האדומים או הכתומים. לויטמין A יכולת ריפוי מופלאה על צנרת הכליה – הוא פשוט יודע לרפא פצעים (epithelization) יש לו השפעה מדהימה על מידת הצטלקות הכליה ועל הצורך בחזרה לדיאליזה. ככל שאחוז גבוה יותר מהכליה מצולק, כך יש ירידה משמעותית יותר בתפקוד שלה, מה שניכר בעליה בקריאטינין, בלח"ד וירידה חדה של מדד הGFR.  תוצאות המחקר של פרופ' S Kavukçu's research מאוניברסיטת אנקרה שבתורכיה פורסם עם שותפים רבים תחת הכותר: "תפקידו של ויטמין A במניעת הצטלקות כלייתית, (1999) " ומלמד גם משכנעת שויטמין A מנע צלקות בכליות או הפחית את חומרתן.

. Kavukçu S, Soylu A, Türkmen M, Sarioğlu S, Bykgebiz B, Güre A. The role of vitamin A in preventing renal scarring secondary to pyelonephritis. BJU Int1999; 83: 1055–1059

  עוד על כך גם – כאן:

    מקור – Kavukçu S, Türkmen M, Sevinç N, Soylu A, Derebek E, Büyükgebiz B. Serum vitamin A  and β‐carotene concentrations and renal scarring in urinary tract infections. Arch Dis Child1998; 78: 271–272]

בהקשר זה גם ילדים שסובלים מרפלוקס של שתן (Vesicoureteral reflux) שמתאפיין בחזרה משלפוחית השתן לכליות יכולים להיעזר בפלפלים האדומים ולהשיג תוצאות טובות. הקשר של ויטמין A למערכת השתן נצפה לראשונה בראשית המאה העשרים

[Block CE. Further clinical investigations into the diseases arising in consequence of a deficiency in the fat‐soluble A factor. Am J Dis Child1942; 28: 659–667].

בהקשר זה ראו על מחסור בוויטמין A והשפעתו על דלקות בדרכי השתן. [כאן מקור].

החוקרים מצאו שהשפעתו המיטיבה של ויטמין A נקשרת בתכונותיו האנטי-זיהומיות, או לתפקידו באפיתליזציה (epithelization) – יכולת לרפא פצעים של רקמת הכליה, נושא שהוזכר בפתיח, או לשניהם. בהקשר זה כדאי לדעת שלאחרונה נמצא שויטמין A מפחית את ציוני הפגיעה הגלומרולרית והצינורית במצבי סיבוך של מחלת הסוכרת הגורמים לירידה בתפקוד הכליה עד למצב של אי ספיקת כליות סופני.מצב זה מוכר כפרופתיה Diabetic Nephropathy – עוד על כך ראו השפעת ויטמין A על מסלול של נפרופתיה וטכנולוגיה של צריבה במקרה של התפתחותם תאי סרטן בכליות [Ablation (MWA) of Kidney Tumors מקור]. 

 [Soylu A, Kavukçu S, Sarioğlu S, Astarcioğlu H, Türkmen M, Büyüktgebiz B. The effect of  vitamin A on a course of renal ablation nephropathy. Pediatr Nephrol2001; 16: 472–476].

הפלפלים עשירים בנוגדי חמצון שונים – במיוחד קרוטנואידים, שכמותם גדלה בפלפלים הבשלים האדומים והכתומים. התרכובות העיקריות בפלפלים הם: קפסנתין, קסנטין ולוטאין.  הקפסנטין עשיר בגמבה – הפלפלים האדומים. הוא נוגד חמצון חזק שאחראי לצבע האדום המבריק שלהם. הקסנטין – עשיר בפלפלים הצהובים. מדובר בתרכובת נוגדת החמצון קרוטנואיד. כשהלוטאין עשיר בפלפלים הירוקים (הלא בשלים) בפפריקה שחורה, ונעדר מפלפלים בשלים. חשוב לדעת שהלוטאין הוא אחד מנוגדי החמצון העיקריים בעין. הגוף מייצר מלוטאין נוגד חמצון נוסף – זיאקסנטין. הוא חיוני למניעת התנוונות מאקולרית תלוית-גיל, הגורם העיקרי לעיוורון בגיל המבוגר. נראה שלוטאין וזיאקסנטין גורמים גם להגנת עדשת העין מפני נזקי חמצון ומפני התפתחות עכירות בה (קטראקט). לוטאין עשוי גם לתרום למניעת טרשת עורקים, מחלות לב ואולי אף מחלות סרטניות והתדרדרות מתמדת של הכליה.

