רעלים אורמיים מקדמים דיאליזה – הוכח לאחרונה שרעלנים אורמיים קשורים למיקרוביוטה של המעי הגס – איך להחלים ללא תרופות ולהימנע מדיאליזה 

פחם פעיל – Activated charcoal – הוא תרופה [מקור] פחם פעיל הוא אבקה שחורה, חסרת ריח, חסרת טעם, ששימשה מאז ימי קדם לטיפול במחלות שונות [מקור]. היפוקרטס ופליניוס מתארים את השימוש בפחם לטיפול באפילפסיה, כלורוזה ואנתרקס [מקור]. בתחילת המאה ה-19 נודעו "עוגיות פחמן" כתרופה פופולרית לגזים ולבעיות בקיבה [מקור] הפחם הפעיל הוא בעל נקבוביות רבות מאד. בגלל גודלן ומספרן הרב של נקבוביות אלו, יכולים גרגיריו של הפחם הפעיל לספוח אליהם סוגים שונים של תרכובות. מסיבה זו משמש הפחם לצרכי סינון וטיהור, הן כמטהר מים לצרכי שתייה, הן כמסנן רעלים לצרכים תעשייתיים והן כמסנן גזים רעילים וריחות לא נעימים מהאוויר, ובמקרה שלפנינו להחלמת הכליות. משתמשים בפחם פעיל שיכול ללכוד כימיקלים במעי האדם. פחם כזה נלקח בדרך כלל דרך הפה כטיפול נגד רעלים שנוצרו במעי הגס והורסים את הכליות. יש מעט עדויות לשימושים נוספים כמו גם ברפואת הלב, הפחתת גזים במעיים, נגד רמות גבוהות של כולסטרול וכאמור לעיל לשיפור תפקוד הכליות וכפי שיסתבר מיד הוא מאפשר לחולים להימלט מדיאליזה.
פחם לעיכול עשוי מקליפת קוקוס, מעץ, כבול, במבוק ואפילו מנפט. הפחם מופעל על ידי חימום לטמפרטורות גבוהות מאוד של מעבר ל-760 צלזיוס ומעבדים אותו עם חמצן [מקור]. תהליך זה גורם לפחם לפתח הרבה חללים פנימיים או נקבוביות. נקבוביות אלו עוזרות לפחם פעיל ללכוד כימיקלים [מקור]. אין סכנה להשתמש בו בזמן היריון או בהנקה [מקור]. מקור הצילום מצילום מסך מהמאמר פחם פעיל –כאן

דיאליזה היא מכונה שקל להתחיל איתה וקשה מאוד להמשיך לחיות אתה חיים איכותיים.

למרות נזקי הדיאליזה המוכרים והסטטיסטיקה המתפרסמת לגבי השורדים אותה, היא נשארת שנים רבות כאחת האפשרויות המקובלות כדרך טיפולית תקפה בחולי ESRD ( End Stage Renal Disease) אי-ספיקת כליות מבוגרים מאוד, וגם בקרב צעירים שפונים לעזרת התרופות במיוחד לתרופות להפחתת כולסטרול, יתר לחץ דם, כאבים, וגלוקוז בדם. להחלטה לעשות דיאליזה כן, או לא יש השפעה מועטה ככל הידוע, מהסטטיסטיקה המתפרסמת אחת לכמה זמן, על ההישרדות של החולים ובמיוחד אם הם נמצאים בחסות הממסד הרפואי, רבים בוחרים בה. בנוסף, ישנם גם מצבים אחרים. חולים רבים, בעיקר מבוגרים מאוד בדרך כלל מסרבים לה. הם לא מסכימים להיכנס לדיאליזה. למרות שצום חלבונים ופחם פעיל הם טיפול מוכר, זול, שהוכח עד כה כיעיל ועל כך בהמשך המאמר וגם כאשר ידוע שפחם פעיל סופח אליו מוצרים חנקניים, השימוש בו ובצום חלבונים מוגבל מאוד [מקור] ותמוהה.

קריאה מהנה

תסיסת חלבון על ידי מיקרוביוטה במעיים מייצרת אינספור מטבוליטים רעילים, כולל p-cresol ואינדוקסיל סולפט. השפעתם על אברי הגוף מכרעת בהם הכליות. 

מיקרוביוטה מאוזנת מטבולית בעזרת תזונה סיבית נכונה היא תרופה. איזון חיידקי מאפשר למושבות החיידקים של המעי לבלום או להפחית את קצב ההתקדמותה של מחלת הכליות CKD או ESRD וסיבוכים הקשורים לאורמיה רק מתפתחים במחסור חיידקים טובים במעי הגס (הצטברותם של רעלים אורמיים הם כל התרכובות הפעילות ביולוגית שנשמרות בגוף ולא מסולקות ממנו עקב ליקוי בכליות.) [מקור].

בשנת 2007, המכון הלאומי לבריאות השקיע 170 מיליון דולר בפרויקט המיקרוביום האנושי (HMP) על מנת לאפיין אותו [מקור]. לאורך ההיסטוריה של המיקרוביולוגיה, רוב המחקרים בבני אדם התמקדו באורגניזמים גורמי מחלות שנמצאו על אנשים או אצלם; פחות מחקרים בדקו את היתרונות של החיידקים החיים במעים וכיום מכונים בפי כול חיידקים טובים

לאחר פרסום רצף הגנום האנושי בשנת 2001 [מקור1, מקור2], ג'וליאן דייויס (נשיא האגודה האמריקאית למיקרוביולוגיה לשעבר) טען שלמרות שהשלמת רצף הגנום האנושי הייתה "הישג מוחלט" בביולוגיה, הוא לא יהיה שלם עד לחקר יסודי של הפעילויות הסינרגיות בין בני אדם וחיידקים החיים בהם ועד שהיא לא תהיה מובנות [מקור] קראו ל"פרויקט גנום אנושי שני" (second human genome project) ש"יכלול מאגר רחב של גנים מיקרוביאליים וגנומים בארבעת האתרים העיקריים של מושבות החיידקים בגוף האדם: פה, מעי, נרתיק ועור האדם" [מקור]. החוקרים דיווחו שמצאו שונות מהותית בין אנשים בעלי פפרופיל מיקרוביום אחר וגם שונות תוך-אישית בין אתרי גוף שונים. אורך המעי הגס 150 ס"מ ושטחו 1.3 מ"ר, מה שמעניק בית גידול למיליארדי חיידקים. ידועים יותר מ-50 חיידקים שמתמקמים במעיים, כאשר Bacteroidetes ו-Firmicutes הם הנפוצים ביותר. מעל 99% מהחיידקים במעיים הם אנארוביים (anaerobe), אבל גם חיידקים אירוביים מתקיימים במעי הגס, והם יכולים להגיע לצפיפות גבוהה. [מקור1, מקור2].

מקור האיור בצילום מסך ממאמר: כאן

פרוטאוליזה (Proteolysis) מייצרת רעלים

הפוטנציאל המטבולי של המיקרוביום של המעי הוא עצום ונטען שהוא שווה לזה של הכבד [מקור]. יש לסווג תנאי זה לקיומה התקין של מושבת החיידקים במעי. לאנטיביוטיקה למשל, יכולה להיות השפעה גדולה ומאוד שלילית על המיקרוביום של המעי ולשנות את התמונה לרעת החולה. לדוגמה, טיפול בציפרלקס מביא לאובדן עמוק ומהיר של הגיוון והעושר של המיקרוביום, עם שינוי בהרכב הקהילה החיידקית,  כבר 3-4 ימים לאחר התחלת התרופה [מקור]. שבוע לאחר הפסקת האנטיביוטיקה, הקהילות המיקרוביאליות יכולה לחזור למצבה טרם נטילת התרופה, אך ההחלמה, למרות זאת, לא נמצאה שלמה [מקור]. בשנת 2000, חתן פרס נובל יהושוע לדרברג Joshua Lederberg קרא להפסיק את המלחמה נגד חיידקים. לדרברג אמר ש"עלינו לחשוב על כל מארח ועל מגוון הטפילים שלו כעל אורגניזם עם הגנום המתאים לסוג של החלאה" (‘we should think of each host and its parasites as a superorganism with the respective genomes yoked into a chimera of sorts’). ואכן, מחקרים עדכניים מספקים עדות לכך שהמיקרוביום של המעי הוא משמעותי בבריאות האדם וכל שיבוש של המערכת האקולוגית הזו (דיסביוזה) עשוי לתרום למחלות כרוניות [מקור]. 

דיסביוזיס – על הדיסביוזיס ודרכים לאיזון מושבות החיידקים אפשר לקרא במאמרי – כאן.

מחקרים (בבעלי חיים ובני אדם) שבים ומתקפים את הידיעה שלפרה-ביוטיקה (תזונת חיידקים) ולפרוביוטיקה (מושבות החיידקים) יש תפקידים חשובים טיפוליים בשמירה על בריאות הכליות.

מיקרוביוטה מאוזנת מטבולית בעזרת תזונה סיבית נכונה שמאפשרת למושבות החיידקים של המעי לבלום או להפחית את קצב ההתקדמותה של מחלת הכליות CKD וסיבוכים הקשורים לאורמיה

[מקור].

הקליפה של הרימון מכילה סיבים תזונתיים מסיסים מסוג אינולין. היא בנטילה פומית (בליעה, נטילה דרך הפה) נחשפת כתרופה יעילה בתהליכי החלמה מאי ספיקת כליות, סוכרת וסרטן הערמונית. היא מביאה באמצעות שיפור רמת הגלוקוז בדם, אינדקס היפרטרופיה בכליות, חיזוק צינורות גלומרולי, הגדלת עובי קרום המרתף עליו מדובר במאמר על הרימון כתרופהכאן והפחתת סמני מחלות הכליה – כמו כן קמח קליפת הרימון מביא ליצירה של חומצה אלג'ית בגוף, קמח קליפת רימונים (PPF) מתקן ומחלים את מערכת העיכול ותומך בחלבון הנעורים הנודע – Nrf-2. רוצה לדעת עוד – נא לגלוש כאן ולקרא. ירון מרגולין

"צריכה גבוהה של סיבים תזונתיים (קמח קליפת הרימונים) קשורה לירידה בדלקת ותמותה מכל הסיבות בחולים עם מחלת כליות כרונית"

סיבים תזונתיים מסיסים מסוג אינולין (קמח קליפת הרימונים, בצל, שורש של ארטישוק ירושלמי, שורש צמח העולש – מגדילים ספיגת סידן ומגנזיום ומעודדים התרבות של אוכלוסיית החיידקים הטובים).

סיבי האינולין הם מצע גידול לשגשוג והתרבות מהירה של החיידקים "הטובים".

הם נמצאו כתרופה וכמי שמחזק את מערכת החיסון ועשויים למנוע שלל מחלות, החל ממניעת השמנה, מחלות לב, סוכרת, מחלות ממאירות, ועד להשפעה טובה על המוח, דיכאון, אוטיזם, מחלות אלצהיימר, מחלת פרקינסון, שבץ מוחי ואי ספיקת כליות. במחקרים רבים, ובקליניקה של לחיצות ההחלמה – הוכחו הסיבים התזונתיים המסיסים מסוג אינולין שהם אף מסייעים בטיפול בחולים עם מחלת כליות כרונית לשיפור איכות החיים של המחלימים ותורמים להפחתת ההגעה לדיאליזה. תוצאות המחקר בנושא זה פורסמו ב- ISN (האגודה הבינלאומית לנפרולוגיה) [מקור]. הם גם פורסמו באתר הממשל האמריקאי הספרייה הלאומית לרפואה בארה"ב:

במחקר חדש שפורסם ב- Nutrients הוכיחו החוקרים את היעילות של סיבים תזונתיים אינולין בחולים עם מחלת כליות כרונית.

גם מחקרים קודמים הראו כי תזונה עשירה בסיבים כאינולין עשויה לעכב את התקדמות המחלה ולסייע בהפחתת חומרתה [מקור].

צריכה גבוהה של סיבים תזונתיים כאינולין נמצאה קשורה לתפקוד טוב יותר של הכליות ולסיכון נמוך יותר לתהליך דלקתי כרוני והפחתת התמותה. 

[מקור1, מקור2, מקור3, מקור4, מקור5, מקור6, מקור7, מקור8, מקור9].

אינולין

אינולין [Inulin (ITF) – הם סוג של סיבים תזונתיים – פחמימה טבעית שנמצאת גם ברימונים, בקמח קליפת הרימונים וכן בבצל, שום, אספרגוס, שורש ארטישוק ירושלמי, שורש צמח העולש  ומשמש כמאגר אנרגיה ולוויסות עמידות לקור בצמח. האינולין הם פוליסכרידים בלתי ניתנים לעיכול וידועים בשם פרוקטאנים (פולימרים של פרוקטוז)] אשר נמצאים כאמור לעיל גם בקליפת פרי הרימון (PPF) ובכמות קטנה של כ -9% ואוליגופרוקטוז. יחד עם זאת דווקא הכמות הקטנה – היא כאן התרופה. בניסוי פרוקטנים תזונתיים מסוג אינולין נוכחו החוקרים לדעת כי הם שמככבים כתרופה.

תהליך ההבראה מתחיל לאחר שינוי הרכב חיידקי המעיים כתוצאה מהשימוש באינולין והתוצאות החיוביות החלו להופיע בקרב מטופלים לאחר שלושה חודשים

[מקור]. סיבים תזונתיים (כאינולין) מייצרים חומצות שומן קצרות שרשרת במעי הגס וביחד מאפשרים לחיידקי המעי לנצל את החלבונים שבתזונה לצמיחה במקום שאלו יתפרקו וייצרו רעלים אורמיים, נושא שהוזכר למעלה בפתיח. 

רעלנים אורמיים (Uremic toxins), כגון אינדוקסיל סולפט indoxyl sulfate (IS) ו-p-cresol, או p-cresyl sulfate (PCS), מצטברים בצורה ניכרת באיברים של חולי מחלת כליות כרונית

(CKD) [מקור]. רעלנים אלה יכולים לעורר תגובות דלקתיות ולהגביר את הלחץ החמצוני, מה שמוביל לטרשת גלומרולרית ופיברוזיס בין-סטיציאלי, ובהמשך להחרפתה של המחלה. העדר סיבי תזונה מתאימים כמו קליפת רימונים ובצל (אינולין) עלול להביא לירידה בתפקוד הכליות ולרעלים אורמיים שמרסקים את מדד ה- GFR כלפי מטה. מסתבר שרעלנים אורמיים ממלאים תפקיד חשוב בהחמרה של תפקוד אברים פנימיים חשובים בהם כליות, לב וכלי הדם. יתר על כן, הם הורסים את כמות ואיכות העצם.

אינדול בו ידובר להלן, הוא מבשר של אינדוקסיל סולפט (רעל אורמי מסוכן לכליות) שמיוצר על ידי חיידקי מעיים ומונע במחסורו ייצור של הרעל האורמי אינדוקסיל סולפט [מקור]. נושא זה עומד במרכז הפחם כתרופה.

מקור האיור בצילום מסך מהמאמר: mpacts of Indoxyl Sulfate and p-Cresol Sulfate on Chronic Kidney Disease and Mitigating Effects of AST-120 כאן

אינדוקסיל סולפט מסונתז בכבד מאינדול, שהוזכר זה עתה למעלה, הוא מטבוליט טריפטופן שמיוצר כאמור לעיל, על ידי חיידקי מעיים (איור למעלה מקור האיור בצילום מסך מהמאמר: Impacts of Indoxyl Sulfate and p-Cresol Sulfate on Chronic Kidney Disease and Mitigating Effects of AST-120 – כאן) [מקור]. חולי CKD עם רמות קריאטינין בנסיוב (sCr) של 3.0 מ"ג/ד"ל ומעלה נמצאים ברמות מוגברות של אינדוקסיל סולפט בסרום, בדרך כלל היא עולה על 0.8-1.0 מ"ג/ד"ל [מקור]. אינדוקסיל סולפט הוא רעלן רציני, בניסוי בחולדות עם כריתת כליה תת-טואלית; מתן פומי של אינדוקסיל סולפט האיץ את התקדמות טרשת גלומרולרית, אשר הייתה קשורה להידרדרות בתפקוד הכליות. המנגנונים המרובים הבאים נחשבים כמעורבים: עקה חמצונית, גירוי של גורמים פרו-דלקתיים ו/או פרו-פיברוטיים, לחץ רשתית אנדופלזמית, דיכוי ייצור אריתרופויאטין, עלייה בצריכת החמצן בצינוריות הפרוקסימליות והפרעה של ההיפוקסי הצינורי. [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4, מקור5].

על הדרך לשקם מחסור ב אריתרופויאטין תוכלו לקרא כאן

Uremic toxins הרעלים האורמיים

הרעלים האורמיים (Uremic toxins) מתחלקים לשלוש קטגוריות על סמך התכונות הביוכימיות והפיזיקליות שלהם.  

הקבוצה הראשונה כוללת תרכובות מסיסות במים, שאינן קושרות חלבון, במשקל מולקולרי נמוך, כגון אוריאה וקריאטינין.  

הקבוצה השנייה כוללת תרכובות במשקל מולקולרי גדול יותר או בינוני, כגון 2-מיקרוגלובולין (2-microglobulin)

הקבוצה השלישית מכילה קושרי חלבון, תרכובות במשקל מולקולרי נמוך, כגון אינדוקסיל סולפט (IS), p-cresol או p-cresyl sulfate (PCS), ופנולים

הרעלים האורמיים הנמנים על הקבוצה השלישית הם מעוררי הקשיים הגדולים ביותר, כי בין רעלנים אורמיים, קשה להסיר תרכובות קושרות חלבון, כגון IS, באמצעות דיאליזה קלאסיות בגלל יכולותיהן החזקות לקשור חלבון [מקור]. יוצא מכך שלרפואת הממסד כמעט שאין כלים למנוע את התדרדרות המחלה גם בקרב "מטופלי" הדיאליזה. במהלך התדרדרותה של מחלת הכליות CKD, רעלנים אורמיים יכולים להתפרץ ולשכלל עוד יותר את מערך הביטוי של מעכבי רקמות של מטאלופרוטאינז 1 (TIMP-1  – metalloproteinase 1 ), להפוך את גורם הגדילה בטא 1 (TGF-β1 – transforming growth factor beta) [מקור], אוסטאופונטין (osteopontin) [מקור], ואנדותלין 1 (endothelin 1) כדי לגרום לאפיתל-לְהַנִיעַ, להשרות או לזרז מעבר של מזנכימה mesenchymal (EMT) סוג של רקמת חיבור, תאים Mesenchymal יכולים לנדוד בקלות, בניגוד לתאי אפיתל, חסרי הניידות. תאי רקמה זו מאורגנים ביריעות צמודות, ומקוטבים בכיוון אפיקי-בזאלי. הם מסוגלים להתפתח ולהתמיין לרקמות שונות, ביניהן רקמות חיבור, עצם, סחוס, מערכת הלימפה ומערכת הדם. [מקור1, מקור2], במקרה שלפנינו המעבר הזה גורם לנזק למערכת הכליה, הלב וכלי הדם ולהפרעות בשלד כפי שנראה באיור שמופיע למעלה (מקור האיור בצילום מסך מכאן).

בבואנו לבקש להאט או למנוע החמרה של CKD, הכרח להכיר את היכולות הבלתי רגילות של המזון כתרופה בכלל זה ברומליין או קמח קליפות אננס וזרעי ענבים וצום חלבונים לצד אספקת סיבי תזונה מדויקת והולמת מצב קיים, כדי להקל על פרוטאינוריה, פיברוזיס גלומרולרי ופיברוזיס אינטרסטיציאלי בכליות

[מקור], ויותר מכך למבקש להגיע להחלמה.

אחת המחשבות הטיפוליות למנוע את קיומו ובכך לבלום את התדרדרות המחלה שייצור רעל אורמי זה עומד מאחוריה נקשרת בפחם פעיל. AST-120 סופג אוראלי Oral sorbent AST-120 הוא כדור מרשם של חברת Kureha מיפן שפיתחה סופח פחמן פומי. AST-120 (kremezin; Kureha Chemical, טוקיו, יפן) מדובר בכדור סופח פחמן (כדור אוראלי), שאושר לשימוש קליני בחולי מחלת כליות כרונית (CKD) על ידי הממשלה היפנית בשנת 1991. הוא סופח אינדול, המבשר של אינדוקסיל סולפט במעיים ומונע בכך את ייצורו של אינדוקסיל סולפט [מקור] כדור זה נחשף כגורם שיכול להפחית את רמות הרעלנים האורמיים בסרום של חולי CKD על ידי ספיחת מבשרי IS ו-PCS הנוצרים על ידי מטבוליזם של חומצות אמינו במעי. מאז נכנס הכדור: AST-120 לשימוש רפואי הוא נמצא כמוריד אינדוקסיל סולפט בסרום באופן תלוי מינון, ניסויים פרוספקטיביים רב-מרכזיים נערכו ביפן בשנות ה-80; ניסויים אלו היו בעיקר בעד היעילות של AST-120 בהשהייה או עיכוב התחלת הדיאליזה בחולים עם אי ספיקת כליות CKD. לא נמצא אם מחקרים אלו סובסדו על ידי היצרן. מחקרים רבים בבעלי חיים תומכים בהשפעות של AST-120 על תוצאות הכליות כמו גם על סיבוכים קרדיווסקולריים מתקפים את שתי הטענות. עם זאת, עדיין אין דיווחים המדגימים באופן חד משמעי את השיפור של נקודות קצה כליות במחלות הקשות באמת ו/או נקודות קצה קרדיווסקולריות, כמו כן לגבי נזקי הכדור לטווח הארוך [מקור].

חיידקים ייחודים מתגוררים במערכת העיכול שלנו. רבים מהם חיים במעי הגס, בעיקר במעי הגס העולה, כנראה באיור למעלה (מקור האיור בצילום מסך מהמאמר: "אנטוניה של המעי הגס" – כאן).
החיידקים של המעי הגס רבים מאלו שחיים במעי הדק [מקור], רק בקצה המרוחק של המעי הדק [לקראת חיבורו עם המעי הגס באזור השסתום האילאו-צקאלי (ICV)] מגיעה צפיפות החיידקים לרמות דומות לאלו שנמצאות בכללו של המעי הגס (איור 1א כאן). יותר מכך המעי הגס מכיל את צפיפות הבוחן הגבוהה ביותר שנרשמה (microbial density) על ידי החוקרים מכל בית גידול על פני כדור הארץ [מקור]. אוכלוסיה זאת מייצגת בין 300 ל 1000 מינים שונים של חיידקים. [מקור] אלו נמנים על ארבע או חמש מערכות. כמו כן החיידקים האלו מהווים חלק גדול, עד 60% מהמסה היבשה של הצואה [מקור]. מעל 99% מהחיידקים במעיים הם אנארוביים (anaerobe), אבל גם חיידקים אירוביים מתקיימים במעי הגס, והם יכולים להגיע לצפיפות גבוהה. [מקור1מקור2]. החיידקים שבמרכז מאמר זה מייצרי האינדוקסיל סולפט פועלים במעי הגס העולה ככל הנראה מהמחקר החדש.

לאחרונה, הוכח שרעלנים אורמיים קשורים למיקרוביוטה של המעי הגס העולה הדיסביוטי

[מקור]. איור של המעי נמצא למעלה. פרוביוטיקה מפחיתה את ייצור הרעלן האורמי על ידי הצגת מיקרוביוטת מעיים תקינה, מה שיכול להיחשב כהתערבות מועילה נוספת למניעת הידרדרות בתפקוד הכליות [מקור]. לכן, מתן פרהביוטיקה במהלך CKD היא שיטה חלופית להחלשת ההמרה של חומצות אמינו ל-IS ו-PCS. עוד על נושא זה אפשר לקרא בהרחבה במאמרי על חיידקי המעי הגס –

אוכלוסיית המעי הגס חיידקים טובים, דיסביוזיס ו "שומר הגנום" גן p53

למאמרי – טיפול בכאב עם אופיואידים גורר אותך לצרות צרורות למשל עצירות איומה. מה לעשות?

אינדול בתוספת קבוצת מתילן (CH2) מהווה את השייר הצדדי של חומצת האמינו טריפטופן, וזאת כאשר טבעת האינדול של טריפטופן מתפוררת בתנאי החומצה המשמשים להידרוליזה של חלבון במעי [מקור] וטריפטופן ממלא תפקיד בייצור של סרוטונין, מייצב מצב רוח, מלטונין, המסייע בוויסות דפוסי השינה, ניאצין או ויטמין B-3, וניקוטינמיד הידוע גם בשם ויטמין B-3. הוא חיוני למגוון רחב של תפקודים מטבוליים המשפיעים על מצב הרוח, הקוגניציה וההתנהגות שלנו. כמעט כל האינדולים מסונתזים בטבע מטריפטופן (חומצה אמינית חיונית) ומופיעים בצמחים בצורת הורמון בשם אינדול-3-חומצה אצטית [מקור]. צום מצמחי מזון שמכילים הורמון זה טרם נמצא יעיל. יצוין שכדי שמהלך זה ייצלח יש לשמור על צום חלבונים עליו פרסמתי כאן. הוא לכאורה סיבת ממדי ההחלמה שנצפו ולא בלימת האינדול בעזרת כדור יפני. גישה אחרת ממליצה על צריכת ארוחות קטנות, הפחתת שומנים ופחמימות. המדע חשף כי

ארוחות גדולות מגרות את ייצור האינסולין, והאינסולין מנקה את מחזור הדם מכל חומצות האמינו מלבד טריפטופן שהאינדול תוצר צדדי שלו. למעשה, אינסולין מפנה נתיב שיכול להציף את המוח בטריפטופן. היא אחת הסיבות להרעלת הגוף ברעל האורמי אינדוקסיל סולפט.

התפיסה הרואה מזון כתרופה מבקשת כך להפחית את הטריפטופן כדי להביא לירידה ברעלים האורמיים בדם.

קסמי התירס – דייגו ריווירה או ריברה Diego Rivera's "La Cosecha". The Corn Harvest. ויטמין B7 מכונה גם קואנזים R או CoR, וכן W factor מככב בתירס. מקור השם ויטמין H הוא גרמני ומייצג את המילים הגרמניות Haar ו-Haut (שיער ועור) המבטאים יותר מכל מצבי חסר בוויטמין B7.

הטריפטופן או L-Tryptophan

L-Tryptophan נמצא בטורטיות תירס בערכים גבוהים, וכן באורז ובפולי סויה [מקור]. יחד עם זאת יש לזכור שמדובר רק במצב בו חיידקי המעי מייצרים רעלנים אורמיים, נושא שעוד אחזור אליו בהמשך כי היסוד של הבעיה נמצא כמובן במושבת המעי הגס שיצאה מאיזון ולא בשלב בו הרעלנים מופיעים בדם. יודגש כי נראה שלטריפטופן בתזונה ולמטבוליטים שלו יש פוטנציאל לתרום לטיפול באוטיזם, מחלות לב וכלי דם, תפקוד קוגניטיבי, מחלת כליות כרונית, דיכאון, מחלות מעי דלקתיות, טרשת נפוצה, בעיות שינה, תפקוד חברתי כושל, תחושת אי שייכות, ואשר לזיהומים מיקרוביאליים בהמשך. טריפטופן יכול גם להקל על האבחנה של מצבים מסוימים כגון קטרקט אנושי, ניאופלזמה של המעי הגס, קרצינומה של תאי כליה והפרוגנוזה של נפרופתיה סוכרתית. 

נחזור אל התרופה היפנית AST-120 בנוסף לכך הAST-120 נקשר בקלוטו גן Klotho, אנטי אייג'ינג, שמתבטא בעיקר בכליות, והביטוי הכלייתי שלו קורס או מופחת במחלת אי ספיקת הכליות במיוחד בשלבי הכרוניים (CRF) [מקור]. קבענו" רושמים החוקרים במאמר הסיכום של הניסוי שלהם "שבמתן חומר סופח דרך הפה, AST-120, גובר הביטוי של Klotho, ומתעכבת הזדקנות תאים בכליה של חולדות CRF" (חולות באי ספיקת כליות) [מקור].

הרחבה של הגן קלוטו בגוף היא אסטרטגיה הטיפול באי ספיקת כליות מספר אחת.

אלא שהרחבתו של קלוטו המיטבית בגוף מתבצעת נוכח ישיבה בשמש בגוף חשוף ככל האפשר בת 15-20 דקות ביום

הנביטו גרגירי שעורה כדי לזכות באחת ההגנות הטובות ביותר על גמישות דופן העורקים שלכם והעשירו את האון הגברי שלכם בעזרת חופן גרעיני שעורה מונבטים כל בקר. הכינו מהם מי שעורה – מתכון. ירון מרגולין

למאמרי על חשיבות השעורה כמזון שהוא תרופה – כאן.

פחם פעיל הוא סופח נוסף דרך הפה. הפחם הוא חומר מקשר לא ספציפי לרעלים אורגניים [מקור]. הפחם לנטילה אינו דורש רצפט ונמכר בבתי המרקחת, הוא מופעל בטמפרטורות גבוהות עם תרכובות גז מחמצנות ליצירת נקבוביות רבות ושטח פנים מוגדל. במרחב הממסדי הפחם הפעיל הוכיח את יכולותיו בסעודיה. שם רעיון פשוט זה יושם בקרב חולים שסירבו להיכנס לתא הדיאליזה. המטרה של נטילת פחם פומית הייתה לשלוט באורמיה של החולים שסירבו לדיאליזה. לתוצאות הטובות ביותר, מומלץ ליטול קפסולה אחת של 500 מ"ג יחד עם כוס גדולה של מים, 1 שעה לפני הארוחה. לאחר הארוחה, ללגום כוס גדולה של מים מיד בתום הארוחה. חובה לשתות עם כל מנה של הפחם הפעיל 1 כוס מים גדולה. הסוג הטוב ביותר של פחם פעיל, הוא הסוג שמכינים מקליפות של קוקוס.

ניקוי רעלים – אפשר להיעזר בפחם הפעיל כחלק ממשטר של ניקוי רעלים, על ידי נטילתו כתוסף תזונה. לשם כך יש ליטול 10 גרם של פחם פעיל, כשעה וחצי (90 דקות) לפני כל ארוחה. עשו זאת במשך יומיים רצופים בלבד. פחם פעיל באופן כללי בטוח לשימוש ומותר לצרוך אותו למשך תקופות זמן קצרות, בלבד [מקור].

המחקר צפה בחולי מחלת כליות סופנית (ESRD) (מעל גיל 80) שהיססו כאמור להתחיל בדיאליזה; נקבעו להם טיפול משולב של צום חלבונים בשיטת "אילוף הכליות הסוררות" ופחם פעיל שניתן להם פומית – דרך הפה (15 גרם פעמיים ביום).

רמות האוריאה והקריאטינין בסרום ירדו באופן משמעותי לאחר שבוע ויותר מכך לאחר 10 חודשים של שימוש בפחם.

התוצאה המרשימה הביאה גם לכך שאף אחד מהם לא נזקק לדיאליזה בוודאי שלא לשימושי חירום במהלך תקופת המחקר.

התוצאה המרשימה הביאה גם לכך שאף אחד מהם לא נזקק לדיאליזה בוודאי שלא לשימושי חירום במהלך תקופת המחקר. לכן, הגישה של "אילוף הכליות הסוררות" כשצום החלבונים במרכזה לצד נטילת פחם פעיל דרך הפה רק באישור רופא שמכיר היטב את התיק שלך, עשויות להיות שיטה טיפולית חלופית עבור חולי ESRD מעל גיל 80 [מקור1, מקור2, מקור3].

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –

  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  הרעלים האורמיים שמקורם בתזונה זוכים לטיפול חדש, ללא תרופות והתוצאה: רמות האוריאה והקריאטינין בסרום ירדו באופן משמעותי לאחר שבוע ויותר מכך לאחר 10 חודשים של שימוש בפחם וצריכה גבוהה של סיבים תזונתיים (קמח קליפת הרימונים). מאמר עומק מאת ירון מרגולין מאסטר בהחלמת הכליות והפחתת כאב. רוצה להחלים מאי ספיקת כליות, קריאטינין גבוה, יתר אוראה או אוריאה ללא תרופות – נא להקליק

  נשלח ב כללי
  2 comments on “רעלים אורמיים מקדמים דיאליזה – הוכח לאחרונה שרעלנים אורמיים קשורים למיקרוביוטה של המעי הגס – איך להחלים ללא תרופות ולהימנע מדיאליזה 
  1. vorbelutr ioperbir הגיב:

   Hey very cool site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I'll bookmark your web site and take the feeds also…I'm happy to find a lot of useful info here in the post, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

  2. Betwing88 הגיב:

   Thanks for any other wonderful post. Where else may anybody get that type of info in such a perfect method of writing? I've a presentation next week, and I am on the look for such info.

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *