אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת

(Patroclus by Jacques-Louis David (1780)
בחלקו העליון של הגב התחתון נמצאות הכליות – טוב שישארו בשליטה.

אפשר להחלים ממחלת הכליות – בעיות בכליות – זו תופעה מפחידה ביותר – אבל יש לה פתרון

… וכשהרופאים לא נתנו תקווה להשתקמות הכליות ולהורדת הקריאטינין, הגעתי אליך… ירון היקר,
אני רוצה להודות לך תודה גדולה על הטיפולים וההנחיה שלך.
תוך חודש מתחילת הטיפולים אצלך, הקריאטינין החל לרדת, האוראה ירדה לנורמה, והeGFR החל לעלות. מדהים! זה באמת אפשרי ולגמרי יש מה לעשות ואיך לשפר את המצב.
כשהגעתי אליך, עם eGFR 27 ,קריאטינין 2.94 ואוראה 90, הייתה לי צריבה בשתן שלאף רופא שפניתי לא היה מענה על כך, והשינה שלי הייתה לא סדירה. הייתי קם הרבה לשירותים באמצע הלילה ולקח זמן עד שהייתי נרדם חזרה.
וכשהרופאים לא נתנו תקווה להשתקמות הכליות ולהורדת הקריאטינין, הגעתי אליך.
הייתי מודאג, עם הרבה ספקות אך עם הרבה תקווה ורצון אמיתי שזה יצליח.
הצום חלבונים שנתת לא היה פשוט בהתחלה, אך בזכות אשתי שתמכה בי והצטרפה אלי לחוות את צום החלבונים שנתת, הצלחתי להיכנס לדיאטה הזו.
בהדרגה התרגלתי , גיליתי שזה לא כזה נורא, שזה לגמרי אפשרי והתחלתי להרגיש יותר טוב עם כל שבוע של הצום.
לאחר הטיפול הראשון אצלך, אמרתי לאשתי, אני מרגיש כאילו נולדתי מחדש. יום למחרת הטיפול הראשון אצלך, הופתעתי לגלות שהצריבה בשתן איננה, מה שלא קרה שנים. ישנתי רצוף, וכבר חודש מאז תחילת הטיפולים אצלך, אני ישן ברוב הימים שינה רציפה וככשקם נרדם יחסית מהר למה שהיה לפני הטיפולים אצלך.
התחלתי לעשות גם הליכות כמעט כל ערב כ40 דקות.
כיום, חודש אחרי שהתחלתי את הטיפולים אצלך וחודש וחצי מאז בדיקות הדם הקודמות,
הeGFR עלה ל29, קריאטינין ירד ל2.75 ואוראה ירדה ל 42 😁
אין מילים לתאר את גודל השמחה והתקווה שלנו כיום, לאחר קבלת תוצאות בדיקות הדם, חודש לאחר תחילת הצום חלבונים. אני מאמין שתוך חודש אני אוכל להוריד את רמות הקריאטינין ל2 ואולי אף להגיע לנורמה.🤞 כוחה של טיפה החוצבת בסלע:)

"אילוף הכליות" המאמר שמסביר לך הכול על כליות סוררות וגם מלמד אותך עד כמה קל, אפשרי ונפלא להפוך את המצב המוחלש הזה לכוח ולבריאות –  מדובר בתחומה של הרפואה המשלימה ומונעת תחלואה ובמאמץ שעליך לבצע- המאמר ארוך ומקיף הכול. בסוף המאמר מתכונים ומה צריך לאכול כדי להבריא מהר. המאמר מציג את כל השיטה לתיקון הכליות וגם הרבה מידע על איך ומה לעשות כדי להחלים גם על המחלה של הכליות למה זה קורה, על מקורותיה, המחדלים הרפואיים, ועל מחלה סופנית נוספת "סוכרת כלייתית" – גם היא מוגדרת מחלת כליה סופנית, אבל גם ממנה אפשר להירפא וגם על כך אני רושם בהמשך המאמר ובמאמרים נוספים שמאמר זה מקשר אותך אליהם (הם כתובים עברית, לקראי האנגלית אולי התרגום של הרשת יעזור להבנתם). בנוסף אני מפרסם כאן ובמאמרים נוספים שמחכה לך קישור אליהם, בגוף המאמר הזה, על מה כדאי לך לאכול כדי לבלום את התדרדרות המחלה – וגם מה אסור לאכול. אני לא פוסח על הכישלון של הרפואה הממסדית בהחלמת הכליות. על האמון, שבעיקר גברים, נותנים בה, למרות שהמחדל כאן מגיע עד לשמיים ואי ספיקת כליות בארה"ב הגיעה כבר לסיבת המוות מספר אחת – כדאי לך לדעת שאפשר לצאת מהמצב! אני הצלחתי, מטופלים שלי מצליחים – עובדה. אפשר להחלים מהמחלה הנוראה, ואפילו לראות תוצאות חיוביות בתוך 3 חודשים! עוד על כך כאן בצילום כאן למטה ובהמשך ובסוף המאמר תופענה גם בדיקות דם (לפני/אחרי) שאת הכליות הסוררות של בעליהן אילפתי בחודש שעב.
סייעתי להביא לידי ריפוי מהיר ובזמן קצר מאוד כליות של מבוגרים שונים מגילאי 38-87, מצורפת גם בדיקה מפעימה מיום ה -25.10.2018, שהתווספה לאחר פרסום המאמר הזה. וכאן מתאריך ה8.4.2019 – אפשר להחלים!

לפני 3 חודשים היינו במצב קשה מאוד, הבדיקות היו גרועות ולא ידענו מה אפשר לעשות. בטח לא עם כליות. על הסוכרת בכלל לא חשבנו. במזל, הגענו לקרוא את ״אילוף הכליות הסוררות״ והיה ברור שצריך להגיע אליך. ועכשיו – התוצאות מדהימות!! A1c ירד ל 6.2 בלי תרופות כשבמשך 20 שנה היה 7-9 (ב ״טוב״ היה 6.8 עם אינסולין). ה urea ירד מ 68 ל 45 והחלבון בשתן מתוצאות של 1200-2000 ירד ל 382. תודה רבה רבה. יש לנו מזל גדול מאוד שהגענו אליך. מזעזע לחשוב איפה היינו בלעדיך. תודה!! עוד על כך – כאן

תוצאות הבדיקה הראשונה שפרסמתי ואלו שנוספו (באישור המחלימים) בהמשך הדרך הביאו לעשרות פונים מכל הארץ, כי הן הראו ירידה של ערכי הקריאטינין ללא תרופות. אולם, הסיבה שהנפרולוגים שיתפו פעולה כבר מההתחלה הייתה שונה – התוצאות הראו עוד דבר: עליה מתמדת של ה-eGFR או ה-GFR (לכיוון ה-120, הוא המדד הבריא של תפקוד הכליות) ואת זה הם טרם ראו.[ קצב הסינון הפקעתי (Glomerular filtration rate – ‏GFR)].
התוצאות האלו גם הירידה בערכי הקריאטינין, האוריאה, החלבון בשתן, של ה A1C גם של האלבומין ועליית מדד הסינון של הכליות – ה-GFR (מדד לתפקוד הכליה, בנפרולוגיה, מהווה אינדיקציה למצבה של הכליה ולתפקודה כמסננת וכמנקה של הדם) בהחלט משמשות דגל של תקווה.
הוכח שהריפוי אפשרי, הוא זמין לך וגם אם אינני רופא הבנתי שפנייה לרפואה הקונבנציונאלית רק חושפת את הבעיה: אין מרפא לכליות.
מדד הסינון (ה-GFR – Glomerular Filtration Rate) מוסתר, ליכארה, כדי לא לבייש את המומחים, כדי שלא ידעו את המצב האמיתי של קריסת המערכת הכליתית ואת גודל הכישלון של הנפרולוגים.
הם לא יודעים לבלום את ירידתו. הם לא מגלים את בורותם בנושא. המסננת נסתמת ואין להם תשובה לבעיה הזו. כך שגם אם הקריאטינין יורד מעט לזמן מה, בעזרת תרופות, הכל בעצם נהרס כי התרופות מרוקנות את הגוף מיסודות חשובים והכליות נסתמות עוד יותר. יותר ויותר מצב רפואת הכליות נראה חסר תוכלת ומאכזב. ומשהבנתי שלא נשארה לי ברירה אלא לרפא כליות בעצמי החלתי לרפא כליות והסתבר שאת זה אני דווקא אני – רקדן, מורה לריקוד וכוריאוגרף (כאן הקישור לערך ירון מרגולין בויקיפדיה) אדם סקרן מצאתי דרך והצלחתי לפתח כישורים בנושא הזה והם מתפתחים ומשתכללים כל יום –
הדוגמא האחרונה  שהעלתי לרשת, נמצאת כאן למעלה, ואלו שלמטה ובסוף המאמר שבות ומוכיחות שאפשר להחלים מאי ספיקת כליות.

אסביר לך הכול, אבל בהקדמה חשוב לי לידע אותך כבר עכשיו הקריאטינין עולה, אבל אין המדד בהכרח משקף את מצב הכליות – הקריאטינין עולה, אבל בדיקת האולטרסאונד וה-MRI אומרות שהכליות בסדר – אז איך זה שקוראים למצב מחלה של כליות?
מדד אחר מצביע על הכליות נכון לומר על כושר עבודתם ויכולתם לסנן את הדם מזיהומים – קוראים לו –GFR  (מדד סינון הכליות,.  קצב הסינון הפקעתי (Glomerular filtration rate – ‏GFR). רושמים אותו גם eGFR – הוא המדד הכי חשוב בשלב ההתחלה. כולם מדברים על הקריאטינין. נותנים ומציעים כדורים, תרופות נגד קריאטינין וה-GFR יורד! (בהמשך אתאר מה זה מדד הסינון GFR וגם למה הוא כל כך חשוב ואוסיף את הנוסחה לחשב אותו אם הרופא מתעקש להסתירו ממך) בשלב זה יש לדעת המלצה על דיאליזה היא הודעה בכישלון שאומרת מדד הסינון קרס – וכשמדד הסינון עומד על המספר הנורא – GFR 15 משמעו: דיאליזה! (מדד זה נמוך, אבל הוא עוד יכול לרדת וגם יורד, ומשקף מצב בו הכליות סתומות, מאוד סתומות וגם סתומות לגמרי ולא מסננות יותר את הדם שלך. הדם מורעל והרעל והזוהמה נשארים בגוף, וגם אם הקריאטינין ירד – הרי שזה כבר הורג אותך. האם הרופא ששלח אותך לדיאליזה – הראה לך סטטיסטיקה של החלמה, או של הצלחה? האם סיפר לך כמה פעמים הקריאטינין ירד בשלב כזה והוא עצמו נכשל ומה אומר הכישלון שלו לך). אוסיף ואדגיש כי מדד סינון בריא זה מדד סינון של 120 – GFR 120  – יש להתבונן עליו, אם רוצים להחלים.

אשמח לשמוע ממך ירון מרגולין

אני פועל אחרת ומיחס למדד של תפקוד הכליה – GFR חשיבות רבה. יתכן שזו הסיבה להצלחתי כך, שגם ממצב כל כך קשה של GFR17.5 הצלחתי להביא מרפא! התוצאה של העבודה שלי פשוט מדהימה וזה מרגש – כן, הגם שטרם נרשמה הצלחה דומה לה בעולם, וטרם פגשת במחלימים בקליניקה שלי, יש לך תקוה. ואנחנו בדרך להחלמה. אני מזמין אותך, מכל הלב, להחלים –

ירמיהו הנביא, כפי שמיכלאנג'לו צייר אותו על קירות הקפלה שסיקסטוס ה-4 בנה בוותיקן. הנביא חזה את המלכתו של "צֶמַח צַדִּיק" מבית דוד: "וּמָלַךְ מֶלֶךְ וְהִשְׂכִּיל וְעָשָׂה מִשְׁפָּט וּצְדָקָה בָּאָרֶץ. בְּיָמָיו תִּוָּשַׁע יְהוּדָה וְיִשְׂרָאֵל יִשְׁכֹּן לָבֶטַח וְזֶה-שְּׁמוֹ אֲשֶׁר-יִקְרְאוֹ ה' צִדְקֵנוּ".[ירמיהו כ"ג ה' -ו']

אין לך את תוצאת ה-GFR? גם ממך הרופא מסתיר את התוצאה של תפקוד הכליה בגופך? אני ממש מבקש ממך לדרוש אותה ממנו – התוצאה הזו היא השביל, הדרך וגם המרחק מהתהום שלך. אם לא נדע בכמה אחוזים הכלייה שלך כבר לא מתפקדת = מדד ה-GFR איך נדע עד כמה דחופה הפגישה לטפל בכליה – אם ה-GFR יורד ויורד, תקרא בדחיפות את המאמר הזה – זה המאמר שיכול להציל את חייך – כאן הווידאו שלי על הנושא כאן ועל הקריאטינין העולה וה-GFR שמתרסק (כשמתעלמים ממנו ומביא למוות מיותר) כאן. 

Michelangelo Buonarroti 1475 – 1564
קטע מתוך יחזקאל הנביא שצייר הפסל האגדי מיכאלאנג'לו על התקרה של סיקסטוס ה-4 בותיקן.

– תגובת המטופל לא אחרה לבוא לתוצאה הזו של עליית ה-GFR מרגשת, מעבר מ – GFR 17.5 ל 21 – בשלושה חדשים – הוא סימן מובהק לתחילתה של החלמת הכלייה. 

תגובת המטופל לא אחרה -מ GFR 17.5 ל 21 – בשלושה חדשים – זה ערך שטרם נרשם בממסד הרפואי – ההמשך, בסוף המאמר.

העינים חושפות את הבעיה – לפני שנכנסים למעמקי המאמר אני מזמין אותך למראה כדי להתבונן בבבואה שלך. אם יש לך עיגולים שחורים מתחת לעיניים – יש מה לעשות וכדאי לך למהר.

לאחר 5 חודשים – הנפרולוג ראה את הבדיקות ואמר "כל הכבוד" אני יודע שאת מטופלת ברפואה טבעית🌹🌹🌹בנוסף אמר שהוא מאוד מרוצה מהתוצאות ויש כבר 25% תפקוד של הכליות, ואנשים במצבי שבאים לביקורת חוזרת יש להם רק ירידה, ואצלי זה פשוט יפה מאוד. תבורך על כל המאמץ וההשקעה האינסופית שלך, זכיתי באדם ומטפל יחיד ומיוחד, כמטופלת כיף לי אתך ואני חוזרת לחיים💖💖💖

עיגולים שחורים מתחת לעיניים מצביעים בדרך כלל על אלרגיה למזון, ריקון מוויטמינים ומינרליים – לא ידוע בגלל תוספי מזון או תרופות גם אלכוהול!
כנראה שהבעיה שלך קלה לפתרון משחשבת – כתבתי על זה סדרת מאמרים והראשון בה "התרופות הטובות והרע" מתחיל כאןעיגולים שחורים מתחת לעין מצביעים גם על חולשה אפשרית בכליות – שמקורה כנראה בתזונה שגויה, מחסור בוויטמין B6, אולי בB12. לפעמים זה אורז או בירה, לחם לבן. 

אבחון על-פי הלשון – כשל בתפקוד הכליות משתקף בעומק הלשון, תשישות בכבד מזהים בין השאר על צידה השמאלי של הלשון, הלב מידע על מצבו בקדמת הלשון. פצעונים, לובן בעומק הלשון מזהירים אותך  מחולשה בכליות שמקורה כנראה בהימנעות מעשייה שמאוד חשובה לך, אבל אם יש לך פצעונים או חתכים במרכז הלשון – אלו הן התרופות שמרוקנות יסודות חשובים מגופך לבריאותך ואתה נחשף לתזונה גרועה.

לשון – הבט בלשון המשתקפת במראה – פצעונים, לובן בעומק הלשון מזהירים אותך  מחולשה בכליות שמקורה כנראה בהימנעות מעשייה שמאוד חשובה לך, אבל אם יש לך פצעונים או חתכים במרכז הלשון – אלו הן התרופות שמרוקנות יסודות חשובים מגופך לבריאותך ואתה נחשף לתזונה גרועה.

Portrait of a Warrior, Krieger – Giorgione – (Italian 1477-1510 וינה צילם ירון מרגולין
לסת – פצעונים המופיעים על הלסת מלמדים על חולשה בכליות שמקורה פסיכולוגי –

לסת – פצעונים המופיעים על הלסת. גם הפצעונים, חתכים  על הלסת מלמדים על חולשה בכליות אלא שכאן מקורה לא בתזונה אלא ברגשות – הפתרון פסיכולוגי –  באופן מדהים, דווקא בשלב ההחלמה, הפצעונים האלו שבים ומשתקפים בלסת. הופעתם זו מתרחשת אחרי 6-8 חודשי טיפול להחלמת הכליות. אני מניח שנגיע גם לשם. הפצעונים בלסת חושפים שהבעיה שלך בכליות קשורה למצבים פסיכולוגיים ונקשרים במערכת יחסים חשובה לך ושמקרינה על אבר הכליות. שיפור והחמרה משפיעים באותה מידה. (רוצה לדעת עוד על קריאת פניך – במאמרי קריאת הגוף – כאן ממתין לך מידע רב). חשדנות, קינאה, חוסר איזון נפשי, התאהבות, קירבה, תחושת שייכות חזקה או העדרה, בהחלט פוגעים בתפקוד כליתי. ועוד רגע לפני שנכנסים למעמקי הבעיה – עייפות. גם לעייפות תפקיד מרכזי באבחון הבעיה. היא מלמדת בין השאר על חולשה בתפקוד של הכליות שמקורו בחוסר בשעות שינה או בחולשה בכבד – גם כאן תזונה תשפר את מצבך (במיידי, אבל, לשם כך חייב להתקיים שיתוף פעולה עם תהליך, שדורש השקעת מאמץ ובמרכזו שינוי תזונה –
אתגר שינוי התזונה
מורכב ומקשה על מחלימים רבים בהם בולט מספר הגברים שמתקשים בכך ונכנעים, או קורסים.

קיללת חםנוח יוסף שצ'קוויץ Schakewits Josef (Belgian, 1848–1913) Noah curses Ham , 1876–1876 לאחר שניצל נח מן המבול, בגלל טראומת המבול, כנראה נטע כרם, והשתכר כי לא עמד כנראה בניצחון. חם, בנו של נח, הבחין בנח שוכב באוהלו, כשהוא שיכור, ומבוזה. לאחר שסיפר על כך לשם וליפת אחיו, משהתפכח נח משכרותו, ונודע לו על שהתרחש, הטיל בעל הניצחון קללה על כנען בנו של חם, שיהיה "עבד עבדים".

סדרי עולם חדשים – נוח הצליח לצאת מהמבול אבל נכשל כאב וקילל את צאצאיו. שינוי במרכיבי תזונה הוא סדר חדש, כפי שיוסבר מיד שגובל במבול כנראה עבור  מספר רב של אנשים, ההצלחה היא קצת גם חורבן, שיכרון וקללה.  סדר חדש בהחלט נקשר עם אבר הכליות.

קריאה מהנה.

Jean Louis Théodore Géricault

למה הכליות שלי חולות כל כך –

מספר סיבות לאי ספיקת כליות והראשונה קשורה בגיל. מדד ה-GFR יורד עם הגיל. החל מגיל 45 הוא יורד מ120 לאזור ה-90, רוב הרופאים מגדירים זאת "בריא", אני כמובן מתנגד לכך. אני חושב שחייבים להבין  שהגוף מתחיל להתמודד עם פינוי של  רעלים, חלבונים, מלחים, סוכרים, ומתכות, ואנשים מבוגרים יותר (47, 50, 55 וכו) כבר מתקשים לפנות אותם וכתוצאה מכך שרירי הגוף מתכווצים, תוספים של ויטמין E שנמצא באוכמניות  גם בצורתו הטבעית (תרד, סלק עלים, ברוקולי ובקיווי) לא מסייעים והשרירים המכווצים ולוחצים על מערכות הניקוז וסותמים את דרכי הנוזלים בגוף: דם, לימפה והבין רקמתיים המקיפים כל תא בגוף. מעטים יודעים אבל המערכת הזורמת בכל הגוף צריכה להיות פנויה ועל הנוזלים השונים בה להיות מעט בסיסיים (אלקליניים), כדי לסתור את החומצה המהווה תוצר לוואי טבעי של חילוף החומרים בתאים. במהלך הגיל נושא זה משתבש מעט וגם מדד הסינון מתחיל לרדת ולשקף זאת. יש לסייע לגוף לפנות את הרעלים האלו לפני שיסתמו את מערכת הניקוז ויהרסו את הכליות, ודבר זה אפשרי בעזרת שמירה על תזונה מאוזנת, פשוטה, ומחלימה לצד מעט ספורט או ריקודים, ומשחקי כדור לצד תרגילי מתיחות.

חולטת הצמחים של פייר רוברט סובלירא – Pierre Hubert Subleyras. שינוי הוא טבע חיים יסודי. אני חושב שדרוש שינוי תזונה בגיל 45 כדי לשמור טוב יותר על מערך זרימת נוזלי הגוף על-פי טבעו – אבל בהחלט לא דרוש כאן שינוי קיצוני – אפילו כוס בירה ליום אפשרי בגיל זה – אבל בהחלט לא 5 כוסות. כדאי להוסיף מנת סלט לארוחת הצהרים, לפזר מעליה שמרי בירה, ולפתוח בה את הארוחה.

שינוי הוא טבע חיים יסודי. אני חושב שדרוש שינוי תזונה בגיל 45 כדי לשמור טוב יותר על מערך זרימת נוזלי הגוף על-פי טבעו – אבל בהחלט לא דרוש כאן שינוי קיצוני – אפילו כוס בירה ליום אפשרי בגיל זה – אבל בהחלט לא 5 כוסות. כדאי להוסיף מנת סלט לארוחת הצהרים, לפזר מעליה שמרי בירה, ולפתוח בה את הארוחה. מומלץ להתחיל להשתמש בשיטות דוגמת לחיצות ההחלמה, עיסוי שבדי, ותרגילי גמישות בסיסיים כגון הרמות רגליים וכפיפות גב לפתיחת חסמים וכיווצי שרירים.

רמברנדט – שיעור האנטומיה של דוקטור טוּלפּ" (1632, האג, מאוריציוס),

מדד קצב הסינון הגלומרולרי – ה-GFR יורד במסתרין עקב תהליכי התבגרות. זו אחת הסיבות המרכזית למחלה. המדד הזה חייב, לדעתי, להכנס כמדד חובה לבדיקות הדם ואיסוף שתן כבר בגיל 45 – רק בעזרת חשיפתו ומעקב אחר קצב ירידתו אפשר להציל מאות בני אדם מאי ספיקת כליות וממוות. לשם עצירת נפילת מדד ה-GFR יש להכיר אותו. אני משתמש בסדרת לחיצות החלמה דוגמית ללחיצות ההחלמה (וידאו קצרצר) אני מצרף למענך בקישור הזה – כאן, כי הן מסייעות לעצירת התרסקותו.
לחיצות ההחלמה מפנות ומשחררות חסימות שסותמות את מערכת הניקוז ומסייעות לפינוי הפסולת מהגוף כשהכליות לא עושות זאת כראוי, מה שמשתקף במדד ה-eGFR או ה-GFR כשהוא נמוך מ- 90.

לחיצות ההחלמה מסייעות למערכת הדם להוביל אל הכליות את הפועלים המשקמים שנמצאים במערכת החיסון שדרכיה נחסמים על-ידי כיווצי שרירים כרוניים, דמימות ושאריות מזון חלבוני (בשר, חלב) שנרקב בגוף (קריאטינין) ועוזרות לאיזון הגוף והנפש וכמובן שימוש לצד לחיצות ההחלמה בתזונה מחלימה (צום חלבונים) שידובר בה בהרחבה (גם צום חי) בסוף המאמר ובמאמרים נוספים שהקישור אליהם מופיע לאורך המאמר הזה.
כליה מוגדלת – הימנעו ממוצרי חלב – עוד על כך ועל יתר חומצת חלב בדם גם על תנגודת לאינסולין מעל 2.5  שהם סימנים בולטים להגדלת הכליה  מתחת לאיור כאן למטה –

מבנה הנפרון -תרשים של שני נפרונים בכליהכליה מוגדלת היא אחת הבעיות שעלינו להתמודד אתה בבואנו להחלים את הכליות ממצבי קריאטינין גבוה ואי ספיקת כליות –
יתר חומצה לקטית – ( Lactic aci) או חומצת חלב – הורס את הכליות – תרופות הן אחד הגורמים המשמעותיים לעליית רמת חומצת חלב בדם. במינונים גבוהים של אספירין תיתכן הרעלת סליצילאטים המשפיעה בהצטברות חומצת חלב, וכן תיתכן עלייה ברמת חומצת חלב בצריכת אפינפרין במינונים גבוהים. אלכוהוליזם כרוני,  צריכה מרובה של פרוקטוז, עירוי של גלוקוז גם metformin בחולי סוכרת בעיקר אם יש להם תפקוד כלייתי לקוי, או צריכה ניכרת של acetaminophen (שם מותג Tylenol), כל אלה מגבירים רמת חומצת חלב, וכן תרופות אותן צורכים נשאי HIV המעכבות האנזים מהפך טרנסקריפטאזה דוגמת דידאנוזין, סטאבודין וזידובודין. הרעלה על ידי ציאניד שניתן באמצעות תוסף B12 שאינו מתילקובלמין או חד תחמוצת הפחמן, מגבירים רמת חומצת חלב בדם. כאשר יש חשד לחמצת השפעת אספירין או תרופות שונות שנזכרו לעיל גם במצבים של חסר ניכר בתיאמין מצדיקים מדידת חומצת חלב בודקים את נוכחותה בדם – במצב עודף עודף גדלה הכליה זה הרגע שיש להכנס מיידית לצום פחמימות ומזון בעל ערך גליקימי גבוה כדי לסלק מזונות מהגוף שגורמים להגדלת הכליות. חומצה לקטית נמצאת בעיקר במוצרי חלב "חמוץ" כמו יוגורט, לבן, כפיר, וגבינות קוטג'. למעשה, קזאין המהווה את מקור החלבון העיקרי של הגבינה, כמו גם כמה מאכלים מעובדים כמו כמה לחמים בירות,נעזר לצורך הקרישה על ידי חומצת חלב, ואחת השיטות המקובלות להחמצת גבינה נעשית בעזרת חיידקים המפרישים חומצה לקטית לחלב. בנוסף לכך בכל מוצרי החלב נמצא IGF1 הורמון שתפקידו בין היתר לווסת ייצור חלבונים עליו פרסמתי כיסוד מסרטן שבא מחלבון מהחי במאמרי: "התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H" (לגלוש לתת הכותרת "מקורות ביוטין במזון" …ההורמון מכונה גם פקטור גדילה דמוי אינסולין1 – שנמצא במוצרי החלב ומקשיח את העורקים ומביא נזק עצום לכליה (תמוה אם כן המלצת הנטורופתים לצרוך אותו במצבי אי ספיקת כליות. כולם – כל המזונות הנזכרים לעיל נכנסים בשלב זה לרשימת (המזונות) האסורים, ואין לצרוך אותם. בכלל זה יש להימנע מפעלות ספורטיבית מואצת כדי למנוע סיבוכים שכוללים הצטברות חומצה לקטית הגוררת חומציות יתר בדם, והיפרליפידמיה. אחד הסימנים הראשונים שמזהירים מפני הבעיה בהתפתחות התנגודת לאינסולין (מתחת ל 2 נמצא המדד הבריא) והוא אחד הקריטריונים לתאוות הפחמימות ומוצרי חלב או ספורט אתגרי.

כליה מוגדלת – IGF-1. אחת הבעיות שעלינו להתמודד אתן בבואנו להחלים את הכליות ממצבי קריאטינין גבוה ואי ספיקת כליות – יתר חומצה לקטית – ( Lactic acid) או חומצת חלב ומדד הIGF1 – כולם הורסים את הכליות – תרופות הן אחד הגורמים המשמעותיים לעליית רמת חומצת חלב בדם. במינונים גבוהים של אספירין תיתכן הרעלת סליצילאטים המשפיעה בהצטברות חומצת חלב, וכן תיתכן עלייה ברמת חומצת חלב בצריכת אפינפרין במינונים גבוהים. אלכוהוליזם כרוני,  צריכה מרובה של פרוקטוז, עירוי של גלוקוז גם metformin בחולי סוכרת בעיקר אם יש להם תפקוד כלייתי לקוי, או צריכה ניכרת של acetaminophen (שם מותג Tylenol), כל אלה מגבירים רמת חומצת חלב, וכן תרופות אותן צורכים נשאי HIV המעכבות האנזים מהפך טרנסקריפטאזה דוגמת דידאנוזין, סטאבודין וזידובודין. הרעלה על ידי ציאניד שניתן באמצעות תוסף B12 שאינו מתילקובלמין או חד תחמוצת הפחמן, מגבירים רמת חומצת חלב בדם. כאשר יש חשד לחמצת השפעת אספירין או תרופות שונות שנזכרו לעיל גם במצבים של חסר ניכר בתיאמין מצדיקים מדידת חומצת חלב בודקים את נוכחותה בדם – במצב עודף עודף גדלה הכליה זה הרגע שיש להיכנס מידית לצום פחמימות ומזון בעל ערך גליקימי גבוה כדי לסלק מזונות מהגוף שגורמים להגדלת הכליות. חומצה לקטית נמצאת בעיקר במוצרי חלב "חמוץ" כמו יוגורט, לבן, כפיר, וגבינות קוטג'. למעשה, קזאין המהווה את מקור החלבון העיקרי של הגבינה, כמו גם כמה מאכלים מעובדים כמו כמה לחמים בירות,נעזר לצורך הקרישה על ידי חומצת חלב, ואחת השיטות המקובלות להחמצת גבינה נעשית בעזרת חיידקים המפרישים חומצה לקטית לחלב. בנוסף לכך בכל מוצרי החלב נמצא IGF1 הורמון שתפקידו בין היתר לווסת ייצור חלבונים ונמצא כיסוד מסרטן שבא מחלבון מהחי במאמרי: "התרופות והרע – ביוטין B7 ויטמין H" (לגלוש לתת הכותרת "מקורות ביוטין במזון" …ההורמון מכונה גם פקטור גדילה דמוי אינסולין1 – הוא נמצא במוצרי החלב, וחלבון מהחי בכלל גם בחלבון סויה, ומקשיח את העורקים ומביא נזק עצום לכליה (תמוה אם כן המלצת הנטורופתים לצרוך אותו במצבי אי ספיקת כליות). מעטים יודעים שההורמון -IGF1 – מכונה פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 – נחסם על-ידי הצום החי וזה חשוב – לתהליך ההחלמה של הכליה! מסתבר שבתוך 11 ימים הגוף יכול לתכנת מחדש ולהורות לייצר פחות  פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 מרגע שהחלנו בצום חי! ואשר לכל יסודות ה IGF1 שנמצאים בעקבות תזונה רבת שומן מהחי – הכבד משחרר חלבון – חולייה לוחמת – החלבון הזה נקשר ל פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 וחוטף אותו ממרחב הדם – הוא פשוט מוציא אותו מהדם. יאמר שהבעיה שחוזרת על עצמה בקליניקה שלי היא התאווה לגבינות. מסתבר שחזרה לתזונה הלא בריאה (גבינה, קוטג', יוגורט, מסקרפונה, גרוייר, קממבר גאלונד, סנט מור וולנסי, רוקפור, מנצ'גו' ריבלוכון (Reblochon) וגורגונזולה) אפילו ליום אחד הורסת את כל תהליך הצום שהושג ויש להתחיל אותו מההתחלה – מבחינת הגוף, כאילו לא אכלת אפילו יום אחד בריא.

כולם – כל המזונות הנזכרים לעיל (יוגורט, קוטג' וכו) נכנסים בשלב זה לרשימת (המזונות) האסורים, ואין לצרוך אותם. בכלל זה יש להימנע מפעילות ספורטיבית מואצת כדי למנוע סיבוכים שכוללים הצטברות חומצה לקטית הגוררת חומציות יתר בדם, והיפרליפידמיה. אחד הסימנים הראשונים שמזהירים מפני הבעיה בהתפתחות התנגודת לאינסולין (מתחת ל 2 נמצא המדד הבריא) והוא אחד הקריטריונים לתאוות הפחמימות ומוצרי חלב או ספורט אתגרי.

Edward von Grützner אדוארד ון גרוזנר

סיבה נוספת לאי ספיקת כליות שהרפואה הרגילה מתעלמת ממנה נמצאת בתרופות שמרוקנות את הגוף מיסודות חשובים: הורמונים, מינרלים, וויטמינים בהם גם למשל תוסף ויטמין B12 שמכיל ציאניד והורס את הכליות –
ויטמין B12 בצורת ציאנוקובלמין (Cyanocobalamin) הוא תוסף B12 הנפוץ ביותר. הוא לא נוצר מעצמו בטבע – מדובר במוצר תעשייתי – סינתטי אבל זאת הצורה הזולה ביותר.
בציאנוקובלמין כמו שמעיד שמו יש מולקולה של ציאניד, והיא הורגת. הגוף מסלק אותה החוצה. שהרי זו תרכובת כימית רעילה, כשלוקחים ציאניד, כמו כל חומר רעיל אחר, לאורך זמן מה הוא בהחלט עלול לגרום לנזקים גם לכליות בפינוי הציאניד וגם למערכות שונות בגוף התופעה ניכרת כעיגולים או חצאי עיגולים שחורים מתחת לעיניים. מדובר בכמות של 20 מיקרוגרם ציאניד בתוסף B12 שמכיל -1,000 מיקרוגרם (הכמות שישנה בטבליית B12 ממוצעת) אבל ישנן עוד תרופות טובות שעושות רע לכליות למשל תכשירים נגד כאב ממשפחת – NSAID (נורופן, אדוויל, וולטארן) ומה עם תרופות לטיפול בסוכרת -אקרוס – Acrose, פרנדאז – Prandase, כלורופרופמיד – Chlorpropamide, בייטה – Byetta, אמריל – Amaryl, ויקטוזה – Victoza, גלוקומין – Glucomin, גלוקופאג' – Glucophage, גלופור – Glufor, אבנדיה – Avandia, אבנדמט – Avandamet, ג'נוביה – Januvia, ג'נואט – Januet, גלבוס – Galvus, אוקריאס – Eucreas, אינסולין להזרקה כגון: Humalog, Lantus, Novolog – גם תרופות למניעת היריון, נוגדות דלקת ותרופות לטיפול במחלת הפרקינסון –


Nuotatore Francesco Messina השחיין פרנצ'סקו מסינה, עוד לא קורה כלום והשחיין אפילו לא קפץ למים ובתוך העמידה הזו וקשירת החבל על מותניו מתרחש עולם שלם של התבגרות והעצמה עצמית, ריכוז טבעי חלקו הורמונלי ומיומנת שעוד רגע תצא להתאמת עם הסביבה הקרובה לה – צילם ירון מרגולין.

מעטים יודעים שהגוף שלנו מייצר גלוטתיון בכוחות עצמו; מאבוקדו, אבטיח, אספרגוס, גם מזוקיני, במיה, אגוזי מלך ואפילו ממי גבינה ומאכילת ברוקולי וכמובן גדילן קוץ יפיפה שמזכיר את הארטישוק בפרחיו הסגולים. (בעזרת שיבולת שועל, אגוז ברזיל, ו4 כפות עדשים טריות באופן קבוע למשך 3 חודשים) לצערנו, מתח, טראומה, תסכול, ותרופות מרוקנים את מלאי הגלוטתיון גם קפה, קופאין .שנמצא בתה ואפילו בשוקולד – הגלוטתיון יכול ורוצה לתקן נזקי גוף ואפילו לעזור לנוזלי הגוף להתנקות ולהשתחרר מרעלים שחדרו אליהם.  – בעזרת לחיצות ההחלמה שפתחתי למען רקדני ירושלים אני מסייע לגלוטתיון האהוב לצמוח, לפעול בחופשיות ולסייע למערכת הניקוז להחלים. הבעיה שהתזונה בגיל בו מדד הסינון (ה-GFR) מתחיל לרדת – רחוקה מלהתאים לדרישות הבריאות ולשינויים שהגוף עובר והיא פשוט מורידה את מאגרי הגלוטתיון בגוף.

פרסאוס לבנבנוטו צ'ליניהגלוטתיון ופעולתו למען בריאות האדם מזכירים לי את פרסאוס ואת הפסל הגאון צ'ליני שיצר אותו. בשעה שצעירנו נטרפים בקרירה ובפקקים או בזוגיות הבירה והתזונה המשמינה מרגיעה את הלוחמים על הקרירה שלהם דבר זה מובן לנו, תזונה שבהדרגה גם הייתה לבידור החדש ואחת מתוצאותיה פגיעה במערך ייצור הגלוטתיון בגוף. יש ונדרש אקמול לאחר בידור תזוני, הבעיה עם האקמול וגם עם הדקסמול בהורקת האנזים הנהדר הזה הגלוטתיון שמיוצר באופן עצמי וחסרונו בגוף עלול להגביר את העייפות, כי יסודות הרכבתו בגוף נעדרים, ואז גם המתח והלחץ הנפשי עלולים להוביל בנוסף למצב רוח מתדרדר גם לחרדה ולדיכאון ולפגיעה בכבד, בחומציות נוזלי הדם, במאגרי החיידקים הטובים שמייצרים עבורנו B12 וגלוטתיןמגן הכליות. זה הרגע שמדד הסינון בגוף מתחיל לרדת, העייפות עולה וקריסת הכליות מתחילה – עוד על כך במאמר שלפניך- ירון מרגולין

מדד ההומוציסטאין – ידוע כיום ששני האנזימים MTHFR (הוא מחלה תורשתית נפוצה באוכלוסייה) ומתיונין סינתאזMethionine synthase, החיוניים להפיכת הומוציסטאין למתיונין, אחת מ-20 חומצות האמינו שהגוף חייב לקבל כי הוא לא יכול לסנטז אותה בעצמו דרך המזון דרושים לפעילותם הסדירה את הוויטמינים B10 ו- B12 בהתאמה. בדומה, האינזים CBS המסב הומוציסטאין לציסטאין עלול להיות מעוכב במצבי חסר של ויטמין B6, בצורתו המשופעלת פירידוקסל – 5- פוספט. גם מחסור בויטמין B12 וחומצה פולית מעלים את מדד ההומוציסטאין בדם ובשתן – כאשר רמת ההומוציסטאין בדם עולה על 7 ויותר מכך מגיעה לרמות של 11-15 מיקרומולר, (בין 5-7 ההומוציסטאין מאוזן) הדבר מצביע על ירידה במדד ה- GFR ועל אובדן גמישות העורקים בכליות שלך, בצינורות הניקוז גם בכלי הדם ובמערכת השתן – וזה אחד ממקדמי כשל הכליות ואי ספיקת כליות – אם לא די בכך גם מחסור בוויטמין C גורר אובדן גמישות צינורות הדם והניקוז בגופך הבעיה המרכזית שבדיקה של מדד ההומוציסטאין נדירה בימנו, כך שרק אנשים בודדים יודעים שהם צריכים לשנות את תפריט מזונם בזמן, כדי להציל את הכליות שלהם ואת מצב צינורות הניקוז וההזנה בגופם. עוד על בעיית ההומוציסטאין בפוסט שפרסמתי בבלוג של "לחיצות ההחלמה" ברשת החברתית כאן–  אוסיף לקורא על מצבי אי ספיקת הכליות וקורא בתת הכותרת "למה זה קורה לי" כי לבעיית ההומוציסטאין קימים שלושה פנים:
1. חומצת האמינו המתיונין (Methionine) שהוזכרה לעיל, מקורה בחלבון והגוף מקבל את המתיונין בדרך כלל מאותם מזונות רוויים בשומן ומייצרי כולסטרול מיותר -רבים מבלבלים בין בעיה של עודף הומוציסטאין ועודף כולסטרול – זה הרגע בו המבלבלים מעמיסים תרופות להפחתת כולסטרול שהורסות את הכליות שלך. על הרוצה להגביל את הבעיה הזו לעבור לתזונה שכמות המתיונין בה מאוזנת – הדבר אפשרי ואני רושם על נושאי תזונה לשם כך בהמשך המאמר בבואי לדון עמך על תזונה מבוססת על מעט חלבון מהחי ככבד עוף ודגים, אבל בעיקר על אפונה ועדשים (צום חי וצום חלבונים – להלן,).
2. הפן השני של הבעיה חומצה פולית מכונה ויטמין B– וגם ויטמין B12 וויטמין B6. כדי למנוע את עודף ההומוציסטאין בדם עלינו לדאוג להספקה מאוזנת של חומצה פולית ויטמין B9 ויטמין b6 וויטמין B12 על מנת שהמערכת האנזימטית שלנו תוכל לפרק ביעילות את ההומוציסטאין. – זה המקום להגיד שבמקום לקחת תוספי תזונה, כקומפלקס ויטמין B אפשר לספק לגוף את כל הוויטמינים הנחוצים באכילת מזון מגוון ומאוזן. שמרי בירה, נבטי חיטה (למי שמדד ה- BUN מאוזן), צ'ילי חריף, אבוקדו ועדשים מונבטות כתוספת לסלט יכולות לספק את הכמות הנדרשת ליום של ויטמין B – גם מנת כבד עוף מכילה כמות טובה של ויטמין B. עוד על כך כאן.

"כמו ברבור ששר את נשמתו ברגעיו האחרונים" כתב בגאוה הפסל פרנצ'סקו מסינה – על  הסוס הגווע – Francesco Messina 1999 – Cavallo morente – שיצר עבור קטניה. צילם ירון מרגולין

3. הפן השלישי גמישות הגוף – אובדן גמישות הוא תהליך שכולל הזדקנות והרס כללי שנוצר על-ידי מתח נפשי וחוויות חיים מציפות – אלו מכווצים את הנפש ואת שרירי הגוף ויוצר כיווצי שרירים כרוניים שמסרבים להשתחרר ללא התערבות חיצונית והם מוסיפים לחץ ומקשיחים את מצב העורקים בגוף – לשם כך פותחה טכניקת לחיצות ההחלמה שאין לה מתחרים בכל הנקשר בגמישות הגוף והיא יחודית בכל הקשור בשיבה לגמישות עורקים.
ההומוציסטאין הוא תוצר ביניים של חילוף חומרים בגוף – בתהליך של פירוק המתיונין (חומצה אמינית) נוצר ההומוציסטאין נושא הפוסט שפרסמתי שם -, כאשר התהליך של יצירתו נעצר בשל אותם מחסורים שהוזכרו לעיל, והוא לא ממשיך ומתפרק הלאה (לציאסטין או בחזרה לחומצת האמינו מתיונין) ההומוציסטאין מצטבר כתוצר לוואי והורס את מצב העורקים. על כך ועל גמישות העורקים יבוא מאמר נפרד – כדי להגן על עצמו הגוף חייב לפרק את ההומוציסטאין. לשם כך הוא זקוק לחומצה פולית, B6ו B12! – לכן אם והיה והתזונה שלנך בכל זאת עשירת המתיונין (הרבה בשר וגבינות, ביצים ואגוזים) אני ממליץ לך לצרוך 1,000 מק"ג (מיקרוגרם) של חומצה פולית, 50-150 מק" ג של ויטמין B12 רק מתיל קובלאמין וכן 25-50 מ"ג של ויטמין B6. ולשרוד את המצב שבחרת בו – כמובן שהדרך היותר נכונה לעבור לתזונה בריאה.

קטע Pietro da cortona, Trionfo della Divina Provvidenza, 1632-39, האלגוריה של ההשגחה העליונה וכוחה (של משפחת) Trionfo della Divina Provvidenza. 1632-39, trionfo ברבריני צייר ברטיני בקורטונה שפעל ברומא בארמון ברבריני – קטע מהפרסקו המדהים.

אם עברתם את גיל 45 דרשו בבדיקת דם לצד בדיקה החובה: מדד הסינון של הכליות ה-GFR גם את מדד ההומוציסטאין – שתי הבדיקות מבוצעות בצום ויכולות להציל את חייכם ממוות מוקדם ומאי ספיקת כליות שגם היא מחלה סופנית, כידוע לך. מעטים יודעים שבבדיקות דם שנערכו באוכלוסייה צעירה ובריאה בעליל בישראל של כ- 500 אנשי צבא בטווח הגילים 44 – 20 שנה נמצאו בכמה מהמקרים ערכים מוגברים ביותר של מעל 30 ואף 40 מיקרומולר הומוציאסטאין – זו הסיבה שאני שב ומבקש עשו בדיקות דם ודרשו גם את תוצאות ה- GFR, והומוציסטאין כדי שאוכל לעזור לכם למנוע מחלות כמו אי ספיקת כליות. זה המקום להזכיר שרמות הומוציסטאין: בחולי כלייה כרוניים, עם אי-ספיקה מתקדמת עד כדי שלב סופני של הכלייה המחייב מעבר לטיפול בדיאליזה, רמות הומוציסטאין מוגברות מאוד. חלק מהרופאים חושבים שהדבר נובע מקטבוליזם לקוי של הומוציסטאין בכליה. בדומה, בחולים שהגיעו כבר לשלב הדיאליזה רמת הומוציסטאין בדם עולה בממוצע פי- 3 מרמתו התקינה, שהרי ויטמין B6 וחומצה פולית שמשקלם המולקולרי נמוך, אובדים במעברם דרך ממברנת הדיאליזה והגוף שרוצה להבריא בעזרת הדיאליזה פשוט מתרוקן מהם והכליות קורסות עקב כך עוד יותר. במקרים אלה יש להשלים באופן קבוע את רמת הויטמינים האמורים בתזונה נכונה, כדי להתגבר על נזקי הדיאליזה הללו (לגבי נזקים אחרים יש להתייעץ עם השולח אותך לדיאליזה). ויטמין B6 מצוי במגוון סוגי מזון מותרים כגון אבוקדו, גזר, קטניות (אפונה ושעועית), ותרד גם בדג סלמון, הליבוט, הרינג ובכבד עוף ולחם מחיטה מלאה. הוויטמין B6 נמצא גם במזונות אסורים לחולי כליה כגון תפוחי אדמה, בננות, מוצרי חלב וגבינות דלי-שומן, ביצים, שמרי בירה, זרעי חמניות, ואגוזים – כאמור האחרונים אסורים.

אספרגוס מכיל מנרלים חשובים ללוקחי תרופות נגד לחץ דם ביניהם אבץ. אבץ – הוא נוגד חמצון מצוין שתורם לחוסנה של מערכת החיסון, המינרל הזה חשוב לראייה תקינה, לשמיעה מיטבית, גם לחוש טעם מאוזן ולתקינות יחסי המין שלנו.

אכילה עשירת בשר ושומן נפוצה, בעיקר לצד כוס בירה עם מטוגנים כצ'יפס, נקניקיות וסיגרים מרוקאיים. התזונה נעשית רבת קלוריות ככל שהמתח בחיים ובקרירה מתגברים והיא בהחלט מרגיעה את הלוחם על הקרירה שלו ומובנת לנו, בהדרגה גם הייתה לבידור החדש ואחת מתוצאותיה מזון עשיר בסוכר, שמן, חמאה, שמנת ומלח חומרי טעם ופגיעה במערך צינורות הדם בגוף שמתמלאים בפלאק ומחבלים בייצור הגלוטתיון בגוף. יש ונדרש אקמול לאחר בידור תזוני, הבעיה עם האקמול וגם עם הדקסמול בהורקת האנזים הנהדר הזה הגלוטתיון וחסרונו בגוף עלול להגביר את העייפות, את המתח והלחץ הנפשי ולהוביל בנוסף למצב רוח מתדרדר גם לחרדה ולדיכאון ולפגיעה בכבד, בדופן המעי הדק העליון ובמערכת שרירי צינורות העיכול, גם בחומציות נוזלי הדם, במאגרי החיידקים הטובים שמייצרים עבורנו B12 וגלוטמין – מגן הכליות. והרי לך עוד סיבה ללמה זה קרה לי. 

הברוקולי הוא ירק בעל ערך תזונתי גבוה וכולל תועלת בריאותית מגוונת ביותר לגוף האדם. בראש ובראשונה חשוב לשים לב לתכולת הוויטמין C המרשימה שבברוקולי: במאה גרם ברוקולי טרי (לא מבושל) ניתן למצוא כתשעים מ”ג ויטמין C, פי 2 הכמות המומלצת לצריכה יומית עבור ילדים בגילאים 9-13.
רק כדי לסבר את האוזן, בכמות זהה של תרד ניתן למצוא רק 30 מ”ג ויטמיןC , בכמות זהה של תפוזים ניתן למצוא 50 מ”ג ויטמין C ואילו בכמות זהה של עגבניות יש רק 10 מ”ג ויטמין C בלבד.
כמו כן, במאה גרם ברוקולי טרי ללא בישול ניתן לקבל קרוב למחצית מהכמות המומלצת לצריכה יומית של ויטמין A ובנוסף כמויות גדולות יחסית של מרכיבי תזונה חיוניים אחרים דוגמת חומצה פולית (ויטמין B9), אשלגן, סידן B6 – וויטמין B6 פירידוקסין, שנתפס כוויטמין החשוב ביותר מבין הוויטמינים בקבוצת B. הוא מעורב בתהליכים רבים בגופינו וחיוני לתקינותם של מנגנונים ומערכות. בשמירה על בריאות הרקמות הוא פעיל בריאקציות של חומצות אמינו, 
משתתף ביצור תאי דם אדומים ונוגדנים, 
חיוני בפעילויות אנזימטיות שונות, 
תורם לפעילות תקינה של מערכת העצבים, 
הכרחי לספיגת אבץ וויטמין B12, 
מסייע לפעילות של חומצה פולית בזמן ההריון, 
משתתף בייצור החומר הגנטי של העובר (ביחד עם חומצה פולית וויטמין B12)-
בין יתר מעלותיו, נמצא כי ויטמין B6 יעיל בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, בדיכאון, ברמות כולסטרול גבוהות, בסוכרת, במחלות לב, בשיגרון, באסתמה, בחיזוק המערכת החיסונית, בהתכווצויות שרירים ובהקלה על בחילות. בנוסף, תכונותיו המשתנות של הוויטמין מסייעות במצבים של אצירת נוזלים, בצקות, פגיעה בכושר הסינון של הכליות ואבנים בכליות.
ויטמין B6 מסיס במים, כך שעודפיו מופרשים מהגוף ואינם נאגרים בו. מחסור בוויטמין B6 להבדיל, עלול להתבטא בירידה בתפקוד המערכת החיסונית, אנמיה, עייפות, הפרעות עצביות, פריחה, נשירת שיער, סחרחורות, כאבי ראש, בחילות הקאות וירידה בתפקוד הכליות. איכלו ברוקולי, אם אתם צורכים תרופות שמרוקנות את הB6 מגופכם.

ויטמין B6 פירידוקסין – הוא אחד הוויטמינים החשובים ביותר ממשפחת B. לוויטמין הזה חשיבות עצומה לאוכלי בשר. ויטמין B6 דרוש לפירוק החלבונים המצויים בבשר וחלב. הוא נמצא בשום, כורכום, נבטים, פלפלים, עלי חרדל, כרוב ניצנים, שעועית, סלרי, אספרגוס, קייל וברוקולי גם בדג בקלה וטונה בהירה. B6 מסיס במים ונכנס לתאי הגוף מבוססי מים (לא לרקמות השומניות) חייבים לצרוך אותו כדי לשמור על יכולת הכליות להתמודד עם הקריאטינין. הויטמין ניתן על מנת לטפל במצבים של מחסור בוויטמין B6 (או בפירידוקסין) בגלל תרופות מסוימות, שמרוקנות אותו מהגוף [כגון מעכבי חומצה, סותרי חומצה, תרופות משתנות כמו פורוסמיד (פוסיד) ואינדפאמיד (פמיד) והידרוכלורותיאזיד או HCTZ גם תרופות להורדת הכולסטרול כגון כולסטיפול וכולסטירמין] אברים חשובים נפגעים בהם הלב, מערכת העצבים, אברי הראייה, תפקוד מיני, עולם הרגש (דיכאון, חרדות) ולעניננו הכליות. הרבה אנשים שנעזרים בתרופות הללו אינם יודעים שהם נפגעים בגללן לעתים גם בכליות. רוב האנשים יכולים לפתור את הבעיה אם הם  אוכלים נכון. או צורכים תוספות של ויטמין B6. אנשים מגיעים לבעיה קשה של חלבונים ואי ספיקת כליות, בגלל שהרופא מנפק תרופות ולא מכיר את הבעיה הזו.

ונוס – 1507-1510 בערך, ג'ורג'ונה Giorgio Barbarelli da Castelfranco; ‏1477–1510) Venere dormiente צייר אסכולה ונציאנית. ג'ורג'ונה ידוע בציורים פואטיים, באור המיוחד, הנשגב של הציור הונציאני. רק ציורים בודדים (כשישה) מזוהים בוודאות כעבודות שלו, בעקבות המגפה שהרגה אותו (1510). ביצירותיו בולטים הכישרון הבלתי רגיל שלו, המקוריות ודרך המחשבה העמוקה. הצבעים מלאי רגש, ונראה כי דמויותיו נתונות בהליך נפשי עמוק ועז, הגובל במסתורין. אי ודאות אופפת את זהותו אבל גם את יצירותיו ומשמעותן חוכמה ויופי.

הרופא המלומד בא לעזור אבל  על הדרך העדר תשומת לבו מסכנת את תפקוד בלותת התריס, מסייעת להתפתחות סוכרת ולסתימת הכליות – והן קורסות וכשמדד הסינון והרופא מסתיר זאת ממך וה-GFR (קצב הסינון הגלומרולרי) נעדר מדף בדיקות הדם שלך, אולי באמת הוא רק רוצה את הטוב… ואשר לבריאות הכליות שלך ולהחלמתן…  אם הן קורסות למי אכפת מה הן כוונותיו הטובות?
עוד על תרופות טובות ותוצאות רעות כאן וכאן (באתר של הרוקחת סוזי כהן)

"הסערה" The Tempest של ג'ורג'יונה דה קסטלפרנקו, אחד הגאונים של הציור הוונציאני של המאה השש עשרה, הוא גם אחד מיצירות המופת המסתוריות ביותר. לא לעתים קרובות, אדם מוצא עצמו מול ציור שקשה לגלות מה הנושא שלו: חוקרים לא ידע איך להגדיר את הציור הזה והיה מי שכינה אותו: "נוף עם צועני". הסצינה צויירה בתחילת המאה ה -16 ומאופיינת בנוכחות של שתי דמויות, הבחור הלבוש נשען על מקלו שבקטע מהציור, כאן למעלה, והאישה העירומה למחצה, מניקה תינוק. היסוד שנשאר הוא אולי המבט החצוף של העלם והאם השלווה שיוצרים יחידה שלא נרקמת לקומפוזיציה מלוכדת, מה שמדגיש את תחושת המתח והמסתורין שאחזה בחוקרים.
מספר קטן של יצירות נשארו מג'ורג'ונה המוכשר. המוות המוקדם תקף אותו במהלך מגפת הדבר שהכתה את ונציה בשנת 1510. במקרים כאלה, חפצים אישיחם שנקשרו עם קרבנות של מגפה, כולל ציורים הוצתו. יצירתו של ג'ורג'ונה נצלה הודות להתערבותם של תלמידיו לטובתו, ביניהם היה טיציאן הצעיר, שהצהיר כי אלו הציורים שלו.

כשל בתפקוד הכליות נקשר בשמירה על סדר וניקיון
כליות תקינות – הכליות הן מערכת של ניקוי: סילוק פסולת נוזלית מהגוף (פסולת מוצקה מפונה מהגוף על ידי מערכת המעי הגס). הכליות (אבר זוגי שדומה בצורתו לשעועית) הן האיבר הפעיל ביותר במערכת השתן של הגוף. הכליות פועלות ללא הרף. הן מסננות את הדם. כל נפח הדם עובר בהן כ60 פעמים ביום והן שבות ומנקות אותו. הן המסננת של הדם והן שבות ומסננות את הדם ובכך הן ששומרות על ניקיון הדם ועל האיזון הכימי בין מרכיביו. הכליות מסננות את הדם שלנו מחומרי פסולת, שתנן (ערך מבטא את החלק היחסי של חנקן במולקולת urea) וקריאטנין (פסולת עקב שחיקה נורמלית של רקמות גוף ועודף חלבונים).
הפסולת נמצאת בדם ואותה הכליות החרוצות שבות ומסננת. את חלקה הנדרש לגוף הכליה סופגת מחדש ואת שאינו נחוץ היא מפנה באמצעות מערכת הניקוז (הפרשה) החוצה. הפסולת שנמצאת בדם היא תוצאה של פירוק חומרי מזון ושחיקת רקמות. הגוף משתמש במזון לצורך אספקת אנרגיה ותיקוני בלאי. לאחר שהרקמות לוקחות מן המזון את הדרוש להן, הפסולת נשלחת לזרם הדם. היא לא מצטברת בדם ובשל פעולת הניקוי בכליות, הדם נקי ומאוזן ולא נגרם נזק לגוף.

Eduard von Grützner 1846. הנזיר שנהנה מארוחה עם לחם, הוא טרם קיבל את תוצאות בדיקות הדם שלו – אדוארד פון גראטזנר, צייר מצליח ממינכן בתחילת המאה ה-20. הצייר הצליח לתאר בקשת גוונים מופלאה של צבעי חום את חיי הנזירות במרתפי היין, במטבחים ובפאבים של גרמניה. לכן התכונה העיקרית של הציור שלו מתארת את חיי הרגש וההנאה, בהחלט לא סגפנות שכיחה ומקובלת.

רגשותהכליות משקפות מצבים רגשיים קשים – ברוב המקרים הכליות משקפות פחד.

פחד נקשר בעתיד, במאמץ ובשאיפה להתפתחות. (ארחיב על נושא הפחד בהמשך המאמר) השקעת מאמץ, משתקפת בכליות בריאות, וכאן הן חולות. כשהכליות חולות המאמץ, גם הוא חולה. אבל דווקא עכשיו יכולת השקעת המאמץ כל כך חשובה. המאמץ הוא למעשה הנושא והכוח המרכזי שדרוש להחלמתך. פיתוח יכולת להשקיע מאמץ הם חלק ממסלול ההחלמה שמחכה לך. מוזר, עד כמה הוא קשה לגברים. אבל זה המסלול שמזדמן לחייך הוא מאתגר ובסופו מחכה לך מדלייה – השיבה לחיים

אספסיה, אלקיביאדס וסוקרטס – Aspasia, 1801 by Nicolas Andre Monsiau 1755-1837. אצל אפלטון הדמות האגדית של דיוטימה מבוססת על המורה הגדולה והפילוסופית אספסיה. אישה שאינה צריכה לקבל שום עצה מאף אחד, נטולת פחד. נהפוך הוא היא נועזת וזאת שמלמדת את סוקרטס את תורת ההולדה של הרעיונות בנפשו של אדם, תחום שיש להניח שאפלטון חשב שפילוסופים גדולים צריכים להיות מומחים בו.

פחד רגש שנקשר ביכולת האדם להגיע לעתיד בבטחה. הפחד מעקב, מונע מאתנו להגשים משאלות לב, ושאיפות בשל אי נוחות שנגרמת לנו עקב מחשבות על הדרך לעתיד שמעוררת חוסר ביטחון. בניגוד לאחוז הפחד – עוז הרוח נע קדימה אל העתיד בתחושה שהכל יסתדר ולכל צרה ימצא פתרון. הפחד הוא רגש חזק שמשתלט ולא מאפשר לאדם להגיע ליעד. תמיד פחד הוא שיקוף של העדר מאמץ (כדי להגיע ליעד ולמלא שאיפות, תמיד דרוש מאמץ), הפחד, בניגוד לאומץ לא מבחין במציאות באמת, הוא חושף שדים, וצללים שאינם בנמצא, הפחד תמיד מכשיל גם את ראיית הדרך להגשמת השאיפות וגם את תפיסתה במחשבה – פחד אינו אסטרטגיה. ובהקשר זה מוגדר ככשל בראייה עתידנית ומחסור בכישורי חיים – כי הפחד מונע ממך לצאת לדרך ולהתנסות בתוך החיים. האדם פוחד בעצמה ובכמות שאיננו מתפתח. כגודל תקיעותו עוצמת פחדיו. והפחד הזה מוקרן לכליות.
השאיפה ברורה לך, אבל במקום לצאת לדרך הגשמתה צל השגיאה ואימת השד כובשים אותך – המחשבות שלך מדברות ואומרות: לא אצליח לחיות בלי תפוחי אדמה ואגוזים – וצעדיך מהססים בחשכה ובדרך שאינה ברורה לך רק הרעד, האימה מובילים אותך והזיעה הקרה לבדה ברורה לך משל הייתה טיפות קריסטל שמתנדנדות ממנורה בורסאי. בליווי זיעה קפואה, אתה (תמיד זה אתה, לכאורה גבר שנותן עוד הזדמנות לרפואה הממסדית) הפוחד הולך ומתקרב לאי ספיקת כליות – הפחד הוא רגש שבולע מטבעו את התודעה שהמשענת נעלמה, שאיש האמון אינו הבטחה.

לוחם מופת אייל שחם בן 23 רב סרן – מלחמת יום הכיפורים – האיש שראה, ידע וגם לחם כמעט לבדו.

איש האמון שנחשף כמי שאיננו הבטחה – זאב (זוניק) שחם בן למשפחת לוחמי המופת נולד בתל אביב בשם זוניה שטיְנברג, בפרוץ מלחמת ששת הימים, לאחר שהלגיון הערבי הפגיז את תל אביב בתותחי לונג טום קבל זוניק הוראה לנוע. חטיבתו כבשה את קלקיליהטול כרםחורבת צופין ועזון והגיעה לשכם. אביו, אלכסנדר, היה בעל תפקיד חשוב ב"הגנה" מגיל צעיר הכיר שחם דרכו את אליהו גולומביצחק שדהיגאל אלון והוא היה מקורב בזכות עצמו לעוזי נרקיס, שהיה אלוף פיקוד המרכז, ולמשה דיין, שר הביטחון. הוא הכיר את ראשי הממסד היטב ובטח בהם. אייל שחם בנו, היה מפקד פלוגת טנקים בחטיבת ברק מי שהוכר כלוחם מופת. יומיים לפני מלחמת יום הכיפורים יצא הבן לפגוש את אביו זוניק ואמר לו שהוא רואה את הסורים ובניגוד לפרסומים שאין סיכוי למלחמה בפתח, המציאות שונה. "הם מוכנים למלחמה" אמר הבן לאב, שיחת לוחמים, מפקדים בצה"ל, אבל בבית שבשכונת צהלה, מצפון לתל-אביב. היה זה  ניסיון נואש להציל את המצב מעיוורון ואשליות הוא שב והסביר לאביו, רב ההשפעה, שאין לו מספיק כוחות להדוף אותם. מדובר במלחמה גדולה, בכוחות ענקיים" אבא הם ניצבים מולנו, אנחנו רואים אותם בעין"- הבן שב וביקש את אביו לנצל את חברותו עם משה דיין ולהסביר לו ולראש הממשלה גולדה מאיר את המצב המסוכן. אולם האב – זוניק – שנתן אמון מלא בממסד, אמר לו שאם המפקדים אומרים שלא תהיה מלחמה הוא סומך על מפקדי הצבא. ביום שבת6 באוקטובריום הכיפורים, בשעה 13:55, פתחו הכוחות המצריים והסורים בהתקפה רבת עוצמה, מתואמת מראש על ישראל.

יום הכיפורים, רמת הגולן אייל שחם – הגזרה הצפונית, מאוסף גלריית התמונות של הלוחם בעל עיטור המופת.

עיתון "במחנה" מדווח: "מול קו המוצבים, שהחזיק את הגזרה הצפונית ביותר של רמת הגולן, התעבה המערך הסורי ערב יום הכיפורים. בבוקר החג עלו מפקדי הגזרה – קציני "גולני" ושריון כאחד – למוצבים בצפון הרמה הסמוכים זה לזה, כדי לעמוד מקרוב על המצב ולבדוק את הכוננות בשטח. איל, מ"פ אחת מפלוגות השריון, היה אתם. הם ירדו אחר-כך, שבו למפקדות ואיל פנה לפלוגתו. לאחר שעות ספורות פרצה המלחמה ואיל היה בדרך חזרה למוצב – בראש פלוגת הטנקים שלו, עליה הוטל לסייע למוצבים ולחסום את דרכם של הסורים. הסורים ניסו לפרוץ דרך לכיוון מסעדה. בקו המוצבים, הזה, בצפון התרחשה מלחמה "פרטית", וכדברי החיילים ששבו משם, "איל הוא שניהל את המלחמה הזאת". האות ניתן ביעף, עשרים המטוסים, שצללו לפתע מעל הגזרה הצרה הפגיזו אותם. במוצב טעו, הלוחמים הניחו כי אלה "משלנו". בפה פעור עקבו אחר שחרור הפצצות מן המטוסים. אך הם לא היו משלנו – היה זה להק "מיגים" סורים ופלוגתו של איל, שחשה אותה שעה לקו החזית, פגשה אותו בדרך. הם החזירו מלחמה, ירו מכל הכלים – והחטיאו. ואז התחילה הארטילריה הסורית לפעול נגדם. פלוגת הטנקים לא השתהתה בתהייה אחר ה"מיגים" הצוללים. איל החליט להגיע לקו, ומהר יותר. הוא רץ קדימה עם הטנק שלו. אייל ניהל קרב עקשני, מול אש רצחנית, הוא ניצל את הטנקים המעטים שהיו ברשותו באורח הטוב ביותר, והצליח לעשות את הלא אפשרי, לבלום את התקדמות השריון הסורי לעבר מסעדה. רב סרן שחם ניהל את הקשר, בעלותו לבדו לעמדת התצפית הצפונית, הקרובה ביותר לכוחות האדירים שהאויב הסורי שלח נגדו, עמדה ששלטה על השטח. הטיווח הארטילרי הסורי על העמדה הזאת נעשה מדויק יותר ויותר. חייו של רב סרן שחם עמדו מעתה בסכנה, אבל הוא המשיך ללחום. סמל המחלקה שבמוצב זעק אליו בקשר, בקשר קראו לו 'ג'וזפין'. ג'וזפין: "הם כנראה גילו את העמדה. רד משם". איל שחם, שהמשיך לנהל קרב עקשני, סירב לסגור מדפים כדי שייטיב לצפות ולטווח בם. משימתו הייתה לחסום את הפלישה הסורית. רב סרן שחם הלוחם שפיקד על גזרת מוצב צפוני, השיב כמתנדב למשימת העל, בקשר: "צריך לטווח ארטילריה". (והוסיף מיד) "מישהו מוכרח להישאר למעלה" וכיוון לעצמו. בהתייצבותו בעמדה זו הכוחות הגדולים בהרבה ממנו ירו עליו אש תופת.  בצהרי יום א', י"א בתשרי תשל"ד (7.10.1973), בבת אחת נדם הקשר עם ג'וזפין. רב סרן שחם נפגע מהארטילריה. אך איש לא מצא אותו. באותו יום נשברה ההתקפה של הסורים בגזרת קו המוצבים של הצפון.  זמן מה היה נעדר. האב שלא שמע לבנו, זוניק – יצא לבדו לחפש אותו. מששב הביתה נסגר בחדר והמתין. רק משהגיע, על פי הנוהל, שליח צה"ל להודיע למשפחה על מותו של בנו יצא. מאוחר יותר זוניק נפגש עם גולדה מאיר וביקש ממנה להתפטר בגלל מחדל המלחמה[2]. הוא פנה בדרישה זו גם למשה דיין ודאג שדרישות אלה יתפרסמו בתקשורת[11]. כאשר עלה מנחם בגין לשלטון הוא פנה גם אליו וביקש ממנו לא למנות את דיין כשר בממשלתו, אולם בגין אמר שהוא ימנה אותו לשר חוץ שזה לא תפקיד ביטחוני.
שבר האמון הוא מכה קשה שמעטים יכולים לעמוד בה. קשה להאמין ששר צבא טועה ורב סרן אייל שחם צודק. קשה מאוד להאמין שהרופא אינו יודע לרפא את כליותיך… אבל גברים רבים מעדיפים לתת לו עוד צ'נס אחד –
היזמות, נמחקת תחת רגלי הפחד, בגללו הראייה האסטרטגית נשכחת, גם המאמץ הנדרש לביצוע משימה שיש בה בניית הרגלים חדשים וויתור על הרגלים ישנים כל האומץ והשכל הישר נעדר.
רוב ההרגלים נקבעים בשנות החיים הראשונות (בגילאים 2- 9) מדובר בהרגלים של ילדים וילדות. לרובם אין שום תפקיד בחיי אדם בוגר. מתן אמון בהורים בגיל הזה הנו מוחלט ובלתי ניתן לערעור. פגיעה בו היא טראומה וטרגדיה.
הפחד מהעתיד, הוא אחד מההרגלים האלו והוא הרגל תינוקי, שמונצח בך ומונע את האפשרות לשינוי ההרגלים שאין לך בהם כבר צורך בהם. הבעיה מסתבכת כשהכליות הן שמשלמות על כך את המחיר. הן מפסיקות לתפקד. הפחד מכווץ את הכליות. וההרגל את האמון בממסד.

בן-אדם מבוגר מבקש פעמים רבות, לקראת גיל 50 או 55 לערוך שינוי בחייו אבל הוא חושש ממאמץ, מהעדר כישורים, הוא לא רואה כיצד יוותר על הרגלים שהתבססו בחייו לאורך שנים רבות. כיצד יסתדר בלי הכנסה קבועה שהורגל בה. כיצד ילמד להשתמש ברשת האינטרנט כדי לברר ערכים תזונתיים של מזונותיו? החשש לצאת ממרחב הנוחות שהשיג רק הולך וגדל וככל שהתופעה נקשרת בפינוק מתעצם הפחד ופוגע באיכות החיים. כתבתי על כך כאן.
פחדים פוגעים, פעמים רבות, בתפקוד הכליות, אבל הם גם משתקפים בברכיםכאן. בנוסף פעימות לב חזקות הן ביטוי לפחד – ופחד נקשרים בהזעה באזור הרגליים בלילה, ובהתמכרות למזונות עשירי אשלגן (תפוחי אדמה, פיצוחים ופירות יבשים).
האשלגן נמצא ביקרות ופרות רבים כמו תפוזים, תפוחי אדמה, פרות ויקרות יבשים, קטניות יבשות, בננות, סלרי ואגוזיםכולם בחזקת רוצחי כליות.  מובן ההרגל לצרוך מזון כזה גם להגבילו בדרכנו לאלף את הכליות. עוד, על כך, יורחב בהמשך המאמר.

Albrecht Dürer Johannes Kleberger. אלברכט דירר – מוזיאון לתולדות האמנות – וינה. דיוקן של אספן אמנות וחבר קלברגר ג'והנס

צער עמוק – מחלקים את הכאב לפי השתקפויותיו בכל אחד ממרחבי האני: בגוף הוא כאב, ברגש צער ובשכל שעמום. בהקשר זה הפחד הוא רגש שניכר במרחב החיים כהעדר מאמץ ובמרחב המחשבה הוא ככשל בתכנון העתיד. שיבוש בהבנת הדרך ראויה להגשמת השאיפות שלך.
אנשים שסובלים מאי ספיקת כליות מתלוננים על העדר משמעות, על שעמום. בחלק מהמקרים אני ממליץ להם לחזור לקרוא ספרים כפי שנהגו לפני שפרצה המחלה.

אדיפוס המלך - עיוור

משנחשפה האמת המרה, הצער החל להציף את נפשו, אז קם אדיפוס והוציא את עיניו. אדיפוס המלך – היה  לעיוור.

אדם נמנע להרגיש צער. רבים מתרחקים מצער מסיבות פסיכולוגיות שדורשות בדרך כלל טיפול בהן. אנשים חוששים להתקרב אל צערם. אדם שמדלג על רגש נוקשה זה מסכן את בריאות כליותיו.

יוסף שצ'קוויץ Schakewits Josef- מבט על חוף. הכליות משקפות בדמימה ובכשל תפקודן את הדרגה הגבוהה ביותר של בריחה מקרבה לרגשות הצער שמכונה בדרך כלל דאגה לזולת, התבודדות ואפיל זעם, השפלה עצמית ורגשי נקם.

צער מוגדר אחד מחמשת הרגשות הנוקשים (צער, כעס, דאגה, חרדה ופחד). רוב האנשים נמנעים מלחוות אותו בחייהם: בכל פעם שמזדמנת לאדם אפשרות לחוות אותו הוא כועס, עוזר ומסייע לזולת. הכעס הוא צער פיקטיבי, אבל הסיוע לאחר מוגדר כחסידות והשפלת עצמו היא לפעמים ליצנות. כשל בתפקוד הכליות חושף שמדובר בלא יותר מקפיצה מעל רגש עמוק וחשוב.

Luc-Olivier Merson (1846–1920) The Soldier of Marathon. Pheidippides giving word of victory after the Battle of Marathon 1869 -השפלת האחר באה כתחליף לחווית הצער ורגשי האשמה בעת ניצחון. הקרב שהתרחש בין צבא אתונה לצבא הפרסי, התפרסם בעיקר בשל הניצחון האתונאי על אף נחיתותו המספרית של צבאם. ההצלחה האתונאית במרתון היוותה אדירה. היא חיזקה את המשטר הדמוקרטי באתונה ונתנה השראה בשלב מאוחר יותר של מלחמת פרס-יוון, כאשר כוחות פרסיים גדולים בהרבה פלשו ליוון. את בשורת הניצחון של אתונה על פרס נשא פֵידִיפִּידֶס – שליח אגדי (490 לפנה"ס), וההשראה לריצת המרתון. לאחר ניצחון היוונים בקרב מרתון רץ פֵידִיפִּידֶס מהעיר מרתון ועד אתונה, מרחק של 34.5 ק"מ, על מנת להכריז על ניצחונה של יוון. כאשר הגיעו ליעדו, הוא קרא "Νενικήκαμεν!" (נֵניקָקָמֵן, ניצחנו!) ומת במקום – כפי שמתאר הצייר. הצרפתי לוק-אוליבייה מרסון – התרסקות חסרת כבוד.

לכעס ישנן מספר דרגות – כולן מהוות סוג של  בריחה מהתמודדות עם הצער, סוג של התרסקות והשפלת ערך נוכח רגש הצער – חבל כי הצער הוא רגש נשגב. בלעדי חווייתו אין שינוי ואין התחלה של דרך חדשה.
הכליות משקפות בדמימה (כשל, מחלה, ירידה בתפקודן) בכשל תפקודן את הדרגה הגבוהה ביותר של בריחה זו שמכונה זעם ורגשי נקם. יש והיא עוברת אל השפלת האחר, כולל אונס או תחושת אפסות – היא אונס העצמי (האני כג'וק – קפקא, ככינה – דוסטוייבסקי). יש והיא הופכת למסירות יתר ודאגה מופרזת לצמחי הגינה ולחתולים נטושים.
שלב כשל הכליות וירידה של ה-GFR חושף אי סדר רגשי והתמודדות לקויה עם רגש הצער.

תזכורת קשה – חוזה פרז דה אלמידה חוניור – ברזיל 1895 – הזנחה, עלבון ואולי גם אי שייכות – Recado difícil – José Ferraz de Almeida Junior – Brasil 1895.

הזנחה ותחושת אי-שייכות – כשל הכליות מגוון ויכול גם לשקף אובססיה להשתייך לקבוצת העלית, או שיקוף של דחייה ומצבי הזנחה גם אי סדרים. אין לך אי סדר עמוק מאשר אותו זעם שמתפרץ ושובר את כל הנורמות והמקובלות. הזעם שמתפרץ נוכח אירועים משניים, חסרי משמעות משקף אי סדרים יותר מכול דבר אחר. אדם זועף ורותח נוכח אירועים מזעריים, שוליים, עיוור להיותם אירועי הזנקטריגר – לא הם הבעיה. עוד על כך במאמרי על ההבדל בין שיחות בין חברים ושיחות טיפוליות.

גדעון בן שבט המנשה, מנצח את המדינים – מהניצחונות הגדולים – מוזכר בתהילים פ"ג, י" ב, בספר שאול א גם בישעיהו וכמובן בספר שופטים (פרקים ו'-ח') לאחר מותו עלה בנו אבימלך תוך טבח אחיו שהוקע במשל יותם (ספר שופטים) כאן בציור של ניקולא פוסן. The Victory of Joshua over Amorites. 1624-1626 – Nicolas Poussin

שיחות בין חברים שיחות בין חברים חשובות ביותר. הן (בהקשר זה) מסתובבות סביב אירועי ההזנק. אותם אירועים שוליים שמעוררים סערות נפש ואי סדר רגשי. "ואז הוא אמר לי ככה וככה, וחשבתי שאפוצץ לו את הפרצוף", נושא זה היה משותף ומרכזי בקרב גברים רבים שטיפלתי בהם וסייעתי להחלמת הכליות שלהם.

הגירוש מגן העדן – מיכאלאנג'לו, הקפלה הסיסטינית, רומא.

רגשות אי שייכות – נושא תחושת אי השייכות רחב. נמצא אותו בקרב ילדים שמבקשים צו אימוץ, בחברת מהגרים כמדינת ישראל ובקרב אנשים שנותקו בגילאי הנעורים מחברתם. נושא אי השייכות נחקר ופורסם עליו חומר רב – כתבתי עליו תחת הכותרת תרנגול פצוע – כאן וכאן. לשאלות וקביעת תור – לגלוש למטה – שם.

Perseus Fighting with Phineus (detail) 1597-1602 Fresco  Galleria Farnese, Palazzo Farnese, Rome

הכליות מסלקות עודף של זרחן, אשלגן ונתרן. 

מוצרי חלב למשל, עשירים בזרחן גם גרעיני דלעת, חמנייה ושומשום – (טחינה) הפחתתם בתפריט המזון – תהיה לכן, יסוד בהחלמת הכליות במצב בו הן מתקשות לסלק זרחן מהגוף שלנו. יש לראות עוד בנושא זה ברשימת המזונות האסורים שמוצגת לקראת סוף המאמר. 

נפרונים – המסננת הקטנה – הפועלים הקטנים שמרכיבים את הכליות ומסננים כל הזמן את הדם מכונים נפרונים – הנפרונים מסלקים עודפי זרחן, אשלגן ונתרן מהדם. הם היחידות הקטנות שנמצאות בתוך הכליות. בכל כליה יש כמיליון נפרונים. כל נפרון בנוי כמשפך. לתוכו נכנס נים דם הגלומרולוס (כלי דם קטן, או קפילרה – בעברית "פקעית") שמוביל את הדם לסינון וניקוי. נימי הדם יוצרים פקעת בתוך המשפך הזה – כאן מתבצע הסינון. אל האזור הזה משתלבת (נשזרת) צינורית אסוף שתן קטנה הנקראת טובול Tubule. (הטובול נקשר בערכי הקריאטינין – ראה למטה) בין שתי יחידות אלו מתנהל תהליך שחלוף כימי מעניין שהסרטון למעלה וכן סרטון ההמשך שלו: "העברה אקטיבית ומשנית בנפרון" מתארים (כאן) והתוצאה שלו היא שחומרי פסולת ומים עוזבים את הדם ונכנסים לשתן.
חומרי פסולת יחד עם כימיקלים שהגוף יכול להשתמש בהם נכנסים לצינוריות איסוף השתן הללו (נפרונים).
הכליות מודדות בשלב זה רמות שונות של כימיקלים כמו זרחן, נתרן ואשלגן ושומרת על איזון כימי נכון בין מרכיבים אלו בדם. בהתאם לכך הכליות משחררות את אותם חומרים מיותרים ומסלקות אותם מהגוף.  מה שלא שייך ולא מתאים לאיזון כימי מיטבי לגוף ולדם מגורש אל צינורית השתן. בדרך זו הכליות מווסתות את הרמה של חומרים אלו בגוף ושומרת על הסדר. רק השייך, הולם ונשאר. עודף או חסר עלולים לגרום נזקים. לכן האנשים שנכנסים לתהליך של תיקון הכליות הסוררות, מתבקשים להפחית צריכה של: זרחן (טחינה), נתרן (גבינות צהובות) ואשלגן (תפוחי אדמה) שמקורם במזון.
הפחתה של יסודות אלו באה כדי להגן על הכליות במהלך עבודתן.
הכליות פועלות כל הזמן, עבודתן היא בלתי פוסקת, כל כך חשוב לפנות עודפים אלו – פסולת מולכת החוצה. כי, פסולת רבה מדי חוסמת, מחבלת את פעולתן התקינה של הכליות. הפסולת הזו: עודפי המלחים, פשוט מקשה על הכליות להעביר ולפנות אותה מהכליות אל צינוריות השתן (טובול).
יש לזכור, גודש זרחן, אשלגן ונתרן הם הפסולת שפוגעת ביכולת הסינון של הכליות ומוציאה אותן מאיזון.
בסרטון למעלה "הכליות והנפרון" החל מהדקה 10:34 נמצא הסבר על "תהליך הספיגה מחדש" – על הדרך בה הכלייה שומרת על מאגרי המים של הגוף, על הסוכר (גלוקוז) ועל חומצות האמינו גם על הנתרן, הסידן והכלורין שהגוף כן צריך.
בנוסף להרחקת פסולת ושמירה על מאגרי המים, גלוקוז וכו' הכליות מפרישות שלושה הורמונים חשובים לתפקוד הגוף:
אריתרופויאטין (erythropoietin-EPO) – המזרז את מח העצם ליצר כדוריות דם אדומות
רנין – הורמון שלו תפקיד בווסות לחץ הדם.
קלציטריול (calcitriol) – הצורה הפעילה של ויטמין D. הורמון זה ממלא תפקיד בווסות כניסת הסידן לעצמות.

The Drunken Silenus 1616-17. Peter Paul-Rubens

חולשה בכליות
תפקוד כליתי נראה פגום עקב פגיעה או חולשה בתפקוד הנפרונים (היחידות הקטנות שבתוך הכליות). אבל בצילום אולטרסאונד למשל, יחידה זו, הפועל הקטן, נפרון שעומדת במרכז מאמרי " אילוף הכליות הסוררות" – ותהליך ההחלמה, לכאורה תקינה.

אספסיה והגברים השואפים לחוכמה ותבונה. מישל קורנל. Aspasia Surrounded by Greek Philosophers by Michele Corneille the Younger, 1670s CE, Palace of Versailles

יש לדעת הנפרון הרבה פעמים תקין. הוא לא בהכרח נמצא בבעיה אנטומית. פעמים רבות הוא סתום אבל במקרים רבים הבעיה שלו בכלל פסיכולוגיתהפסיכולוגיה בהחלט יכולה להיות אחד הגורמים שבגללם מופיעה סתימה, כיווץ כרוני שלא מאפשר לנקז רעלים, חסימת האנזימים שפועלים בכליות מלפעול כהלכה, אובדן גמישות העורקים, תאווה למזון רעלני. מזון שגוי מזיק לבריאות. במקרה של כליות סוררות, הלחץ הנפשי, העייפות מעוררים את התאווה שמתעוררת ומכוונת דווקא למזון עשיר בזרחן, אשלגן ונתרן. לצערנו גם תאווה לחלבונים – עודף חלבונים הוא אחד הגורמים המרכזיים לאבדן גמישות צנרת הניקוז והתרסקות מדד הסינון ה-GFR. יש לזכור – הנפרון הוא חלק מצנרת הגוף! ללא לחיצות ההחלמהמי ישחרר את הכיווצים האיומים שבמעמקי הגוף שלנו?

GFR 7.20 הוא מדד מפחיד מבשר רעות – כבר לא! ירון מרגולין הוכיח שניתן לצאת גם ממצב של אי ספיקת כליות כל כך קשה

הישג מרשים – בודדים זכו לראות שמדד ה-GFR עולה בתאריך 17.7.19 הוא עמד על המספר המאיים כל כך 7.20. ראו בצילום כאן למעלה – וכאן מופיע מיום
ה-.31.7 – ארבע עשר ימים בלבד מאוחר יותר ולאחר הטיפול המיוחד של מאסטר ירון מרגולין מדד אחר ומפתיע. שינוי ניכר גם בקריאטינין (6.70) – תוצאה מרשימה: 6.70 זו ירידה מרשימה מ: 7.50 , ללא תרופות בשבועיים, אבל לדעת מרגולין העובדה שהמדד של ה-GFR עלה באופן משמעותי וכרגע הוא עומד על 8.30 זה ההישג. ככל הידוע 7.20 עד כה היה מדד מבשר רעות שלא ניתן להחלים ממנוו. הבדיקה מתאריך ה 31.7.19 מוכיחה שאילוף כליות סוררות, וטיפול נכון באי ספיקת כליות וללא תרופות ניתן כנראה להיעשות, אם פועלים נכון, בנחישות גם בשלבים שקרובים מאוד למוות. המסע של הטיפול שבדיקה זו חושפת מאתגר, קשה ודורש ריכוז על, אבל זה כדאי. טוב לדעת שאפשר להחלים מאי ספיקת כליות. 

ירידה בתפקוד הנפרונים ניכרת. היא פוגעת ביכולת הסינון, האנזימים שפועלים בנפרונים, ואיזון המרכיבים הכימיים בדם. הנזק לנפרונים יכול להתרחש במהירות. כשה-gfr עומד על 60, בתוך 3 שנים יכולים 80% מהנפרונים להיות סתומים (ה-GFR אז עומד על 33, בתוך 10 חודשים ה-GFR קורס לכיוון ה18, ולמטה – אני מדבר על כך בוידאו כאן, הבעיה גדלה כשמתגלה שמרגע שה– GFR עובר את ה-18, בתוך ימים או שעות הוא מגיע למספר חד ספרתי כשהמוות נע בין 0-5 GFR – לעצור ולייצב אותו הוא משימה שאף נפרולוג לא הצליח עד כה לעמוד בה – זה הרגע שכבר חייבים דיאליזה, כדי להאריך את החיים בכמה חודשים ואפילו שנים ובהחלט הצליחו להאריך אותם כך אפילו, בממוצע 3.5 שנים – בראבו נפרולוגים – ועל החלמה מה?). המדד הזה מדבר על  הרעלה – חשיפה לאוכל שגוי ולא בריא לאדם כמלח וסוכר, זרחן עודף, אשלגן וחלבון בעיקר לחלבון שמכיל את ההורמון המסוכן IGF-1 (שהדיאטנים שמסייעים לנפרולוגים מעדיפים, לצערי, לתת לחולי הכליה). רוב מחלות הכליות מתקיפות בו זמנית את שתי הכליות. עכשיו גם מדד הפחד עולה, אבל הבעיה נמצאת בפסיכולוגיה והתגלותה – בתאווה. אין תאווה למיים, אין תשוקה לעלי חסה וסלט בצל עם גמבה. הם מזון מחלים. התאווה תמיד לרע, ליוצרי המחלה! מאחרי התאווה עומדים פחד מצער והעדר מאמץ גם חוסר בנחישות, הזרוז רע והיכולת לפעול מהר מתמהמהת.
ההחלמה אף היא יכולה להיות מהירה. לשם כך יש לדייק במיקום הפגיעה. במסגרת זו חייבים לדעת שלא כל העדר תפקוד כלייתי, שבדיקת דם מצביעה עליו, נובע מבעיה כלייתית. הוא כאמור יכול להיות פסיכולוגי אבל גם ממסדי – לעתים הבעיה בתרופה שהאדם מקבל מרופא מוסמך ולוקח ללא בדיקה מחודשת ודווקא היא זו שפוגעת בכליות, בכבד או בלב. יש ומקור הבעיה במחלה אחרת כמו סוכרת.
שלב ראשון – בהתקבל תוצאה שלילית בבדיקת דם יש לבדוק את התרופות, יתכן שאינן מתאימות לך יותר.
סוכר – אי סינון של הסוכר גורם לרמת גלוקוז גבוהה בדם. הסוכר פועל כרעל שגורם לנפרונים נזק. נזק לנפרונים כתוצאה מרמת גלוקוז גבוהה בדם נקראת נפרופתיה דיאבטית.
אם החולה מצליח לשמור על רמה תקינה של גלוקוז בדמו, על ידי דיאטה שמפחיתה פחממות, שומנים וסוכרים (ובין אם על ידי תרופות או צום חי), הנזק הכלייתי יכול להדחות או להימנע. עוד על דיאטה זו – כאן. צום חי משמש אותי להחלמת הסוכרת. דרך אחרת ושונה נפוצה. היא מכונה דיאטה שיוצרת גופי קטו. היא משמשת להחלמה ממחלת אלצהיימר ודמנציה – כאן. וכן בווידאו קצר בו אני משוחח עם ד"ר מריאלה גלאנט מנהלת מרכז לטיפול בסוכרת ואחת המומחים הגדולים בתחום זה כיום – כאן כאן וכאן

יוחנן המטביל, לאונרדו דה וינצ'י. הושלם בין ל-1516, בתקופה בה הרנסאנס החל לחנך את האדם לקחת אחריות על גורלו, עלבריאותו ועל חינוכו מחדש. הציור הזה נחשב לציורו האחרון של דה וינצ' י. מוצג בלובר שבפריז.

 שלב שניהאוריאה – הסתכלו על ערכי האוריאה אבל גם על האלבומין – מדד האוריאה הוא ראשון לקבוע. ירידה באוריאה – הוא הדבר המבשר על ביאת ההחלמה!

מלח – אי סינון של מלח גורם לעליה של נתרן גבוהה בדם. המלח פועל כרעל שגורם לעליית לחץ הדם לחץ דם גבוה יכול להזיק לכלי הדם הקטנים בכליות – לנפרונים. המלח ידוע כמיותר וכשאוכלים מזון לא טבעי, צריכת המלח עולה ומסכנת את הבריאות. בירקות ופירות אין עודפי מלח  אבל, במזון תעשייתי נמצא מלח רב!
עודף של מלח בגוף משגע את כלי הדם הקטנטנים שבנפרונים. בלוחצו מאוד חזק על הדפנות שבתוך כלי הדם שבנפרון על דפנות הגלומרולוס – והם לא יכולים לתפקד כראוי או שהם נקרעים בגללו. גביש המלח, כגביש סוכר חד וקורע את הדפנות העדינים. יש ולחץ הדם מוסר על ידי תרופות. האדם לוקח כדור להפחתת לחץ הדם – לפעמים הוא מוסיף כדור או חצי כדור בגלל תוצאת בדיקת לחץ דם שלילית – למשל אחרי השתוללות ואובדן רסן נוכח ערמות של גבינות (רבות סודיום – נתרן בטיול בדורדוניה שבצרפת) בטיול באירופה קשה להמנע מגבינות, אני מוצא עצמי פעמים רבות נכנס לפאב בספרד, אנגליה או באיטליה, אבל המלח והנתרן שבגבינות, הנקניקים והבשר המשומר מסוג פרשוטו לא הלך לשום מקום גם כשאני מתחנן שילך. המלח העודף נשאר בדם גם אחרי שהכדור הנוסף הוריד את לחץ הדם. הבדיקה מרגיעה ומראה כביכול שהמצב בשליטה. אין לחץ דם, הגוף לכאורה מאוזן. כלי הדם האלו שבכליות מתייחסים למלח זה אחרת ורק כאל עודף – הם אינם יכולים לעמוד במעמסה שנוצרת ומתקשים להתגמש, להתרחב, לנוע ולהרחיק, על ידי סינון, את הפסולת הזו מן הדם כפי שהיו צריכים ורוצים לעשות. במקרים כאלו החולה מקבל תרופות להורדת לחץ הדם, אבל הבדיקה תראה עודף אלבומין ויתר קריאטנין בדם. יש יתר שמצביע על בעיית חלבונים, אבל הבעיה במלח שמצטרף אל הבשר! תרופות מסוג מעכבי angiotensin converting enzyme (ACE ו-angiotensin receptor blockers (ARBs, נמצאו כשומרות על הכליות יותר מתרופות אחרות הניתנות ליתר לחץ דם.

An Allegory Of Taste: A Young Man Drinking From A Silvertankard Karel van III ManderItem

כוס יין אדום – יין אדום זה נהדר, בישראל היום יש יין מופלא. מותר יין אדום פעמיים ביום. היין האדום בעל סגולות בריאותיות (יש לבדוק שהיין לא מכיל חומרי שימור – רעל לכליות וגם למוח) אבל אסור להמלח ואסור לצרף מנת שומן רווי ואסורה השתוללות גבינות וגם נקניקים אסורים ובשר מלוח כפרשוטו – פשוט אסור, אבל הנפש הסוררת נמשכת אל המאכלים האסורים ולא אל המותרים – זו מכת התאווה. ירקות ופרות עשירי אשלגן מאזנים לחץ דם אבל הם פוגעים בתפקוד הכליות מסיבת הגודש והמעמסה שהם יוצרים על עבודת הסינון של הכליות, אז בבקשה להמנע מהם.
ועוד בקשה – בדקו ערך תזונתי של כל פרי לפני שאתם מכניסים אותו לפה ותפעלו לפי ההיגיון ולפי צו ההחלמה, בהחלט לא לפי דרישות התאווה.

Still Life Painting by Ann Hardy

GFR – יש להכיר את המזון הבריא ולשמור על תזונה מאוזנת ובריאה – המדד של תהליך ההחלמה וקצב ההחלמה הוא יכולת הסינון, מכונה, כנזכר למעלה, ה-GFR. האלבומין והאוריאה הם שמלמדים על התעוררות הכוחות מחדש ועל תחילתו של תהליך סילוק העייפות – החוויה של התבוננות בבדיקות דם שמשקפות עליה במדד ה-GFR והאלבומין היא חוויה ששווה כל מאמץ.
לא רק בדיקות דם משמשות להבנת מצב המחלים. בדיקות דם חשובות, אבל גם הן מטעות פעמים רבות: הקריאטינין עולה וגם ה-GFR יורד בשל אובדן משקל, השפעת התרופות שהמחלים ממשיך לקחת והמינון שלהן, כבר חזק מדי, נוכח הרחבת כלי הדם בעקבות תזונה מחלימה, גם ירידת לחץ הדם מתחילה עם השינוי וגם היא מחייבת התייחסות למשל, להוסיף מלח לממשיכים בטיפול הנטורופטי והנפרולוגי, למרות תהליך ההחלמה. יש לדעת – תמיד בגלל אבדן משקל גם בקרב אנשים בריאים עולה הקריאטינין. תמיד התזונה  המחלימה כליות מגמישה את העורקים ואת דרכי הדם, לא רק מפחיתה משקל היא גם מפחיתה פלאק (הוא אזור נטול חיידקים חיים אבל מלא בחיידקים מתים ומסביבו חיידקים חיים שמנסים לפנות אותו ולא מצליחים כי האזור חסום על ידי משקעים כמו שומנים שבאים מתזונה גרועה). והמזון הישן גם התרופות, שלא עוברות שום שינוי בשלבי ההחלמה הראשונים – בצדק, רחוקים מלהתאים לדרישות הבריאות ולשינויים שהגוף עובר והיא נעשית מתרופות טובות למטרד, כי היא פשוט מורידה את לחץ הדם, את ערכי המלח, הסוכר, והאשלגן גם את מאגרי הוויטמינים החיוניים בגוף כולל את הגלוטתיון. לכן יש להתמקד ביכולת הסינון של הכליות ובערכים שמלמדים על הפחתת הדלקת כמו האוריאה – בדם שתנן – Urea (בבדיקות כימיות של הדם, מדידת שתנן נעשית לבחינת יעילות התזונה המחלימה), והיוריק אסיד חומצה אורית (בדם) שנוצרת בגוף כתוצאה ממטבוליזם של עודף חלבונים ונדבקת בין השאר כפלאק (plaque) על מערכת הניקוז ומצטברת כרובד שומני ודלקתי בדפנות הפנימיות של העורקים. יש לזכור כי מצב של עודף חומצה אורית בדם בעייתי, והפחתתה מאפיין את ההתחלה של ההחלמה ממחלת המזון רב החלבונים שהורס כליות. הורדת ערכיה הווה אומר הרחבת יכולת הסינון והרמת ערכי ה-GFR). בכל מקרה, גם הירידה בערכי ה-Microalbuminuria – אלבומין בשתן או ה-.HbA1C, A1C, הם בשורה גדולה. גם אחד מהם משתפר ואפילו אם מצב הברזל בדם משתפר מעט, גם אם הקריאטינין עלה בשל הפחתת משקל, וכל זאת קורה ללא שינוי תרופתי, הרי שההחלמה שלך החלה. ולכן לא ה-קריאטינין הוא הערך החשוב בדרכי ההחלמה מאי ספיקת הכליות – בעיני, כאן עלי להזכיר לך שגם השיבה לספורט שאני מבקש ממך להתחיל בה, בהליכה יומית של כרבע שעה, הרי גם היא מעלה בהתחלה את ערכי הקריאטינין. במקרים כאלו דווקא האלבומין קובע, והאוריאה.

הקשת בענן – ברכה גדולה. וכשהאוריאה יורדת תחייכו – כי אתם מצליחים! ואת תוצאות המאמץ תגלו מהר מאוד בעליית ערכי ה-GFR או ה eGFR – הוא המדד החשוב ביותר להחלמת הכליות בעיני. Daniel Maclise (1806–1870) Noah's Sacrifice. שנאמר: אֶת קַשְׁתִּי נָתַתִּי בֶּעָנָן וְהָיְתָה" לְאוֹת בְּרִית בֵּינִי וּבֵין הָאָרֶץ". בראשית פרק ט', פסוקים י"ב-י"ז

וכשמדד האוריאה יורד תחייכו – כי אתם מצליחים! ואת תוצאות המאמץ תגלו מהר מאוד בעליית ערכי ה-GFR או ה eGFR – הוא המדד החשוב ביותר להחלמת הכליות בעיני. האמת, שטרם פגשתי בנפרולוג שראה ערכי GFR עולים בקביעות ללא תרופות. כולם מביאים תדהמה כשלקוחותיי באים לקבל מהם את תוצאות הבדיקה: "לא ידעתי שה-gfr יודע גם לעלות בהתמדה" התפרץ אחד מגדולי הנפרולגים בישראל בתדהמה, נוכח מטופל שלי ותוצאות נוספות של בדיקות דם שלו.

The Passage of the Granicus (detail) Charles Le Brun קטע מתוך הקרב של אלכסנדר הגדול באסיה הקטנה, מאי 334 לפנה"ה, התקיים ליד חורבות טרויה, והיה אחד משלושת הקרבות בהם הביס את הפרסים. ציור של שרל לה ברן.

לחץ הדם יורד,  בזכות התרופות, אבל הנתרן נשאר בגוף ופוגע ביחידה הבסיסית של הכליה – לחץ הדם יורד, הוא הדין לגבי הגלוקוז בדם, אך זה מצג שווא – בפועל הנתרן (המלח) או יתר גלוקוז לא הלכו לשום מקום הם מאופסנים בצורה לא מיטיבה בגוף וזה הורס את המסננת – את הכליות שלך.
בבדיקה פעמים רבות, רואים קריאטינין בעליה, אבל הנתרן הוא כאן הבעיה – כך שאם רוצים להבריא את הכליות הסוררות ולא להגיע לדיאליזה הנוראה, המסננת חייבת להתנקות. על מדד ה-eGFR או ה-GFR לעלות ולהגיע ל80 לכל הפחות.

קרל השנים עשר (17 ביוני 1682 – 30 בנובמבר 1718) מלך שוודיה בין השנים 1697 – 1718 משושלת ויטלסבאך. אחד הצעירים הנועזים בהיסטוריה האנושית. הבחור שחי, ושגשג בשדה הקרב. Charles XII by Johann Heinrich Wedekind

אפשר להחלים ולהרים למעלה את מדד הסינון של הנפרונים שבכליה – חייבים להרים את ה – GFR!

כדי לדעת באמת היכן נמצא תהליך ההחלמה יש להפעיל מספר מדדי התמצאות ובדיקת הדם והשתן, ככל שחשיבותן עולה, הן לא בהכרח המדויקות ביותר אבל הן עוזרות לנו מאוד.

 

מתוך התכתבות עם מטופל שלי, שיצא מהנפרולוג עם תוצאות מבדיקות דם ושתן חדשות –

אלבומין – הופעת חלבון בשתן – זהירות דלקת

הופעת חלבון (אלבומין – בבדיקה: בכימיה של השתן) או ירידה בדם או שניהם במקביל ירידה בדם ועלייה שלו בשתן הם לעתים קרובות הסימנים הראשונים של מחלות כליה בהן הפגיעה מתרחשת בכלי הדם הקטנים – גלומורלי, שבנפרונים שבכליות.
האלבומין הוא נהג התובלות שלנו אחד מפקידיו החשובים של האלבומין לקשור רכיבים חיוניים בזרם הדם, ולהוביל אותם לאיברי הגוף. רכיבים כגון: הורמונים, חומצות שומן, יסודות קורט מגיעים אל אברי הגוף בזכותו – במצב בו הרפואה מזריקה סטרואידים לאדם החולה, הוא נפגע וכמותו של האלבומין בדם יורדת. מצב זה רע ולכן הרופאים נזהרים וממעטים לתת סטרואידים. במצב רגיל האלבומין כמעט שלא נמצא בשתן. כשהאינסולין לא מאוזן, הלבלב נחלש, פגוע, יורד בתפקודו ומתחילה סכרת, והאלבומין (שנוצר בכבד) יורד בדם (רמת האלבומין התקינה בדם היא 5.5-3.5 גר'/ד"ל) ורע מכך הוא מופיע ועולה בשתן. הופעתו בשתן משולה למנורה אדומה ומצביעה בן השאר על בעיה בכליות.

The Libyan Sibyl by Michelangelo Buonarroti

הסבר קצר:  מלאכת הסינון מתרחש בנפרונים. בכל כליה יש כמיליון נפרונים. בתוך הנפרון הגלומרולוס (כלי דם קטן, פקעית) משתלב (נשזר) עם צנורית אסוף שתן קטנה הנקראת טובול Tubule (צינורית). בין שתי יחידות אלו מתנהל תהליך כימי מורכב והתוצאה שלו היא שחומרי פסולת ומים עוזבים את הדם ונכנסים לשתן. הופעת חלבון בשתן (אלבומין -Albuminuria) או דם בשתן מלמדת שכלי הדם הללו שבנפרון נתקפים. לפעמים תפגשו את המונח – פרוטאינוריה (Proteinuria) היא המצב שבו מופיע חלבון (פרוטאין) בשתן, לפעמים מכנים זאת גם אלבומינוריה (Albuminuria) – הימצאות אלבומין (החלבון העיקרי בנסיוב הדם) בשתן. באופן תקין, חלבון לא אמור להופיע בשתן.  יש ותרופות אנטי דלקתיות כגון תוספת של כורכום (חצי כפית ליום) משקה משורש כורכום – (ראה בסוף המאמר שלי על אלצהיימר ותזונה מחלימה מרחב של חשיבה, משקה שורש כורכום הוא תרופה למוח, והמשקה מופיע במאמר הזה. הקישור אליו נמצא – כאן) . 3-4 שיני שום יכולים להוריד במשך הזמן את הדלקת שנוצרו כאן. לחלופין אם בדיקת השתן מראה ציון נמוך ומשמעותו, שאין אלבומין בשתן הבעיה הכלייתית לא דלקתית ולא בכלי הדם הקטנים שבנפרונים. אין אלבומינוריה. הנפרונים שלמים – המצב הפיך – אבל הם מתקשים לעבוד. זה הרגע שכדאי להגיע לטיפול דחוף בקליניקה של לחיצות ההחלמהכדי למנוע התדרדרות שממנה כידוע אין מוצא. ככל הנראה הסיבה לבעיה נמצאת בגודש והאדם נקרא לאיפוק, לחוסן פנימי ולשינוי הרגלי תזונה, כדי להפחית את הגודש והמעמסה של הפסולת על המערכת שמסננת ומסלקת אותו מהדם – הדם חייב להיות נקי. יש אנשים שמעדיפים להמשיך ולאכול גבינות קשות, סלמון מעושן ומומלח וסטייקים מלוחים ולהגיע לדיאליזה, או למות. נתקלתי גם בהם. בחור בן 34 עם מדד GFR 28, אמר לי: אני לא מתכוון לעבור לחיי סגפנות ועזב, היום הוא ממתין לדיאליזה, לאחר שמדד הסינון שלו קרס אל מתחת ל GFR 14. בארהײב כיום גורם המוות מספר אחד אי ספיקת כליות.

תקיפת הנמר – 1850 אוג'ין דלקרואה 1850.
Eugène Delacroix (1798–1863)

A1C הוא מדד נוסף חשוב. יש לעקב אחריו. משמעו סוכרת ואבדן גמישותם של העורקים שמסכנים את בריאות הכליות שלך. סוכרת קל להחלים. במצבים כאלה טיפלתי בהצלחה ודי מהר. אל תסתירו את המדד הזה עקב חשש מאי ספיקת כליות. חולים שמסתירים ממני את מדד ההמוגלובין המסוכר (A1C) מכשילים את הטיפול. חובה לעקב את ההיסטוריה של ה-A1C, כי הטיפול באי ספיקת כליות שמקורה בסוכרת שונה ואחר לגמרי. בעוד שטיפול רגיל בכליות מאפשר למשל לאכול לחם, חובה לאכול לחם. בטיפול בכליות שהסוכר בדם (מעל 110) פגע בהן אסור בכלל לצרוך לחם!

כוסמת – חלבון הכוסמת הוא חלבון מעולה להגמשת העורקים מעטים יודעים שחלבון הכוסמת הוא חלבון מלא, שמכיל את כל 8 חומצות האמינו החיוניות, ובמיוחד ליזין, תראונין וטריפטופן. הכוסמת מכילה ביופלבנואיד בשם רוטין שנמצא בקו ההגנה הראשון על דפנות העורקים הוא אנטי-אוקסידנט רב עוצמה שמחזק את דפנות כלי הדם, מונע דימום ועוזר להגמשת כלל צנרת הדם ומשמש משום כך למניעת לחץ דם גבוה. הרוטין נמצא במקורות נוספים, אבל בכוסמת הוא נמצא במינון גבוהה בהרבה. הכוסמת מכילה חלבון נפלא ולכן היא משמשת בתהליכי החלמת הכליות וצום חלבונים בשלב השלישי בערך אחרי 11 חודשים מהטיפול הראשון ובצורך שנוצר לחיזוק קו ההגנה הראשון על דפנות מערכת העיכול. ב150 גרם כוסמת תוכלו למצוא את כמות החלבון המספיקה ליום (ב100 גרם כוסמת יש כ13 גרם חלבון זו כמות נפלאה בצום חלבונים בתקופת ההחלמה השלישית ממצבי אי ספיקת כליות ומדד GFR נמוך מ30. צרכו כוסמת מבושלת / מושרת / נבוטה (הנבטה רגילה מספיקה אין צורך להגיע לנבט ירוק!). הכוסמת טובה לחולי סוכרת ואפשר לאכול מהכוסמת גם על בסיס יומיומי. (4 כפות ליום – בלבד)

הגלוקוז הוא מקור האנרגיה העיקרי של תאי הגוף. הוא מגיע אלינו מפחמימות שנמצאות במזון. במהלך תהליך העיכול הפחמימות מתפרקות לגלוקוז. הגלוקוז הוא מזונם של תאי המוח, והם תמיד זקוקים למקור אנרגיה זמין, זו גם אחת הסיבות שאדם שאימץ את מוחו, מגיע לסוף יום עבודתו הביתה ומסתער על מאגרי גלוקוז כתבתי על כך מאמר שלם – אם נושא זה מעניין אותך נא להקליק כאן – לאחר הסתערות על מאגרי גלוקוז: לחמניה בגט, חלה, פיטה, ספגטי ופיצה גם וופלים, צ'יפס ואגוזים, בוטנים, ואפילו טחינה, רמות הגלוקוז בדם ובתאים עולה מיד. אבל רמת האנרגיה הזמינה בתאים נמצאת בגלוקוז, המחסן בגוף כבר מלא והכמות גם  מספיקה לחודש (גלוקוז מאוחסן שם כשומן). העודפים (של הגלוקוז) מאוחסנים בכבד ובתאי השריר גם בכליות (זו בעיה גדולה לחולי הכליה) כגליקוגן. גליקוגן הוא חומר תשמורת המסייע בוויסות ריכוז הגלוקוז בדם. בין הארוחות, כאשר יורדת רמת הגלוקוז בדם ובתאים המוח מתעייף והמזון נדרש לו, מפורק הגליקוגן בחזרה לגלוקוז. הגלוקוז מספק אנרגיה מהירה יותר מהשומן, ולכן הוא מתאים במיוחד להזנת המוח ותאי שריר, הנדרשים לפעילות מהירה ופתאומית בעיקר אם צריך לברוח או לתקוף רמזור אדום בפקק. רוב האנשים לא יוצאים לריצה בסוף הארוחה, גם לא פותרים בעיה סבוכה בקרירה  ולכן, באופן תקין עולות רמות הסוכר בדמם בסיומה. אבל המצב בדם נשמר וחוזר לערך תקין בתוך שעה עד שעתיים הודות לפעולת האפסנאי השומר ומאחסן את הסוכר קוראים לו אינסולין. הגוף יעשה הכול כדי שרמת הסוכר בדם לא תעלה וכך מתחילה מלחמת התשה – יותר אפסנאים ויותר סוכר ויותר עבודה – ויותר נסיונות לטפל באבי האפסנאי אבר הלבלב, כשהבעיה – יתר סוכר – מתמידה והאינסולין נשחק ובכדי לסייע לו נוצר עוד אפסנאי וגדוד אפסנאים כדי לאחסן את הגלוקוז בצורותיו השונות – התוצאה טובה רמות הסכר בדם נשמרת, עודף הסוכר יוצא מהדם, אבל המחיר דלקת משמעותית בעורקים, יתר לחץ דם, שומן מוגבר בדם – טריגליצרידים. ירידה של הכולסטרול שמגמיש את העורקים (HDL). עוד על כך כאן. רגע, המצב הזה יוצר צורך ליצירת עוד אפסנאים (אינסולין) וגורר התשה של תאי הבטא שבלבלב – הם אבות האפסנאים האלו. זה המצב שמכונה תנגודת לאינסולין ומי שמודיע על בואו הם שלושה: הטריגליצרידים, הכולסטרול הטוב וההמוגלובין המסוכר A1C – מודדים את ה-A1C בדם. האפסנאי דוחס את הגלוקוז כנזכר לעיל לתוך התאים. כשהמקום שם מלא ובכבד ובשרירים והכליות קורסות מעודפיו נמצא פתרון והם מתחברים להמוגלובין שנמצא בכדוריות הדם האדומות שבזרם הדם. והוא הופך למכונה המוגלובין מסוכר– A1C – שמות נוספים – glycated hemoglobin, HbA1C, A1C – ברוב המעבדות התחום הנורמלי של A1C הוא 4.5 -5.9%, מדד שמעל 6 חייב טיפול – ואם בחרתם בטיפול אצלי יש לשלוח אלי את ההיסטוריה שלו –היא משקפת לי כמה זמן הכליות שלכם מתמלאות באמוניה כדי להתמודד עם עודף הגלוקוז שנדחס כבר לכדוריות האדומות לאחר שדם אין מקום בשבילו בכלל. בבדיקות הדם תראו זאת כאוריאה ומסיבה זו (האמוניה הופכת לאוריאה כדי להגן על הכליות) מדד האוריאה היורד בבדיקת השתן הוא סיבה לחייך, כי ההחלמה מבצבצת באופק, וכשמדובר במחלה סופנית שמקצרת את חייך מידע זה בעל חשיבות עליונה להחלמתך ולהצלת חייך.

מצעד הניצחון של בכחוס ארמון פארנזה אניבלה קראצ'י

כוחות ההתמדה – כדי להצליח במסע החלמת הכליות לא די בהצהרות בומבסטיות "אצייט לכול", "ירון, אעשה  כל מה שתגיד"… יש בעיקר להתמיד, בריחה ממאמץ שכיחה, התרבות שלנו מעודדת עצלות. מלך הוא שם נרדף לאחד שלא עושה כלום בעצמו, אבל רבים עושים בשבילו! במקום להשקיע בתהליך החלמה, שהוא נושא שיכול למלא את חייך במשמעות, שב האדם לחפש תרופת פלא. היא תעשה בשבילו את העבודה – איזה עצלן!
פגשתי באנשים שנפגשו בלובי עם מחלימים שהסבירו להם שהשיטה שלי עובדת – ושהבינו שהיא אולי, כיום, עדין הדרך היחידה להחלמת הכליות, שברחו מהטיפול. אחרים, בעיקר גברים, קורסים באמצע, כי ה- GFR עלה מ 16.7 ל GFR 22 בחודשים, ולא ביומיים.
כן, במקרים רבים יש לעבור לאכול אורז מלא, אפונה, כוסמת, תפוח עץ ואפילו מנת שיבולת שועל לארוחת בקר (3 חודשים ראשונים) כדי להחלים. למה לראות בזה סגפנות, או משימה לא אפשרית?
כן, יש גם לשתות תה סרפד ולהתחיל את הבקר עם שתייה של חצי ליטר מיים שמקדימה לו כוס מים עם כף חומץ תפוחים, וכף שמן זית אורגני. לי פתיחת בקר כזו נראת הגיונית ביותר.

שמן זית מעולה אורגני מקיבוץ גזר הוא תרופה נהדרת בתהליכי תיקון הכליות הסוררות. השמן זית אורגני מכיל כמות טובה של קואנזים קיו-10 – הוא מזרז את החלמת הכליות, ומעורר שיפור בולט יחסית בחולי סוכרת, יכול להביא להורדת מינון תרופות לירידת לחץ הדם, אם עברתם שבץ לב, שבץ מוחי, או שאתם בתהליך לשיקום הכליות קחו בבקשה כף שמן זית מקיבוץ גזר או פתורה Ptora מלכיש, גם שמן זית מדהים וטעים מאוד, על הבקר ותקדמו את תהליכי החלמתכם ותמנעו מכמה צרות שהתרופות הטובות דוחפות אל חייכם.

הגוף והנפש הם כוח פעולה, המנוחה נדרשת לחידוש הכוחות, אבל היא איננה העיקר והמטרה. אלו שעצלנות היא ההעדפה שלהם – מתנוונים בנפשם ובגופם גם בהם פגשתי בקליניקה שלי – אני כל כואב עליהם. סיכוייהם להחלמה קטנים, מבטחם בכוח חיצוני שיעשה למענם מעורר חמלה. מאמר זה גם אם הוא  לא נועד להם, אולי בכל זאת יעזור להם להתמודד עם המחלה ותקוותם למושיע חיצוני שישתה למענם כף שמן זית בבקר ויצעד למענם רבע שעה בשקיעת השמש. ואם לא להם הרי שהדור הבא. לבאים אחריהם דברי אולי, יועילו.

סימון וואה מיסד הרנסנס הצרפתי. הביא לשיא את תפיסת רגש הצלוב של ג'ונטה פיזנו מהקרוסיפיקשן של בולוניה – תפיסתו של פיזאנו יצרה את התפתלות הרגש על הצלב הנודע ררגש שמוליד תנועה המכונה הרנסנס.

16000 אנשים ממתינים כרגע לדיאליזה בישראל – לכאורה כלי ההריגה המודרני, הסטטיסטיקה מדברת על מעל אלף מהם שימותו בשנה הראשונה (נתון שעמד לפני שנתיים על 6,400 מטופלי דיאליזה) ועל המתנה של 7 שנים בממוצע להשתלט כליות. כשאפשר להחלים מהמחלה!

ג'ורגיו לזאריני יעל וסיסרא – אסכולה ונציאנית Jael y Sísara" Gregorio Lazzarini 1657 – 1730) was an Italian painter.

מיקרואלבומינורי – היא צורה נוספת לירידה בתפקוד כליות. מקור המחלה במחלה אחרת (סוכרת) וניכרת בכך שהמחלה לא מאפשרת לכליות להפריד את האלבומין מן הפסולת. מזהים את התופעה המדאיגה בתחילה, בכמויות קטנות מאד של אלבומין שדולפות לשתן (בבדיקת שתן). מצב זה נקרא מיקרואלבומינורי.
המיקרואלבומינוריה מוגדרת כשלב בו ריכוז אלבומין בשתן עולה על 30 מיליגרם ל-24 שעות. המחלה נמצאת בטווח של 30-300 מיליגרם אלבומין לכל גרם קריאטינין (0.03-0.3). מעל טווח זה המחלה חמורה יותר, אך ניתנת מניסיוני, די בקלות, להחלמה.
באנשים בריאים רמת אלבומין בשתן נמוכה מאוד בדרך כלל ונמצאת בתחום של 20-30 מיליגרם אלבומין ב-24 שעות, או פחות מ-2 מיליגרם לדציליטר. בנבדקים עם פגיעה כלייתית, שמקורה במחלת הסוכר, מתרחשת זליגה של אלבומין לשתן בכמויות ההולכות וגדלות עם הזמן, ובעיקר אם לא ננקטים צעדים מהירים לשיפור רמות הסוכר בדם. מצאתי שלהחלים ממחלה זו מאוד פשוט אם מחסלים את הסכרת וגם זאת מאוד קל – וההחלמה הזו כפי שרשמתי למעלה מהירה ומביאה בדרך פלא ממש לשיפור התפקוד הכלייתי והחולה יוצא מסכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) שעד כה אי אפשר היה להחלים ממנה. באחד המקרים כפי שאני מספר במאמר קצר כאן – חולה בת 73 הפסיקה להזריק אינסולין אחרי שבועיים כשהמחלה שכנה בגופה 30 שנים. היא עדין בריאה.
תוצאותיהן של  הבדיקות: מיקרואלבומינוריה, ומאקרואלבומינוריה (מעל 300 אלבומין בשתן) הן אחד האינדיקטים המלמדים אותי על אופן קידום ההבראה ועל ההחלמה במצב של כליות סוררות לדחייה, עד כמה שניתן, של שלב הדיאליזה, חשיבות רבה. הדחייה חיונית לאריכות חיים ולשמירה על איכותם. בנוסף לכך ללא טיפול מחלים הזמן דוחק. מרגע שמדד הסינון יורד את ה-33 GFR  – הזמן לא נתון עוד בידנו. מדובר בחודשים בודדים לפעמים רק בימים ספורים. אף אחד ממטופלי לא הגיע עד כה לדיאליזה ומדד הסינון חדל לרדת אצל כולם כשברוב המקרים הוא רק עולה. תוצאות לדברים אלו אפשר לראות בבדיקות דם ושתן שנמצאות בסוף המאמר הזה ולאורכו. לגבי סכרת כלייתית ראו מאמרי כאן.

Gyula von (Julius de) Benczur (Hungarian, 1844–1920): Fiatal fiú

סוכרת כלייתית – מזהים באמצעות נתוני ה- A1C – היא מחלה סמויה בשלביה הראשונים והיא מדרדרת במהירות. הסימן הראשון שצריך לעורר את דאגך הוא מדג ה-A1C ואיבוד חלבון בשתן (שהוזכר לעיל) בכמות גדולה מהנורמה. מדד של 25, 30 ומעלה (אלבומין – שמשקף דלקת בצנרת המזערית) נושא שכאמור הוזכר לעיל,.
יש לזכור המחלה הזו, הסוכרת, לא נושא מאמרי זה, ועולה כאן משני פנים: הראשון נתקלתי בהזנחתה על ידי הנפרולוגים ושתיים משום שהיא נקשרת באבני היסוד של מחלת כליה – סוכרת היא מחלת כליה סמויה, אין סימפטומים ורק בדיקת השתן חושפת את המצב האמתי – מאחר ומחלת כליות כיום היא המחלה הסופנית מספר 1 בעולם, חשוב לשים לב למקור הבעיה, הסוכרת, עייפות הלבלב, עודף פחמימות – שכן היא מחלת הבית והאם של הכליות כמותה כל מחלות היסוד לכליה סוררת כולן נתנות לריפוי קל, אם לא יוצאים ממחשבה קנאית ומיושנת ממגרים אותה ואת כל מחלות האם ככיווץ שרירים כרוני, יתר חמצת, אבדן גמישות דפנות מערכת העיכול… היא נושא חיבורי ההחלמה מאי ספיקת כליות, אבל גם אם טרם כשלו הכליות ויש לך ממצאי סוכרת גלוקוז בדם מעל 120, ו-A1C המוגלובין מסוכר – שמות נוספים – glycated hemoglobin, HbA1C, A1C – שברוב המעבדות התחום הנורמלי שלו הוא 4.5-5.9%, מדד שמעל 6 חייב דיווח – כי כאן  דווקא צריך להתחיל לטפל בבעיה. מכול מקום בפנייתך אלי חשוב לציין כמה שנים מדד ה- A1C עובר את ה-6! מידע זה מאוד חשוב לאבחון ולקביעת הדרך הנכונה ביותר להתחלה של החלמתך מסוכרת כלייתית ללא תרופות.

The Choice of Hercules by the Italian Baroque painter Annibale Carracci. 1596, it is housed in the Capodimonte Gallery of Naples.

רוצה באמת להחלים מבעיה של אי ספיקת כליות מתוקה – חשוב לי שתדע שזה ניתן ההחלמה אפשרית. מי שמבקש להחלים ממחלה שהסוכרת עומדת מאחריה יפנה למאמר "סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים". כל הסודות במאמר הזה – רק להקליק ולצאת לדרך ההחלמה – זה בידיך.

ירון מרגולין – הרגעים הללו שבהם אני מקבל את תוצאות המעבדה והמתרפא צועק מעבר לקו הטלפון: "ה-GFR עלה. צדקת ירון, טוב שהקשבתי לך" . הם אלו שבשבילם שווה לקום כל בקר ולצאת אל מסע מורכב של תהליכי ההחלמה.

אשמח להשיב לכל שאלה – לפניה אלי כאן או לגלול למטה.

סדר הפסח האחרון-ג'ימס טיסוט – The Lord's Supper by James Tissot

הקריאטינין ומדידה של תפקוד הכליות – הכליות מסדירות בדרך של סינון והפרדה של פסולת מהדם את סדרי ההזנה והניקוז של גופך. מדובר בסדר וניקיון – סדר כזה נחוג כל שנה בניסן. הוא מכונה גם חג החרות ולמעשה הסעודה האחרונה היא חג הפסח עצמו כפי שנחוג בהר ציון, בירושלים לפני כ-2000 שנים. במקור פסח היה המעבר ממוות לחיים – המעבר הזה לחיים התרחש במצרים העתיקה (על-פי התנ"ך) והוביל לשיבה לארץ המובטחת. הוא מושפע מבחירה בחיים וממצבי סדר וניקיון בנפש או בדרכי החיים של האדם ואפשר למדוד את הסדרים הללו. לשם כך קיים סעיף הקריאטינין בבדיקת הדם סעיף נוסף למשימה זו –GFR שגם הוא נסתמך על מדידת קריאטינין, גיל הנבדק והשינוי במשקלו עקב תהליך החלמתו וכן על מדידת יצור השתנן.

Martyrdom of St. Thomas, Peter Paul Rubens

השתנן (Urea) נקשר במחזור ובעודף סוכר (גלוקוז ויתר חלבונים) למעשה הוא  – פועל ניקיון – כי הוא שמנקה את הזבל הנוזלי בכליות. פועל ניקיון זה האיריאה למעשה פועל בנפרון. מדובר בפועל מאוד חרוץ. הוא עובד במערכת חילוף החומרים הדו-כיוונית שבנפרון (countercurrent exchange system) עבודתו מאפשרת ספיחה מחדש של מים ויונים חיוניים מהשתן המופרש.
אמוניה – התוצר לוואי נפוץ של חילוף החומרים בגוף, היא רעילה ויש לנטרלה. האמוניה (שתנן) נוצרת בכבד לשם כך. גם הכליות מייצרות אמוניה – כאשר גדלה סביבה חומצית האמוניה באה לנטרלה.
האמוניה בסיסית וכבסיס (Ph) היא באה לאזן את חומציות החלבון מהחי  ומהפחמימות שבמזון הצמחי. חומציות שקמה והורסת את הכליות, האמוניה בחלקה נוצרת בכליה ולאורך זמן היא, כמי שבא לעזור, נשארת בה והורסת אותה. עודף באמוניה היא אחת מסיבות היסוד לחורבן הכליות ולכן זו גם אחת הסיבות לדרישה שלי (ירון מרגולין) להקפיד על צום חלבונים מהצומח במקרי קיצון (הווה אומר GFR שנמצא מתחת ל30.) רמת האוריאה נאמר בשפה הרשמית מייצגת את כמות החלבון שהאדם צורך ואת הפרשתו דרך הכליות.
למעשה מדובר בהפרזה בצריכת חלבונים. כיווצי השרירים הכרוניים הם מדד נוסף של מצב האוריאה – הכיווצים התמידיים של השרירים משפיעים לרעה על רמת האוריאה ולהפך – האוריאה נעשתה לדעתי למדד חשוב ומדויק מהקראטינין לבדיקת תפקוד הכליות בכל אופן בשיטת לחיצות ההחלמה ההתבוננות המתמדת במדדיה הוכיחו הצלחה. (לא ידועה לי עד כה הצלחה בהחלמת הכליות בשיטה אחרת). 
מן הראוי להזכיר  שמספר חולי הכלייה לא עולים – הגם שכל יום נוספים חולים חדשים למאגר המטופלים והוותיקים מה?
יכולת הכליה להפריש אמוניה בשתן במצבי אצידוזיס (pH מתחת ל- 7.4) יכולה לגדול פי 4 אם יש אצידוזיס. קיומו של חוסר איזון חומצי נובע מיתר חלבונים ופחמימות אבל הוא יכול להתרחש גם למשל במקרים בהם יש רמת אשלגן גבוהה בדם – היפרקלמיה: התאים בגוף "חשים" בקיומו העודף של אשלגן בדם ומכניסים עודפי אשלגן, לתוכם בתמורה להוצאת מימן ויצירת אצידוזיס חומציות (הוצאת מימן לזרם הדם). זו גם אחת הסיבות לכך שבתהליכי החלמת הכליות נדרש צום מיתר אשלגן ולהמנע לצרוך למשל תפוחי אדמה, בננות, ביצים ובורקס.

האמוניה (או יוני האמוניום) נוצרת בכליות במהלך המטבוליזם של גלוטמין. הכליות מקבלות גלוטמין בעיקר מהכבד, ואת מלחי הנתרן מהפלסמה. הכליות מבצעות מטבוליזם לגלוטמין, בעיקר בטובול הפרוקסימלי, ומפרישות יוני אמוניה כתוצאה מכך, כאשר מכל מולקולה של גלוטמין נוצרות שתי מולקולות של אמוניה ואניון דו ערכי אחד. רגע – מה זה גלוטמין? כמובן שהוא חלבון, חומצה אמינית מאוד נפוצה בגוף אבל אחד מתפקידי הגלוטמין בגוף נקשר בגלוקוז הוא מדרבן ומקדם סנתזת חומצות אמינו וגלוקוז לאנרגיה, דלק לגוף (גליקוגן). למעשה הגלוטמין בא לעודד את האנזים השולט על אחסון הגליקוגן בשרירים ובכבד. כך מיעל הגוף  את פעילות מנגנון הגברת אחסון הגליקוגן. יתרונו הברור דווקא ביצירת גלוטתיון – אחד מיסודות קו ההגנה הראשון שנדרש להחלמת הכליות, אלא שכאן אנחנו מתבוננים בעודף ייצור הרסני שמצריך מהכליות ליצר אמוניה – נחזור לגליקוגן הוא דלק ביולוגי, על אף שכמות האנרגיה האצורה בו קטנה מזו שבמולקולות שומן, השרירים זקוקים לו – אבל מקורו בגלוקוז – בתזונה רבת פחמימות שאני מבקש מהמחלים לחדול ממנה. בניית גליקוגן, נקראת גליקוגנזה, מתבצעת כאשר יש בדם ובתאים רמות גלוקוז גבוהות וכאשר המקום מלא, האפסנאי המסור אינסולין ביצע את עבודתו. בכך לא סיים האינסולין את תפקידו כי הייצור והפירוק של גליקוגן (כשהגוף זקוק לאנרגיה) מתווכים על ידי האינסולין. וכאשר רמת האנרגיה הזמינה בתאים יותר ממספיקה עובר האינסולין לייצורו. התפלמרות הגליקוגן (עירבוב של תרכובת הבסיס עם הזרז – גליקוגן סינתאז, ליצירת החומר המבוקש) נעשית על גבי גליקוגנין. גליקוגנין הוא תוצר נהדר יש לו יכולת לקשור לפחות ארבעה שיירי גלוקוז, ומשזה מתבצע, יכול האנזים גליקוגן סינתאז לזרז הוספת שיירי גלוקוז נוספים. הגליקוגן שומר על ויסות ריכוז הגלוקוז בדם אבל עודפים ויתר מביאים את הכליות להתגונן ביצירת אמוניה שמחסלת אותן לאורך זמן. בתמונה – המבול. סצנת המבול. בה מתאר מיכלאנג'לו את המבול המתקרב ואת האנשים הנסים ממנו בתקוה להינצל מהגזירה. ברקע התיאור מופיע תיבת נח כמבנה עץ מרובע וסגור, בעל אפריז המחולק על ידי קורות עץ וגג משופע, שבאחד מחלנותיו העליונים ניצבת יונה לבנה כסמל של תקווה. בקטע שלפנינו דמויות בני האדם הנסים מופיעות במרכז הציור. מיכלאנג'לו בואונרוטי. – תקרת הקפלה הסיסטינית

האמוניה (או יוני האמוניום) נוצרת בכליות במהלך המטבוליזם של גלוטמין. הכליות מקבלות גלוטמין בעיקר מהכבד, ואת מלחי הנתרן מהפלסמה. הכליות מבצעות מטבוליזם לגלוטמין, בעיקר בטובול הפרוקסימלי, ומפרישות יוני אמוניה כתוצאה מכך, כאשר מכל מולקולה של גלוטמין נוצרות שתי מולקולות של אמוניה ואניון דו ערכי אחד. רגע – מה זה גלוטמין? כמובן שהוא חלבון, חומצה אמינית מאוד נפוצה בגוף אבל אחד מתפקידי הגלוטמין בגוף נקשר בגלוקוז הוא מדרבן ומקדם סנתזת חומצות אמינו וגלוקוז לאנרגיה, דלק לגוף (גליקוגן). למעשה הגלוטמין בא לעודד את האנזים השולט על אחסון הגליקוגן בשרירים ובכבד. כך מיעל הגוף  את פעילות מנגנון הגברת אחסון הגליקוגן. יתרונו הברור דווקא ביצירת גלוטתיון – אחד מיסודות קו ההגנה הראשון שנדרש להחלמת הכליות, אלא שכאן אנחנו מתבוננים בעודף ייצור הרסני שמצריך מהכליות ליצר אמוניה – נחזור לגליקוגן הוא דלק ביולוגי, על אף שכמות האנרגיה האצורה בו קטנה מזו שבמולקולות שומן, השרירים זקוקים לו – אבל מקורו בגלוקוז – בתזונה רבת פחמימות שאני מבקש מהמחלים לחדול ממנה. בניית גליקוגן, נקראת גליקוגנזה, מתבצעת כאשר יש בדם ובתאים רמות גלוקוז גבוהות וכאשר המקום מלא, האפסנאי המסור אינסולין ביצע את עבודתו. בכך לא סיים האינסולין את תפקידו כי הייצור והפירוק של גליקוגן (כשהגוף זקוק לאנרגיה) מתווכים על ידי האינסולין. וכאשר רמת האנרגיה הזמינה בתאים יותר ממספיקה עובר האינסולין לייצורו. התפלמרות הגליקוגן (עירבוב של תרכובת הבסיס עם הזרז – גליקוגן סינתאז, ליצירת החומר המבוקש) נעשית על גבי גליקוגנין. גליקוגנין הוא תוצר נהדר יש לו יכולת לקשור לפחות ארבעה שיירי גלוקוז, ומשזה מתבצע, יכול האנזים גליקוגן סינתאז לזרז הוספת שיירי גלוקוז נוספים. הגליקוגן שומר על ויסות ריכוז הגלוקוז בדם אבל עודפים ויתר מביאים את הכליות להתגונן ביצירת אמוניה שמחסלת אותן לאורך זמן.
ייצור עודף של שתנן הוא התוצאה של עודף אמוניה, תוצאה של יתר פחמימות, סוכרים, חלבונים גליקוגן מה שיכול לגרום לסוג של דלקת מפרקים הנקרא שיגדון. נגד בעיה זו אני ממליץ ללגום תה ער כתרופה ראשונית לצד צום חלבונים.  זכרו: אי-ספיקה כלייתית מתקדמת מתאפיינת על ידי עלייה ברמת שתנן בדם (אוריאה), כמו גם של קראטינין וחומצת שתן Uric acid.
רמות מוגברות של uric acid בדם מהווים כיום גם מדד לאובדן גמישות העורקים ונקשרים עם הגברת הסיכון למחלות קרדיו-וסקולאריות ומחלות ניווניות כאי ספיקת כליות ודלקת כרונית בריאות (נושא שכתבתי עליו כאן). יצוין שבמצב זה יש הפרשה מעטה יותר של אמוניה דרך הכליות, מה שגורם לשתן להיות חומצי יותר, מה שגורם לחומצת השתן להיות פחות מסיסה, ומקל עליה להתגבש וליצור אבנים בנוסף לייצור של גבישים של חומצת שתן.  צום מאבץ והפחתת צריכתו במזון יכולה להוריד את נוכחותה של חומצת השתן בדם.
פוליציסטיות – ציסטה בכליות – חומצת השתן בבדיקת הדם מזהירה מפני סכרת, ומשימוש יתר בתזונה חלבית: גבינות, יוגורט – גם על נוכחותה של ציסטה. היא מעין שק או חלל מלא בנוזל. התופעה מכונה "פוליציסטיות" ועודף חומצת השתן מחשיד את דבר קיומן של ציסטות. מדברים על מחלת כליות פוליציסטית (PKD) ועל צום מאבץ – המנעו משמרי בירה 9.97 (כמות אבץ במ"ג ב100 גרם מזון) מסובין חיטה, 7.30. בוטנים, 6.68. קקאו, 6.37. גרעיני חמניות, 5.29. טחינה, 4.62. פיסטוק, 4.28. עדשים3.44, עדשים 3.44, פולי סויה 3.10 ואפונה 3.00. הממסד רואה בה סוף פסוק ומחחה גנטית.
פינוי שתנן (אוריאה) יכול גם כן לשמש להערכת GFR. אוריאה עוברת סינון חופשי בפקעית הכליה, ובערך 40% נספגים מחדש באבוביות. לכן, בדומה לפינוי קראטינין, ערכי פינוי אוריאה יכולים לשקף את ה-GFR האמיתי. (יצויין שפינוי אוריאה ייתן הערכת חסר של ה-eGFR או ה-GFR, כתוצאה מהספיגה מחדש באבוביות שהיא בשיעור גבוה משמעותית מזה המקובל עם קראטינין).

לשאלות –כאן או לגלול למטה – 

Corsica and the Satyr -1630- Artemisia Gentileschi

קריאטינין הוא חומר פסולת הנוצר על ידי פרוק נורמלי של תאי שריר תוך כדי פעילות.
קריאטין, האנזים קריאטין פוספוקינז, משמש כמאגר אנרגיה בשריר. הוא הופך לקריאטינין – חלבון העובר לדם ומסולק כפסולת בכליות דרך השתן. אי-ספיקה כלייתית מתקדמת מתאפיינת בעלייה ברמתו בדם. השאיפה שלי להפחתת הקריאטינין – שמקורו בעודף חלבונים – צום (מ)חלבונים.

משה הכה בסלע ויצאו ממנו מים – טינטורטו הוא כינויו של יאקופו קומין, צייר בן הרפובליקה של ונציה, מחשובי ציירי אסכולת ונציה והרנסאנס באיטליה.
Tintoretto, Jacopo Moses Striking Water from the Rock .

צום (מ)חלבונים – ייצור שתנן פוחת במצבים של דיאטה ענייה בחלבון, צום חלבונים הוא דיאטה שיצרתי כדי להפחית ל26 גרם ליום (4 כפות אפונה מושרת ליום – בלבד) את צריכת החלבונים ולספק את החלבונים הנדרשים לשיקום הכליות. צום חלבונים מדויק יכול להגיע גם למנה של 17 גרם חלבון בלבד ליום. גבר יכול לאכול 17 גרם של סלמון – הסלמון מוגדר מזון גברי. עוד על נושא זה במאמרי כאן. הפחתת חלבונים מפחיתה את היחס BUN – אוריה לקראטינין בבדיקת הדם. הצום "צום חלבונים" משפיע גם על רמת הקראטינין. הוא מוריד את ערכיו בדם. תוצאה נמוכה בדם, נובעת גם מדלדול משמעותי של רקמת שריר, בשל הורדה במשקל. לכן יש למדוד את הBmi ולהוסיף פעילות ספורטיבית. מדד קראטינין נמוך בדם משקף, בדרך כלל בנבדקים, מסת שריר ירודה ביותר, לכן הירידה במסת השריר כשלעצמה, עקב צום החלבונים, מורידה את ערכי הקריאטינין, אך אין היא משקפת את ההחלמה של הכליות!
אימון גופני – בעבודתי החל משיבת הכוחות למטופל, אני מבקש להתחיל בפעילות ספורטיבית מתונה. הספורט מחזק ומעלה את מסת השריר. סימן ראשון להצלחתו של צום החלבונים במדד האוריאה – היא יורדת גם מדד האלבומין חשוב אך מדד האוריאה בדם חשוב יותר.

Gyula von (Julius de) Benczur. Music, Putto with Roses (Scherzo), 1882

החל מהחודש השני, בבדיקת הדם השנייה או השלישית ברצף האבחון הנדרש, הקריאטינין בדרך כלל עדין נראה גבוה, ואף עולה, ביחס לבדיקה הקודמת – אל דאגה התבוננו במדד האוריאה. מצב זה מתסכל את מי שהקנאות הממסדית גדולה עליו. ואם המצב  לא די מסובך הרי שבמהלך ההחלמה, בנוסף לנאמר עד כה, כאשר הגוף חווה מחסור במזון, למשל כאשר התזונה לא מאוזנת נכון כמו בהפחתה מהירה מדי של חלבון או במעבר לצום חי (מזון לא מבושל – מגדיל נוכחות ויכולת ניצול מרכיביו בקיבה, פעילות האנזימים עליו טובה יותר. והוא מבוסס על תזונה מהצומח בלבד) ערכי הקריאטינין בדם עולים,  אבל השתנן – האוריאה  יורדת – והיחס ביניהם משתנה. גם הוא קובע ומלמד על צעדי ההחלמה או על שינויי תפריט שיש לבצע. המצב מוזר: עלית הקריאטינין אומרת שיש שינוי בסדרי עולם המרחב הפנימי, גם שכמות הנפרונים הסתומים גדלה (עליה ברמת קראטינין בדם –באה לבטא שלב מתקדם של נזק לנפרונים בכליה) אבל האוריאה ירדה רוצה לומר אל דאגה כי הדלקת במערכת הניקוז ירדה – זו שמקורה הסוכר. מדד נוסף חשוב הכולסטרול הטוב – הHDL אם הוא עולה, או אף נותר יציב; הווה אומר גם מקור דלקתי נוסף – החלבון והשומן ירד. ההחלמה החלה!

לזאריני – קטע, Orpheus and the Bacchantes. Gregorio Lazzarin בסביבות 1710.

לכולסטרול הטוב ה-HDL תפקיד מכריע בבניית קרומי תאים, יצירת הורמונים והגמשת העורקים. רמת HDL גבוהה בבדיקת דם  מיטבית – רמת HDL הגבוהה מ-60 מ"ג/דצ"ל (אצל שני המינים) נחשבת לרמה בריאה. עלייתו מצביעה על תהליך של החלמה.

Pierre-Paul Prud’hon פייר-פול פרידון אחד מגדולי הציירים. צייר בן המאה ה- 18, נשכח וזוכה להכרה מחדש. מוצג כיום בעיקר בלובר. פרידון נולד לסתת בקלוני, סון-לואר, שבצרפת. עד מהרה התייתם משני הוריו ואומץ באופן לא רשמי על-ידי האב בסון (Father Besson)- נזיר מהמנזר של קלוני. בתמיכתו של הבישוף של מייקון, (Bishop of Micon) החל פרידון את לימודיו בציור באקדמיה של דיז'ון, שבצרפת, שם למד אצל הצייר המוביל François Desvoges פרנסואה. בשנת 1778 הוא חזר לקלוני להתחתן עם ז'אן פאוגנט, בתו של נוטריון, שהייתה בהיריון. ברון מקומי (Baron Joursanvault,) תמך בו ואפשר לו להמשיך את לימודיו בפריז תחת חסותו של ז'אן-בפטיסט פייר (1713-1780 Jean-Baptiste Pierre), מי שהיה אז הצייר הראשון של המלך, כשרונו האדיר הלך והתגלה ובשנת 1784 פרידון זכה בפרס רומא היוקרתי של האקדמיה לציור (the Burgundian Academyָׂ), פרס רומא אפשר לפרידון לבלות ארבע שנים באיטליה (זה נוהל הפרס). בן עשרים ושש היה כשיצא ללמוד ברומא (1784) – שם הוא פגש את הפסל הגאון – הניאו-קלאסי אנטוניו קאנובה (1822-1757  Antonio Canova) והעריץ את עבודתו כמו גם את זו של ליאונרדו דה וינצ'י. פרידון התרשם עמוקות מהאולד מאסטר, מה שבולט ברישומי הגבורה שלו כמו הרישום שמצורף כאן והעבודות שלו כאן למטה, זו העדינות המרחפת בכוח רוחני גדול והעדינות השמימית שמנפחת את הדמויות מבפנים בהשראת האסכולה הונציאנית. הוא לא התערבב ברומא בקרב הציירים שפעלו בעיר משום שאלו העדיפו את האמנות המודרנית של התקופה בעודו נמשך מעוצמת מקוריותו וייחודו אחר הכוח הרוחני שהביא אותו להתעמק בגאוני הרנסנס שקדמו להם. מששב לפריז (1789) מצא עבודה אצל עשירי העיר. לאחר נפילתו של רובספייר (1794) עבר לגור במשך שנתיים בכפר בFranche-Comté, שם בילה בציור דיוקנאות. את אחת מיצירותיו החשובות ביותר (Madame Anthony and Her Two Children, 1796, (Musée des Beaux-Arts, Lyon  צייר בתקופה זו. לפריז הוא שב בשנת 1795 וזכה להערכה רבה ולהזמנות מכובדות (1796-1799 The Hôtel de Lanois), בעזרת ידידו רב ההשפעה Nicolas Frochot נכנס למרחבי משפחת בונפרטה (Bonaparte) ובשנת 1805 רשם וצייר את ג'וזפין אשתו הראשונה של נפוליאון  (מוצג בלובר) – הוא נפרד מאשתו וזמן קצר לאחר מכן החל להתקרב אל הציירת המוכשרת קונסטנס מאייר (Constance Mayer 1775-1821) תחילה הייתה רק תלמידתו ובהמשך אהובה, בת זוגו ושותפה אמנותית. את יצירתו המדוברת "צדק ונקמה אלוהית הרודפת אחר הפושע" ומופיעה בעמוד זה, למעלה, יצר פרידון בשנת 1808 גם היא מוצגת בלובר. (Justice and Divine Vengeance Pursuing Crime). משבר גדול קרע את נפשו – בשנת 1821, כאשר קונסטנס מאייר, אהובתו שסבלה ככל הנראה מדיכאון, התאבדה בדירתו בסורבון. זמן קצר לאחר מכן יצר (בשנת 1822) את הצליבה שלו (יצירת מופת), שאותה צייר לקתדרלת סנט אטיין במץ וכיום היא תלויה בלובר. הצייר המהולל של ה"מדוזה" ת'אודור גריקו נמנה על תלמידיו. פרידון התפרסם כצייר ענק של מזנסצנות גדולות ממדים, כולן מוצגות בלובר. אבל הוא השאיר אחריו אוסף נדיר של רישומי מופת שמוצגים באוספים קטנים. כיום הולכת עבודתו ונחשפת מחדש ופרידון מוגדר כאחד האמנים שהגיעו להישגים הגבוהים ביותר של הקלאסיציזם הצרפתי.

עליה ברמת קראטינין בדם – היא אות מבשר רעות. היא מזהירה אותך ובאה לבטא שלב מתקדם של נזק לנפרונים בכליה. יש לדעת שקביעת קראטינין אינה מדד רגיש לגילוי שלבים ראשונים של נזק כלייתי או החלמה של הכליה. כאשר הפועל הקטן שמסנן את הדם שלך בכליות חדל ממלאכתו מסיבותיו; עליך לצאת מיד למסע החלמה. יש לבדוק את מצב האוריאה – במצבים פתולוגיים, העלייה ברמת השתנן (האוריאה) בדם מהירה יותר מזו של העלייה ברמת קראטינין. כאשר הקריאטינין בבדיקת דם גבוה זה אומר שבערך מחצית מהנפרונים (פועלי הסינון בכליות) הפסיקו לתפקד.
אין משמעות רבה במדדי קריאטינין גבוה לגבי תפקוד הכליה בפועל. מה שמשקף זה מדד האוריאה, האלבומין ומדד הסינון ה-GFR גם ה BUN עוזר להבין את התמונה. אני ממליץ לבדוק גם את מצב ההומוציסטאין.

פאולו ורונסה – פגאסוס ואנדרומדה veronese perseus and andromeda

הזמן כבר לא בידך – הסיבה שכדאי להזדרז ולטפל בבעיה הכליתית שנוצרה ללא תרופות – ובאופן טבעי, היא שכל נפרולוג יגיד לך: תרופות שונות הן בעלות השפעה רעלנית על הכליות ובתור שכאלה תגרומנה בדיעבד לפינוי מופחת של קראטינין בתוך זמן קצר ולעליית רמתו בדם אחר כך.

ההחלטה בידך.

לשאלות –כאן או לגלול למטה – 

Regisole – קרני השמש המרצדות – לפני הנידוי, בשנת 1937 זוכה פרנצ'סקו מסינה בהזמנה יוצאת דופן מהעיר Pavia פאביה עיר הנמצאת בצפון איטליה, ובירת נפת פאביה במחוז לומברדיה. העיר מבקשת ממנו לבצע עבורה את אנדרטת הרכיבה על סוס בשם Regisole הכוונה שתוצב בכיכר המרכזית של העיר בפלאזה דואומו. מדובר ביצירה מדהימה ויוצאת דופן בעוצמתה, חשיבותה ויופיה. Regisole הוא מושג בפאביה – ומסינה, כהרגלו, עמד באתגר.

התרנגול הפצוע או הפסיכולוגיה שמאחרי הקריאטינין הגבוהה בבדיקת הדם

העודף של הקריאטינין לא רצוי ולכן העודף מסולק מהדם על -ידי הכליות דרך השתן. בעודפים גם השרירים לא יכולים לאחסן אותו בתאיהם. האדם הולך ונעשה עייף וכשהכליות מפסיקות לתפקד והשרירים שלו נחלשים הוא מתחיל לחפש מה לעשות.  הקריאטינין מרגע זה מיותר ומהווה כאדם זר שאינו רצוי ולא נחוץ לקבוצה ויש לכך השפעות פסיכולוגיות אותן אני מכנה ״תרנגול פצוע״. על ״התרנגול הפצוע״ כתבתי כאן וכאן. כליות בריאות משקפות מצב חברתי תקין. הן מפנות את הקריאטינין מן הדם לשתן וכך הוא מסולק כפסולת שאין בה צורך מן הגוף דרך מערכת הניקוז. פעולה זו מכונה סינון . זה השלב שאנשים נדבקים בקנאות למי שמעולם לא החלים כליות.

Pierre-Paul Prud'hon (1758 – 1823) was a French Romantic painter and draughtsman best known for his allegorical paintings and portraits such as Madame Georges Anthony and Her Two Sons. In particular, he painted a portrait of both of Napoleon's wives.

הדם (נוזל שהאנרגיה שלו זכרית) אינו נקי כשהקריאטינין עולה, והאנרגיה שלו נשית מאזן האנרגיה משתבש וכתוצאה מכך נפגעת אנרגיית הזכר בנפש. הבעיה מצביעה על עודף פעילות, על היפראקטיביות ומשתקפת בהעדר סיפוק חברתי, כשל בניהול דרך חיים, קו אסטרטגי ופריצה של קו ההגנה הראשון בגוף להשתוללות של רדיקלים חופשיים שפוגעים במערכת החיסון. הצד הפסיכולוגי יוצא מאיזון כשהקריאטינין עולה בדם וניכר גם בכיווץ שרירים כרוני באזור בית השחי [בשריר הטרס מז'ור – השריר העגול הגדול ( Musculus teres major) הוא אחד השרירים המחברים בין עצם השכם לעצם הזרוע.)] וכן בכל הקשור במערכת אדם-חברה (אדם פולשני, דביק, חלש, אובססיבי או אדם בלתי רצוי, אדם דחוי, מתבודד, חש בדידות, סובל מכשל חברתי, ולהפך האיזון וההחלמה נראים כשיבת הבן האבוד הביתה. חזרה לחיי החברה. תופעה נוספת שמשתקפת בקריאטינין גבוה נקשרת במאמץ, ובכשרים להגיע למטרה. חוסר התמד – קשה לכן גם להתמיד בטיפול להחלמה מכליות סוררות) האסטרטגיה והבנת המטרה גם החזון בדרך כלל מאוד טובות אפילו מעולות אבל הביצוע כושל.
קריאטינין גבוה ככלל מרמז על העדר כישורי חיים, האדם לא משקיע מאמץ מסיבות שונות שבדרך כלל הפחד הוא רק אחת מהן. הוא פוחד לצאת, חושש מלהגיע אל המטרה שהוא שואף אליה. יש ומדובר במאמץ יתר שמושקע ומבוזבז על משימה שולית או קטנה, יתכן שמדובר בהתעקשות לקחת חלק בקבוצה שאין לו, למעשה, כל צורך לקחת בה חלק.
תופעה זו נקשרת בדמימת תקופת גיל העשרה ובמיוחד בשנים ה-15-17 – ראה מאמרי כאן, גלוש/י שם עד אל תת הכותרת תרנגול פצועתחושת אי שייכות נקשרת גם בהטלת דופי והאשמות שווא במרחב הקרירה או המשפחה.
תאווה למלח – נקשרת בקריאטינין גבוה ובתחושת אי שייכות חברתית, בהאשמות שווא – ובהעדר כישורי חיים שהשגתם דורשת מאמץ פיזיקריאטינין גבוה בבדיקת דם מצביע גם על בעיות במרחב מחייה, קבלה של ידיעות קשות, שליחויות דורשניות, שרות מסור (אולי מסור מדי) לאנשים, מגוייסות יתר וכן עייפות שמכונה מוח רגשי מותש – על נושא המוח הרגשי העייף פרסמתי מאמר – כאן.

Two Satyrs' by Peter Paul Rubens

תאווה לסוכרגולוזו – נקשרת באלבומין נמוך בדם ולהפרשת האלבומין בשתן שמקורן באינסולין לא מאוזן, בחולשת לבלב ותנגודת גרועה (הרבה מעל 2 לאינסולין) או עלולים להצביע על מחלות כבד שונות, לא רק על מחלות כליה ועל בעיות בתזונה. ערכים נמוכים בדם חייבים לעורר חשש. מבחינה פסיכולוגית התופעה משקפת מסירות יתר, העדפת האחר על פני עצמו, ריצוי, חבלה בכוח הרצון, רגשי אשמה ובתחושת אי שייכות למרחב, גם בהעדר מקום משלו ובכישורי חיים חסרים. ככל הנראה הדרך שנבחרה לפתח אותם מתמקדת במרחב החושב,  אינטלקטואלית וכוללת למידה שאינה דורשת מאמץ פיזי ואין התנסות בשטח. אחת מהופעותיו מכונה בצקות בגוף שנראות כצמא ואבדן גמישות העורקים. כשאדם לא שותה מספיק מים, הוא סובל פעמים רבות מבצקות. במקרה שהאדם כן שותה, האלבומין שאחראי בן השאר על מניעת היציאה של נוזלי הדם מכלי הדם לרקמות הגוף (יוצר לחץ אונקוטי חיובי) נמוך בדם וכשל בתפקידו. הביטוי העיקרי של ירידה ברמות האלבומין בדם הוא הצטברות נוזלים ברקמות והסתמנות של בצקות: ברגליים (בעיקר סביב הקרסוליים), במחלות שריר הלב ב"אי ספיקת לב גדשתית" בה החולה מתחיל "לטבוע" כשהכשל בצד שמאל בלב, וכשהכשל בימין הלב, הכבד הוא זה שנעשה גדוש בדם כתוצאה מכך, הנוזלים מצטברים בחלקו התחתון של הגוף ורגליו של החולה בשריר הלב, מתנפחות והתופעה נראית כבצקת. במחלות  ריאה ווסקולריות – כלי הדם הריאתיים הם מקור הבצקת האיומה. ככל שכלי דם אלו מאבדים את גמישותם, הצנרת מוצרת, הלחץ בה גדל, השרירים העוטפים אותה מתכווצים, ופעמים רבות נוצרת עקב כך בצקת באזור הנוקשה – מצבים של מחלה ווסקולרית הם אלו שנשקפת בהם בצקת. הבעיה שהבצקת בריאות, מתפתחים תסחיף ריאתי, האדם "טבע" בנוזל שחודר אל ריאותיו, בריאות. יש והבצקת חודרת אל חלל הבטן וכמובן האלבומין מככב כאן והופעתו נחשפת גם בשתן. עלייה ברמתו של האלבומין בדם מענינת בהקשר זה, גם היא קשורה במים ומבטאת לרוב מצבים של התייבשות קשה. ככלל בבצקת מתבקשים להתחיל מיד בצום (מ)פחמימות.

בווידאו למעלה אני משוחח בפריז עם ד*ר שטרן שמתמודדת עם מחלות כליה בדרך אחרת, אבל מאוד מעניינת.
סוכר בדם – רמות סוכר גבוהות מ- 110 בבדיקת הדם אינן בסדר. אבל אם הן נמוכות מכך הדבר מלמד שאין בעייה של מגוייסות יתר, אין ויתור על האני וריצוי או חיים בצל האחר, גם אין  חיים למען האחר ולא משתקפת כאן בעיה של רגשי אשמה ומוסר כליות. על מסירות יתר שמתוגמלת באלימות – ראו במאמר על אוסקר – כאן.

רפסודת המדוזה (בצרפתית: Le Radeau de la Méduse) ניצולי הפריגטה הצרפתית לה מדוז (המדוזה) שעלתה על שרטון מול חוף ארגן במאוריטניה בשנת 1816.תאודור ז'ריקו, :Théodore Géricault

שומנים בדם – אם אין (בבדיקת הדם) תוצאות של שומנים בדם וכולסטרול גבוהה אין בעיה בפסיכולוגיה של המעמקים ובכאבי ילדות מוקדמת של החולה. גם אין כאבים מוקדמים ששואבים את האדם אליהם – נותרת לפנינו רק השתקפות של קריאטינין גבוהה בבדיקת דם – והבעיה החברתית, העדר שייכות, פרדה מחבר, חברה לא נעימה ושנכפתה על האדם או מרחב מחייה מכביד (עוד על כך כאן) הבעיה מכוונת כנראה לגיל מאוחר יותר מ 12 ואילך. כשל היכולת החברתית שכיחה אצל זוגות נשואים כשהפרטנר ממלא גם את תפקיד החבר הקרוב ביותר.
אספרגר שהוא אחד מסוגי האוטיזם – שאני מתמחה בטיפול בו, הוא דוגמא לכשל חברתי – (פתרון הכשל החברתי הוכח בעבודתי כמסלק את המחלה הזו אספרגר, שקשורה במוח. למאמרי על הטיפול באספרגר – כאן).
שומנים בדם מחייבים בחינה ובדיקה מחדש של עודף בחלבונים בתזונה
.
שומנים בדם מלמדים גם על מצב נפשי – תופעה של נאמנות יתר למוכר ובדידות שמבקשת מהאדם לתת לנפש שלו הזדמנות להחלים ממכאובים חברתיים ולבוא לטיפול להחלים גם כאב זה.

הרקולס המושחת – רובנס מתאר את הגיבור שתוי, נשען על נימפות וסאטיר – Peter Paul Rubens. Hercules Drunk, Being Led Away By a Nymph and a Satyr

חומצה אוריתUric acid – מופיעה בבדיקת דם כתסמין לצריכה עודפת של חלבון מהחי, בעיקר בשר אדום (סטיקים, צלי) צום אבץ, נתרן, וזרחן הכרחים בתהליך החלמה מאי ספיקת כליות ולצד צום חלבונים. עודף חומצת שתן ניכר במדד מצב חומצת השתן בדם Uric Acid גבוה, שמלמדת על תאווה לבשר ותזונה רבת חלבון. חשוב כדי להתמצא במקומנו בתהליך ההבראה מכשל כלייתי, כי ככל שהיא עולה בשתן הסיכוי ליצירת אבנים בכליה עולה! היפראוריצימיה – גם היפריוריסמיה – היא מחלה מוכרת בה מצטברים העודפים של תאוות הבשר למשל, ביצים ומוצרי חלב לא מפריעים, כחומצת השתן שמצטברת כגבישים שלה בפרקים או בכליות תוך שהם יוצרים לאורך זמן דלקת מפרקיםשיגדון (גאוט) ואבנים בכליות. אבנים בכליות משמעם הצטברות גבישי חומצת שתן. צרה נוספת להתפתחות אבני כליה באה מתוסף NAC  – תוסף חלבון שמכונה גם N אצטילציסטאין שבא לעזור ליצירת גלוטתיון (על חשיבות הגלוטתיון ועוד דברים פרסמתי מאמר כאן) – התוסף הזה ביחד עם הגלוטתיון מסייעים בטיפול בבעיות אי ספיקת לב, נשימה, אמפיזמה, איידס, אפילפסיה, רעילות ממתכות כבדות ובתהליכי גמילה מעישון – ולהורדת רמת הסוכר בדם ותיקון דפנות צנרת הדם בכליות ובנפרונים. יחד עם זאת גם כאן נדרש וירטואוז, כוריאוגרף גדול או מלחין ליצר הרמונית החלמה של הרכיבים כי במצבים אחרים Nאצטילציסטאין עלול למלא את הכליות באבנים. אני ממליץ לא להשתמש ב- NAC, אבל אם מוכרחים תוסיפו ויטמין-C 2000 מ"ג ו800 מ" ג של קואנזים קיו-10. הקפידו (להגנת הכליות שלכם) לצרוך יותר ויטמין-C, אפילו פי 2-3 מכמות ה-NAC שאתם נוטלים. אני ממליץ ליטול ALA – חומצה אלפא ליפואית במינון של 600 מ"ג שפעילה הן בזרם הדם והן בקרומי התאים במצב זה.

The Mistic Marriage of Saint Catherine of Alexandria, with Nicolo Bonghi, Lotto

החלבונים – פרוטאינים נמנים עם התרכובות החשובות ביותר המרכיבות את הגוף החי (אורגניזם). החלבונים מסיסים במים והם מצויים בכל תא חי ובכלל זה צמחים. החלבונים מורכבים מחומצות אמיניות. והן מאוד חשובות לתפקוד בריא של גוף האדם. מערכת הבנייה של האדם לוקחת מהחלבון את חומצות האמינו שבונות את הגוף לשימושיה.
מקורות מזון עשירים בחלבון הם: קטניות, כוסמת (Buckwheat) אגוזיםזרעיםבשרדגיםביצים, ומוצרי חלב. חלק ממקורות אלו נשקלים בתקופתנו כמזינים או מזיקים לבריאות האדם.

האדם נברא. מיכאלאנג'לו – הציור החילוני שבלב הותיקן.

מקור שמם של החלבונים ראשוני פרוטאין (פְּרוֹטַאִיוֹס) חלבוני הפעולה (למשל : אנזים שנקשר במונח חלבון פעולה ושתפקידו לזרז תהליכים ביוכימיים) נקשרים במרקורי האל העתיק, בפעלתנות, תקשורת, מצבים חברתיים וכמובן בבניית הגוף ועם מרחב (מרחב הידיעה, מרחב מחייה, מרחב נהיגה, מרחב משחקים) – כל חלבון מתקפל במרחב לצורה תלת-ממדית.
עודף חלבונים מסוג קריאטינין ניכר בבדיקת דם ככשל בתפקוד הכליות ומלמד על כך שהאדם נמצא בהרעלת חלבונים שמקורה בדרך כלל במזון שמערבב חלבון מהחי עם סוכר כמו בקרמים (זביונה למשל, משמש בסיס לקרמים נפוצים ולגלידות. הוא מורכב מסוכר, חלמון ביצים ומעט יין מתוק), יוגורט עם פרי, עוף בדבש וכן בוטנים מסוכרים וחלבה- כולם משקפים את התופעה חלבון וסוכר.

הלן כמודל לוונוס, עם אל המלחמה מארס וקופידון – פרט. Rubens, Venus, Mars and Cupid.

קריאטינין עודף בא לפתע. והוא יכול גם להסתלק בבת אחת. אם הבעיה בעודף קריאטינין בדם, שבא מעליה פתאומית במשקל – הורדת משקל היא התרופה. תופעה זו אפשרית ושכיחה כשהבדיקה (בדיקת הדם) נערכת מיד לאחר תקופה של חגים וזלילות אינסופיות.
יש להוריד במשקל ולערוך בדיקה חוזרת. ולזכור את ההשלכות של העלייה במשקל בעתיד.

Paja Jovanović ( Vršac 1859 – Vienna 1957

GFR – מדד ליעילות קצב הסינון של הכליות מסומן ב – GFRאו Egfr.
GFR הוא למעשה המדד החשוב להבנת המצב שלך, לטיפול, לקצב שינויי התזונה, וקצב הפגישות  הכרחיות שלך עם לחיצות ההחלמה. מדד ה-eGFR או ה-GFR חשוב להבנת מצב אי היעילות של תפקוד הכליה כאבר סינון – (מכונה קצב הסינון הגלומרולרי – Glomerular Filtration Rate) ה-GFR התקין הינו כ-120-130 מ"ל לדקה מתוקן לשטח פני הגוף. באופן נורמלי, ה-GFR הולך ויורד עם הגיל (אחרי גיל 40) בקצב של 0.75-1 מ"ל לדקה לשנה.
פעמים רבות רק מדד זה מראה על כליות סוררות גם אם כל שאר המדדים נראים בבדיקת דם תקינים. עליה ב-GFR יכולה לרמז על שיפור של התפקוד הכלייתי. בשני צילומים (למטה) שמשקפים בדיקת דם ה-GFR עלה! בצילום התחתון השיפור במדד ה GFR. בתאריך 13.04.2017 הGFR עמד על 64 ולאחר שבועיים של טיפול בשיטת לחיצות ההחלמה, שייסדתי, בתאריך ה 4.05.2017 – ניכרת בו עלייה והוא עמד כבר על 66. העלייה מלמדת על עלייה ביכולת הסינון של הכליות. זה היה המקרה הראשון בו טיפלתי ואחריו היו רבים.
קצב ההתרסקות – חשוב לדעת שהתרסקות מדג ה-GFR מ60 ל-GFR 33 מאוד מהירה. מהירה משעולה על הדעת. בתוך כשנתיים בלבד החולה בעל מדד ה-GFR 60  עומד בפני דיאליזה. אני לא יודע למה הנפרולוגים, התקשורת מסתירים ממך מידע זה. אני חושד שהסיבה קשורה בחוסר יכולתם להבריא כליות. שמעת פעם על נפרולוג שהביא להחלמת כליות? הרי, עיקר עבודתם לעצור את התרסקות מדד הסינון. אבל בתוך שנתיים עד שלוש שנים הנפרולוג שוב ושוב משוחחח אתך על דיאליזה. זאת הסיבה שהכי נכון לך לטפל במצבך כשה-GFR עומד אצלך על 60. ההחלמה אז מאוד קלה ומהירה.

The Nightwatch by Rembrandt משמר הלילה – רמברנדט – יצירת מופת. בודדים הצליחו כרמברנדט לתאר את הממד ההרואי שבהתגייסותו של ציבור אזרחי, פשוט, לאחוז בנשק להגנתו.

המדד לאיכות הסינון של הפסולת מן הדם נקשר בקריאטינין ובאוראה.  הערכת פינוי הקריאטינין או האוריאה נערכת על פי נוסחה שכוללת את ערכי הקריאטינין – אוריאה בדם, גיל החולה, משקל החולה ומין (באשה מכפילים ב-0.85) – ראו למטה.
ערכי פינוי קריאטינין ממוצעים בנשים הם כ-95 מ"ל לדקה ובגברים כ-120 מ"ל לדקה.  שיטות אלו מדויקות יחסית להערכת ה-GFR, במיוחד כאשר התפקוד הכלייתי תקין.

ככל שה-GFR נמוך יותר, המצב רע. מדד חד ספרתי הוא מדד קשה שדורש טיפול מיידי. בנוסף הרמה הנורמלית של הקריאטינין היא אצל אנשים בוגרים 0.2-1.3. אם רמת הקראטינין היא מעט יותר גבוהה, בארץ 1.2 מוגדר כגבוה מאוד (בארה״ב הרמה הזו מותרת) האדם אינו מרגיש דבר, אבל חייב להיכנס לטיפול של לפחות ניקוי כליות – עליו אני כותב לאורך ובהמשך מאמר זה. מדד זה (1.2 ומעלה ויותר 1.6) מסמן שהכליות סוררות ואינן פועלות בהספק מלא. איכות הסינון לא מיטבית. האדם מתבקש להוריד מיד את גודש הפסולת. עיקר הבעיה בעודף חלבונים. לאדם בריא מותר 35 גרם חלבונים ליום ולבעל קריאטינין גבוה 26 גרם חלבון ליום בלבד =4 כפות אפונה מושרת, 150 גרם דג סלמון.

המומחה – the connoisseur אוגוסט פרידריך שיגרט צייר גרמני. August Friedrich Siegert 1820–1883

הנוסחה לחשוב ה-GFR מתוך ערך הקריאטינין בדם יכולה לעזור לך כשהרופא מסתיר אותו ממך. נוסחה זו נקראת על שם Cockcroft-Gault והיא:
(140-age) x weight x 1.23 x (0.85 if female)
Creat[micromol/l] זו הנוסחה הנפוצה ביותר לחישוב מידת הפינוי של  קצב הסינון הפקעתי נוסחת Cockcroft and Gault (הכוללת את רמת הקראטינין בדם, הגיל, המין ומשקל המטופל) קיימת נוסח טובה מאוד נוספת נוסחת MDRD (הכוללת נוסף על המרכיבים לעיל גם רמת אלבומין, אוריאה וגזע הנבדק, ולא את משקלו). אי – ספיקת הכליות מוגדרת כמתקדמת אם קצב הסינון הכלייתי של הקראטינין על ידי הכליות
GFR Glomerular Filtration Rate) הוא מתחת ל- ml/min/1.73m229 (שלב 4), ואם מידת פינוי הקראטינין פחותה מ- ml/min/1.73m215, המטופל מוגדר כסובל מאי ספיקת הכליות הסופנית (שלב 5) (13,12). מדד ה-GFR הוא גם מדד לאבדן גמישות העורקים.

גמישות העורקים – היא המפתח לזכות בבריאות מחדש ולהבנה מדוע גם מזון "בריא" מביא אנשים לפתחן של מחלות קשות. אכילה לא מאוזנת של קטניות, טחינה ואגוזים יכולה להביא, די מהר לאבדן גמישות העורקים ולירידה במדד  קצב הסינון הפקעתי ה- GFR. קטניות הן פצצת חלבון משביעה – אנשים בריאים אוכלים אותם בעיקר במזרח התיכון – חומוס למשל, הינה מנה נפוצה ביותר, וכאן מתחילה בעיה שנכנה אותה בעיית ההומוציסטאין – ירון מרגולין Tiepolo. Detail from Vision of St. Paschal Baylon, 1767.

הערות לנושא הקריאטינין וה-GFR :
1. ככל שיש ירידה בתפקוד הכלייתי, ניכרת ירידה ב-GFR, וערכי הקריאטינין בדם לפעמים הולכים ועולים.
2. בערכי קריאטינין גבוהים (ומדד GFR נמוך) עלייה בערכים או ירידה שלהם איננה מצביעה על ליקוי מחמיר בתפקוד הכליות וגם לא על שיפור.
3. המדד הקובע, אצל מטופלים בכליות הסוררות, שבבדיקות הדם נמצא [בשלבים הראשונים של הטיפול (1-3 חודשים)] בירידה באוריאה – התמקדו במדד האוריאה! אמנם גם ירידה באלבומין בבדיקת שתן היא תוצאה מבורכת – אבל, התוצאה הזו: אוריאה יורדת, היא שיכולה להצביע על שיפור בתפקוד הכליות – והיא שמבשרת על תחילת המהלך שמשנה כיוון לכיוון ההחלמה – יש לזכור כל זאת ובמיוחד אם בבדיקת הדם הראשונה, ואפילו השנייה או השלישית, נראה שהקריאטינין עולה. אם הקריאטינין עולה והתזונה המומלצת כאן ובפגישות בפועל, מוקפדת, אל ייאוש. יש תקווה – הסתכלו על האוריאההיא שמראה את תמונת המציאות (על-פי ניסיוני, והבנתי).

אוריאה – לפני (86) ואחרי 10 ימים מהטיפול הראשון – (54) ראו בתצלום למטה – זהו הישג חסר תקדים! המדד הקובע, אצל מי שנכנס לטיפול בכליות הסוררות, בבדיקות הדם נמצא [בשלבים הראשונים של הטיפול (1-3 חודשים)] בירידה באוריאה וגם ירידה באלבומין בבדיקת שתן משקפת כיוון נכון – כך רואים את הצלחת הטיפול והתוצאה הזו היא שיכולה להצביע על שיפור בתפקוד הכליות – ומלמדת על הצלחה של תחילת המהלך שמשנה כיוון לכיוון ההחלמה -יש לזכור כל זאת גם אם בבדיקת הדם נראה שהקריאטינין עולה. אם הקריאטינין עולה ומדד הGFR יורד או לא משתנה כבדוגמה זו) וצום החלבונים או צום חי כבמקרה זה שהומלץ מוקפד, אל ייאוש הסתכלו על האוריאה – האוריאה היא שמראה את תמונת המציאות (על-פי ניסיוני, והבנתי). השוו עם הבדיקה השנייה –  כאן למטה. ירון מרגולין

יודגש  במצבים של ערכי קריאטינין גבוה, אין משמעות לתיקון או קילקול הכליות משינוי לרעה או לטובה של מצב הקריאטינין. אני מתייחס גם כאן בכובד ראש רק למצב ה GFR. מדד האוריאה הוא מדד המבשר על ה-GFR, כמעט תמיד האוריאה קודמת!

האוריאה בהחלט משקפת דלקת בגוף שמקורה הסוכר ובעקיפין את המצב הרע בו נתונים השרירים: כיווץ שרירים כרוניים – בעיקר אלו שבצד שמאל של הגוף. חלק מתפקידי הוא לשחרר אותם. בלעדי שחרורם לא יתגמשו גם העורקים והשפעתם על יתר לחץ דם לא תתרחש.
בכל פגישה אני שב להתמודד עם כיווצי השרירים – מדד שחרורם קובע את קצב החלמתך!

בקליניקה של לחיצות ההחלמה האדם מחלים וממשיך הלאה בחייו. כבר בשנות ה-80 ראינו אנשים מחלימים בעזרת טכניקת הלחיצות – לחיצות ההחלמה. ובימים ההם הידע על מזון כתרופה היה אפסי ממש.

מדד האוריאה (54) אחרי 10 ימים מתחילת הטיפול הראשון – ראו והשוו עם תצלום הבדיקה שנלקחה כמה זמן לפני שהטיפול החל. היא נמצאת למעלה (כהערת אגב, אני סובר שמדד ה-GFR היה בפגישה הראשונה כבר 18.5 והבדיקה בראה 21 שזה לא ייצובו אלא להפך, אבל אין לי הוכחה לכך) – האוריאה הוא מדד חשוב ומדויק מהקראטינין לבדיקת תפקוד הכליות ובמיוחד בשלביו הראשונים של הטיפול להחלמה בשיטת לחיצות ההחלמה האוריאה גם מלמדת על מצבה הכולל של מערכת הניקוז של כל הגוף. כיווץ שרירי כרוני מחבל בזרם החשמלי בגוף וגורר מספר תופעות לוואי כמו הפיכת מצב הגוף לחומצי (רע מאוד לכליות) מאחר שהוא לוחץ על נימי הדם ועל מערכת העצבים. הכיווץ הזה לוחץ גורר את העורקים לאבד את גמישותם וליתר לחץ דם, ומעוות את האותות החשמליים העוברים דרכו. תחושות מוזרות כנימול, צרבת, גזים, מחזור קשה, בצקת, נפיחות וכאבי גב מתחילות להופיע בגללו בנוסף לכך מצב הכיווץ התמידי גם משנה לגמרי את ההרכב הכימי של נוזל התא.

האוריאה במצבי עודף מלמדת גם על מצבם של כיווץ שרירי כרוני – הכיווץ מחבל בזרם החשמלי מקלקל את האותות והסימנים וגורר מספר תופעות לוואי. הוא יוצר יתר לחץ על נימי הדם ועל מערכת העצבים. תחושות מוזרות כנימול, צרבת, גזים, מחזור קשה, בצקת, נפיחות וכאבי גב מתחילות להופיע ביתר כיווץ שרירים לצד השפעה לרעה על ירידה במדד הסינון וערכי ה-gfr.  המטופל באי-ספיקת הכליות חייב לקבל גם טיפול משחרר כיווץ שרירים כרוניים.

מחולות בני-ברית דוד 1990. בשנות ה-70 של המאה העשרים אפשר היה להגיע לגמישות כזו רק הודות ללחיצות ההגמשה שהיו לחיצות ההחלמה ושחרור כיווצי השרירים הכרוניים.
צילם שמיה לוי. רוקד – ירון מרגולין

תופעות לוואי לכיווץ שרירי כרוניים שחשוב לך לדעת עליהן:
1) כיווץ שרירי תמידי מחבל באספקת דם לאזור השריר ומפריע להתפתחותם של כלי דם היקפיים. מערכת הדם לא יכולה במצב כזה לסלק את הפסולת שמצטברת שם, הוא הדין לגבי אבר הכליות, הריאות, הלבלב, הלב ומערכת העיכול. בנוסף לכך מערכת ההובלה סתומה, ולא יכולה להעביר למקום הפגוע חומרי מזון שנדרשים לבנייה וטיפול במבנים שקרסו. גם שליחי מערכת החיסון מנועים מלהגיע כדי לשקם את הכליות ואת האברים הפגועים. הנזקים רק הולכים וגדלים ויוצרים לחץ ותחושה קשה של דלקת, כאב, עייפות שריר וגודש שמתבטא בתחושת כובד, חום, גרוד והרע מכול אבדן גמישות העורקים, צנרת השתן והעיכול וכיווצי שרירים כרוניים במעטפת שלהם.
2) כיווץ שרירי מתמשך מפעיל תמידית את המערכת העצבית ויוצר עליה עומס. מערכת עצבים מוצפת בהנחיות חשמליות שמשפיעים על תפקוד המוח ועל עבודתו של חוט השדרה – התופעה יוצרת עייפות והצפה של המוח הרגשי. המוח הרגשי יוצא מאיזון – לתופעה זו יש לו השלכות שונות על כושר הריכוז, החלטות שגויות, פחדים וחרדות וכן על התמכרות לסוכר, לעבודה ולאלכוהול. תופעה זו מקשה על המחלים בתקופת צום החלבונים ומעמיסה על הגוף דרישה ליצור אמוניה.


האמת על כמות החלבון הנדרשת – אוריאה
שתנן – Urea – הוא תוצר פירוק של חלבון ועודף פחמימות או סוכר. כדאי לדעת שהחלבון בביצים נחשב לחלבון האיכותי ביותר מכל המזונות. בדיקת הדם של האוריאה משקפת את עודף החלבונים בגוף האדם –
מעטים יודעים שהגוף יכול לאבד רק 40 גרם חלבונים ליום, כמות היתר פשוט מציפה את הגוף באמוניה. במצב רגיל הכבד הופך את האמוניה לחומצת שתן ומעביר אותה לכליות, המפנות אותה דרך השתן. כמויות גדולות של חלבונים רק יוצרות עומסים אדירים על הכליות. עבור כל 50 גרם שאנו אוכלים, הגוף שלנו זקוק ל3 כוסות מים על מנת לדלל את חומצת השתן, הנוצרת ומופרשת החוצה כתוצאה מתהליך העיכול של עודפי חלבונים וזו גם הסיבה שטורפי בשר חייבים להשתין לעתים קרובות לאחר אכילת בשר. ואם לא תקפידו על שתיית המים תגיעו רק להתייבשות, זיהומים בדרכי השתן, וההמשך אבנים בכליות, אי ספיקת כליות ועיון מרוכז במאמר זה! 
בנוסף לחלבונים מתזונה (תאוותנית) הגוף צורך או אמור לצרוך חלבונים מחלבונים ישנים ופגומים שמקורם בתאים שסיימו את חייהם. בעודף חלבונים אין בהם צורך והגוף חוסך אנרגיה ונעשה אצלני -עומס חלבוני גובר אבל חלק מהעומס הזה מתפרק בגוף – דפנות תאיהם של החלבונים (הישנים) נפרצות והשאר נערם בערמות אשפה שחומריהם נטחנו ונדבקו על דפנות המעי הדק, הקיבה והתריסריון גם על דפנותצינורות האויר המובילים לריאה, על צינורות הדם והשתן. אלו חומרי פסולת וחלקם נשטפים החוצה דרך הכליות והכבד, אך רבות מהמולקולות החיוניות שבות לשמש את הגוף. הן מתקבצות ויוצרות יחד חומצות אמיניות שישמשו את הכבד ובאמצעותו את הגוף יעמדו לצרכי שיקום ובנייה מחודשת. 
הכבד עושה את עבודתו נאמנה – והוא חייב לקבל לשם כך רצף של חומצות אמיניות (חלבון) לשימושיו – אבל הוא לא יכול להשתמש בכל הרכיבים וחומצות האמיניות שנדחסות אליו ונוצר גם בכבד במצב של תזונה רב חלבונית עודף ייתר – נדרש אחסון. העודפים עוברים לדם, לזרם הלימפה, גם לנוזלי המעיים. עודף חלבונים מתרוצץ והגוף מחפש לאחסן אותו עד שידחס לאיזה מקום – כבר נוצרת בעיה – התרוצצות, עייפות אבל הבעיה הגדולה כאן היא של חומציות – נוכחות חלבונים משנה את ה-Ph  זה אחד היסודות לאבדן גמישות העורקים וצנרת ההובלה בגוף. הצנרת עטופה שרירים שמתפקידם להניע את חומרי ההובלה – במצבי חומציות הם מתכווצים ומי ישחררם ויחזיר את כישורם להניע את הנוזלים בצנרת?

ארבע מדדי החובה שעומדים לרשותנו בבואנו לבחון את מצב גמישות העורקים: כולסטרול, הומוציסטאין, אלבומין, וכן מדד שנקשר בבחינת הירידה ביצור תחמוצת החנקן.

יתר חלבונים – העודף נדחס לדפנות הצנורות של הגוף: דם, אויר, שתן עיכול והם מאבדים את גמישותם בהדרגה. אבל, יתר החלבון במזון והנזק לגמישותם ממשיך ואחריו מה שמכונה מחלות ניווניות והגענו לאוריאה – בדיקות הדם מראות אוריאה, שתנן ואלבומיןהאלבומין מלמד על דלקת בצנרת (פלאק) והBUN (שלא הוזכר) על דלקת במעי הדק העליון מסע אסון יתר החלבונים נמשך. חומרי יתר אחרים מתאכסנים בצורת רדיקלים חופשיים. נגדם קם קו ההגנה הראשון ולעזרתו אני מגייס תזונה עשירה בוויטמינים אבל על כך במאמר נפרד – רק אבהיר שלחיזוק קו הגנה ראשון אני נעזר במינרלים וויטמינים כגון ויטמין C וחומצה אלפא ליפואית (ALA, ) ויטמין E, גלוטתיון וכמובן B12 מתיל קובלמין– הרדיקלים החופשיים מחפשים תשומת לב נוהגים כילד היפראקטיבי שובב אבל הם מסוכנים, בלתי צפויים שחייבים להרגיע אותם והוויטמינים גם המינרלים עושים זאת מצוין – בלעדיהם הצנרת נפגעת ושריריה מתכווצים והכליות קורסות. כשאני מדבר על צום חלבונים, צום חלבונים חי וגם צום חלבונים מותססים ומיצים ירוקים כל זאת נועד לתקן את המצב שנוצר בעקבות שנות עודף חלבונים שנדחסו ושקעו בצנרת הגוף והעמיסו את הכליות במגע יתר עם אמוניה. 
צילום: ירון מרגולין, צילם יורי מרגולין קיץ 2019

פלאק – רובד חיידקים או מאמץ אדיר להחלים את צנרת ההובלה שנכשל – ..ואז העודף (חילים נאמנים שהגיעו להלחם על בריאותך ונפלו קרבן מול הרדיקלים החופשיים, עודפי הסוכר, שומן ויתר חלבונים) נדחס לדפנות הצנורות והן כבר לא כל כך גמישות והנזק לגמישותם ממשיך ואחריו מה שמכונה מחלות ניווניות והגענו לאוריאה – בדיקות הדם מראות אוריאה, שתנן, קריאטינין ואלבומין – האלבומין מלמד על דלקת בצנרת (פלאק) בצינורות הקטנטנים, הקריאטינין במערכת הניקוז בכליות, והBUN (שלא הוזכר) על דלקת במעי הדק העליון ובדופן התריסריון. מסר על אסון יתר החלבונים שנמשך. חומרי יתר אחרים מתאכסנים בצורת רדיקלים חופשיים. נגדם קם קו ההגנה הראשון ולעזרתו אני מגייס תזונה עשירה בוויטמינים, צום חלבונים, אבל על כך במאמר נפרד – רק אבהיר שלחיזוק קו הגנה ראשון אני נעזר במינרלים וויטמינים כגון ויטמין C וחומצה אלפא ליפואית (ALA, ) ויטמין E, גלוטתיון וכמובן B12 מתיל קובלמין- הרדיקלים החופשיים מחפשים תשומת לב. הם נוהגים כילד היפראקטיבי שובב אבל הם מסוכנים, בלתי צפויים שחייבים להרגיע אותם והוויטמינים גם המינרלים עושים זאת מצוין – בלעדיהם הצנרת נפגעת ושריריה מתכווצים והכליות קורסות. כשאני מדבר על צום חלבונים, צום חלבונים חי וגם צום חלבונים מותססים ומיצים ירוקים כל זאת נועד לתקן את המצב שנוצר בעקבות שנות עודף חלבונים שנדחסו ושקעו בצנרת הגוף והעמיסו את הכליות במגע יתר עם אמוניה
יש ותראו (Nitrogen Urea Blood ובדיקת השתן שלה נקראת Serum Urea Nitrogen) SUN)  הטווח התקין של האוריאה הוא 20-40 mg.
 האוריאה באה מחומצות אמינו (חלבונים) ממזון מעוכל שאינן משמשות לסינתזה – לבניה של חלבונים. חלבונים, כמו פחמימות ושומנים, הם גם חומר מזין ומקור אספקה לאנרגיה (קלוריות) לגוף. בעוד שחלבונים ופחמימות מספקים 4 קלוריות לגרם, שומן מספק 9 קלוריות לגרם. כדי להפיק מהחלבונים אנרגיה הם עוברים תהליך של חמצון בגוף, בתהליך זה נוצרים Urea ו-CO2

כוסמת מונבטת במטבח שלי (ירון מרגולין) היא מוצר מותסס להגנת דופן צנרת העיכול. יתר חומצות אמיניות היא תופעה שחיכה כיום, יסודות חלבון שמציפים את הגוף ועוברים מטבוליזם בכבד שייוצר עקב כוסמת מונבטת במטבח שלי (ירון מרגולין) היא מוצר מותסס להגנת דופן צנרת העיכול. יתר חומצות אמיניות היא תופעה שחיכה כיום, יסודות חלבון שמציפים את הגוף ועוברים מטבוליזם בכבד שייוצר עקב כך יותר שתנן – אוריאה ומדד החנקן בדם רק עולה ופוגע במינרלים ובאנזימים שנועדו להגן על דופי המעי. דימום בדרכי המעי הוא אחד הסיבוכים הקשים שנתקלים בו במהלך החלמת הכליות – מדד ה- BUN מסייע לאבחן זאת – מרגע שה-BUN עולה יש לעבור לצום חלבונים חי – מותססים. בתהליך זה לכוסמת הירוקה תפקיד מרכזי.

מדידת BUM נועדה לקבוע את כמות החנקן בדם שמקורו ב-ureaאבל המדד משקף גם את מצב גמישותו של דופן המעי. מרגע שהBUM עולה בתהליך החלמה של הכליות  יש לעבור לצום חלבונים חי – מותססים מה שמשנה את כל קו ההגנה התזונתי. ככלל תהליך ההתססה מייצר חיידקים טובים החשובים מאוד לבריאות דופן מערכת העיכול, כיוון שהם עוזרים בשמירה על פלורת המעיים, ובעצם מחזקים כך את המערכת החיסונית כולה. שלב זה נקשר בטיפול בגמישות הצנרת – נושא עליו כתבתי בהרחבה והוא אחד מיסודות הרפואה החדשהכאן –  תפקידם של חלבונים מותססים שמקורם מהחי להגמיש ולחזק את דופן המעי הדק העליון ואת דופן התריסריון – אפרסם בקרוב כתבה לנושא זה
חשוב למחלימים לדעתמדד גבוה של האוריאה יורד (בבדיקת הדם) לפני הקריאטינין ומבשר בכך על ידי השתקפותו בבדיקות הדם הראשונות שההחלמה החלה.
מדד גבוה של האוריאה
מלמד על עודף פחמימות וסוכרים בתזונה גם על עודף שומנים שמקורם מהחי. אם האוריאה עולה בבדיקת דם במצבי אי ספיקת כליות יש להפסיק מיד דיאטה קטוגנית שמשמשת בתהליכי החלמה מסוכרת ואלצהיימר. האמוניה – BUM – קיימים גורמים נוספים פרט לתפקוד הכלייתי שמשפיעים על רמת האוריאה הגבוהה. למשל התיבשותתת תזונה או אי ספיקת לב. ככלל רמת אוריאה גבוהה דורשת הימנעות ממזון עתיר בחלבונים ובדיאטה לאיזון תפקוד הכליות מומלץ להקפיד על הספקת חלבון מהצומח (כמו מסויה, אפונה, וכוסמת).

ירון מרגולין נוכח טינטורטו בגלריה הלאומית לונדון נובמבר 2018.

בדיקות נוספות להערכת תפקודי הכליה
כאשר בדיקות הדם מראות על תפקודי כליה לקויים, תבוצענה בדיקות נוספות לצורך זהוי אם המקור לבעיה באבר הכליות עצמו ולא בגודש הפסולת שנכנסת לגוף דרך המזון. לעתים מבצעים בדיקות הדמיה כמו CTו-MRI. לעתים הרופא מחליט על צורך בביופסיה. כאשר לא רואים פגיעה באבר הכליות – טעות להעביר את הטיפול לנפרולוג כי המחלה אינה מחלת כלייה אלא בעיה של הרגלי תזונה לקויים, אובדן גמישות השרירים והעורקים – הטיפול הנדרש שייך לשיטות כגון לחיצות ההחלמה. גם כאן

Messina Francesco, Davide -דויד של פרנצ'סקו מסינה הוא שירה גדולה על נער שמקרין יופי פנימי עם קורטוב של גבריות כפרית – נער פרברים למוד סבל, בהחלט לא מודל יופי זכרי למיכאלאנג'לו – דוד זה משכנע אותך יותר בדוידיות כשהוא אוחז בסכין מבלופטו אבן בכף יד שמאלו. נוגע בה. לא נשען עליה. כשומר מרחק מהאבן – כמי שחש בחומרת נוכחותה והמעשה, ששימוש בחרב יושיעו ממנו. אחרי הכול חרב היא כלי זין של גבר ואבן מתאימה לילד שמבקש לשמור לעצמו הרבה פתחים לנסיגה זריזה – אנחנו מכירים את גורלו של דוד אך עבור דויד של מסינה ניכר שעתידו לוט בערפל וכשבהווה הוא אוחז בסכין, ספק בחרב בעמדת ילד משחק ולא כגבר שיוצא לקרב, הוא נותר גברי – המבט לא מותיר ספק. מיד אתה מבין שמדובר באיש חכם שיודע להגן על כבודו, גם על עתידו, שקול. דוד שלנו כוללת את אגדת דוד שהועשרה על-ידי כתבים פוליטיים מתוחכמים ודויד Davide שלו – יושב כילד עם נפש של נחש עוד רגע הוא נער מתבגר, ואז תראו את הנחש בתפארתו – הוא, לא נמצא ברגע הגדול. להפך באקדם שבין הרגעים, בצומת כשמש העולה מהמזרח: כבר לא לילה אך טרם בקר ובכוחה לבשל את הטבע שלנו והינה הוא ביושבו מקורב יותר אל השחיין (Nuotatore – ראו למעלה) שמוצג בטאורמינה קרוב אליו, בצדק, בא ללמדנו שדוד שפגשנו בעבודותיו של דונטלו (ברג'לו – פירנצה, עומד) או מיכאלאנג'לו – מיותר להבנת דמותו הפנימית כי עוצמתו, כפי שמוצגת על-ידי מסינה, היא צורה חדשה של טרם. פוטנציאל לעשייה גדולה. ראינו את ה"טרם הזה" בביאנקה – הפורטקט של הרעיה כאלה נשגבת- הפוטנציאל הוא נושא שאפילו רמברנדט לא העז להתמודד איתו – הוא נמצא גם בפסל הילד שמכונה כאן שחיין ושוב הוא כאן הילד שמחזיק בחרב – זה דויד היושב ומכין מזימה גדולה – דויד בטרם. רק מסינה מסוגל לעצב דויד יושב בטרם והוא עולה כניצב על כל הדוידים העומדים – כי הדויד של מסינה שמורכב לדעתי מהחומר הדוידי הצלול ביותר שנוצר עד כה הוא הדויד שלנו. בראבו פרנצ'סקו מסינה. רשם וצילם ירון מרגולין

שלבי מחלת הכליה – כשהמטרה להעלות את ה GFR – קצב הסינון הגלומרולרי

ה-GFR הוא המדד הטוב ביותר לתפקוד הכליה. אבל, העייפות מקדימה לו גם סימנים שחורים מתחת לעין. אני מזהה –5 שלבים של ירידה ביכולת הסינון של הכליות – בהסתמך על ה-GFR – חמש דרגות חולי – מכולן פרט לאחרונה ניתן להחלים בקלוט מכל השלבים.
הערה: הצלחתי לעזור למטופלים גם בדרגה החמישית, אבל אני מעדיף לטפל בחולים בדרגות 2, 3, ו-4. בדיקת דם של מקרה זה מופיעה במאמר זה.

1. ה-GFR נורמלי (כל מדד מעל ל-90) ברמת ה-90 GFR האדם נמצא בצומת ונדרש לנקות משנה זהירות. אם יש לך סוכרת, לחץ דם גבוה או היסטוריה משפחתית של מחלת כליות – יש להתחיל כבר בשלב זה בטיפול. הסיכון למחלה גם עולה עם הגיל. אנשים מעל גיל 65 הם ברמת סיכון גבוהה פי 2 ללקות במחלה מאשר אנשים בגיל בין 45.
2.שלב ראשון למחלה – GFR 79 – 89 : נזק לכליה נשקף כשה- GFR יוצא מטווח הבריא או הנורמלי – מעל 90. 79 – 89 – GFR ניתן בקלות לטפל בבעיה ולחזור ממצב של נזק לכליות ובדחיפות – לפני שה-GFR מתחיל לרדת לשלב השני של המחלה וזה קורה מהר.
ירידה של ה- GFR אומרת שיכולת הסינון של הכליות יורדת
! בשלב הזה, מטרת הטיפול היא להחלים מהר. לא להאט את התקדמות המחלה ולא להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם אלא להחלים!!! מומלץ להתחיל בצום חלבונים. שבעה ימים של צום חלבונים. לניקוי הכליות. לחזור על כך כל 3 חודשים.
3.שלב שני למחלה GFR 60-79: ירידה קלה ברמת ה-GFR 60-79. הטיפול גם בשלב זה מכוון להחלמה לא למניעת בעיות בריאות נוספות, (כנהוג במסגרת הממסדית). גם בשלב זה ניסיוני מוכיח שאפשר להחלים במאמץ סביר. צום חלבונים.+ג'ל אלוורה ל 21 יום יכול להניב תוצאות מדהימות. יש לכלול שחרור שרירים בגב וברגלים מאחור וכן הליכה או שחיה מתונות.
המעבר משלב 3 לשלב 4 של מחלת הכליות יכול לקחת רק כשנתיים ללא טיפול, בהקשר זה הגישה הממסדית מוגדרת ללא טיפול, כי אין תוצאות של החלמה בכלל. התרופות, כולן עד כה כשלו. אספירין, תרופות נגד כאבים וגם חלק מתרופות נגד היריון וצרבת אסורות בשלב זה כי הן רק מדרדרות את מחלת הכליה. זאת לכאורה, גם הסיבה שברוב קופות החולים (לא במכבי) מסתירים את מדד ה-GFR מהמטופלים. שמעת פעם ממשהו שהחלים מאי ספיקת כליות, ספר לי על כך, אשמח לדעת!
4. שלב שלישי למחלה GFR 30-59: ירידה בינונית ברמת הגיאפאר – GFR 30-59. כאשר ה-GFR התקדם למצב זה, מופיעות אנמיה ובעיות עצם. יש לטפל גם בסבוכים אלו: בשלב זה אני לא ממליץ על טיפול עצמי ויש לשקול כניסה לצום חלבונים מותססים. תתחילו להנביט כוסמת.
5. שלב 4: ירידה גדולה ב-(-GFR (15-29. המעבר משלב 3 לשלב 4 מאוד מהיר. רוב הפונים אלי נמצאים בשלב זה. הוא שלב קשה מאוד להחלמה, ודורש מאמץ גדול! גברים מעטים עומדים בו. הם מעדיפים לתת אמון ברפואת הממסד שלכל הדעות כשלה וכשהם מבינים זאת זה כבר מאוחר מדי. נשים מחלימות ממצב זה בקלות. יש להמשיך גם בשלב זה בטפול בסבוכים העלולים להיגרם כתוצאה ממחלת הכליות (חולשת עצם, אנמיה, מחסור בברזל, חשיפת פגיעה בדופן הקיבה, התריסריון והמעי הדק העליון).
שלב4 אכזרי, ללא טיפול הוא מתקדם בדרך כלל לאי ספיקת כליות כי הוא מוזנח גם אם לוקחים תרופות. בישראל הוא מאוד מוזנח! המעבר משלב 4. של המחלה לשלב 5. גם מאוד מהיר – מדובר בשלושה-ארבעה חודשים או בכמה שבועות ואפילו בימים ספורים.
6. שלב רביעי ואחרון למחלה GFR 5 – 15 אי ספיקת כליות (GFR פחות מ-15). במצב זה פעילות הכליות אינה מספקת כדי להחזיק את האדם בחיים. יש צורך בדיאליזה והיא דרך להחזיק אדם בחיים מבלי לחשוף בפניו את גודל הסיבוכים הנלווים או בהשתלת כליה. אני מעדיף שלא יפנו אלי במצב זה. בGfr 15 מתחילים לדבר על דיאליזה אבל משתדלים כיום להתחילה בGfr  קרוב ל5 בשל הסיבוכים והסכנות הרבות שכרוכות בדיאליזה. הצלחתי לעזור לחולים גם במצב של GFR 7.5 – בדיקות הדם של מקרה זה התפרסמו במאמר הזה.

לשאלות –כאן או לגלול למטה – 

פיליפ של אקארניה היה רופא וידידו של אלכסנדר הגדול. כאשר נתקף אלכסנדר הגדול בחום גבוה, היה זה פיליפ של אקארניה שהציל את חיו. הרופא השתמש באמצעי טבעי, פשוט ומדויק – מיים – על ידי רחצה במים קרים של נהר סיידנוס בקיליקיה והציל בכך את חייו.
אלכסנדר הגיבור לא פחד מהרופא המהפכני וגם לאחר שפרמניון שלח להזהיר אותו מהרעלה – הרופא פיליפוס שוחד על-ידי דריוס השלישי להרעיל אותך אמר השליח – בטח אלכסנדר במי שיודע לרפא. הציור הזה מתאר את המקרה הזה; ומראה את שלב התאוששותו המהירה של המלך.
פיליפ של אקארניה היה עדיין רופאו של אלכסנדר כשצר על עזה בשנת 332 לפנה"ס, כפי שקרטיוס מדווח. צייר – הנריק הקטור סימירדזקי (1843 – 1902 Alexander of macedon trust's the doctor Philip, Henryk Siemiradzki[/caption

אם הגעת למדד GFR15 או רע מכך למדד בן ספרה אחת 9, 8? הרופא חייב לשלוח אותך לטיפול בדיאליזה ואפילו לחשוף כבר בפניך את מדד ה GFR שהוסתר ממך לכאורה, עד כה (בדף בדיקות דם של מכבי ה-GFR כן מופיע). חשיפת מדד אי ספיקת הכליות – ה- GFR. גם אם מוסברת משמעותו, לכאורה ריפוי, אבל אם מדברים כבר על חשיפת המדד בלבד, זו פקידות נטו ולא ריפוי.

דיאליזה –  ה-GFR שלך עומד כבר על 13 – 5 –ההבדל בין 5 ל 13 הוא רק עניין של כמה ימים. הנפרולוג: דוקטור או פרופסור – בפועל פקיד מול מסך המחשב שממלא, ומוסיף שורת עדכון על התדרדרות מצבך, הוא  חייב לדבר אתך על מדד הסינון = קצב הסינון הגלומרולרי – Glomerular Filtration Rate) צר לי שהוא לא דן אתך כשה-GFR עמד על 60. קל יותר לעזור לך במדד  GFR 60, למה עכשיו, למה הוא לא בלם את ירידת כושר הסינון כשירד מ60 ל 45, למה קצב הסינון הגלומרולרי – Glomerular Filtration Rate) לא מופיע כלל בדף תוצאות הבדיקות  של רוב המטופלים שפונים אלי?

שלושה במאי 1808 – גויה, פראדו. מדריד. לאחר ניסיון התקוממות כושל נגד כוחות נפוליאון, אספו הצרפתים באקראי מאות ספרדים, חפים מפשע והוציאו אותם להורג בירייה בלילה שבין 2 במאי ל-3 במאי 1808.
בשנת 1808 משטרו של מלך ספרד קרלוס ה-4 התמוטט והצרפתים פלשו לספרד. הצייר תמך ברפורמות ובהחלפת בית המלוכה, אבל נבלות לא רצה. פלישת הצרפתים של נפוליאון לא נראתה טובה לעם הספרדי יותר מהשלטון האבסולוטי של מלכיו.
שתי יצירות של גויה: "ה- 2 במאי 1808" ו- "ה- 3 במאי 1808" מתארות את התקוממות הספרדים בעיר פוארטה דל סול והעמדתם לפני כיתת יורים ללא משפט. "ה- 3 במאי 1808" מציגה שליטים וחיילים כנבלים ולא כדמויות הרואיות קדושות כמקובל.

תחילת טיפול הדיאליזה – ההמלצות וההנחיות המקובלות – כיום  חלוקות. יש דעות שונות בקשר לעיתוי תחילת טיפולי הדיאליזה, והן מתיחסות לאספקטים המעשיים ולפן הכספי. עלות השימוש במכונה גבוהה, אך עיקר הדילמה בהיעדר הוכחות חד-משמעיות לתרומתה של ההתחלה "המוקדמת" או "המאוחרת" לאיכות חייו של המטופל. ולכן מומלץ לא להגיע בכלל להשתמש בתכנית זו. תומכי ההחלטה להתחיל בטיפולי הדיאליזה מוקדם, דהיינו כאשר GFR יורד עד לערכים של דרגה 4 (-GFR (15-29 מאמינים כי מתחת לערכים הללו הסיכון להתפתחות העמסת הנוזלים וסימפטומי האורמיה (Uremic Acidosis – פסולת חנקנית שמצטברת בדם) הוא גבוה יותר, תיתכן אורמיה גם עקב פגיעה ישירה בדופן הצנרת שמעבירה את זרם הדם לכליות  – מדד האלבומין יכול לסייע להבין את התופעה הזו, שהרי נתן להיחלץ גם ממנה על ידי שימוש נכון בלחיצות ההחלמה, שחרור שרירי הצנרת ושינוי תזונה הכולל צום אבץ ותוספי מזון במינון גבוה במיוחד כגון ויטמין C 2500 מ"ג [לנכנסים לצום אבץ: המנעו משמרי בירה 9.97 (כמות אבץ במ"ג ב100 גרם מזון) מסובין חיטה, 7.30. בוטנים, 6.68. קקאו, 6.37. גרעיני חמניות, 5.29. טחינה, 4.62. פיסטוק, 4.28. עדשים 3.44, עדשים 3.44, פולי סויה 3.10 ואפונה 3.00.] מכול מקום לפונים לרפואה ולמכונים עדין מרפאי כליה לנפרולוגים או לשאר מחלקות בבתי החולים בקשה לי אליכם: שימו לב לשיעורי ההישרדותשם כי  הם נמוכים יותר משעולה על הדעת (הנחיות אמריקאיות), יש לדעת כי דווקא ההתחלה המוקדמת נחשבת הדרך הנכונה להפחתת סיבוכי התחלואה, האשפוזים והתמותה הגבוהה ולשיפור הפרוגנוזה של המטופל הנפרולוגי (הנחיות אירופיות). שתי הגישות לא הצליחו להחלים, ככל הידוע גם כליה אחת. תומכי ההחלטה להתחיל בטיפולי הדיאליזה מאוחר יותר, דהיינו כאשר GFR יורד עד לערכים של דרגה 5: (-GFR (8 – 15 ומטה, מסתמכים על העבודות המוכיחות את האגרסיביות של הטיפול בדיאליזה הפוגעת ברווחתו הנפשית והגופנית של המטופל בטרם עת. נכון להיום, מקובלת יותר הגישה של ההתחלה המוקדמת של הטיפול, במיוחד במטופלים הסובלים ממחלת הסוכרת, אך לאחרונה החלו להופיע מחקרים שמצדיקים דווקא את יעילותה של ההתחלה המאוחרת. קצב הסינון הפקעתי (Glomerular filtration rate – ‏GFR): הוא הקובע – האם יתכן שהמומחה התעלם ממנו לאורך כל הדרך כי הוא פשוט לא יודע לעשות זאת ואת מבטחך תמשיך לתת בו?

האם הנפרולוג שלך לא יודע לחדש את תפקוד הכליה?

האם משהו (אחד) מכל הנפרולוגים לא יודעים לחדש את תפקוד הכליה?

חשוב לדעת שגם בשלב זה, אפשר לצאת מסכנה, להעלות את מדד הסינון ולהחלים בהדרגה.

לידיעתך במדד סינון 17.7, ואפילו 7.5 מדד סינון נמוך מאוד הצלחתי לאזן, לייצב, להכנס לתהליך החלמה –

האם הרופא סיפר לך גם עד כמה מגביר הטיפול בדיאליזה את הסיכוי למחלות כלי דם, התקפי לב או שבץ מוחי? האם הנפרולוג שלך חשף בפניך את בעיית זיהומי צנתר הדיאליזה וגילה לך את מגוון תופעות הלוואי כמו התכווצות שרירים, הקאות, כאבי ראש, כאבים בחזה, ירידה בלחץ דם, חום, צמרמורת, חרדות, הפרעות בתפקוד המיני שממתינות לך בטיפול המקובל עליו כל כך? האם הנפרולוג שלך העלה בדעתו כי במקרים כאלו גם כשהרעל המציף את גופך פוגע בנפרונים שבכליות אני הצלחתי לעשות זאת, לעזור להחלים. אשמח לעזור גם לך!
משה למיכאלאנג'לו – פסל לא גמור – העומד בפינת הקפלה בבזיליקת סן פייטרו אין וינקולי על גבעת האסקלין ברומא. ירון מרגולין

האם הרופא סיפר לך גם עד כמה מגביר הטיפול בדיאליזה את הסיכוי למחלות כלי דם, התקפי לב או שבץ מוחי? האם הנפרולוג שלך חשף בפניך את בעיית זיהומי צנתר הדיאליזה וגילה לך את מגוון תופעות הלוואי כמו התכווצות שרירים, הקאות, כאבי ראש, כאבים בחזה, ירידה בלחץ דם, חום, צמרמורת, חרדות, הפרעות בתפקוד המיני שממתינות לך בטיפול המקובל עליו כל כך? האם הנפרולוג שלך העלה בדעתו כי במקרים כאלו גם כשהרעל המציף את גופך פוגע בנפרונים שבכליות אני הצלחתי לעשות זאת, לעזור להחלים. אשמח לעזור גם לך!

אם עולה על דעתכם לחדש את תפקוד הכליות, יש לדעת, בידכם הדבר – אני מזמין אותכם להצטרף אל מסע ההחלמה שלי.

לקטינים– חלבונים צמחיים , קושרים סוכר, המחוברים לדופן (ממברנות) התאים – עלולים להיות, המקור החבוי לאנמיה, ירידה בB12. וגם לפגיעה בבריאות. ומאחר ולקטינים, נוכחים ברוב המזונות הצמחיים, שאני מבקש למען החלמתך בצום חי, צום חלבונים ואפילו בצום גליקימי ואם תזונתך מבוססת כבר כמה שנים על מזון אמתי וחי, רו פוד ואפילו קיצוני יכול להיות שהאויב שלך נסתר והינו עודף לקטינים. יש לחדול מנטילת נבט חיטה, דלעת, עגבניות, ותירס על מוצריו – הצמחים הבטוחים מבחינת תכולת הלקטינים: אספרגוס, שום, בצל , סלרי, פטריות בנוסף , ניתן לצרוך ללא הגבלה ירקות שורש מבושלים (לא כולל תפ"א) ירקות עליים ירוקים, מצליבים – ברוקולי , כרוב ,כרובית, אבוקדו – הגם שהאבוקדו מכיל הרבה לקטינים , הם בטוחים למאכל – כדאי לך להמשיך ולקרא את המאמר כדי לדעת עוד – ירון מרגולין
למעלה ציור קיר (קטע) של הצייר פייטרו דה קורטונה – רומא פלאציו סנטוריו Palazzo Senatorio – היה במקור הארכיון הממלכתי של רומא הקיסרית והיחיד שנותר מהעידן הרפובליקני. ממוקם בפיאצה דל קמפידוגליו על הגבעה הנושאת אותו שם.

פעימות לב חזקות – דופק חזק מזהיר מפני חוסר ברזל, אבל גם מאכילת אשלגן רבה מדי. יש להוסיף ברזל, ולהפחית צריכת אשלגן – אשלגן נמצא ביקרות ופרות רבים כמו תפוזים, תפוחי אדמה, פרות ויקרות יבשים, קטניות יבשות, בננות, סלרי ואגוזים.  עודף אשלגן גבוה בדם, עלול לגרום לבעיות בקצב הלב – עוד על כך כאןמחסור בברזל מתרחש גם לקראת החודש ה11 בתהליך החלמה שהתחיל בGFR נמוך מ20, ויש לתת לו מענה נפרד בשלב זה – זו אחת הסיבות להמלצה להיות במעקב צמוד כדי להגיע להחלמה – הסיבות כרוכות בהעדר גמישות עורקית וצנרת ההולכה בגוף. קשיות הצנרת שנחשפת במהלך הטיפול חושפת מחלות שהוזנחו ולא טופלו, אך יש לסלקן בשלב זה – הטיפול דורש שיבתה של הגמישות לצנרת – על נושא זה פרסמתי מאמר נפרד – כאן.

הסוס הגווע – פרנצ'סקו מסינה – יצירת מופת. צילם ירון מרגולין

זרחן –  p – מזונות שיש בהם יותר מדי זרחן נמצאים בקרב מזונות האיסור והם: דגנים מלאים, מוצרי חלב, בשר, בשר עוף, דגים, אגוזים, ביצים, קטניות, זרעי צ'יה, שמרי בירההזרחן נמצא ברוב המשקאות הקלים (קוקה קולה) והמזון המהיר.
יש לדעת – עודף זרחן לא רק רוצח את הכליות הוא גם מחבל בשלד ומחליש את העצמות. עודף זרחן גורם לאיבוד סידן גם מהעצמות וגם מהשיניים.

קליאופטרה ארטמיסיה גנטילצ'י Artemisia Gentileschi, Cleopatra (circa 1639–40)

נמצא כי אספירין, NAC, אצטאמינופן ואיבופרופן (אדוויל) עלולים לגרום לנזק כליתי. לכן אדם הנוטל משככי כאבים באופן קבוע, צריך להיבדק כדי לוודא שלא נגרם נזק לנפרונים שבכליות. לדרוש בבדיקת דם את מצב ה- GFR.

לחיצות ההחלמה – רישום בן טריט – ירון מרגולין מטפל בבנו יורי. טכניקת מתיחות לשחרור כיווצי שרירים כרוניים וסילוק מכאובי גוף, מחלימה מחלות ניווניות כולל אי ספיקת כליות.

מה אומרות תוצאות בדיקת הדם – אוריאה (bun) , קריאטינין (Cr), נתרן (Na) , ואשלגן (K)

בדיקת שיינן – Urea – רמת השתנן מייצגת את כמות החלבון שהאדם צורך והפרשתו דרך הכליות מצביעה על יתר. יש להתחיל מיד בצום (מ)חלבונים. מדידת BUN נועדה לקבוע את כמות החנקן בדם שמקורו ב-urea. מדד חריג מלמד על מצב צנרת מערכת העיכול. BUN גבוה דורש להתחיל מיד להשתמש במיצים ירוקים (כאן) פעמים רבות האוריאה באה מהאמוניה – תוצר של הכליות שבא לבסס את הסביבה החומצית של הכליות – מקור האמוניה בגוף ביתר פחמימות (גלוקוז ויתר חלבון) הבעיה מתחילה כשהאמוניה מצטברת. הגוף הופך את האמוניה ל-urea, והUrea נוחה בהקשר זה כי היא ניטראלית ומסיסה מאוד במים. האמוניה יכולה לשאת פסולת חנקן עודף מהגוף ולסלקו החוצה. עליה ברמת אמוניה נפוצה אצל אנשים שאוהבים סוכר, מתוק ופחמימות – האמוניה מגיעה לרמות טוקסיות – הרעלה נמנעת גם על ידי היפוך אמוניה לשתנן. תהליך זה מתרחש בכבד, וככל שהאדם צורך יותר חלבון יותר חומצות אמיניות מציפות את הגוף והן עוברות מטבוליזם בכבד שייווצר יותר אוריאה.  דימום בדרכי המעי הוא אחד הסיבוכים הקשים שנתקלים בו במהלך החלמת הכליות – מדד ה- BUN מסייע לאבחן זאת – מרגע שה-BUN עולה יש לעבור לצום חלבונים חימותססים כפי שכבר הוזכר למעלה, וללגום חצי ליטר מיץ ירוק סחוט ליום. ההתססה מייצרת חיידקים טובים החשובים מאוד לבריאות דופן מערכת העיכול, כיוון שהם עוזרים בשמירה על פלורת המעיים, ובעצם מחזקים כך את המערכת החיסונית כולה. שלב זה נקשר בטיפול בגמישות הצנרת – אחד מיסודות הרפואה החדשה – עוד על כך  כאן –  מדד גבוה של האוריאה יורד לפני הקריאטינין ומבשר בבדיקות הדם הראשונות שההחלמה החלה. מדד גבוה של האוריאה מלמד על עודף פחמימות וסוכרים בתזונה גם על עודף שומנים שמקורם מהחי. אם האוריאה עולה בבדיקת דם במצבי אי ספיקת כליות יש להפסיק מיד דיאטה קטוגנית שמשמשת בתהליכי החלמה מסוכרת ואלצהיימר.
ערכי הנורמה: 43-17 מיליגרם לדציליטר.
ערכים נמוכים מהנורמה יכולים להופיע כתוצאה מתת־תזונה, דיאטה דלת חלבון, מחלות כבד, או לאחר שתייה של נוזלים בכמות רבה.
ערכים גבוהים מהנורמה יכולים להופיע במחלות כליה, כתוצאה מהתייבשות, בדיאטה עתירת חלבונים וכתוצאה משימוש בתרופות מסוימות.
קריאטינין – Creatinine –  הקריאטינין הוא פסולת שהגוף אינו משתמש בה. תוצאות הבדיקה מזהירה אותך ובאה לבטא בחריגתה שלב מתקדם של נזק לנפרונים בכליה. 
ערכי הנורמה:
בגברים: 1.17-0.67 מיליגרם לדיציליטר.
בנשים: 0.95-0.51 מיליגרם לדיציליטר.
ערכים נמוכים מהנורמה – מאפיינת מחלות שריר מסוימות, במצבים של מסת שריר נמוכה מאוד ובמצבים של תת־תזונה.
ערכים גבוהים מהנורמהתפקוד כלייתי לקוי. הוא יכול לעלות גם במקרים של התייבשות או כתוצאה מנטילת תרופות מסוימות.
בדיקת נתרן – Sodium –
הבדיקה מלמדת אותנו מהו אחוז הנתרן בדם. נתרן הוא היון החיובי העיקרי בנוזל שמחוץ לתאים. ריכוז היון בדם נובע מהמשקאות והאוכל שאנו צורכים מצד אחד, ומהפרשת הכליות את הנתרן מצד שני.
ערכי הנורמה: 145-135 מא"ק לליטר.
ערכים נמוכים מהנורמה – בצירוף כמות תקינה של הנוזלים בגוף, עלולים להצביע על חוסר איזון הורמונלי, כמו תת-פעילות של בלוטת התריס, הפרשה מוגברת של הורמון הקרוי ADH או חוסר בהפרשת ההורמון אלדוסטרון, גם על אי ספיקת לב, אי ספיקת כליות או אי ספיקת כבד.
ערכים גבוהים מהנורמה – בצירוף כמות נמוכה של הנוזלים בגוף, עלולים לאפיין כוויות, שלשולים, שימוש יתר בתרופות משתנות (לא מסוג תיאזידים) גם חסרה הפרשה של ההורמון ADH, והפרשת יתר של ההורמון קורטיזול (תסמונת קושינג) או הפרשת יתר של ההורמון אלדוסטרון.
בדיקת אשלגן – Potassium
אשלגן הוא היון החיובי העיקרי בנוזל שבתוך התאים, והוא אחראי על שמירת המתח החשמלי בקרום התא. המטען החשמלי חיוני לפעילות העצבית בגוף, לפעילות תאי השרירים (כולל שריר הלב) ולמעבר חומרים אל התאים ומהתאים החוצה. שינויים קטנים בריכוז האשלגן יכולים לגרום להפרעות קצב בשריר הלב.
ערכי הנורמה: 5.1-3.5 מא"ק לליטר.
ערכים נמוכים מהנורמה – הקאות ממושכות, חוסר אשלגן בתפריט, היצרות של עורק הכליה ובמצבים פחות שכיחים הפרשה מוגברת של ההורמון אלדוסטרון או של ההורמון קורטיזול (תסמונת קושינג).
ערכים גבוהים מהנורמה – כשל בתפקוד הכלייתי, שימוש בתרופות מסוימות, חבלה קשה עם פירוק של רקמת השריר ובאופן נדיר – חוסר הפרשה של ההורמון אלדוסטרון.

A1C

 נתוני ה- A1C – מצביעים על תנגודת ממושכת לאינסולין, עייפות הלבלב, מחלה סמויה בשלבים שונים של אבדן גמישות הצנרת, סכרת והיא מדרדרת פעמים רבות במהירות. הסימן הראשון שצריך לעורר את דאגך הוא מדג ה-A1C ואיבוד חלבון בשתן (שהוזכר לעיל) בכמות גדולה מהנורמה.
ערכי הנורמה: 4.5 -5.9%, מדד שמעל 6 חייב טיפול.

לשאלות –כאן או לגלול למטה – 

"שנת ההיגיון מולידה מפלצות" או "השינה של התבונה". (El sueño de la razon produce monstrous – The Sleep of Reason Produces Monsters). גויה. בין המפלצות המקיפות את האיש הישן מצויר שוכב נוכח העטלפים שמייצגים בורות כסמל לחברה הספרדית של זמנו ולימינו של החולם ינשוף חומל.

תסמיני אי תפקוד הכליות:

עייפות, איבוד ריכוז, שיבוש בהטלת שתן, כאבי גב תחתון,  גרוד, התנפחות כפות ידיים ורגליים, אובדן תחושה בהן, העור מתכהה, פעימות לב חזקות, שרירי הגוף מתקשים בעיקר בגב התחתון – הגבלת תנועה עקב התקשות שרירים, ואבדן תיאבון.
עייפות – בשלבים הראשונים של מחלת הכליות, החולה בדרך כלל אינו מרגיש דבר פרט לעייפות גדולה מהרגיל. כאשר המחלה מחריפה, העייפות גוברת וכשל תפקוד הכליה החולה משנה את הצורך להטיל שתן לעתים הוא תכוף יותר ולפעמים לעתים רחוקות יותר.

חובה על כל אדם שחש עייפות גוברת לדרוש בדיקת דם שמופיע בה גם מצב ה GFR שלו וגם הומוציאסטין.

ארטמייז'ה דנטליסקי (1593 – 1656, או ארטמיסיה גנטילצ'י, "סוזאנה והזקנים", 1622, שמן על בד, בית בורגי, סטמפורד, אנגליה.
Artemisia Gentileschi, "Susanna and the elders", 1622.

פחד

העדר כישורי חיים – הכליות נקשרות ברגש הפחד – ופחד נקשר בחשש מלהשקיע מאמץ, הימנעות מלהתחיל משהו חדש, ומהעדר כישורים כתוצאה מכך – כפי שהוזכר למעלה גם פחד מהצלחה והגשמת המשאלות נקשר בכותר זה, אבל גם באי ספיקת כליות. עוד פרטים על ה"פחד" – כאן.
הזדמנויות – כשל בתפקוד הכליות מפנה תשומת לב אל הפחד. הכליות שואלות אותך; האם שמת לב לכך שהעולם מעניק לך הזדמנות להתפתח – הכליות יועצות לך להתבונן אל המציאות כולל אל תוך מכאובי לבך ולחדור לעומק פחדיך (ככל הנראה מקורם של הפחדים בילדות המוקדמת או בתקופת הנעורים, הם נתקעו שם – עצרו דוממו ולא עברו התפתחות או חקר מחודש) נוצרת עתה הזדמנות לשאול את עצמך – בעצם למה לא לנסות דרך טובה יותר. למה לא להמשיך עוד צעד קדימה ובדרך שמטיבה עמי ומבטיחה לראות את צרכי. האדם מתבקש בפעם האחרונה שלא לעצור בפחד שמתעורר בקרבו. להמשיך ולתת אמון במי שרואה את צרכיו.
קריאת העולם אל האדם, מאז ומתמיד הייתה להתפתח. העולם מכוון להתפתחות באמצעות עמידה באתגרים חדשים – זו דרכו של עולם. הדרך בה העולם מבטא את אהבתו לאדם. האדם שכליותיו קורסות הוא אדם שנותן אמון בדרך המטעה – מתן אמון לא מוצדק. לרוב יחשוד במי שמציע לו דרך טובה ולא ישתף אתו פעולה.

נפטון – למבר-סיז'יסבר אדם -Neptune by Adam Terracotta on Marble 1725, Los Angeles County Museum of Art, California, USA ( 1700-1759

אוזניים – בתורת חמשת המעבריםכאן – לכל איבר פנימי בגוף יש איבר שמקביל לו. האיבר המקביל של הכליות הן האוזניים. איבוד שיווי משקל, סחרחורת, נפילות וירידה בשמיעה, נוזלים באוזניים משקפים ירידה בתפקוד של הכליות. הכליות אחראיות על סינון וניקוי של הנוזלים החיוניים ביותר בגוף וחולשה שלהם יכולה לגרום להצטברות נוזלים בגוף בכלל, בצקות ובעיקר באוזניים. גם השער וחוזק העצם (אוסטאופרוזיס) מושפעים מתפקוד הכליות.

לשאלות –כאן או לגלול למטה – 

Young woman playing the violin by Orazio ארטמיזיה ג'נטילסקי – ציירת גדולה Gentilischi 

ניתן וצריך לתקן את  הכליות הסוררות – ראשית ניכוי הכליות בהורדת עומס האשפה, שהן נדרשות לפנות.

מעדן עדשים – להשרות 3 ימים במים, להחליף מים פעמים ביום, למלא סיר בירקות שמותר – המון בצל ופלפלים ולבשל, להוסיף את העדשים ולהתענג. טעים מאוד – בתיאבון.

תזונה – להרבות בשתיית מים, אכילת תפוח ליום, תותים, אוכמניות, גם בצל ופלפל אדום (גמבה) עדשים, אפונה ומעט שעועית שחורה ואזוקי (שצבעה בורדו, חומה או אדומה). האזוקי נקראת באנגלית Kidney Bean,  אני ממליץ על העדשים הן והאפונה מקומיות, טובות ועדיפות, חמוציות (לא מומתקות) כרוב, פלפל ירוק, כתום וצהוב (בפלפל יש מעט אשלגן וזה טוב לכליות), שומר, שום, לשתות מיים עם לבבות שומר שצפים בהם ותה סרפד. לפתוח את הבקר עם כף שמן זית (משובח) ואחר כך ללגום כוס מים עם כף חומץ תפוחים. החומץ (גם הלימון) והחמוציות הופכים את השתן ליותר בסיסי וזו המטרה שלנו. בהמשך הבקר שתו תה סרפד. לצרוך חלבון דגים. כף שמן זית ליום. יש לצרוך הרבה ירקות עלים ירוקים וככל שהירק ירוק יותר, כך הוא יותר מזין.
הסרפד הוא צמח מעולה לשמירה על אנרגיית הכליות, ניתן לרכוש כתוסף מזון. רבע כפית כורכום ליום.
בצל – הבצל בריא מוגדר מזון על שניתן להוסיף לכמעט כל מנה ותבשיל. הבצל עשיר בפלבונואידים, תרכובות אורגניות שפועלות כפיגמנטי צבע ונוגדי חמצון טבעיים. הם בעלי תכונות אנטי בקטריאליות ואנטי דלקתיות חזקות מאוד שיכולות לעזור לגוף להתמודד עם מחלות שונות החל מהצטננות פשוטה ועד למחלת הסרטן. בנוסף הבצל מכיל כרום, מינרל קורט (כרום תלת ערכי מסייע בכמויות זעירות לבני אדם, מכיוון שהוא משתתף בספיגת סוכרים.) הכרום לא נחקר עדיין אך הוא משפר את חילוף החומרים בגוף ועוזר להתמודד עם רמות גבוהות של אינסולין ושומנים, כך שרמות הרכיבים האלו בדם יהיו הרבה יותר מאוזנות מה שמקל על הכליות. מיץ מלימון שלם בכוס מים לפני השינה הוא מתכון לבריאות ושינה עמוקה. הכרום נמצא גם בשמרי הבירה אבל הוא אסור בתיקון כליות בשל כמויות הזרחן הגדולות שנמצאות בהם.

תותים, פטל ואוכמניות – בן הפרות הבודדים שמותרים בצום חי ובצום חלבונים.

החמוציות הן מזון על שמונע זיהומים ודלקות בדרכי השתן ובכליות הודות לכך שהן (כנזכר לעיל) הופכות את השתן ליותר בסיסי – על נושא זה ראה מאמרי: "למה מצב בריאותי מתדרדר כשאני באשפוז ועוד בהשגחת הרופאים"? התשובה על רגל אחת, במזון חומצי שמדרדר את בריאותך.
לא לפחד מפחמימות, מלחם שיפון עם שיבולת שועללהתרחק מצריכת פחמימות פשוטות, כמו סוכר וקמח לבן, גם מדיאטה דלת פחמימות –  הן פוגעות בהתרחבות העורקים – ויוצרות נזק לכליות ומחלות עורקים (Richard M. Fleming). מעט חלבונים מהצומח ומהחי להעדיף את החלבון שבא מקיטניות ודגים. החלבון הצמחי בקטניות בדרך כלל אינו חלבון מלא. כיוון שקיימת בקטניות כמות גדולה של חומצת האמינו ליזין וכמות קטנה של חומצת האמינו מתיונין, הרי שבשילוב מזון בין דגנים לקטניות, מתקבל מזון המכיל חלבון מלא. אפונה היא חלבון מלא גם כוסמת – מקורה של האפונה בארצנו ולכן היא ההמלצה שלי נמצא אותה למעשה בכל ארצות הים-התיכון. ישנם זנים רבים של אפונה וכולם עשירים בליזין, חומצת אמינו שנוכחת באפונה יותר מבקטניות אחרות.  איגודי רופאי הכליות בארה"ב ממליצים על אכילת דג צפוני (אומגה 3) פעמיים או שלוש בשבוע כחלק ממשטר תזונה בריא וחכם, יש לזכור שסיבת המוות מספר אחת בארה"ב היא מחלת הכליות, גם אם הם כשלו בהבראת כליות, ההמחצה הזו נכונה. חומצות השומן מורידות את רמת הכולסטרול הרע בדם (LDL) ומעלות את הכולסטרול הטוב (HDL) כך שכל מערכת הדם והלב שלכם תפעל בצורה הרבה יותר טובה, והכליות שלכם רק ירוויחו מכך.

חוביזה – מאדים מעט את השום ואת הבצל היבש בשמן-הזית (להיזהר שלא להשחימו- רק עד שמפיץ ריח שומי-בצלצלי) ומוסיפים את עלי החובזה וכף מים. מערבבים, מנמיכים את הלהבה ומאדים מספר דקות עד שהעלים 'נובלים' היטב ואין נוזלים בסביבה. מוסיפים בצל ירוק, מערבבים ומקררים.

לחדש נעורים בספורט קליל כגון הליכה רגלית אטית של לפחות 20 דקות 3-4 פעמים בשבוע ואין צורך בהליכה שהיא מעל לשעה ורבע.

ג'ורג' יו לזארי, קליאופטרה – (קטע) Gregorio Lazzarini (Italian, 1655–173

פחמימות – קמח תירס הוא סוג של קמח אשר נטחן מתירס מיובש מותר 100 גרם ליום בלבד – ניתן להכין ממנו לחם תירס, ממליגה, טורטייה, וטאקו פלפלים אפויים בתנור. מותר להוסיף למיץ הירוק גרגרי תירס, בתנאי שלא לקנו מנת פחמימות מקמח התירס. אפשר להוסיף תפוח אדמה קטן – חי (כן, חי – לא מבושל) או חצי שורש בטאטא גם הוא חי – זו כמות הפחמימה שאפשר עוד על כך ראו במאמר צום חי – מזון לא מבושל – להחלמתך. לרעבים הוסיפו רבע  אבוקדו לארוחת ערב גם קלח תירס ממוצע ששווה למנה של פחמימות (בתנאי שלא טעמתם מזון מקמח תירס). התירס הוא אחד המזונות היותר מיוחדים- 97 אחוז מהחומר האורגני בו בא למעשה מהשמש ומהאוויר ורק שלושה אחוזים של צמח התירס באים מהאדמה. הצרה שלו בחומציות. הוא מעלה את חומציות הגוף ובכך מסכן את בריאותנו – יש לצרוך אותו בכמות קטנה בלבד.

תה ער

תה ער (עלי דפנה) – מנקה עודפי מלח מהגוף – מטהר את הכליות. מרתח (של עלי דפנה קצוצים ב 300 מיליליטר מים – ספל תה) בן 5 דקות שעומד להתקרר כל הלילה.
– סננו ושתו מעט בכל פעם, לאורך כל היום למשך 3 ימים – מופלא.

להכין תה ער (עלי דפנה) – מרתח (כף אחת של עלי דפנה קצוצים ב 300 מיליליטר מים – ספל תה) הביאו עלי דפנה לרתיחה – המשיכו להרתיח על אש גבוהה במשך 5 דקות והניחו להתקרר מכוסה – את המרתח שעומד להתקרר כל הלילה מסננים בבקר למיכל זכוכית ושותים ממנו מעט לאורך היום, כמות של כף בכל פעם – כל 3 שעות, וכך לאורכם של שלושה ימים – בסיום להמתין עשרה ימים אבל להמשיך בניקוי כליות שכוללים מהתזונה שנזכרת לעיל. תה מעלי דפנה משמש זרז רב עוצמה לניקוי מלחים מהכליות ויעיל גם נגד התנפחויות רגליים, כאבי כפות רגליים, בצקת  וגאוט (שיגדון). לאחר עשרה ימים לחזור על שלושה ימי שתיית תה ער.

הגלוטתיון שנמצא באבוקדו, בזוקיני, גם בירקות ממשפחת המצליבים ובבצל ושום פשוט נהדר לתזונה שלכם. יש לדעת הגלוטתיון מחזק את המערכת החיסונית ומעודד אותה להילחם בזיהומים ובמחלת הסרטן ומקל כמובן על הכבד בניקוי רעלים. הוא מנקה רעלים שאין שני לו וזה בדיוק מה שצריך הגוף בו מדד של הכליות ה-GFR  יורד.
קטע מתוך נשואי המסתורין של סנטה קתרינה לרובנס Peter Paul Rubens The mystical marriage of St Catherine.i

הגלוטתיון והסלניום – גלוטתיון הוא אחד החומרים הכי חשובים לחיזוק המערכת החיסונית ולתיקון נזקי גוף – כשהסלניום מגן על נוכחותו הפעילה בגופנו – איכלו כרוב גם עלים ירוקים, אצות ים, הכינו מיץ חסה ירוק שכולל כרוב ועלי תרד, קייל, והוסיפו לו אפילו אבוקדו כשייק ירוק זו הדרך הטובה והיעילה ביותר להעלות מהר את כמות הגלוטתיון הדרושה לגופם של מחלימים ואם תוסיפו גם כפית פסיליום הרי לכם מעדן ג'לטיני כארוחת בקר שלמה. כאשר דואגים לכמות נכונה של סלניום שנמצא בשיבולת שועל למשל, ושהיא חלק מארוחת הבקר שלך – הוא מזרז את תהליך הבראת הכליות. על הגלוטתיון הנהדר והחשוב כל כך לבריאותנו כתבתי מאמר שלם והקישור אליו נמצא כאן
הסלניום שנמצא בקטניות, שיבולת שועל, אגוזים ובמיוחד באגוזי ברזיל, גרעינים, זרעים, ומוצרי סויה גם בגבינת קוטג' עוזר לייצר ולמחזר את נוגד חמצון העל הזה – הגלוטתיון והגלוטתיון חשוב לתחזוקת מערכת החיסון שלנו יחד עם הסלניום הגלוטתיון הוא פועל לטובתנו באופן מדהים ובמיוחד כאשר הוא בונה פגמים בגוף זה מפעים. וכאשר בוחנים את ההשפעות הסלניום (שיבולת שועל, 2 אגוזי ברזיל ליום ו4 כפות קטניות כמו עדשים לא מבושלות ליום), על חולי מחלת כליות כרונית כמו אי-ספיקת כליות  פשוט נדהמים. נוכח תוספת קבועה של כ- 200 מ"ג סלניום (שיבולת שועל) מדי יום במשך שלושה חודשים – התזונה הזו נחקרה ונחשפה כמי שכל כך עוזרת לתהליכי ההחלמה של הכליות. ניכר שתהליך החלמת הכליות מואץ ורמות הגלוטתיון שנמצא בגוף המחלימים רק הולכת וגדלה בגופם באופן משמעותי. למאמרי על הגלוטתיון כאן.

The Murder of Pelias by his Daughters. 1878. Georges Moreau de Tours. French 1848-1901.

להימנע

להימנע מאכילת מלח! להפחית מאוד מזון בעל עודף אשלגן (תפוחי אדמה, עגבניות, גזר, תמרים, בננה, פומלה, סלרי, מנגולד, קולורבי, חומוס, תירס, טחינה, פטרוזיליה, קטניות ופטריות גם חמאת בוטנים וגרעינים, שיבולת שועל, מוצרי סויה ומנגו כולל בשר בקר עוף ודגים.) עודף אשלגן אינו מצב רצוי, ולהפחית חלבון – תפקיד הכליות בסינון וסילוק תוצרי הפירוק של החלבון, השתנן, קריאטינין ככל שהאדם אוכל יותר חלבון = נוצרת יותר עבודה לכליות. מדברים היום על צריכת 20-30 גרם חלבון ליום לאדם בריא (מעל גיל 40) בנוסף  טבלאות של צריכת חלבון מדברות כיום על  0.8 גרם חלבון לכל ק"ג של משקל גוף. מי שנזקק לחיזוק כליות – כדאי שיפנה לייעוץ בנוגע לכמויות החלבון שמותר לו לאכול.

רשימת האסורים 

יש לקחת רשימה זו בצורה מאוזנת – הגיעו תוצאות לא רצויות מהמעבדה – כנסו לשבוע ימי טיפול והמנעו מאלו – אחר כך השתמשו בהם לגיוון ובכמויות קטנות ואחת ל 3 חודשים שובו להימנעות בת – 3-4 ימים. מזונות אסורים עשירים באשלגן והם:
בשרים ודגים: בשר בקר, עוף, דגים.
פירות: בננה, משמש, מלון, ענבים, שסק, תמרים, תאנים, פירות יבשים, אנונה, קיווי, רימון, מנגו.
ירקות: גזר חי, ארטישוק, כרוב ניצנים, כרוב עלים, קולרבי, פטרוזיליה, פטריות, אספרגוס, כרובית, תרד, עגבניות, דלורית, סלרי.
פחמימות וקטניות: ערמונים, פול מבושל, מוצרי סויה, שעועית לבנה, אזוקי, תפוחי אדמה, בטטות, חומוס, חיטה מלאה ומוצריה, גרעיני פרג,  גם בורגול אסור.
שומנים: אבוקדו, גרעינים, בוטנים, שקדים ואגוזים (גרעיני חמניות, דלעת, צ'יאה גם שמרי בירה), חמאת בוטנים, טחינה, שומשום.
חלב ומוצריו: אבקת חלב, גבינות צהובות.
שונות: קקאו, שוקולד חלב ומריר, חילבה, קטשופ, אבקת קקאו, רסק עגבניות.

לשאלות –כאן או לגלול למטה – 

שמשון הצעיר – Léon Bonnat (1833-1922) – The Youth of Samson (1891

מזונות עשירים בזרחן אסורים.
מוצרי חלב עשירים בזרחן גרעיני דלעת חמניה שומשום – שומשום (אז אסור גם טחינה) וטחינה – כולם בגדר האסורים.
זרחן נמצא בכל מזון. בשר, דגים, שמרים (אז אסור בירה), מוצרי חלב, זרעי צ'יאה, שמרי בירה, משקאות קלים, מזון מעובד, דגנים מלאים, מוצרי סויה, ‏אגוזים, שקדים, ביצים, פרות יבשים, קטניות, שומשום, גרעיני דלעת וחמנייה.‏

במאמרי החדש – הוא מאמר המשך למאמר "אילוף הכליות הסוררות" "אי ספיקת כליות – להתענג על מזון – דיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע" פירוט רב לגבי מזונות הולמים ומגוון מתכונים שיעזרו לך בדרך ההחלמה – למאמר יש להקליק כאן.

סלמון בעלי חומעה יפה – מימין – של Triisgros מנת 3 כוכבי מישלן

מעדנים – חדשים  דג סלמון טרי בסורל – (עלי חומעה יפה)

דג סלמון טרי בסורל – (עלי חומעה) – הוא מזון על לטיפול וניקוי של הכליות – אחת ממסעדות היוקרה בצרפת Triisgros שמה הגישה במשך שנים סלמון בעלי חומעה יפה (זה שם הצמח בעברית sorrel, dock) – מנה שזיכה אותה ב 3 כוכבי משליין – מנה זו היא מעדן אלהי אבל נקשרת במזונות לניקוי הכליות ובדיאטת ניקוי כליות אפשר להכין סלמון בסורל, המתכון בהמשך.

תבשיל עלי חומעה, סרפד וחלמית
הסרפדים וכן עלים נוספים שמתאימים לבישול וניקוי כליות משמשים כיום מסעדות יוקרה במאכלים עורי נשימה. יש לרכך תחילה את העלים הללו לשם הכנת תבשיל עלים כאלו . עלים "דמוי-תרד" וכל אחד מהם מאופיין בטעם טיפוסי ומיוחד הם: חלמית קטנת-פרחיםחלמית מצויהחלמית גדולהמעוג כרתי (כאשר הצמח צעיר והשערות שעל העלים דלילות ואינן ארוכות), הרדופנין הציצית, וכן עכובית הגלגל (עָקוּבּ בערבית) הוא צמח מאכל מיוחד ועשיר במרכיבים טעימים. הוא צמח מוגן על ידי החוק. לתזכורת בלבד, משתמשים למאכל מבושל בבסיס העלים הצעירים המצוי מתחת לפני הקרקע ומעל לשורש העבה ובתפרחות צעירות בטרם נפתחו פרחיהן גם סרפד קרומיסרפד הכדוריםסרפד צורב. יש להזהר מדוקרניותן המכאיבה של שערות המצויות על פני העלים והגבעולים של הסרפדים. הקטיף נעשה בעזרת כפפות או שקית נילון על היד הקוטפת וחליטה במים חמים – הסינון בה אחריה. מלבד הטעם המיוחד שיש לעלי הסרפד למיניו הוא אחת מהתרופות הטובות ביותר לכליות.

IMG_0426

אז מה ואיך מכינים מאכלי גורמה דוגמת הסלמון בסורל
ניתן ללפף בעזרת העלים המיוחדים הללו אורז מושרה בחומץ עם מעט שמן זית וכורכום – מתובל בבצל מטוגן, סשימי סלמון, בשר חתוך דק וכל מה שהרפואה מעודדת כדי לחזק את הכליות למשל תפוח עץ פירה משעועית אזוקי, אגס אפוי או טרי, כרוב, פלפל ושומר, שום וחמוציות. ה"עטיפה" או ה"ליפוף" מעצבות כאן מעדן חדש: "מלפוף". הבּוּרֵייק למשל, הוא מלפוף בו מילוי עלי הגפן מבשר טחון מתובל בבצל מטוגן. צורת האריזה הייתה כמשולש או סיגרים. בין התבלינים והקישוטים שמוגשים עם הבורייק עלי נענע ולימון – תחליפו את הבשר בפירה אזוקי או עדשים – ותתענגו.
אחת ממסעדות היוקרה בצרפת (Triisgros) הגישה במשך שנים סלמון בעלי חומעה יפה (sorrel, dock) – מנה שזיכה אותה ב 3 כוכבי משליין – על המסעדה כאן.

המתכון לסלמון בחומעה יפה (סורל)
אספו – לקטו, קטפו – קנו – כמות גדולה של עלי חומעה יפה טריים שמזכירים בטעמם לימון. הכניסו למשרה שמנת מלוחה (הקפצת בצלי שאלוט ומלאי של דגים מעושנים בשמנת, אסור חלב לכליות נו טוב, קצת, חד פעמי – אחרי עשרה ימי ניקוי. טוב תחליפו עם חלב אורז, חלב קוקוס או קרם קוקוס!!!) במשך כ 30 שניות על אש בינונית, טפטפו מעט לימון לכלי, ולאחר מכן שפכו מהתבשיל מעל לצלחת שטוחה – ופרסו מעליו את נתחי הסלמון שהומלחו מעט לפני שהוקפצו במשך 15 שניות מכל צד על מחבת (לניקוי כליות אסור מלח – שימו במקום מלח שום קצוץ ופפריקה חריפה). יש להגיש בתוך מקסימום 12 שניות לשולחן.
מזכיר לכם שאפשר להחליף את השמנת שמוגדרת גם במקרה של כליות מאוזנות כפחות בריאה ואפשר גם להשאירה במתכון – כאמור לעיל אחרי 10 ימי ניקוי לא יקרה כלום. תחליף נהדר הוא קרם הקוקוס שזמין כיום בכל המרכולים או חלב שקדים מצומצם.
צמח החומעה שהוזכר לעיל, בעל עלים גדולים וחמצמצים, מוגדרים חריפים, שמשמש יותר בקלות גם להכנת ה"מלפוף" חומעה יפה (sorrel, dock) גם חומעה מסולסלת משמשת במטבח הגלילי. יש לזכור שחומציות החמעה נובעת מתכולת חומצה אוכסלית רעילה. החמעה מעלים צעירים מככבת בקָרָאס, מאכל לאניני טעם שמוגש במסעדות הגליל. עלי החומעה המבושלים ומתובלים נעטפים בעלה של בצק, נאפים ונאכלים בדומה לבורקס – מעדן.
בישול מפרק חומצה אוקסלית שנמצאת גם בעלים של תרד, מנגולד ובחמציצים, ששמה של החומצה נגזר מOxalis. בארץ נפוץ מאוד החמציץ הנטוי (Oxalis pes-caprae), בעל הפרחים הצהובים. חומצה אוקסלית מצויה גם באגוזיםפלפל שחורקרמבולהפטרוזיליהגפנית מחומשתפרגקקאו (שוקולד) וקטניות – בתהליך החזרת הכליות לתפקודן מומלץ להימנע מהם.
ליון האוקסלט נטייה ליצור מלחים קשי תמס עם יוני מתכת דו-ערכיים. כך נוצרים בגוף גבישים של סידן-אוקסלאט, ברזל אוקסלאט או מגנזיום אוקסלאט, ששוקעים כאבני כליה. בנוסף לכך ובשל הקישור היעיל של החומר ליוני סידן, צריכה גבוהה של חומצה אוקסלית במזון עשויה להביא לחוסר סידן. (מקור)

שבועיים דיאטה לניקוי כליות ולחיצות לאיזון גוף-נפש – צום חלבונים

ניתן וחובה לשפר את תפקודם של הכליות.
לפני שבועיים ביום ה14.4.2017 פנה אלי בחורצ׳יק שעבר את גיל ה60 עם תוצאת בדיקת דם שהראתה לראשונה – תפקוד כלייתי לקוי. הבדיקה שלו מובאת כאן

13.04.2017 קריאטינין גבוה – מצוין באדום.

קבעתי שתי פגישות שבועיות ללחיצות ההחלמה ומעקב אחר דיאטה לניקוי הכליות.
בסיום שבועיים ב 04 לאפריל 2017 הוא ניגש לבדיקת דם חוזרת. התוצאות המרגשות שקיבל נחשפו מלוות בחיוך רחב בפגישתנו הערב. תוצאות המעבדה האלו מצורפות למטלה. פרושן: תפקוד כליות תקין. קבענו המשך פגישות. בשלב זה פעם בשבוע, על-מנת לשמור שמצב בריאותו ישמר.

4.05.2017 - לאחר שבועיים דיאטה ולחיצות לאיזון גוף נפש - שבו הכליות לתפקוד תקין. אפשר וחובה לטפל בכליות ולהשיבן לאיזון

4.05.2017 – לאחר שבועיים דיאטה  ולחיצות (שיטת מרגולין) לאיזון גוף נפש – שבו הכליות שבו הכליות הסוררות לתפקוד תקין.
אפשר בזמן קצר יחסית, וחובה לטפל בכליות הסוררות ולהשיבן לאיזון.

ב20.1.19 שב האדם להיבדק, לאחר שהמשיך בעקשנות את הטיפול לאורך כל השנה ויותר מאותה בדיקה מעודדת במאי 2017. התוצאות שהגיעו אלי הרגע מצורפות למטה ביום ה20.1.19 בשעה 20:45.אותי הן מרגשות:  GFR 77- קריאטינין מאוזן – 1.02 גם האוריאה מאוזנת – אפשר לסכם האדם הבריא והכליות שלו בהחלט מתפקדות. לשאלתי אם התור שלו פנוי השיב – לא. עכשיו הוא עומד בפני יציאה לפנסיה ודווקא עכשיו הוא רוצה לקדם את מצב בריאותו עוד יותר.

,לאחר כשנה – מאז מאי 2017 – כשהגיעה התוצאה המעודדת הראשונה – דיאטה של צום חלבונים,  ולחיצות (שיטת מרגולין) לאילוף כליות ואחריה דיאטה שמשתנה עם הזמן, וסדרת לחיצות החלמה – שבו הכליות הסוררות לתפקוד תקין.
אפשר בזמן קצר יחסית להחלים – הוכחה לכך שחשיבה מחוץ לקופסא משתלמת – לדעתי חובה לטפל בכליות הסוררות ולהשיבן לאיזון. אין צורך להגיע לדיאליזה ובטח שלא להשתלת כליה – בידך הדבר.

יש תקווה – מצב קשה נחשף מבדיקת דם של מי שהגיע אלי מאשפוז. GFR 17.5 המאיים על דיאליזה בתוך כמה ימים – והרי לך כאן למטה, תצלום מהבדיקות האחרונות  מיום ה – 25.10.2018, תשע פגישות בלבד לאחר שהחלנו לעבוד יחד על אילוף הכליות הסוררות – להלן, תוצאות שהתקבלו עכשיו, בעפרון רשומות תוצאות קודמות חלקן מלפני חודשיים, 4 פגישות לאחר שהחלנו לעבוד וגם 2 תוצאות אחת של הקריאטינין ושניה של מצב האוריאה מלפני 5 חודשים – מיום ה- 21.3.18 שהמטופל שוחרר מאשפוז של 3 שבועות – עם GFR 17.5 כנזכר לעיל, יש לדעת שמצב האוריאה (140, אז) משקף את החלמת הכליות לפני מדד הקריאטינין – גם הוא היה בתחום הקטסטרופה – אפשר להבחין שכבר לפני חודשיים המגמה התהפכה והייתה – החלמה – אוריאה – ב20.8.18 = 74.10 ועכשיו ב25.10.18 היא עומדת על 60.67. לא עצירת המחלה, אלא החלמה – המבט מהבדיקות האלו, מלפני יומיים (25 לאוקטובר 2018) מלמד על עוד הישג מרשים של "לחיצות ההחלמה". יש תקווה. כהערה אוסיף שבשל העומס התקיימו במקרה זה רק 9 פגישות לאורכם של כשלושה חודשים והתזונה הראשונה התבססה על צום חלבונים(בהתאמה אישית). התקיימה פגישה אחת לשבוע היא מינימום הכרחי – מה שחשוב במקרה שלפנינו זה שבנוסף לכך שמצב ה GFR בתחילת התהליך היה מתחת ל-20 (17.5) וברגע זה הוא עומד על 21 כפי שנחשף מתצלום שיחתי עם המטופל שמצורף למטה – מסתבר שגם אם המאמץ הנדרש עמד על 100 אחוזים, לא היה ולא נגרם  נזק בשל ההפסקות שנאלצנו לערוך במהלך הטיפול (בגלל העומס על היומן שלי) דבר נוסף עולה מכאן – בישראל, בקליניקה שלי בתל-אביב וברמות השבים ובניגוד למצב למשל, בארה"ב, אפשר להחלים מאי ספיקת כליות בשלב המתקדם ביותר של המחלה: GFR 17.5.

: תגובת המטופל לא אחרה – GFR מ17.5 ל 21 – בשלושה חדשים –

יש תקווה – בדיקת דם מיום ה25.10.2018, תשע פגישות בלבד לאחר שהחלנו לעבוד יחד על אילוף הכליות הסוררות – להלן, תוצאות שהתקבלו עכשיו, בעפרון רשומות תוצאות קודמות חלקן מלפני חודשיים, 4 פגישות לאחר שהחלנו לעבוד וגם 2 תוצאות אחת של הקריאטינין ושנייה של מצב האוריאה מלפני 5 חודשים – 21.3.18 כשהמטופל שוחרר מאשפוז של 3 שבועות -מצב ה GFR היה 17.5 ובבדיקת דם זו הינו 21 – מה שמלמד אותנו שאפשר להחלים מאי ספיקת כליות ולצאת מהמחלה גם בשלב המתקדם ביותר שלה.


הישג חסר תקדים – למעלה המשך ההתכתבות שתחילתה מופיעה למעלה. תענוג והנאה.

הערההיותך צמחוני אינה ערובה לבריאות. אומר דר קולין קמפבל Dr. T. Colin Campbell צמחונים רבים סובלים מעודף משקל. השמן הוא הבעיה כאן מסביר דר מקדוגל (Dr. John A. Mcdougall). שמן זית או שמן אחר אינו משנה אם הוא בא מן הצומח או מן החי – הוא משמין. אבל ב90 – 95% יש לשמור ולאכול מן הצומח ומי שחולה ב100% מומלץ על מזון מהצמחים ולא לצרוך כלל מזון שאינו בריא, אחרת לא מתרגלים לאכול נכון מוסיף מקדוגל.,

הכליות – סרטון מתוך המדור 'מאגר מדע' של האתר דוידסון און-ליין. דוידסון און-ליין הוא אתר חינוכי מבית מכון דוידסון לחינוך מדעי – הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע.

לחיזוק כליות יש להרבות באכילת זרעי קינואה, גרגירי חיטה, מיץ חמוציות לפחות 2 כוסות ביום למשך שבוע.
אורז מתוק – המיועד להכנת סושי מחזק כליות, שום, זנגוויל, ועשבים: שן הארי, תלתן, ענבי דוב (בכמוסה של 500 מ"ג), מקלות קינמון, פולי אזוקי, שעועית שחורה ואדומה. ירקות לחיזוק הכליות: שומר, בצל, בצל ירוק, עירית, סלק, פטרוזיליה, וסלרי. דגים: סלמון ופורל. קטניות: שעועית מונג (מש), ערמוני מים, זרעי שומשום שחור, אגוזי מלך ואגוזי ברזיל.
תוספים של מגנזיום (300 מ"ג, פעמים ביום), שבטבת (זנב הסוס) – (500 מ"ג פעמיים ביום) ו B קומפלקס (100 מ"ג ביום).
אזוקי – לפי הרפואה הסינית האזוקי היא הקטניה היאנגית ביותר וטובה מאד לחיזוק הכליות. כשהיא מבושלת עם דלועים שונים, כפית קינמון ואצת קומבו ביכולתיה לעזור לאזן את רמות הסוכר בגוף ואת התשוקה למתוק, עדשים מכילים חלבון מצוין אבל האפונה והכוסמת מלאות בחלבון מלא – הוא ההעדפה שלנו. מתחילים עם אפונה ועוברים לאחר 11 חודשים בערך לכוסמת. האבוקדו טוב ממנה בכך. טוב גם לאכול אותה כשיש מחסור באנרגיה. יחד עם זאת האזוקי מכילה כמות של 1,254mg אשלגן לכל 100 גרם – לכן יש לצרוך אותה רק במינון קטן ולא יותר מ 2 כפות לארוחה – יש לזכור תזונה לתיקון הכליות מתרכזת בצום חלבונים. לא לעבור את ה–35 גרם חלבון ליום, אם מדד הספיגה שלך מתחת 80ל. ואם מתחת ל 30 את ה18 גרם חלבון ליום.
קדד – צמח לחיזוק – הקדד (Astragalus) משפר באופן כללי את איכות החיים, משפר עמידות בפני מחלות זיהומיות, כשמדד האלבומין – הופעת חלבון בשתן – גבוה השתמשו בקדד להפחית את הדלקת. הקדד טוב לשימוש במקרים של מחלות אוטואימוניות. אימונוסטימולנט וחיזק כללי, הקדד מעודד יצירת תאי דם לבנים ומסייע בטיפול בחולי סרטן, מוריד נפיחות ומסייע לניקוז מוגלה, מסייע בהורדת לחץ דם, מחזק אזור קיבה טחול ולבלב, מאזן רמת סוכר גבוהה בדם. מעכב ומשקם הידרדרות של תפקודי הכליות.
סוס – שוש קירח (Glycyrrhiza glabra): שוש קירח המוכר גם כשורש ליקוריץ הוא שורש מרפא – משתמשים גם בגבעול ובענפים של הצמח שמכיל תרכובות בריאותיות רבות כדי למגר את העייפות הכרונית בכשל כלייתי. שורש הליקוריץ הינו נוגד חמצון אפקטיבי במיוחד, אשר מפחית את רמות הכולסטרול הרע בדם, מאזן את רמות לחץ הדם, ומפחית את הסיכון לטרשת עורקים ויש לו השפעה גדולה על הכליות שלך – המשקה המכונה סוס מתקתק, טעים ומוכן ממנו וגם הוא בעל תכונה יוצאת דופן – הגליצריזין שבו יודע להוריד את רמות האשלגן בגוף – מה שמזרז את תהליך ההחלמה בכשל כלייתי ומאפשר בשלבים מתקדמים של הטיפול לגוון יותר בתזונה, למשל לאכול סלט שומר עם אבוקדו – לצד כוס סוס קריר ומתקתק – זהירותגליצריזין יכול גם לעשות צרות – לגרום לרמות האשלגן בגוף לצנוח יותר מדי. וכשזה מתרחש, חלק מהאנשים עלולים לחוות עלייה בלחץ הדם, הפרעות קצב לב, בצקות ואי ספיקת לב. אפשר להשתמש בסוס כתוסף מזון מרפא כליות – רק אם יודעים כיצד, ומתי להשתמש בו גם כסוכריות – סוכריות הליקריץ הנקראות גם: "במבליק" עשויות ממנו.

משקה סוס – شراب عرق السوس

שראב ערק סוס – מתמצית השורשים המתוקים של הצמח מכינים משקה קר ומתוק הוא הקרוי סוס שנזכר לעיל, נהגתי ללגום את הסוס קריר עם אבי בילדותי בשוק של נצרת העתיקה – המשקה מכונה בערבית: "שראב ערק סוס شراب عرق السوس", הוא מתוק וטעים מאוד – בשוקי נצרת ובירושלים גם בעכו העתיקה נהגו להסתובב עם קנקן גדול ויפה ובתוכו המשקה – לגמנו ממנו בעיקר בימי הקיץ הלוהטים.
בארץ ישראל גדל הצמח בבתי גידול לחים בשפלת החוף ובגולן.

גבעול מיובש של שוש קירח, הקרוי "מקל שוש", משמש במטבח בתור תבלין לתיבול משקאות. אצל יהודי מרוקו נהוג להכניס את המקלות המיובשים לתוך משקה הערק בתוספת של פלחי אתרוגים, ובכך להטעים אותו.

הערה ללוקחי תרופות להורדת לחץ הדם

המנגנון להורדת לחץ הדם של הרפואה הממסדית פועל ב3 דרכים ולעתים משלב אותן זו בזו באמצעות תרופות שפועלות על הכליות ומשפיעות על האנזימים שפועלים בנפרונים, על הלב ואנזים ההישרדות גם על המוח ומנגנון הרחבת כלי הדם באמצעות: 
1.חומר משתן
2. חומרים מורידי דופק: חוסמי בטא (בלי לחץ בבקשה – מבטל את מגנון ההישרדות הטבעי התקף וברח).
3. חומרים להרחבת כלי דם וזודיליטציה, Vasodilation)- ובתחום זה גםהרפיית עורקים חוסמי אלפא.
כאשר מתחילים בצום חלבונים ובצום חימצב הגוף משתנה בשל תהליכי החלמה מהירים ביותר – הנפרונים מתפקדים טוב יותר, כלי הדם מתגמשים ומתרחבים באופן טבעי, כי כיווצי השרירים מסתלקים בעזרת לחיצות ההחלמה והפלאקים בעזרת החיידקים הטובים ומערכת החיסון ששבה לתפקד – אבל המידע הזה לא מגיע לתרופות והן ממשיכות לדחוף את המערכת – לסלק חומרים שמתפנים, לעצור אנזימים שצריך להמשך תהליך ההחלמה – לכן, אני מבקש מכל מי שמגיע אלי לדווח לי על לקיחת תרופות כדי שאוכל להוסיף לו למשל, דג מלוח שאני אוהב כל כך או 1/8 כפית מלח כדי שלתרופות תהיה עבודה! אני מנוע מלשנות את כמות התרופות ולהפחית חומרים מהן, כי אני לא רופא – עליך למשל, למדוד כל יום לחץ דם ולהוכיח לרופא שלך כי כבר אין צורך בכמות כה גדולה של חומרים משתנים, בולמי דופק או מעכבי אנזימים במוח – מורידי קריאטינין ומה לא? כי הפלאק מתפנה בתזונה מחלימה מדפנות כלי הדם במהירות עצומה – כן, בהחלט נצטרך לשם כך את עזרת המרפאים המורשים – לשם כך יש למדוד ולהוכיח להם כל הזמן שהריפוי מתפתח כי האמת חייבת להאמר הם לא ראו מימיהם – כליות מחלימות!

לשאלות –כאן או לגלול למטה – 

לורנצו לוטו דיוקן של לוקרציה. c.1533. Lorenzo Lotto (c. 1480 – 1556/57)
דיוקן של אישה צנועה מאיטליה ורישום על שולחנה שמכוון אל לוקריציה הרומאית שהתאבדה, כדי להגן על כבודה, והביא לשינוי באימפריה. הציור בא ללמד שלא כל מי שנמצא למעלה אינו אלא פושע וחמדן. ציור שמן מופלא של הצייר האגדי לורנצו לוטו, ממשיך האסכולה הוונציאנית שב ומרגש. "Nec ulla impudica Lucretiae exemplo vivet"
אימפודיקה של לוקריאטייה אקסמפלו" – "שום עלמה או אישה לא נשואה תחיה עוד לאור הדוגמה של לוקריציה": אומר הפתק, שמזהיר מאימת השילטון שאי אפשר להעביר עליו ביקורת.
הציור נרכש על ידי האנגלים, ומוצג בגלריה הלאומית הנהדרת שלהם (כניסה לכול ובחינם) ככל הידוע הדיוקן של לוקרציה מופיע לראשונה ברשומה שנכתבה בסוף המאה ה -18, כאשר הדיוקן הזה היה באוסף "פזארו" בוונציה – הציור מיוחס כמובן ללוקרזיה ולייר, שהתחתנה עם משפחת פזארו המפורסמת בשנת 1533.
הפתק על השולחן מסגיר את לורנצו לוטו – הוא הצייר. פעמים רבות מופיעים רמזים כאלו בעבודותיו אבל, כאמור לעיל, הפתק רומז על לוקרציה אשתו של אציל בשם לוקיוס טארקוויניוס קולאטינוס. לאחר שנאנסה על ידי סקסטוס, בנו של המלך הרומי האחרון, לוקיוס טארקוויניוס סופרבוס, התאבדה לוקרציה. נקמתם של אזרחי רומא במשפחת המלוכה הובילה למהפכה שלטונית שהפסיקה את המלוכה ברומא כליל והפכה אותה לרפובליקה.
המנגנון להורדת לחץ הדם של הרפואה הממסדית פועל ב-3 דרכים ולעתים משלב אותן זו בזו, אבל רק באמצעות תרופות שפועלות על הכליות ומשפיעות בן השאר גם על האנזימים שפועלים בנפרונים, על הלב, הריאות ועל שורה של אנזים. חלקם קשורים בהישרדות כמו האדרנלין, והם משפיעים גם על המוח ומנגנון הרחבת כלי הדם באמצעות:
1.חומר משתן
2. חומרים מורידי דופק: חוסמי בטא (בלי לחץ בבקשה – מבטל את מגנון ההישרדות הטבעי התקף וברח).
3. חומרים להרחבת כלי דם וזודיליטציה, Vasodilation)- ובתחום זה גם הרפיית עורקים כמו תרופות המעכבות את האנזים המהפך, הקרויות ACE Inhibitors, מעכבות את ייצור האנגיוטנסין 2, הבעיה שהן כולן מרוקנות אבץ מהגוף – ויש לצרוך באופן קבוע מרשימת המזונות שמתפרסמת במאמר בנושא זה – כאן. תוספת אבץ משפרת את רמת הוויטמין B12 בגוף וכן את מאגר החומצה הפולית (מפחיתה את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם, מסייעת בתהליכי הגמשת העורקים ובפינוי רעלים מהגוף גם בבניית תאים חדשים, מחסור בB12 עלול לגרום לפגיעה במערכת העצבים). התוסף הנכון למטופלי כלייה הוא ויטמין B12 מסוג methylcobalamin מתילקובלמין – (ולא Cyanocobalamin) בלבד!
התרופות טובות, כל עוד האדם ממשיך באורח חיים רע. תזונה הרסנית שמעשירה את מערכת הניקוז שלו בחומרים יוצרי פלאק או רובד – שסותמים ומקשיחים את צינורות הדם (מכונה גם טרשת עורקים). כאשר אנחנו מתחילים בשינוי תזונה ובמיוחד בתהליכי החלמה מאי ספיקת כליות, אלצהיימר, וכבד שומני באמצעות צום חלבונים או צום חי – מצב הגוף משתנה לגמרי. תהליכי החלמה של הגוף מהירים ביותר – הנפרונים מתפקדים טוב יותר, כלי הדם מתגמשים ומתרחבים באופן טבעי, אבל המידע הזה לא מגיע לתרופות והן ממשיכות לדחוף את המערכת – עם בולדוזר ודינמיט. הן מחויבות לסלק חומרים שמתפקידם, לעצור אנזימים פעילים, לסלק אשלגן, מגנזיום, ברזל ונתרן אלא שמעתה, כשתהליך ההחלמה מתחיל – שוב צריכים אותם – לכן, אני מבקש מכל מי שמגיע אלי להחלמה מאי ספיקת כליות, כבד שומני או לחץ דם גבוהה ואלצהיימר לדווח לי על לקיחת תרופות כדי שאוכל להוסיף לו דג מלוח, כוס מיץ תפוזים, – או קואנזים Q10 וB6, כדי להגן עליו מנזקי התרופות הטובות.. ירון מרגולין

 

חמשת המדדים ועוד חמש

GFR, אלבומין, A1C, גלוקוז, ואוריאה -בשתן

לזירוז הטיפול בפנייתך – יש להעביר בדחיפות 5 מדדי החובה – דרך האימל שמופיע כאן למטה ולמי שיש את הווטסאפ שלי עדיף אליו (לא להתקשר, כי הסיכוי שאענה בשל עומס הפניות קטן) ובלי מדדים אלו לא אוכל לקבוע לך תור, ואלו המדדים שאני צריך לראות: 

1. eGFR או מדד הסינון – המדד התקין 70 – 120- ממדד GFR- 60 ומתחתיו – חובת דיווח ותחילת טיפול מידית – אין זמן!

2. אלבומין בשתן (מיקרואלבומינוריה)- תוצאות הבדיקה בדיקה מיקרואלבומין בשתן והיחס בין המיקרואלבומין לקריאטינין חשובה ביותר וחושפת את הדלקת בנפרונים  – באנשים בריאים רמת אלבומין בשתן נמוכה מאוד בדרך כלל ונמצאת בתחום של 20-30 מיליגרם של ריכוזי אלבומין ב-24 שעות, או פחות מ-2 מיליגרם לדציליטר. (אלבומין – בבדיקות דם טווח הנורמה הוא 3.4 עד 5.4 גרם לדציליטר. אין חריגות! כאשר רמת האלבומין בשתן נמצאת בטווח של 30-300 מיליגרם אלבומין לכל גרם קריאטינין (0.03-0.3) המצב מוגדר כמיקרואלבומינוריה (Microalbuminuria) וכאשר הוא מעל ל 300-500 מדברים על מאקרואלבומינוריה (Macroalbuminuria)- חובה לדווח. בבדיקת שתן – אלבומין מעל ל 30 חייב בדיווח –

3. המוגלובין מסוכרA1C – שמות נוספים – glycated hemoglobin, HbA1C, A1C – ברוב המעבדות התחום הנורמלי של A1C הוא 4.5-5.9%, מדד שמעל 6 חייב דיווח – ויש לשלוח את ההיסטוריה שלו – כאן

4. גלוקוז בדם – כל נתון מעל 110 חשוב – גם כאן יש לשלוח את פרטי ההיסטוריה של הסוכר בדם (ממתי הנתון גבוה מ-110) – ערכים מתחת ל- 110 mg/dl הם ערכים תקינים. ערכים מעל 126 mg/dl -חשש לסוכרת –

5. א' אוריאה – מייצגת את כמות החלבון שהאדם צורך ואת הפרשתו דרך הכליות – אוריאה בדם שתנןUrea מבדיקות כימיות של הדם. שמות אחרים שינן,ערכים מקובלים BUN – 21-66 מיליגרם לדציליטר. גברים מעל 70 ונשים מעל 60 חובה לדווח – כאן

5. ב' אוריאהבשתן – רמת שתנן בשתן היא בתחום של 12-30 – ערכים שמעל 33 יש לשלוח אלי – כאן

חמשת מדדי ההבהרה – מדדים נוספים:

קריאטינין – בהגיעך לפנות אלי ממאמר זה, ברור לי שהקריאטינין שלך גבוה, גבולות הנורמה של הקריאטינין Creatinine: mg/dl 1.20-0.80.עד כמה הקריאטינין גבוה מעל 1.5 – אם זה ממש חשוב לך אפשר כמובן לשלוח גם אותו. כך אדע כמה נפרונים לא מתפקדים בכליה שלך –

המוגלובין

ברזל

BUN

הומוציאסטין

כל אחד מהם וכולם יחד (כל 10 המדדים האלו) מרחיבים את התמונה לקראת הפגישה הראשונה ומאפשרים לי לדייק בתרופות שאני מועיד לך.

עד כאן מאמרי אילוף הכליות הסוררות – כאן.

אני מזמין אותך לאתר החדש שלי – לחיצות ההחלמה

תפריט מחלים – המשך במאמר "אי ספיקת כליות – להתענג על מזון – דיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע" – כאן

למאמר – אי ספיקת כליות – צום חלבונים – מיועד למי שהGFR שלו נמצא על 30 ומתחת לו.

למאמר "סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

למאמר הראשון בסדרה על התרופות הטובות והרע – לחץ דם – והתרופות המרוקנות – כאן
למאמר השני  בסדרה זו – B12 – והסיבוכים שאפשר למנוע – כאן
למאמר השלישי בסדרה זו- על שיקום הגוף שלך והגלוטתיון – כאן
למאמר הרביעי בסדרה זו – תיאמין – B1 – כאן
למאמר החמישי בסדרה – על ביוטין B7 – כאן
למאמר השישי בסדרה – פרוזק וקפה – כאן
למאמר השביעי בסדרה – אבץ – כאן 

למאמר השמיני בסדרה – התרופות הטובות והרע – חיסול האוצר המגן על משק המיים ולחץ הדם בגוף – האשלגן

Taming of the Kidneys
The only way to recover from Chronic kidney disease. In this article you will find all the secrets, everything that really matters to you to know, If you really want to get better

נותרו לך שאלות – 

אשמח להשיב לכל שאלה.

לטופס פנייה ישירה אל ירון מרגולין – נא להקליק – כאן  

שם:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:


למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COMׂ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך).
מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

אשמח לשמוע ממך – ירון מרגולין

במאמר "נמאס לי מהחיים מה עושים" – נגלה אפשרויות פשוטות ומדויקות לזיהוי וטיפול טבעי ועדין בבלמים שפרצו אל חייך ומעקבים את התוצאות הנחשקות, מייסרים אותך ומעצבים בך כאבים נפשיים, תסכולים ומצוקות. הזמנה לקריאה – להקליק כאן

אני מזמין אותך לשוב ולקרוא את מאמרי אילוף הכליות הסוררות – כאן.

תפריט מחלים – המשך במאמר "אי ספיקת כליות – להתענג על מזון – דיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע" –כאן

למאמר – אי ספיקת כליות – צום חלבונים – מיועד למי שהGFR שלו נמצא על 30 ומתחת לו.

למאמר "סוכרת כלייתית (נפרופתיה סוכרתית) כן, אפשר להחלים".

אני מזמין אותך לאתר החדש שלי – לחיצות ההחלמה

הערה – 1. כל הרשום למעלה הוא חומר למחשבה בלבד ואין בו המלצה לטיפול זה או אחר או הנחיות לביצוע כאמור לעיל, הכל שמובא כאן וכן בכל מאמרי הבלוג שלי הוא אך ורק חומר למחשבה.
נשלח ב העצמה אישית, כללי, מזון מחלים, תורת הדמימות
One comment on “אי ספיקת כליות – אילוף הכליות הסוררות – כל מה שחשוב לדעת
  1. יצחק מזל הגיב:

    הסבר מרשים.אתה מטפל בכשל בכליות ובאיזה שיטה? תודה