אי ספיקת כליות – אילוף הכליות – כל מה שחשוב לדעת

Patroclus by Jacques-Louis David (1780)
בחלקו העליון של הגב התחתון נמצאות הכליות – טוב שישארו בשליטה.

Taming of the Kidneys

בעיות בכליות – זו תופעה מפחידה ביותר – אבל יש להפתרון – "אילוף הכליות" המאמר שמסביר לך הכול על כליות סוררות וגם מלמד אותך עד כמה קל, אפשרי ומרגיש נפלא להפוך את המצב המוחלש הזה לכוח ולבריאות –  מדובר בתחומה של הרפואה המשלימה ומונעת ובמאמץ שעליך לבצע- בסוף המאמר מובאת השיטה לתיקון הכליות וגם הרבה מידע אפילו תופיע להלן בדיקות דם (לפני/אחרי) שאת הכליות הסוררות של בעליה אילפתי בחודש שעבר, כן – סייעתי להביא לידי ריפוי מהיר ובזמן קצר מאוד כליות של מבוגרים שונים מגילאי 38-87, מצורפת בדיקה מפעימה מיום ה -25.10.2018, שהתווספה לאחר פרסום המאמר כדגל של תקווה למרות שאינני רופא – תגובת המטופל לא אחרה – GFR מ17.5 ל 21 – בשלושה חדשים – 

תגובת המטופל לא אחרה – GFR מ17.5 ל 21 – בשלושה חדשים – המשך בסוף המאמר.

כליות אפשר לתקן בדרך טיפול טבעית, מדויקת וקלה, שגם מחוללת בך פלאים. לפני שנכנסים לקריאה אני מזמין אותך למראה כדי להתבונן בבבואה שלך. יש לך עיגולים שחורים מתחת לעיניים – יש מה לעשות וכדאי לך למהר.

עיגולים שחורים מתחת לעיניים שלך מצביעים בדרך כלל על אלרגיה למזון!
כנראה שהבעיה שלך קלה לפתרון משחשבת – עיגולים שחורים מתחת לעין מצביעים גם על חולשה אפשרית בכליות – שמקורה כנראה בתזונה שגויה.
לסת – פצעונים המופיעים על הלסת מלמדים על חולשה בכליות שמקורו פסיכולוגי – למצבים פסיכולוגיים שמתפחים במערכת יחסים חשובה לך השפעה על אבר הכליות. חשדנות, קינאה, חוסר איזון פוגעים בתפקוד כליתי. ועוד רגע לפני שנכנסים למעמקי הבעיה – עייפות. גם לעייפות תפקיד מרכזי באבחון הבעיה. היא מלמדת בין השאר על חולשה בתפקוד של הכליות שמקורו בחוסר שעות שינה או בחולשה בכבד – גם כאן תזונה תשפר את מצבך (במיידי, אבל, בתנאי שיתקיים שיתוף פעולה עם תהליך, ויושקע מאמץ הולם תהליך החלמה שבמרכזו שינוי תזונה – אכן סדרי עולם חדשים וסדר בהחלט נקשר עם אבר הכליות שלך).

קריאה מהנה.

Jean Louis Théodore Géricault

הכליות הסוררות

כשל בתפקוד הכליות נקשר בשמירה על סדר וניקיון

כליות תקינות – הכליות הן האיבר הפעיל ביותר במערכת השתן של הגוף והן פועלות ללא הרף כדי לשמור על ניקיון הדם ועל האיזון הכימי בין מרכיביו. הכליות מסננות את הדם שלנו מחומרי פסולת, שתנן (ערך מבטא את החלק היחסי של חנקן במולקולת urea) וקריאטנין (פסולת עקב שחיקה נורמלית של רקמות גוף ועודף חלבונים).
הפסולת נמצאת בדם ואותה הכליה מסננת. את חלקה הנדרש לגוף הכליה סופגת מחדש ואת שאינו נחוץ היא מפנה באמצעות מערכת הניקוז (הפרשה). הפסולת שנמצאת בדם היא תוצאה של פירוק חומרי מזון ושחיקת רקמות. הגוף משתמש במזון לצורך אספקת אנרגיה ותיקוני בלאי. לאחר שהרקמות לוקחות מן המזון את הדרוש להן, הפסולת נשלחת לזרם הדם. היא לא מצטברת בדם ובשל פעולת הניקוי בכליות, הדם נקי ומאוזן ולא נגרם נזק לגוף.

רגשותהכליות משקפות מצבים רגשיים קשים – ברוב המקרים הכליות משקפות פחד. פחד נקשר בעתיד, מאמץ ושאיפה להתפתחות. 

פארמיג'אנינו – Parmigianino
מראשוני המניאריסטים, נולד כג'ירולמו פרנצ'סקו מריה מצולה, צייר מאמני הרנסמס, איטלקי.מוצג בוינה המוזאון לתולדות האמנות.

פחד רגש שנקשר ביכולת האדם להגיע לעתיד. הפחד מעקב, מונע להגיע לע יד. תמיד הוא שיקוף של העדר מאמץ (להגיע ולמלא לשאיפה), חושף כשל בראיית הדרך להגשמת השאיפות ובהקשר זה מוגדר ככשל ברעייה עתידנית ומחסור בכישורי חיים – האדם פוחד בבעוצמה ובכמות שאיננו מתפתח. השאיפה ברורה לו, ובמקום לצאת לדרך הגשמתה הוא שוגה וצועד כהולך בחשכה ובדרך שאינה ברורה לו ובה הוא בעיקר רועד – הפחד הוא רגש שבולע מטבעו את היזמות, הראייה האסטרטגית, ואת המאמץ הנדרשים לביצוע משימה שיש בה בניית הרגלים חדשים וויתור על הרגלים ישנים. רוב ההרגלים נקבעים בשנות החיים הראשונות ולרובם אין תפקיד בחיי אדם בוגר. הפחד מונע שינוי הרגלים שאין בהם כבר צורך.

בן-אדם מבוגר מבקש פעמים רבות, לקראת גיל 50 או 55 לערוך שינוי בחייו אבל הוא חושש ממאמץ, מהעדר כישורים, הוא לא רואה כיצד יוותר על הרגלים שהתבססו בחייו לאורך שנים רבות. כיצד יסתדר בלי הכנסה קבועה שהורגל בה. החשש לצאת ממרחב הנוחות שהשיג רק הולך וגדל וככל שהתופעה נקשרת בפינוק מתעצם הפחד ופוגע באיכות החיים. כתבתי על כך כאן. פחדים פוגעים, פעמים רבות, בתפקוד הכליות, אבל הם גם משתקפים בברכים – כאן. בנוסף פעימות לב חזקות – ופחד נקשרים בההזעה באזור הרגליים בלילה, ובהתמכרות למזונות עשירי אשלגן. האשלגן נמצא ביקרות ופרות רבים כמו תפוזים, תפוחי אדמה, פרות ויקרות יבשים, קטניות יבשות, בננות, סלרי ואגוזים.  מובן שיש לערוך שינוי נוכח הרגל לצרוך מזון כזה בדרכנו לאלף את הכליות. עוד על כך יורחב בהמשך.

Albrecht Dürer Johannes Kleberger. אלברכט דירר – מוזיאון לתולדות האמנות – וינה. דיוקן של אספן אמנות וחבר קלברגר ג'והנס

צער עמוק – מחלקים את הכאב לפי השתקפויותיו בכל אחד ממרחבי האני: בגוף הוא כאב, ברגש צער ובשכל שעמום. בהקשר זה הפחד הוא רגש שניכר במרחב החיים כהעדר מאמץ ובמרחב המחשבה הוא ככשל בתכנון דרך ראויה להגשמת השאיפות.

אדם נמנע להרגיש צער. רבים מתרחקים מצער מסיבות פסיכולוגיות שדורשות בדרך כלל טיפול בהן. אנשים חוששים להתקרב אל צערם. אדם שמדלג על רגש נוקשה זה ולא חווה אותו בחייו: בכל פעם שמזדמנת לו אפשרות לחוות אותו הוא כועס. הכעס הוא צער פיקטיבי. קפיצה מעל רגש עמוק. לכעס ישנן מספר דרגות – כולן בריחה מהתמודדות עם הצער, הכליות משקפות את הדרגה הגבוהה ביותר של בריחה זו שמכונה זעם.

הזעם מתפרץ נוכח ארועים משניים, חסרי משמעות. אדם זועף ורותח נוכח ארועים שוליים עיוור להיותם ארועי הזנק – לא הם הבעיה. עוד על כך במאמרי על ההבדל בין שיחות בין חברים ושיחות טיפוליות. לשם הדגשה שיחות בין חברים מסתובבות סביב ארועי ההזנק. אותם ארועים שוליים שמעוררים סערות נפש. נושא זה היה משותף ומרכזי בקרבב גרים רבים שטיפתלתי בהם וסייעתי להחלמת הכליות שלהם.

רגשות אי שייכות – נושא תחושת אי השייכות רחב. נמצא אותו בקרב ילדים שמבקשים צו אימוץ, בחברת מהגרים כמדינת ישראל ובקרב אנשים שנותקו בגילאי הנעורים מחברתם. נושא אי השייכות נחקר ופורסם עליו חומר רב – כתבתי עליו תחת הכותרת תרנגול פצוע – כאן וכאן. לשאלות וקביעת תור – לגלוש למטה – שם.

הכליות מסלקות עודף של זרחן, אשלגן ונתרן. 

מוצרי חלב למשל, עשירים בזרחן גם גרעיני דלעת, חמניה ושומשום – (טחינה) הפחתתם בתפריט המזון – תהיה לכן, יסוד בהחלמת הכליות במצב בו הן מתקשות לסלק זרחן מהגוף שלנו.

נפרונים – הסינון של הדם וסילוק עודפי  זרחן, אשלגן ונתרן מתבצע ביחידות קטנות שנמצאות בתוך הכליות. יחידות אלו נקראות נפרונים. בכל כליה יש כמיליון נפרונים. בתוך הנפרון הגלומרולוס (כלי דם קטן, או קפילרה – בעברית "פקעית") משתלב (נשזר) עם צינורית אסוף שתן קטנה הנקראת טובול Tubule. (הטובול נקשר בערכי הקריאטינין – ראה למטה) בין שתי יחידות אלו מתנהל תהליך שחלוף כימי מעניין שהסרטון למעלה וכן סרטון ההמשך שלו: "העברה אקטיבית ומשנית בנפרון" מתארים (כאן) והתוצאה שלו היא שחומרי פסולת ומים עוזבים את הדם ונכנסים לשתן.
חומרי פסולת יחד עם כימיקלים שהגוף יכול להשתמש בהם נכנסים לצינוריות איסוף השתן הללו (נפרונים). הכליות מודדות בשלב זה רמות שונות של כימיקלים כמו זרחן, נתרן ואשלגן ושומרת על איזון כימי נכון בין מרכיבים אלו. בהתאם לכך הכליות משחררות את אותם חומרים מיותרים.  מה שלא שייך ולא תאימים לאיזון כימי, מיטבי לגוף ולדם מגורש אל צינורית השתן. בדרך זו הכליות מווסתות את הרמה של חומרים אלו בגוף ושומרת על הסדר. עודף או חסר עלולים לגרום נזקים. לכן האנשים מתבקשים להפחית צריכה של: זרחן (טחינה), נתרן (גבינות צהובות) ואשלגן (תפוחי אדמה) שמקורם במזון. הפחתה של אלו באה כדי להגן על הכליות במהלך עבודתן. הכליות פועלות כל הזמן, עבודתן בלתי פוסקת, כל כך חשוב לפנות עודפים אלו – פסולת. פסולת רבה מדי חוסמת, מחבלת. היא פשוט מקשה על הכליות להעביר ולפנות אותה מהכליות אל צינוריות השתן (טובול). גודש זרחן, אשלגן ונתרן הוא הפסולת שפוגעת ביכולת הסינון של הכליות ומוציאה מאיזון את המרכיבים הכימיים בדם.

בסרטון למעלה "הכליות והנפרון" החל מהדקה 10:34 נמצא הסבר על "תהליך הספיגה מחדש" – על הדרך בה הכלייה שומרת על מאגרי המיים של הגוף, על הסוכר (גלוקוז) ועל חומצות האמינו גם על הנתרן, הסידן והכלורין שהגוף כן צריך.
בנוסף להרחקת פסולת ושמירה על מאגרי המים, גלוקוז וכו' הכליות מפרישות שלושה הורמונים חשובים לתפקוד הגוף:

  • אריתרופויאטין (erythropoietin-EPO) המזרז את מח העצם ליצר כדוריות דם אדומות
  • רנין-הורמון שלו תפקיד בווסות לחץ הדם.
  • קלציטריול (calcitriol)- הצורה הפעילה של ויטמין D. הורמון זה ממלא תפקיד בווסות כניסת הסידן לעצמות.

The Drunken Silenus 1616-17. Peter Paul Rubens

חולשה בכליות
תפקוד כליתי פגום עקב פגיעה או חולשה בתפקוד הנפרונים (היחידות הקטנות שבתוך הכליות) העומד במרכז מאמרי " אילוף הכליות" – אינו בהכרח בעיה אנטומית. פעמים רבות הבעיה פסיכולוגית – ואחד הגורמין שבגללו יש לטפל בצד זה של הבעיה כי היא שמביאה לתאווה למזון רעלני ומזיק לבריאות.במקרה זה תאווה למזון עשיר בזרחן, אשלגן ונתרן. 
ירידה בתפקוד הנפרונים פוגעת ביכולת הסינון ואיזון המרכיבים הכימיים בדם. הנזק לנפרונים יכול להתרחש במהירות. הוא נגרם לעתים בגלל הרעלה – חשיפה לאוכל שגוי ולא בריא לאדם כמלח וסוכר, זרחן עודף, ואשלגן. רוב מחלות הכליות מתקיפות בו זמנית את שתי הכליות.
ההחלמה אף היא יכולה להיות מהירה. לשם כך יש לדייק במיקום הפגיעה. בנוסף לכך, לא כל העדר תפקוד כלייתי, שבדיקת דם מצביעה עליו, נובע מבעיה כלייתית. לעתים הבעיה בתרופה שהאדם לוקח והיא שפוגעת בכליות, בכבד או בלב. שלב ראשון בהתקבל תוצאה שלילית בבדיקת דם לבדוק את התרופות, יתכן שאינן מתאימות יותר.
סוכר – אי סינון של הסוכר גורם לרמת גלוקוז גבוהה בדם. הסוכר פועל כרעל שגורם לנפרונים נזק. נזק לנפרונים כתוצאה מרמת גלוקוז גבוהה בדם נקראת נפרופתיה דיאבטית.
אם החולה מצליח לשמור על רמה תקינה של גלוקוז בדמו, על ידי דיאטה שמפחיתה פחממות, שומנים וסוכרים (ובין אם על ידי תרופות), הנזק הכליתי יכול להדחות או להימנע. עוד על דיאטה זו – כאן וידאו קצר בו אני משוחח עם ד"ר מריאלה גלאנט מנהלת מרכז לטיפול בסוכרת ואחת המומחים הגדולים בתחום זה כיום – כאן כאן וכאן

 

מלח – אי סינון של מלח גורם לעליה של נתרן גבוהה בדם. המלח פועל כרעל שגורם לעליית לחץ הדם –  לחץ דם גבוה יכול להזיק לכלי הדם הקטנים בכליות – לנפרונים. הוא משגע את כלי הדם הקטנטנים שבנפרונים. בלוחצו מאוד חזק על הדפנות שבתוך כלי הדם שבנפרון על דפנות הגלומרולוס – והם לא יכולים לתפקד כראוי או שהם נקרעים בגלל זה.  יש ולחץ הדם מוסר על ידי תרופות. האדם לוקח כדור להפחתת לחץ הדם – לפעמים הוא מוסיף כדור או חצי כדור בגלל תוצאת בדיקת לחץ דם שלילית – למשל אחרי השתוללות ואובדן רסן נוכח ערמות של גבינות (רבות סודיום – נתרן) בטיול באירופה, אבל המלח והנתרן שבגבינות, הנקניקים נשארים בדם גם אחרי שהכדור הנוסף הוריד את לחץ הדם עצמו. כלי הדם האלו שבכליות מתייחסים למלח זה כאל עודף – הם אינם יכולים לעמוד במעמסה שנוצרת ומתקשים להרחיק, על ידי סינון את הפסולת הזו מן הדם כפי שהיו צריכים ורוצים לעשות. במקרים כאלו החולה מקבל תרופות להורדת לחץ הדם אבל הבדיקה תראה עודף קריאטנין בדם. תרופות מסוג מעכבי angiotensin converting enzyme (ACE) ו-angiotensin receptor blockers (ARBs), נמצאו כשומרות על הכליות יותר מתרופות אחרות הניתנות ליתר לחץ דם. כוס יין אדום שהינו בעל סגולות בריאותיות נוספות פעמיים ביום מותרת אבל אסור מלח ואסור שומן רווי ואסורה השתוללות גבינות וגם נקניקים אסורים ובשר מלוח כפרשוטו – אסורים, אבל הנפש הסוררת נמשכת אל המאכלים האסורים ולא אל המותרים. ירקות ופרות עשירי אשלגן מאזנים לחץ דם אבל הם פוגעים בתפקוד הכליות מסיבת הגודש והמעמסה שהם יוצרים על עבודת הסינון של הכליות. יש להכיר את המזון הבריא ולשמור על תזונה מאוזנת ובריאה – אם רוצים להבריא את הכליות הסוררות ולא להגיע לדיאליזה או לשנת עולמים מוקדמת.

אלבומין – הופעת חלבון בדם – זהירות דלקת

הופעת חלבון (אלבומין – בבדיקה: בכימיה של השתן) או דם או שניהם בשתן הם לעתים קרובות הסימנים הראשונים של מחלות כליה בהן הפגיעה מתרחשת בכלי הדם הקטנים – גלומורלי, שבנפרונים שבכליות.
הסבר קצר:  מלאכת הסינון מתרחש בנפרונים. בכל כליה יש כמיליון נפרונים. בתוך הנפרון הגלומרולוס (כלי דם קטן, פקעית) משתלב (נשזר) עם צנורית אסוף שתן קטנה הנקראת טובול Tubule (צינורית). בין שתי יחידות אלו מתנהל תהליך כימי מורכב והתוצאה שלו היא שחומרי פסולת ומים עוזבים את הדם ונכנסים לשתן. הופעת חלבון בדם (אלבומין) או דם בשתן מלמדת שכלי הדם הללו שבנפרון נתקפים. יש ותרופות אנטי דלקתיות כגון תוספת של כורכום (חצי כפית ליום) 3-4 שיני שום יכולים להוריד במשך הזמן את הדלקת שנוצרו כאן. לחלופין אם בדיקת השתן מראה 0, שאין אלבומין בשתן הבעיה הכלייתית לא דלקתית ולא בכלי הדם הקטנים שבנפרונים. הנפרונים שלמים אבל הם מתקשים לעבוד. ככל הנראה הסיבה בגודש והאדם נקרא לאיפוק, לחוסן פנימי ולשינוי הרגלי תזונה, כדי להפחית את הגודש והמעמסה של הפסולת על המערכת שמסננת ומסלקת אותו מהדם – הדם חייב להיות נקי. יש אנשים שמעדיפים להמשיך ולאכול גבינות קשות, סלמון מעושן ומומלח וסטייקים מלוחים ולהגיע לדיאליזה, או למות. בריחה ממאמץ במקום להתאמץ, להשקיע ולעבור לאכול אורז מלא, שעועית אזוקי, תפוח עץ ואפילו מנת שיבולת שועל לארוחת בקר (3 חודשים ראשונים) גם לשתות תה סרפד ולהתחיל את הבקר עם שתייה של חצי ליטר מיים שמקדימה לו כוס מים עם כף חומץ תפוחים. אלו שאצלנות היא ההעדפה שלהם – מאמר זה לא נועד להם.

מיקרואלבומינורי – היא צורה נוספת לירידה בתפקוד כליות וניכרת בכך שלא מפרידה את האלבומין מן הפסולת. ניכרת בתחילה, בכמויות קטנות מאד של אלבומין שדולפות לשתן (בבדיקת שתן). מצב זה נקרא מיקרואלבומינורי.

Bartholomeus Spranger – Mars op het slagveld 1580
ברתולומאוס שפרנגר

מדידה של תפקוד הכליות

הכליות מסדירות בדרך של סינון והפרדה של פסולת מהדם. מדובר בסדר וניקיון – הגם שהוא מושפע ממצבי סדר וניקיון בנפש או בחיי האדם אפשר למדוד את הסדרים הללו. לשם כך קיים סעיף הקריאטינין בבדיקת הדם סעיף נוסף למשימה זו –GFR שגם הוא נסתמך על מדידת קריאטינין.

לשאלות – נא לגלול למטה – 

קריאטינין הוא חומר פסולת הנוצר על ידי פרוק נורמלי של תאי שריר תוך כדי פעילות.
קריאטין, האנזים קריאטין פוספוקינז, משמש כמאגר אנרגיה בשריר. הוא הופך לקריאטינין – חלבון העובר לדם ומסולק כפסולת בכליות דרך השתן.

The Expulsion of Adam and Eve from Paradise by Benjamin West

הפסיכולוגיה שמאחרי הקריאטין הגבוהה בבדיקת הדם

הקריאטינין מסולק מהדם על -ידי הכליות כאדם זר שאינו רצוי לקבוצה ויש לכך השפעות פסיכולוגיות אותן אני מכנה ״תרנגול פצוע״. על ״התרנגול הפצוע״ כתבתי כאן וכאן. כליות בריאות משקפות מצב חברתי תקין. הן מפנות את הקריאטינין מן הדם לשתן וכך הוא מסולק כפסולת שאין בה צורך מן הגוף דרך מערכת הניקוז. פעולה זו מכונה סינון והיא סדר וניקיון פשוט כמנהגם של כל הבריות. בבדיקת דם הערך שלו נמוך. כאשר הכליות אינן פועלות כראוי, ורמת הקריאטינין בדם עולה הבעיה בתפקודן כמסננות של הדם. הדם (נוזל שהאנרגיה שלו זכרית) אינו נקי וכתוצאה מכך נפגעת אנרגיית הזכר בנפש. הבעיה מצביעה גם על עודף פעילות, העדר סיפוק חברתי, כשל פסיכולוגי בכל הקשור במערכת אדם-חברה (אדם בלתי רצוי, אדם דחוי, בדידות, כשל חברתי, ולהפך שיבת הבן האבוד הביתה. חזרה לחיי החברה. תופעה נוספת שמשתקפת בקריאטינין גבוה נקשרת במאמץ, וכשרים להגיע למטרה. קריאטינין גבוה מרמז על העדר כישורי חיים, האדם לא משקיע מאמץ מסיבות שונות שבדרך כלל הפחד אחת מהן כדי להגיע לאיזו מטרה שהוא מאוד רוצה להגיע אליה. יש ומדובר במאמץ יתר שמושקע על משימה קטנה, יתכן שמדובר בהתעקשות לקחת חלק בקבוצה שאין לו, למעשה, כל צורך לקחת בה חלק.
תופעה זו נקשרת בדמימת תקופת גיל העשרה ובמיוחד בשנים ה-15-17 – ראה מאמרי כאן, גלוש/י שם עד אל תת הכותרת תרנגול פצוע. תחושת אי שייכות נקשרת גם בהטלת דופי והאשמות שווא במרחב הקרירה או המשפחה.

קריאטינין גבוה בבדיקת דם מצביע גם על בעיות במרחב מחייה, קבלה של ידיעות קשות, שליחויות דורשניות, שרות מסור (אולי מסור מדי) לאנשים, מגוייסות יתר וכן עייפות שמכונה מוח רגשי מותש – על נושא זה פרסמתי מאמר – כאן.

סוכר בדם – אם רמות הסוכר בבדיקת הדם בסדר הדבר מלמד שאין בעייה של מגוייסות יתר, לא ריצוי וחיים בצל האחר או למען האחר גם לא בעיה של רגשי אשמה ומוסר כליות. על מסירות יתר שמתוגמלת באלימות – במאמר על אוסקר – כאן.
שומנים בדם – אם אין (בבדיקת הדם) תוצאות של שומנים בדם וכולסטרול גבוהה אין בעיה בפסיכולוגיה של המעמקים ובכאבי ילדות מוקדמת ששואבים את האדם אליהם – נותרת בהשתקפות של קריאטינין גבוהה בבדיקת דם הבעיה החברתית, העדר שייכות, פרדה מחבר, חברה לא נעימה ושנכפתה או מרחב מחייה מכביד (עוד על כך כאן) כשל היכולת החברתית (אספרגר שהואאחד מסוגי האוטיזם – שאני מתמחה בטיפול בו ובולט בו הכשל החברתי – פתרון הכשל החברתי הוכח בעבודתי כמסלק את המחלה שקשורה במוח) וכן נושא של עודף בחלבונים בתזונה.
תופעה זו מבקשת מהאדם לתת לנפש שלו הזדמנות להחלים ממכאובים חברתיים ולבוא לטיפול.

חומצה אורית – אזהרה די עם סטייקים – מופיעה בבדיקת דם כתסמין לצריכה עודפת של חלבון מהחי, בעיקר בשר אדום (סטיקים, צלי).


החלבונים – פרוטאינים נמנים עם התרכובות החשובות ביותר המרכיבות את הגוף החי (אורגניזם). החלבונים מסיסים במים והם מצויים בכל תא חי ובכלל זה צמחים. החלבונים מורכבים מחומצות אמיניות. והן מאוד חשובות לתפקוד בריא של גוף האדם. מערכת הבנייה של האדם לוקח מהחלבון את חומצות האמינו שבונות אותו לשימושיה. מקורות מזון עשירים בחלבון הם קטניותאגוזיםזרעיםבשרדגיםביצים, ומוצרי חלב. חלק ממקורות אלו נשקלים בתקופתנו כמזינים או מזיקים לבריאות האדם.
מקור שמם של החלבונים ראשוני פרוטאין (פְּרוֹטַאִיוֹס) חלבוני הפעולה (למשל : אנזים שנקשר במונח חלבון פעולה ושתפקידו לזרז תהליכים ביוכימיים) נקשרים במרקורי האל העתיק, בפעלתנות, תקשורת, מצבים חברתיים וכמובן בבניית הגוף ועם מרחב (מרחב מחייה, מרחב נהיגה, מרחב משחקים) – כל חלבון מתקפל במרחב לצורה תלת-ממדית. עודף חלבונים מסוג קריאטינין ניכר בבדיקת דם ככשל בתפקוד הכליות ומלמד על כך שהאדם נמצא בהרעלת חלבונים שמקורה בדרך כלל במזון שמערבב חלבון מהחי עם סוכר כמו בקרמים (זביונה למשל, משמש בסיס לקרמים נפוצים ולגלידות. הוא מורכב מסוכר, חלמון ביצים ומעט יין מתוק), יוגורט עם פרי, עוף בדבש וכן בוטנים מסוכרים וחלבה- כולם משקפים את התופעה חלבון וסוכר.
קריאטינין עודף בא לפתע. והוא יכול גם להסתלק בבת אחת. אם הבעיה בעודף קריאטינין בדם, שבא מעליה פתאומית במשקל – הורדת משקל היא התרופה. תופעה זו אפשרית ושכיחה כשהבדיקה (בדיקת הדם) נערכת מיד לאחר תקופה של חגים.
יש להוריד במשקל ולערוך בדיקה חוזרת. ולזכור את ההשלכות של העלייה במשקל בעתיד.

Paja Jovanović ( Vršac 1859 – Vienna 1957GFR – מדד ליעילות קצב הסינון של הכליות מסומן ב – GFR. GFR הוא למעשה המדד החשוב ליעילות תפקוד הכליה כאבר סינון – (קצב הסינון הגלומרולרי – Glomerular Filtration Rate) ה-GFR התקין הינו כ-120-130 מ"ל לדקה מתוקן לשטח פני הגוף. באופן נורמלי, ה-GFR הולך ויורד עם הגיל (אחרי גיל 40) בקצב של 0.75-1 מ"ל לדקה לשנה. פעמים רבות רק מדד זה מראה על כליות סוררות וכל שאר המדדים נראים בבדיקת דם תקינים. עליה ב-GFR יכולה לרמז על שיפור של התפקוד הכלייתי. בשני צילומים (למטה) שמשקפים בדיקת דם בתחתון ניכר שיפור גם במדד ה GFR. בתאריך 13.04.2017 הGFR עמד על 64 ולאחר שבועיים של טיפול בשיטת ירון מרגולין ולחיצות ההחלמה, בתאריך ה 4.05.2017 – ניכרת עלייה והוא עמד על 66. העלייה מלמדת על עלייה ביכולת הסינון של הכליות.

המדד לאיכות הסינון של הפסולת מן הדם נקשר בקריאטינין. קריאטינין הינו (כאמור לעיל) חומר שנוצר בשרירים ומשתחרר לדם בקצב קבוע יחסית ועובר סינון דרך הכליה ומופרש לשתן. ניתן לחשב ערך זה על ידי מדידת ערך הקריאטינין בדגימת דם ישנה שיטה מורכבת של איסוף שתן. איסוף שתן לאורך יממה כשהבדיקה של רמת הקריאטינין מתבצעת בסיום האיסוף.

רמת הקריאטינין הנמדדת – היא הערכת פינוי הקריאטינין על פי נוסחה שכוללת את ערכי הקריאטינין בדם, גיל החולה, משקל החולה ומין (באשה מכפילים ב-0.85) – ראה למטה. ערכי פינוי קריאטינין ממוצעים בנשים הם כ-95 מ"ל לדקה ובגברים כ-120 מ"ל לדקה.  שיטות אלו מדויקות יחסית להערכת ה-GFR, במיוחד כאשר התפקוד הכלייתי תקין. ככל שה-GFR נמוך יותר, המצב רע, פינוי הקריאטינין המתקבל בפועל גבוה יותר מה-GFR האמתי של החולה. בנוסף הרמה הנורמלית של הקריאטינין היא אצל אנשים בוגרים 0.2-1.3. אם רמת הקראטינין היא מעט יותר גבוהה, בארץ 1.2 מוגדר כגבוה מאוד (בארה״ב הרמה הזו מותרת) האדם אינו מרגיש דבר, אבל חייב להיכנס לטיפול של לפחות ניקוי כליות – עליו אני כותב בהמשך. מדד זה (1.2 ומעלה) מסמן שהכליות סוררות ואינן פועלות בהספק מלא. איכות הסינון לא מיטבית. האדם מתבקש להוריד מיד את גודש הפסולת שהוא מכניס למערכת הזו דרך האוכל.

למעונינים – הנוסחה לחשוב ה-GFR מתוך ערך הקריאטינין בדם. נוסחה זו נקראת על שם Cockcroft-Gault והיא:

(140-age) x weight x 1.23 x (0.85 if female)
Creat[micromol/l]

הערות :

1. ככל שיש ירידה בתפקוד הכלייתי, ניכרת ירידה ב-GFR, וערכי הקריאטינין בדם לפעמים הולכים ועולים.

2. בערכי קריאטינין גבוהים עלייה בערכים או ירידה שלהם איננה מצביעה על ליקוי מחמיר בתפקוד הכליות וגם לא על שיפור.

3. המדד הקובע, אצל למי שנכנס לטיפול בכליות הסוררות, בבדיקות הדם נמצא [בשלבים הראשונים של הטיפול (1-3 חודשים)] בירידה באוריאה וגם ירידה באלבומין בבדיקת שתן – התוצאה הזו היא שיכולה להצביע על שיפור בתפקוד הכליות – ותחילת המהלך שמשנה כיוון לכיוון ההחלמה – כל זאת אם בבדיקת הדם נראה שהקריאטינין עולה. אם הקריאטינין עולה והדיאטה המומלצת כאן מוקפדת, אל ייאוש הסתכלו על האוריאה – היא שמראה את תמונת המציאות (על-פי ניסיוני, והבנתי).אוריאה – אזהרה למצב הכבד: 
כליות בריאות מרחיקות את האוריאה מן הדם ומעבירות אותה לשתן. האוריאה בדם היא אחד מתוצרי הפסולת החנקניים הנוצרים בגוף על ידי הכבד, כתוצאה מפירוק של חלבונים. כליות סוררות  – לא תקינות ואינן מעבירות, או מעבירות פחות מדי אוריאה מהדם לשתן. רמה גבוה של BUN בשתן מצביעה על ירידה בהפרשת האוריאה בשתן והצטברותה בדם. (רמת חנקן האוריאה בדם גבוהה) תופעה זו מצביעה על מגמה שלילית אבל כי קיימים גורמים נוספים פרט לתפקוד הכלייתי שמשפיעים על רמת האוריאה הגבוהה. זו יכולה לנבוע גם מהתיבשותתת תזונה או מאי ספיקת לב. ככלל רמת אוריאה גבוהה דורשת הימנעות מזון עתיר בחלבונים ובדיאטה לאיזון תפקוד הכליות מומלץ להקפיד על הספקת חלבון מהצומח (לא מסויה).
נוסחת החשוב לרמת חנקן האוריאה בדם – Blood Urea Nitrogen BUN).

בדיקות נוספות להערכת תפקודי הכליה

כאשר בדיקות הדם מראות על תפקודי כליה לקויים, תבוצענה בדיקות נוספות לצורך זהוי אם המקור לבעיה באבר הכליות עצמו ולא בגודש הפסולת שנכנסת לגוף דרך המזון. לעתים מבצעים בדיקות הדמיה כמו CTו-MRI. לעתים הרופא מחליט על צורך בביופסיה.

שלבי מחלת הכליה – כשהמטרה להעלות את ה GFR

ה-GFR הוא המדד הטוב היותר לתפקוד הכליה. אני מזהה -5 שלבים של ירידה ביכולת הסינון של הכליות – בהסתמך על ה-GFR – חמש דרגות חולי – מכולן פרט לאחרונה ניתן להחלים.

  1. ה-GFR נורמלי (כל מדד מעל ל-90) ברמת ה-90 GFR האדם נמצא בצומת ונדרש לנקות משנה זהירות. אם יש לך סוכרת, לחץ דם גבוה או היסטוריה משפחתית של מחלת כליות – יש להתחיל מיד בטיפול. הסיכון למחה גם עולה עם הגיל. אנשים מעל גיל 65 הם ברמת סיכון גבוהה פי 2 ללקות במחלה מאשר אנשים בגיל בין 45.

2.שלב ראשון למחלה – GFR 79 – 89 : נזק לכליה נשקף כשה- GFR יוצא מטווח הבריא או הנורמלי – מעל 90. 79 – 89 – GFR ניתן בקלות לטפל בבעיה ולחזור ממצב של נזק לכליות ובדחיפות – לפני שה-GFR מתחיל לרדת לשלב השני של המחלה. ירידה של ה- GFR אומרת שיכולת הסינון של הכליות יורדת!

בשלב הזה, מטרת הטיפול היא להחלים מהר לא להאט את התקדמות המחלה ולא להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם אלא להחלים!!!

3.שלב שני למחלה GFR 60-79: ירידה קלה ברמת ה-GFR 60-79. הטיפול גם בשלב זה מכוון להחלמה לא למניעת בעיות בריאות נוספות. גם בשלב זה ניסיוני מוכיח שאפשר להחלים במאמץ אפשרי של כ – 50%.

4. שלב שלישי למחלה GFR 30-59: ירידה בינונית ברמת הגיאפאר – GFR 30-59. כאשר ה-CKD התקדם למצב זה, מופיעות אנמיה ובעיות עצם. יש לטפל בסבוכים אלו.שלב 4: ירידה דגולה ב(-GFR (15-29). יש להמשיך בטפול בסבוכים העלולים להיגרם כתוצאה ממחלת הכליות. שלב זה מתקדם בדרך כלל לאי ספיקת כליות.

5. שלב רביעי ואחרון למחלה GFR – 15ף אי ספיקת כליות (GFR פחות מ-15). במצב זה פעילות הכליות אינה מספקת כדי להחזיק את האדם בחיים. יש צורך בדיאליזה או בהשתלת כליה. אין לפנות אלי במצב זה.

בנוסף למעקב אחר ה-GFR, בדיקות דם יכולות להראות מתי מתקיים חוסר שווי משקל של האנליטיים השונים בדם. עליה ברמות הזרחן והאשלגן יכולה לנבוע מפעולה לא תקינה של הכליות ויש לטפל בדבר לפני שיגרמו נזקים בריאותיים נוספים.

William-Adolphe Bouguereau "Orestes Pursued by the Furies" (1862)

William-Adolphe Bouguereau "Orestes Pursued by the Furies" (1862)

פעימות לב חזקות – דופק חזק מזהיר מפני אכילת אשלגן רבה מדי. להפחית אכילת אשלגן – אשלגן נמצא ביקרות ופרות רבים כמו תפוזים, תפוחי אדמה, פרות ויקרות יבשים, קטניות יבשות, בננות, סלרי ואגוזים.  עודף אשלגן גבוה בדם, עלול לגרום לבעיות בקצב הלב – עוד על כך כאן.

זרחן – מזונות שיש בהם יותר מדי זרחן הם:

דגנים מלאים, מוצרי חלב, בשר, בשר עוף, דגים, אגוזים, ביצים, קטניות. הזרחן נמצא ברוב המשקאות הקלים (קוקה קולה) והמזון המהיר. טיפול מחלים כליות דורש הרחקתם מתפריט המזון!

נמצא כי אספירין, אצטאמינופן ואיבופרופן (אדוויל) עלולים לגרום לנזק כליתי. אדם הנוטל משככי כאבים באופן קבוע, צריך להיבדק כדי לוודא שלא נגרם נזק לנפרונים שבכליות.

לחיצות ההחלמה – רישום בן טריט

מה אומרות תוצאות בדיקת הדם – אוריאה, קריאטינין, נתרן, ואשלגן

בדיקת שיינן – Urea – רמת השיינן מייצגת את כמות החלבון שהאדם צורך ואת הפרשתו דרך הכליות.
ערכי הנורמה:
43-17 מיליגרם לדציליטר.
ערכים נמוכים מהנורמה יכולים להופיע כתוצאה מתת־תזונה, דיאטה דלת חלבון, מחלות כבד, או לאחר שתייה של נוזלים בכמות רבה.
ערכים גבוהים מהנורמה יכולים להופיע במחלות כליה, כתוצאה מהתייבשות, בדיאטה עתירת חלבונים וכתוצאה משימוש בתרופות מסוימות.
קריאטינין – Creatinine –  הקריאטינין הוא פסולת שהגוף אינו משתמש בה.
ערכי הנורמה:
בגברים: 1.17-0.67 מיליגרם לדיציליטר.
בנשים: 0.95-0.51 מיליגרם לדיציליטר.
ערכים נמוכים מהנורמה – מאפיינת מחלות שריר מסוימות, במצבים של מסת שריר נמוכה מאוד ובמצבים של תת־תזונה.
ערכים גבוהים מהנורמהתפקוד כלייתי לקוי. הוא יכול לעלות גם במקרים של התייבשות או כתוצאה מנטילת תרופות מסוימות.
בדיקת נתרן – Sodium
הבדיקה מלמדת אותנו מהו אחוז הנתרן בדם. נתרן הוא היון החיובי העיקרי בנוזל שמחוץ לתאים. ריכוז היון בדם נובע מהמשקאות והאוכל שאנו צורכים מצד אחד, ומהפרשת הכליות את הנתרן מצד שני.
ערכי הנורמה:
145-135 מא"ק לליטר.
ערכים נמוכים מהנורמה – בצירוף כמות תקינה של הנוזלים בגוף, עלולים להצביע על חוסר איזון הורמונלי, כמו תת-פעילות של בלוטת התריס, הפרשה מוגברת של הורמון הקרוי ADH או חוסר בהפרשת ההורמון אלדוסטרון, גם על אי ספיקת לב, אי ספיקת כליות או אי ספיקת כבד.
ערכים גבוהים מהנורמה – בצירוף כמות נמוכה של הנוזלים בגוף, עלולים לאפיין כוויות, שלשולים, שימוש יתר בתרופות משתנות (לא מסוג תיאזידים) גם חסרה הפרשה של ההורמון ADH, והפרשת יתר של ההורמון קורטיזול (תסמונת קושינג) או הפרשת יתר של ההורמון אלדוסטרון.
בדיקת אשלגן – Potassium
אשלגן הוא היון החיובי העיקרי בנוזל שבתוך התאים, והוא אחראי על שמירת המתח החשמלי בקרום התא. המטען החשמלי חיוני לפעילות העצבית בגוף, לפעילות תאי השרירים (כולל שריר הלב) ולמעבר חומרים אל התאים ומהתאים החוצה. שינויים קטנים בריכוז האשלגן יכולים לגרום להפרעות קצב בשריר הלב.
ערכי הנורמה:
5.1-3.5 מא"ק לליטר.
ערכים נמוכים מהנורמה – הקאות ממושכות, חוסר אשלגן בתפריט, היצרות של עורק הכליה ובמצבים פחות שכיחים הפרשה מוגברת של ההורמון אלדוסטרון או של ההורמון קורטיזול (תסמונת קושינג).
ערכים גבוהים מהנורמה – כשל בתפקוד הכלייתי, שימוש בתרופות מסוימות, חבלה קשה עם פירוק של רקמת השריר ובאופן נדיר – חוסר הפרשה של ההורמון אלדוסטרון.

"שנת ההיגיון מולידה מפלצות" (El sueño de la razon produce monstrous). בין המפלצות המקיפות את האיש הישן מצויר שונר איברי הרובץ לימינו של החולם.

תסמיני אי תפקוד הכליות:

עייפות, איבוד ריכוז, שיבוש בהטלת שתן, כאבי גב תחתון,  גרוד, התנפחות כפות ידיים ורגליים, אובדן תחושה בהן, העור מתכהה, פעימות לב חזקות , שרירי הגוף מתקשים בעיקר בגב התחתון – הגבלת תנועה עקב התקשות שרירים, ואבדן תיאבון.
בשלבים הראשונים של מחלת הכליות, החולה בדרך כלל אינו מרגיש דבר פרט לעייפות גדולה מהרגיל. כאשר המחלה מחריפה, העייפות גוברת וכשל תפקוד הכליה החולה משנה את הצורך להטיל שתן לעתים הוא תכוף יותר ולפעמים לעתים רחוקות יותר. ירידה בתפקוד הכליה מעייף ולעתים מעורר תחושה של גרוד. לעתים האדם מאבד את התיאבון וחש בחילה או מקיא. בנוסף כפות ידיו ורגליו יתנפחו והוא מאבד תחושה בהם. האדם עלול להרגיש רדום ויהיה קשה לו להתרכז. צבע עורו יכול להתכהות ולעתים הוא גם ירגיש בהתכווצויות שרירים.

פחד

העדר כישורי חיים – הכליות נקשרות ברגש הפחד – חשש ממאמץ, מהעדר כישורים – כפי שהוזכר למעלה גם פחד מהצלחה והגשמת המשאלות. עוד פרטים כאן. כשל בתפקוד הכליות מבקש לייעץ לאדם לבחון מחדש את הפחד נוכח ההזדמנות שהעולם מעניק לו להתפתח – הכליות יועצות לו להתבונן אל המציאות כולל אל תוך מכאובי ליבו העמוקים (ככל הנראה מקורם בילדות המוקדמת או בתקופת הנעורים) ולא לעצור בפחד שמתעורר בקרבו. קריאת העולם להתפתחות באמצעות עמידה באתגרים חדשים – היא הדרך בה העולם מבטא את אהבתו לאדם.
בתורת חמשת המעבריםכאן – לכל איבר פנימי בגוף יש איבר שמקביל לו. האיבר המקביל של הכליות הן האוזניים.  ירידה בשמיעה, נוזלים באוזניים משקפים ירידה בתפקוד של הכליות. הכליות אחראיות על סינון וניקוי של הנוזלים החיוניים ביותר בגוף וחולשה שלהם יכולה לגרום להצטברות נוזלים בגוף בכלל, בצקות ובעיקר באוזניים.
גם השיער וחוזק העצם (אוסטאופרוזיס) מושפעים מתפקוד הכליות.
לשאלות יש לגלול למטה

Young woman playing the violin by Orazio ארטמיזיה ג'נטילסקי – ציירת גדולה Gentilischi 

 

הטיפול: ניתן וצריך לתקן את תפקוד הכליות – ראשית ניכוי כליות בהורדת עומס האשפה, שהן נדרשת לפנות.

מעדן אזוקי. להקפיץ הרבה בצל, פלפל אדום אחד, חצי פלפל חריף (אפשר בלי) וכוס אזוקי שהושרתה לאורך הלילה, מספר עלי דפנה. להוסיף מים ולהביא להרתחה, לבשל על אש קטנה כ-15 דקות. לבחוש, לטעום. אם האזוקי רכה – מוכנה למאכל.

תזונה – להרבות בשתיית מים, אכילת תפוח ליום, תותים גם בצל ושעועית אזוקי (שצבעה בורדו, חומה או אדומה). האזוקי נקראת באנגלית Kidney Bean, חמוציות (לא מומתקות) כרוב, גמבה, פלפל ירוק, כתום וצהוב (בפלפל יש מעט אשלגן וזה טוב לכליות), שומר, שום, לשתות מיים עם לבבות שומר שצפים בהם ותה סרפד. לפתוח את הבקר עם כוס מים וכף חומץ תפוחים. הוא והחמוציות הופכים את השתן ליותר חומצי וזו המטרה שלנו. בהמשך הבקר שתו תה סרפד. לצרוך חלבון דגים. כף שמן זית ליום.
הסרפד הוא צמח מעולה לשמירה על אנרגיית הכליות, ניתן לרכוש כתוסף מזון. רבע כפית כורכום ליום.
בצל – הבצל בריא מוגדר מזון על שניתן להוסיף לכמעט כל מנה ותבשיל. הבצל עשיר בפלבונואידים, תרכובות אורגניות שפועלות כפיגמנטי צבע ונוגדי חמצון טבעיים. הם בעלי תכונות אנטי בקטריאליות ואנטי דלקתיות חזקות מאוד שיכולות לעזור לגוף להתמודד עם מחלות שונות החל מהצטננות פשוטה ועד למחלת הסרטן. בנוסף הבצל מכיל כרום, מינרל קורט (כרום תלת ערכי מסייע בכמויות זעירות לבני אדם, מכיוון שהוא משתתף בספיגת סוכרים.) הכרום לא נחקר עדיין אך הוא משפר את חילוף החומרים בגוף ועוזר להתמודד עם רמות גבוהות של אינסולין ושומנים, כך שרמות הרכיבים האלו בדם יהיו הרבה יותר מאוזנות מה שמקל על הכליות. מיץ מלימון שלם בכוס מים לפני השינה הוא מתכון לבריאות ושינה עמוקה.

החמוציות הן מזון על שמונע זיהומים ודלקות בדרכי השתן ובכליות הודות לכך שהן (כנזכר לעיל) הופכות את השתן ליותר בסיסי – על נושא זה ראה מאמרי: "למה מצב בריאותי מתדרדר כשאני באשפוז ועוד בהשגחת הרופאים"? התשובה על רגל אחת, במזון חומצי שמדרדר את בריאותך.
לא לפחד מפחמימות, מלחם שיפון עם שיבולת שועל – להתרחק מצריכת פחמימות פשוטות, כמו סוכר וקמח לבן, גם מדיאטה דלת פחמימות –  הן פוגעות בהתרחבות העורקים – ויוצרות נזק לכליות ומחלות עורקים (Richard M. Fleming). מעט חלבונים מהצומח ומהחיי להעדיף את החלבון שבא מדגים. איגודי רופאי הכליות בארה"ב ממליצים על אכילת דג צפוני (אומגה 3) פעמיים או שלוש בשבוע כחלק ממשטר תזונה בריא וחכם. חומצות השומן מורידות את רמת הכולסטרול הרע בדם (LDL) ומעלות את הכולסטרול הטוב (HDL) כך שכל מערכת הדם והלב שלכם תפעל בצורה הרבה יותר טובה, והכליות שלכם רק ירוויחו מכך.

לחדש נעורים בספורט קליל כגון הליכה רגלית אטית של לפחות 20 דקות 3-4 פעמים בשבוע ואין צורך בהליכה שהיא מעל לשעה ורבע.

תה ער (עלי דפנה) – מנקה עודפי מלח מהגוף – מטהר את הכליות. מרתח (של עלי דפנה קצוצים ב 300 מיליליטר מים – ספל תה) בן 5 דקות שעומד להתקרר כל הלילה.
– סננו ושתו מעט בכל פעם, לאורך כל היום למשך 3 ימים – מופלא.

להכין תה ער (עלי דפנה) – מרתח (כף אחת של עלי דפנה קצוצים ב 300 מיליליטר מים – ספל תה) בן 5 דקות שעומד להתקרר כל הלילה. מסננים למיכל ושותים ממנו מעט לאורך היום, כך לשלושה ימים – בסיום עשרה ימי ניקוי כליות שכוללים מהתזונה שנזכרת לעיל. תה מעלי דפנה משמש לניקוי מלחים מהכליות ויעיל גם נגד התנפחויות רגליים, כאבי כפות רגליים, בצקת  וגאוט (שיגדון).

Cassandra κασανδρα קסנדרה

להימנע

להימנע מאכילת מלח! להפחית מאוד מזון בעל עודף אשלגן (תפוחי אדמה, עגבניות, גזר, תמרים, בננה, סלרי, מנגולד, קולורבי, חומוס, תירס, טחינה, פטרוזיליה, קטניות ופטריות גם חמאת בוטנים וגרעינים, מוצרי סויה ומנגו כולל בשר בקר עוף ודגים.) עודף אשלגן אינו מצב רצוי, ולהפחית חלבון – תפקיד הכליות בסינון וסילוק תוצרי הפירוק של החלבון, השתנן, קריאטינין ככל שהאדם אוכל יותר חלבון = נוצרת יותר עבודה לכליות. מדברים היום על צריכת 20-30 גרם חלבון ליום לאדם בריא (מעל גיל 40) בנוסף  טבלאות של צריכת חלבון מדברות כיום על  0.8 גרם חלבון לכל ק"ג של משקל גוף. מי שנזקק לחיזוק כליות – כדאי שיפנה לייעוץ בנוגע לכמויות החלבון שמותר לו לאכול.

ירון מרגולין והמנוחה

רשימת האסורים 

יש לקחת רשימה זו בצורה מאוזנת – הגיעו תוצאות לא רצויות מהמעבדה – כנסו לשבוע ימי טיפול והמנעו מאלו – אחר כך השתמשו בהם לגיוון ובכמויות קטנות ואחת ל 3 חודשים שובו להמנעות בת – 3-4 ימים. מזונות אסורים עשירים באשלגן והם:
בשרים ודגים: בשר בקר, עוף, דגים.
פירות: בננה, משמש, מלון, ענבים, שסק, תמרים, תאנים, פירות יבשים, אנונה, קיווי, רימון, מנגו.
ירקות: גזר חי, ארטישוק, כרוב ניצנים, כרוב עלים, קולרבי, פטרוזיליה, פטריות, אספרגוס, כרובית, תרד, עגבניות, דלורית, סלרי.
פחמימות וקיטניות: ערמונים, פול מבושל, מוצרי סויה, שעועית לבנה, תפוחי אדמה, בטטות, חומוס, חיטה מלאה ומוצריה גם בורגול אסור.
שומנים: אבוקדו, גרעינים, בוטנים שקדים ואגוזים (בתנאי שאין בהם מלח), חמאת בוטנים, טחינה, שומשום.
חלב ומוצריו: אבקת חלב, גבינות צהובות.
שונות: קקאו, שוקולד חלב ומריר, חילבה, קטשופ, אבקת קקאו, רסק עגבניות.

מזונות עשירים בזרחן אסורים.
מוצרי חלב עשירים בזרחן גרעיני דלעת חמניה שומשום – שומשום (אז אסור גם טחינה) וטחינה – כולם בגדר האסורים.
זרחן נמצא בכל מזון. בשר, דגים, שמרים (אז אסור בירה), מוצרי חלב, משקאות קלים, מזון מעובד, דגנים מלאים, מוצרי סויה, ‏אגוזים, שקדים, ביצים, פרות יבשים, קטניות, שומשום, גרעיני דלעת וחמניה.‏

במאמרי החדש – הוא מאמר המשך למאמר "אילוף הכליות הסוררות" "אי ספיקת כליות – להתענג על מזון – דיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע" פירוט רב לגבי מזונות הולמים ומגוון מתכונים שיעזרו לך בדרך ההחלמה – למאמר יש להקליק כאן.

סלמון בעלי חומעה יפה – מימין – של Triisgros מנת 3 כוכבי מישלן

מעדנים – חדשים  דג סלמון טרי בסורל – (עלי חומעה יפה)

דג סלמון טרי בסורל – (עלי חומעה) – הוא מזון על לטיפול וניקוי של הכליות – אחת ממסעדות היוקרה בצרפת Triisgros שמה הגישה במשך שנים סלמון בעלי חומעה יפה (זה שם הצמח בעברית sorrel, dock) – מנה שזיכה אותה ב 3 כוכבי משליין – מנה זו היא מעדן אלהי אבל נקשרת במזונות לניקוי הכליות ובדיאטת ניקוי כליות אפשר להכין סלמון בסורל, המתכון בהמשך.

תבשיל עלי חומעה, סרפד וחלמית

הסרפדים וכן עלים נוספים שמתאימים לבישול וניקוי כליות משמשים כיום מסעדות יוקרה במאכלים עורי נשימה. יש לרכך תחילה את העלים הללו לשם הכנת תבשיל עלים כאלו . עלים "דמוי-תרד" וכל אחד מהם מאופיין בטעם טיפוסי ומיוחד הם: חלמית קטנת-פרחיםחלמית מצויהחלמית גדולהמעוג כרתי (כאשר הצמח צעיר והשערות שעל העלים דלילות ואינן ארוכות), הרדופנין הציצית, וכן עכובית הגלגל (עָקוּבּ בערבית) הוא צמח מאכל מיוחד ועשיר במרכיבים טעימים. הוא צמח מוגן על ידי החוק. לתזכורת בלבד, משתמשים למאכל מבושל בבסיס העלים הצעירים המצוי מתחת לפני הקרקע ומעל לשורש העבה ובתפרחות צעירות בטרם נפתחו פרחיהן גם סרפד קרומיסרפד הכדוריםסרפד צורב. יש להזהר מדוקרניותן המכאיבה של שערות המצויות על פני העלים והגבעולים של הסרפדים. הקטיף נעשה בעזרת כפפות או שקית נילון על היד הקוטפת וחליטה במים חמים – הסינון בה אחריה. מלבד הטעם המיוחד שיש לעלי הסרפד למיניו הוא אחת מהתרופות הטובות ביותר לכליות.

IMG_0426

אז מה ואיך מכינים מאכלי גורמה דוגמת הסלמון בסורל

ניתן ללפף בעזרת העלים המיוחדים הללו אורז מושרה בחומץ עם מעט שמן זית וכורכום – מתובל בבצל מטוגן, סשימי סלמון, בשר חתוך דק וכל מה שהרפואה מעודדת כדי לחזק את הכליות למשל תפוח עץ פירה משעועית אזוקי, אגס אפוי או טרי, כרוב, פלפל ושומר, שום וחמוציות. ה"עטיפה" או ה"ליפוף" מעצבות כאן מעדן חדש: "מלפוף". הבּוּרֵייק למשל, הוא מלפוף בו מילוי עלי הגפן מבשר טחון מתובל בבצל מטוגן. צורת האריזה הייתה כמשולש או סיגרים. בין התבלינים והקישוטים שמוגשים עם הבורייק עלי נענע ולימון – תחליפו את הבשר בפירה אזוקי או עדשים – ותתענגו.
אחת ממסעדות היוקרה בצרפת (Triisgros) הגישה במשך שנים סלמון בעלי חומעה יפה (sorrel, dock) – מנה שזיכה אותה ב 3 כוכבי משליין – על המסעדה כאן.

המתכון לסלמון בחומעה יפה (סורל)

אספו – לקטו, קטפו – קנו – כמות גדולה של עלי חומעה יפה טריים שמזכירים בטעמם לימון. הכניסו למשרה שמנת מלוחה (הקפצת בצלי שאלוט ומלאי של דגים מעושנים בשמנת, אסור חלב לכליות נו טוב, קצת, חד פעמי – אחרי עשרה ימי ניקוי. טוב תחליפו עם חלב אורז, חלב קוקוס או קרם קוקוס!!!) במשך כ 30 שניות על אש בינונית, טפטפו מעט לימון לכלי, ולאחר מכן שפכו מהתבשיל מעל לצלחת שטוחה – ופרסו מעליו את נתחי הסלמון שהומלחו מעט לפני שהוקפצו במשך 15 שניות מכל צד על מחבת (לניקוי כליות אסור מלח – שימו במקום מלח שום קצוץ ופפריקה חריפה). יש להגיש בתוך מקסימום 12 שניות לשולחן.
מזכיר לכם שאפשר להחליף את השמנת שמוגדרת גם במקרה של כליות מאוזנות כפחות בריאה ואפשר גם להשאירה במתכון – כאמור לעיל אחרי 10 ימי ניקוי לא יקרה כלום. תחליף נהדר הוא קרם הקוקוס שזמין כיום בכל המרכולים או חלב שקדים מצומצם.
צמח החומעה שהוזכר לעיל, בעל עלים גדולים וחמצמצים, מוגדרים חריפים, שמשמש יותר בקלות גם להכנת ה"מלפוף" חומעה יפה (sorrel, dock) גם חומעה מסולסלת משמשת במטבח הגלילי. יש לזכור שחומציות החמעה נובעת מתכולת חומצה אוכסלית רעילה. החמעה מעלים צעירים מככבת בקָרָאס, מאכל לאניני טעם שמוגש במסעדות הגליל. עלי החומעה המבושלים ומתובלים נעטפים בעלה של בצק, נאפים ונאכלים בדומה לבורקס – מעדן.
בישול מפרק חומצה אוקסלית שנמצאת גם בעלים של תרד, מנגולד ובחמציצים, ששמה של החומצה נגזר מOxalis. בארץ נפוץ מאוד החמציץ הנטוי (Oxalis pes-caprae), בעל הפרחים הצהובים. חומצה אוקסלית מצויה גם באגוזיםפלפל שחורקרמבולהפטרוזיליהגפנית מחומשתפרגקקאו (שוקולד) וקטניות – בתהליך החזרת הכליות לתפקודן מומלץ להימנע מהם.
ליון האוקסלט נטייה ליצור מלחים קשי תמס עם יוני מתכת דו-ערכיים. כך נוצרים בגוף גבישים של סידן-אוקסלאט, ברזל אוקסלאט או מגנזיום אוקסלאט, ששוקעים כאבני כליה. בנוסף לכך ובשל הקישור היעיל של החומר ליוני סידן, צריכה גבוהה של חומצה אוקסלית במזון עשויה להביא לחוסר סידן. (מקור)

שבועיים דיאטה לניקו כליות ולחיצות לאיזון גופנפש

ניתן וחובה לשפר את תפקודם של הכליות.
לפני שבועיים ביום ה14.4.2017 פנה אלי בחורצ׳יק שעבר את גיל ה60 עם תוצאת בדיקת דם שהראתה לראשונה – תפקוד כלייתי לקוי. הבדיקה שלו מובאת כאן

13.04.2017 קריאטינין גבוה – מצוין באדום.

קבעתי שתי פגישות שבועיות ללחיצות ההחלמה ומעקב אחר דיאטה לניקוי הכליות.
בסיום שבועיים ב 04 לאפריל 2017 הוא ניגש לבדיקת דם חוזרת. התוצאות המרגשות שקיבל נחשפו מלוות בחיוך רחב בפגישתנו הערב. תוצאות המעבדה האלו מצורפות למטלה. פרושן: תפקוד כליות תקין. קבענו המשך פגישות. בשלב זה פעם בשבוע, על-מנת לשמור שמצב בריאותו ישמר.

4.05.2017 - לאחר שבועיים דיאטה ולחיצות לאיזון גוף נפש - שבו הכליות לתפקוד תקין. אפשר וחובה לטפל בכליות ולהשיבן לאיזון

4.05.2017 – לאחר שבועיים דיאטה  ולחיצות (שיטת מרגולין) לאיזון גוף נפש – שבו הכליות שבו הכליות הסוררות לתפקוד תקין.
אפשר בזמן קצר יחסית, וחובה לטפל בכליות הסוררות ולהשיבן לאיזון.

יש תקווה – מצב קשה נחשף מבדיקת דם של מי שהגיע אלי מאשפוז. GFR 17.5 המאיים על דיאליזה בתוך כמה ימים – והרי לך כאן למטה, תצלום מהבדיקות האחרונות  מיום ה – 25.10.2018, תשע פגישות בלבד לאחר שהחלנו לעבוד יחד על אילוף הכליות הסוררות – להלן, תוצאות שהתקבלו עכשיו, בעפרון רשומות תוצאות קודמות חלקן מלפני חודשיים, 4 פגישות לאחר שהחלנו לעבוד וגם 2 תוצאות אחת של הקריאטינין ושניה של מצב האוריאה מלפני 5 חודשים – מיום ה- 21.3.18 שהמטופל שוחרר מאשפוז של 3 שבועות – עם GFR 17.5 כנזכר לעיל, יש לדעת שמצב האוריאה (140, אז) משקף את החלמת הכליות לפני מדד הקריאטינין – גם הוא היה בתחום הקטסטרופה – אפשר להבחין שכבר לפני חודשיים המגמה התהפכה והייתה – החלמה – אוריאה – ב20.8.18 = 74.10 ועכשיו ב25.10.18 היא עומדת על 60.67. לא עצירת המחלה, אלא החלמה – המבט מהבדיקות האלו, מלפני יומיים (25 לאוקטובר 2018) מלמד על עוד הישג מרשים של "לחיצות ההחלמה". יש תקווה. כהערה אוסיף שבשל העומס התקיימו במקרה זה רק 9 פגישות לאורכם של כשלושה חודשים. פגישה אחת לשבוע היא מינימום הכרחי – מה שחשוב במקרה שלפנינו זה שבנוסף לכך שמצב ה GFR בתחילת התהליך היה מתחת ל-20 (17.5) וברגע זה הוא עומד על 21 כפי שנחשף מתצלום שיחתי עם המטופל שמצורף למטה – מסתבר שגם אם המאמץ הנדרש עמד על 100 אחוזים, לא היה ולא נגרם  נזק בשל ההפסקות שנאלצנו לערוך במהלך הטיפול (בגלל העומס על היומן שלי) דבר נוסף עולה מכאן – בישראל, בקליניקה שלי בתל-אביב וברמות השבים ובניגוד למצב למשל, בארה"ב, אפשר להחלים מאי ספיקת כליות בשלב המתקדם ביותר של המחלה: GFR 17.5.

: תגובת המטופל לא אחרה – GFR מ17.5 ל 21 – בשלושה חדשים –

יש תקווה – בדיקת דם מיום ה25.10.2018, תשע פגישות בלבד לאחר שהחלנו לעבוד יחד על אילוף הכליות הסוררות – להלן, תוצאות שהתקבלו עכשיו, בעפרון רשומות תוצאות קודמות חלקן מלפני חודשיים, 4 פגישות לאחר שהחלנו לעבוד וגם 2 תוצאות אחת של הקריאטינין ושנייה של מצב האוריאה מלפני 5 חודשים – 21.3.18 כשהמטופל שוחרר מאשפוז של 3 שבועות -מצב ה GFR היה 17.5 ובבדיקת דם זו הינו 21 – מה שמלמד אותנו שאפשר להחלים מאי ספיקת כליות ולצאת מהמחלה גם בשלב המתקדם ביותר שלה.


הישג חסר תקדים – למעלה המשך ההתכתבות שתחילתה מופיעה למעלה. תענוג והנאה.

הערה היותך צמחוני אינה ערובה לבריאות. אומר דר קולין קמפבל Dr. T. Colin Campbell צמחונים רבים סובלים מעודף משקל. השמן הוא הבעיה כאן מסביר דר מקדוגל (Dr. John A. Mcdougall). שמן זית או שמן אחר אינו משנה אם הוא בא מן הצומח או מן החי – הוא משמין. אבל ב90 – 95% יש לשמור ולאכולל מן הצומח ומי שחולה ב100% מומלץ על מזון מהצמחים ולא לצרוך כלל מזון שאינו בריא, אחרת לא מתרגלים לאכול נכון מוסיף מקדוגל.

הכליות – סרטון מתוך המדור 'מאגר מדע' של האתר דוידסון און-ליין. דוידסון און-ליין הוא אתר חינוכי מבית מכון דוידסון לחינוך מדעי – הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע.

לחיזוק כליות יש להרבות באכילת זרעי קינואה, גרגירי חיטה, מיץ חמוציות לפחות 2 כוסות ביום למשך שבוע.).
אורז מתוק – המיועד להכנת סושי מחזק כליות, שום, זנגוויל, ועשבים: שן הארי, תלתן, ענבי דוב (בכמוסה של 500 מ"ג), מקלות קינמון, פולי אזוקי, שעועית שחורה ואדומה. ירקות לחיזוק הכליות: שומר, בצל, בצל ירוק, עירית, סלק, פטרוזיליה, וסלרי. דגים: סלמון ופורל. קטניות: שעועית מונג (מש), ערמוני מים, זרעי שומשום שחור, אגוזי מלך ואגוזי ברזיל.
תוספים של מגנזיום (300 מ"ג, פעמים ביום), שבטבת (זנב הסוס) – (500 מ"ג פעמיים ביום) ו B קומפלקס (100 מ"ג ביום).
אזוקי – לפי הרפואה הסינית האזוקי היא הקטניה היאנגית ביותר וטובה מאד לחיזוק הכליות. כשהיא מבושלת עם דלועים שונים ואצת קומבו ביכולתה לעזור לאזן את רמות הסוכר בגוף ואת התשוקה למתוק. טוב גם לאכול אותה כשיש מחסור באנרגיה.
קדד – צמח לחיזוק – הקדד משפר באופן כללי את איכות החיים, משפר עמידות בפני מחלות זיהומיות, לשימוש במקרים של מחלות אוטואימוניות. אימונוסטימולנט וחיזק כללי, הקדד מעודד יצירת תאי דם לבנים ומסייע בטיפול בחולי סרטן, מוריד נפיחות ומסייע לניקוז מוגלה, מסייע בהורדת לחץ דם, מחזק אזור קיבה טחול ולבלב, מאזן רמת סוכר גבוהה בדם. מעכב ומשקם הידרדרות של תפקודי הכליות.
סוס – שוש קירח (Glycyrrhiza glabra): שוש קירח המוכר גם כשורש ליקוריץ הוא שורש מרפא – משתמשים גם בגבעול ובענפים של הצמח שמכיל תרכובות בריאותיות רבות כדי למגר את העייפות הכרונית בכשל כלייתי. שורש הליקוריץ הינו נוגד חמצון אפקטיבי במיוחד, אשר מפחית את רמות הכולסטרול הרע בדם, מאזן את רמות לחץ הדם, ומפחית את הסיכון לטרשת עורקים ויש לו השפעה גדולה על הכליות שלך – המשקההמכונה סוס מתקתק, טעים מוכן ממנו וגם הוא בעל תכונה יוצאת דופן – הגליצריזין שבו יודע להוריד את רמות האשלגן בגוף – מה שמזרז את תהליך ההחלמה בכשל כלייתי ומאפשר בשלבים מתקדמים של הטיפול לגוון יותר בתזונה, למשל לאכול סלט שומר עם אבוקדו – לצד כוס סוס קריר ומתקתק – זהירותגליצריזין יכול גם לעשות צרות – לגרום לרמות האשלגן בגוף לצנוח יותר מדי. וכשזה מתרחש, חלק מהאנשים עלולים לחוות עלייה בלחץ הדם, הפרעות קצב לב, בצקות ואי ספיקת לב. אפשר להשתמש בתוסף מזון מרפא כליות – רק אם יודעים כיצד, ומתי להשתמש בו גם כסוכריות – סוכריות הליקריץ הנקראות גם: "במבליק" עשויות ממנו.
מתמצית השורשים המתוקים של הצמח מכינים משקה קר ומתוק הוא הקרוי סוס שנזכר לעיל, נהגתי ללגום את הסוס קריר עם אבי בילדותי בשוק של נצרת העתיקה – המשקה מכונה בערבית: "שראב ערק סוס شراب عرق السوس", הוא מתוק וטעים מאוד – בשוקי נצרת ובירושלים גם בעכו נהגו להסתובב עם קנקן גדול ויפה ובתוכו המשקה – לגמנו ממנו בעיקר בימי הקיץ הלוהטים. בארץ ישראל גדל הצמח בבתי גידול לחים בשפלת החוף ובגולןגבעול מיובש של שוש קירח, הקרוי "מקל שוש", משמש במטבח בתור תבלין לתיבול משקאות. אצל יהודי מרוקו נהוג להכניס את המקלות המיובשים לתוך משקה הערק בתוספת של פלחי אתרוגים, ובכך להטעים אותו.

כל מה שרציתם לדעת בדרך אל בריאות הכליות במאמרי אילוף הכליות – כאן.

לאתר החדש שלי – לחיצות ההחלמה

המשך במאמר "אי ספיקת כליות – להתענג על מזון – דיאטה מאוזנת – טעימה להשתגע" – כאן

דרוש אילוף לכליות – נותרו לך שאלות – 
אשמח להשיב לכל שאלה.

שם:

טלפון:

דוא"ל (כדי שאוכל להשיב לך מכל מקום בעולם):

איך אני יכול לעזור לך:


למען הסר ספק, חובת התייעצות עם רופא (המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי של כל מטופל או שלך) לפני שימוש בכל תכשיר, מאכל, תמצית או ביצוע כל תרגיל. המידע באתר של ירון מרגולין או באתר "לחיצות ההחלמה" (בפיסבוק או MARGOLINMETHOD.COMׂ), במאמר הנ"ל ובמאמרים של ירון מרגולין הם חומר למחשבה – פילוסופיה לא המלצה ולא הנחייה לציבור להשתמש או לחדול מלהשתמש בתרופות – אין במידע באתר זה או בכל אחד מהמאמרים תחליף להיוועצות עם מומחה מוכר המכיר לפרטים את מצבו הבריאותי הכללי שלך ושל משפחתך).
מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא מוסמך או רוקח בכל הנוגע בכאב, הרגשה רעה או למטרות ואופן השימוש, במזונות, משחות, תמציות ואפילו בתרגילים, או בתכשירים אחרים שנזכרים כאן.

אשמח לשמוע ממך – ירון מרגולין

במאמר "נמאס לי מהחיים מה עושים" – נגלה אפשרויות פשוטות ומדויקות לזיהוי וטיפול טבעי ועדין בבלמים שפרצו אל חייך ומעקבים את התוצאות הנחשקות, מייסרים אותך ומעצבים בך כאבים נפשיים, תסכולים ומצוקות. הזמנה לקריאה – להקליק כאן

הערה – 1. כל הרשום למעלה הוא חומר למחשבה בלבד ואין בו המלצה לטיפול זה או אחר או הנחיות לביצוע כאמור לעיל, הכל שמובא כאן וכן בכל מאמרי הבלוג שלי הוא אך ורק חומר למחשבה.
נשלח ב כללי, מזון מחלים, תורת הדמימות

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*