ככלל ככל שהפרי או הירק צבעוני יותר, הוא מכיל כמויות פלבנואידים גדולות יותר. הוא שמשפר את בריאות העיניים. מחקרים מראים כי נוגד חמצון פוליפנול זה עשוי להועיל למניעת מצבים כרוניים מסוימים, כמו מחלות כליה, לב וסרטן.

עולם הפלפל – מעבדה רפואית – מבחינת מרכיבי התזונה "המסורתיים", פלפל אדום הוא קודם כל המקור הטוב והזמין ביותר לויטמין C. פלפל אדום בינוני מכיל 230 מ"ג ויטמין C פי 3 מאשר בתפוז, הויטמין C היומית. ויטמין C – נוגד חמצון יעיל. המכונה לעתים גם חומצה אסקורבית, והעובדה שהוא מסיס במים מאפשרת לו לזרום לכל חלקי הגוף עם זרם הדם. הפלפלים שצבע צהוב ואדום מכילים הפלבונואידים או ביופלבונואידים (בלטינית: flavus, צהוב), שנודעו בעבר גם בשם כולל "ויטמין P", שהוזכר לעיל במאמרי זה על תזונה להחלמת הכליה (בבצל). הם ובעזרת ויטמין C, הן עוזרות לחיזוק כלי דם שבירים, להקלה על בעיות טחורים ודליות רגליים, מסייעות בעצירת שטפי דם פנימיים, מסייעים לשמירה על תאי האפיתל, על גמישות צנרת הגוף החשובה כל כך לבריאותך, מפחיתים סיכון ליתר לחץ דם ומסייעים בהאטת תהליכי הזדקנות, הם מקלים על סימפטומים של מחלות פרקים, עוזרות במניעה ובטיפול בגלאוקומה, מסייעות נגד התפתחות האלצהיימר, מועילות למניעה ולטיפול באי ספיקת כליות ושבץ לב או שבץ מוחי, יעילים במקרי אלרגיה שנקשרים ביתר היסטמין ובמקרי שלשול או עצירות, מרגיעים דלקות ומסייעים להחלמת צנרת הכליה.

הפלפל האדום והצהוב –

הפלפלים שצבע צהוב ואדום מכילים את הפלבונואידים או הביופלבונואידיםלטינית: flavus, צהוב), שנודעו בעבר גם בשם כולל "ויטמין P", שהוזכר לעיל (בצל). הם ובעזרת ויטמין C, הן שעוזרים לחיזוק כלי דם שבירים, להקלה על בעיות טחורים ודליות רגליים, מסייעות

בעצירת שטפי דם פנימיים, מסייעים לשמירה על תאי האפיתל, על גמישות צנרת הגוף החשובה כל כך לבריאותך, מפחיתים סיכון ליתר לחץ דם ומסייעים בהאטת תהליכי הזדקנות, הם מקלים על סימפטומים של מחלות פרקים, עוזרות במניעה ובטיפול בגלאוקומה, מסייעות נגד התפתחות האלצהיימר, מועילות למניעה ולטיפול באי ספיקת כליות ושבץ לב או שבץ מוחי, יעילים  במקרי אלרגיה יתר היסטמין ובמקרי שלשול או עצירות, מרגיעים דלקות ומסייעים להחלמת צנרת הכליה. בנוסף לפיגמנטים הכתומים ובדומה לעגבניות ולפלפל ירוק, מכיל הפלפל האדום את החומצות הפנוליות, חומצה –P קומארית וחומצה כלורוגנית היעילות בחסימת ייצורם של גורמי הסרטן המסוכנים – ניטרוזאמינים.

קפסאיצין נמצא בפלפל החריף ומסיבתו בלבד פלפל זה אסור לחולי הכליה והאמת שגם לחולי הלב. פעולתו של ה קפסאיצין היא גירוי של עצבים לירי מתמשך של אות כאב "חם". הקפסאיצין גורם לחדירות מוגברת של קרום תא העצב לקטיונים של נתרן ואשלגן וכך להעברת אות זהה לזה המועבר בגירוי התא על ידי חום. גירוי זה משפיע על האדם. מאידך, ניתן להשתמש בו גם לשיכוך כאבים, על ידי אלחוש זמני מוקדם ומשיחת המקום הפגוע בקפסאיצין. לאחר פעולה זו המרווחים הפוסט-סינפטיים מתרוקנים ממוליכים עצביים לתקופה של עד מספר ימים, בתקופה זו אין כלל תחושה באזור. טכניקה זו משמשת לטיפול בנפגעי כוויות קשים בתקופת ההחלמה הראשונית ובדלקות מפרקים מסוימות. פלפלי צ'ילי הם מקור עיקרי לקפסאיצינואידים טבעיים, כולל הקפסאיצין, שהוזכר לעיל, דיהידרוקאפסין, נורדיהידוקאפסאיצין, הומודיהידרוקאפסין והומוצאפסין. נאספות כיום עדויות לכך שיש לו השפעה שלילית על צנרת הגוף והוא נקשר בתסמונת כלילית חריפה (נקראת גם תסמונת כלילית חדה ובאנגלית: Acute coronary syndrome מתפתחת באופן פתאומי, לרוב במנוחה או במאמץ קל, וזאת בניגוד לתעוקת לב יציבה, אשר מתפתחת כתוצאה ממאמץ ומוקלת בעת מנוחה. למעשה, תעוקת לב יציבה היא מצב שבו קיימים רבדים טרשתיים יציבים יחסית, שלא נקרעים אלא יוצרים חסימה משמעותית של העורק, ולכן במצבי מאמץ צריכת החמצן של הלב עולה אולם העורק הכלילי מתקשה לספק את כמות החמצן החדשה ומכאן התעוקה הנגרמת. זאת לעומת המצב בתסמונת כלילית חריפה, המאופיינת בכך שקיים רובד טרשתי, שאינו גדול יחסית אולם הוא אינו יציב, אשר נקרע מסיבה שאינה ברורה. הקרע כשלעצמו מביא להצטברות טסיות דם וגורמי קרישה ובסופו של דבר ליצירת קריש. במקרה זה אין דרישה של הלב ליותר חמצן אלא שינוי חד באספקת הדם לשריר הלב עווית בעורק הכלילי בשילוב עם אוטם שריר הלב בעקבות אכילת פלפלים חריפים משפיע בעיקר על אנשים צעירים יותר עם או בלי נגעים טרשתיים בסיסיים אך מסוכנת לחולי הכליה הכרוניים ויותר מכך לאלו שהחלו להשתמש בדיאליזה. (נמצאים גם מחקרים שסותרים זאת, הגם שנראה שעומד מאחריהם עניין של מכירת תוספים- למשל כאן) לסיכום הסכנה הפוטנציאלית של קפסאאצין, אפילו כאשר משתמשים בו אנשים בריאים רבה. [מקור].

פלפלים בתנור – מעדן – החוקרים מצאו שהשפעתו המיטיבה של ויטמין A שנמצא בפלפלים נקשרת בתכונותיו האנטי-זיהומיות, או לתפקידו באפיתליזציה הווה אומר (epithelization) – יכולת לרפא פצעים של רקמת הכליה, או לשניהם. בהקשר זה כדאי לדעת שלאחרונה נמצא שויטמין A מפחית את ציוני הפגיעה הגלומרולרית והצינורית במצבי סיבוך של מחלת הסוכרת הגורמים לירידה בתפקוד הכליה עד למצב של אי ספיקת כליות סופני. מצב זה מוכר כפרופתיה Diabetic Nephropathy – עוד על כך ראו השפעת ויטמין A על מסלול של נפרופתיה וטכנולוגיה של צריבה במקרה של התפתחותם תאי סרטן בכליות [Ablation (MWA) of Kidney Tumors].

לזרוק את הפלפל על האש או להניח בתנור.

באמצעות פעולה פשוטה של הנחת הפלפל מעל אש גלויה תוכלו ליהנות תוך מספר דקות מהטעם המדהים של פלפלים קלויים אשר גורם לאין ספור אנשים להתאהב בטעם הקלוי, הטבעי והטעים שהפלפל מעניק.

הניחו את הפלפלים בתבנית ובזקו עליהם שמן הזית (מעט וליצור את החריכה). הכניסו אותם לתנור על 220-250 מעלות, לכ-20 דקות. הפלפלים צריכים להיות זהובים ולהתרכך מעט. כשהפלפלים מוכנים, מומלץ לעטוף את התבנית בניילון נצמד, ונניח להם שם כ 10 דקות. אם אין לכם ניילון נצמד, הכניסו את הפלפלים לשקית ניילון וקישרו אותה היטב. כך תגרמו לקליפת הפלפל להיפרד מהפרי בקלות. לאחר שנוציא את הפלפלים מהניילון נסלק את הראש עם הגרעינים, ונניח אותם על קרש החיתוך, ובעזרת גב הסכין נוריד את הקליפה וננקה מגרעינים. לאחר מכן, יש לחתוך את הפלפלים לרצועות, להוסיף את הרוטב (1/2 כוס שמן זית, 1/4 כוס חומץ בלסמי איכותי, עלים מגבעול תימין, מעט מלח ופלפל שחור – ונערבב – סלט פלפלים קלויים בתנור מוכן! מומלץ להכניס למקרר לשעה, לספיגת טעמים. 

3. חסה

העלים הירוקים מציעים ערך תזונתי חשוב

להמשך המאמר – (חלק 2 ) – החסה – נא להקליק

לחלק הראשון הבצל והפלפלים

נשארו לך שאלות?

אשמח להשיב על כל שאלה.

 לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק –כאן

  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך). מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  הערכות שונות במדידת אשלגן בפלסמה שוללות לפעמים שלא בצדק יתר אשלגן בה – היפרקלמיה פסאודו היפרקלמיה – Hyperkalemia

  אי ספיקת כליות – טיפול ללא תרופות

  אוראה – למה האוראה מוגברת ומופחת בדם Urea

  הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

  להוריד קריאטינין, אוריאה ולהחלים ללא תרופות מאי ספיקת כליות

  וירוס הקורונה וגרון יבש

  -אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

  אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

  התרופות והרע – ויטמין D3

  על בדיקות הדם

  אנמיה למה חסר לי ברזל?

  רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

  להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

  רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

  שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

  עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

  ויטמין השמש ויטמין D-

  תרופות הרגעה שמשאירות אותך רעב וחרד – ציפּרָלֵקס, פּרוֹזַק, פלואוקסטין

  התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

  רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

  שלושת המיצים

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  על לחם חוקם של העסקים

  למה אני לא מצליח להתמודד

  מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קריירה מזהירה.

  סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

  כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

  כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  אי ספיקת כליות – צום חלבונים

  צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

  אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

  אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

  אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

  "אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

  ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

  פרק ב'

  פרק ג'  נשלח ב כללי, מזון מחלים
  2 comments on “עשרת המזונות הבריאים ביותר לחולי כלייה. 1
  1. יעקב הגיב:

   מבקש פגישה

   • ירון מרגולין הגיב:

    יעקב תרשום בבקשה לירון למעלה, ראה שם פניה לירון מרגולין כאן זה בגלוי ולצורך הערות על המאמר. תודה

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *