צום חי – הוא תרופה טבעית, מדויקת שמחלימה אותך

Peter Paul Rubens – 1612 – 1613 – Venus, Cupid, Baccchus and Ceres.

צום חי – נמצא בשימוש הרפואה הלא ממסדית ומסייע להחלים איברים פנימיים במקומות בהם כשלה הרפואה הממסדית. יש לו השפעה מרשימה ביותר – ראה כאן, (אני חייב לספר לך – אחרי שבועיים של צום חי וסדרת לחיצות ההחלמה, היא בת ה-73, התיישבה לפני בפעם השלישית עם סוכרת מתמשכת שהובילה לכשל בתפקוד הכליות, ואמרה: "אני חייבת לספר לך, מזה 7 ימים שאני לא מזריקה אינסולין, כי פשוט אין בו כל צורך. אתה נותן לי חיים חדשים" כאן ) אבל לא מומלץ להיכנס אליו ללא ייעוץ, הכוונה ומעקב צמוד – 

The Libyan Sibyl by Michelangelo Buonarroti

צום חי הוא משימה נועזת שדורשת הבנה, מיומנות ורגישות רבה – פרוט לבעיות שכיחות שמזדמנות בדך בהמשך המאמר. אני משתמש בצום חי רק כאשר אני פוגש את הנרפא כל שבוע ועוקב אחר מצב גופו, נפשו והתנהגותו – אני שב ובוחן במגע את מרקם שריריו – בודק את טונוס שריריו באמצעות לחיצות ההחלמה – ומטפל במתרפא שוב ושוב בפריצת דמימה ושחרור כיווצי שרירים כרוניים. החל מהיום העשירי חייבים לשלב גם הליכה קלה או שחייה. ולאחר 60 יום גם תרגילי גמישות. יש להקפיד על משטר שתיית מים נכון.

Girl Reading Jean Honore Fragonard ז'אן אונורה פרגונאר

סוד המים כיווץ השרירים מצמיא ומסכן את המשך הצום החי

בצום חי יש להקפיד על שתיית מים – מי ברז עדיפים – במפגשים אני נוגע בגוף ואומר: אין מספיק מיים. קל לאבחן במגע צמאון של תאי הגוף. כשעור הידיים ייבש כל אחד יכול לאבחן זאת – הוא אחד מסמני הצמאון. –  כל הנוזלים שבגוף מתקבלים דרך מערכת העיכול בשתייה וגם באמצעות אכילת מזונות. הנוזלים ממשיכים אל מחזור הדם – לנוזל הדם שמכונה פלזמה, חלק מהמים נשארים במחזור הדם וחלקם מפונים ע"י הכליות ובלוטות הזעה. חלק אחר מהנוזלים עוברים מהפלזמה אל החלל הבין תאי ובהמשך הם נכנסים לתוך התאים ומזינים אותם, שהרי תאי הגוף שלנו הם למעשה בעלי חיים זעירים שזקוקים למים. עודפי המים מסולקים. הם יכולים להיפלט בשלושה דרכים מרכזיות: באמצעות המסננת הגדולה – הכליות, בייצור שתן, ע"י העור בנידוף זיעה, וכן בעזרת הריאות – בנשיפת האדים. חשוב לדעת שרוב הנוזלים מגיעים קודם כל לפלזמה ורק לאחר מכן לתוך התאים. ריכוז הנוזלים בפלזמה הוא קטן יחסית ועומד רק על 4% מכלל הנוזלים בגוף אולם ירידה בכמות הנוזלים בפלזמה מסוכנת כי כשאין נוזל אין זרימה של דם בצורה טובה ורגילה וזה בעצם מה שקורה במצבים של כיווץ שרירי כרוני שמקרב את החולי אליך מרעב וצמא.
במצב לחוץ וחסום – הגוף מתקשה לשנע את מסעיות הובלת המזון בגוף (חלבונים, כדוריות הדם האדומות) ואת עגלות האשפה שמפנות את הטינופת. מערכת החיסון נחלשת או חדלה לפעמים לתפקד ולבנות מחדש אזור שנפגע – כך פורצת דלקת. גם מערכת הקרישה מתקשה לעבוד כמו שצריך והאדם חש צמא, יובש בפה כסמן אזהרה. למעשה מדברים על דמימותכיווץ שרירים כרוני, חוסר איזון רגשי אבל הגוף נכנס למצב של התייבשות פתירה. הגוף חכם ולא ימות מצמא, אבל הפתרון שלו למצב זה רע לך – הוצאת הנוזלים מתוך התאים. הווה אומר ירידה בנפח הדם שגורמת בהמשך לירידה בלחצי הדם שמשתקף ביובש בפה ובלשון לבנה. במגע בגופך, קל לי לאבחן את המצב הזה כבר בתחילתו – אז לשתות מים – אני מבקש ממך. יש לזכור שבחורף יש לשתות לפחות ליטר וחצי של מי ברז – ובקיץ אפילו 2 ליטרים (ביותר מכך אין צורך) ובעזרת צום חי ולגימה מדויקת אפשר גם להוריד לחץ דם.

Alexandre Falguière- Caïn Et Abel קין והבל

אם החלטת מסיבה כלשהי להתחיל בצום חי לבדך יש בך אומץ ראוי להערכה יחד עם זאת חובה עליך לזכור שתזונת צום החי מבוססת צמחים, נעדרת בישול ויכולה לעורר תגובות שיחייבו אותך, לפעמים, לפנות לעזרתי, לעזרת רופא המשפחה שלך או אפילו לפנות למיון. אם נתקלת בתופעות שיפורטו בהמשך וחלקן דומות לתגובה על שתייה מופרזת של אלכוהול – כשברור לך לחלוטין שאין כל אלכוהול בתפריט שלך. פנה מיד למיון או צור קשר עם הרופא שלך אפשר גם להיוועץ בי

Imprimir Adán y Eva, de Rubens (1628 – 1629) קטע, בעקבות טיציאן – רובנס אדם וחוה.

צום חי הוא תרופה שנועדה להחלים את האברים הפנימיים שלך
צום חי הוא תרופה – שפועלת מהר – אבל הוא לא שינוי דרך חיים. צום חי גם לא נועד להרזיה – הוא תרופה!!! יש לדעת כי צום חי לאיבר הכבד שונה מצום חי לכליות, ללַבְלַב (Pancreas) או לטחול (The spleen) – בצום חי ללבלב למשל, אין להשתמש בכלל בפחמימות. האיסור הזה  כולל דגנים מלאים שמוגדרים גם הם כפחמימות – כשמדברים על כליות חובה להשתמש בפחמימות אבל במידה הנכונה.

לימון בכלי פורצלן JEANNE ILLENYE

צום חי לתיקון הכבד
המספרים לתיקון כבד שומני הם: 79% אחוז ירקות טריים 21% אחוז פרות יער, לימון 1 לפחות ליום ותותים. 15% חלבונים למעשה עדיף להשתמש במעט מאוד חלבונים עד 73 גרם שעועית (שחורה), עדשים מונבטות ואפילו חומוס ומש עם דגנים מלאים כגון שיבולת שועל, שיפון או כוסמת. הם הבסיס לאיזון הכבדאסור שומנים ובכל זאת יש לצרוך 5% שומן מהצומח דרך שמן זית, שמן קוקוס, אגוז ברזיל ואבוקדו. יש לגוון עם חלבון מלא שאינו בא מקטניות.
גרגרי אמרנט, אפונה (בזהירות היא מלאת אשלגן) קינואה ואפילו טף וכוסמת גם פולי סויה מכילים חלבון מלא.

Patroclus by Jacques-Louis David (1780)
בחלקו העליון של הגב התחתון נמצאות הכליות – טוב שישארו בשליטה.

צום חי לתיקון הכליות הסוררותאי ספיקת כליות או תסמונת נפרוטית (Nephrotic Syndrome)
המספרים של תיקון הכליות אחרים והם: 5 65-20-10- זהו הבסיס לתיקון הכליות באמצעות צום חי –  הווה אומר: 65% ירקות – כל הירוקים חייבים להיות אורגניים כדי למנוע רעלת זרחן. 20% פרות בהם התותים חייבים להיות ביו מאותה סיבה – 10% פחמימות ו 5% שומן מהצומח. אשר לחלבונים – בתיקון הכליות אסור חלבוניםוהנושא הזה רגיש במיוחד כי אי אפשר לחיות בלי הספקת חלבונים מסוימת לגוף. מכל מקום יש להשתמש כאן בצום חלבונים (ראו כאן) במעט חלבונים ככל הניתן ולגוון אותם כל הזמן עם חלבון מלא שאינו בא מקטניות כגון גרגרי אמרנט, אפונה (לא יותר מכף 1 ליום כי האפונה מלאת אשלגן) קינואה ואפילו טף וכוסמת גם פולי סויה מכילים חלבון מלא. בתיקון כליות אני נעזר בצום חי, צום חלבונים ומשתמש גם בעזרת הסשימיחלבון נע מדגים כגון סלמון, קלמרי ואפילו טונה וסרדינים. מותר כרוב כבוש וחימום עד טמפרטורת חום הגוף. חובה לצרוך פחמימות ובהקשר זה ישנם בשוק קריקרים נאים. הם מיובשים בחום נמוךלא אפויים – מותר גם שבולת שועל וכוסמת בכמויות קטנות. 

אל החקלאות והדגן הרומי – האנס ון אכן Ceres – Hans von Aachen, 1600

צום חי – במקרה של מחלת הסרטן באחד מהאיברים הפנימיים שונה אף הוא בדומה לצום חי לתיקון הכבד אסור להתקרב לפחמימות אך אסור גם לצרוך פרות – למעט אבוקדו ואפונה שמוגדרים כפירות. 7 לימונים ליום בצום חי נוגד סרטן חובה. למעשה כל כמות הפרי המותרת היא 7 לימונים. 

שעועית חייה שהושרתה במשך 48 שעות בסודה לשתייה.

בצום חי אסור לבשל, לאדות, לשרוף, לחמם או לטגן ולאפות – מותר לייבש בשמש או במייבש שלא עולה על 30 מעלות. במקרים מסוימים מותר להמליח, להתסיס במיץ לימון, בחומץ תפוחים ואפילו במלח כמו בכרוב כבוש, או בכבישת נתח סלמון גם הקימצ'י מותסס וכן מלפפונים, סלק, שום, כרובית ובצל כולם טובים לך. התסיסה מקנה לירק תכונות בריאותיות חדשות כמו חיידקים מועילים וויטמינים, וגם מוסיפה טעמים מדהימים למנה שאליה הם מתווספים כתבלין. מותר להשתמש בתבלינים חיים או מיובשים בעלי טעם חזק ווסגולות רפואיות שונות, משתמשים גם באצות ים משרות,.בצום חי אפשר לחתוך, לפרוס, לגרד, למעוך, לרדד, לגרוס, להשרות, להקפיא, לערבב, לייבש, להניח בשמש, וכאמור לעיל, לחמם עד חום הגוף ולהתסיס.

Annibale Carracci (Italian 1560-1609) Palazzo Farnese, Rome – אסכולת בולוניה- בארמון פארנזה – אניבאלה (חניבעל) קראצ'י צייר את תמונות המופת, אבל מיכלאנג'לו בואונרוטי היה זה שבנה את הקומה השלישית של הארמון ובנייתה מחדש של חצר הארמון גם את  החלון המרכזי בחזית הארמון ובו סמל האפיפיור. הארמון הושלם בשנת 1589. חדרי הארמון עוטרו בפרסקאות המתארים נושאים מיתולוגיים כאלגוריות ובהם סדרת פרסקאות המתארות את הרקולס ואת אהבת האלים מעשה ידי הצייר הגדול אניבאלה קאראצ'יהארמון היווה השראה למבנים ברחבי העולם, ובהם לשאטו גרימאלדי באקס-אן-פרובאנס, למוזיאון הבנייה הלאומי בוושינגטון בירת ארצות הברית, ולבניין המזכיר הראשי בסידני שבאוסטרליה. אניבאלה הוא הבן המפורסם במשפחת האמנים המוכשרת של בולוניה: לודוויקו, ושני דודניו ואניבאלה קאראצ'י. סגנונו מושפע מרפאל (שלידו ביקש להקבר בפנתיאון שברומא) ומאמני ונציה ובולטת בהם שאיפתו להגיע לשלמות הצבע של טיצ'יאנו והקומפוזיציה של טינטורטו. בולטת השפעתו של הראשון עליו ב-Cristo e la Samaritana עבור ארמון  סמפיירי בבולוניה Palazzo Sampieri in Bologna גם בעבודתו משנת 1587 בכנסיית סאן רוקו ברגיו אמיליה ובמיוחד בעבודת המופת שלו The Loves of the Gods . San Rocco in Reggio Emilia. השפעתו המבורכת של האחרון עליו (טינטורטו) – ניכרת במספר פורטרטים מאוחרים שיצר ובעבודות כמו בונוס עם סטיר (Venus with a Satyr and Cupids, (1590) ,Resurrection of Christ.1593, Two Children Teasing a Cat, 1588-1590 ואפילו בThe Cyclops Polyphemus by Annibale Carracci. בשנת 1587-88, Anibale יצא לפארמה ולאחר מכן עבר לונציה, שם הוא הצטרף אחיו אגוסטינו שכבר התמחה באסכולה הונציאנית בציור ששלטה אז בעולם האמנות. מ -1589 עד 1592 האחים קראצ'י זכו לעבוד על הקיר על הקמת רומא לרובע פאלאצו מגני בבולוניה.

 

צום חי הוא אוכל נא ( RAW FOOD ) מאט באופן דרמטי את תהליך ההזדקנות של הגוף, מחזק את מערכת החיסון, משפר את מערכת העיכול וגם מספק כמויות עצומות של אנרגיה לגוף. 

תותים, פטל ואוכמניות – מותרים בצום חי

אוכמניות, גוג'י ברי (Goji berry), שיזנדרה, דומדמניות, לימונים, זרעי צ'יה, קליפת זרעי לחך – פסיליוםג'ל האלוורה (נקי מאלואין) 1.8 ליטר מי ברז. אפונה, עדשים, כרוב, לימון בכבישה ביתית (במלח ים), כוסמת, קינואה, קקאו, פטריות שאגה, פטריות ריישי, שורש בשם הו שו ווו, ג'ינג'ר, פלפל אדום, בצל, חסה,תרד, גרגר נחלים, חרדל, וחמוציות, גם נבטיי מש, אלפלפה, שמן זית וקוקוס רובם נחשבים למזונות העל והם חלק בלתי נפרד מהתפריט של צום חי.

Mystic Marriage of Saint Catherine, Peter Paul Rubens, 1628, oil on oak wood, inv. no. RO 0357; one of the designs for the high altarpiece in the Augustinian Church in Antwerp

בצום חי האנזימים נשארים. והם חשובים ולא נהרסים על ידי הבישול. המזונות החיים דורשים אנזימים מהגוף שלך לתהליך העיכול שלהם למעשה הם דורשים רמה נמוכה מאוד של אנזימים כדי לעכל אותם. לשם דוגמה ילדים או נערים שאוכלים אוכל מבושל, זקוקים  לכמות גדולה של אנזימים אפשר לומר  של פי 30 אנזימים ברוק למשל מאשר לילדים או נערים  שניזונים מאוכל נא. ככל שאדם מתבגר היכולת הזו הולכת ונעלמת, כך שהאוכל הנא שביסוד הצום החי בעצם עוזר לאדם לשמור על רזרבת האנזימים הקיימים בגופו. מה שמסביר החלמה מסוכרת מסוג 2 בתוך שבועיים ואי צורך בנזרקת אינסולין שהוזכרה למעלה.

יאן ואן דאלן, בכחוס, 1648
Jan van Dalen bacchus

יין מותר בצום חי – אבל לא בתיקון הכבד או בהורדת כולסטרול – על איך להוריד כולסטרול רע רשמתי לך – כאן מותר יין בצום חי אבל, רק יין עשיר ברזרבטול.  הרזרבטול מצוי בקליפות ענבים, בוטנים, אוכמניות, חמוציות וקקאו. הוא נמצא גם במיץ ענבים ירוקים ואדומים (כולל יין שנעשה נכון), באסאי ותותי עץ.  תותי העץ של נביטאס נטורלס, אורגניים וגדלים באדמות פוריות בטורקיה. כאן גם מייבשים אותם, במשך דורות רבים בהם הרזברטרול מצוי בשפע והוא גם נוגד החמצון העיקרי בתותי העץ הללו. רכיב זה נמצא קשור במניעת מחלות לב, סרטן, אלצהיימר וסכרת. הוא בעל תכונות מרפאות מאוד. הוא נמצא רק ביינות שמופקים בצורה טבעית, ויש לצרוך רק מהם בצום חי.

נועזות – אם בכל זאת החלטת מסיבה כלשהי להתחיל בצום חי לבדך יש לזכור שתזונת צום החי מבוססת צמחים, הרבה עלים ירוקים אורגניים כשל הירקות נכונים לאיבר הדורש תיקון ויש להמשיך את התרופה הזו (צום חי) ללא סטיות במשך 24 שבועות לפחות – אמת המבחן שיפור בכוחות הגוף, בתשוקה המינית, הפחתה בשומן הבטני, שמסמלת הפחתת השומן סביב האיבר הפגוע בתוך גופך, ירידה ברמות סמני הדלקת ובבדיקת הצואה. ברק בעין וצלילות מחשבתית לצד שיפור באיכות השינה וטונוס השרירים שמרכיבים את הכיווצים הכרוניים בגופך. 

ולנטין דה בולון 1591-1632, גאון אמיתי.

אזהרה לקטונים (Lactones)  – אם נתקלת במהלך ניסיונותיך להחלים בכוחות עצמך, בתופעה של ריבוי היציאות הווה אומר שנגרם לך נזק בשל חולשת הטחול, או פגיעה בו ועליך ליצור איתי קשר מיד או לפנות לחדר מיון. (יציאות מרובות מוגדרות כיותר משלוש יציאות ביום. אם הרגיל שלך, זו יציאה אחת גם שתיים זה ריבוי יציאות). בנוסף יש לשים לב לצואה קשה ויבשה. גם כאן עליך ליצור קשר מיידי (איתי או לפנות למיון) צואה יבשה בצום חי קשורות לחולשה של הכליות שלך וזה רע מאוד (אני מבקש ממך, מיד, אבל מיד ליצור איתי קשר) גם גרוד בעור הוא סימן רע – אם מסיבה כלשהי במהלך צום חי החל לגרד לך העור, החלו להופיע על רגליך למשל בשוקיים, פצעונים מטרידים – גם זו סיבה לפנות אלי – מידית – יתכן שיש לך בעיית לקטונים (lectin, חלבון קושר סוכר. הרעלת לקטינים יכולה גם להיראות כתופעות נוכח שתיית אלכוהול מופרזת – יש ועולה לך החום, סחרחורת, שלשול וגזים ואפילו הזעה מוגברת וראיית שחור מול העיניים – חלק מהתופעות הן כאבי תיקון והחלמה וחלק דורשים התערבות מידית של מי שמבין במצבך – רוצה להחלים מהר ובבטחה טוב יותר ליצור איתי קשר בטופס שנמצא ממש כאן למטה – אשמח להשיב לך על כל שאלהעוד הללקטונים בהמשך המאמר – 

ונוס ואדוניס, קטע – ברתולומאיוס שפרנגר Venus and Adonis, 1595-1597

מתי עוברים לצום חי – בבדיקה בעת האשפוז שלה במצב של אי ספיקת כליות קשה בדיקת המעבדה הראתה זליגת פרוטאין מהכליות בבדיקה נרשם פרוטאין אוריאין 611. זה הרגע בו מדברים על פרוטאינוריה (Proteinuria). פרוטאינוריה היא מצב שבו מופיע חלבון (פרוטאין) בשתן. לאדם בקושי יש כוח להרים במצב כזה להרים את עצמו, כדי להגיע לשרותים – ככה רחל הגיעה אלי –  המדד של הפרוטאין אוריאין שלה היה 611 – מבהיל, ממש לא מדד טוב, ומצביע על כך שהנימים הקטנים של הכליות שלה לא בסדר. כדי לדעת מה לא בסדר יש לערוך מספר בדיקות – אבל כולן במקרה של רחל הראו שהכליות עצמן תקינות. על פי פורטל הרפואה של ישראל רק אם פרוטאינוריה היא מעל 500-300 מ"ג ליממה זה רע. והמדד הזה שהחלנו בו עמד כאמור לעיל, על 611 וזה היה רע. עלי הוטל לחשוב איך להתקדם עם מדד כזה, כשהרופאים ששמרו עליה לא עזרו, אבל שללו פגיעה בנפרונים או בדופן האבובית, אבל בכל יום מצבה הלך באותם ימים נוראיים והתדרדר בבית החולים בו אושפזה במחלה לטיפול באי ספיקת כליות. המדדים השליליים רק החריפו. הם התדרדרו משעה לשעה. כך הוחלט למלט אותה אלי. בדרך כלל הבעיה במקרה של פרוטאינוריה  מתרחשת בגלל סוכר גבוה בדם או בגלל תפקודי כבד ירודים או טחול = אבל עד כה המדדים של אברים אלו היו חיוביים והסוכר שלה היה טוב, כרגע הוא למשל עומד על 70 שזה מדד טוב. ה GFR באותם ימים היה נורא קשה ועמד על 17.5 לכן  רק נזעקנו להרים אותו. שאי אפשר לחיות אם ה-GFR יורד מ 15. ובדרך כלל הוא יורד ויורד. האמת שלאחר 3 חודשים הגענו למדד של הפרוטאין אוריאין 178, ללא צום חי, ויותר מכך, בתיקון כליות סוררות מדד האוריאה בעיני חשוב ממדד הקריאטין בבדיקות האוריאה לאחר 5 חודשים המדד עמד על  46 כשהנורמה של בדיקת אוריאה זה עד 43.אני חושב שזה אחד ההישגים הגדולים בעולם רפואת הכליות. הקריאטנין שפחות חשוב בעיני בתהליך ההחלמה עמד על 3.70 ולאחר 5 חדשים הוא עומד על  2.3. רחל רשמה לי אז: "אני עדיין לא מעכלת איך שרדתי לפי מה שהרגשתי במילה אחת " חולשה" .קיבלתי אתגר חדש להתמודד והמתנה שלי זה אתה, רק לחשוב מה הייתי עושה בלעדיך ולאן הייתי מגיעה עם הרפואה הרגילה🙏🙏🙏"  נחזור לצום חי ולבעיה שנותרה – חלבון בשתן. פרוטאין אוריאין – היום (שבת ה- 9.2.2019), לאחר 5 חודשים החלבון בשתן שוב עלה. מדובר בעליה קלה. הפרוטאין אוריאין עלה מעט והמדד של הפרוטאין אוריאין עומד כרגע על 238. שאר המדדים מעוררים תקוה, והאיריאה יותר מכך 46 זה מדד מדהים – הערכים כל הזמן, בכל בדיקה (אחת לחודש, חודש וחצי) רק הולכים ומשתפרים ורחל שבה לפעילות חיים רגילה ועשירה בעניין. הסבר מדד גבוה של פרוטאין אוריאין אומר, שחלקיקי הפרוטאין שהם חלקיקים גדולים פורצים דרך המסננת (אבר הכליות) הגם שהיא תקינה, אין בה בקעים, קרעים וחתכים ומזהמים את הגוף. הרפואה בדרך כלל מתמקדת בבעיה כזו ופותרת אותה עם תרופות, שהורסות את אחד מהאברים הפנימיים, אבל, האמת שאין לי מושג מה מקור הבעיה -אחרי הכל, כל בדיקות האבר עצמו מראות (ביופסיה, אולטרסאונד) שהאבר תקין זה הרגע בו החלטתי להעביר את רחל המתרפאת לצום חי – שזה אומר 2 כפות עדשים מושרות במים ליום עם 2 כפות בורגול, כוסמת או שיבולת שועל. ואין לחם רק גרגירים מונבטים – כי לחם אינו מזון חי. בצום חי יש למדוד כמויות לפני ההשריה %50 גרם מול 50% גרם. אבל המעקב כאן הולך וגדל בשל החשש להרעלת לקטנים (lectin, חלבון שקושר סוכר). לאחר שבוע, אם שרירי הגב שלה לא יתרככו מהר יידרש לעבור ל4 כפות של חלבון חי מלא שאינו קטניות כדי למנוע רעלת לקטונית-

הלקטונים
ללקטנוים
(lectins) תפקיד חשוב בהפעלת המערכת החיסונית בכל הקשור בשיקום אבר פגוע – בצמיחת תאים, במוות התא וברגולציה של שומן הגוף. הלקטינים עמידים בפני עיכול אנושי, הם בריאים והם נכנסים לדם ללא שינוי. יחד עם זאת ובמקרים נדירים הם יכולים להפוך את רירית דופן המעי חדירה יותר מדי. תופעה שיכולה במקרים מסוימים לאפשר לחלקיקי מזון כגון הלקטינים lectins שנמצאים בשעועית להתגנב אל זרם הדם. תסמונת מעיים דולפת (מעי דליף, או gut permeability, הוא מצב שבו מחברי המעיים אינם צפופים וקיימים ביניהם מרווחים גדולים או חורים, מה שמאפשר לשרשראות חלבונים לא מפורקים וגם לטפילים ורעלים לחדור מהמעיים לדם.) בהחלט יכולה לגרום לתגובה דלקתית שמעוררת גרוד בעור השוקיים – ולעיתים גם בזרועות. אלרגיות עוריות, נקשרת אם כן ברגישויות ללקטונים שבמזון, גם עייפות וכאבי שרירים, דלקת כרונית כולם יכולים להצביע על בעיית לקטינים גם מחסור בברזל, מגנזיום או אבץ. בהחלט אלו הם עוד סיבה למה נועזותך להחלים בכוחות עצמך ראויה לציון אבל, יכולה להביאך בכל זאת אל הקליניקה – על-מנת לקבל בכל זאת סיוע ועזרה).

הגירוש מגן העדן – מיכאלאנג'לו, הקפלה הסיסטינית, רומא.

הלקטונים נמצאים לאחרונה בקו האש – הם סוג של חלבונים בריאים מהצומח – והם נמצאים בכמויות גבוהות יחסית בזרעים של קטניות (עדשים, שעועית, סויה) בדגנים (חיטה, שיפון שעורה), באגוזים וזרעים, ובירקות ממשפחת הסולניים. "לקטינים", הוא שמה הכולל של קבוצה גדולה של חלבונים. ברגע שהם נצרכים הם נקשרים לגליקופרוטאינים (Glycoprotein) המבצעים תפקודים רבים בגוף ואחד החשובים בהם נמצא בקו האש של תהליכי החלמה של אי ספיקת כליות, סוכרת וכבד שומני הוא כמובן וויסות המערכת החיסונית בתפקיד שמירה על רמות החלבון בדם. לכאורה הם חומרים טבעיים ולכן אינם מזיקים כלל רק בריאים, אבל בכל זאת ישנן עדויות שיש גם להיזהר מפניהם כי לעתים נדירות אופן פעולתם בעייתי.  

לקטונים או לקטינים נמצאים בכל אספקת המזון שלנו, אך הם נמצאים בריכוז גבוה במזונות הבאים:
תפוחי אדמה
חציל
סויה
עדשים
פלפלת
נבט חיטה
חיטה
שעועית אדומה – אזוקי
אפונה
עגבניות
בוטנים
צום לקטונים דורש בדיקה מקדימה של אלרגייה למזון והיה ונקבעה אלרגיה זו הצום כולל כמובן איסור על כל המופיעים ברשימה למעלה מתפוחי אדמה ועד לבוטנים גם הימנעות מבשר של בעלי חיים צורכי דגן, תירס וקטניות. צום לקטינים מתמקד בבשר מרעה, חלב מרעה, זיתים ושמן זית, בטטה, עלים ירוקים, ירקות דלי לקטינים.

לא כל הלקטונים זהים באופן פעולתם. אלה מהם שעלולים להיות בעייתיים יותר נקראים פרולאמינים (גליאדין שבגלוטן) ואגגלוטינינים (לציטין סויה, שעועית אדומה ובשעועית ירוקה – באחרון בכמויות קטנות, באזוקי הכמויות עצומות). אגגלוטינין שמצוי בשעועית אדומה, בכמות גדולה גם לא נהרס בחימום. יש לדעת שהלקטונים מצויים גם במלפפון, קישוא ודלעת.
המודעות ללקטונים עלתה בשנים האחרונות בשל הצטברות העדויות לכך שגם אנשים שתזונתם מבוססת על צום חי, בריא, נא, עדיין מתלוננים על בעיות בריאותיות וביניהן עליה במשקל, פצעים וגרוד בעור ותופעות נוספות שמקובלות לאחר שתיית אלכוהול מופרזת, גם בחילה, שלשולים ונפיחות. בעיית הלקטינים נדירה כי ה"לקטונים למעשה, הרבה יותר פעילים בקישור לתאים שלנו כאשר הם נצרכים במעבדה בה הם נמצאים בריכוז גבוה ובבידוד מהמזון עצמו, כמו בניסויים, כאשר הם נצרכים במזון, כפי שהם בדרך כלל על ידי בני אדם בפועל – הבעיה פחותה", מציין ד"ר דוד כץ, מנהל המרכז לחקר באוניברסיטת ייל בבית החולים גריפין ומייסד יוזמת הבריאות האמתית בנוסף יצוין שלקטונים שמקורם בקטניות בעלי תכונות מיקרוביאלית ובעלי כושרי פעילות נגד סרטן, על פי מחקר שפורסם בכתב העת הבינלאומי של תזונה מולקולרית למדעים (2017). מחקר שפורסם במהדורת 2015 של כתב העת Oncotarget מצא כי לקטוני צמחים הנקראים MASL (מזרעי עץ Maackensis Maackensis) למשל, בעלי יכולת טובה במיוחד להילחם בתאי סרטן הפה. גם אם דומה שהסוגיה יוצרת פרדוקס, הרי שתזונה מבוססת על קטניות ודגנים נחשבת מיטיבה ומומלצת לתהליכי ההבראה. אבל לא לכולם. מכל מקום אפשר לציין שככל שהקטניה קטנה יותר היא יותר קלה לעיכול ומצריכה פחות טיפול. פול למשל, יותר קשה לעיכול מחומוס, שיותר קשה לעיכול ממאש, שיותר קשה לעיכול מעדשים כתומות. לא כן המצב לגבי השעועית האדומה – אזוקי –  הימנעות מגלוטן היא חלק אינטגרלי של הצום החי. כי אסור בצום חי לצרוך מאפים ולחם וגם איסור זה בהחלט פותר חלק מהבעיה. פתרון נוסף הוא קילוף – מומלצת במצבי רגישות פשוט לקלף, לחלוט, ולהסיר את קליפות הזרעים והירקות כגון חציל, עגבנייה ופלפלים, כדי להפחית את תכולת הלקטונים בהם. החדשות הטובות הן, הכנה נכונה של מזונות המכילים לקטינים יכול לעזור להפחית את תופעות הלוואי הלא רצויות. בצום חי תמיד ישנה גם המלצה על השריה ארוכה, החלפת המים לאחר 8 שעות, ברגישות ללקטונים יש להחליף את המים לעתים קרובות. תהליכי הנבטה – תמיד מסייעים לנטרל את lectins בזרעים, דגנים או בשעועית. התססה ובישול גרגירים, דגנים וקטניות מאוד מומלצת גם ההשריה משפרת את ספיגת רכיבי התזונה ומקילה על מלאכת העיכול. בנוסף מומלץ להפחית או לא לצרוך מוצרי סויה שלא עברו התססה ולהחליפם במזונות שעברו התססה כגון מיסו, טמפה, ונאטו.

William Strang Adam and Eve וויליאם סטרנג 1859-1921 הממלכה המאוחדת.

מזונות לצום לקטונים הם כל הצמחים, ומזונות שמקורם בבעלי חיים, אשר מכילים כמויות קטנות של לקטונים –  lectin והם כוללים
בצל
ברוקולי
כרובית
פטריות
דלעת
בטטה
גזרים
אספרגוס
דובדבנים
תפוחים
אוכמניות
תותים
תפוזים
לימונים
דובדבנים
חלבון מן החי בצום לקטונים כוללים דגים, בשר, עוף וביצים. שומנים מאבוקדו, חמאה ושמן זית, יש שמכנים זאת דיאטה נטולת lectin.

Heracles and Cerberus (1636) by Peter Paul Rubens.

יש לזכור שללקטונים יש תכונות מיקרוביליות מדהימות בהגנה מפני זיהומים, בחלקם מאפיינים נוגדי סרטן, הם מסייעים למנוע הידבקות התא ממחלות ותומכים במערכת החיסונית. לסיכום במקום לסלק מזונות עשירים בלקטונים מתוך הצום חי שלך אני ממליץ לך להתמקד בהכנה בנכונה של תזונתך כדי להקטין את התוכן השלילי של הלקטונים. כך נוכל להתקדם בתהליך הבראתך מהר וגם נבטיח אספקה מעולה של חומרים מזינים חשובים ביותר לגופך.

אני מזמין אותך לאתר החדש שלי – לחיצות ההחלמה

נשארו לך שאלות

אני מזמין אותך ליצור קשר בטופס כאן למטה, 

אשמח לשמוע ממך – ירון מרגולין

אשמח להשיב לכל שאלה.

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

 

שם:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:


למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COM ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך). מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.
נשלח ב כללי, מזון מחלים

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*