אכל נקי

טאקו כרוב כבוש מותסס עם אוכמניות חמוצות ללא סוכר. בלינצ'ס כוסמת ירוקה מכונה בדרך כלל בליני. בצילום למעלה בליני מכוסמת ירוקה מותססת ממולא בסלט כרוב כבוש – מעדן ושעשוע לילדים ולנכדים – מתכון לבליני תמצאו בסוף מאמר העומק שלי על הכוסמת ונפלאותיה לבריאות האדם – כאן – צילם ירון מרגולין

קלין איטינג (Clean Eating) או אכילה נקייה, היא תפריט חדשני שהתחיל כטרנד ובשנים האחרנות הפך ליסוד והמלצות התזונתיות בארגוני בריאות שונים. לצרוך מזונות שאינם מועבדים או מורעלים עם חומרי שימור, טעם וצבע ומספקים יתרונות תזונתיים מקסימליים. בואו להכיר ולגלות כיצד תוכלו גם אתם לעבור לתזונת ה- קלין איטינג

בלוגרים של אוכל, משפיענים שבדרך כלל מסתמכים עליהם עבור מידע תזונתי מקדמים לעתים קרובות מה שנקרא אכילה נקייה (clean eating).

הכוונה היא למזון שהכי קרוב לאופן שבו הוא קיים בטבע, ושנעשו בו כמה שפחות שינויים ברמת התוכן, טוענים חסידי הגישה ומוסיפים כי הדבר כרוך גם בהקפדה על חלבונים אורגניים מהחי, פירות וירקות נקיים מריסוס ורכיבים איכותיים כמו שמן זית ושמן קוקוס [מקור]. 

תומכים רבים קמו לקונספט זה מבטיחים יתרונות כמו בריאות, עור זוהר, שיפור האנרגיה, איזון משקלי ואריכות ימים. 

היסודות של אכילה נקייה כוללים בחירה במזונות טבעיים עתירי תזונה והימנעות ממזונות מעובדים ומעודנים. קמח עדשים דוגמא לכך, הקמח, הזה עשוי מטחינה של עדשים, מקור מצוין לחלבון צמחי. עדשים כתומות עשירות בברזל, בסידן, בסיבים תזונתיים ובמינרלים, והבונוס המיוחד שלהן הוא חומצה פולית

 נקיטת גישה "נקייה" לאכילה יכולה להוביל לאורח חיים בריא כללי ולעתים לתהליכי החלמה מרשימים ממחלות שרפואת הממסד יכולה רק לחלום עליהם. עם זאת, כמה פרשנויות של אכילה נקייה עלולות להוביל לתוצאות לא בריאות.

במאמר זה אני מסביר מהי אכילה נקייה, היתרונות הפוטנציאליים שלה ואעמוד גם על הסיכונים שלה נוכח השתלטות התעשייה, לכאורה, על תפריטי ההזנה. אוסיף מתכון להכנת מיסו בבית לקראת הסוף.

קריאה נעימה. 

אכילה נקייה 

"אכילה נקייה" היא בחירת מזונות טבעיים ובריאים באופן כללי. בכלל זה מזונות ללא תוספים, ללא חומרים משמרים ומרכיבים מעודנים ומעובדים. הימנעות מגלוטן למשל או מסוכר, או מחלב או ממונוסודיום גלוטמת או ממלח נכללים באכילה נקיה. המושג "ניקוי רעלים" ניקשר בה [מקור].

המגמה מתמודדת מול מציאות תזונית אכזרית. מחלות סוכרת, טרשת עורקים, מחלות יתר לחץ דם ואי ספיקת כליות כולן מחלות שמאחרי הקלעים שלהן תזונה לקויה במיוחד יתר חלבונים מהחי. אין צורך להיות צמחוני כדי להאריך חיים, אבל יש לדעת שחלב, בשר, כבד עוף ושניצלים יש לצרוך במינון כל כך נמוך שיכול רק לפגוע בתעשיה של המזון. אנחנו לא רוצים להאמין שבישראל לבדה, אפשא לכאורה שמועצת החלב, הבקר והלול, טרה, תלמה, שטראוס ותנובה מכתיבות לאזרחים מה הם יאכלו כדי להמנע מיתר לחץ דם או כולסטרול וטריגליצרידים או אחרי התקף לב ואיך יראה התפריט של מקבלי הדיאליזה או הילד שלכם בגן, ואם זה נשמע לכם כאחת הסיבות להעדר החלמה, ויתר רפואה ותרופות בפועל תחזוקה וניהול מחלה, יתכן שאתם צודקים. מכל מקום המערכת הזאת ולא רק בגלל ממשלת 40 שנות ליכוד ובמיוחד ביבי גם בעולם כולו לכאורה, כל כך חזקה והשפעתה על סטודנטים למזון לכאורה עצומה שרק אופנת הנגד יכולה להציל את המצב ואפילו חיי אדם. אחרי הכל אם תזונה תעשייתית כל כך לא מעוררת מחלות ויתר חלב ובשר כל כך בריא למה להוציא כספים רבים כל כך ולממן פרסומים מושקעים אצלם הן של פרופסורים לדיאטות והן של ד"ר שמלמדים באוניברסיטה, במכללות ובכל מקום כמעט שיש בו השפעה על השוק, על הצרכנים ואם תרצו על הרחבת צריכת התרופות, בעקבות תזונה רעלנית, הורסת דפנות של עורקים, מעלה לחץ דם, הומוציאסטין, כולסטרול, ובסופו של דבר עלולה להביא לאי ספיקת כליות ממנה כבר עלולים למות.

פרופ' רענן שמיר, אולי האיש החזק ביותר במערכת הבריאות והתזונה בישראל, כיום עובד כמנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד בבית החולים שניידר, שמטפל בילדים, אלא שעד שנת 2012 היה שמיר ראש מכון המחקר של מועצת החלב, אותו מכון שמממן מחקרים תומכי תזונת חלבון מהחי, האסור לחולי כליה עם gfr מתחת ל30, כולל חלב כמובן, היום עדיין נמצא בצוות המקצועי של המועצה ועובד גם בשביל מכון שטראוס, הוא גם נשיא מכון דנונה העולמי, הוא עובד בשביל מכון מטרנה, הוא גם כותב את המלצות התזונה של איגוד רופאי הילדים ונמצא בוועדה לאומית של משרד הבריאות, שם נמצאים מי שבסופו של דבר מכתיב את המלצות התזונה של מדינת ישראל ואף משתתף בכתיבת המלצות התזונה של המדינה… [מקור]. את מאמרי,

"— למה מצב בריאותי מתדרדר כשאני באשפוז ועוד בהשגחת הרופאים" ? 

פרסמתי בעקבות טיפול בילד שאושפז שם ומצבו התדרדר לכאורה בגלל התפריט שקיבל שם – עוד על כך תוכלו לקרא במאמר הזה. הילד המדובר ניצל הודות לכושר שכנועי, להביא מהבית מזון מחלים כליות ולהשתמש רק במים שנתנים שם – כאן

ד"ר מיכל גילאון קרן, דיאטנית במרפאת סוכרת במרכז שניידר לרפואת ילדים, מרצה בחוג לסיעוד במכללה האקדמית לישראל, מרכזת מקצועית ומרצה בקורס להכשרת דיאטניות בטיפול התזונתי בסכרת. היא יו"ר הכנס המדעי של תזונה וסוכרת, ומרצה בכנסים מדעיים, בעיקר בתחום הסכרת. מיכל גילאון קרן היא היועצת המדעית של מועצת החלב ויש עשרות מאמרים שלה באתר שלהם, וגם עובדת עבור מועצת הבקר, בשנת 2013 שמה נקשר לפרשה שעוררה סערה במדינה בה התגלה שמסמך המלצות תזונה שהיא כתבה עבור מועצת החלב נכתב אחד לאחד קופי פייסט עבור איגוד רופאי המשפחה ואיגוד רופאי הילדים. יש לזכור שמועצת החלב זה ארגון שנועד לקדם מוצרי חלב ואין לו התחייבות לשמור על אריכות חיי האנשים וגם לא נשבע להגן על בריאות הציבור, הקשרים האלה בעייתיים מאוד ואנשים עובדים בשביל מועצת החלב כי זה מקדם את מוצריה ומסיבות שנקשרות, לכאורה, בחיי משפחת נתניהו ומצביעי הליכוד שמעודדים ככל הנראה לקיחת שוחד, קבלת שוחד, עיוור עיניים, ועשיית כספים בצורה שנוגדת את מוסר נביאי ישראל.

גם פרופ' צופיה איש-שלום, מנהלת היחידה למטבוליזם העצם והסידן, רמב"ם – הקרייה הרפואית לבריאות האדם, פקולטה לרפואה, הטכניון, חיפה בחבורה הזאת. היא חברה בעמותה הישראלית לאוסטיאופורוזיס ומבין כותבות נייר העמדה לדרכי טיפול ותזונה והיא גם עובדת בשביל מועצת החלב [מקור].

פרופ' אורן תירוש, הוא ראש בית הספר לתזונה, המכון לביוכימיה ומדעי המזון והתזונה, הפקולטה לחקלאות, האוניברסיטה העברית והוא עובד גם בשביל מכון שטראוס, הוא חבר במועצה הלאומית לתזונה, גסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד המייעצת למשרד הבריאות על דרכי טיפול ודרכי תזונה שחברים בה עוד עובדי תעשייה רבים [מקור].

אני מאסטר בהחלמת הכליות ויתכן גם שבן הבודדים שעשו זאת, סייעתי להחלים מאי ספיקת כליות ולבלום את התדרדרות המחלה בקרב חולים רבים ובמצבים מאוד קשים. כל לקוחותי חיים כיום. מטופלים רבים מגיעים לקליניקה של לחיצות ההחלמה מאיכילוב, אני מכיר את כל שמות הנפרולוגים שם, את תפריטי ההזנה שלהם ואני מתנגד נחרץ לתפריט הזה. אפשר לומר שחולי כליה רבים החלימו בקליניקה שלי, לאחר שהסכימו לנסות תפריט שונה.

לימור בן חיים, דיאטנית קלינית, עובדת במרכזף הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי (איכילוב) כדיאטנית במחלקות הפנימיות ובמכון האנדוקריני שם מטפלת בבעיות כגון סוכרת, השמנת יתר, יתר לחץ דם ועוד. הבן חיים הזאת מנחת סטאז'רים לתזונה. בנוסף עובדת בקהילה בתחום בריאות האישה וכן מנהלת פורום תזונה למתמודדים ולמחלימים מסרטן. היא עובדת של טרה, משק צוריאל ושופרסל ויועצת אישית של איגוד תעשיית המזון. עובדת גם במכון של אולגה רז מנהלת מחלקת התזונה באכילוב ובאוניברסיטת אריאל, אולגה עובדת בשביל מועצת הלול ומועצת החלב. חולי כליה שנמצאים בדיאליזה שם מקבלים 2 ביצים מיד עם סיום עבודת המכונה על גופם. ביצים נמנות עם המאכלים האסורים לחולי כליות [מקור].

האדם שמבקש מזון נקי ראה אנשים שנשענו על עצותיהם של פרופ' רענן שמיר, כמו לימור בן חיים או פרופ' אשר ברזילי, מנהל בית החולים אדמונד, ובצוות המקצועי של מועצת החלב, גם ד"ר סיגל אילת אדר, (דיאטנית קלינית ואפידמיולוגית,חברת עמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל -עתיד, יו"ר הועדה לכתיבת נייר העמדה בנושאי תזונה לאיגוד רופאי הלב ורופאי המשפחה. יועצת למועצת החלב ועובדת בתלמה…). ד"ר מיכל גילאון קרן, פרופ' מתי ברקוביץ', קראו עליהם עוד, כאן, וכאן גם כאן, והושפע לכאורה מתפריטי תזונה שנגיעתם בם, ויקיריו לא החלימו הגם שכל אמצעי התקשורת תמכו בעצות שכאלו, משל היו עצות בריאות.

בהמשך ולאורך שנים בשוויץ, בגרמניה, אנגליה, בארה"ב וגם בישראל קם המשתמש והחל בתזונה צמחונית, טבעונית, נטולת גלוטן וסוכר, או אורגנית והכל כדי להציל את עצמו, את ילדיו מתחלואה עקב שימוש במזון שמעורר אצלו מחלות או מונע החלמה. ומסתבר כיום שנמצא לכאורה תחת המלצתם של רופאים שמומחיותם התזונה.

בהמשך כמה תנועת הנגד בדרישה חדשה שהתגבשה לאט: להשתמש במזון נקי או באכילה נקייה. קהילה חדשה של אנשים שהחלו לחפש דרכי הזנה אחרות, בריאות ונקיות. הם משתמשים בתהליכי תסיסה, ייבוש, טחינה, אך לא מוסיפים למזון חומרי טעם למשל ממרח מיסו: העשוי מפולי סויה שעברו תהליך התססה. הוא אכילה נקייה המיסו הינו ממרח קרמי עשיר, וכשמוסיפים אותו למרקים ולתבשילים, ולא מביאים אותו לרתיחה, הוא מעניק להם מרקם סמיך וטעם מעט מעושן ועמוק.המיסו אופנתי, יפני ומצוין לשמירה על מערכת העיכול הוא מעשיר את הסביבה הבקטריאלית במערכת העיכול ותומך בייצור גלוטתיון.

חביתת קמח חומוס

חביתת קמח חומוס – היא דוגמא נוספת למזון נקי – ונהדר. – צילום מסך מהמאמר: איך לא להרוס חביתת חומוס | מתכונים וטיפים לחביתה מוצלת – כאן

המתכון הבסיסי של חביתת קמח חומוס, הפך מזמן ללהיט בקרב אוכלי הנקי והדברים הגיעו לידי כך שהחביתה מקמח חומוס גם מוגשת לארוחת בוקר בבתי קפה רבים. לגוון החליפו את קמח החומוס, בקמח עדשים, ותגלו שהוא אף יותר טעים. ניתן להשיג קמח חומוס וקמח עדשים בחנויות טבע ובחנויות למזון הודי.

מרכיבים

 • 1 בצל בינוני קצוץ דק
 • שמן זית או שמן אחר לטיגון
 • 12 כוס קמח חומוס או קמח עדשים
 • מלח, פלפל שחור ותבלינים כמו: פפריקה, כמון, כורכום, שום כתוש ע"פ הטעם
 • 2 כפות פתיתי שמרי בירה (מומלץ)
 • 12 – 23 כוס מים

הוראות הכנה

 1. מטגנים במחבת את הבצל עם מעט שמן.
 2. לשים בקערה את קמח החומוס ולערבב למניעת גושים.
 3. מוסיפים לקמח החומוס את התבלינים ואת פתיתי הבירה ומערבבים.
 4. מוסיפים לאט את המים וטורפים בעזרת מזלג עד שמגיעים למרקם חלק. הבלילה אמורה לצאת דלילה כך החביתה תצא דקה ואוורירית.
 5. נוטלים את הבצל המטוגן (מ- 1.) ומוסיפים לקערת בלילת החומוס ומערבבים.
 6. מחממים שמן במחבת שטוחה ויוצקים את הבלילה לכדי שכבה דקה (מעט יותר דקה מחביתיות או פנקייק).
 7. מכסים מיד ומורידים לאש קטנה.
 8. כאשר רואים שהשוליים מתמצקים, מתחילים להפריד את החביתה לאט לאט מהמחבת, הופכים אותה בעזרת תרווד, ומחממים עוד דקה-שתיים  .

לחביתה עם פטריות: מטגנים בצל ופטריות, מערבבים עם הבלילה הבסיסית ומחזירים למחבת. נסו לגוון והוסיפו גזר מגורד 

אכילה נקייה היא תנועה נגד המלצות שעולה מהן חשש וספק אדיר שהבריאות של אזרחי העולם לא מענינת אותם.

קראו תוויות

למרות שאכילה נקייה מבוססת על מזון שלם וטרי, ניתן לכלול סוגים מסוימים של מזונות ארוזים, כגון ירקות ארוזים, אגוזים וויטמינים בקפסולות. עם זאת, חשוב לקרוא תוויות כדי לוודא שאין חומרים משמרים, סוכרים מוספים או שומנים לא בריאים. אלו לידיעתכם מוספים כיום אפילו לתוספי המזון המוגדרים בריאים ביותר. בקליניקה שלי למשל, לומדים להכין את החשובים בהם לבד. פקנוגנול למשל – המתכון שלו כאן.

אגוזים רבים קלויים בשמן צמחי, מה שעלול לחשוף אותם לנזקים הקשורים לחום. עדיף לאכול אגוזים נאים – או לצלות אותם לבד בטמפרטורה נמוכה.

תערובות סלט ארוזות, שטופות חוסכות זמן, אבל גם הן עשויות להכיל תוספים לא נדרשים – במיוחד ברוטב הסלט שנכלל בהם פלעתים קרובות.

כאשר עוברים לדפוסי אכילה נקיה, מזונות ומשקאות עם תוספת סוכר מסולקים מהבית ולא נכנסים אליו יותר באופן אוטומטי.

[מקור].

היו יצירתיים תנו לשף הפנימי שלכם להיוולד

הכנת אוכל טרי ובריא הוא הרגל שיש להתחיל להכניס לחיי מי שמבקש תזונה שלא מובילה לאיכות חיים ואינטרסים אחרים עומדים מאחוריה. 

כשאוכל נקי מוכן על ידך, ברור לך מה יש בצלחת האוכל שלך ולבשל לעצמך היא הדרך הקלה ביותר לשלוט במה שנכנס ובמה שנשאר מחוץ לגוף שלך.

הפסיקו לקנות בחנויות המזון הגדולות

כשארגז אורגני מגיע הביתה שלך כל שלושה או 7 ימים נדרשת לך רק השלמה קטנה של פריטים כגון שיבולת שועל, שעורה או קמח שיפון וקמח חומוס או חבילת תמרים, סילן וקרם קוקוס או מוצרים מיוחדים שבאים ממרחקים למשל דרך חברת ימה וקדמה מקיימת קשרים עסקיים עם יפן מעל 12 שנים – כאן. הגם שאפשר לקבל מוצרי צריכה טובים רבים ב"ארגז". 

חנויות הענק, אם תבדקו כמעט שאינן מכילות דבר שנדרש על-ידי מי שרוצה להיות בריא לאורך הרבה מאוד שנים. 

רכישת מזון ישירות מחוות קטנות פירושה תרבות ומעמד של שף, כך ורק כך אפשר לקבל מידע על השיטות המשמשות לגידול תוצרת וגידול בעלי חיים לבשר, עופות, ביצים ואפילו מוצרי חלב, ירקות, עלים לתיבול ופירות, קשר נוצר עם המגדל והבטחה לקבלת נמוצר הטרי ביותר.

הפסיקו לאכול מזונות "דיאטטיים"

כאשר מנסים לרדת במשקל, אנשים רבים מגיעים למזונות "דיאטטיים" כמו רטבים דלי שומן, סודה דיאטטית, חטיפי ארוחה ומשקאות לירידה במשקל. זה מקובל הפרופ' יעודדו זאת אבל ידוע שניתן להעמיס במזונות אלו ממתיקים מלאכותיים, חומרים משמרים ותוספת סוכר. לדוגמה, יוגורטים דלי שומן יכולים להכיל עד 23 גרם (6 כפיות) סוכר במנה של חצי כוס (2).

צ'מפה – רטסמה פה או ג'האם-תו או פיי מאר Phey Mar – חטיף לגברים. איך מכינים צ'מפה? – כאן

לכו על הירוק

הירוקים – במיוחד ירקות עלים כהים כמו קייל – עמוסים בוויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון שעוזרים לגופך רק לשגשג. 

ירקות ירוקים עלים כמו תרד, מנגולד, חרדל, רוקט, קייל וחסה הם מרכיבים קלים ומזינים שניתן להוסיף כמעט לכל ארוחה ואפילו לסנדויץ'.

נוגדי תזונה הם גם דבר טוב. כדאי לזכור כי נוגדי תזונה שנמצאים בירקות עשויים גם להפיק יתרונות בריאותיים. למשל, נמצא כי פיטטים מורידים כולסטרול, מאיטים את העיכול ומונעים עלייה חדה ברמת הסוכר בדם. עוד על כך כאן.

למאמרי: ירקות ירוקי עלים לרוב טובים לבריאותנו, לפעמים הם לא – רוצה לדעת מתי כדאי לצרוך עלים ירוקים? – כאן.

דגנים מלאים

אכילה נקייה זה דגנים מלאים ועשירים בסיבים כמו שיבולת שועל, שעורה, אורז חום וכוסמת ירוקה עדיפים על מי שמבקש חיים איכותיים לאורך זמן אלו פחמימות טובות יותר ומלאות בחומרים מזינים.

לכו על מזונות ההחלמה

תזונה להחלמת הכליות היא ללא ספק הבריאה ביותר המזון שבתפריט עשיר במיוחד בחומרי הזנה: מזונות עתירי רכיבים תזונתיים כוללים ברוקולי, פירות יער, כרוב, נבטי חרדל, נבטי ברוקולי, כוסמת ירוקה, אצות חומות כמו ווקמה ואפילו קומבו, ביצים, פלפל אדום, זרעים, סלמון שנתפס בטבע גם בטטה, תפוח אדמה חי ולימון טרי.

למאמרי: מה לאכול במצבי אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע – כאן.

תכינו מראש

הכנת ארוחות בכמות גדולה לשבוע הקרוב מבטיחה שיהיו לך אפשרויות זמינות, אבל טריות ובריאות בכל רגע שנדרש.. זה גם מונע ממך לעשות בחירות מזון גרועות מתוך תחושת רעב, עייפות או סתם מצב רוח רע.

נסו להכין כרוב כבוש, קימצ'י, להנביט זרעי ברוקולי ולהתסיס שיבולת שועל. תלמדו להכין לחם לבד בבית, בלי חומרי שימור, תכירו את נפלאות הכוסמת הירוקה וכיצד להכין ממנה חביתיות מדהימות כנראה בצילום הפותח מאמר זה.

 להשקיע במזון, לרשום רעיונות למתכונים, לחלק עם חברים את שצלחו ולתכנן ארוחות לשבוע הקרוב. זכרו זהו קרב על שינוי, על תודעה ועל איכות חיים נגד ממסד של רוע, אבל אנחנו ננצח אותם ביחד.

מזון מלא

אכילה נקייה נקשרת במזון מלא בעיקר בצורתו הפחות מעובדת. מניסיוני הדרך הטובה לבצע את המעבר האיכותי אל  התזונה המלאה היא בהתמקדות בארוחה אחת בכל פעם.

לדוגמה, אם אתם רגילים לאכול מדי בוקר דגני שיבולת שועל ממותקים לארוחת בוקר, עברו לקערה של שיבולת שועל מותססת עם פירות יער טריים ראו כדוגמא את ארוחת הבקר שלי – כאן.

אל תלכו אחרי ערמות מחיקת המחשבה שהם מפגיזים בהן את המוח שלכם  והחליפו אותם במזונות מלאים כמו ירקות, פירות, אגוזים, שומנים בריאים וחלבונים בריאים. זיכרו 35 גרם חלבון ליום זו המנה הנכונה.

משקה לא נועד להשמנה

אל תשתו את הקלוריות שלכם! שתיית רק כמה משקאות עתירי קלוריות וסוכר ליום יכולה להוביל לעלייה במשקל לאורך זמן ועלולה להגביר את הסיכון לפתח מחלות כרוניות כמו סוכרת [מקור1, מקור2]. גם משקאות שנשמעים בריאים כשייקים יכולים להיות עמוסים בסוכר, דבר שאין בו להוביל לבריאותך. תה ירוק לא ממותק הוא הרגל נכון. תה ירוק בריא וטעים.

תזונה צמחית היא אכילה נקייה

אחת הדרכים הטובות ביותר להפוך את התזונה שלך לבריאה יותר וגם לנקייה יותר היא לאכול יותר ארוחות על בסיס צמחי. תמיד אפשר להוסיף ירקות ולהעלות את התוכן התזונתי של כל מנה. ההמלצה שלי בלפחות ארוחה צמחית אחת ביום, בין אם זו ארוחת בוקר, צהריים או ערב.

התמקדו במרכיבים, לא בקלוריות

חשוב ללמוד לשים לב לאיכות המזון ולמרכיביו, ההרגל לבחון את מספר הקלוריות שבמוצר טוב, אך אינו מלמד דבר על תזונה נקייה. לדוגמה, למרות שאבוקדו ואגוזים עשירים בקלוריות, הם עמוסים בחומרים מזינים כמו סיבים ושומנים בריאים שיכולים לקדם ירידה במשקל על ידי שמירה על שביעות רצון בין הארוחות  [מקור1, מקור2, מקור3].

בחירת מזונות באכילה נקייה מבוססת על מה שיזין את הגוף שלך האובססיביות לגבי המזונות "טובים" או "רעים" יכולה לעזור למי שהם מתאימים לו בסופו של דבר על התזונה להתאים למצבך הפרטי ולבני משפחתך. במשך הזמן תלמדו למיין מה עובד טוב עם הגנים שלכם וההיסטוריה הרפואית של משפחתכם. הסוד בפיתוח מערכת יחסים בריאה עם כל המזונות הבריאים.

סיבים תזונתיים 

הוכח כי תפריטים עשירות יותר בסיבים תזונתיים מדכאות רעב, מגבירות את חילוף החומרים, מגדילות את מערכת החיסון ואת איכות החיים של גופכם [מקור1, מקור2, מקור3].

נאטו NATTO מזון על להגנה על רירית המעי. מספרים שהנסיך שוטוקו: שחי ביפן בתחילת המאה השביעית, סייר בעמק האומי ונח בכפר וראדו, האזור המפורסם בגידול פולי סויה ביפן. הנסיך נתן לסוסו כמה פולי סויה, עטף את שאר פולי הסויה בקש אורז ותלה אותו מעץ שהונח על גב הסוס. למחרת הפכו פולי הסויה לנאטו האגדי, שהנסיך טעם, טבל במלח, ואהב אותו מאוד. לאחר מכן  תושבי העיירה שבו על צעדיו והכינו הרבה מאד נאטו, ואף שינו את שם הכפר ל- Warazuto Mura ("כפר גלישת קש האורז"). נאטו הינו מאכל המופק מפולי סויה שעברו תהליך של התססה. מאכל יפני מסורתי הקיים למעלה מ-1000 שנה. הפופולריות של המאכל עלתה בעקבות תרומתו הרפואית הגדולה למעיים. לדוגמא נהוג לחשוב כי הוא מונע התקפי לב, שבץ מוחי, דלקת בריאות, גרדת, אבדן ראייה וסרטן וכל זאת משום שהוא מחזק את צנרת העיכול. הסיבה העיקרית לתכונות המרפא המיוחסות למעדן הזה, היא העובדה שבשעת התסיסה נוצרים אנזימים, ויטמינים חומצות אמינו ועוד תוצרים בעלי ערך תזונתי חשוב. כל אלה מעניקים לנאטו את היכולות הרפואיות והבריאותיות שלו. נאטו מכיל ויטמין B12, שחסר בתפריט של צמחונים, ולכן מתאים למתנזרים מבשר.

מקורות נקיים לחלבון 

שילוב של מקורות חלבון עם מזונות עתירי סיבים מוביל תמיד אל הכוסמת הירוקה. אבל גם טבילת ירקות פרוסים בכמה כפות חומוס או ציפוי של קרקרים על בסיס שמן זית ופשתן עם סלט אבוקדו שכולל בצלי שרלוט מוחמצים וממרח חרדל מספקים שילוב מנצח שבטוח ישמור על תחושת הנחמה.

גילוי מזונות חדשים

אימוץ דפוס אכילה נקי כוללים נסיון ותהיה עם מזונות חדשים. ההתנסות שלך עם ירק חדש או תבלין חדש מדי שבוע יכולים לסייע להלהיב אותך עם נושא התזונה הנקייה. למשל, להכין סלט מצנון  – פקעת צנון יכולה להיות אובלית, עגולה או חסרת צורה מוגדרת, בעלת קליפה אדומה, צהובה, ורודה, סגולה, ירוקה, לבנה או שחורה והחלק הפנימי לבן או ורוד. טעמו של הצנון חריף עדין עד חריף.

החומרים לסלט צנון :

  4-5 צנונים בינוניים

1 כוס עלי שמיר או פטרוזליה קצוצים דק

¼ כוס שמן זית

2 לימונים בשלים

מלח ים גס ופלפל שחור לפי הטעם

10 בצל ירוק קצוץ 

 הוראות הכנה:

שוטפים את הצנון טוב משאריות האדמה, מגרדים את הצנון  בחלק הגס של הפומפייה. 

קוצצים את הבצל הירוק 

סוחטים מיץ מ 2 לימונים,

מוסיפים כפית  מלח ופלפל.

מספר דקות לפני ההגשה כדאי להוסיף את עלי השמיר או הפטרוזליה וגם את הבצל מעל

ומערבבים יחד עם שמן הזית. 

עדן  – נסו את זן האגס החדש עדן. הפרי בעל לחי ורדרדה, והוא מאוד מתוק. עוד על כך כאן. על ה"קסנטומטו" כבר שמעתם? עגבניות השרי שמכילה את  נוגד החימצון "זיאקסנתין" (zeaxanthin), הידוע בתור מעכב מחלות ניווניות רבות ומונע או מעכב את מחלת ה-AMD (בעברית "ניוון מקולרי הקשור לגיל"), שהוא הגורם העיקרי לעיוורון במדינות מפותחות. אלו הם רק חלק מרשימה ארוכה של פיתוחים והמצאות חדשניות בחקלאות, היו בין הסקרנים לזהותם ראשונים ואיכלו בריא.

מיסו למשל היא משחת תיבול שנוצרת בתהליך התססה של פולי סויה (או קטניה אחרת, חומוס למשל) בחברת קוג’י, וארבע סוגי מלח. קוג'י משמשת לעשיית אמאזקה, מלח-קוג'י, מיסו ביתי וחמוצים [קוג’י היא פטריה מאוד ייחודית מונבגת על גבי אורז או דגן אחר, שעורה למשל עליה מכינים נאטו אשר חיוני לשמירה על צפיפות העצם, תורם למניעת מחלות לב ומסתמן ככוכב החדש בשמי האנטי אייג'ינג.

הנאטו מכיל את הMK-7 (אחת מצורותיו המאוד מיטיבות עם גופנו של וויטמין K2 

) תורם למניעת מחלות לב וכלי דם] ומלח. לאחר מספר חודשי הבשלה מתקבלת משחה בעלת טעמי מתוק-מלוח מורכבים המשמשת לתיבול מרקים, סלטים, בשר ודגים ולכבישת ירקות שונים. השימוש במיסו במטבח היפני הוא רחב ומגוון. בשנים האחרונות מתפשט השימוש בו, כמו גם ההתנסות והמחקר הכרוכים בהכנתו, גם למטבחים אחרים בעולם. 

בחנות Go japan שנמצאת בהוד השרון, אפשר למצוא מוצרים חדשים מיפן, להעשרת טעמיי התבשילים:

ממרח שום ופלפל צ'ילי UMAMI, שמן צ'ילי La-Yu, וחומץ אורז חום! תנסו.

איך מכינים מיסו בבית? הכנת מיסו בבית הוא תהליך שדורש סדנא משף יפני כמו טומוקו – ביקשתי אותה שתקיים סדנא כזו לישראלים בביתה והבטיחה שתעשה זאת. כאן עמוד הפייסבוק של טומוקו – Tomoko Josting Nakamura

וכאן תוכלו לראות כיצד טומוקו מכינה לעצמה מיסו – כאן."המיסו  ממשיך לתסוס אח"כ לפחות חצי שנה אולי שנה, רק אז המיסו יהיה מוכן."

1日水に大豆をつけ、圧力鍋で大豆を炊きながら灰汁がなくなるまで取り除きます。משרים פולי סויה יום במים, מבשלים עם המים שהשרנו, מנקים בועות עד שהן כבר לא יוצאות יותר וסוגרים את המכסה של סיר הלחץ ומבשלים כ19 דקות אחרי שהלחץ בסיר התחיל. מתוך עמוד הפייסבוק של טומוקו.

איך להכין משחת מיסו עם 4 מרכיבים בלבד, תהליך פשוט ומתכון מותסס, אבל תמיד צריך גם קצת סבלנות.

מתכון משחת מיסו צהובה עדינה נהדרת לכל מטרה באמצעות אורז קוג'י (שינשו מיסו/קום מיסו). בנוסף, קל יותר להכין את המתכון של משחת מיסו ביתית ממה שאתם חושבים!

משחת מיסו מורכבת, מתוקה, מלוחה ועמוסה בטעם אומאמי – תוספת נהדרת להמון מתכונים. עם זאת, כמוצר מותסס, היא עשויה להיראות כמו משהו מהירח אך לא. הכנת מיסו היא משימה פשוטה. משחת השעועית המותססת – המיסו, אמנם דורשת סבלנות, אבל היא גם סלחנית להפליא, וגם התהליך עצמו לא מסובך. צריך להתכונן לזמן שלוקח להכנת התסיסה הראשונית. מדובר ביומיים כדי להכין את המשחה במלואה (לא כולל 6-12 חודשי התסיסה, שבאים בהמשך). רוב היומיים האלו כוללים בעצם השרייה ובישול של פולי הסויה לפני מעיכתם לעיסה, וערבוב עם שאר החומרים והעברתם למיכל לתסיסה.ראו גם בעמוד של טומוקו – זה באמת פשוט.

מה זה מיסו?
מיסו הוא "תיבול" יפני מסורתי המיוצר באופן מסורתי על ידי תסיסת פולי סויה עם מלח ואורז קוג'י (המכיל את הפטרייה קוג'י שניתן להשיג בארץ). עם זאת, מספר גרסאות כוללות קטניות ותוספות אחרות כגון שעורה, דוחן, שיפון, חיטה, קנבוס ואצות. כולן נקשרות בבריאות ומה שמכונה מעדן.

ישנם מספר סוגים מסורתיים של מיסו, כולל לבן מתוק (Shiro miso), צהוב (או מעורב – Awase miso), ואדום (Aka miso). כולם מסווגים לפי המרכיבים (והיחס ביניהם), צבע וטעם. המיסו הבהיר יותר מתון בטעמו עם תקופת התסיסה הקצרה ביותר וכן הלאה. הוא שנלמד הפעם. למיסו זה משתמשים בקוג'י. התוצר תמיד עשיר בוויטמינים, מינרלים ותכונות בריאות פרוביוטיות מצוינות להגנה על מערכת העיכול.

פולי סויה: מומלץ להשתמש בפולי סויה אורגניים.
קוג'י אורז (koji): קוג'י אורז הוא חובה עבור שיטת המיסו הביתית הזו. זהו סוג של אורז מאודה שטופל בתרבית תסיסה עם הפטריה קוג'י, שמעודדת את תהליך התסיסה הנדרש להכנתה של משחת הסויה.
מלח: למשל מלח ים, טומוקו משתמשת ב 4 סוגי מלח. למתכון הזה מלח ים מספיק הוא מעניק טעם טוב ויש לו יתרון על מינרלים רבים. המלח יופרד לשתי מנות בגדלים שונים (ראו במתכון למטה), חשוב להקפיד לעשות זאת.
מים: מי ברז או מים מסוננים. המים משפיעים על פעילות התסיסה של משחת השעועית המתבקשת לעבור התססה.

הציוד הדרוש
צנצנת/מיכל: דרוש מיכל שמתאים למרכיבי המיסו וגם ל"משקל" שלהם. מקובל להשתמש במיכל חרס. עם זאת, עדיף למתחילים להשתמש בצנצנת זכוכית גדולה כדי שתוכלו לראות את המיסו עובר התססה ותוכל לחפש ולהסיר כל עובש בהמשך הדרך. מיכל בגודל של כ-3-4 ליטר (102-135 fl oz). לחילופין, ניתן יתאים או בשתי צנצנות קטנות יותר, במידת הצורך.
אלכוהול: מקובל שוצ'ו, אבל וודקה (בסביבות 35%) תוכל גם היא לעקר את המיכל שלך. דרושה גם מטלית נקייה לשימוש באלכוהול.
משקולת: יש להניח משהו כבד מעל משחת הסויה בזמן שהיא עוברת את התסיסה. אם אין לך אפשר להשתמש בשקית מלח או שעועית.

אופן ההכנה

פותחים את אריזת הקוג’י ומפוררים אותו בידיים (אם הקוג’י יבש ומגיע באריזת וואקום אפשר לשמור אותו מחוץ למקרר. מרגע פתיחת האריזה יש לשמור אותו בשקית סגורה במקפיא. בקערה צדדית מערבבים קוג’י עם 150 גרם מלח. מערבבים עד פיזור אחיד של המלח.

משרים את פולי הסויה ללילה.

אין תיאור זמין לתמונה.
מבשלים את פולי הסויה בסיר גדול עם הרבה מים. מביאים לרתיחה ולאחר מכן מבשלים בין 2-3 שעות. המטרה להביא את – הפולים לרכות. הם צריכים להיות נימוחים במהלך הזמן הזה עד שעועית נמעכת בקלות בין שתי אצבעות. הצילום מעמוד הבית של טומוקו – שם.

במהלך תהליך הבישול, סביר להניח שתצטרכו להוסיף עוד את המים, לפי הצורך, כדי להבטיח שפולי הסויה יישארו תמיד מכוסים במים.

לאחר בישול ונימוח, מסננים שוב את השעועית, הפעם שומרים בצד רבע כוס (300 מ"ל) מנוזלי הבישול לשימוש בשלב מאוחר יותר.

במהלך הבישול של 10-15 הדקות האחרונות, בקערה נפרדת, בצד שימו את הקוג'י והוסיפו אליהם מים חמימים (חשוב לוודא שהם חמימים, 40 מעלות) לקוג'י האורז דרושים מים חמימים והניחו אותם כך בצד להשריה למשך 30 דקות.

שלבו את נוזל הבישול החמים שאתם נוטלים מהסיר עם פולי הסויה עם כמות המלח הקטנה יותר וערבבו היטב. ואז הניחו אותם בצד. לאחר מכן, מוסיפים את השעועית (פול הסויה) כשהם עדיין חמים למעבד מזון או בלנדר ומערבבים אותם לעיסה חלקה. אפשר להשתמש במועך תפוחי אדמה או להניח אותם בשקית גדולה (או סתם על משטח ישר) ולגלגל/לרסק עם מערוך כמנהג הכפריים ביפן.

עיקור הצנצנות

שטפו אותן במים רותחים וסבון. לאחר מכן, טבלו מטלית נקייה באלכוהול ונגבו את הדפנות הפנימיות של המיכל, כולל השפה והמכסה שלו. העיקור הזה חשוב להפחית את הסיכון לזיהום במהלך תהליך התסיסה הארוך שנדרש להכנת מיסו. לאחר מכן תנו למיכל/צנצנת להתייבש, הכל חייב להיות יבש ב-100% לפני תחילת השלב הבא.

מערבבים את משחת הסויה

הניחו סטארטר בתחתית הצנצנת של מיסו מוכן – לא חובה ומעליו את מחצית מהעיסה או את מחצית מהמשחה שהשגתם בעזרת מעבד המזון בתחתית המיכל, והדקו אותה לשכבה דקה על פני תחתית המיכל עצמו. לאחר מכן, בקערה גדולה, שלבו את קוג'י האורז המושרה עם המלח הנותר ולושו הכול או שפשפו היטב בידיים כדי לוודא שהמרכיבים נטמעים זה בזה או מעורבבים היטב.

הוסיפו את פולי הסויה המעוכים לקערה – השתמשו בידיים (וודאו שהן נקיות – בגלל החידקים) וערבבו את החומרים, או לושו אותם יחד עם שארית משחת המיסו והמשיכו כך עד שהכול מתערבב היטב.

המשחה בשלב זה עדיין מעט חמה או בטמפרטורת החדר אבל כאשר משלבים אותה עם הקוג'י האורז, היא חייבת להיות יותר קרה בהחלט לא חמה (מתחת ל-104ºF/40ºC חום של מתאים ) – אחרת, היא עלולה להרוג את התרבויות של הקוג'י.

לאחר מכן, הוסיפו את נוזל הבישול המלוח לעיסה, בערך 1-2 כפות בכל פעם, תוך שילובו בעיסה. היא מוכנה כשהמשחה רכה מספיק כדי לטבול בה זרת בקלות, והיא שומרת על צורתה.

הנוזלים המומלחים, הם מפתח להצלחה. לכן חשוב לעשות את השלב הזה של הוספתם לתערובת בהדרגה ומעט בכל פעם (ככל שתוסיף יותר נוזלים, התערובת יכולה בהמשך רק לצבור יותר עובש ולהתקלקל). מקובל להשתמש בסביבות מחצית מהנוזל, אבל נושא זה יכול להשתנות בהתאם למצבם של פולי הסויה והדרך בה ריסקת אותם

העבירו את התערובת – משחה למיכל: צינצנת או כלי חרס. מקובל להפוך את המשחה למספר כדורים בגודל של כדור טניס, לשים אותם בחוזקה, היטב, כדי שלא יהיו כיסי אוויר בתוכם. לאחר מכן מעבירים למיכל ולוחצים אותם כלפי מטה, על-מנת לשטח אותם, תוך שחרור אוויר נוסף שחדר בין הכדורים. חוזרים עלעל כך עד שהמיכל מלוא, ללא בועות אוויר. היפנים שומרים חלק מהמלח בצד (כ-20% מהחלק הגדול יותר) כדי לפזר אותו על החלק העליון של תערובת המיסו, שבמיכל וכל זאת בכדי למנוע צמיחת עובש במהלך תהליך התסיסה.

סגירת המכסה
לפני סגירת הצנצנת, טלו את המטלית טבלו אותה באלכוהול כדי לנקות את שפת המיכל ולוודא שאין משחה מרוחקת עליו. לאחר מכן, הניחו שכבה של ניילון נצמד על החלק העליון של הצנצנת. ודאו שהוא גם צמוד לחלק העליון של המשחה ושוב ללא אוויר בין לבין עליו לכסות את כל המשטח. הניחו את המשקולת על הניילון. סיגרו את המכסה ועטפו אותו בעיתון או מגבת. במיוחד אם השתמשתם בצנצנת זכוכית שקופה. מניחים את המיכל במקום קריר וחשוך עד שישה חודשים כדי לאפשר לעיסה לתסוס. אבל מומלץ בהחלט להשאיר אותה יותא ואפילו עד 12 חודשים.

הניחו למיסו לתסוס אל תקיימו אינטראקציה עם המיסו במהלך התסיסה. עם זאת, אם במקרה בדקתם את זה והבחנתם במעט עובש (עובש אפור, ירוק או כחול בדרך כלל) בחלק העליון של משחת המיסו, אפשר פשוט להסיר את החלק הזה, לכסות היטב ולהמשיך בתהליך התסיסה.

כיצד לאחסן את המיסו?
מרגע שהמיסו מגיע לטעם הרצוי, דבר התלוי במשך ההתססה, יש להעביר אותו למקרר. הקור מאט את התסיסה (כמעט עד להפסקתה). פעם במקרר, המיסו הביתי יחזיק מעמד עד שנה! רק הקפד להשתמש בכלים נקיים בכל פעם שאתה מוציא אותו מהצנצנת.

בהצלחה

במסגרת הסקרנות גלו את המתכונים של השפית עינת מזור כאן.

למאמרי מזון למוח – כאן

תשקיעו במזווה והכניסו למקרר מקורות הנאה רציניים

כאשר עוברים לתזונה בריאה יותר, חיוני להתענג על ההיגים האלו, תמיד יש לך את היכולת להכין ארוחות בריאות ואפילו חטיפים לחגיגה קצרה.

הקדישו זמן מדי שבוע לקניות, חפשו ברשת את החידושים האחרונים, ריכשו את מה שיבטיח שהמטבח שלכם מצויד במרכיבים הדרושים לכם לשמירה על המסלול עם יעדי הבריאות שבחרתם בהם למרות מסת התקשורת שנדחפת אל חייכם כדי לגזול מכם את כספכם ואת בריאותכם.

שמירה על אספקה ​​של מרכיבים בריאים משומרים, קפואים ומרכיבים בתפזורת היא ניצחון והכרזה שמה אתם רוצים קובע. ועל הדרך זו יכולה להיות גם אחת הארוחותהכי נפלאות  של הרגע האחרון לבחירה שלכם בבריאות.

למאמרי: גלוטמין (Gln) המגן הגדול על בריאות האדם – כל מה שחשוב לדעת

שעועית משומרת, ירקות קפואים ודגנים כמו כוסמת ירוקה, ושיבולת שועל גם אצות חומות הם מרכיבים סבירים ונקיים שניתן לאחסן במזווה, במקפיא ובמקרר כדי ליהנות מהם בכל עת.

אכילה נקייה היא רעיון, חרות, זו דרך אכילה בריאה שאפשר לעקוב אחריה להשריש אותה בילדים ולהמשיך בה לאורך כל החיים.

על ידי צריכה של מזון שלם ונקי ואכילת פריטים בריאים, אפשר רק להשפיע לטובה על הבריאות, הרווחה ואיכות החיים ואריכותם.

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –


  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  שעורה ופעולות נוגדות דלקת כולל עיכוב גורם נמק גידול אלפא  – Tumor necrosis factor alpha.

  על הנקמה ודמימותיה

  If you have any questions left –

  I'd be happy to answer any questions.

  For a direct application form to Yaron Margolin – please click here

  Recent Articles

  Kidney Failure

  Taming the Rogue Kidneys

  Vital Information

  מבוא לפסיכותרפיה מכלולית והוליסטית

  הפסיכולוגיה הטיפולית וההוליסטית – תולדות הפסיכותרפיה

  מגילת רות האלמנה שיצאה ממרחב הנוחות

  יש פתרון כולל לבעיות הקשורות לדימוי עצמי, חוסר בטחון וערך עצמי נמוך – דופמין

  חרדה

  מעגל המוזר – התפתחות ה"אני" בשנה התשיעית לחייו

  איך מורידים לחץ וחרדות באופן טבעי? התמודדות עם סטרס ולחץ נפשי

  טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

  למה אני לא מצליח להתמיד – והסוכר

  גמישות היא מצב נפשי – אתגר בזרימה ושינוי –  אני מבקש להתגמש

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  איך לצאת ממצבי תקיעות בחיים – שיטת שלוש השאלות בגובה העיניים

  נמאס לי מהחיים מה עושים

  על היכולת להשתקם, לקום מאבק הדרך ומכאב הפרידה

  ריגוש רעיוני או התקווה והדופמין – יחשפו בפניך כל הסודות שבהתמכרות שבהמתנה – ריגוש, המתנה, תקוה ודופמין – המאמר כאן.

  מסלול ההתפתחות הנורמטיבי בחיי אדם ודמימותיו בטבלה – סדרת מאמרים.

  שלושת המיצים

  לחלק הראשון הבצל והפלפלים

  לחלק השני – החסה

  לחלק השלישי – תפוח אדמה והבוטיראט

  לחלק הרביעי – הכוסמת המופלאה

  לחלק החמישי – נבטי הברוקולי וחלבון הנעורים

  לחלק השישי – שיבולת השועל והבטא קלגן

   לחלק השביעי – על האצות והפוקוקסנטין

  עשרת המזונות הבריאים ביותר לחולי כלייה. 1 

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  הערכות שונות במדידת אשלגן בפלזמה שוללות לפעמים שלא בצדק יתר אשלגן בה – היפרקלמיה פסאודו היפרקלמיה – Hyperkalemia

  מדד חדש לבריאותך – ביטול האסרוסקלרוזים

  אי ספיקת כליות – טיפול ללא תרופות

  אוראה – למה האוראה מוגברת ומופחת בדם Urea

  הקורטיזול וכאבים בבית החזה וביד שמאל

  להוריד קריאטינין, אוריאה ולהחלים ללא תרופות מאי ספיקת כליות

  וירוס הקורונה וגרון יבש

  -אי ספיקת כליות להחלים ללא תרופות – על הGFR ונזקי התרופות

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת – חלק ג

  אריתרופויטין (EPO) Erythropoietin

  התרופות והרע – ויטמין D3

  על בדיקות הדם

  אנמיה למה חסר לי ברזל?

  רוצה להחלים מפגיעה במערכת העיכול ללא תרופות?

  להחלים בפשטות ממחלת ריאות חסימתית כרונית

  רוצה להחלים בצורה מלאה מסוכרת

  שחיקת סחוס, למה לסבול? – ללא ניתוח ללא תרופות – טיפול להחלמה

  עורקים גמישים – הסוד והדרך לזכייה בבריאות מחדש

  ההומוציסטאין – האויב הגדול של האנדותל ובריאות העורקים

  פרנצ'סקו מסינה Francesco Messina אלהים באדם שחיפש אחר היופי

  ויטמין השמש ויטמין D-

  התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H

  רוצה להחלים מיתר לחץ דם?

  מזונות גבריים ובטן שטוחה

  שלושת המיצים

  על לחם חוקם של עסקים – מה באמת חשוב לדעת בכדי להצליח (פרק א')

  טיפול נפשי ללא תרופות – חרדות, פחדים וייאוש – תסמינים שיש להם פתרון טבעי, מדויק ומהיר

  חזרה לבסיס – עקרונות צירופי המזון

  על ההזנחה –

  ניתוק רגשי – על הקורוציונה

  די לכאב

  ראיית המעמקים – כניסה לטרקלין או על החיים האמתיים.

  התודעה השלילית

  ביקורת מבזה

  על לחם חוקם של העסקים

  למה אני לא מצליח להתמודד

  מגיע לי – העדר הכרה במאמץ של השועט קדימה, בהחלט יכול להוביל לכישלונה של קריירה מזהירה.

  סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

  כאבי גב – פתרון טבעי, עדין ופשוט לבעיה שלך

  כאבי גב לא דורשים ניתוח – רק מגע יד עדינה

  טיפול טבעי ופשוט בכאבי ברכיים

  אי ספיקת כליות – צום חלבונים

  צום חי – הוא תרופה טבעית. אזהרה לקטונים (Lactones) –

  אי ספיקת כליות מתוקה: (נפרופתיה סוכרתית) אפשר לצאת בשלום מהצרה המסוכנת לסוכרתיים – צום חי

  אי ספיקת כליות – מתכונים לדיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע.

  אילוף הכליות הסוררות – איך להחלים מאי ספיקת כליות להקליק כאן

  "אילוף הכליות הסוררות" תחילת פרק א

  ההמשך לפרק א' של "אילוף הכליות הסוררות"- כאן.

  פרק ב'

  פרק ג'

  נאטו (פולי סויה מותססים יפניים) מתכון

  For the avoidance of doubt, consult a physician (who knows in detail the general health of each patient or yours) before using any medicine, food, extract or any exercise. The information on Yaron Margolin's website or the "Healing Presses" website (on Facebook or MARGOLINMETHOD.COM), in the above article and in Yaron Margolin's articles are material for thought – philosophy neither recommendation nor public guidance to use or cease to use drugs – no information on this site or anyone You should always consult with a qualified physician or pharmacist regarding pain, bad feeling, or goals and how to use foods, ointments, extracts and even exercises, or other remedies that are mentioned as such

  נשלח ב כללי
  2 comments on “אכל נקי
  1. vorbelutr ioperbir הגיב:

   I went over this internet site and I think you have a lot of good information, bookmarked (:.

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *