זיהום סביבתי מקדם את מחלת הכליות

מחלת כליות כרונית (CKD) היא בעיה עולמית בבריאות הציבור הקשורה לשיעורים גבוהים של תחלואה ותמותה עקב מחלת כליות סופנית.
חסרות תרופות, חסרים תורמים, והטיפול הנפרולוגי הכושל חוברים ולא מצליחים להביא להחלמת הכליות, או לייצוב תפקוד הכליות לא באנשים בריאים ועוד פחות בחולים עם CKD, בנוסף דרכי ההחלמה שהצילו, כמו שהצעתי למשל במארי "אילוף הכליות הסוררות'' נתמכות בבדיקות דם שכל רופא, ע"פ המספר שמופיע בצילום שלהן, יכול לאמת, לא מסקרנות אותם. לאן שלא נסתכל חשוב להציל חיי אדם, ומכאן שחשוב ליידע, אבל גם לזהות את גורמי הסיכון הניתנים לשינוי אשר מקדמים את המחלה וקשורים להחמרה של תפקוד הכליות. נמצא כי מזהמים סביבתיים, כולל מתכות, מזהמי אוויר, פתלטים (פתלאטים נמצאים בין היתר במוצרי חלב, בפלסטיק, אריזות של מוצרי טיפוח אישי, מוצרי מזון, אריזות של תרופות, צעצועים לילדים, צבעים, חומרי בניין מסויימים, דבקים, סבונים, מוצרי אלקטרוניקה ושקיות נילון. פתלאטים מכונים גם הרעלים הסמויים. מוצרי המזון בהם נמצאו פתלאטים ברמה הגבוהה ביותר היו מוצרי חלב – ובמיוחד בחמאה ובבשר. לאדם האוכל כמות רבה של מזון מן החי, זהו המקור המרכזי והעיקרי לחשיפה לפתלאטים) מגבירים את הסיכון ל-CKD. נמצא כי זיהום אוויר מקדם מחלת כליות בקרב ילדים [מקור].

פרופ' מריה דה פוליס (Maria D. Politis) מוכיחה (ביחד עם צוות החוקרים) במחקר חדש שנערך במכסיקו סיטי בשיתוף עם בית חולים מרכזי בניו יורק "הר-סיני" כי חלקיקים עם קוטר אווירודינמי ≤ 2.5 מיקרומטר (PM2.5) מגיעים אל הכליות ומביאים לפגיעה קשה בצינורות הכלייתיים בקרב ילדים לפני גיל ההתבגרות המינית. נמצא כי קצב הסינון גלומרולרי (GFR) המוערך (eGFR), לפני גיל ההתבגרות, יורד וסמנים ביולוגיים שמלמדים על פגיעה בכליות בשתן עולים [מקור].

רוצה לדעת מה מדד ה GFR שלך או ה eGFR?

מחשבון מדידה והערכת קצב הסינון גלומרולריה (GFR) מבוסס על קריאטינין, נתוני גוף, גיל, גזע ומין – מומלץ – יש להשאיר אותו באנגלית. לשים לב להנחיות שבצילום השני (כאן) ואם התוצאה מתחת ל 90 כדאי לך לשלוח לירון אותה ובהמשך, כשירון ישיב לך באימייל או מי מהמתנדבים שמסייעים לו יש לשלוח 3 צילומי המסך שמתקבלים אבל הפניה הראשון היא רק דרך הבלוג שבקישור למטה כאן.

חלקיקים נשימים עדינים (PM2.5) הם חלק מנושא על בשם זיהום אוויר. חשיפה ל-PM2.5 ((חלקיקים נשימים עדינים שמכסיקו סיטי, בנגקוק, תל-אביב, אתונה ואיסטנבול עמוסות בהם נקשרת ע"פ מחקרים חדשים גם במחלת הכליות וניכרת בבדיקות שתן פשוטות בעלייה באלבומין, ציסטטין C (cystatin C) [מקור1, מקור2].

ציסטטין C מופרש בשתן, חלבון זה משתלב במדידת תפקוד הכליות כיום משום שהוא אינו מושפע ממצבי דלקת, כשאר החלבונים שהם, כמותו בעלי משקל מולקולארי נמוך כמו β2 microglobulin ו-retinol binding protein אבל מושפעים מדלקת ומחלת כליות הינה מחלה דלקתית, כך ששאר המדדים לא מאפשרים אבחנה מיטבית [מקור1,

מקור2 Cystatin C as a biomarker for estimating glomerular filtration rate Curr. Opin. Nephrol. Hypertens.(2015)].

KIM-1, alpha-1 microglobulin (מיקרוגלובולין), osteopontin וגלוטתיון S-transferase .אשר מצבעים על כשל בתפקוד הכליות נושא זה נמצא מחקרית גם כקשור לירידה באורמודולין (uromodulin) הוא החלבון השכיח ביותר המופרש בשתן [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4].

הערה: גלוטתיון S-transferases (GSTs), אנזים, בעבר הוא הופיע תחת השם ליגנדינים, הם אנזימים עיקריים לניקוי רעלים בשלב II המצויים בעיקר בציטוזול, הנוזל שבתוך התא. בנוסף לתפקידם כזרז הצימוד של מצעים אלקטרופיליים לגלוטתיון (GSH), לאנזימים אלה גם מגוון פונקציות נוספות, כמו להגן על תאים מפני מוות תאי המושרה על ידי H(2)O(2)) [מקור]. מחקרים חדשים גילו כי ה-GSTs מהווים משפחת-על די נפוצה ורב-תכליתית, אשר דומה לחלבונים שאינם קשורים לגלוטתיון -GST. אלה נמצאו כאנטיאוקסידנטים רבי עוצמה שפועלים במערכת שונה, כלומר לא ביונקים, כגון בחיידקים, פטריות, צמחים, חרקים והלמינתים, ומנסים כיום לחקור ולהבין אותם ודרכם את הגלוטתיון ומשפחת העל שמכונה גלוטתיון [מקור]. הם משפחה של איזוזימים אוקריוטיים ופרוקריוטיים מטבוליים פאזה II הידועים בעיקר ביכולתם לזרז את הצמידות של הצורה המופחתת של גלוטתיון (GSH).

גלוטתיון (Glutathione) הוא מפנה הרעלים היעיל ביותר בגוף האדם (אספרגוס, אבוקדו, תרד, במיה ברוקולי, נבטי ברוקולי, מֵלוֹן, עגבנייה, גזר, אשכולית\תפוז, קישוא, צנונית, תּוּת ותה תות טבעי – מעלי עץ התות – תה ירוק, מלברי תה – כולם מעניקים לך גלוטתיון. הגלוטתיון מהמזון נספג בתאי המעיים, במיוחד בחלל הפנימי של מבנה הצינורות של המעיים. גלוטתיון זה משתתף ישירות בניקוי רעלים במעי הדק ומגביר את בריאות מערכת העיכול [מקור].) [מקור]. הגלוטתיון S-transferases (GST) מייצג קבוצה עיקרית של אנזימי ניקוי רעלים. לכל המינים האוקריוטיים (תא עם גרעין) יש מספר איזואנזימי GST ציטוסוליים וחלקם קשורים לממברנה, שכל אחד מהם מציג תכונות קטליטיות מובהקות (זרזים – מהמושג קטליזטור) כמו גם לא-קטליטיות: האנזימים הציטוסוליים מקודדים על ידי לפחות חמש משפחות גנים [מקור]. ככלל מערכת הגלוטתיון מורכבת מאוד. עדויות מצביעות על כך שרמת הביטוי של GST היא גורם מכריע בקביעת רגישות התאים לקשת רחבה של כימיקלים רעילים [מקור]. עד כה נמצאו יותר ממאה כימיקלים שמעוררים את הגלוטתיון לפעולה. GST במערכת זו שתי קבוצות של אנזימים: גלוטתיון פרוקסידאז – Glutathione peroxidase – GPx וגלוטתיון טרנספראז – glutathione S-transferases – GSTs. שתי קבוצות האנזימים מתווכות את השפעותיו נוגדות החימצון של הגלוטתיון. GSTs מצמידים את מולקולות האיתות 15-deoxy-delta [מקור] -prostaglandin J2 (15d-PGJ2) ו-4-hydroxynonenal עם גלוטתיון, וכתוצאה מכך הם נוגדים ביטוי של גנים המופעלים על ידי הפרוקסיזום שמופעל בפרוליפרטור. במילים פשוטות הם יכולים לבלום השפעות הרסניות של גנים פגועים. ביחד עם "מגן הנעורים" חלבון Nrf2 הם יכולים לשפר את ביטוי הגנים. במאמרי על נבטי הברוקולי, אני ממליץ עליהם כתרופה בשל יכולתם להפעיל את הגורם גרעיני-אריתרואיד 2 המסייע לתהליכי החלמה ממחלות שמקורן גנטי (Nrf2). מחקרים רבים הצביעו על הופעתם באסתמה, טרשת עורקים, אלרגיות ומחלות דלקתיות אחרות כגון אי ספיקת כליות, נושא שנצטרף למאמר זה שמצביע על נוכחותם בשתן בכמות גדולה כסמנים (ביומרקרים) של מחלת הכליות [מקור].

למאמרי – סמנים ביולוגיים חושפים מוקדם ככל האפשר נפגעי כליה בבדיקות דם. בעזרת ביו מרקרים חדשים אפשר לזהות מחלת כליות חריפה AKI או אי ספיקת כליות CKD ולהציל את חייהם של אלפי אנשים

זיהום סביבתי (חשיפה ל-PM2) ולטמפרטורות גבוהה אפילו לטווח קצר נמצאו כגורמים שמקדמים את מחלת הכליות, פציעה תת-קלינית גלומרולרית או צינורית. בצילום למעלה מכסיקו סיטי [מקור].

למאמריאבחון מוקדם למחלת הכליות יכול להציל חיי אדם

דרכים חדשות לוויסות יעיל של טריגליצרידים (Triacylglycerols) בדם

דלדול עצם – אוסטאופורוזיס (Osteoporosis) מה אפשר לעשות כדי לחזק את העצמות ללא תרופות?

תוצאות המחקר [טמפרטורת הסביבה האחרונה וחשיפה לחלקיקים עדינים (PM2.5) קשורה לסמנים ביולוגיים של פגיעה בכליות בשתן בילדים] מדגישות כי

חשיפה כרונית לריכוזים גבוהים של מזהמי אוויר עלולה להחמיר את התחלואה ולהקטין את סיכויי ההחלמה ממחלת כליות כולל בילדים.

המחקר מתבסס על מעקב שנמשך שנים רבות: "אנחנו עוקבים אחרי המשתתפים מאז שהיו בני 8-12" הבהירו נציגי המחקר [מקור]. "עכשיו החוקרים בוחנים את המשתתפים הלאה ועוקבים אחריהם ב-5 השנים הבאות. יש לנו נתוני זיהום אוויר מלפני שהם נולדו, כך אפשר לנתח אם חשיפה ארוכת טווח מובילה להתפתחות מחלת כליות", הוסיפה ד"ר חוסה רוסה (María José Rosa), בראיון בספרדית לMedscape Spanish edition – כאן.

המחקר של פרופ' מריה דה פוליס (10.01.2024) מכוון גם אל מדינת ישראל -אנחנו נדרשים (כמובן שזה לא יקרה תחת נתניהו, אבל בהחלט נדרשים) ולא יכולים להתעלם מהמלצות הארגון העולמי, ויותר מכך, לאור מחקר זה ועל אחת כמה וכמה כשהערכים המוגדרים אצלנו בחוק גבוהים כל כך וילדים פגועי כליות נמצאים בסכנת חיים.

ארגון הבריאות העולמי שב ומפיץ עדכון דרמטי של נתוני הזיהום הסביבתי ובו התקנים של מזהמי האוויר השונים, כלומר ערכים ממוצעים של מזהמי האוויר שמעליהם החשיפה מסוכנת וגורמת לתחלואה ולתמותה לפי מחקרים אפידמיולוגיים, אליהם נוסף מחקר זה שמצביע על פגיעה בכליות [מקור]. מהפונים להחלמת כליות בקליניקה שלי בולטות הפניות ממפרץ חיפה, אשקלון ואשגוד – אלה אזורים שתחת ממשלות הליכוד נמצאו מזוהמים.

טמפרטורת הסביבה

טמפרטורת הסביבה נקשרה עם סיכון מוגבר למחלות לב, כלי דם ואי-ספיקת כליות [מקור], נתונים מעובדי אדמה במרכז אמריקה, סרי לנקה וארצות הברית הראו קשר בין חשיפתם של עובדי האדמה לחום ושכיחות גבוהה יותר של מחלת כליות חריפה ואי-ספיקת כליות [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4]  בעוד שמחקרים שונים דיווחו על קשר בין חשיפות סביבתיות ומחלות כליות, במיוחד בקרב מבוגרים, קיים מחקר מוגבל הבוחן קשרים אלה בקרב ילדים (מתחת לגיל ההתבגרות) מכאן חשיבות המחקר שלפנינו. מכל מקום 

 במחקר שפורסם ב 10.01.2024 על-ידי החוקרים מהמחלקה לרפואה סביבתית ובריאות הציבור בבית הספר לרפואה איקאן בהר סיני, ניו יורק, והמכון הלאומי לבריאות הציבור והמכון הלאומי לפרינטולוגיה במקסיקו סיטי, שפורסם ב  Science ע"י פרופ' מריה דה פוליס לא נמצאה עדות לקשר בין טמפרטורת הסביבה לביו מרקרים (סמנים ביולוגיים) שמצביעים על נזק לכליות. עם זאת נצפה קשר בין טמפרטורות סביבה גבוהות וירידה של ביו מרקר משמעותי ציסטטין C, הוא מדד מדויק יותר מקריאטינין ואוראה לתפקוד התקין של הכליות  [מקור].

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –

  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  For the avoidance of doubt, consult a physician (who knows in detail the general health of each patient or yours) before using any medicine, food, extract or any exercise. The information on Yaron Margolin's website or the "Healing Presses" website (on Facebook or MARGOLINMETHOD.COM), in the above article and in Yaron Margolin's articles are material for thought – philosophy neither recommendation nor public guidance to use or cease to use drugs – no information on this site or anyone You should always consult with a qualified physician or pharmacist regarding pain, bad feeling, or goals and how to use foods, ointments, extracts and even exercises, or other remedies that are mentioned as such

  מאמרים אחרונים

  נשלח ב כללי

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *