זעם נשי וזעם גברי

אישה מוחלשת, זועפת, ורק כשהיא חשה בהתדלדלות כוחה, בעיני עצמה, נוהגת בזעמה בשונה מגבר להחזרת תחושת הכוח שאבדה.

אישה מוחלשת, זועפת, ורק כשהיא חשה בהתדלדלות כוחה, בעיני עצמה, נוהגת בזעמה בשונה מגבר להחזרת תחושת הכוח שאבדה.

שבעה חודשים אחרי הפרידה מנשיא צרפת,
מתארת ואלרי טרירוויילר, הגברת הראשונה לשעבר של צרפת, את התפוררות יחסיה עם הנשיא פרנסואה הולנד. בספרה: "תודה על הרגע" שהיה עבורו מהלומה ואובדן שמו הטוב.

זעם – ותפיסת הזעם (fury) שונה ומובדלת בין שהוא מובל בידי מח נשי, או מובל בידי מח גברי. ההבדלים בין ביטויי הזעם השונים בן המינים, מסקרנים ובולטים במיוחד בשונותם בתחום הקרירה.

זעם הגבר ונושא האלימות של זכרים חלשים מקנה להם תחושת עוצמה ושליטה. החלק ההגיוני נודם בם והגוף זז קדימה. גברים פועלים בלי היגיון כשזעם מציף אותם. יתכן שלא תראו היגיון גם בהתפרצות הזעם הנשי ואובדן כבודן בהתפרצות זעם אלים, אבל נשים רואות זאת קצת אחרת.

בשעה שגבר הסובל מדימוי עצמי נמוך, טיפש וחלש, מתעב את תחושת חוסר האונים שלו ובמיוחד אם היא מלווה אותו בקרירה – זעמו מאזן אותו, אבל כבודו נשמר בעיני סביבתו הגברית. גם זעם האישה לכשמתפרץ נשמר בסביבה הנשית.

החינוך הזכרי והפטריארכלי להשגיות ותחרותיות מעצב בגברים תפיסות אסטרטגיות ששומרות עליהם פעמים רבות במרחב העבודה וגם אם ההיגיון לא מתפקד בהתפרצות כעס, ובמיוחד תחת זעם, את הזעם ישכילו להפנות (גם אם הם מטומטמים מול חלשים מהם) – על-פי תפיסתם הפטריארכאלית: בעלי חיים, עובדים זרים, בת זוג וילדיהם.

אין יותר מסוכן לגבר מאשר אשה שסייעה לו והושפלה על ידו!

אין יותר מסוכן לגבר, מאשר אשה שסייעה לו והושפלה על ידו!

תפיסת הכוח והחולשה בקרב נשים שונה לגמרי – האישה פונה נגד הכוח עצמו. יתכן שהאישה פועלת כך בשל השפעת התרבות הפטריארכלית ולא מתוך אופי נשי אמיתי.
בכל אופן הגבר הזועף לא משנה את הדימוי העצמי הנמוך שלו בעיניו. האגרוף והמאמץ מעורר בו סיפוק שנובע מהאנדורפין הזורם בדמו. אישה כן. היא כן משנה בזעמה את תחושת הדימוי העצמי הנמוך שנפגע.

נשים חזקות ומשוחררות שהכרתי ועבדתי אתן מודות שכשהן מפתחת עמדת כוח, היא חשובה להן כלגברים. השוני ניכר באופן ביטוייi לגירוי הפנימי שחוות נשים, מול תחושת התדלדלות הכוח בתוכן.

אישה מוחלשת, ורק כשהיא חשה בהתדלדלות כוחה, בעיני עצמה, נוהגת בשונה מגבר להחזרת תחושת הכוח שאבדה.
יודגש כי אישה חזקה חשה כנחלשת, בחולשת הזעם שבנושא החיבור הזה, כשהיא חשה נבגדת על-ידי גבר שהעלתה למעלה בכוחותיה והעצימה אותו.

וכשהיא חשה נבגדת על ידו, היא עוברת לתת תחושה, שיש בה מן החולשה הבלתי נסבלת בעיניה, והיא המכונה fury – זעם. והתחושה הזו (זעם) מעוררת בה צורך לפעול על מנת להשיב לה את כוחה. אז היא מסוגלת לצאת בזעם (fury) נגדו ישר ובכל מחיר שידרש ממנה. הבוגד בה בעיניה ינוקם ובדרך שונה, כאמור מזו שיפעל בה גבר, היא לא מבקשת כגבר להחזיר לעצמה כבוד נראה לעין, לנקום על אי לקיחת אחריות מצידה נוכח כישלון שגרמה לעצמה, גם לא להשיג מטרה מעשית בפעולתה. בזעמה ניכרת תחושה פנימית שמתרחשת רק בינה לבין עצמה האומרת ׳אני שנתתי לך תהילה, אני שאספתיך בתחילת הדרך, שהאמנתי בך, שאהבתי אותך, אני שהעצמתי אותך ונתתי לך הזדמנות לבנות כוח ופתחתי בפניך דלת להשגת שאיפותיך נבגדתי – עכשיו עלי להשיג משהו ממך, עליך לשלם לי כך שינוחם לי וזעמי ירגע׳.

image

אין כזעמה של אשה שנבגדה

המשורר והמחזאי האנגלי וויליאם קונגריב,
(William Congreve, 1729-1670) מחבר הקומדיות 'אהבה תמורת אהבה' (1695) ו'דרך העולם' (1700) חקר את זעם האישה. קונגריב רצה להבין נקמה של אישה, ואמרתו הידועה: ׳אין כזעמה של אשה שנבגדה
׳Hell hath no fury like a woman scorned׳ – William Congreve, מסכמת תובנות שהגיע אליהן.

ה׳השגתיי׳ המרגיע נשים נקמניות ואלימות, לאחר פגיעת הבגידה נמצא בתחושותיה של אישה שנבגדת מגבר שהעצימה והגיע בזכותה למעמד חדש. אבל המחיר שהיא משלמת תמורת ה״השגתי״ הזה נראה בעיני גברים גבוה באופן לא סביר. אירוע בלתי צפוי ואכזרי שנתפס אחרת בסביבה הנשית.
: מה היא השיגה יאמרו הגברים.
:פיטרה את אחד המנכ״לים המזהירים, שיכלה להשיג לתפקיד.
… חיבלה בעסקיה.
והיא מרוצה.
ממה היא מרוצה?

את התפקיד הנחשק לקחה לו ומהרגע הזה ועד עוד 3 – 6 חודשים, בם יהיה בערפל ועד לתפקידו החדש והטוב ממה שהיה לו אצלה, אושרה יהיה בידה. ואחר כך ?
אומללות רבת שנים ?

תדהמת הגבר עולה בשאלה: ׳מה היא השיגה׳. שאלתו מהדהדת במרחב המחשבה הגברית, אבל לא במרחב המחשבה הנשית.

גברים מוכשרים, חסרי כישורי חיים לקרירה נעזרים פעמים רבות לקידומם, בכשורי חיזור טבעיים והחכמים בהם גם זוכים בכל הקפה.

גברים מוכשרים, חסרי כישורי חיים לקרירה נעזרים פעמים רבות לקידומם, בכשורי חיזור טבעיים והחכמים בהם גם זוכים בכל הקפה.

גברים מוכשרים, חסרי כישורי חיים לקרירה נעזרים פעמים רבות לקידומם, בכשורי חיזור טבעיים.
נשים מסתקרנות אל אופני מחשבה של גברים רגישיים ומוכשרים. היותם נטולי כישורי חיים ממריץ בן את המרחב האימהי יש והן מתמלאות במשמעות בעקבות קשר שנתפס כמופלא בעיניהן. הקשר הזה ממלא את חייהן במשמעות והיא יקרה להן מפז. האישה יכולה להיות נשואה, מבוגרת, בת דת אחרת והעניין הרומנטי שולי גם נושא יחסי המין יכול להיות כאן לא רלונטי. המשמעות והעניין המופק מקשר כזה לחייה הן העיקר. חייה נכרחים בקשר מיוחד שכזה והיא רואה בו כקשר עם אחד מילדיה, ברית עולם.

לאחר שגבר מוכשר, אבל חלש בתחום פיתוח כישורי חיים לקרירה ולעסקים כבש את לבה של אישה ממעמד גבוה משלו, המערכת בניהם מתפתחת. הוא מגלה אפשרויות לפתיחת דלתות קרירה שלא ידע על קיומן, והיא חושפת אותן בפניו בהתלהבות אימהית. לאט ובהתמדה הדלתות הללו נפתחתו בפניו: בתחום האמנות, בתחום העסקים גם בתחום החברתי והפוליטיקה.
הגבר משתנה בעקבות קשריו החדשים, ההזדמנויות החדשות מרגשות והוא מסתער ומפתח כישורים של גבר מצליח. גאות האם – אותה אישה – מרקיעה עד לשמיים.

מבחינתו המאמץ שהשקיע, המהלכים הנועזים שעבר, הקשרים שיצר ובמיוחד הקורבנות שהקריב למען הקרירה משחררים אותו מתלותו בקשר איתה. אחרי הכול את המעבדה הקטנה שירשה מאביה הוא לבדו הפך לאימפריה שמשווקת תרופות – מבחינתה התמונה אחרת וגברים מתקשים מאוד להבינה, ובמיוחד אם הטסטוסטרון הרדום החל משגשג בגופם לזכותה ובשלב מאוחר. המחויבות שהיא חשה שהגבר הזה, שלה – בנה – חייב לה רצוי לו שיבינה ויותר מכך שינהג בה בתבונה – שעמדה לו בתחילת הדרך, בזמן החיזור כשהטסטוסטרון שלו היה רדום ונערי.

מדיאה

מדיאה

אישה הנבגדת חושבת אחרת. יש לה בתחושותיה, כשהיא קמה ונוקמת בגבר הנערי שגידלה והפכה לגבר, הרגעה ונחמה.
אם בתחושותיה היא נבגדה על-ידו, בנקמתה בו יש הישג פנימי. הישג רגשי שמקנה לה, בעיני עצמה תחושת סיפוק, רוגע והוא בהחלט השג פנימי עבורה: השקטת הסערה.
כאמור, גברים שמביטים בזאת בעין אסטרטגית לא יכולים להבין זאת. אבל הם מוכנים לחקור את התופעה כדי לספק את סקרנותם.
וויליאם קונגרב התמודד כאמור לעיל, עם הסוגיה הזו בהצהירו: אין יותר מסוכן מאשר אשה מושפלת!
גבר נוסף שניסה להבין את התעלומה הנקמנית של מח נשי היה כמובן אוריפידס ביצירתו המפוארת ׳מדיאה׳ – מדובר בטרגדיה יוונית קלאסית, מיצירותיו המוקדמות ( פורסמה בשנת 431 לפנה"ס בתחרות מחזות).
הטרגדיה מציגה את דמותה של מדיאה, נסיכה מזרחית שהתאהבה ביאסון, יווני ומנהיג מסע הארגונאוטים. מדיאה סייעה לו להשיג את תאוותו גיזת הזהב, לה נזקק לתהילתו – למלוך ביולקוס.

מבחינתה הפכה למענו עולמות ולמען תהילתו לא חסכה מדיאה מאמץ, אבל כאשר יאסון עזב אותה לטובת בתו של השליט המקומי, ממניעים תועלתניים. והיא מגלה שאינה דרושה עוד ליאסון המולך בזכותה. האישה מושפלת, נדרשת לעזוב הכול ולצאת לגלות עם ילדיה. מדיאה מוחלשת בתחושותיה. אז קם אותו צורך אדיר להישג פנימי שיקנה לה (בעיני עצמה תחושת סיפוק, רוגע והשג על יאסון). והאימרה הידועה התעוררה:
Hell hath no fury like a woman scorned". מדיאה רוצחת את ילדיה, שאותם ילדה ליאסון, ונמלטת באמצעות מרכבתו של הליוס, אל השמש, שהוא סבה.
גברים ירימו גבה על הישג כזה ונשים קרוב לודאי יבבבו על אובדן הילדים, אבל הנפש שבה למנוחה ומצידה היא יכולה לעלות אל מרכבת סבה כשידה, מבחינתה, על העליונה.

image

בתקופתנו בה גברים נהנים מחרות לנהוג כנשים ונשים כגברים ירבו ערבובי טיפוס היסוד, אבל זה שמחפש להבין את היסוד שבהבדלי ביטוי הזעם גברי לנשי מוזמן לעיין במאמר קצר זה שוב.

המאמר נכתב כסיכום עבודתי עם נשים חזקות וגברים שהסתייעו בקידומם בנשים כאלו.

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  


  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:


  If you have any questions left –

  I'd be happy to answer any questions.

  For a direct application form to Yaron Margolin – please click here

  Recent Articles

  מאמרים אחרונים

  Kidney Failure

  Taming the Rogue Kidneys

  Vital Information

  מבוא לפסיכותרפיה מכלולית והוליסטית

  הפסיכולוגיה הטיפולית וההוליסטית – תולדות הפסיכותרפיה

  מגילת רות האלמנה שיצאה ממרחב הנוחות

  יש פתרון כולל לבעיות הקשורות לדימוי עצמי, חוסר בטחון וערך עצמי נמוך – דופמין

  חרדה

  מעגל המוזר – התפתחות ה"אני" בשנה התשיעית לחייו

  איך מורידים לחץ וחרדות באופן טבעי? התמודדות עם סטרס ולחץ נפשי

  טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

  למה אני לא מצליח להתמיד – והסוכר

  גמישות היא מצב נפשי – אתגר בזרימה ושינוי –  אני מבקש להתגמש

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  איך לצאת ממצבי תקיעות בחיים – שיטת שלוש השאלות בגובה העיניים

  נמאס לי מהחיים מה עושים

  על היכולת להשתקם, לקום מאבק הדרך ומכאב הפרידה

  ריגוש רעיוני או התקווה והדופמין – יחשפו בפניך כל הסודות שבהתמכרות שבהמתנה – ריגוש, המתנה, תקוה ודופמין – המאמר כאן.

  מסלול ההתפתחות הנורמטיבי בחיי אדם ודמימותיו בטבלה – סדרת מאמרים.

  שלושת המיצים

  לחלק הראשון הבצל והפלפלים

  לחלק השני – החסה

  לחלק השלישי – תפוח אדמה והבוטיראט

  לחלק הרביעי – הכוסמת המופלאה

  לחלק החמישי – נבטי הברוקולי וחלבון הנעורים

  לחלק השישי – שיבולת השועל והבטא קלגן

   לחלק השביעי – על האצות והפוקוקסנטין

  עשרת המזונות הבריאים ביותר לחולי כלייה. 1 

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  הערכות שונות במדידת אשלגן בפלזמה שוללות לפעמים שלא בצדק יתר אשלגן בה – היפרקלמיה פסאודו היפרקלמיה – Hyperkalemia

  מדד חדש לבריאותך – ביטול האסרוסקלרוזים

  אי ספיקת כליות – טיפול ללא תרופות

  אוראה – למה האוראה מוגברת ומופחת בדם Urea

  הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

  להוריד קריאטינין, אוריאה ולהחלים ללא תרופות מאי ספיקת כליות

  וירוס הקורונה וגרון יבש

  -אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

  אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

  התרופות והרע – ויטמין D3

  על בדיקות הדם

  אנמיה למה חסר לי ברזל?

  רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

  להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

  רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

  שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

  עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

  ויטמין השמש ויטמין D-

  התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

  רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

  מזונות גבריים ובטן שטוחה

  שלושת המיצים

  על לחם חוקם של עסקים – מה באמת חשוב לדעת בכדי להצליח (פרק א')

  טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  על לחם חוקם של העסקים

  למה אני לא מצליח להתמודד

  מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קריירה מזהירה.

  סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

  כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

  כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  אי ספיקת כליות – צום חלבונים

  צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

  אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

  אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

  אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

  "אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

  ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

  פרק ב'

  פרק ג'

  נשלח ב כללי

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *