התכנית לשיקום הכליות – פרק א'

התעבות של דופן העורק של הכליה – renal artery stenosis – אבדן גמישותו תבטא ביתר לחץ דם בקרב צעירים – והסיבה לכך לדעת החוקרים תרופות, יתר חלבונים, תזונה שגויה והורמונים מיותרים בזרם הדם. מתח שמקורו בצורת חיים וגורם להפרה מופרזת של קורטיזול, והקורטיזול עולה בזרם הדם לאורך זמן (נושא שעליו פרסמתי מאמר בקישור הזה -כאן) ובמדדים גבוהים שנמשכים לאורך זמן הוא מייצר בין שאר הנזקים כגון סחרחרות – דלדול שרירים. סילוק הסידן מהגוף על-ידי כדורים דוגמת פוסיד, טריטייס, וקטור, ו אקספורג' עוד על כך בהמשך. גם עישן ואפילו עישון קל של כשלוש סיגריות ביום או מגורים בעיר סואנת בה האוויר מלא בעשן ושתייה חברתית של אלכוהול – מסתבר שצורת חיים זו, הגם שהיא שחיכה יוצרת הקשחה של דופן עורק הכליה.
ירון שלום אני דייויד כ. .. אתה לא מכיר אותי אבל אני קראתי עליך המון ומפנה קליינטים אליך בניהם את ש' מנתניה שהיה על סף דיאליזה… אמרתי לו לפני שילך להתאשפז שידבר אתך. אתה רִפֵּאתָ אותו עם מתכון קליפות הרימונים. בורא עולם ישמור עליך איש יקר. ❤️❤️

מאמר בפרקים

פרק א'

התכנית לשיקום הכליות

מחלת כליות היא מונח מטריה המתאר תפקוד לקוי של הכליות. כשל כלייתי מתייחס לכל מכלול המחלות הגורמת לירידה בעבודה התקינה של הכליות בכלל זה: יתר לחץ דם, יתר כולסטרול ובמיוחד תופעות הלוואי של התרופות שמשמשות לכאורה נגד תופעות אלו וכן סוכרת, יתר טריגליצרידים בדם. בדרך כלל מחלת הכליות היא מחלת המשך, התדרדרות של מחלות אלו ובהן גם כל מחלות אבדן גמישות העורקים בהן דלקת פרקים וירידה בתפקוד הלב. רוצה לומר שמדובר במחלה שהתפתחה, או מתפתחת לאט, ושניתן לעצור אותה באמצעים פשוטים ביותר בפחות מ 21 ימים. כמעט שלא נמצא שתפקוד הכליה פוחתת כשלעצמה, אבל גם מחלה זו נמצאת. ככלל כאשר מדד הסינון הגלומרלי GFR או eGFR (קצב הסינון הגלומרולרי המשוער) יורד מ-90 אומר שרמת התפקוד של הכליה יורדת וכשהרמה עומדת על 3-5- היא יכולה להיקרא גם מחלת כליות כרונית, אי ספיקה, וכמובן אי ספיקת כליות (אשר מבחינה טכנית היא מחלת כליות סופנית, שרפואת הממסד כשלה במניעתה) מחלה זו כאשר הכליות מתפקדות רק ב -15% (או פחות) מהפוטנציאל המרבי שלהם כלומר GFR מתחת ל – 20. מאמר זה מתמקד בהיבטים אחרים, לא ממסדיים ומאוד שונים מהמקובל על רפואת התרופות, רפואת הממסד ונובע מניסיון ארוך בהחלמת הכליות בקליניקה של "לחיצות ההחלמה" אשר מנוהלת על-ידי מייסד שיטת "לחיצות ההחלמה" הרקדן והכוריאוגרף ירון מרגולין.

מכתב של הורים לנער מחלים מאי ספיקת כליות – אם הגעתם לכאן כהורים מודאגים שמחפשים ישועה למצב ילדכם אשמח לשתף אתכם בסיפור שלי: הגענו עם בני בן ה16 לירון מרגולין עם ערכים בבדיקות הדם שהחמירו ובעקבות הטיפול המסור של ירון כעבור 22 יום!!!! ראינו בבדיקות הדם את הנתונים הבאים: urea 65 ירדה ל30קריאטנין 1.35 ירד ל1.22 Uric acid 10.2 ירד ל9.8 ההתחלה הייתה מאוד קשה ונדרשנו כולנו למאמץ אדיר בשינוי התזונתי. הצלחנו להתגבר על הקושי בתקווה שזה ישתלם. והנס הזה קרה בזכות הטיפול של ירון. אין מילים להודות על התקווה החדשה שקיבלנו לחיינו. זו ההחלטה הכי חשובה שלקחנו בחיינו.

לרשימת תוספי מזון שמגוננים ומאפשרים תפקוד מתחדש של הכליות בפרק ג' של התכנית שלי לשיקום הכליות – כאן

מחולות בני-ברית דוד 1990. בשנות ה-70 של המאה העשרים אפשר היה להגיע לגמישות כזו רק הודות ללחיצות ההגמשה שהיו לחיצות ההחלמה. צילם שמיה לוי. רוקד – ירון מרגולין

המוקד של מאמר זה לא פונה אל מי שמבקש רפואת כדורים, זריקות, דיאליזה או השתלת כליות.

אני מבקש לספק צורת מחשבה אחרת ותכנית חוץ ממסדית (טבעית, נטולת חומרים כימיים מסוכנים לבריאות הכליות כמו תרופות, עוד על כך –  כאן, כאן, כאן, כאן, וכאן) לטיפול פעיל, באבדן חמור, בינוני ותחילי בתפקוד הכליות (אי ספיקת כליות) לסייע לבלום את התדרדרות המחלה בכדי לא להגיע לדיאליזה שהשימוש בה איננו טיפול אלא כבילה ותחזוקה שהורסת את איכות חיי האדם לכאורה הרופא אוחז במצב זה וגם מנהל אותו.

יצאתי מהטיפול בן אדם חדש! אבל בעיקר- בהלם מוחלט!! אני הולכת, הגב ישר, אוכל לשחק מחר בגמר!!! ?? ירון, יש לך ידי זהב! תודה ענקית! ולא רק על הטיפול המדהים..תמיד מקשיב, תומך וזמין לכל דבר ודבר. תודההה!??

אני מזמין אותך להמשיך לקרוא ולבחון פרטים נוספים לשחזור תפקוד הכליה שלך,

וללמוד על כל מה שהגעתי עדו מניסיוני בשיקום הכליות כדי לדעת איך לשמור על תפקוד הכליות התקין, כמו גם לסייע, לתמוך ולהביא את הכליות בחזרה ליכולתן המלאה (השימוש במילה לרפא, מותרת רק לרופא ולכן יש לראות בה, אם במקרה השתרבבה למאמר זה או למאמר אחר בבלוג כמושג שבא משירת הומרוס העתיקה או מכתבים עתיקים אחרים ויתכן שהתרגום השתבש). 

הכליות נמצאות למעשה בגב – הן  למעשה בגודל האגרופים שלך. אבר מאוד מורכב וחכם. גודלה של הכליה משתנה מאדם לאדם, אך טווח האורך שלהן נע בין  10 עד 13 ס"מ (4 עד 5 אינץ ') והרוחב שלהן כ -5 עד 7.5 ס"מ (2 עד 3 אינץ ') העומק עומד על כ -3 ס"מ. בנוסף לכך כל כליה שוקלת כ -150 גרם. התפקיד המרכזי של הכליה משתנה לפי נקודת המבט אך מקובל לראותן סביב מדד הסינון שהוזכר לעיל, ה – GFR כלומר תפקידן לסנן את הדם. נושא זה גמיש ומורכב הן פועלות תחילה על ידי זיהוי (באמצעות חיישנים מיוחדים) איזון או חוסר איזון בתוך הדם של חומרים שמקורם בתזונה, תרופות וזיהומי אוויר ובהמשך הן קובעות מה מזה נחוץ ומה מיותר ונשלח החוצה.

הצינורית הפרוקסימלית היא האבובית המקורבת – קטע הנפרון שבכליות המתחיל מהקוטב הכלייתי של הקפסולה של באומן ויורד עד לתחילת הלולאה של הנלה. ניתן לסווג אותו עוד יותר לאבובית המפותלת הפרוקסימלית (PCT) ולצינורית הפרוקסימלית הישרה (PST). אצל ילדים ונערים מדברים על תסמונת De Toni Debre Fanconi syndrome – תסמונת דה טוני דברה פנקוני, נקראת על שמו של גידו פנקוני (1892-1979), רופא ילדים שוויצרי, הנחשב לאחד ממייסדי רפואת הילדים המודרנית [מקור] או מחלת דנט – Dent diseas שתסמיניה עודף סידן בשתן (היפרקלציוריה); מצבורי סידן בכליות (נפרוקלצינוזיס); ואבנים בכליות.[מקור].

הכליות שלנו נפטרות מפסולת בגופנו ועוזרות לנו להחזיק את הכמות הנכונה של נוזלים בגופנו. הן גם שולחות אל הגוף הורמונים ששומרים על לחץ דם יציב, ובנוסף לכך הכליות גם ממלאות תפקיד ביצירת תאי דם אדומים. ויותר מכך הן מייצרות סוג של ויטמיןהוא הויטמין D פעילה D שמיטיב עם העצמות שלנו. בנוסף ל ייצור PTH (parathyroid hormone)שניהם חשובים לאיזון רמות סידן וזרחן. חסר של ויטמין D פעיל גורם ליציאת סידן והעצמות, נחלשות, התפתחות אוסטאופורוזיס עלולה להיגרם ועליה בסיכון לשברים. ככל שאי ספיקת הכליות מואצת, היכולת שלהן ליצור ויטמין D פעיל יורדת והכליות מייצרות פחות ויטמין D. לכן מוטב לשבת בשמש, כל יום רבע שעה, חשופים ככל האפשר כדי למנוע זאת. כמה תרופות יכולות להקשות על הכליות לעשות את הדברים האלה ולמנוע מהן לפעול כמו שצריך. בפרק ו' של התכנית שלשיקום הכליות אפשר למצוא עוד מידע על כך –

מִבְנֶה הכליות

הכליות מכילות יותר ממיליון נפרונים, nephrons, שהם מערכת הסינון הבסיסית, מערכת מאוד מקורית, חכמה עד גאונית. לכאן נכנס הדם ומתנקה או מסתנן מכל מה שמיותר לגוף.

כל נפרון מכיל פקעית – גלומרולוס הוא אשכולות זעירים של כלי דם (glomeruli) או אגודה של נימים, עטופה ב'קופסית ע"ש באומן', וצינורית – צינורית של נפרון (נמצאים בקליפת הכליה). כאן מתרחשת עבודת הסינון. הצינורית מכונה אבובית – היא יוצאת מהפקעית מהגלומרולוס ומתפתלת כבר החל ממוצאה עד לצינור מאסף, המשכה הישר ותחילתו של צינור השתן. רוצה לומר כאן מתחיל להתהוות השתן והוא מתחיל להיתהוות בפקעית וממשיך עד שהוא מכיל את כל הפסולת והרעלים שסוננו מהדם שם ולאורך הצינורית של נפרון. בסופו של דבר, הוא מופרש החוצה מהגוף.

השתן מכיל את כל הפסולת והרעלים שסוננו שם מהדם: תוצרי לוואי מטבוליים, הורמונים, תרופות, רעלים, ומים עודפים מהגוף.

בדם שנכנס אל הפקעית ובהמשך זורם בצינורית המתפתלת שיוצאת ממנה נמצאים חומרים רבים שהם חומרי מזון חשובים לגוף ביניהם גם מים. ככלל הכליות אוהבות מים אבל גם שומרות עליהם. כך, חלק מחומרי ההזנה שמגיעים נשלחים בחזרה (נספגים) אל זרם הדם, אל הגוף להזנתו. כשמדברים על מחלת כליות בדרך כלל, ניכרת ירידה בתפקוד הנפרונים של הכליות בדיוק במקום הזה אבל אין זה אומר שהצינורות עצמם פגומים. יש לדעת שגם אם ניכרת בעיית סינון, כולל בעיה בסינון רעלים וכתוצאה מכך בשליטה על רמות החומרים המזינים (זרחן, אשלגן, מים, מלח, חומצות אמינו, גלוקוז, וגם חומצות שומן,) אין הדבר בהכרח מצביע על פציעה של דופן הנפרון או על דלקת וזו אחת הטעויות הבסיסיות וההרסניות של רפואת הממסד. הנחת היסוד שגויה. לכאורה.

רגולציה – Regulate – Regulation  – כלומר להביא סדר, לנהל על פי הכלל במקרה שלפנינו מונח שמצביע על הדרך שבה הגוף משתמש בכליות כדי לשמור את עצמו באיזון השומר על בריאותו גם כאשר האדם אוכל, נושם חומרים שמזיקים לו בהם משקאות אלכוהוליים, יתר חלבונים מהחי או תרופות ודיאוקסין הוא אחד הרעלים המשתחררים בתהליכי שריפה, סינטזות כימיות ומגיעות למרכיבי המזון שלנו וכ- 10% מהם דרך דרכי הנשימה. הכליות מפרידות בין מה שהגוף דורש לתחזוקתו, גדילתו ושמירה על בריאותו או התחדשותו וכל מה

שאין לו בו צורך הן מסלקות אותו. אבל אם האיזון הזה מופר על ידי פעולות התמדה והצפת הגוף ברעלים, מחסור במים, אפילו מחסור בשינה ובחומרים כימיים הרי אסון שמקורם בחומרי שימור, חומרי טעם, חומרי צבע, ריסוסים על ירקות ופירות, ציפוי של בשר, וכן שאריות של תרופות בבשר או בכל דרך הרסנית אחרת שכוללת יתר אלכוהול, יתר שומנים, יתר חלבונים וכאשר ואם הגוף אינו מסוגל להסתגל לסביבה שנוצרת בתוכו או להסדיר את השינויים האלו ולסנן את הרע, ולסלק את האשפה הזאת – אנו עדים למכונה ירידת כושר הסינון של הנפרון – ה- GFR יורד. ומתפתח מה שנראה כתהליך של מחלה, גם אם הכליות וכל יחידות הנפרונים תקינות. לכן ואם יחידות הסינון תקינות והמכונה רופא מתחיל להציף את הגוף בתרופות אנו רואים ירידה מתמדת במדד הסינון שגובלת בשערוריה אבל החולה חש כמי שמטופל, והרופא כמי שמרפא עד שהחולה מגיע לדיאליזה ואם מדד הזרחן שלו גבוה ויותר אם מדד גורם גידול פיברובלסטי-23 או FGF23 הוא חלבון אנושי המקודד על ידי הגן FGF23 עולה בזרם הדם, והוא נכנס למכונה הזאת בכל זאת. הוא עלול לסיים בה את חייו משבץ לב וכליותיו תקינות!  יש שמכנים זאת "רפואת יתר"

לפני 3 חודשים היינו במצב קשה מאוד, הבדיקות היו גרועות ולא ידענו מה אפשר לעשות. בטח לא עם כליות. על הסוכרת בכלל לא חשבנו. במזל, הגענו לקרוא את ״אילוף הכליות הסוררות״ והיה ברור שצריך להגיע אליך. ועכשיו – התוצאות מדהימות!! A1c ירד ל 6.2 בלי תרופות כשבמשך 20 שנה היה 7-9 (ב ״טוב״ היה 6.8 עם אינסולין). ה urea ירד מ 68 ל 45 והחלבון בשתן מתוצאות של 1200-2000 ירד ל 382. תודה רבה רבה. יש לנו מזל גדול מאוד שהגענו אליך. מזעזע לחשוב איפה היינו בלעדיך. תודה!!

אבר הכליות הוא אבר מורכב ומאוד חכם – הכליות מייצרות ארבעה הורמונים וויטמין D קלציטריול.. ברשימת ההורמונים תמצאו את אריתרופויאטין הוא erythropoietin ( EPO), שמעורר את יצירת מח העצם, תאי דם אדומים נושאי חמצן. ויטמין די, אשר מעורב בספיגת הסידן במעיים.

הערה: האריתרופויאטין הוא הורמון שאחראי על ייצור כדוריות הדם האדומות בגוף האדם. העדרו הרסני, אנמי, מאוד קשה לטיפול, במיוחד אם הכליות דלוקות ומדד הסינון ה-GFR יורד את ה-60 [מקור].

• הכליות מסננות את כל הדם 60 פעמים ביום

• הכליות מסננות 90 עד 120 מ"ל דם כל דקה

• הכליות מסננות בסך הכל 180 ליטר של דם ביום

• הכליות צורכות 10% מכמות צריכת החמצן הכוללת של הגוף למרות שמדובר באבר קטן יחסית לחלקים אחרים של הגוּף.

סוכרת כפי שהוזכר לעיל היא הגורם מספר אחת למחלות כליות ואפשר לומר המשכה של התדרדרות הסוכרת במחלת כליות שמובילה למוות טרם עת. 

מכנים אותה נפרופתיה סוכרתית, סיבוך חמור של סוכרת מסוג 1 וסוכרת מסוג 2, גם מחלת כליות סוכרתית.  בארצות הברית, כ -1 מכל 3 אנשים הסובלים מסוכרת סובלים מנפרופתיה סוכרתית.

כלי הדם, המסייעים בהעברת גלוקוז, והורמונים כגון אינסולין, עלולים להיפגע מהשפעות של רמות גבוהות של גלוקוז בדם וזה יכול בתורו לגרום לנזק לאיברים, כגון הלב והעיניים, אברי המין והנפרונים שבכליות אם תיגרם נזק משמעותי לכלי הדם תהיה גם פגיעה בכלי הדם של הרקמה הרגישה לאור בחלק האחורי של העין (רטינופתיה סוכרתית), 

 ירידה במספר כדוריות הדם האדומות, שמשמשות להובלת חמצן (אנמיה). בהמשך נבחין בהפרעות לאיזון מינרלים על ידי הכליות, פגיעה בעצמות ובכמות המינרלים ההולמת את עבודת הגוף עקב חוסר היכולת של הכליות לשמור על האיזון הנכון של סידן וזרחן בדם. נשים בהירייון עלולות לסבול מסיבוכי הריון וסיכונים לעובר המתפתח

 פגיעה בלתי הפיכה בכליות הולכת ומתפתחת למחלת כליות סופנית, שבסופו של דבר זקוקה לדיאליזה או להשתלת כליה לצורך הישרדות. 

 האופן בו הנזק מתרחש לדפנות כלי הדם אינו מובן כל כך, למדע ובטח שלא לנציגי הממסד הרפואי, אבל בלי הסברים הגיוניים אי אפשר לחיות מאז הוצאתו לאור של ספר בראשית או איוב בודאי לא כמדען או רופא, כך שהחוקרים מניחים ומתארים מולקולות – חומרים שנוצרים בגוף ומקורם בסוכר הנקראים: מוצרי קצה גליקציה מתקדמים [advanced glycation end products (AGEs)]. 

AGEs נוצרים בקצב קבוע אך איטי בגוף בריא תמיד, כבר בהתפתחות עוברית מוקדמת הם נמצאים, עם הזמן הם מצטברים. נמצא כי היווצרותם מואצת בקרב חולי הסוכרת יתכן שבשל זמינותו המוגברת של הגלוקוז. מכל מקום נמצא האויב, האשם, אבל פתרון אין. מוצרי הקצה האלו הם ומי שמעורבות בנזק שנגרם לכלי הדם. לסיכום הבסיס לתיאוריה ברמות גבוהות יותר של AGE בדם שנמצאו בדמם של אנשים שפיתחו סיבוכים סוכרתיים [מקור1, מקור2]. תוכלו לקרא עוד על התיאוריה המדעית, והחשובה הזאת – כאן. נזק לאיברים, הנגרם כתוצאה מרמות גבוהות של גלוקוז בדם, מכונה סיבוך סוכרתי [מקור].

בסוכרת, האיברים הנמצאים בסיכון הגבוה ביותר לפגיעה בכלי הדם כוללים את הלב, המוח, העיניים, העצבים והכליות.

בנוסף הסוכר הוא מזון נדרש ואהוב על בַּקטֶרִיָות. שתן עם ריכוז גבוה של סוכר הופך לבית גידול וקרקע פוריה לזיהומים, שמשפיעים על אבר כליות מזוהם.

כדאי לנהל את לחץ הדם שלך ללא תרופות כבר בתחילת הדרך כדי להוריד את הסיכון ולמנוע בעיות בריאות חמורות שעלולות להשפיע לרעה על הלב, המוח, הכליות והעיניים שלך. מקור האיור – כאן.

יתר לחץ דם 

הלב פועם, דוחס ויוצר את לחץ הדם. למעשה הוא לוחץ אותו, כדי להזרים חמצן, שהוכנס לדם דרך מערכת ייעודית שנמצאת בזרם כלי הדם [מקור]. הם צינורות אלסטיים המובילים חמצן, סוכר, שומנים, תאי דם לבנים ונוגדנים שמסייעים בהגנה על הגוף, וגם הורמונים כגון אינסולין. הדם כנהר חוצה יבשות, זורם ומוביל את הנדרש לתאי הגוף [מקור]. הדם הטרי שנדחף אל תאי הגוף גם מסוגל לאסוף ממרחביו את תוצרי הפסולת הרעילים של חילוף החומרים, בתאים, כולל פחמן דו חמצני שנושפים בכל נשימה, ורעלים שהגוף מפנה דרך הכבד והכליות [מקור].

למאמרי – למה חולי כליה שנוטלים כדורים להפחתת לחץ דם גבוה, יגיעו בוודאות לדיאליזה

מחלת כליות מקדמת פגיעה באברים רחוקים: לב, ריאות ומוח נושא שמכונה הצלבת איברים למאמרי בנושא זה – כאן

אבחון מוקדם של תפקוד הכליות מאפשר אריכות חיים.

מחזור הדם: באדום המחזור הקטן (המערכת הריאתית), בכחול המחזור הגדול (המערכת הכללית הסיסטמית). מקור האיור מויקיפדיה

החדר השמאלי של הלב אחראי למלא חמצן ומזון בכל הגוף (המחזור הגדול או הסיסטמי). הוא חדר עם קירות חזקים, עבים ושרירים אף יותר מהחדר הימני. לחדר הימני (שאפשר לראות בו משאבה מס '1) יש קירות שרירים שנדחקים כלפי מטה ודוחפים את הדם בעדינות לעורקים, של המחזור הקטן אלו עורקים ונימים של הריאות. לאחר מכן, החמצן מתפזר מאזור בריכוז גבוה (alveoli) שנמצא בריאות לאזור בריכוז נמוך (דם), לפני שהדם חוזר (דרך ורידים ריאתיים) ללב אבל משמאל ללב. הוא נכנס אל האטריום (העליה) השמאלי שהוא כחדר המתנה לחדר השמאלי (ונטריקל). כתוצאה מכך, החדר השמאלי (משאבה מס '2) דוחף בכוח את הדם דרך העורקים ונימי הגוף כדי להגיע לטריליוני תאים הזקוקים לחמצן. כך למשל אל תאים שנמצאים בכפות הרגליים [מקור]. הרי אלו זקוקים לחמצן והם נמצאים במרחק מאוד גדול מהריאות. לכן לאחר שהחמצן נכנס לזרם הדם, בריאות, חייבת להיות דרך "להזיז" אותו ולהזיז במהירות לכל מקום. כאן המקום להציג את ההמוגלובין, חלבון שמשתמש בברזל כדי להיקשר למולקולות O2 (חמצן). בפועל כל תא דם אדום יכול לקשור ~ מיליארד מולקולות חמצן! כתוצאה מכך, הרוב המכריע (> 97%) של מולקולות ה- O2 נקשרות למעשה לאוקסיהמוגלובין; כאשר רק מיעוט של מולקולות O2 צפות בחופשיות בדם. לשם נסיעה חזרה, דם עובר דרך ורידי הגוף ובדרך זו הוא חוזר לצד ימין של הלב כנזכר למעלה. בהמשך הדם עובר לריאות וחוזר (דרך ורידים ריאתיים) משמאל ללב. בדיוק כמו הפרוזדור הימני, ניתן לראות את האטריום השמאלי כחדר המתנה לחדר השמאלי. החדר השמאלי (של הלב) הוא חדר עם קירות חזקים, עבים ושרירים הם שיוצרים את עיקר לחץ הדם [מקור]. בעצמה הם מתכווצים וכתוצאה מכך, החדר השמאלי (משאבה מס '2) דוחף בכוח את הדם דרך העורקים ונימי הגוף כדי להגיע לטריליוני תאים הזקוקים לחמצן [מקור]. לנסיעה חזרה, דם עובר דרך ורידי הגוף כדי לחזור לצד ימין של הלב והתהליך שב על עצמו. לחץ הלב על הדם נועד להניע את החמצן בכל אשכול צינורות של דם כולל הנימים הקטנים בכליות.

לחץ הדם הגבוה ביותר (140) בתחילת דרכו ביציאה מהלב כאשר הוא נכנס לאבי העורקים – הוא נע בין 120 – 140, והוא הולך ויורד כשהמדד הנמוך ביותר בסוף מסעו לאורך ענפי עורקים קטנים בהדרגה. הבדל הלחץ הזה הוא שגורם לדם לזרום סביב גופנו [מקור].

 יתר לחץ דם, או לחץ דם גבוה, כלומר מעל ל 140 הוא כאשר הדם מתפרץ אל כלי הדם בכוח רב יותר ממה שנדרש להעברת החמצן אל כל חלקי הגוף כולל הרחוקים ביותר. יחד עם זאת מצב העורקים וגמישות הדופן שלהם משפיעים על לחץ הדם והזרימה של חומרי ההזנה או הפסולת בו.

ישנן סיבות רבות ללחץ הדם משתנה. לחץ דם גבוה, המכונה יתר לחץ דם, יכול להיגרם על ידי צמצום נהור העורקים,  נְהוֹר הוא החלל הפנימי של מבנה צינורי, או נפח דם גדול מהרגיל, או הלב פועם מהר או חזק יותר ממה שצריך-מה שמאלץ את הלב לשאוב חזק יותר ואז הוא צריך להפעיל לחץ מוגבר כנגד דפנות העורקים.

מאז 2017, איגוד הלבף האמריקאי הסיר את ההנחיה לפיה מדידה של לחץ דם בין 120-139/80-89 מ"מ כספית, נכללת בקטגוריה של "לחץ יתר". נושא שטרם נכנס לרושמי הרצפטים שרושמים כדורים גם במדד זה בארץ.

קריאת לחץ דם של 140/90 מ"מ כספית מתאימה כעת ליתר לחץ דם שלב II ולא לשלב I, כפי שהיה בעבר.

בהנחיות חדשות אלה, ה- AHA מייעץ גם לרופאים לרשום תרופות רק במקרים של התקף לב או שבץ קודם, או בנוכחות גורמי סיכון למצבים אלה, כגון גיל, אבחון סוכרת או מחלת כליות כרונית. ולשם הבהרה נוספת איגוד הלב האמריקאי ה- AHA מייעץ לרופאים להגיש טיפול ליתר לחץ דם בשלבים מוקדמים יותר בעיקר באמצעות שינויים באורח החיים [מקור]. רוצה לומר ע"פ ערכים דומים לתכנית שלי לשיקום הכליות.

הכליות הבריאות מסננות כחצי כוס דם בכל דקה, מסירות פסולת ומים נוספים ליצירת שתן. השתן זורם מכל כליה לשלפוחית השתן דרך זוג צינורות דקים הנקראים שופכן, אחד מכל צד של שלפוחית השתן. שלפוחית השתן היא זאת שאוספת ומאחסנת את השתן [מקור]. כאשר מופיע לחץ דם גבוה ויותר מכך אם הוא לא מבוקר על-ידי מזון כתרופה, "לחיצות החלמה", שחייה או הליכה גם ישיבה בשמש (20 דקות כל יום) הוא מגרה את העורקים שנמצאים סביב הכליות, להתכווץ ולהתקשות. העורקם מאבדים את גמישותם.

על נושא אובדן גמישות העורקים ועל הדרכים לטפל בבעיה זאת ללא תרופות פרסמתי – כאן.

מצד אחד דופן נוקשה מקטינה את כמות הדם שעוברת שם בדקה. ההיצרות של הנהור מפחיתה את יכולת הכליות לסנן כחצי כוס דם בכל דקה. הכליות אינן מסוגלות להסיר את כל הפסולת ולסלק נוזלים מיותרים מהגוף. במצב זה הכליות מתגייסות לעמוד בהספק שהתחייבו אליו והן שמוסיפות ומעלות את לחץ הדם עוד יותר, כאשר יש לחץ, הדם נלחץ עוד יותר ואז הוא זורם דרך כלי הדם בכוח רב יותר, אבל הדופן נוקשה ולא מצליחה לעמוד בדרישה [מקור]. במצב כזה הדופן עצמה כבר יכולה להיפגע ולגרום להצטלקות (glomerulosclerosis) [מקור]. והצלקות גורמות לבעיות בתהליך הסינון של הכליות. בהמשך חלבון מתחיל לדלוף מהדם לשתן, יש וחשים צריבה בעת מתן שתן או מזהים בועות בשתן [מקור]. בנוסף לנזכר לעיל כאשר לחץ דם גבוה פוגע בכליות, הן כשותף מוביל את נושא לחץ הדם בגוף [מקור], ואת איזונו בין אם זה על ידי הפרשת נתרן, תהליך המכונה לחץ natriuresis [מקור] ובין אם זו הפעלת מערכת רנין-אנגיוטנסין-אלדוסטרון (RAAS) [מקור], מערכת הורמונים המסדירה את לחץ הדם ואת מאזן המים בגוף [מקור1, מקור2, מקור3, מקור4] הרי שבסופו של יום הכליות אינן יכולות לשלוט עוד במתרחש. מצב כזה אצל לקוח פוטנציאלי 'שיכור מפרופגנדת הרצפטים' תאב תרופות, זריקות, מכשירי עזר  יהיה קשה לשכנעו שלא ליטול את מרשמי התרופות מרושמי הרצפטים ואין במאמר זה כל ניסיון לשנות זאת.

תרופות רבות ללחץ דם מעלות את הקריאטינין, הפוסיד בולטת בהן, ומדד קריאטינין גבוהה משמעו מחלת כליות, אי ספיקת כליות ומאוד גבוהה דיאליזה.

לרשימת תרופות שפוגעות או עלולות לפגוע בכליות בפרק ו'

10 התרופות הגרועות ביותר לכליות

מתוך המאמר: The 10 Worst Medications for Your Kidneys

תרופות שעלולות לפגוע בכליות ידועות כ"תרופות נפרוטוקסיות". תרופות אלו עלולות לגרום לנזק ישיר לכליות. חלק מהתרופות הללו מחמירות קלות את תפקוד הכליות ואחרות עלולות לגרום לפציעות כליות חריפות.

מעכבי ACE
מעכבי ACE אלו הן תרופות מקובלות בתקוה שישנו את מדדי יתר לחץ הדם. בדרך כלל שמותיהן מסתיימים ב-"-il", כמו ליסינופריל, אנלפריל ו-ramipril. מכיוון שמעכבי ACE עוברים חילוף חומרים על ידי הכליות, הכדורים מעלים את הסיכון לנזק לכליות, במיוחד אם האדם נוטל גם משתנים שכידוע מעודדים יובש, מה שקורה לעתים קרובות אצל אנשים עם בעיות שהובילו למחלה של הכליות. על נושא זה אני מרחיב בפרק ו' של התכנית לשיקום הכליות – כאן..

רושמי התרופות רגילים לרשום רצפטים תחילה ליתר לחץ דם, אחר-כך היובש פוגע בכליות הקריאטינין עולה ומתקבל מדד שנראה כאי תפקוד כלייתי שמחייב רישום רצפט חדש הפעם להפחתת קריאטינין, אבל ה-GFR ימשיך לרדת ומצב זה כבר מהווה בעיה מאוד קשה, כי לרושמי הרצפטים אין רצפט – מרשם לבעיה זאת כך הגענו לקרא לדיאליזה טיפול. פרט לדיאליזה שמכונה משום מה טיפול ולא הוכחה לכישלונה של שיטה כאן אנשים רבים נזעקים. בקרבם גם הבן שלך, או הבת שלך או רעייתך ורושמים לי פתקי תחינה דרך הבלוג הזה:

לבעלי יש קריאטנין 8, עד לפני מספר חודשים עמד על ארבע…

פניה דחופה מאודדדד!!!  – אח שלי במצב גמור מאי ספיקת כליות ורוצים שיתחיל טיפולים קשים במיידי. כמובן שלא יוכל לשרוד את זה.

אחי היה מאושפז שבועיים ושוחרר ובעוד יומיים יש לו מעקב חוזר לבדיקת כליות. הוא בן 26.

ההורים שלי רואים אותו נפוח ומרגיש רע והם אובדי עצות !!

בעלי סובל מכליות פוליצטיות – הוא מטופל אצל נפרולוג אבל הgfr שלו הגיע ל19 והקראטנין  ל – 3.2 והאוריאה 127

אין לו סכרת תפקודי כבד תקינים עבר מעקף אחד לפני 17 שנים. אני מודאגת מאוד

היי ירון היקר . בתקופות של מעברי עונות תמיד נהיה לי קוצר נשימה . ובדרך כלל כשזה קורה לי אני לוקח משאף ונטולין ורק אז זה עובר לי. בשבת היה לי קוצר נשימה ואמא שלי אמרה לי לא לקחת מהמשאף, והיא עשת לי 2 דקות לחיצות ההחלמה שהיא למדה ממך, וקוצר הנשימה נעלם ולא הייתי צריך לגעת במשאף. ה"לחיצות ההחלמה" האלה, פשוט דבר מטורף כמו קסם! תודה רבה רבה לך על הכל וכן תודה לאמי היקרה 🙂

התכנית לשיקום הכליות תוססת ודינמית. היא תוכנית פעולה ופועלת אחרת ומבקשת לאזן את תהליך ההחלמה כך ש-

המטופל שותף למידע, לוקח חלק פעיל בצעדיה ומדווח למנחה שלו ולא להפך.

לחץ הדם מטופל עם מזון כתרופה, "לחיצות החלמה", ו

סדרת תרופות תוצרת בית שהמחלים לומד להכין אותן כדוגמת הפקנוגנול – המתכון להכנתו כאן. אין תופעות לוואי או עליה של קריאטינין, חיסול מאגרי הסידן, מגנזיום, אבץ, ברזל ע" תרופות להפחתת לחץ דם גבוהה או אחרות, וחשיפה לשמש (כרבע שעה) בכל יום והתעמלות. 

קריאת לחץ דם של 120/70 עד 120/80 מצביעה על מצב אידיאלי, אבל גם לחץ דם של 140 נחשב בארה"ב כנזכר לעיל, לחץ דם תקין. יחד עם זאת לחץ דם של 140/90 ומעלה קורא לך לשים לב אל מצב גמישות העורקים בגופך [מקור].

המספר הראשון הזה (למשל "120") נקרא לחץ סיסטולי ומהווה אינדיקציה ללחץ דם (בתוך העורקים) כאשר הלב מתכווץ וסוחט את הדם, אבל כשהדם נע מסביב לגוף, לחץ הדם בו פחות.

בדיקות שתן – uroscopy 

בדיקת שתן כללית:

ניתן לתאר ניתוח שתן כמבחן בסיסי ואפילו קדום. שתן אנושי, שנקרא אורוסקופיה (uroscopy)  וכיום ניתוח שתן עמד למבחן במעבדה והוא מעניק ממצאים מהירים, זולים ומאוד טובים. רופאי העבר הרחוק [מקור]. רופאים שומריים ובבליים בשנת 4000 לפני הספירה כבר רשמו את הערכת השתן שלהם על גבי לוחות חרס. ניכר מהן שכבר אז זיהו רופאים כי מאפייני השתן השתנו עם מחלות שונות. והרופא היווני, היפוקרטס (460–355 לפנה"ס) שפעל במאה הרביעית לפני הספירה, הבין שהשתן הוא סינון של ארבע הליחות (מזגים או הומור – הערה: להיפוקרטס מיוחסת תיאוריית ארבע הליחות, המחברת בין ארבעה ארכיטיפים של טמפרמנטים אנושיים, לבין מצבו הפיזי של אדם, עונות השנה וארבעת היסודות.), חומר שהגיע מהדם והסתנן דרך הכליות, תיאור מדויק למדי. יותר מכך באפוריסמה (Aphorisma), היפוקרטס מתאר בועות שנחו על פני שתן טרי כאינדיקציה למחלת כליות ארוכת טווח [Harrison's Current Medical Diagnosis and Treatment (45th ed.) (2006) Chapter 23]. כיום ברור שבועות על פני השטח של השתן נובעות לעתים קרובות מפרוטאינוריה ויכולות להצביע על מחלת כליות או דלקת בדרכי השתן [מקור]. הרופא הרומאי גאלן (129–200 לספירה Galen) חידד את הרעיונות של היפוקרטס, ותיאר את השתן כמייצג של ארבע הליחות והמצב הכללי. בבואו להפוך את אבחון השתן למדויק יותר בביטוי לתיאור שתן מוגזם כיום יודעים שכיוון לפוליוריה היא סימפטום של סוכרת. תומאס בריאן Thomas Brian הוביל במרד רפואי נגד השימושים המופרז בבדיקות שתן שהגיע לידי קיצון ועד להעדרו של המטופל בבקשי הרופאים של אז מחולה שלא להגיע אלא רק לשלוח דגימת שתן וכן למצב בו כל מני חכמולוגים נתנו עינם וידם בו והוסיפו עצות מגוחכות נוכח האורוסקופיה. ב"נביא שתן" ( the Pisse Prophet), הספר שפרסם הוא הרס את האורוסקופיה [מקור]. כיום משתמשים בדוגמת שתן ומזהים בה ללא מאמצים גדולים סמנים המשקפים הפרעות רבות בתחילת דרכן. כאשר מזהים בשתן חומרים שאינם נמצאים בו בדרך כלל כמו חלבון ו/או על ידי מדידת רמות חריגות של חומרים כגון: גלוקוז, בילירובין, תאי דם אדומים, תאי דם לבנים, גבישים וחיידקים. הם עשויים לכוון לבעיה שדורשת טיפול דחוף [מקור]. חֶלְבּוֹן. כאמור לעיל בדרך כלל אינו נמצא בשתן, מחלות כליות, עלולות לגרום לחלבון בשתן.

מבחן זה נוח ככל שיהיה, עדיין יש לו מקום קטן בלבד בהערכת מַחֲלָה. סמנים גבוהים כגון אלבומין בדם, גלוקוז בדם ו- pH לצד אוראה וקריאטינין מצביעים על תִפקוּד לָקוּי של הכליות.

casts קריסטלים או גבישים משקעי שתן שמכונים גבס   

מבנים גליליים מיקרוסקופיים (Urinary casts) מיוצרים על ידי הכליה באבובית המפותלת הדיסטלית (באיור למעלה האבובית המרוחקת – או הנפרון הדיסטלי הוא החלק בכליה בו מתבצע פינוי של יוני המימן העודפים, וכן הגבס) במצבי מחלה [מקור]. הם עוברים לשתן ובעזרת בדיקת שתן אפשר לזהותם. הצינורות הזעירים של הנפרונים שבכליה אוספים אותם, בשלב זה הם מתנתקים וחולפים לשתן, שם ניתן לאתר את הגבס באמצעות מיקרוסקופ. גבס יכול להיות עשוי תאי דם אדומים או לבנים, חומרים דונגיים או שומניים, או חלבון. סוג הגבס בשתן יכול להצביע כך למשל Granular casts יכול לנבוע מהתמוטטות גבס סלולרי או הכללת חלקים של חלבוני פלזמה (למשל אלבומין) או שרשראות קלות של אימונוגלובולין. בהתאם לגודל הגבס שנמצא,  ניתן להסיק לרוב על מחלת כליות כרונית, יצוק דונגי (Waxy casts) מצביע על זרימת שתן נמוכה מאוד הקשורה למחלת כליות חמורה וארוכת שנים כגון אי ספיקת כליות [מקור]. ניתן לראות גבס כזה לא רק בעת מחלה, בדומה לגבס היליין, לזמן קצר לאחר פעילות גופנית מאומצת [מקור]. מכל מקום זיהוי של משקעי שתן אלו בהחלט יכול לכוון את המטפל לסוג  מחלת הכליות שמתפתחת [מקור] וליעל את דיוק התפריט להחלמה שמטפל כמוני מרכיב לו.

בדיקות שתן של 24 שעות:

בדיקה זו דורשת איסוף שתן ברציפות למשך 24 שעות. הבדיקה הזו הרבה יותר מדויקת מניתוח שתן או חישוב המצב בעזרת מחשבון. בדיקה זאת מקובלת להבנת עומקה ל מחלת הכליות בה נמדדים: אוריאה, חנקן וקריאטינין גם תוצאה של – GFR שלא מוגדרת משוערת.

מחלת כליות מה מקור המחלה

שורש המחלה – היכן החלה המחלה. לא תאמינו בתרופות – כשמדובר במחלת הכליות ברוב המקרים המחלה החלה ביתר לחץ דם. ורע מכך במרשמי התרופות שקבלתם מרושמי המרשמים – המורשים בחוק. אם חסר לכם במקרה בגוף סידן, הגוף ינסה לשפר את המצב וישלח מסרים לבלוטת יותרת התריס ולכליות אלו ישתפו מיד פעולה עם המסרים האלו ויפרישו קלציטריול (ויטמין D ו PTH (הורמון בלוטת התריס) אלו הורמונים נהדרים שמעלים את רמות הסידן הזמין בגוף. אבל תוך כדי כך הם מעודדים עליה ייצור של שומנים בגוף ויותר מכך הם מסייעים לגוף לאגור אותו והאדם משמין באזור הישבן והבטן – שומן בטני ותחת של אגס.מעטים יודעים שהגוף זקוק לסידן גם בכדי לשמר על לחץ דם תקין.אנשים לוקחים במצבים כאלו תוספי סידן (רושמי המרשמים מעודדים זאת) הבעיה  שהסידן הזה מצטבר ברקמות הרכות ובהמשך גורר לכאבי מפרקים ורמת הסידן הזמין בפועל נשארת נמוכה. לכן מעודדים גם נטילת מגנזיום – רגע, עוד לא הגענ לטונה של תרופות, זה מתקדם לשם לאט, מינונים מתאימים של מגנזיום יכולים לפתור את הבעיה שנותן המרשמים יצר. כל שנותר לנו זה לברר מדוע חסר סידן שהגוף זקוק לו לשמירה על יתר לחץ דם?

תרופות שמחסלות את מאגרי הסידן ואת הסידן הזמין בגוף רבות בולטות בהן כדורים נגד יתר לחץ דם:

תרופות לטיפול ביתר לחץ דם שמחסלות את הסידן בגוף 

תרופות לטיפול בלחץ דם – משתנות, משתני לולאה– פועלות על ידי עיכוב משאבות שנמצאות בכליה ובכך מקטינות את ספיגת המלחים והמים מצינוריות הכליה למחזור הדם. הכליה מווסתת כך את מידת ההפרשה של חומרים אלו לשתן. לרשותה עומדת מערכת משאבות, שתפקידן לספוג מצינוריות הכליה יונים שעברו סינון ולהחזירם למחזור הדם. התרופות המשתנות מעכבת את פעילות המשאבות הללו ובכך קטנה גם ספיגת המלחים, הסידן בהם והמים מצינוריות הכליה לא יכולים לשמור על הסידן ולהחזיר אותו אל מחזור הדם. בפועל, תרופות אלו גורמות להפרשה מוגברת של מלח, סידן, אבץ, אשלגן  ומים מהגוף דרך השתן ולהפחתת לחץ דם.

קיימות משאבות שונות בגוף שאחראיות לספיגה המחודשת של המלחים והמים מהכליות למחזור הדם. המשתנים השונים פועלים על משאבות שונות. לעניננו – משתני הלולאה (Loop Diuretics) פועלים על ידי עיכוב הספיגה של המלחים בחלק של הכליה המכונה 'החלק העולה של לולאת הנלה' (Ansa Nephroni), ומכאן שמם. תרופה זו טובה. היא מעכבת משאבה הסופגת טוב את הנתרן, מימן והכלור, ונחשבת לתרופות משתנת חזקה יחסית ישנה רק בעיה קטנה התרופה המוכרת בקבוצה זו היא פורוסמיד (Furosemide) היא משווקת בעיקר בשמות המסחריים פוזיד או מיפר וה פורוסמיד (פוסיד) – מסלקת את הסידן מהגוף ופוגעת בלחץ הדם. זו הסיבה למחסור בסידן ובהמשך להמלצות שבות של רושם המרשמים ליטול עוד כדור, ועוד כדור? הגעתם כבר לשלושה והכליות מרוסקות?

תרופות המעכבות את האנזים המהפך, הקרויות ACE Inhibitors, מעכבות את ייצור האנגיוטנסין 2, ובכך גורמות להרחבת כלי הדם ומשפרות לכאורה את גמישותן כי הפלאק נשאר, אבל האפקט של התרופה נהדר, אלא אם כן קיבלתם, וסביר להניח שלא ניתן לכם – מדד ה- GFR. הוא שמשקף את הקטסטרופה שלכם ואת מה ועד כמה נהרסה הכליה שלכם. התרופה של רשם הרצפטים הזה מראה שהכל בסדר אבל  עיבוי דופן העורק והתקשחותו בשל פלאק הכולל משקעים שומניים חיידקים וכדוריות דם לבנות נשאר ויתר לחץ הדם ממשיך לעלות עם הזמן.

הבעיה השנייה שהתרופות הללו מרוקנות את הגוף מרכיבי מזון חיוניים ביותר, שיש לשוב ולהשלים – התזונה שלנו חייבת לעשות זאת – אז אם יש לך לחץ דם מיותר ואם לא בא לך לעבוד קשה להפחית אותו עם תרגילי גמישות ותזונה מגמישת עורקים וסדרת לחיצות ההחלמה! תרופות להורדת לחץ דם גבוה – מעכבי ACE עומדות לרשותך – אבל הורסות את הכליות שלך.

יש לדעת שהתרופות המעכבות את האנזים המהפך האנזים ההופך את ההורמון אנגיוטנסין 1 שהוא חומר לא פעיל לאנגיוטנסין 2 שהוא חומר פעיל כוללות: בנאזפריל – Benazepril,קפטופריל –  אסריל – Aceril, קונברטין – Convertin, אנלדקס – Enaladex, אנלפריל – Enalapril, וסודיפ קומבו – Vasodip Combo, פרדיקס – Perdix, רמיפריל – Ramipril, טריטייס – Tritace, רמיטנס – Ramitens, טנסופריל – Tensopril, סילריל – Cilaril – כולם מרוקני סידן, ואבץ אבל גם מגנזיום – זוכרים שיש ליטול מגנזיום עם תוספי הסידן? מה יועיל אם הוא מסולק על-ידי הטריטייס  שהם רשמו לך? עוד בנושא זה – כאן.

חוסמי תעלת הסידן

איזופטין אמלודיפין (אמלאו, אקספורג', נורוואסק) 

דיליטאזם (אדיזס, דילאטאם) 

ורפאמיל (איקקור, איקפרס, וראפרס) 

ניפידין (אוסמו אדלאט, ניפידילונג, פרסולאט, 

פלודיפין (פנדיל) 

חוסמי הקולטן לאניוטנסין 2: בעקבות תופעות לוואי שנחשפו בקרב לוקחי מעכבי האנגיוטנסין פותחה משפחה חדשה של תרופות מסוג 'חוסמי הקולטן לאנגיוטנסין 2' (Angiotensin 2 receptor antagonists) – הקרויה לעתים גם 'חוסמי הקולטן לאנגיוטנסין' כמצוין במאמרי או Angiotensin Receptor Blockers ובקיצור ARBs לעתים AT1 Receptor Antagoinsts או בקיצור AT1R – הכל היה טוב הרי תרופות אלו חוסמות באופן סלקטיבי את הקולטן לאנגיוטנסין 2 ומונעות את פעילות הציר רנין-אנגיוטנסין מבלי להעלות את רמות הברדיקינינים שככל הנראה הביאו לתופעות הלוואי עד שנחשף שגם הן מרוקנות סידן – אז התרופות הבעייתיות בהן: 

אירבסרטן (IRBESARTAN) – אירבן ואיבן פלוס, ולסרטן (VALSARTAN) – דיוואן, וקטור, ולסרטן ו -HCTZ (אקספורג' דיובאן, קו-דיובאן) . קנדסרטן (CANDESARTAN).

מעכבי חומצה 

חוסמי H2

גסטרו, זארידקס, זנטק Zantac, סמידין, פמו Famo, פמוטידין, רוגסטי. פמוטידין (Famotidine תרופה המונעת הפרשת חומצה בקיבה ומפחיתה את חומציותה) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות גאסטרו, חוסם קולטני היסטמין מסוג H2. חסימת הקולטנים מעכבת את הפרשת החומצה בקיבה ומקלה על הכאב מצרבת למשל.

אופראזול שמכונה גם התרופה המסוכנת כאן כגון: לוסק Losec, ואומפרדקס, אזופרזול כגון: נקסיום Nexuim. לסופראזול כגון: לנטון ופנטופראזול כגון: קונטרולוק. יש לדעת שהאופרזול – נמכרת בישראל גם כ"אומפרדקס" ו"לוסק" נמצאה כמעלה פי 2.5 את הסיכון לחלות בסרטן קיבה, ועד פי 8 כשהיא נלקחה יותר משלוש שנים.

סותרי חומצה

אלומיניום ומגנזיום הידרוקסיד (מאלוקס), סודיום ביקרבונאט – המכונה סודה לשתייה גם קלציום קרבונאט (טאמס).

הרשימה ארוכה מאוד – לא אכביד עליכם.

למאמר הראשון בסדרה על התרופות הטובות והרעלחץ דם – והתרופות המרוקנות – כאן

למאמר השני  בסדרה זו – B12 – והסיבוכים שאפשר למנועכאן

למאמר השלישי בסדרה זו- על שיקום הגוף שלך והגלוטתיון – כאן

למאמר הרביעי בסדרה זו – תיאמין – B1 – כאן

למאמר החמישי בסדרה – על ביוטין B7 – כאן

למאמר השישי בסדרה – פרוזק וקפהכאן

למאמר השביעי בסדרה – אבץכאן

למאמר השמיני בסדרה – האשלגן – חיסול האוצר – כאן.

למאמר התשיעי בסדרה – הברזלכאן

למאמר העשירי בסדרה – ויטמין השמש – Dכאן

נושא לחץ דם גבוהה, בדרך כלל מאוד ברור למטופל המבקש תכנית לשיקום הכליות. יתר לחץ דם הוא תופעה מדידה. הפרסום לטיפול תרופתי בו גדול, התסמינים העתידיים של הכדורים מוסתרים ברובם, או לא מודגשים, אבל אפשר להגיע אליהם די בקלות. יחד עם זאת אין לזלזל בלחץ הנתונים הנראים בעין. לאינספור פרסומים שמעודדים בגלוי, בסמוי ובאמצעים מניפולטיביים נטילת כדורים. ישנה השפעה מכרעת על החלטות האדם לשטיפת מוח זאת. האדם שקיבל מהרופא הערה: יש לך יתר לחץ דם בדרך כלל מובנה אוטומטית להתחיל ליטול כדורים. הוא לא שואל את עצמו מה שורש המחלה. הוא אפילו לא חושב שזו מחלה. מדובר מבחינתו לכאורה בהנחיה ליטול כדורים ודי.

מסתתרת כאן תפיסה זרה לרפואה לכאורה הרס תפיסת ההחלמה. מדדים קליניים פשוטים יחסית כמו 140/90 במד יתר לחץ הדם או במקרה אחר מדידת גלוקוז בדם אשר ניתן ליישמם בכל יום תוך דקות ספורות. הם צעד ראשון לשינוי תודעה התבוננות בשתן ובחינת צבעו שהופך בהיר יותר, או בועות צפות בו שנעלמו גם הם בדיקות שניתן ליישם כל יום.

שיבולת שועל, אבקת פקנוגנול, קינמון וחמוציות עם חלב תפוחי אדמה טריים – מנת בקר כתרופה להפחתת כולסטרול, יתר לחץ דם ומניעת מחלת כליות. צילם ירון מרגולין

הוא הדין לגבי יתר כולסטרול – כולסטרול אינו מחלה הוא תזונה שגויה. יתר אוקסידנטים שבאים מהמזון ויתר שומן וחלבון מהחירפואת היתר מושג חדש יחסית אבל חשוב היא לכאורה המלצה על כדורים להפחתת כולסטרול, כשאין למעשה מחלה. בכנס דאבוס למשל, בפורום הכלכלי העולמי 2017 , כבר אז ציינו שכ-50% מהטיפולים הרפואיים הם חסרי תועלת או גרוע מכך, מזיקים [מקור]. בפועל די ברוב הפעמים מנת שיבולת שועל כארוחת בקר כדי שמדדי הכולסטרול ירדו וללא תופעות לוואי. כדי להימנע מכדורים יידרש ביקור בחדר הטיפולים, כי הבדיקה של הכולסטרול מתבצעת בלחיצה – למעשה בסדרת לחיצות שבוחנות את קצב שחרור השרירים בסמוך לבית השחי הימני, לאורך השכמה  (ראו באיור למטה, מתחת למצויר באדום ובהמשך לאזור אבחון הטריגליצרידים בדם) – מדובר בשריר קטן שקוראים לו השריר העגול טרס מייג'ור (Teres major) הוא שריר קטן העובר לאורך הגבול הרוחבי של עצם השכמה. הוא יוצר את הגבול התחתון של החלל המשולש וגם של החלל המרובע [מקור]. ה Teres major  נקרא לפעמים "העוזר הקטן של לאטיסימו דורסי" בגלל פעולתו הסינרגטית עם השריר הגדול הזה.latissimus dorsi. לא רחוק ממנו גם כן באזור השכמה אפשר לבחון את מדד הטריגליצרידים הם למעשה כולסטרול מחומצן [מקור]. נקודת האבחון ליתר טריגליצרידים נמצאת על השריר התת-קוצי שבזווית התחתונה (the infraspinatus

למאמרי: טריגליצרידים דרכים חדשות לוויסות יעיל של טריגליצרידים (Triacylglycerols) בדם –כאן

הכדורים להפחתת כולסטרול לכאורה הם רפואת יתר. ומי שחשוד כמעורר בהמשך הדרך, לאט, בהדרגה, צעד אחר צעד את תפקודם התקין של הנפרונים שבכליות. 

ישנם גורמים רבים לפגיעה חריפה בכליות -Acute kidney injury (AKI), עיקרם קשורים לאי התאמה בין אספקת חמצן וחומרים מזינים (יתכן בשל פגיעה ראשונית במחזור הדם, בדופן העורקים) לנפרונים ודרישות אנרגיה מוגברות (עקב מתח תאי – cellular stress). [מקור1, מקור2]. מדידת הגלוקוז נרשמה למעלה היא, בדומה לשתי מחלות נפוצות (יתר לחץ דם ויתר כולסטרול) גם מדידת הגלוקוז נקשרת ברפואת יתר כי סוכרת למעשה אינה מחלה אלא אורך חיים בלתי הולם לאדם שלקה במדדי גלוקז גבוהים מ 120 בדם. יחד עם זאת רפואת יתר היא שמחלקת רצפטים כשאין בהם בפועל לכאורה כל צורך, אלא בשינוי תפריט ומעבר אל "מזון כתרופה". מדדי גלוקוז גבוה הם גם פעמים רבות השער לנטילת תרופות נגד המחלה, שאיננה למעשה מחלה אלא תגובה אלרגנטית על מזון רעלני לאדם זה. שיטת הרפואה המערבית כשלה לכאורה גם בטיפול התרופתי בסוכרת. דרכי הטיפול שלה הן לפעמים פשוט מביכות, הן לכאורה ולא המחלה עצמה יוצרות את שרשרת התחלואה שמוצרה הסופי במקרה שלפנינו פגיעה בכליות ומוות ממנה.

זיהוי מקור מחלת הכליות הכרחי כשלב ראשון באסטרטגית היציאה מהמחלה באמצעות התכנית לשיקום הכליות.

חובה עלינו להביא תחילה את הגוף להחלמה מלאה מהצורך בכדורים, או הזריקות שניתנו לטיפול לכאורה במחלות שלכאורה הייתה בסיס סיבתם.

הטיפול התרופתי כאן, לכאורה הוא רפואת היתר. הבעיה ומי שהביא לאי-ספיקת כליות בכדורים, במרשמים ברצפטים הלא מדויקים ולעתים גם חסרי הזהירות המחויבת. יחד עם זאת כאשר

מחלת הכליות היא מוצרי הקצה של כדורים וזריקות והאדם מבקש להחלים מאי-ספיקת כליות מתבקש לשקול אפשרות להוריד תחילה את יתר לחץ הדם, את מדדי הסוכר בדם, את מדדי הכולסטרול בדם, בעזרת המזון כתרופה ולחיצות ההחלמה וישיבה חשופה בפני קרני השמש, כמו כן להוריד את מדדי הטריגליצרידים, האוראה, הקריאטינין חומצת השתן כדי להיכנס אל מסלול בו הגוף מוביל להחלמת הכליות באמצעות לחיצות ההחלמה ומזון כתרופה.

ואם ה”תרופות” הם מקורה של מחלת הכליות או ה”טיפול” בסוכרת הרי שעצם הבאת המטופל תחילה, למצב בו הוא איננו נזקק בהווה בפועל באמת ל”טיפול” הממסדי המתואר, אפשר להמשיך ולהחלים את כליותיו כפי שהראיתי מספר פעמים בקליניקה של “לחיצות ההחלמה”.

אני כל כך אוהב לקבל הודעות ממחלימים שמתרגשים לראות שהכליות חוזרות לתפקד. אתם יודעים שזה ענק במיוחד נוכח העובדה שהנפרולוגים (רופאים שאמורים להחלים את הכליות) לא רואים דברים כאלה, דיאליזה, השתלה ומוות ובאמת שאין צורך בזה. אפשר להחלים מאי ספיקת כליות – אפשר. אני מזמין אותך להצטרף אל מסע ההחלמה –

במקרים בהם מחלת הכליות אינה מחלת קצה של תופעות הלוואי של הכדורים שנמצאים במרשם של נותן הרצפטים המצב שונה ונקשר במספר נושאים למשל בטלומרים בם ידובר בפרק ג' של התכנית לשיקום הכליות. בשביל להוביל תכנית לשיקום הכליות יש צורך דחוף להחלים תחילה מתופעות הלוואי של הרצפטים שלהם.

חומצות גורמות לכוויות, ומכיוון שמדד החומציות בקרב חולי כליה עולה בשל תזונה שגויה ורבת חלבונים, למשל מהחי או חשיפה לקפה, הן מתייבשות כי החומצות מייבשות את התאים שאליהן הם נחשפים [מקור]. הכוויה נגרמת מההתנתקות המתרחשת בחומצות שבהן נוצרים יוני H+. יוני H+ אלו נקשרים למים בתא ובכך מייבשים אותו והייבוש הזה גורם נזק אדיר לתאים ולכוויות – עוד על כך בפרק ב' של התכנית לשיקום הכליות

לפרק ב' – כאן

המשך

לתחילת המאמר – לפרק א'

לפרק ב' – כאן

לפרק ג' – כאן

לפרק ד' – כאן

לפרק ה' – כאן

לפרק ו' ולרשימת התרופות שהורסות את הכליות – כאן

התכנית לשיקום הכליות פרק ז' – עקרונות הטיפול – כאן

נשארו לך שאלות 

אשמח להשיב על כל שאלה 

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

בבקשה לא להתקשר משום שזה פשוט לא מאפשר לי לעבוד – אנא השתמשו באמצעים שלפניכם –


  שמי Name:


  טלפון phone:


  דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם) Email:


  איך אני יכול לעזור לך How can I help you:


  אפשר לקבל את בדיקות הדם החריגות שלך Exceptional laboratory tests:  למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. ירון מרגולין הוא רקדן ומבית המחול שלו בירושלים פרצה התורה כאשר נחשפה שיטת המחול שלו כבעלת יכולת מדהימה, באמצע שנות ה – 80 לרפא סרטן. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך. מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

  מאמרים אחרונים

  נשלח ב כללי, מזון מחלים, תורת הדמימות
  5 comments on “התכנית לשיקום הכליות – פרק א'
  1. vorbelutr ioperbir הגיב:

   Its like you read my thoughts! You seem to know so much about this, such as you wrote the e-book in it or something. I believe that you simply could do with some p.c. to power the message house a bit, however instead of that, that is excellent blog. An excellent read. I will definitely be back.

   • ירון מרגולין הגיב:

    I admit that my technological side is very weak, this blog is helped by volunteers, translators, and technical people. He also suffers many attacks mainly on my articles on the subject of the kidneys and ways to warm the kidneys. I thank you for the things you wrote in honor of my more successful side – helping people, especially healing. Thanks. Yaron

   • ירון מרגולין הגיב:

    There are people who read the blog and move me, one of them is you. Thank you very much. Yaron

  2. Betwing88 הגיב:

   Does your website have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd like to shoot you an e-mail. I've got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

  כתיבת תגובה

  Or

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  *